Hamers zijn er in vele soorten en maten Snoek ligt niet meer voor het opscheppen Spaanse koning in opspraak VRIJE TIJD Foto's: wat doe je ermee? Ingrijpende operatie tekent ontwikkeling Idnderhartchirurgie Meisjes laten wiskunde ondanks campagne nog altijd links liggen VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1987 PAGINA 15 Inplakken? Uitstekend, maar dan wel systematisch doen. (fotoGPD» Een snoek met een gewicht van 24 pond en een lengte van 119 centimeter. Geen alledaagse vangst, maar ze zijn er nog wel. Als ik u zeg dat het met de snoek- stand in ons land niet zo floris sant gesteld is. vertel ik u waar schijnlijk weinig nieuws. De oor zaak van die stelselmatige ach teruitgang is ook duidelijk: de snoek heeft behoefte aan be groeid en helder water. Planten zijn nodig om jonge snoekjes de nodige bescherming te geven, ook tegen grotere soort genoten met kannibale neigin gen. En de helderheid van het water is vereist omdat de snoek een vis is die voornamelijk op ge zicht aast. En veel minder, zoals zijn neefje de snoekbaars, daar bij zijn reuk- en tastzintuigen ge bruikt. Zowel met die planten als met die helderheid is het in een groot aantal wateren droevig ge steld. Lange tijd hebben we de hoop gekoesterd dat door het uitzetten van veel jonge snoekjes het tij kon worden gekeerd, maar on derzoekers van de OVB hebben dat perspectief ook tot een ijdele verwachting gemaakt omdat is vastgesteld dat het merendeel van die snoekjes de eerste winter niet overleeft. Een somber perspectief dus op een ogenblik dat vele sportvis sers hun vaste hengel verruilen voor de werphengel om met kunst- of levend aas te proberen wat roofvis aan de schubben te komen. Om niet helemaal in mi neurstemming verzeild te raken, kan ik zeggen dat de snoek in ons land niet met uitsterven worden bedreigd. Zo erg is het gelukkig nog niet. Ondanks het niet bijster goede vooruitzicht zijn er nog steeds wateren waar Esox Lucius ruim vertegenwoordigd is. Ik heb het dan vooral over de grotere meren en plassen in onze omgeving en de minder druk beviste polder gebieden. Wel is het zo dat u meer dan enkele decennia gele den geduld moet hebben. En de nodige energie moet besteden. In de polder ligt niet op iedere hoek, bij elke boomstam of in de buurt van elk bruggetje een snoek op u te wachten. Vaak is het nodig om een paar uur door een drassige polder te banjeren om een of twee snoeken te bem- Bij deze zogenaamd switch ope ratie moesten de twee grote slag aderen van het hart met bijbeho rende kransslagader worden om gezet. Zo'n transpositie is noodza kelijk als er bij een pasgeboren ba by twee gescheiden bloedsomlo pen bestaan. Van kruiscirculatie is dan geen sprake. Het zuurstofrijke bloed blijft in de longen rondtol len, het zuurstofarme bloed circu leert door het lichaam. „Tien jaar geleden werd deze operatie nog nergens ter wereld verricht", zegt kindercardioloog prof.dr. E. Harinck. die in het begin van de jaren '70 uit Leiden naar Utrecht kwam om het Kinderhart centrum op te zetten. ..Je moet het 'Amnesty krijgt nog antwoord van Suriname' DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering zal Amnesty International ant woord geven op haar verzoeken tot opheldering over de willekeurige moorden op burgers, die in een re cent rapport van de mensenrechte norganisatie zijn beschreven. Dat heeft de Surinaamse minister van buitenlandse zaken. Henk Heid- weiller, gisteren toegezegd. Tot nu toe ontving Amnesty geen reactie