TAD LEIDEN m Twee jaar cel en TBR geëist tegen Leidse Hout-verkrachter jÉg* kjtójj i liyypi Centocor hoopt op 200 miljoen dollar omzet met nieuw middel LEIDSCH m DAGBLAD Officier van justitie: 'Kans op herhaling aanwezig' Inbrekers hebben vannacht op veel plaatsen toegeslagen Prins wordt uit protest ten huwelijk gevraagd Commissie akkoord met afgraven EBR-terrein s VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 DEN HAAG/LEIDEN - Moet de 19-jarige Leidenaar, die een aantal verkrachtingen - en pogingen daartoe - in de Leidse Hout op zijn geweten heeft, achter slot en gren del? Of is het belangrijker dat hij zo snel mogelijk wordt opgenomen in een internaat waar hij een intensie ve begeleiding krijgt om te voorko men dat hij later weer vrouwen ver kracht? Deze vraag stond gisteren cen traal tijdens de voortzetting van de rechtszaak tegen de Leidenaar. Of ficier van justitie, mr. Klopper-Ger- retsen, hechtte vooral veel waarde aan het beschermen van de maat schappij en eiste dan ook twee jaar gevangenisstraf gevolgd door on voorwaardelijke tbr. De advocaat van de verdachte, mr. Heeren, vond dat zowel de maatschappij als zijn cliënt het meest was gediend met een goede behandeling die het plegen van dergelijke delicten in de toekomst voorkomt. Volgens de raadsman zou hij dan ook drie jaar moeten worden opgenomen in een instituut waar hij een zo'n behan deling kan ondergaan. De Leidenaar heeft tijdens de eerste behandeling van de zaak in april alle feiten erkend. De meeste keren bleef het bij een poging tot verkrachting, een keer echter niet. Bij alle gebeurtenissen, die over twee jaar verspreid plaats hadden, was door hem geweld gebruikt of met geweld gedreigd. Door de handelingen van de Lei denaar was grote onrust ontstaan in en om de Leidse Hout. De politie hield een aantal malen een grote klopjacht en uiteindelijk kon hij op oudejaarsdag 1986 worden gepakt. Opvoeding Tijdens de vorige zitting had de officier van justitie drie en een half jaar geëist tegen de Leidenaar. Uit een psychiatrisch rapport was na melijk gebleken dat de kans op herhaling niet kon worden uitge sloten. Ook was duidelijk gewor den dat de jongen volstrekt niet be sefte wat wel en niet kan in de rela tie tot anderen. Een gevolg van het feit dat de jongen eigenlijk niet was opgevoed. Daarom vroeg de raads man dan ook geen gevangenisstraf op te leggen, maar om hem te laten behandelen. In eerste instantie kwam de rechtbank er niet uit en verzocht om een psychiatrisch rap- LEIDEN - Afgelopen nacht is er in Leiden op veel plaatsen ingebro ken in kelders, schuren en auto's. Aan de Castellumweg werd een nieuwe herenfiets gestolen, nadat een schuur was opengebroken. Van een kelder aan Stadszicht was de deur geforceerd, waarop een sportfiets bleek te zijn meegeno men. Uit een schuurtje aan de Toussaintkade werden studie- en leesboeken, kleding en een huiska merameublement gestolen en uit een kelderbox aan de Vivaldistraat is een groot aantal gereedschappen ontvreemd. Uit een auto, die aan de Morssin gel stond geparkeerd, werd de ben zine uit de tank overgeheveld; bij een auto aan de Kamilletuin was het tochtraampje geforceerd, maar er wordt niets vermist. Bij een ga ragebedrijf aan de Hoge Rijndijk werd een auto gestolen. Uit een au to aan de Anne Frankweg zijn een radiocasetterecorder en een zonne bril ter waarde van 700 gulden ge stolen. Van een auto in de Koorn- brugsteeg is het glas van de linker buitenspiegel vernield. port van het Pieter Baancentrum, dat is gespecialiseerd in dergelijke onderzoeken. Dat rapport stond gisteren tij dens de zitting van de Haagse rechtbank ter discussie. Volgens de psychiater was de jongen niet volledig toerekeningsvatbaar toen hij zijn daden pleegde. Opnieuw werd geconcludeerd dat bij hem normen en waarden volledig ont