TAD LEIDEN Stichting Burcht op rand van faillissement LEIDSCH X DAGBLAD Vreewijkbrug krijgt lantaarnpalen terug Integriteit bestuur inzet conflict bouw- vereniging Eendracht Conflict tussen betrokkenen over toekomst van sociëteit 'Verdwijnen slachthuis slecht voor veemarkt' CDA plaatst vraagtekens bij contract IBB Kondor Leiderdorper gewond bij steekpartij op Beestenmarkt Man bedreigd met vuurwapen s ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 LEIDEN - Een van de mooiste bruggen van Leiden, de Vreewijk- brug, wordt de komende maanden in oude luister hersteld en net als vroeger voorzien van vier drie-ar- mige lantaarns op de hoeken van de bruggehoofden. door Jan Rijsdam Onlangs werd de Vreewijkbrug over de Witte Singel, ter hoogte var. de Kaiserstraat, op de lijst van be-chermde gemeentelijke monu- schrift, ondertekend door 114 be- gemeenteraad om in het verlengde van de Kaiserstraat over de Witte Singel een brug te mogen leggen. Besloten werd de bouw onder be paalde voorwaarden toe te staan. Kennelijk zinde deze voorwaarden de bouwmaatschappij niet want het verzoek werd later weer inge trokken. Tot 1901 bleef men de singel op deze plek oversteken met behulp van een pontje. Toen Vreewijk bij na helemaal was volgebouwd kwam het plan opnieuw ter tafel. Naar aanleiding van een verzoek- menten geplaatst. Wat de brug zo bijzonder maakt, zijn de gietijzeren constructie, de natuurstenen on derdelen en zijn fraai bewerkte ij zeren leuningen. Alle kenmerken van de uit 1901 daterende brug zijn nog in de oorspronkelijke vorm aanwezig, met uitzondering van de teraad akkoord met de bouw woners van Vreewijk, werd tijdens de begrotingsbehandeling van 1900 door burgemeester en wet houders een serieus plan toege zegd voor een vaste brugverbin- ding. Op 14 juni 1900 ging de gemeen- vier drie-armige lantaarns. De monumentencommissie heeft geadviseerd de lantaarns bij een toekomstige herstelbeurt op nieuw aan te brengen. Bij de ge meentelijke afdeling bruggen, die al eerder de Bostelbrug (Kort Ra penburg) van fraaie lantaarns heeft voorzien, heeft men het advies van de monumentencommissie graag ter harte genomen. Pontje De Vreewijkbrug werd in 1901 brug. Het werk werd aangeno men voor een bedrag van 18.400 gulden. Het bestek vermeldde on der meer dat de te gebruiken na tuursteen afkomstig moest zijn uit de groeven van Ecaussines in Bel gië. Op 1 maart 1901 werd de nieu we brug opgeleverd. Hekwerk De Vreewijkbrug bestaat uit drie overspanningen, gevormd door ho rizontale ijzeren liggers met daar tussen gemetselde gewelfjes die gebouwd nadat een eerder bouw- rusten op stalen liggers. Onder de gedraaide en gekrulde ijzeren spij- brugdek, het vervangen van slech- plan was gestrand. In 1883 diende de bouwmaatschappij Vreewijk namelijk al een verzoek in bij de stalën liggers met geprofileerde gietijzeren balkeinden staan ronde pijlers. De gemetselde bruggehoof- De Vreewijkbrug na de bouw in 1901 met twee van de vier drie-armige lantaarns op de bruggehoofden. Op de achtergrond het zoölogisch laboratorium dat in 1962 werd vervangen door een nieuw laboratorium. (foto uit Gezicht op Leiden - De zeven singels) armige lantaarns bovenop de vier bruggehoofden terugkeren. De werkzaamheden zullen onge veer drie maanden duren. Het ver keer zal gedurende die tijd om de Kaiserstraat te bereiken moeten omrijden via de Koepoortsbrug, de Doezastraat en het Rapenburg (ke- via Nonnenbrug). De Kaiser- len op horizontale balkjes die be- te binten en de restauratie Ai Al geruime tijd verkeert de Vree wijkbrug in slechte staat. De her stelwerkzaamheden waarmee deze week een begin is gemaakt, be staan uit het het halve door de hardstenen sokkels fraaie ijzeren hekwerk. Als kroon straat kan weer worden verlaten ook worden onderbroken door op het werk zullen straks de drie- LEIDEN - Bij de woningbouwver eniging De Eendracht is opnieuw een conflict uitgebroken. Tijdens de laatste ledenvergadering heeft de raad van commissarissen van De Eendracht aangekondigd op te stappen na een conflict met de le den over de integriteit van het be stuur. Een poging van enige leden om het bestuur naar huis te sturen mislukte. Deze leden hebben in middels aangekondigd