uit Paramaribo. In een rap port, dat eerder deze week uit kwam, stelt de organisatie dat het Surinaamse leger zich tijdens de strijd tegen de groep-Brunswijk schuldig heeft gemaakt adn het do den van tientallen ongewapende burgers. Over de inhoud van het Amnesty-rapport zei Heidweiller. Het staat nu wel vast dat bij de ge vechtsacties onschuldige slachtof fers zijn gevallen. Er zijn waar schijnlijk zaken misgegaan". om een of twee snoeken te be machtigen. Maar de voldoening is des te groter als het na zo'n inspan ning inderdaad lukt. snoekenthousiasten die soms een hele dag een uitgestrekt meer afstropen op zoek naar zo'n uit de kluiten gewassen exem plaar met z'n fraaie gemarmerde huid. Ik lees in sommige hengel- sportboeken nog wel eens dat het vangen van een snoek een verheven kunst is, waaraan ette lijke jaren studie vooraf dienen te gaan om resultaten te kunnen boeken. Ik vind dat ronduit overdre ven. Ik wil niet beweren dat ie mand die de allereerste keer met een akertje vol aasvisjes de pol der instapt direct de titel kanjer koning voor het oprapen heeft. Maar het is ook zeker niet zo dat je als beginner kansloos bent. Snoek is voor de hengelaar die met een beetje tact en voorzich tigheid te werk gaat een relatief gemakkelijke buit. Tenminste als aan één vitale voorwaarde wordt voldaan. En dat is dat de snoek aast. Er zijn van die dagen dat de snoek ook met het verlei delijkste aasje niet tot toehappen te verleiden is. Dan doe je met je ervaring weinig. Maar het kan ook voorkomen dat een wat dil- lentanterig in het water gesme ten aasvisje direct gretig wordt geconsumeerd. Als de snoek echt 'los' is. Zoals er ook overdreven voor stellingen worden gemaakt van de kracht die een snoek bezit. De Vóór de geboorte werken bij ba by's de longen nog niet en is er een verbinding tussen hart en grote slagaderen. Na de geboorte, als de longen in werking treden, gaat die verbinding dicht. De kruiscircula tie begint, waarbij het bloed in de longen steeds opnieuw van verse zuurstof wordt voorzien. Behalve wanneer de grote slagaderen ver keerd liggen. Dan is met spoed een operatie noodzakelijk, zoals deze maand in het WKZ is verricht. De baby, die vanuit het Cathari- na ziekenhuis in Eindhoven werd overgebracht naar Utrecht, was er eén van een tweeling. De andere baby overleed aan andere afwijkin gen. Het piepjonge patiëntje is nu weer terug in Eindhoven. De ope ratie mag als geslaagd worden be schouwd. Rode hond Er bestaat een groot verschil tus sen hartchirurgie bij volwassenen en bij kinderen. Bij volwassenen gaat het om verworven hartafwij kingen en ritmestoornissen; bij kleine kinderen om aangeboren af wijkingen. Van de oorzaken daar van is niet veel bekend, al kunnen soms geneesmiddelen, een ziekte als rode hond of erfelijkheid een rol spelen. „Kinderhartchirurgie is een apart specialisme geworden", zegt prof. Harinck. Het aantal hartope raties bij kinderen, dat in de eerste jaren van het bestaan van het cen trum nog maar ruim 100 bedroeg, is' nu al gestegen tot zo'n 230 per jaar. Vooral de eerste vijf jaar van zijn bestaan heeft het Kinderhartcen trum een stormachtige ontwikke ling doorgemaakt. Niet alleen ver beterden de methoden van dia gnostiek door het gebruik van on der meer echo-cardiografie, maar ook konden kinderen op steeds jongere leeftijd worden geope reerd. Nu zijn het al zuigelingen op wie open-hartoperaties worden verricht. eerste run na de aanslag kan ze ker een onervaren hengelaar tot