Salarisverhoging alle ambtenaren Effectenbeurzen blijven in mineur Burad helpt u Wereldbank wil meer lenen aan arme landen Veel ontevredenheid over bestrijding werkloosheid Salarisadministratie een probleem? ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 Centrales bespreken 'laatste bod' Van Dijk DEN HAAG (ANP) - Alle ambternaren gaan er dit en volgend jaar in salaris op vooruit. De koopkracht van het overheidspersoneel gaat hierdoor extra omhoog. Op het laagste niveau bedraagt de verbetering van de koopkracht 0,3 procent. De ambtelijke top gaat er 1,3 procent op vooruit. Deze uitkomst is het resultaat van een ingewikkeld voorstel dat minister Van Dijk gisteren heeft gedaan aan de vier ambtenarencentrales. In het voorstel is sprake van zowel bruto-loonsverhogingen als van verlaging van de pensioenpremie- bijdrage van de ambtenaren. Het kost 300 miljoen gulden. Van Dijk heeft nog 50 miljoen over voor an dere maatregelen, bijvoorbeeld een onregelmatigheidstoeslag. Volgende week wil Van Dijk het vo- rstel met de bonden van FNV. CNV en het Ambtenarencentrum bespreken in de hoop minstens één centrale voor zijn voorstel te winnen. De vierde centrale, de CMHA voor middelbaar en hoger perso neel. aanvaardt Van Dijks voorstel „als dit ook het eindbod blijft". De CMHA bereikte al eerder een ak koord met Van Dijk. waarin alleen de koopkracht van de beter betaal de ambtenaar steeg. Nadat hierte gen politiek en maatschappelijk verzet ontstond toonde de CMHA zich bereid „water in de wijn te doen" als Van Dijk daardoor bre dere steun kon verzamelen. Minder premie Van Dijks voorstel dat nu bij de bonden ligt ziet er als volgt uit: - ambtenaren met een jaarinkomen V ruchtensappen langer houdbaar EDE (ANP) - Verschillende soor ten vruchtensap kunnen op korte termijn goedkoper worden gepro duceerd. Bovendien blijven de sappen als gevolg van nieuwe pro- duktiemethoden langer houdbaar. Dat blijkt uit een studie van de Wa- geningse onderzoekster drs. I. Eka- sari. Zij doet onderzoek aan de Landbouwuniversteit in Wagenin- gen naar de processen die zich af spelen tijdens de bereiding van vruchtensappen. Een van de problemen bij die produktie is dat tijdens de verhit ting van de sappen een bruine ver kleuring optreedt. Drs. Ekasan heeft een methode ontwikkeld om de sappen bij lagere temperaturen te bereiden, waardoor onder meer de verkleuring achterwege blijft. Voor haar onderzoek kreeg de Wageningse onderzoekster giste ren de Johan Glerumprijs voor voedingsmiddelentechnologie. Die prijs is ingesteld door het Deventer blikbedrijf Thomassen-Drijver- Verblifa (TDV). Aan de prijs is een geldbedrag van 10.000 gulden ver bonden. Volgens TDV heeft drs. Ekasari baanbrekend werk ver richt op het terrein van de berei ding van vruchtensappen. Lpg-oorlog Opnieuw is in Arnhem een lpg- oorlog losgebarsten. Gisteren bood een Arnhems pompstation het au- togas lpg aan voor 25 cent per liter. Vanmorgen volgden de meeste an dere pompstations in Arnhem. De Arnhemse handelaren hopen dat de prijs binnenkort weer het lande lijk niveau van 41,9 cent zal berei ken. Daartoe zijn de pompeigena- ren tharis aan het onderhandelen. Wederopbouw De Wereldbank steekt 65 miljoen dollar in de wederopbouw van de Salvadoraanse hoofdstad San Sal vador. Een deel van de stad werd bijna een jaar geleden door een aardbeving verwoest. De Salva doraanse regering zoekt sindsdien naarstig naar geld voor de bouw van nieuwe huizen en scholen. Het is voor het eerst sinds 1979 dat de Wereldbank geld leent aan El Sal vador. Economie VS De Amerikaanse economie is in het tweede kwartaal van dit jaar met 2,5 procent op jaarbasis ge groeid, iets sneller dan aanvanke lijk was opgegeven, zo heeft het mi nisterie van handel gisteren be kendgemaakt. Vorige maand was melding gemaakt van een econo mische groei van 2,3 procent in de maanden april, mei en juni. Geldens Groep In de eerste helft van dit jaar heeft de Geldens Groep, houdster maatschappij van 