Thorn Hoffman verdraagt geen gemakzucht 'Julia's Geheim': droom die illusie blijkt De speurtocht naar Eileen mist een extra dimensie BIOSCOPEN AMSTERDAM - „Thom Hoffman is de allerbeste acteur die ooit in een Nederlandse film te zien is ge weest", zegt Leon de Winter. Niet helemaal een onverdachte bron, want Hoffman speelt de hoofdrol in 'Zoeken Naar Eileen'. De Winter produceerde deze film die op een zelf geschreven boek is gebaseerd. door Pieter van Lierop Maar ook anderen zijn compli menteus. Nouchka van Brakel heeft ooit gezegd: „Thom Hoffman staat helemaal bovenaan op de lijst van acteurs met wie ik de volgende keer dolgraag zou willen werken". En Pim de la Parra, die al twee keer Hoffman in zijn films had, wil hem straks voor de hoofdrol in 'Let's make a movie'. Met een rol in 'De Vierde Man' had de Nederlandse acteur al eens de aandacht getrokken van Robert Altman die hem proefopnamen liet maken voor een film die overigens nooit is doorgegaan. Wel speelde Hoffman een hoofdrol in '45 Paral- lelo' van Atillio Concari, een film die vorig jaar in Venetië werd on derscheiden als beste Italiaanse debuutfilm. Hoffman (30 jaar) stond verder in de films 'De Witte Waan' en 'Sprong naar de liefde', en diverse tv-series. Kortom, zijn carrière ver loopt voorspoedig sinds hij zeven jaar geleden tijdens de Nederland se Filmdagen opzien baarde in Theo van Goghs eerste film 'Lu- ger'. Thom Hoffman: „Ik wil eerst iets over 'Zoeken Naar Eileen' zeggen. Dat is een film die voor het publiek is gemaakt en die ook op tal van manieren het publiek zal omar men. Precies op tijd is er drama, op tijd is er een beetje humor. Er zit spanning in. Het is echt een film waarvoor een aantal mensen bij el kaar hebben gezeten, veel over film nagedacht en al hun ervaring hebben meegenomen". leen' heel recht op het paard is ge zet". „Ik doe mijn werk altijd heel se rieus en zou me voor mezelf scha men als ik onder mijn kunnen zou spelen. Dat verdraag ik niet. Dat is een etiket dat ik inmiddels terecht opgeplakt heb gekregen. Dat is ook wat die regisseur in Italië had begrepen. Ik bezoek al heel lang festivals en ben ook één van de weinige acteurs in Nederland die heel trouw alle films ziet. En dan bedoel ik niet alle Rambo's, maar alle experimentele produkties, alle Kurosawa's, alle films met De Ni- ro, alle Tarkovski's. Ik zie dat vijf, zes keer soms, ik studeer daar op. Ik bezoek elk jaar trouw het Film festival van Rotterdam en zit dan van alles te noteren, omdat ik een beetje denk, werk, als een regis- „Het is een wet die meen ik voor het hele leven geldt, dat alles is ge baseerd op imitatie. Van Basten die leert van Johan Cruijff door als klein jongetje naar hem te hebben gekeken. Zo heb ik heb onzettend geleerd door naar Robert de Niro te kijken. Die beroemde scène voor de spiegel in 'Taxidriver' waarin hij zegt: 'Are you talking to me?' Of Paul Newman in 'The Verdict'. Dat zijn acteerprestaties waar ik tel kens opnieuw naar kan kijken. 'The Godfather', daar zit geen en kele rol in die slecht is ingevuld en elke rol wordt heel mooi opgezet en uitgewerkt volgens het door Aristoteles beschreven principe van de omdraaing die in het karak ter zit". „Een hoofdpersoon draagt eigen lijk het gevoel van het publiek mee en dat publiek maakt pas iets mee als het eerst de ene kant van een karakter ziet en daarna ook de keerzijde. Om het terug te voeren naar Eileen: ik heb geprobeerd eerst te laten zien dat Philip, de hoofdpersoon, eerst heel succesvol was. Daarna komt de omkering na het