wanhoop brengen, maar als die eerste krachtsexplosie achter de rug is valt het nogal mee. Het is net als met zijn jacht op de een prooi: de snoek moet het hebben van een kort explosief schot en niet van een lange achtervolging. Anders gezegd: de snoek is een sprinter, geen marathonloper. Wanneer een snoek werkelijk actief is. laat hij zich meestal ook niet zo gemakkelijk afschrikken. Een paar weken geleden zag ik hoe een snoekvissertje in de dop onder begeleiding van zijn vader met levend aas viste. De groen witte kurkjes waren nog niet on der getrokken of het vissertje sloeg al aan. De snoek bleek het aas wel in de bek te hebben, maar liet prompt los toen hij naar de wal werd gedirigeerd. Jongetje hevig teleurgesteld. Je denkt dan dat zo'n snoek nu wel direct zorgt dat hij weg komt. Welnee. Nauwelijks had het vis sertje zijn gehavende visje ver ruild voor een nieuwe en op de zelfde plek ingeworpen of de drijvertjes verdwenen opnieuw uit het zicht. Dezelfde snoek had zich ontfermd over het aasvisje. Daartoe geïnstrueerd door pa liet het hengelaartje de snoek nu wat langer zijn gang gaan. zodat het bij de volgende aanslag wel raak was. Een snoek van om en nabij de 70 centimeter. Overi gens een vader die uit het goede hout gesneden was, want hij zet te de vis in samnewerking met zoonlief weer keurig terug. MADRID - Een opmerkelijk inci dent heeft gisteren het tiendaagse bezoek, dat de Spaanse koning Juan Carlos aan de Verenigde Sta ten vandaag begint, overscha duwd. Aan de vooravond van het koninklijke bezoek aan de VS pu bliceerde de Washington Post een omstreden artikel, waarin de mo narch in discrediet wordt gebracht door vraagtekens te plaatsen bij zijn onpartijdigheid door Gerrit Jan Hoek Volgens de auteur van het artikel zou Juan Carlos in privé-gesprek- ken zijn ongenoegen over de han delswijze van de Spaanse premier Felipe Gonzalez hebben geventi leerd inzake de onderhandelingen tussen Spanje en de VS over de re ductie van de Amerikaanse troe pen en de terugtrekking van de 72 Amerikaanse F-16 straaljagers van de basis Torrejon de Ardoz Daarmee zou Gonzalez naar het oordeel van de koning, zo weet het blad te melden, een te grote con cessie doen aan de Spaanse publie ke opinie Waardoor een onnodige confrontatie met de VS is aange gaan en het alternatief van een ver huizing van de drie F-16 escua- Vakantiefoto's vormen vaak vreugde van korte duur. Na enkele dagen verdwijnen ze ergens in een la. Van inplakken in een album komt vaak weinig terecht. Die albums lijken een beetje uit de tijd geraakt. Wil je een gestaag aanwassende produktie van zelfgemaakte foto's - in vakantie, thuis, tijdens kinderfeestjes, op een weekeindetripje enz. - systematisch in albums onderbrengen, dan heb je na enkele jaren een fiksee stapel van die 'boeken'. Door een wat beter geordend sys teem toe te passen, kun je van fo to's en dia's blijvender plezier heb ben. Je moet gewoon weten waar wat is opgeborgen. Tip: overweeg goed of u al het materiaal wel zult bewaren. U kunt ook 'zeven', door bijvoorbeeld minder geslaagde opnamen te ver wijderen. Dat scheelt weer in ruim te. Niet iedereen ziet het foto-album „zitten". Dat komt omdat sommige albums - al zien ze er perfect ver zorgd uit - toch redelijk volumi neus zijn. En als je een beperkte opbergruimte hebt, kies je liever een dunnere uitvoering. Bijvoor beeld losse foto-interieurs die pas sen in de ringen van multobanden. Daarvan maakt u - op maat en in de door u gewenste kleuren - snel een goed toegankelijke foto-op- bergplaats. Het voordeel van een losbladig systeem is, dat u met de bladen kunt 'schuiven' bij het in chronologische volgorde opbergen van fotografische gebeurtenissen. Wie - zoals in heel wat huisgezin nen het geval is - maar één hamer heeft, zal er niet bij stilstaan dat er van dit op zich zo eenvoudige ge reedschap heel wat soorten be staan. Ze zijn er in alle soorten en maten. Niet één hamer is geschikt voor alle klussen. door Mar Groen Meestal wordt als eerste een klauwhamer gekozen, op zichzelf een goede keuze. Maar het gewicht kan sterk uiteen lopen. Een lichte van 170 gram is een handzaam ding, ook voor kinderen en timme rende vrouwen goed hanteerbaar, maar niet geschikt om er lange spijkers mee in dik hout te jassen. Voor dit zware werk is de 450- BINNENLAND BUITENLAND drons naar een andere Spaanse ba sis politiek niet meer haalbaar is. Het bewuste artikel heeft in Spanje voor een kleine politieke storm gezorgd. Want net als in an dere Europese monarchieën is de politieke rol van de koning grond wettelijk beperkt. De woordvoer der van het Spaanse hof ontkende overigens met klem, dat koning Juan Carlos privé de gewraakte uitspraken had gedaan, waarin hij kritiek op Gonzalez had geuit. Ver der dan het uiten van zijn bezorgd heid over de voortgang van de on- UTRECHT (GPD) - Meisjes zijn er onderhand van overtuigd dat ze in de exacte vakken net zo goed of zo slecht zijn als jongens Wanneer het er echter op aan komt en ze moeten in het voort gezet onderwijs hun keuzepak ket samenstellen, dan kiezen ze toch nog steeds voor talen. 'Wis- en natuurkunde is niets voor mij', motiveren ze doorgaans hun keus. Dat bleek gisteren in Nieuwe gein tijdens de conferentie 'Meis jes en hun onderwijspakketkeu ze', die werd gehouden door de Hogeschool Utrecht in het Bad- Soms zult u niet meer precies weten op welk tijdstip een bepaal de foto werd gemaakt. Geen nood. u kunt het fotoblad altijd nog naar een andere plek verhuizen. Zelf klevende fotobladen laten een nog iets meer verfijnde verschuiving toe, doordat u niet alleen het blad. maar ook delen ervan kunt ver plaatsen. Het plakboek tenslotte is een (goedkope) mogelijkheid om gramsuitvoering een betere keuze. Maar dan ben je er nog niet, klauwhamers zijn er met houten, stalen en fiberglas-stelen. Kwestie van smaak. Wordt het een houten steel (goedkoper dan de beide an dere), laat het dan wel een essehou- ten steel zijn. Bij kwaliteitshamers is de verbinding tussen kop en steel praktisch onverbrekelijk; een veiligheidsaspect dat van groot be lang is. De klauwhamer heeft het voor deel dat hij tevens spijkertrekker is. Een speciaal type heeft een ex tra lange en minder krom gerichte klauw; met deze sloophamer kun nen vloerdelen en andere dingen losgetrokken worden zonder dat er een koevoet aan te pas hoeft te ko men. Ook de kop kan verschillen, weer een kwestie van persoonlijke keuze. derhandelingen was de koning niet gegaan, aldus de woordvoerder Het is overigens niet de eerste keer. dat vermeende onenigheid tussen de koning en premier Gon zalez over de affaire van de Ameri kaanse bases naar buiten treedt. De Spaanse pers beschouwde het bezoek van de Amerikaanse minis ter van defensie, Caspar Weinber ger, dit voorjaar aan Madrid, als een wanhoopspoging om koning Juan Carlos te overreden zijn so cialistische premier naar een ge matigder standpunt te sturen. mintoncentrum. Een honderdtal docenten wis-, natuur- en schei kunde