een nieuwe ledenvergadering bijeen te zullen roepen om nogmaals een poging te wagen het bestuur van zijn taak te ontheffen. Bovendien willen zij wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) inschakelen om orde op zaken te stellen binnen De Een dracht. Het is de zoveelste keer dat er in de ledenraad van deze woning bouwvereniging ruzie wordt ge maakt. Conflicten tussen het be stuur en enige leden met op de ach tergrond de raad van commissaris sen waren de afgelopen jaren aan de orde van de dag. Dit maal was de inzet de gang van zaken rond de renovatie van een aantal woningen die in 1982 van start ging. Volgens bewoner J. Kooien zou er door het bestuur valsheid in geschrifte zijn gepleegd omdat gesuggereerd werd dat de bewoners achter de re novatieplannen stonden, hetgeen volgens Kooien niet waar was. Voorzitter Mittelmeier heeft deze LEIDEN De Stichting Burcht verkeert op het randje van faillissement. De stichting, beheerder van de sociëteit in het Burchtcom plex, heeft een forse schuld bij de belastingsdienst. Het is al enkele keren bijna tot een executieverko'op geko men van de bezittingen van de organisatie. Die verkoop kon telkens op het laatste moment worden afgewend doordat de stichting een re- rea- waarover noopt ae sticnting op aooraai ae sucnung een re- korte termijn meer duideiijkheid te geling met de belasting trof. kunnen geven. Hofman ontkent met klem dat het bestuur er nog slechts op uit is de stichting te li quideren. maken voor mensen die nog wel toekomst zien in de Burcht. Snel- ders stelt dat inmiddels al een aan tal personen bereid is gevonden in het nieuwe bestuur plaats te ne men. Het huidige bestuur meent ech ter dat Snelders en Walenkamp de oplossing in een verkeerde richting zoeken. Het peinst er daarom niet over om om deze reden op te stap pen. Overigens kan Wim Hofman, lid van het dagelijks bestuur van de stichting, op dit moment nog niet precies aangeven hoe de sociëteit van de ondergang kan worden ge red. Daarover hoopt de stichting op door Wim Wegman De Stichting Burcht wordt voorts geplaagd door een conflict tussen het bestuur enerzijds en werkne mer Ben Walenkamp en vrijwilli ger Egon Snelders anderzijds. Elitair De financiële problemen van de Stichting Burcht zijn niet van van daag of gisteren. Niet lang nadat de stichting zijn intrek na in het Burchtcomplex nu bijna drie Snelders en Walenkamp hebben jaar geleden bleek de publieke enkele plannen gemaakt om de stichting nieuw leven in te blazen. Het bestuur voelt echter niets voor die plannen. Walenkamp en Snelders hebben daardoor de indruk gekregen dat de bestuursleden zich niet meer willen inzetten voor het voortbe staan van de stichting. Ze hebben het bestuur nu in een brief ge vraagd op te stappen en plaats te belangstelling niet zo groot als vankelijk werd gehoopt. Het ni veau van de culturele activiteiten die de stichting op touw zette werd alom geprezen, maar grote aantal len bezoekers trokken ze niet. De sociëteit kreeg op den duur zelfs de naam een nogal elitair en exclusief dat soort regelingen clubje te zijn, vooral ook omdat van meer barpersoneel kunnen worden de bezoekers een forse contributie aangetrokken", stelt Snelders, die Door de te, geringe inkomsten kon de stichting op een gegeven moment de huur voor het Burcht complex niet meer opbrengen. De gemeente besloot daarom de huur- regeling aan te passen. De huur werd tijdelijk flink verlaagd. Pas na enkele jaren, wanneer de stich ting weer een beetje op krachten zou zijn gekomen, zou de huur weer geleidelijk omhoog gaan. Ook de sociëteit gooide het roer om in de hoop meer publiek te trekken. Ze hief geen lidmaat schapsgelden meer en en probeer de met haar activiteiten een groter publiek te interesseren. Al deze maatregelen ten spijt, staat de stichting er nu weer net zo slecht, zo niet slechter, voor dan een jaar geleden. Reclame Snelders meent nu dat de finan ciële problemen alsnog kunnen worden opgelost als de stichting onder meer beter reclame maakt voor zichzelf. "We moeten", zo stelt hij, "assertief de markt op". Voorts zou de Stichting Burcht donateurs moeten zoeken die de sociëteit met een klein bedrag tien gulden, bij voorbeeld willen steunen. De