grote drama dat hij niet kan verwerken. Een blikseminslag in zijfi hele wezen, zijn hele leven. En dan de draai terug, hoe hij lang zaam weer naar bovenkomt, zich uit de stront weet te werken. Dat Thom Hoffman: "Ik heb me in al die dingen met tweehonderd procent gestort". (fotoGPD» voelt het publiek, hoewel men niet gewoon is daarover na te denken. De rollen in de meeste filmproduk- ties bestaan uit eenzijdige karak ters die niet veranderen. Philip la veert tussen hoop en wanhoop". Liefde „Deze film gaat over liefde en dan kun je eigenlijk maar twee kanten op plat geredeneerd, moet er worden gekozen tussen rood en groen. Je kunt zeggen: het houdt op en je constateert dat liefde niet werkt, mensen vinden hun ware liefde niet. En je kunt zeggen: als je wilt en je blijft zuiver in die verlan gens, dan vind je die oplossingen wel. Op een bepaalde manier is Philip een heilige, een heel roman tische figuur. Als hem vriendin netjes worden aangeboden door zijn allerbeste vriend blijft Philip bij zijn liefde voor zijn overleden vrouw. Hij gaat niet met andere vrouwen naar bed als hij niet ver liefd is. Het is bijna bovenmense lijk. dat geef ik toe. Hij blijft door gaan en vechten en uiteindelijk vindt hij een vrouw die haar kan vervangen. Hij is dan min of meer genezen van zijn grote obsessie. De leegte in zijn bestaan is opgevuld. Het is een hoopgevende film". - Thom Hoffman is full-time film acteur. Kan zoiets eigenlijk op een behoorlijke manier in Nederland, zonder je kritisch vermogen te ver liezen ten opzichte van de rollen, de scripts, die worden aangeboden „Het voornaamste is altijd ge weest om elke keer iets anders te doen. Ik vind het vervelend om mezelf te herhalen en dat geldt zelfs voor scene's. Ik vind dat elke scene die ik speel mij een ervaring moet geven die ik niet eerder ge had heb. Ik moet nu uitkijken voor een overmaat aan ideale schoonzo nen. Dus komen er nu een paar films in Nederland, waarvan ik wel de scripts had ontvangen, maar waarvan ik dacht: dit kan ik beter niet doen, omdat het teveel een voortzetting lijkt van Philip. Ik kan nu beter iets doet wat daar haaks op staat". Gabbers Zeven jaar geleden maakten de toenmalige gabbers Theo van Gogh en Thom Hoffman hun ru moerige entree met 'Lüger'. Twee jaar later hadden ze de grootste ru zie. Het mag daarom bijna opzien barend heten dat onlangs alles weer is bijgelegd tussen de voor malige Wassenaarse schoolmak kers. Thom Hoffman: „Dat was na tuurlijk al te gek, zoals een paar misverstanden uit de hand waren gelopen. Ik zat laatst op het Leidse- plein een ijsje te eten en toen zag ik Theo langs komen. Ik ben naar buiten gelopen, heb hem geroepen en uitgenodigd de boel maar eens uit te praten. Zes uur hebben we zitten praten, waarbij ik de eerste uren Theo gewoon heb laten uitra zen. Ten slotte werd het toch nog gezellig. We hebben wel afgespro ken dat we nooit meer zouden sa menwerken. Dat was een eis van mij, zodat Theo niet zou denken dat ik het goed wilde maken om straks een rol in een van zijn films te kunnen spelen". Bagage "En alsje het dan over mij hebt: Ik heb meegenomen wat ik in de vreemdste uithoeken van de Ne derlandse film heb geleerd. Ik heb me in al die geheel verschillende dingen met tweehonderd procent gestort en dat zo eerlijk mogelijk proberen over te brengen. Al die bagage heb ik meegenomen naar 'Eileen', samen net gegroeid besef dat je met heel weinig middelen heel veel kan doen. Deze rol had ik tien jaar geleden niet zo kunnen spelen. Ik denk trouwens dat iets dergelijks