van het Havo en het VWO bogen zich over de vraag hoe het toch komt dat er nog steeds zo veel meisjes schromen om te kie zen voor de exacte vakken. Opvallend is dat de actieve voorlichtingscampagne 'Kies exact' van het ministerie van on derwijs, die er op is gericht meis jes in het voorgezet onderwijs te een afgeronde fotoserie in volgor de op te bergen. Zeker niet uit te wissen is het ne gatiefalbum als opbergmogelijk- heid voor de - meestal in stroken geknipte - films. Negatiefalbums zijn veelal nngbangen met daarin los verkrijgbare negatiefbladen. De map kan vaak m een bijpassen de cassette worden geplaatst, zodat een stofvrije opbergplaats gegaran- Een vuist is uiteraard géén tim- merhamer, maar een werktuig om bijvoorbeeld palen in de grond te slaan, en dergelijk zwaar werk. Ta melijk licht sloopwerk kun je er ook mee doen. Over zwaar werk gesproken: een heel bijzondere hamer is de terug- slagloze hamer, helemaal van oer sterke kunststof gemaakt, met een stalen skelet. De kop is hol en ge deeltelijk gevuld met loden kogel tjes. Geef je er een ontzettend har de dreun mee op een hard opper vlak, dan geeft de hamer niet de ge ringste neiging terug te veren. De ze 'dead blow-hamer', onder de naam Compo-Cast bekend, krijgt langzamerhand ook de belangstel ling van de doe-het-zelver. Hij kost een lieve duit, maar je hebt er dan ook een veilig, onverwoestbaar en professioneel stuk gereedschap Min of meer specialistisch zijn Nieuwe uitgaven Proza - 'Linkshandig', verhalen van Gunter Grass. Meulenhoff (Ceder-editie), prijs 26,50. - 'De andere hand', verhalen van een schilder door Pierre Alechinsky. Meu lenhoff (Ceder-editie), prijs 27.50. - 'Het postume werk van een levende', verhalen van Robert Musil. Meulenhoff (Ceder-editie), prijs 29,50. - 'Twee verhalen' van Piet Mondriaan. Meulenhoff (Ceder-editie), prijs 24,50. - 'Verhalen en teksten zomaar' door Sa muel Beckett Meulenhoff (Ceder-edi- tie). prijs 27.50 - 'Uit het gesticht', verhalen van Anna Kavan. Meulenhoff (Ceder-editie), prijs 29,50 - 'De man in jasmijn', indrukken van een geestesziekte door Unica Zurn. Meulen hoff (Ceder-editie», prijs 29,50. - 'Zijn er kanalen in Aalst?', tragische liefdesroman van Herman Brussel mans. Bert Bakker, prijs 24,90. - 'De verhalen', waarin de verteller B Traven zich van zijn sterkste kant laat zien. Meulenhoff, prijs 42,50. - 'De maan van het rendier', magie en harde werkelijkheiud rondom een jonge vrouw in de oertijd. Een roman van Eli zabeth Marshall Thomas. Van Holkema en Warendorf, prijs ƒ29,90. - 'Eetlezen', verhalen van Remco Cam- pert De Bezige Bij. prijs 10.- - 'Het Zand', verhalen van Sjoerd Kuy- per De Bezige Bij, prijs ƒ26,50. - 'Het kruiend wereldbeeld', een bundel al eerder in NRC Handelsblad versche nen artikelen van de journalist H.J.A Hofland. De Bezige Bij, prijs 19,50. - 'Stille waters', roman van Ward Ruys- linck. Als het ware een reconstructie van het voororlogse tijdperk, waarin de schrijver is opgegroeid. Manteau Poëzie - 'De gedichten 1974-1983' van Harrv Mulisch. De Bezige Bij, prijs 39,50 (ge bonden 59,50). - 'De binnenplaats', gedichten van Eddy van Vliet De Bezige Bij, prijs 24,50 - 'Verzamelde gedichten van Willem de Mérode', in twee delen samengesteld door Hans Werkman. De Prom, prijs 45,- per deel. - 'Veel lied'ren zijn gezongen', een en thousiast pleidooi van T.van Deel voor- Vestdijk als dichter. De Bezige Bij, prijs 19,50. - 'De groene zee is mijn vriendin', en lij vige bundel gedichten