braken als gevolg van zijn opvoe ding. De psychiater, die hem had on derzocht, verklaarde ter zitting dat als de Leidenaar in situaties komt waarin hij zich onzeker voelt tot dergelijke handelingen. "Als hij zich niet onzeker voelt, is hij heel sociaal, vriendelijk en aardig", ver telde ze. Ze wees er verder op dat hij zeer gemakkelijk te beïnvloe den is door mensen die hij ver trouwt. En juist daarom is het erg belangrijk dat hij wordt opgeno men in een instituut waar hij de mensen vertrouwt en waar hij op de goede wijze wordt beïnvloed. Vakantie-oord Rechtbankpresident mr. Kalb- fleisch vroeg zich echter hardop af of het door de Pieter Baancentrum voorgestelde instituut wel het goe de was. Hij citeerde uit een folder tje dat de officier van justitie hem had gegeven en waarin onder ande re de activiteiten van het centrum stonden beschreven. Zo gaan de in het instituut opgenomen jongens bijvoorbeeld skiën in Oostenrijk, zeilen en druiven plukken in Duits land. Kalbfleisch noemde het een inrichting met veel luxe. "Aan de ene kant is het een instituut waar ik kan worden opgevoed, maar aan de andere kant lijkt het ook een va kantie-oord", erkende de verdach te, "maar wel een vakantie-oord waar ik van mijn problemen kan af komen". Mr. Kalbfleisch maakte zich ook openlijk zorgen over het open ka rakter van de inrichting. Omdat de kans op herhaling van de delicten niet wordt uitgesloten, wilde mr. Kalbfleisch van de psychiater we ten of het "niet vreselijk eng is om hem in zo'n open instituut te plaat sen". Maar volgens de psychiater zou het in de inrichting mogelijk zijn de risico's te beperken. Officier van justitie mr. Klopper- Gerretsen trok dat in twijfel. Ze er kende dat plaatsing in het instituut voor de verdachte zelf het beste was, "maar ik heb ook met de maat schappij rekening te houden". Mr. Klopper: "Herhaling wordt niet uitgesloten. Ik zet grote vraagte kens bij de manier waarop dat kan worden voorkomen. Hij kan zo weglopen uit dat instituut. Ik acht de kans op herhaling dan ook zeer reeël aanwezig. De risico's zijn te groot om het advies zo maar te vol gen". Zij eiste dan ook twee jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gevolgd door een onvoorwaardelijke ter be schikking stelling van de regoring (tbr). De Leidenaar wordt dan op genomen in een gesloten inrichting voor gestoorde criminelen. Beïnvloeding Juist daartegen verzette de ver dediger van de Leidenaar zich. Mr. Heeren vreesde dat zijn cliënt, die zo gemakkelijk te beïnvloeden is, alleen maar slechte dingen leert in de gevangenis en de tbr-kliniek. Bovendien zou de nu aanwezige motivatie voor het volgen van de behandeling na de gevangenisstraf zijn verdwenen. "Als hij dan na een aantal jaren vrijkomt, zal ik vrou wen niet adviseren bij hem in de buurt te gaan wonen", aldus mr. Heeren. Hij vroeg de rechtbank dan ook een gevangenisstraf op te leggen gelijk aan het nu al negen maanden durende voorarrest en zijn cliënt voor een periode van drie jaar te plaatsen in het instituut. Als stok achter de deur zou de Leidenaar moeten worden veroordeeld tot een voorwaardelijke tbr. Gaat de behandeling dan toch fout, dan kan hij alsnog in een beveiligde tbr-kliniek worden geplaatst. De rechtbank wijst over twee weken vonnis. g:; 1 mamLFrmmMuu -v. -T., §riH «yd Het pand van het bedrijf Centocor in het science-park in de Leeuwenhoek. LEIDEN - Met het middel 'Fibris- cint' denkt het Leidse biotechnolo- gisch bedrijf Centocor een belang rijk middel voor het opsporen van trombose op de markt te brengen. Het bedrijf hoopt in de toekomst een omzet van 200 tot 300 miljoen dollar met dit nieuwe middel te ha len. Om deze omzet te halen moet Centocor een kilo Fibriscint produ ceren in het bedrijf in de Leidse Leeuwenhoek. De methoden die tot nu toe wor den gebruikt om