ook voor de anderen geldt: regisseur Rudolf van den Berg, cameraman Theo van de Sande en Leon de Winter. Dat heeft ertoe kunnen leiden dat 'Ei- 'Zoeken naar Eileen'; regie: Rudolf van den Berg; hoöfdrollen: Thom Hoffman, Lysette Anthonyen Kenneth Herdigein; theater: Lido, Leiden Zo draait er maandenlang geen Ne derlandse film in de bioscopen, zo draaien er ineens twee in het Lido- complex. En ze vormen slechts de voorboden van een vrachtje dat er nog aan komt. Na 'Een Maand Later' is het nu 'Zoeken naar Eileen'. Regisseur Rudolf van den Berg en schrijver Léon de Winter hebben elkaar op nieuw gevonden in een existentiële geschiedenis, waarin een zoek tocht vooral op de eigen ziel is ge richt. Opnieuw ook werd daartoe een roman van laatstgenoemde voor film bewerkt. Derek de Lint werd zich bij het speuren naar een verdwenen broer in 'Bastille' bewust van zijn joodse identiteit. Thom Hoffman jaagt op de dubbelgangster van zijn overle den vrouw, die voor hem de herin nering levend kan houden. 'How can we hang on to a dream", zingt Tim Hardin zijn hit van twintig jaar aan het begin en het einde van de film. Waarmee dus tevens de kern van 'Zoeken naar Eileen' wordt ge raakt. Philip is architect en getuige de suikerzoete introductie buitenge woon gelukkig met Marjan. Al vrij snel slaat het noodlot toe: Marjan komt om bij een ongeluk. Philip kan haar dood niet accepteren, houdt alle herinneringen levend als het lot opnieuw wat voor hem in petto heeft: hij leert een Noordiers meisje dat sprekend op Marjan lijkt. Ook Eileen heeft een treurig verleden, waarin ze een dierbare minnaar verloor. Zo worden de twee door verdriet met elkaar ver bonden; met elkaar zouden ze een droom levend kunnen houden. In een vergelijking met 'Bastille' delft 'Zoeken naar Eileen' het on derspit. De speurtocht mist dit maal een extra dimensie. Philips jacht speelt zich voornamelijk in zijn eigen hoofd af, is voor de toe schouwer nauwelijks invoelbaar. Maar mislukt is 'Zoeken naar Ei- leen' geenszins. De film kent zijn positieve kanten; een voorbeeldige rolbezetting en een fraaie vormge ving. De goede bedoelingen ster ven in een schoonheid die het aan zien anderhalf uur lang waard blijft. BART JUNGMANN AMSTERDAM - Vijf jaar geleden maakte Hans Hylkema 'Turkse Aarde, Hollandse Bodem'. Een film over de gecompliceerde ver houding van eerste generatie-im migranten tot hun moederland. Hylkema's interesse voor de immi granten en hun specifieke proble men, heeft nu geleid tot Julia's Ge heim. Een speelfilm, met een stevi ge injectie Shakespeare. door Pieter van Lierop Hans Hylkema debuteerde 17 jaar geleden en ontwikkelde zich steeds meer van documentarist tot speelfilmer, omdat het hem naar eigen zeggen als cineast meer vrij heid biedt. Hij regisseerde in 1983 'De Mannetjesmaker', waaraan hoofdrolspeler Gerard Thoolen een Gouden Kalf overhield, en werkte voor VARA, NOS en IKON. Momenteel bereidt hij een tv-serie voor. die gaat over de kinderen van politieke vluchtelingen. Eind 1988 hoopt hij 'Oeroeg' te gaan verfil men op een manier die eigenlijk begint waar de roman ophield: bij de onafhankelijkheidsstrijd van de Indonesiërs, waar Hella Haasse's jeugdvriendjes ineens gewapend tegenover elkaar komen te staan. 