Deel fietspad door park mag er komen ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-144941 Zwembad straks minder vaak open Bestuur Does': opstappen als het nieuwbouw wordt Zoeterwoudenaren duurder uit Bezwaren WD Voorschoten weggewuifd Leefbaar Leiderdorp: weer actie rond zuil Begroting '88 Zoeterwoude Deel verkeersplan uitgewerkt tst 134 PAGINA 18 REGIO LEIDEN VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 VOORSCHOTEN - De Voorschotense gemeenteraad heeft gisteravond 237.100 gulden opzij gelegd voor groenaanleg rond het raadhuis en de aanleg van een voet/fietspad tussen de Koningin Julianaiaan en de achterzijde van het vernieuwde gemeentehuis. Een derde hiervan komt uit de niet-structurele ruimte van dit jaar. Eerder had de gemeente al 113.500 gulden gereserveerd voor enkele van de volgende projecten: de aan leg van een patio, een dak- en kan toortuin en beplanting van de bin nenplaats, aanpassingen aan de kleine vijver, het plaatsen van zit hoeken en passende verlichting. Tijdens de vergadering in de brandweerkazerne streed WD- raadslid J.W. Aeijelts Averink gis teravond eenzaam tegen het stukje fietspad. Volgens hem tast het het karakter van het Burgemeester Berkhoutpark aan en werkt het 'ongewenste fietsbewegingen' in de hand. Bovendien zou het alleen door ambtenaren worden gebruikt, op weg naar de fietsenkelder ach ter het gemeentehuis. Bezoekers van de afdeling burgerzaken zou den het gemeentehuis via het bin nenplaatsje bereiken en bezoekers van de sociale dienst via het oude schoolplein met de boom. Een smal, eenvoudig paadje - over het terrein van het voormalige Rode Kruisgebouw - zou dan ook "meer dan voldoende" moeten ziin. Dan hoeft de gemeente geen tweerichtingsverkeer voor fietsers in te stellen op het stukje tussen de Prinses Margrietlaan en het ver- zetsmonument en houdt ze een kleine ton over. Dat geld kan mooi worden gebruikt voor de volgende fase. In hun voorstel stippen B en W al aan dat ze de raad zo snel mo gelijk om een nieuw krediet willen vragen voor het verfraaien van het braakliggende terreintje naast het gemeentehuis, waar enkele kleine appartementen zijn gepland. Ook wensen zij centen voor de aanleg van een voetpad richting Elstlaan en aanpassing aan van het verzets- monument. de beplanting moet fraaier worden, de opstelruimte ruimer. De projecten kosten bij el kaar een kleine ton en B en W wil len, als later dit jaar gelden vrijko men, direct inspringen. Wanneer dat niet lukt, moet het prioriteit nummer één worden in 1988. Fietspad In het oorspronkelijke voorstel was de aanleg van een fietspad naar de Elstlaan in de tweede fase opgenomen, na afwijzende advie zen van de commissieleden verviel ZOETERWOUDE - De Zoe- terwoudenaren zullen in de toe komst minder vaak van het zwem bad in sportpark Haasbroek ge bruik kunnen maken. De gemeen teraad heeft dat gisteravond beslo ten. Het bad zal enkele weken per jaar worden gesloten, het buiten bad zal 's zomers maar 35 uur in plaats van de huidige 66 uur per week zijn geopend en het recreatief zwemmen in het binnenbad wordt afgeschaft. Wel blijft de school jeugd voor wat het leszwemmen betreft van het binnenbad gebruik maken. De gemeenteraad kon zich gisteravond in grote trekken vere nigen met het voorstel van burge meester en wethouders om de ope ningstijden in te krimpen. Een in opdracht van de gemeente ge maakt rapport maakt duidelijk dat daar niet aan te ontkomen is. Om aan de eisen van hygiène en veilig heid te kunnen voldoen, moet Zoe- terwoude een klein half miljoen in vesteren. Het rapport somt een aantal alternatieven op om te be zuinigen. Er wordt onder meer in voorgesteld om het binnen- en/of buitenbad helemaal te sluiten. Zo ver willen burgemeester en wethouders niet gaan. Met name het leszwemmen voor de school jeugd moet behouden