trombose in diep liggende aderen te constateren, zijn niet ideaal. Ze zijn ofte duur, of te onnauwkeurig, zijn soms pijnlijk en vergen veelal een grote vaardig heid van degene die de methode toepast. Het constateren van bloedstol- sels in de bloedvaten is belangrijk omdat deze stolsels ernstige gevol gen kunnen hebben. Zij zijn niet al leen pijnlijk, maar kunnen bij het losschieten van een deel van de bloedprop ernstige gevolgen heb ben. Jaarlijks wordt bij 2,5 miljoen mensen trombose in de diepliggen de aderen geconstateerd. Deze ve neuze trombose is weer een van de voornaamste oorzaken van lom- gembolie, waar jaarlijks 200.000 mensen aan overlijden. Fibriscint maakt gebruik van het vermogen van bepaalde natuurlij ke eiwitten, antilichamen, om ver schillende weefsels te herkennen. Het antilichaam hecht zich aan fi brine, de belangrijkste stof in bloedstolsels. Met behulp van een radio-actieve stof en een in ieder ziekenhuis aanwezige camera voor gammastralen kan een bloedprop worden gelokaliseerd. De eerste proeven met het nieu we middel zijn volgens H.J. P. Schoemaker, de president van Centocor, een succes. Tot nu toe werden er ongeveer 100 proeven met Fibricint gehouden. Schoema ker denkt dat aantal experimenten binnen een jaar tussen de 3000 en 4000 ligt. Een dosis Fibriscint kost onge veer 500 gulden. Schoemaker denkt niet dat de prijs een brede toepassing van het produkt in de weg zal staan. "In Amerika is er een duidelijke ontwikkeling in de ge zondheidszorg om te streven naar een vroegtijdige diagnose van een ziekte. Daar past dit middel na tuurlijk prima in. De kosten van Fi briscint vallen in het niet bij de kosten van operaties die het gevolg kunnen zij van losschietende bloedproppen". Tijdens de presentatie van het nieuwe middel wees Schoemaker er nog op dat het Centocor het afge lopen jaar erg goed gaat. "Daar hebben de activiteiten van de Leid se vestiging veel toe bijgedragen", meent de president van het in Lei den gevestigde bedrijf. Centecor is momenteel het derde bedrijf ter wereld op het gebied van de bio technologie. LEIDEN - De 'meiden' van de Jon gerenbeweging verbonden aan het FNV, doen maandag een huwe lijksaanzoek aan Prins Willem Alexander. Deze ludiek bedoelde actie wordt om 13.00 uur gehouden bij het studieadres van de Prins aan het Rapenburg 116. De jonge ren doen dit in het kader van de ac tie 'Maak je sterk voor poen en werk'. De Jongerenbeweging meent dat het steeds moeilijker wordt om een zelfstandig bestaan op te bouwen. Willem Alexander heeft volgens de FNV toegezegd om een reactie te geven. De jongeren van het FNV vinden dat de achterstand die vrouwen hebben op de arbeidsmarkt op ge bied van scholing, inkomen en werk door de maatregelen van de regering ernstiger vormen gaat aannemen. Er wordt gewezen op het feit dat de jeugdlonen al drie keer zijn verlaagd met in totaal der tig procent en dat afschaffing van de jeugdlonen de volgende stap is. "Door de jongeren onder de 18 geen wettelijke bescherming op de minimumlonen te geven, worden ongeveer 50.000 jongeren vogelvrij verklaard". Dat door verlaging van de lonen betere kansen ontstaan op de ar beidsmarkt wordt ontkend. De jon geren zijn nu al de goedkoopste ar beidskrachten zonder dat dat ba nen oplevert. Ook de plannen van de regering met de jeugdwerkga rantieplan werkt uiteindelijk nega tief uit voor vrouwen, want hier door zullen zij volgens de jongeren van het FNV baantjes krijgen waar geen toekomst in zit zoals kinder opvang en gezondheidszorg. De Jongerenbeweging wil met de actie duidelijk maken dat de plannen van de regering de achter stand van vrouwen op de arbeids markt aleen maar wordt vergroot. Volgens hen is er in deze situatie maar een redding: de prins op het witte paard. Alleen een huwelijk met een prins verzekert vrouwen van