van J.B. Charles. De Bezige Bij, prijs ƒ45,- Jeugdboeken - 'Jeroen en de jacht op de echo' en 'Pro fessor Zegellaks eiland', twee boeken van Daan Zonderland, bedoeld voor stimuleren om bij voorbeeld wis kunde in het vakkenpakket op te nemen, tot nu toe weinig vruch ten afwerpt. Dat komt tot uit drukking in het feit dat bij de ho gere technische opleidingen slechts vijf procent van de leer lingen vrouwen zijn waarom meisjes geen exacte vakken kiezen, heeft te maken met het beeld dat zij én de jon gens in de klas hierover hebben: deerd is. Per blad kunt u een aante kening maken om welke film(s) het gaat. Een stapje verder is, om van elke film een contactafdruk te laten ma ken. Dat is een vel fotopapier waar op alle foto's van de film op ware grootte zijn afgedrukt. Die contac tafdruk bergt u op samen met het negatiefblad. Op die manier heeft u een overzicht van alle foto's die op de desbetreffende film staan. Op de contactafdruk kunt u boven dien aantekeningen maken. Als u zelf niet veel tijd heeft voor het inramen van dia's, dan laat u dat (meestal wel) door de ontwik kelcentrale doen. Die dia's krijgt u dan terug in keurige plastic doos jes met twee compartimenten. Die u overigens best kunt gebruiken als stofvrij opbergsysteem voor uw dia's. Alleen: geef daarbij op het doos je aan welke dia's er in horen, an ders weet u naderhand niet meer welke dia's in welk doosje zitten U kunt ze ook opbergen in diamaga zijnen en wel in de volgorde waarin u ze projecteert. In feite zijn ze dan 'projectiegereed'. Deze magazijnen passen dan weer - meestal per twee - in dozen die het geheel te gen stof beschermen. Nog een mogelijkheid is de dia's op te bergen in doorzichtige plastic bladen die u in multobanden, dan wel in hangmappen kwijt kunt. Ook hier is een eenvoudige notitie van 'waar het om gaat' nodig, want al kun je misschien die dia's in zo'n doorzichtige map makkelijker be kijken dan in een diadoos of -ma gazijn, als je iets snel wilt terugvin den is het doorzoeken van tref woorden of data zeer tijdbespa rend. ook de penbank- en de bolbankha- mer, die in combinatie met een ge wone bankhamer tot de uitrusting van de (amateur)metaalbewerker behoort. Metaalplaat vlakken, 'strekken', omzetten, uitdeuken enz., dat zijn zo de meest voorko mende toepassingen. Nog een ander speciaal type: de stoffeerdershamer. Je hoeft geen drukke meubelstoffeerder te zijn om van dit ding veel plezier te heb ben. ook voor heel fijnzinnig tim merwerk is hij prima; de kleinste spijkertjes kun je ermee verwer ken. Zelfs de lichtste timmerhamer is daarvoor meestal nog te grof. Een stoffeerdershamer is al voor weinig geld te koop; een echte pro fessionele, met magnetische kop, kost het twee- of drievoudige. Waren dit nu alle hamers? Nee, bij lange na niet. Er zijn er nog heel wat die heel direct aan één bepaald beroep of techniek gebonden zijn. kinderen vanaf 8 jaar. BZZTóH, pnjs 17,50 per stuk. - 'Loop voor je leven', een voettocht in Noorwegen door Nederlandse jongeren uit de randgroepen, beschreven door Rindert Kromhout Leopold, prijs 22,50. - 'Daar ga je, Frederick K.Bower'. humo ristisch jeugdverhaal van Anthony Ho rowitz. Facet, prijs 19,50. - 'Tussen twee oevers', historisch jeugd verhaal door Gerda van Erkel. Facet, prijs 29,50. Thrillers 'Vlucht 007 is niet geland', thriller over de neergeschoten Koreaanse Boeing 747 door Richard Kerlan. Van Holkema en Warendorf. prijs 34.90. - 'Verraad in de Dolomieten', weer een herdruk van