'Julia's Geheim' werd afgelopen woensdagavond in première ge bracht als slotfilm van de Neder landse Filmdagen. Hylkema ziet dit werkstuk als tegelijkertijd wel en niet een vervolg op 'Turkse Aar de, Hollandse Bodem'. Doelstelling Hans Hylkema: „Julia's Geheim is dus pas veel later gemaakt. Er zitten vier, vijfjaar tussen. Ik denk dat ik deze film niet gemaakt zou hebben als 'Turkse Aarde, Hol landse Bodem' er niet aan was voorafgegaan. Het is echt het idee geweest om verder te gaan vanuit mijn interesse voor de problema tiek van buitenlanders in Neder land, maar zoiets heeft alleen maar zin als je kunt bereiken dat zo'n film ook aan de bioscopen valt te slijten. Een film waarvan het ver haal zich afspeelt in een immigran tenmilieu, maar zo'n film dient door de kracht van het verhaal aan trekkelijk te zijn, voor zowel bui tenlanders als Nederlanders". "Dat heeft te maken met ook de dubbele doelstelling van zo'n film. Hans Hylkema instrueert hoofdrolspeelster Funda Mujde. Ik heb geld gekregen van onder meer het Nederlands Centrum Buitenlanders en daarbij heeft men een voorlichtingsdoel. Maar ik heb geen voorlichtingsdoel als filmmaker natuurlijk. Daarnaast is het mijn filosofie dat als men via film wil voorlichten over bijvoor beeld buitenlanders zoiets alleen maar zin heeft als er iets uit komt dat om te beginnen zo goed moge lijk is als film. Het mag niet ontaar den in tot scènes opgebouwde so ciale problematiek". "Maar budgettair is een project als dit ook nooit te realiseren met enkel geld van zo'n organisatie, dus ik heb op een gegeven moment het besluit genomen om aanvullen de financiering te vinden bij het Fonds voor de Nederlands Film. Zo is 'Julia's Geheim' dus wel een vervolg op 'Turkse Aarde, Holland se Bodem' aan de ene kant. Maar voor mij zelf als filmmaker eigen lijk ook weer niet. Omdat er intus sen met mij als filmer een aantal dingen gebeurd zijn, waardoor 'Ju lia's Geheim' een heel ander ge zicht heeft gekregen dan hij in 1983 gekregen zou hebben." „In 'Turkse Aarde, Hollandse Bodem' was het belangrijke thema de terugkeer naar het moederland. Een droom waarover alle immi granten het hebben: eens gaan we terug. Ik ben ervan overtuigd ge raakt dat dat een illusie is. Ik heb toen die film laten eindigen met een Turk die voor een vakantie in zijn eigen land terugkeert en dan al moet constateren dat hij een vreemdeling op eigen bodem is ge worden. Zo langzamerhand wil men nu erkennen dat hun toe komst wel degelijk in Nederland ligt. Ook die eerste generatie, denk ik. En dat de groep die werkelijk teruggaat in verhouding tamelijk klein is. Dat heeft sterk te maken heeft met een aantal economische oorzaken. Maar ook met het feit dat men ziet dat die kinderen, met al hun problemen van tussen twee culturen zitten, hier in Nederland voor zichzelf een toekomst wen- „In 'Julia's Geheim' heb ik dus willen laten zien dat een Turkse va der met zijn dochter conflicten krijgt die niet alleen te maken heb ben met zijn overtuiging als indivi du, maar die heel sterk bepaald worden door de mensen om hem heen: de sociale druk, de sociale controle, de roddel. Dat is een vre selijk groot probleem. Die groep die op elkaar klit, omdat men in een vreemd land zit, en daardoor veel meer teruggrijpt naar de oude tradities. Daardoor komen ze tot beslissingen die desastreus uitwer ken in dit geval". Sociale controle "Ik vond het weinig zin hebben om een cliché-beeld te schetsen van een 'boze autoritaire vader', ik vond het interessanter de mecha nismen van zo'n sociale controle te laten zien. En dat die vader ook zelf heen en weer geslingerd wordt tus sen het ene moment vrijheid willen geven en het volgend moment die vrijheid weer wil terugnemen. En onder druk van de Nederlanders, de leraren en medeleerlingen van het Turkse meisje, wil die