blijven, vin den zijal kost dat relatief veel geld En zowel het CDA als de WD en Progressief Zoeterwoude (PZ) wa ren dat gisteravond tijdens de raadsvergadering met het college eens. Waarbij de fracties wel een aantal kanttekeningen plaatsten. Zo vroeg PZ-raadslid mevrouw Batelaan zich af of de gemeente het buitenbad niet ook aan Zoeter- woudse clubs kon gaan verhuren op de tijden dat het niet wordt ge bruikt. Niet zozeer om de gemeen telijke kas te spekken, "maar je maakt dan meer gebruik van de tij den dat het zwembad zomaar braakligt", aldus mevrouw Bate laan. Ook stelde ze voor orn met be hulp van invalkrachten de Zoeter- woudse kinderen tijdens de zomer vakanties alsnog in de gelegenheid te stellen om dagelijks te zwem- Wethouder Graniewski beloofde een en ander nog te zullen nagaan. Aan de verhuur aan clubs zitten volgens haar wel wat haken en ogen, omdat derden dan gebruik maken van een gemeentelijke ac commodatie terwijl de gemeente op dat moment geen toezicht houdt. Maar de VNG, die nog een rapport maakt overzie exploitatie mogelijkheden van het zwembad, kan het verzoek daarin opnemen, verklaarde Graniewski. De WD stelde bij monde van raadslid Van der Kooi dat het be sluit om de openingstijden in te krimpen, over een aantal jaren moet worden herzien. Wellicht dat de (financiële) situatie rond 1994 is verbeterd. En het CDA verklaarde beslist niet blij té zijn met de nu gekozen oplossing, "maar het zal niet an ders kunnen", sprak raadslid Ber- kouwer. Wel was het CDA met de WD en PZ blij dat het school zwemmen in elk geval kan worden gehandhaafd. Ook wat de door bur gemeester en wethouders aange kondigde tariefsverhoging bleken de drie partijen gisteravond op één lijn te zitten: men was er niet blij Waarop wethouder Graniewski verklaarde op een ander moment terug te. komen op de tarieven. En wat de eventuele herziening van het besluit betreft: volgens burge meester Houdijk kan dat altijd, "op elk moment dat zich een wijziging voordoet". In de praktijk zal het Zoeter- wouds zwembad straks van woens dag tot en met zondag, zeven uur per dag, worden opgengehouden. In totaal verwacht men door deze operatie ruim 77.000 gulden per jaar te bezuinigen. Het exploitatie tekort zou dan kunnen worden te ruggebracht tot zo'n 250.000 gul den per jaar. Raad stemt met voorstel in dit stukje. CDA'er W.J. Valken burg was daar blij om. Hij vindt het voldoende wanneer er één stukje fietspad in het park komt: "Het gaat ons erom dat de fietsenkelder bereikbaar wordt en meer niet. We moeten geen fiets- of pretpark crëeren". Het argument dat een doorgetrokken pad de scholen aan de Elstlaan beter bereikbaar maakt, sprak hem geenszins aan: "Je blijft dan, zowel links als rechts, op verkeersbarrières stui ten", sprak hij. Samen met vertegenwoordigers van andere partijen wil hij de vei ligheid van de schoolroutes in een breed verband bekijken. Lijkt het CDA daarbij weinig geporteerd van een lang fietspad door het hele park, de VVD liet dat wat meer open. "Het plan hoeft zeker nog niet te verdwijnen", aldus vice- fractievoorzitter J.W.E. van de Poel. Hij wees erop dat nu dage lijks zeker 60 kinderen tegen de stroom in fietsen, voor het raad huis langs. De PvdA/PPR-fractie betreurt het 'dat het fietspad slechts van Julianaiaan tot fietsenkelder gaat lopen. "Het tracé totaan de Elst laan was een zinnig onderdeel van het plan, een logisch verlengstuk aldus woordvoerder G. Both. "Het verhoogt de veiligheid voor school- fietsers en kanaliseert de verkeers bewegingen door het park heen. Zo kan ik me niet voorstellen dat men sen uit Adegeest helemaal om zul len rijden wanneer ze naar het ge meentehuis gaan". Verhalen over asfaltvlaktes in het rustieke park zijn op hem altijd wat demago gisch overgekomen. Verkeerswethouder J. Visser be streed dat het paadje