Verplegers moord ten Justitie: ABP knoeide verder Helikopter lost vervoer baby's voor operatie op Conflict over stort afvalgips Parlementair onderzoek bouwfraude Zes maanden tegen Haagse arts geëist Fraude autotelefoons kost PTT 10 milj oen Na dodelijke injectie ernstig zieken LELYSTAD (GPD) - Voor baby's die met grote spoed behandeld moeten worden in een (gespecifi ceerd) academisch ziekenhuis, be staat voortaan de mogelijkheid per helikopter vervoerd te worden. Het gaat om vroeggeboren kinderen met een geboortegewicht van min der dan anderhalve kilo en ernstig zieke pasgeborenen waarbij chi rurgisch ingrijpen noodzakelijk is. Het idee van helikoptertransport is van drie leden van de Nederland se Vereniging voor Kindergenees kunde en de Nederlandse Vereni ging voor Kinderchirurgie. De art sen stoorden zich aan de lange ver- voerstijd voor doodzieke baby's. Tot nu toe werden ernstig zieke pasgeborenen opgehaald door een ambulance van het dichtsbijzijnde academisch ziekenhuis om daar behandeld te worden. Door gebrek aan couveuseplaatsen gebeurde het in de praktijk echter regelmatig dat een baby door een ver weg gele gen ziekenhuis moest worden ge haald. Een patientje uit Roosendaal dat niet terecht kon in het kinderzie kenhuis van Rotterdam, moest dan bijvoorbeeld naar Nijmegen. Door dat de ambulance zowel heen als terug steeds vaker werd opgehou den door files en drukte op de we gen, kostte het vervoer vaak uren. Helikoptervervoer gaat veel sneller waardoor de risico's voor een patiëntje worden verkleind. De aankomsttijden van een helikopter zijn daarbij van tevoren bekend, zodat de ontvangst in het zieken huis effectiever kan verlopen. En verder is vervoer per helikopter veiliger dan per ambulance. De kosten zijn ongeveer twee en een half keer zo hoog, maar door het snelle transport is er hoogst waarschijnlijk vermindering van kans op een blijvende handicap voor de baby, waardoor de ge meenschap minder vaak levens lange verzorging hoeft te geven. Dat laatste is ook de reden waarom de ziekenfondsen de vervoerskos ten in hun pakket hebben opgeno- De 'baby-helikopter' staat voor alsnog in Lelystad. Van daaruit zal de piloot een kinderarts-neonato loog uit een AZ ophalen en zullen zij samen naar het in aanmerking komende regionale ziekenhuis vliegen. De voor de helikopter aan gepaste couveuse met beade- mings- en bewakingsapparatuur is trouwens een cadeau van de Ne derlandse Vereniging van Wegge bruikers. Hoewel de Rijksluchtvaart dienst soepeler landingsvoor schriften hanteert voor de speciale helikopter, kan niet bij elk zieken huis worden geland. De ziekenhui zen moeten zelf zorgen voor een ge schikte landingsbaan en tot die tijd de patiëntjes per ambulance naar de dichtsbijgelegen landingsplaats brengen. Verzet tegen eigen bijdrage AMSTELVEEN (ANPl - De Zie- kenfondsraad heeft gisteren boos gereageerd op het plan van staats secretaris Dees (volksgezondheid) om de maximale eigen bijdrage voor patiënten van 65 jaar en ouder in verpleeghuizen te verhogen van 1.350 tot 2.200 gulden per maand. In zijn adviesaanvraag verwijst Dees naar de aanbeveling van de commissie-Dekker om de eigen bijdragen in de bejaardenoorden en in verpleeghuizen te harmonise- AMSTERDAM (ANP) - Vier ex-verpleegkundigen van het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit (VU) die ervan worden verdacht in 1983 en in 1986 drie ernstig zieke patiënten zonder overleg met familie of artsen te heb ben gedood, worden wegens moord vervolgd. Persofficier van justitie De Wit in Amsterdam heeft dit gisteren meege deeld. De