lasten van de organisatie zouden kunnen worden verlaagd wanneer de Burcht zich aanmeldt voor werkgelegenheidsproj ecten onder eraan toevoegt dat de bar van de so ciëteit nu nog wordt bemand door niet-betaalde vrijwilligers. De zaak zou voor bezoekers aan trekkelijker kunnen worden ge maakt als de toegang naar de socië teit een wat 'vriendelijker' aanzicht krijgt. "Mensen die nu voor het eerst langs komen, weten soms niet waar ze naar toe moeten. Zo'n op knapbeurt kost uiteraard geld, maar deze uitgave wordt ruim schoots goedgemaakt door de ex tra opbrengsten, zo hebben we be rekend". Het bestuur heeft vooralsnog weinig zin om deze plannen uit te voeren. Snelders concludeert hier uit dat de bestuursleden het hoofd in de schoot hebben gelegd en geen lust meer hebben voor het voortbe staan van de Stichting Burcht te vechten. "Dat vind ik best, maar dan moeten ze plaatsmaken voor mensen die zich nog wel willen in zetten voor de stichting". Hofman typeert de uitspraken van Snelders als 'gelul'. "Met dit soort plannen komen we er niet. Het voornaamste probleem vari de stichting is geld. We hebben het nu al meer dan twee jaar geprobeerd met telkens nieuwe activiteiten. Maar als er niet of nauwelijks men sen op afkomen, ben je snel klaar", aldus Hofman. Volgens hem is het nu eerst zaak dat de schulden van de stichting worden gesaneerd. Daarover zijn besprekingen gaande met onder meer de belastingdienst. Hofman verwacht dat binnen enkele weken meer zekerheid is over de financië le positie van de Burcht. Hij kan overigens niet vertellen hoe groot de schuld bij de belasting is. Hij verwijst daarvoor door naar voor zitter J. Joustra. Die was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Het bestuur hoopt de financiële moeilijkheden ook te kunnen ver minderen door geldschieters te in teresseren voor de activiteiten van LEIDEN - Christo in Leiden? Helaas niet. De watertoren aan de Hoge Rijndijk is niet door kunstenaarshanden de organisatie. "Daarbij denken we De sociëteit van de Stichting Burcht: door de geringe belangstelling van het publiek is de stichting in grote financiële problemen gebracht. (foto Jan Holvast) beginnen. Maar als er straks geen geld meer is, zullen we hem hoe dan ook moeten ontslaan. Pro bleem is wel Walenkamp de initia tiefnemer is geweest van de Stich ting Burcht. Bovendien heeft zijn schoonvader er destijds veel geld ingestoken. Dat maakt het allemaal wel wat moeilijker, ja", aldus Hof man. Hij ontkent overigens dat het bestuur Walenkamp op straat wil zetten vanwege het conflict. stichting omlaag brengen. Het be stuur hoopt dat te bewerkstelligen door nog meer dan nu het geval is vrijwilligers in te schakelen. Hofman laat in het midden hoe het in dat geval verder moet met Walenkamp, die in dienst is van de stichting. "In het verleden zijn we een ontslagprocedure tegen hem begonnen. Die is om een aantal re denen stopgezet. We overwegen niet om die procedure opnieuw te Directeur A. de Jong: x niet uit artistieke overwegingen ingepakt, maar ten behoeve van de opknapbeurt toren momenteel wordt onderworpen. Minder opvallend is de zuil er daar evenwel niet sponsoring i de LEIDEN - Het verdwijnen van het slachthuis aan de Pasteurstraat in Leiden is volgens Groenoordhal- len-directeur A. de Jong geen goe de zaak voor de Leidse veemarkt. "Ik kan de consequenties nog niet precies inschatten, maar we zullen er zeker nadelige gevolgen van on dervinden", laat De Jong desge vraagd weten. Hoewel het bedrijf deze week nog gewoon doordraaide is het per soneel er van op de hoogte ge bracht dat het slachthuis failliet is. De Jong zegt zich zorgen te maken over de huidige situatie. De maan dag is altijd een goede slachtdag geweest hetgeen is terug te voeren op de grote veemarkt in de 'achter tuin' van het slachthuis. Omge keerd heeft de aanwezigheid van een slachtvoorziening in Leiden volgens De Jong ook haar uitstra ling op de Leidse veemarkt. "Als er in Leiden niet meer geslacht kan worden heeft dat zonder enige twij fel consequenties voor de aanvoer van vee naar de veemarkt in de Groenoordhallen", meent De Jone. De Jong noemt het "een beetje vreemde zaak" dat de gemeente nog niet over een en ander in over