16 ondernemin gen die vroeger deel uitmaakten van de inmiddels failliete Verenig de Bedrijven Bredero, een netto winst geboekt van f 2 miljoen. Het bedrijfsresultaat kwam uit op f 1,6 miljoen en de omzet op f 190 mil joen. Kiene De snoepfabriek Kiene heeft de winst vóór belasting over het eer ste halfjaar fors opgevoerd tot f 998.454, zo blijkt uit de gisteren ge publiceerde halfjaarcijfers. In de vergelijkbare periode vorig jaar lag de winst op f 545.488. Het bedrijfs resultaat steeg van f 573.342 tot 980.833. tot 32.000 gulden gaan 0,4 procent minder pensioenpremie betalen (van 1 naar 0,6 procent), - ambtena ren die tussen de 32.000 en 52.000 gulden verdienen gaan een half procent minder pensioenpremie betalen (van 10,6 naar 10.1), - amb tenaren die meer dan 52.000 gulden verdienen gaan eveneens een half procent minder pensioenpremie betalen (van 9,6 naar 9.1), - ambte naren die 2.567 gulden per maand verdienen (het maximum in schaal 2) krijgen een bruto-loonsverho- ging van 0,15 procent, - ambtena ren die tussen de 2.643 gulden per maand (schaal 3 met 12 periodie ken) en de 4.878 gulden per maand (schaal 10 met 9 periodieken) ver dienen krijgen er bruto 0,4 procent bij. Voor ambtenaren die 4.878 gul den of meer verdienen is er een se- mi-generieke loonsverhoging die oploopt van negen gulden tot 139 gulden bij inkomens van ruim 11.000 gulden. Verhoogd Van Dijk heeft de aanvankelijk geboden ruimte aan de ambtena ren voor dit en volgend jaar met '245 miljoen gulden verhoogd van 795 miljoen tot 1.040 miljoen. Dat geld komt uit de opbrengst (465 miljoen) van de in de begroting aangekondigde wijziging van de VUT-financiering. Daarvan gaat echter 220 miljoen naar minister Deetman, die er zijn begrotings problemen mee mag oplossen. De 1.040 miljoen wil Van Dijk als volgt besteden: 258 miljoen is no dig voor de bekostiging van al in 1986 genomen maatregelen, 315 miljoen voor de financiering van een lagere VUT-leeftijd, 115 mil joen voor een maatregel ter bervor- dering van werkgelegenheid in het onderwijs en 300 miljoen voor het salarisvoorstel. Dan blijft er 52 mil joen over voor andere maatregelen, die Van Dijk in zijn begroting al aankondigde (onder meer onregel matigheidstoeslag). De drie centrales buigen zich de komende dagen over het voorstel. Niemand wil zich er al over uitla- Overlevingskans Verolme stijgt ROTTERDAM (ANP) - De overle vingskansen voor de noodlijdende scheepsreparatiewerf Verolme Botlek in Rotterdam lijken te stij gen, aangezien de ABN en de Am- ro-bank tot nu toe steeds construc tief meewerken aan het onderzoe ken van reddingsmogelijkheden. Dat is gisteren bevestigd door woordvoerders van het bedrijf en de Industriebond FNV. "Ik vermoed dat de banken ver trouwen hebben in het verloop van de onderhandelingen tussen de di rectie en de gemeente, want anders was het al afgelopen geweest", al dus de woordvoerder van Verolme. Bestuurder T. Berger van de In dustriebond FNV liet zich in de zelfde bewoordingen uit. "We con stateren voortgang in de onderhan delingen, zonder nu te vroeg te wil len juichen", zei hij. ten. Het. bod blijft echter ver ver wijderd van met name de eisen van de FNV-ambtenaren. Wall Street sluit rustige week af NEW YORK (UCN) - De handela ren hebben op de effectenbeurs van New York de week rustig afge sloten. Ondanks het feit dat het 'tri ple witching hour' was gaf de Dow Jones-index weinig beweging te zien. De index sloot op 2524,65 punten, dat is 3,26 punten lager dan de dag ervoor. Dat het 'triple witching hour' was wil zeggen dat vrijdag indextermijncontracten, indexopties en aandelenopties te gelijk afliepen. Het gelijktijdig af lopen van drie soorten termijncon tracten zorgt doorgaans voor hecti sche handel. De handelaren spraken hun ver bazing uit dat dat vrijdag niet het geval was. "De dag kwam binnen als een lam en vertrok weer als een muis", aldus een van hen. "Het is een van de meest ordelijke triple witching hours die we ooit hebben