kennisgevingen zijn deze week de deur uitgegaan. Wanneer de vier verpleegkundigen moeten voorko men is nog niet bekend, maar De Wit verwacht dat dit nog dit jaar zal zijn. De zaak kwam begin van dit jaar aan het rollen, nadat in het 'roddel circuit' van het ziekenhuis bekend was geworden dat de verpleegkun digen de 25-iarige taxi-chauffeur B. ter Brake, die na een mishandeling in coma was geraakt, een dodelijke insuline-injectie hadden toege diend. Later bleek dat verpleeg kundigen nog twee andere patiën ten - een man en eèn vrouw - in 1983 een dodelijk injectie zouden hebben gegeven. Het viertal werd Demonstratie anti-fascisten gaat niet door AMSTERDAM (ANP) - De voor morgen aangekondigde demon stratie in Den Haag tegen fascisme gaat niet door. Het 'Initiatief tegen Rechtse Straatterreur', dat naar aanleiding van de rellen bij het Haagse kraakpand 'De Blauwe Aanslag' is opgericht, heeft hiertoe besloten om geen rellen in de hof stad te veroorzaken. Morgen wil den de Centrumdemocraten in Den Haag demonstreren, een actie die het gemeentebestuur heeft ver boden. Op 17 oktober zal nu in Den Haag een grote demonstratie en manifestatie tegen de Centrumde mocraten worden gehouden. De le den van de initiatiefgroep willen ook de voetbalsupporters benade ren, die tijdens de rellen bij het Haagse kraakpand actief waren. "Wij hebben sterke aanwijzingen dat ze worden opgejut door leden van de Centrumdemocraten. We willen hen duidelijk maken dat ze worden gebruikt", aldus de woord voerder. Binnenland kort Universiteits bibliotheek De Universtiteit van Amsterdam verkeert in ernstige financiële zor gen. De Universiteitsbibliotheek bijvoorbeeld, zal met onmiddellij ke ingang moeten stoppen met de aanschaf van nieuwe boeken. Om een sluitende begroting te krijgen, zal de universiteit dit jaar, maar ook de komende jaren, 20 miljoen gulden moeten bezuinigen. Op kor te termijn dreigt zelfs een tekort aan geld om de dagelijkse rekenin gen te betalen. Ontucht Een 41-jarige man uit Lelystad die ervan wordt verdacht meer te weten over de verdwijning van zijn vriendin, de 31-jarige Farida Mo hammed Joesoef, heeft bekend dat hij ontuchtige handelingen met het vierjarige dochtertje van zijn vroe gere vriendin heeft gepleegd. De man is vorige week aangehouden op verdenking van moord of ont voering, maar is inmiddels vrij. Hij kon niet langer worden vastgehou den, omdat er nog geen spoor van de op 14 september verdwenen vrouw is gevonden. Diefstal uzi's De rechtbank in Zwolle heeft gisteren een 25-jarige man uit Lely stad veroordeeld tot een dienstver lening van 150 uur ter vervanging van drie maanden gevangenisstraf. De man stal in januari samen met zijn 20-jarige plaatsgenoot twee Uzi's uit de militaire legerplaats Er- melo. De 20-jarige kreeg voor zijn medeplichtigheid aan de diefstal 750 gulden boete en twee maanden voorwaardelijk opgelegd. Een he ler uit Lelystad werd veroordeeld tot 100 uur dienstverlening, ter ver vanging van twee maanden gevan genisstraf. Bijstandsacademie Binnenkort gaat op het terrein van het voormalige Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam de eerste Bijstandsacademie van start. Op deze academie kunnen werklozen les krijgen van eveneens werkloze, afgestudeerde wetenschappers. Doel van de academie is de werklo zen bewuster te maken van de situ atie waarin zij verkeren. Harrie Pieron van de Bijstandsacademie: "Werkloosheid wordt meer en meer een normale zaak. Wij willen de werklozen laten ervaren dat werkloosheid ook vrijheid bete kent". De directie van het VU-zieken- huis verklaarde gisteren