een van de boeken van He len Maclnnes. Het origineel dateert uit 1945. Elsevier, prijs 19,95. - 'Drieëntwintigste Agatha Christie vijf- ling' met drie 'bovennatuurlijke' korte verhalen en twee bijzondere: 'Het krom me huis', een favoriet van de schrijfster zelf en 'De moord op Roger Ackroyd waarmee zij in éen klap beroemd werd Sijthoff, prijs 29,90. Diversen 'Glory days', de geautoriseerde biogra fie van Bruce Springsteen, geschreven door Dave Marsh. Hoe een eenzame schooljongen een aanbeden popartiest werd. Met veel foto's. Luitingh, prijs 34,90. - 'Koen' door Peter Gooijer. Weer een be schrijving van een geval van euthanasie Koen leed aan een ongeneeslijke spier ziekte. Zijn vader (de auteur) werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De haan. prijs 19,90. - 'Zorgen in pleeggezinnen', informatie over pleegzorg door Lukas Gnever Ad Donker, prijs 19,90 - 'Tweelingen', praktische adviezen voor ouders verzameld door Averil Clegg en Anne Woullett. Kosmos, prijs 24,90. - 'Ik was te bissie...'. Nederlanders en hun taal in Verenigde Staten, zoals Jo Daan hen ziet. Walburg. - 'Turbo-taal' door de journalist Jan Kui tenbrouwer, die moderne en modever schijnselen in de taal benadert. 'Van so- cio-babble tot yuppiespeak' Aramith. prijs 14,90. - 'Mevrouw, ik groet u' Necrologieën van een groot aantal bekende vrouwen, samengesteld en ingeleid door Emma Brunt. Rap, prijs 35.-. - 'De grote Winkler Prins Wereldatlas' geeft een systematische samenvatting van de menselijke kennis omtrent de aarde. Opgebouwd uit een deel met geo grafische kaarten - extra aandacht voor de Benelux -. een deel met thematische kaarten en statistieken, een deel van sa tellietopnamen en een sectie over de fy sische eigenschappen van de aarde als geheel Elsevier, prijs ƒ79,50 meisjes die wis- of natuurkunde kiezen, zouden lelijk zijn of saai en hebben een bril op. Een beeld dat weliswaar niet klopt met de werkelijkheid, maar veel meisjes ervan weerhoudt voor een exact vak te kiezen. Een andere oorzaak waardoor meisjes zelden B-vakken kiezen, heeft te maken met verwachtin gen over de toekomst. Meisjes maken zich er minder druk over dan jongens Ze kiezen door gaans een pakket dat ze leuk vin den en houden minder rekening met de mogelijkheden voor een vervolg-opleiding en een baan. UTRECHT - Ten bewijze dat de medische ontwikkelingen niet stil staan is juist bij het tienjarig be staan van het Kinderhartcentrum van het Wilhelmina Kinderzieken huis een heel bijzondere operatie uitgevoerd. Bij een te vroeg gebo ren baby, die slechts 1800 gram woog, voerde cardio-chirurg J. F Hitchkock een ingewikkelde open hartoperatie uit. door Carlo Nagel onmiddellijk na de geboorte doen, anders kan het niet meer. Kinderen met deze specifieke afwijking ko men met loeiende sirenes, onder politiebegeleiding naar het Wilhel mina Kinderziekenhuis". Niet alleen ging het nu om een iets, te vroeg geboren baby, maar bovendien om één die veel minder woog dan andere baby's van 34 a 35 weken. „Dan is de operatie tech nisch een stuk moeilijker", legt prof. Harinck uit. „Zo'n fragiel kindje heeft daarbij een ongeloof lijk gevoelige waterhuishouding, stofwisseling en longfunktie" In Rijswijk is de gemeentepolitie gisteren begonnen met een actie om scholieren te bewegen hun fiets in orde te brengen. Is dat al het geval, dan krijgen ze een ruszak met rejlecterende strippen (foto ANP, Onpartijdigheid betwijfeld

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15