vader toch weer die vrijheid geven en uit eindelijk moet hij zwichten voor de druk van een delegatie die speciaal uit Turkije overkomt om orde op zaken te stellen". - Hoe ben je op het idee gekomen om naast dat verhaal een noodlot stragedie als Romeo en Julia te leg gen? „Ik had eerst een liefdesdrama in gedachten tussen een Turkse jon gen en een Nederlands meisje op bais van een verhaal dat ik ken. En toen dreigde dat ook bijna letter lijk een Romeo Julia-variant te worden en dat vond ik dan weer net iets te voor de hand liggend. Maar doordenkend over dat gege ven dook ik weer eens in dat Sha- kespeare-drama en zag ik zelf een paar andere parallellen. Ik heb Ro meo laten verdwijnen en het ac cent verlegd naar het conflict tus sen vader en dochter naar aanlei ding van dat uithuwelijken. En toen is het idee geboren: een Turks meisje dat wil meedoen aan een schoolvoorstelling van Romeo Julia en wat daar verder uit voort komt." - Als het thema van jouw film werkelijk sociale relevantie heeft moet je bij het maken van de film dezelfde problemen zijn tegengeko men als die je ensceneert rond. die toneelvoorstelling in het filmver haal. „Dat is ook zo. Bij de audities hebben we meegemaakt waar die film over gaat. Boze vaders, meis jes die zich huilend terugtrokken aan de telefoon, of gewoon niet. kwamen opdagen, terwijl ze eerder dolgraag te kennen hadden gege ven mee te willen doen. Dan kun je vermoeden wat er is gebeurd. Broers die meekwamen als chape ronne en ga zo maar door. Er is ons toen duidelijk gevyorden dat we niet hoefde te rekenen op een meisje dat echt uit zo'n milieu komt. Er zat ook nog een bepaalde extra moeilijkheidsgraad aan de rol. Niet alleen moest ze een Turks meisje kunnen spelen, maar het moest ook nog iemand zijn die uit de voeten kon als Julia in die to neelvoorstelling. Uiteindelijk heb ik voor een Turkse actrice geko zen, Funda Müjde, die ook betrok ken is bij een Turkse toneelgroep, het Ongoren Theater. Ze is al wat ouder en is al getrouwd en zit niet meer onder die sociale controle van de Turkse gemeenschap." (OP)NIEUW 'Zoeken naar Eileen' - Lido. Leiden 'Children of a lesser God' - toneelver filming over liefde voor doof meisje. Greenwav. Voorschoten BLIJVERS 'Who's that girl' - vraag waarop maar één antwoord mogelijk is: Madonna, Luxor. Leiden 'Een maand later' - Monique van de Ven en Renée Soutendijk spelen rol lenspel, Lido. Leiden en Euro. Aphen 'Beverly Hills Cop 2' - de politiepet past Eddie Murphy best, Lido, Lei den en Euro. Alphen 'Shanghai Surprise' - in de Madonna rage worden dit oudje ook nog eens in de aanbieding gegooid, Trianon, Lei den en Euro. Alphen 'Soul Man' - blanke jongen verft zijn gezicht zwart voor een studiebeurs. Trianon, Leiden 'Name of the rose - thriller in een middeleeuwse kloostergeenschap. Greenway, Voorschoten BLIJVERS 'Blind Date' - zeer gslaagde komedie met Bruce Willis en Kim Basinger als onverwacht koppel. Euro, Alphen 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verdwaald in New York, City, Katwijk 'The secret of my success' - het ge heim van het succes in deze aardige komedie is Michael J. Fox, Lido, Lei den en Euro, Alphen. 'Lethal Weapon' - goed gemaakte ac tiefilm met Mel Gibson in sterke hoofdrol. City, Katwijk 'Avontuur met een staartje' - Walt Disney-achtige tekenfilm over mui zenfamilie in Amerika, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'The Living Daylights' - de nieuwe Bond neemt het op tegen Jeroen Krabbé, Lido, Leiden, Lido, Noord- wijk en City, Katwijk SEKSFILMS 'The T A-team' - Rex. Leiden NACHTFILMS 'Debbie does Dallas 3' - Rex. Leiden 'Beverly Hills Cop 2' - Euro, Alphen 'Blind Date' - Euro, Alphen 'Physical Attraction' - Euro, Alphen 'Meisjes die overal voor klaar staan' Euro. Alphen DEN HAAG 'Outrageous Fortune' - Asta (463500), al. 