een goede toekomst. LEIDEN - Wanneer de vervuilde grond op het terrein van de voor malige gas- en lichtfabrieken aan de Langegracht wordt afgegraven, wordt deze niet tijdelijk opgesla gen maar onmiddellijk afgevoerd voor reiniging. Ook is het mogelijk dat, gezien de grote hoeveelheid vuile grond, er een reinigingsin stallatie op het terrein zelf komt te staan. Dit verklaarde het hoofd van de gemeentelijke directie milieu In 't Veld gisteravond tegenover de raadscommissie ruimtelijke orde ning. De raadscommissie stemde in met het voorstel alle vervuilde grond weg te halen. Voorlopig is echter nog volstrekt onduidelijk wanneer een begin kan worden gemaakt met de afgra ving die 25 miljoen guldén gaat kosten. Het wachten is op toestem ming van het ministerie van VROM. Daarbij is het de vraag of dit ministerie akkoord gaat met de plannen van het Leidse gemeente bestuur daar deze voor de duurste oplossing heeft gekozen. Het Leid se plan stemt bovendien niet over een met het voorstel van een pro vinciale werkgroép die GS heeft geadviseerd een goedkoper plan uit te voeren waarbij er minder grond behoeft te worden afgegra ven. Het uiteindelijke besluit van de minister is mede gebaseerd op het advies van GS. Een onvolledige sanering acht het Leidse gemeentebestuur ech ter niet verantwoord. Vanuit Lei den zal de komende maanden daarom getracht worden de be stuurders in Den Haag er van te overtuigen dat het Leidse alterna tief behalve het duurste ook het beste is. Ververbuurt Wordt de Ververbuurt de Leidse Zeedijk? Als we de bewoners mogen geloven, gaat het zo lang zamerhand wel die kant op. Ru zie, straatoverlast, inbraak, inti midatie, (auto)diefstal, straat schennis, joyriding en dealen, kortom het hele scala aan kleine en minder kleine criminaliteit valt hen ten deel. "Je voelt je niet eens meer veilig in je eigen straat", zegt mevrouw Aarts, een van de buurtbewoners die de noodklok hebben geluid en de gemeente om maatregelen heb ben gevraagd. "Je kunt geen wasgoed buiten laten hangen, want dat wordt gestolen. En ook de melk wordt gepikt". Dat in één dag bijna tachtig handteke ningen onder een brief aan de ge meente werden opgehaald, be wijst volgens de bewoners wel dat er sprake is van hoge nood. Mevrouw Aarts vertelt dat de situatie de laatste weken rustiger is geworden, maar dat de buurt al zo'n twee jaar met de problemen kampt. Dat ze pas onlangs bij de gemeente om hulp hebben aan geklopt, verklaart ze met: "We konden de zaak steeds wel zelf in de hand houden. Maar nu loopt het de spuigaten uit". De bewoners menen te weten waar de "bron van alle ellende" zich bevindt: koffiehuis Hol lands Glorie aan de Haarlem merstraat, waarover ook winke liers en bewoners van de Haar lemmerstraat een paar weken ge leden hun beklag hebben ge daan. Voorbijgangers zouden worden lastiggevallen, er zou worden gevochten en drugs in beslag genomen. Eigenaar H.G.M. Geesink wees die be schuldigingen toen van de hand. Hij zei onder meer: "Natuurlijk gebeurt er weieens iets in de zaak, maar het is bij lange na niet zo erg als winkeliers en anderen het afschilderen. Zo zijn er bij mij nog nooit drugs inbeslag ge nomen. Ik wil die troep ook hele maal niet in mijn zaak hebben". De drugsverslaafden die bij hem in de zaak komen, "nemen een kop koffie en een uitsmijter en gaan dan verderop". "Dat is zéker het beleid niet", reageert A.J.M. Uljee van de ge meentelijke directie woonruim teverdeling op de bewering dat de Ververbuurt als een soort op- vangbak wordt gebruikt. "Wel is het zo dat er voor de woningen in die buurt een veel kortere wacht tijd geldt dan voor andere wij ken. De Ververbuurt is onder woningzoekenden namelijk een minder gewilde wijk, net als bij voorbeeld bepaalde flats in de Merenwijk en het Morskwartier. Het type woning, eenkamerwo