langs het mo nument alleen door ambtenaren gebruikt zal worden ("meneer Aeij elts moet de kaart van Voorscho ten eens bekijken") en wil de ver keersbewegingen scheiden via ge scheiden paden. Ten slotte deelde hij mee dat de gemeente gaat in ventariseren hoe veilig de school routes zijn en hoe vaak ze worden gebruikt. LEIDERDORP - Het bestuur van het Leiderdorpse zwembad De Does zal opstappen wanneer de gemeenteraad besluit tot de bouw van een recreatiebad met commerciële nevenfuncties. Het bestuur heeft zijn voornemen tot aftreden in een brief aan de ge meenteraadsleden kenbaar gemaakt. Zij moeten maandag een definitief besluit nemen. De gewraakte bomen bij de Leiderdorpse reclamezuil. 'Leefbaar Leider dorp' dreigt met acties als het groen verdwijnt (fotoHolvast) LEIDERDORP - De reclamezuil van Nationale Nederlanden aan de En- gelendaal in Leiderdorp, vlakbij het gemeentehuis, is opnieuw aanlei ding tot grote ontsteltenis bij de Stichting Leefbaar Leiderdorp. De 'to tempaal' is al langer een doorn in het oog van de stichting, maar nu heeft ze er lucht van gekregen dat vijf bomen, die in de buurt van de paal staan, gekapt zouden moeten worden om het zicht op de zuil te verbeteren. "Érnstige bezwaren hebben we daartegen", aldus woordvoerster Riet Dekkers van de stichting. "Kappen van de bomen zou de Engelendaal een geheel ander aanzicht geven. En die zuil, die had er volgens ons nog niet eens mogen staan. Wanneer de gemeente toelaat dat de bomen wor den gekapt, dan zou dat een groot voorbeeld van ambtelijke willekeur zijn. Volgens de heer Janssen, chef van de afdeling groenvoorziening, loopt het allemaal niet zo'n vaart. "Ook wij zien de bomen liever niet verdwij nen. En officieel is er ook zeker nog niets beslist over het weghalen van de bomen. Maar omdat we vermoeden dat er ooit een vraag zal komen öm de bomen toch te verwijderen, hebben we nu wat voorzorgsmaatregelen ge nomen. De bomen zijn rondgestoken en plantklaar gemaakt, zodat ze bij eventuele verwijdering in de toekomst niet gekapt hoeven te worden maar alleen verplaatst". De Stichting Leefbaar Leiderdorp houdt de zaak nauwlettend in de ga ten. Dekkers: "We zullen niet aarzelen een arob-procedure te beginnen bij de Raad van State als de gemeente die bomen wil weghalen". Deze week werd bekend dat het college van burgemeester en wet houders het huidige, verouderde, zwembad wil verbeteren en uit breiden zodat er een recreatiebad ontstaat. De nieuwbouw zou ook plaats moeten bieden aan een sau na annex fitnessvoorziening van de Leiderdorpse sportschoolhouder Van Houdt en een kantine. Een sporthal moet geïntegreerd onder deel van het nieuwe complex wor den. Het zwembadbestüur schrijft dat het overleg over de verschillende ter discussie staande varianten mi nimaal is geweest. "De stukken die wij kregen, waren verre van com pleet. Bovendien hebben we nau welijks een week de tijd gehad om onze visie te geven. En mondeling overleg met de wethouder of raads commissies hebben we al helemaal niet gehad". Het bestuur bestrijdt verder dat het college objectief is geweest bij het beoordelen van de verschillen de varianten. Het standpunt van het bestuur met betrekking tot de onderhoudskosten is niet aan vaard. "En de wijze waarop onze overige (bezuinigings)voorstellen en onze kritiek op de exploitatiera mingen van tafel zijn geveegd, is ronduit beschamend". Het college stelt dat de voorge stelde variant een negatief saldo van ongeveer 500.000 gulden zal opleveren. Het bestuur, dat koos voor een zwembad mét een warm tepomp, betoogt dat dit niet duur der hoeft te zijn. "Nu wordt geko zen voor een onrendabele installa tie, waardoor we over ongeveer tien jaar voor tenminste dezelfde problemen staan als nu". Het bestuur zegt dat er ook ande re gelijkwaardige maar wel goed kopere oplossingen