'La Bamba'. Asta. al. 'Predator' - Asta. al. 'Secret of my success' - Babvlon (471656). al 'Blind Date' - Babyion. al 'Een maand later' - Babyion. al 'Who's that girl' - Cineac (630637), al. Zoeken naar Eileen' - Cineac, 12 jr. 'Lethal Weapon' - Cineac. 16 jr. 'Gandhi' - Euro (667066). al 'Beverly Hills Cop 2' - Metropole (456756). al. The Living Daylights' - Metropole. al. Extremities' - Metropole. 16 jr. 'Naam van de roos' - Metropole, 16 jr 'Zoeken naar Eileen' - Metropole, 12 Beverly Hills Cop 2' - Odeon (462400), The Living Daylights' - Odeon, al 'Mannequin' - Odeon. 16 jr. 'Peril en la Demeure' - Odeon. 16 jr. Tin Men' - Studio 656402), al. "Room with a view* - Studio. 16 jr. John Hughes-week - Studio. AMSTERDAM 'Burglar' - Alfa (278806), 16 jr. 'The secret of my success' - Alfa, al. 'Outrageous fortune''- Alfa. al. 'Prick up your ears' - Alfa, 16 jr. 'Zoeken naar Eileen' - Alhambra (233192), 12 jr. "Blue Velvet' - Alhambra. 16 jr. La Bamba' - Bellevue Cinerama (234876). al. Blind Date' - Cinerama, al. 'Predator' - Calypso (234876), 16 jr. 'Een maand later' - Calypso, al. 'The meaning of life' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Les uns et les autres' - Cinecenter. 'Working Girls' - Cinecenter, 16 jr. Room with a view' - Cinecenter. 16 jr. 'Beverly Hills Cop 2' - Cinema Int. (15124). al. 'The Living Daylights' - Cinema Int.. al 'Mannequin' - City (234579), al. 'Platoon' - City. 16 jr. 'Extreme Prejudice' - City, 16 jr. Lethal Weapon' - City, 16 jr. 'Who's that girl' - City, al. 'Beverly Hills Cop 2' - City, al. 'Police Academy IV' - City, al. 'Sophie's Choice' - Kriterion (2317080, 16 jr. 'Les enfants du paradis' - Kriterion. 16 jr. "Thunder Storm' - Pansien (246540), 18 jr. Kinky Business' - Pansien. 18 jr 'Noir et Blanc' - The Movies (245790). 16 jr. La Mitad del Cielo' - The Movies, 16 jr. 'Living Daylights' - Tuschinski, al. 'Naam van de roos' - Tuschinski (262633), al. 'Extremities' - Tuschinski, 16 jr. 'Naam van de roos' - Tuschinski. 16 jr. 'Beverly Hills Cop 2' - Tuschinski. 12 The i aftei - Tuschinski. 16 Top Gun' Tuschinski Cinei (243639). 16 jr 'Tin Men' - De Uitkijk (237460). 16 j TELEVISIE Zowel in het Kijkhuis als op de Belgische televisie is deze week de Engelse film 'The Hit' te zien. Regisseur Stephen Frears maak te daarmee in 1984 één van de op vallendste thrillers van de laatste jaren. En Terence Stamp maakte er een glorieuze come-back mee en speelt de rol van Willie, een bandiet die ooit zijn kameraden verraadde en nu zijn dagen in zonnig Spanje slijt. Op een dag wordt hij ontvoerd om gestraft te worden voor zijn verraad. Het aardigste van de ge schiedenis zijn de onderlinge verhoudingen die tijdens de au torit naar de Spaanse grens ver anderen. Willie lijkt zijn lot volle dig geaccepteerd te hebben en zijn filosofische berusting brengt zijn ontvoerders (John Hurt en Tim Roth) in verwarring. Tussen deze twee partijen staat dan nog een meisje die als toevallige ge tuige op sleeptouw wordt meege nomen. Een rol van Laura del Sol (donderdag, 20.15 uur, Belgie 1). De Nederlandse tv laat zich morgen van een goede kant zien met de programmering van 'Car nal Knowledge'. Jack Nicholson en Art Garfunkel spelen hierin twee mannen die geobsedeerd zijn door vrouwen. Jack speelt de gemakkelijke versierder, Art is de verlegen solist. Regisseur Mike Nichols volgt de twee figu ren tot op middelbare leeftijd en laat ze samen de balans opma ken. Jules Feiffer schreef het scena rio voor deze film die door zijn vrijmoedigheid zijn tijd (1971) ver vooruit was. Mooie bijrollen van Candice Bergen en Ann- Margaret. 