ningen, is ook minder geliefd. Maar mensen die dringend om hoog zitten, zijn blij dat ze wat hebben en die willen zo'n wo ning dus wél". Hij voegt eraan toe dat onder de aanwezigheid van één dealer vaak "zo'n hele buurt lijdt". Woordvoerder van de politie Dick Graveland vertelt dat de mate van overlast zoals de Ver- verbuurt-bewoners die in de brief hebben beschreven, bij de politie tot dan toe niet bekend was. Wel weet de politie dat er drugsverslaafden wonen. Een buurtonderzoek moet uitwijzen wat er aan de problemen kan worden gedaan. De bewoners hebben vandaag een gesprek op het stadhuis. Enige bewoners zijn ten behoeve van hun veilig heid inmiddels tot de aanschaf van grote honden overgegaan. Rottweilers en herders, weet me vrouw Aarts. De zin in de brand brief "De mensen schaffen zich honden aan die zelfs voor de ei genaars en verwanten gevaarlijk zijn", wijst erop dat Ververbuurt bewoners dat in elk geval niet dé oplossing vinden. Binnenstebuiten Links een zwarte man die de last van Zuid-Afrika torst, in het mid den een ineen geslagen zwarte en witte hand. Erboven komt een vredsduif en aan het eind van beide banden een zwart, respec tievelijk wit figuurtje. De bedoe ling mag duidelijk zijn: de relatie tussen het racisme aan deze kant van de aardbol en de apartheid in Zuid-Afrika. De elkaar omklem mende handen met daarboven de duif symboliseren de interna tionale solidariteit. Dit alles uit gevoerd in de kleuren van het Afrikaans verzet: zwart, groen, goudgeel. Hadden we twee weken gele den op deze plaats nog vastge steld dat Leiden zo weinig muur schilderingen kent, de stad is er bijna éen rijker. Gisteren werd een van de laatste handen gelegd aan de schepping van een schil dering op het pand van de Boy cot Outspan Actie (BOA) op de hoek van de Oude Vest met de Mirakelsteeg. De kunstenaars Jaap Kanbier en Justus Donker zijn er vanaf maandag mee bezig geweest. Edu du Plessis van de BOA is meer dan tevreden over het resultaat. Het werk van de in stelling die zich inzet voor anti- apartheid en anti-racisme is er mee als het ware binnenstebui ten gekeerd: "Op deze manier maken we aan de buitenkant zichtbaar waarmee we binnen bezig zijn". Du Plessis kwam op het idee nadat hij van Kanbiers werk in de Van der Werfstraat had gehoord. Van hem mogen overal in Leiden dit soort schil deringen met een boodschap verrijzen. Het werk binnen, dat nu dus buiten zichtbaar is gemaakt, be staat thans onder meer uit de voorbereidingen voor een anti- racismeweek die volgend jaar maart wordt gehouden. Door de Verenigde Naties is 21 maart uit geroepen tot internationale anti- racismedag. Daarop speelt de BOA in met een week lang activi teiten die zijn gericht op de vak beweging, de kerken, de politie ke partijen, voortgezet- en uni versitair onderwijs, migranten- organisaties en cultuur. Voor de ontwrichte woonrust houden de bewoners ook "junks en andere aanverwante verslaaf den" die in de Ververstraat wo nen dan wel daar samenkomen, verantwoordelijk. Ze verwijten de gemeente dat het huisves tingsbeleid voor de Ververbuurt inhoudt dat daar 'probleemge vallen' worden ondergebracht. Dat levert de buurt een slechte naam op, menen ze. En dat nog wel nadat de gemeente de Ver verbuurt nog niet zo lang gele den voor veel geld heeft opge knapt. "Dat dreigt nu in een kor te tijd weggegooid geld te wor den. Elke keer worden sommige, woningen in de vier- en zesbak- ken (éénkamerwoningen) in de Ververstraat voor een aanzien lijk bedrag opgeknapt, nadat ze na korte tijd volkomen zijn uitge woond", aldus schrijven ze. De Leidse kunstenaars Justus Donker en Jaap Kanbier bij de in Afrikaans verzets-kleuren uitgevoerde muurschildering op het pand van de BOA aan de Mirakelsteeg. Links Edu de Plessis. (foto wim Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17