desge vraagd nog niet op de hoogte te zijn van de beslissing van het openbaar ministerie om in de zaak van haar vier ex-werknemers tot vervolging over te gaan. Een woordvoerder van het zie kenhuis benadrukte echter dat het ziekenhuis zelf de daad van de ver pleegkundigen nooit als 'moord' heeft betiteld. De advocaten van de verpleegkundigen hebben ook steeds bestreden dat hun cliënten zich aan moord schuldig hebben gemaakt. Zij zijn van mening dat de verpleegkundigen een medi sche handeling hebben verricht die in medische kringen als normaal is aanvaard. De verpleegkundigen zijn in ja nuari van dit jaar gearresteerd. Drie van hen bleven enige tijd in voorlopige hechtenis in de Bijlmer bajes, waar personeelsleden toen tegen het optreden van justitie de monstreerden. Door deze gebeur tenissen laaide de discussie over de zwakke rechtspositie van verpleeg kundigen bij euthanasie hoog op. Damwand in vervuild park UTRECHT (ANP) - De gemeente raad van Utrecht is gisteravond morrend akkoord gegaan met de sanering van het met zware meta len vervuilde Griftpark door mid del van een damwand. De aanleg van de 50 meter diepe en 950 meter lange damwand - een voor Neder land ongekend project - zal zo'n 45 miljoen gulden gaan kosten. Het rijk neemt daarvan 90 procent voor zijn rekening en de gemeente 10 procent. De bouw van de dam wand begint naar verwachting over een jaar. Daarna worden in een deel van het park woningen ge bouwd. De wind speelde minister Smit-Kroes parten tijdens de opening van de slufterdam in de Maasvlakte. Spetters slib die door haar werden weggespoten waaiden even hard weer in haar richting terug. Burgemeester Peper vc Rotterdam hielp de bewindsvrouwe een handje bij het schoonmaken. (foto an ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het Waterloopkundig Laboratorium in Delft heeft in een vertrouwelijk rapport het storten van het milieu- vijandige en cadmiumhoudende afvalgips in de Slufter afgeraden. De Slufter is een geheel nieuwe, op de Maasvlakte gelegen gigantische opbergplaats voor verontreinigd havenslib van Rotterdam. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de Slufter gisteren officieel in gebruik gesteld. Tussen de gemeente Rotterdam, als mede-eigenaar van de Slufter, en de minister is een week geleden plotseling een heftige ruzie ont staan over het gebruik van de op bergplaats. Afgesproken was dat hierin tot het jaar 2002 alleen mid delmatig verontreinigd havenslib zou worden gestort. Zonder Rotter dam hierin te kennen, bepaalde de bewindsvrouw dat het afvalgips, afkomstig van de in het Rijnmond gebied gevestigde kunstmestbe- drijven DSM en Windmill, vanaf juli volgend jaar in de Slufter ge stort zou mogen worden. De twee bedrijven lozen nu nog hun portie van zo'n twee miljoen ton gips per jaar rechtstreeks in de Nieuwe Wa terweg. De beslissing van de minister be tekent een ommezwaai van 180 gra den. Vorig jaar vond de minister nog dat de bedrijven moesten stop pen met het lozen van het afvalgips door op een ander produktieproces over te stappen. Volgens de milieu organisaties zijn die mogelijkhe den aanwezig. De bedrijven zeggen andere manieren van produceren momenteel te onderzoeken, maar kunnen pas over enkele jaren over stappen. Een lozingsverbod en daarmee het stopzetten van de twee fabrieken zou de werkgele- Gruijters beschuldigt Masson van leugens DEN HAAG (GPD) - Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) heeft ook met de uit 1975 da terende subsidieregeling voor huurwoningen gesjoemeld. Daar door verdwijnt ongeveer 7 miljoen gulden aan