'Carnal Knowledge' is John Hurt in 'The Hit'. te zien op Nederland 2 om 23.25 Op dezelfde zender is 'Ragti me' te zien, één van de laatste films met James Cagnev. De uit gebreide roman van E L. Doctor- row werd door Milos Forman verdicht tot het verhaal van een neger die in 1906 verbeten zijn recht zoekt. Randy Newman ver zorgde de opvallende filmmu ziek (19.46 uur). Volgende week vrijdag staat op Duitsland 2 'La Petite Sirène' op het progamma.- Een meisje van veertien raakt geïnspireerd door het verhaal van een liefde- sobsessie dat wordt verteld in Truffauts THistoire d'Adèle H.'. Een grapje van een automonteur is voldoende om haar in vuur en vlam te zetten. Als een spin weet ze de man in haar web te krijgen. Mooie rollen van Philippe Léo- tard en Laura Alexis (23.20 uur). FILMHUIZEN Tweemaal Sandrine Bonnaire komende dinsdag bij LAK-Cine- ma. De jeugdige Franse actrice deed voor het eerst van zich spre ken in 'A nos amours' van Mauri ce Pialat. In een documentaire achtige opzet vertelt Pialat het verhaal van een gevoelsarm meisje dat zich overgeeft aan een vrij seksueel leven, maar ook dat ondergaat ze tamelijk passief. Onder druk van haar familie be sluit ze tot een huwelijk, maar ook dat brengt geen rust. Pialat speelt zelf een mooie rol als een zogenaamd begripvolle vader (20.00 uur). De film 'Sans toi ni loi' maakte van Bonnaire pas echt een be roemdheid. Ook Agnes Varda koos voor de opzet van een docu mentaire met Sandrine Bonnaire ditmaal als een zwerfster die doodgevroren in een greppel wordt gevonden. Door middel van interviews met mensen die het meisje het laatst hebben ge zien, wordt haar treurig bestaan gereconstrueerd (22.00 uur). Voor de derde week draait in het Kijkhuis 'Prick up your ears' van Stephen Frears. De moeiza me verhouding tussen toneel schrijver Joe Orton en zijn vriend Ken in de turbulente ja ren zestig wordt door Frears in een boeiende stijl verteld (19.30 uur). Volgende week woensdag draait hier om 20.00 en 22.15 uur 'The Hit' van dezelfde regisseur (zie hiervoor de rubriek 'Televi sie'). 'Le Bal' van de Italiaanse regis seur Ettore Scola is ook de hele week in het Kijkhuis te zien (21.45 uur). Scola maakte de film in nauwe samenwerking met een dansgezelschap en bleef met zijn camera in een balzaal. Aan de hand van de inrichting, de mu ziek en de dansparen vertelt hij de Franse geschiedenis van 1936 tot 1968. Heel knap, zeker als je beseft dat er geen woord in wordt gesproken. Verder in het Kijkhuis tot en met zondag 'A room with a view' van James Ivory. Een jon ge vrouw probeert door de co- venties van Victoriaans Enge land heen te breken (20.00 en 22.15 uur). Maandag is op dezelf de tijden 'After Hours' te zien. Een griezelkomedie van Martin Scorsese, waarin Griffin Dunne New York bij nacht leert kennen. Dinsdag draait 'Plenty' met een hoofdrol van Meryl Streep. Een film over een ontredderde diplo matenvrouw die al haar hoop ziet vervliegen (20.00 en 22.15 uur). Donderdag kan gekozen worden uit twee lange films: 'Tess' van Roman Polanski en 'Killing Fields' van Roland Joffé. Beide produkties draaien om 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11