bestaan voor de management-problematiek en de commerciële exploitatie van de sauna. "Maar het college heeft het kennelijk niet nodig geacht daar aan verdere aandacht te besteden". Het bestuur wijst.de gemeente raad erop juridisch eigenaar te zijn van het binnenbad van De Does. "Vanuit die positie vonden we het nodig ons van juridische bijstand te verzekeren". Alhoewel er vol gens het bestuur voldoende grond bestaat voor een arob-procedure, heeft het daar voorlopig nog van af gezien. Vredesweek in de regio VOORSCHOTEN/OEGSTGEEST - De landelijke Vredesweek gaat niet aan Voorschoten en Oegst- geest voorbij. In het Oegstgeester Gemeentecentrum wordt zondag avond om zeven uur een vredesves- per gehouden, georganiseerd door het Interkerkelijk Vredesberaad en'de Raad van Kerken. Deelne mers zijn de secretaris van Pax Christi Nederland, Jan ter Laak, de Oegstgeester dienstweigeraar Frans van Diemen, Josien Schot horst van de werkgroep tegen apartheid en een medewerkster van het Leids vluchtelingenhuis. Allen spreken over de drijfveren van hun werk en de link met het ge loof. In het Cultureel Centrum aan de Marijkelaan in Voorschoten wordt morgenmiddag vanaf twee uur een vredesmanifestatie gehouden. Prof. dr. Hylke Tromp, directeur van het Polemologisch Instituut, houdt een verhandeling over de plaats die Nederland inneemt in de wereldpolitiek. Daarnaast is er een voorstelling van het cabaret CRU uit Rijnsburg, een informatiemarkt en een apart kinderprogramma. Voorstelling Bniijs afgelast LEIDERDORP - De aangekondig de voorstelling 'Moerstaal' van de caberetière Joke Bruijs op zater dagavond 26 september in activi teitencentrum Muzenhof in Lei derdorp is uitgesteld wegens ziek- 'Verhoging onroerend goed-belasting onontkoombaar' ZOETERWOUDE - De lasten voor de Zoeterwoudse burgers gaan met ingang van 1 januari omhoog. Burgemeester en wet houders stellen voor de onroe rend goed-belasting met vijf pro cent te verhogen. Te weinig water in drie wijken ZOETERWOUDE - De water huishouding in de Zoeterwoud se gebieden Westwout, Vogel weide en Bloemenweide is alles behalve ideaal. Gevolg daarvan is dat er extra zettingen optreden van tuinen en verhardingen. Om dat er te weinig water is en er geen doorspoeling plaatsvindt, is bij warm weer sprake van stank overlast. En houten palen van bruggen en andere gemeentelij ke voorzieningen komen boven water, hetgeen onderhoudstech- nisch niet verantwoord is. 'Boos doener' is een verlaging van het polderpeil. Burgemeester en wethouders kondigen in de ontwerp-begro- ting voor 1988 een aantal maatre gelen aan om de waterhuishou ding weer op peil te krijgen. Zo moet het grondwaterpeil weer op de oorspronkelijke hoogte wor den gebracht. Dat kan worden gerealiseerd door op verschillen de plaatsen stuwen aan te bren gen. Het herstel van de waterhuis houding is niet alleen voor de be staande wijken Westwout en Vo gelweide van belang, maar ook voor Bloemenweide. Zodra de Hoge Rijndijk is volgebouwd, wil de gemeente in dit gebied huizen gaan bouwen. Men ver wacht daarmee in 1989 te begin- Die verhoging is onontkoom baar, aldus verklaarde wethou der Van der Heijden gisteravond tijdens de presentatie van de ont- werp-begroting. "Het is de laatste jaren een traditie geweest om de lasten niet te verhogen. Maar we zitten nu met zo'n zwaar investeringsprogramma dat die terughoudendheid niet langer kan voortduren", sprak Van der Heijden. Volgens hem dienen 'zich de komende jaren kostbare voorzie ningen aan in Zoeterwoude. Het geen een "zware aantasting van de sterke reservepositie" met zich zal meebrengen. Van de al gemene uitkering van het rijk valt weinig goeds te verwachten én de post wegenonderhoud zal gaan stijgen, stipte Van der Heij den aan. De ontwerp-begroting zelf laat zien dat die grote uitgaven de ko mende vier