subsidies in de zakken van het fonds, aldus justitie-ac- countant Van Zwam. Oud-minister Gruijters van volkshuisvesting verklaarde giste ren voor parlementaire enquête commissie bouwsubsidies dat nooit sprake is geweest van afspra ken tussen ministerie en ABP over het oogluikend toestaan van ge schuif met subsidies. Over de voor malige ABP-difecteur beleggingen Masson, die dit heeft beweerd, zei Gruijters: "Hij heeft zitten jok ken". Nadat het ABP met de subsidi eregeling die van 1968 tot 1975 voor huurwoningen gold op grote schaal had gefraudeerd, werden ook in de nieuwe regels van 1975 gaten gevonden. In een beperkt aantal gevallen blijkt het ABP stichtingskosten van het ene pro ject naar het andere te hebben ge schoven, om te zorgen dat wonin gen die eigenlijk niet meer voor subsidie in aanmerking kwamen, toch binnen de regeling zouden vallen. De verschuivingen met stich tingskosten deden zich alleen voor bij projecten die anders net buiten de subsidieregeling dreigden te vallen. Het gaat om twaalf projec ten van de in totaal 125 (11.000 wo ningen) die het ABP met de nieuwe regeling heeft afgewerkt. Daarmee was en is in totaal 200 miljoen gul den aan jaarlijkse subsidiebedra gen gemoeid. Onvoorzien De voormalige minister Gruij ters, in feite de vader van het huidi ge subsidiesysteem, meldde de commissie gisteren dat niet was voorzien dat de subsidiekosten uit eindelijk zo uit de hand zouden lo- der de Gruijters: "Beleggers uit het paradijs gejaagd" pen. In de tijd dat de regeling werd ingesteld, ging men nog uit van een jaarlijkse inkomensverbetering van meer dan drie procent, die het mogeljk zou maken de huren gelei delijk aan te passen. De plannen van Gruijters stuit ten vooral bij beleggers op grote weerstand. De bewindsman vond dat uiteindelijk niet zo'r. probleem. Hij bevestigde dat hij de beleggers eigenlijk liever niet zag in de wo ningbouw. "Er ligt een natuurlijke belangentegenstelling tussen het rendement dat beleggers willen maken en het volkshuisvestings- belang van lage huren". Alleen moest hij erkennen dat zijn plan om de woningcorporaties het beleggersdeel van de markt over te laten nemen, eigenlijk is mislukt: "De woningbouwvereni gingen waren mijn cavalerie. Maar ik had ze niet goed voorbereid en moest ze nu hap-snap in het geweer brengen". De beleggers zijn er uit eindelijk volgens Gruijters niet echt slechter van geworden: "We hebben ze uit het paradijs ver jaagd, maar ze hebben zich het le ven daarbuiten heel schappelijk gemaakt". Gruijters, nu burgemeester van Lelystad, zei dat hij beleggers in 1975 en 1976 premiehuurwoningen had laten bouwen met subsidie uit een afgeschafte regeling, omdat hij hen daardoor hoopte te winnen voor zijn nieuwe subsidieregeling, die de beleggers een geringe winst leek te bieden. Tientallen bouw plannen dreigden niet tot uitvoe ring te komen, onder meer omdat het te behalen rendement de beleg gers niet zinde. Gruijters stak hen dus de helpende hand toe en haal de de oude gouden subsidierege ling nog even uit de kast. Gelogen Volgens Gruijters heeft de voor malige directeur beleggingen van het ABP, mr. drs. A. Masson, tegen over de enquêtecommissie bouw subsidies zitten liegen. Masson heeft de commissie verteld dat hij er van uitging dat Gruijters op de hoogte was van een herenakkoord, toen de minister tijdens het volks huisvestingsdebat in de Tweede Kamer melding maakte van 'gent lemen's agreement' tussen depar tement en beleggers. Masson con- genheid van meer dan 500 werkne mers in gevaar brengen. Ondanks het negatieve advies van het Delftse