leg is getreden met de Groenoord hallen "temeer daar het gemeenbe- stuur het faillissement van het slachthuis toch al langer moet heb ben zien aankomen. Als er een overlevingsplan wordt gemaakt willen wij daarover graag meeden ken en meewerken". De Jong zegt er op te rekenen dat alsnog initia tieven in die richting worden on dernomen. Wethouder Fase (economische zaken) laat weten nog niet in con tact te zijn getreden met de directie van het slachthuis. De wethouder zegt geen oordeel te hebben over de situatie zolang er geen analyse is gemaakt van de achtergronden. Fa se verklaart dat de werkgelegen heid die met de kwestie is gemoeid haar aan het hart gaat, maar dat ze de invloed die van een eventuele sluiting van slachthuis uitgaat op Leidse veemarkt en op aanverwan te bedrijven nog niet kan overzien. beschuldigingen steeds ontkend. Sindsdien vinden er over een weer beschuldigingen plaats. Over wat er op de (besloten) le denvergadering precies is gebeurd, lopen de meningen uiteen. Vol gens Kooien is de raad van com missarissen door de leden naar huis gestuurd nadat hun uitleg over het conflict werd afgekeurd. De sercretaris van de raad, de heer Paats, houdt het er op dat de raad van commissarissen 'half om half is opgestapt. "We laten de zaak be zinken en we zien wel wat er ge beurt", aldus Paats. Verder weigert hij elk commentaar. Het bestuur was gisteren niet voor een reactie bereikbaar. LEIDEN - De CDA-fractie in de ge meenteraad wil van het college op heldering over de restauratie van kasteel Endegeest en de Jelgers- makliniek. Het CDA wil weten waarom deze opdracht aan het aan nemersbedrijf IBB Kondor is ge gund, terwijl de gemeente aan het aanbod van makelaar Smitsloo veel meer had kunnen verdienen. Met de transactie tussen de ge meente en IBB Kondor is op pa pier een bedrag gemoeid van zeven miljoen gulden. In de praktijk wordt de overeenkomst met geslo ten beurzen uitgevoerd: de aanne mer krijgt in ruil voor de restaura tie een stuk grond. Daarop mag het bedrijf woningen bouwen. Smits loo zei in deze krant 8 miljoen gul den voor de grond te hebben gebo den, met dit geld had de gemeente de restauratie ruimschoots kunnen financieren. De verantwoordelijk wethouder Kuijers (cultuur) heeft erkend dat het bod van de makelaar dat van de aannemer overstijgt. De keuze viel desondanks op IBB Kondor omdat de plannen van Smitsloo niet volle dig waren, zei Kuijers. Het CDA wil dat Kuijers precies uit de doeken doet hoe de onder handelingen zijn verlopen en wel ke financiële aspecten daarbij aan de orde zijn geweest. "Zijn er be halve deze twee bedrijven nog meer geïnteresseerden geweest om de restauratie uit te voeren", aldus het CDA: "Op grond waarvan zijn deze dan afgewezen?" De fractie vraagt zich bovendien af of het aannemersbedrijf de deskundig heid in huis heeft om deze restau ratie uit te voeren. In de schriftelij ke vragen wordt verwezen naar de problemen bij de bouw van het stadsbouwhuis waarbij IBB Kon dor was betrokken. Aangedrongen wordt op een beter toezicht op de werkzaamheden dan destijds bij de bouw van het stadsbouwhuis gebeurde. LEIDEN Een 28-jarige inwoner van Leiderdorp is gistermiddag ge wond geraakt bij een steekpartij op de Beestenmarkt in Leiden. De man werd volgens de politie van Leiden aangevallen door een tot nu toe onbekende man van ongeveer 30 jaar. De Leiderdorper moest met een flinke steekwond in het linkerbo venbeen worden overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Hij kon na behande ling huiswaarts keren. De politie van Leiden tast nog in het duister over de toedracht van de steekpartij. Een woordvoerder van de politie verklaarde gister avond dat vermoedelijk verdoven de middelen een rol hebben ge speeld. Het slachtoffer waarschuwde zelf de politie. Deze heeft nog een speuractie ondernomen in de om geving van de Beestenmarkt en het station, doch zonder resultaat. LEIDEN - In een caféin de Leidse binnenstad is gisteravond een man bedreigd met een vuurwapen. Een kleine ruzie ging hieraan vooraf. In verband met het nog lopende on derzoek wilde de politie vanoch tend nog geen verdere bijzonder heden doen over de zaak. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9