jaar ruim tien mil joen gulden gaan kosten. In eer ste instantie hebben burgemees ter en wethouders geprobeerd om dat geld uit de reservepot te halen. Die is echter niet groot ge noeg. Voor 1988 bijvoorbeeld dient er 2,9 miljoen te worden uitgegeven en daarvan kan onge veer 2,3 miljoen uit de reserves worden gehaald. De rest moet op de begroting worden afgeschre ven en dat betekent voor vol gend jaar een post van ruim 67.000 gulden. Grote uitgaven Wat de komende jaren vooral veel geld zal opslokken in Zoe terwoude is het onderhoud of de vernieuwbouw van een aantal bruggen, die in zeer slechte staat verkeren. Voor zowel de Geer brug als de Lagerbergerbrug bij voorbeeld moet volgend jaar een ton worden uitgetrokken. Klei nere bedragen worden er gere serveerd voor de verbetering van de bruggen bij onder meer het Lange Kerkepad, het Molenpad, Korte Kerkepad en de Zonne- gaarde. De kademuren bij de Noord- en Zuidbuurt moeten worden verbeterd en daarvoor is de komende vier jaar een bedrag van 1.700.000 gulden nodig. De herinrichting van de Dorpsstraat vergt bijna 200.000 gulden, de reconstructie van de Weipoortseweg 700.000 gulden. Verder staat er groot onderhoud op stapel bij de Industrieweg, moeten de Hoge- en Lage Broek- weg en het Weddepad worden gereconstrueerd en dienen er di- verse fietspaden te worden aan gelegd. Om een wijk als de Vogelwei de verkeersveiliger te maken, wordt 92.000 gulden uitgetrok ken. De verbetering van de Oran- jëlaan vraagt volgend jaar 40.000 gulden. De tennisbanen op sportpark Haasbroek worden volgend jaar voor 250.000 gulden opgeknapt. De uitbreiding van het gemeen tehuis vergt 1.293.000 gulden en gemeentewerken heeft volgend laar voor 125.000 gulden aan nieuwe goederen nodig. De gemeenteraad zai uiteinde lijk moeten bepalen of de plan nen van burgemeester en wet houders doorgaan. Op 29 okto ber komen de fracties met hun algemene beschouwingen. De begroting zelf wordt op 19 no vember behandeld en vastge steld. ZOETERWOUDE - Het keersveiligheidsplan, de gemeente Zoeterwoude nu al een paar jaar aan de slag is, neemt volgend jaar definitievere vormen aan. In de ontwerp-be groting kondigen burgemeester en wethouders aan in 1988 plan nen uit te werken voor een groot aantal wegen. Zo moet de kruising Nieuwe- weg/Zuidbuurtseweg/Jan van Banningstraat worden gerecon strueerd, dienen de tijdelijke ver keersmaatregelen in de Kort- mannstraat definitief te worden en moet de hele Dorpsstraat op nieuw worden ingericht. De verkeersmaatregelen in Zoeterwoude-Rijndijk beperken zich in eerste instantie tot de Oranjelaan en de Laan van Meer-, burg. De Oranjelaan wordt dus danig 'aangepakt' dat er alleen nog maar eenrichtingsverkeer mogelijk is tussen de Laan van Meerburg en de Energieweg. Verder wordt het voetpad op de Oranjelaan, richting scholen, verbeterd. Met het verkeersveiligheids- plan beoogt het gemeentebe stuur veiliger routes te creëren voor het langzaam verkeer, in clusief de schooljeugd. Naast de aangekondigde maatregelen wil men alle scholen benaderen om door middel van verkeersonder- wijs het gedrag van scholieren op straat te verbeteren. Ook de Vrouwenweg, tegen woordig Leids grondgebied maar nog altijd 'zorgekind' van Zoeterwoude, blijft om verkeers maatregelen vragen. Zoals be kend is deze weg tussen Leiden en Zoeterwoude-dorp een favo riete sluiproute. Weliswaar is de Vrouwenweg sinds eind augus tus tijdens de spitsuren in één richting afgesloten voor autover keer, maar volgens burgemees ter en wethouders is dat nog niet genoeg. De fietsers komen nog altijd in de knel, onder meer doordat de bus ook van deze smalle weg gebruik maakt. Men zal bij het provinciebestuur dan ook blijven pleiten voor de aan leg van een apart fietspad langs de Europaweg. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18