laboratorium vindt de minister dat het storten van het gips in de Slufter vanaf volgend jaar moet doorgaan. De gemeente Rotterdam is hierover zeer verbol gen. Niet alleen omdat ze zich ge passeerd voelt door de minister, maar ook omdat de Slufter volgens de Maasstad daarvoor ongeschikt De bijna 30 meter hoge zanddam om de Slufter zorgt onder water voor een natuurlijke drempel van zoetwater. Die verhindert dat het opgeslagen verontreinigde slib als nog in de Noordzee zou belanden. Door het storten van afvalgips zul len de zware metalen hierin echter op grote schaal oplossen en zich door de drempel heen gemakkelijk kunnen vermengen met het grond water en uiteindelijk de zee. DEN HAAG (GPD) - De procureur- generaal van het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren zes maan den gevangenisstraf geëist tegen een 53-jarige Haagse vrouwenarts. Bovendien mag de man zes jaar lang zijn vak niet uitoefenen. Zo wel de arts als het openbaar minis terie waren in hoger beroep gegaan tegen het vonnis dat begin dit jaar werd uitgesproken: een jaar voor waardelijke celstraf en een jaar ont zetting uit zijn beroep. Dit wegens het plegen van on tucht met twee patiëntes en schen nis van de eerbaarheid van zes an deren in de periode van 1972 tot 1986. Klachten van acht andere vrouwen konden voor de recht bank niet worden bewezen. Voor de zitting waren gisteren zes getuigen gedagvaard, van wie geen enkele aanwezig was. Vier ge tuigen hadden laten weten dat de zaak een te grote psychische belas ting zou zijn, een vrouw lag in het ziekenhuis en de laatste was on vindbaar. De advocaat van de gy naecoloog zei de vier afzeggingen niet serieus te nemen: voor zijn cli ënt was de rechtzaak psychisch net zo belastend en die was er toch wel. Geheel onschuldig noemt de gy naecoloog zichzelf niet. Hij geeft toe in '86 twee keer met een 20-jari- ge patiënte naar bed te zijn ge weest. "Ik heb in haar geval te wei nig afstand weten te bewaren. Haar houding heeft daar ook toe bijge dragen en ik was niet gezond door de grote werkdruk. Ik had een te hoge bloeddruk en moest daar me dicijnen voor slikken". Van de andere beweringen be grijpt de arts "echt helemaal niets" en ontkent dat hij zich aan de vrou wen heeft vergrepen. Tegen het eind van de zitting zei de man: "Ik ben vrouwenarts uit roeping. Ik hield en houd van mijn vak. Het be lang van mijn patiëntes liet ik altijd prevaleren boven het mijne. Het spijt me dat het zo heeft moeten lo pen". Volgens zijn advocaat mr. Spong hoort het stimuleren van de clitoris "weliswaar niet in een normaal gy naecologisch onderzoek" thuis, maar heeft dat niets uit te staan met ontucht. "Mogelijk heeft mijn cli ënt opwinding gevoeld tijdens de handelingen, maar dat doet met ter zake. De vrouwen kwamen bij hem met seksuele klachten, die intiem behandeld moesten worden. En ook al deed hij dit op een medisch omstreden manier, het is daarom nog niet noodzakelijkerwijs ver keerd, fout of misdadig..." Volgens Spong is er geen sprake geweest van schending van de eer baarheid. Tegen de handelingen hebben de vrouwen volgens de ad vocaat niets gedaan, terwijl ze ner gens toe werden gedwongen. "Ze hadden een hand kunnnen weg slaan. Ze hadden weg kunnen lo pen. maar een paar vrouwen kwa men zelfs bij hem terug". De procureur-generaal zei dat er sprake is van een zeer ernstig mis drijf waarvoor een onvoorwaarde lijke celstraf onontkoombaar is. "De arts heeft van zijn ongelijke positie ten aanzien van de patiëntes gebruik gemaakt. Hij had een an der beroep moeten zoeken toen hij bemerkte dat hij er niet tegen kon", aldus de procureur-generaal. Of nader verhoor van de betrok ken vrouwen nodig is, zal het hof op 8 oktober duidelijk maken. Zo ja, dan wordt de zaak aangehouden en worden de vrouwen opnieuw gedagvaard. Zo nee, dan volgt op die dag uitspraak. cludeerde daaruit dat hij zijn gang kon gaan met het druk' ken van stichtingskosten door der meer opgave van te laag rente verlies (1 procent in plaats toen gangbare 5 procent). Gruijters stelde geen weet te hebben gehad van praktijken van beleggers om stichtingskosten van huurwoningen op kunstmatige wijze te drukken, laat staan dat dat met medeweten van zijn ministerie gebeurde. Ondanks het feit dat in middels wel vast staat dat het de partement indertijd trucs om te schuiven met bouw- en grondkos- ten tolereerde, hield Gruijters ook gisteren nog grote twijfels. Gruijters moet volgende week woensdag nog een keer voor de commissie verschijnen om onbe antwoorde vragen op te helderen. Voor Masson geldt hetzelfde. Voor al de afspraken over het herenak koord mag hij nog eens uit de doe ken doen. Ook voorzitter Van Spronsen van een beleggersclub (de raad voor onroerende zaken) moet voor soortgelijke uitspraken bij de enquêtecommissie op herha ling. Volgende week behandelt de commissie de subsidieregeling uit 1975 en de overgangsregeling, toen bleek dat de beleggers zich afkeer den van de nieuwe regeling en zich terugtrokken uit de premiehuur sector. Ook de rol van de woning corporaties in de premiehuursec tor zal volgende week aan de orde komen. Een aantal kopstukken uit deze kringen wordt hierover ge hoord. AMSTERDAM (ANP) - Fraude met illegale autotelefoons heeft de PTT in 1985 en 1986 ruim tien miljoen gulden schade opgeleverd door niet betaalde gesprekskosten. Volgens de deskundigen is het stelen en aan passen van de autotelefoons voor het illegaal bellen een lucratieve bezig heid. Gemiddeld zouden de gestolen telefoons 15.000 gulden opbrengen. Een PTT-ambtenaar in Groningen verduisterde voor de fraude enkele tientallen semafoons en een tiental autotelefoons en verkocht ze door. Ook werden autotelefoons, die bij de PTT kunnen worden gehuurd, uit auto's gestolen en weer doorverkocht. Dit bleek gisteren in Amsterdam tijdens de eerste rechtszaak rond illegale autotelefoons. Vijf mensenston den hier terecht wegens oplichting van de PTT. diefstal, verduistering of heling. Twee vertegenwoordigers van de rijkspolitie en de Radiocontrole dienst citeerden gisteren bij de rechter uit hun recente onderzoek dat het al snel na de invoering in 1979 van het autotelefoonnet in Nederland een koud kunstje was in het net in te breken. De inbreker kon vervolgens over de hele wereld bellen zonder de PTT hiervoor een cent te hoeven betalen. Dit telefoneren gebeurde via nog openstaande nummers van het tele foonnet of via bestaande nummers. De legale rekeninghouders kregen soms rekeningen die duizenden guldens hoger waren. Deze rekeninghou ders hoefden dat overigens niet te betalen. Na een grootscheeps onderzoek door 200 politiemensen werden in ok tober vorig jaar 47 huiszoekingen in 40 plaatsen gedaan. Daarbij werden 67 gestolen autotelefoons in beslaggenomen en 14 verdachten aangehou den. Tegen de eerste vijf eiste de officier celstraffen variërend van 16 weken, waarvan 11 voorwaardelijk, tot 12 maanden, delijk. ADVERTENTIE DE NIEUWE AANWINST VOOR LEIDEN! 3500 ENGLISH AMERICAN POCKETS 2000 PENGUINS FRANSE POCKETS OUITSE POCKETS NEOERLANDSE LITERATUUR KUNST REISGIDSEN LAND- EN WEGENKAARTEN TIJDSCHRIFTEN BUITENLANDSE KRANTEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3