gezien. Wij zijn zeer verbaasd". De omzet bedroeg 169 miljoen aande len tegen de zeer geringe omzet van 159 miljoen op donderdag. De aandelen die in koers stegen wer den in evenwicht gehouden door de koersdalers. Tolheffing gaat door in België BRUSSEL (GPD) - De Belgische minister van financiën Mark Eys- kens geeft zijn plan voor de heffing van tol op de Belgische snelwegen niet op. De algemene veroordeling van die plannen door het Europees Parlement zijn voor hem nog geen reden ervan af te zien. Wel gaat Eyskens studeren op een aanpas sing. Daarmee wil hij vooral ontko men aan de kritiek dat de tolhef fing voor het gebruik van de snel wegen (40 gulden) discriminerend zou zijn, omdat die slechts buiten landers zou treffen. Eyskens zou de tolheffing nu ook door Belgen willen laten betalen. Bovendien zou de heffing wel licht kunnen worden uitgebreid tot alle wegen met vier rijstroken - dus niet alleen de grote autosnel wegen - waardoor naar verhou ding ook meer Belgen getroffen worden. De Belgen die geen ge bruik maken van deze wegen zou den dan tegemoetgekomen wor den door het bedrag van de tol- heffng af te trekken van de wegen belasting. Op die manier vervalt het be zwaar van discriminatie, meent Eyskens. Volgens Eyskens was het Europees Parlement onvoldoende op de hoogte van de motieven ach ter het voorstel toen het eerder de ze week zijn vernietigende oordeel uitsprak. KAATSHEUVEL - Mevrouw Coerts uit Den Bosch werd gisteren tussen een paar stortbuien door verwelkomd als de tweern iljoenste bezoeker van het attractiepark De Eftelïng in Kaatsheuvel. Ze kreeg een fraaie bloe menmand en andere cadeaus aangeboden. Aardig detail mevrouw Coerts woont in de Goudenregenstraat in Den Bosch ifoio anpi HILVERSUM (GPD) - Meer dan de helft van de bevolking (57 pet) vindt dat het kabinet te weinig doet om de werkloosheid terug te drin gen. terwijl een kwart daar juist wel tevreden over is. Daarnaast ge looft 71 pet van de bevolking niet dat de regering er in slaagt de werk loosheid in het komend jaar met 25.000 te verminderen. Deze cijfers zijn afkomstig uit een onderzoek dat is gehouden door het bureau NSS, in opdracht van het radiopro gramma TROS Kamerbreed. Over de inhoud van miljoenen nota en troonrede velt 23 pet van de bevolking het oordeel 'slecht' of 'zeer slecht'. 'Matig' meent 34 pet, en 20 pet vindt het 'goed'. Vooral jongeren hebben nauwelijks een mening over het de afgelopen week gepresenteerde pakket. Bijna de helft van de ondervraag den denkt dat hun salaris volgend jaar gelijk blijft. Op een stijging re kent 16 pet, terwijl meer mensen (31 pet) verwachten dat ze er in het komend jaar op achteruit gaan. Welke aangekondigde bezuini ging is het meest bezwaarlijk? Die Campina samen met Duitse coöperatie VEGHEL (ANP) - De coöperatieve zuivelindustrie DMV Campina in Veghel gaat samenwerken met de Westduitse zuivelcooperatie Meie- rei Barmstedt in het plaatsje Barm- stedt in Sleeswijk-Iiolstein. Een woordvoerder van DMV Campina heeft dit gisteren meegedeeld. De samenwerking houdt in dat Meierei Barmstedt in de komende jaren de vrijkomende ondermelk (het restprodukt van de boterberei- ding) aan DMV Campina levert. Het gaat om ongeveer 45 miljoen kilo per jaar. Bovendien hebben beide ondernemingen de intentie uitgesproken om te komen tot een verdergaande samenwerking op het gebied van melkeiwitproduk- tie in Barmstedt. op de gezondheidszorg, vindt 32 pet; onderwijs meent 26 pet (waar van het grootste deel jongeren), 20 pet vindt het het bezwaarlijkst dat de tandartshulp uit het ziekenfond spakket gaat en 11 pet noemt als eerste de eigen bijdrage bij specia listenhulp. Opvallend genoeg noemt slechts 3 pet de voorgeno men bezuining op individuele huursubsidie. Tegen het afschaffen van het mi nimum-jeugdloon van 15 tot en met 17 jarigen is 51 pet van de be volking gekeerd, maar bijna 40 pet vindt dat wel best. Op een voortijdige val van het kabinet-Lubbers rekent 17 pet van de mensen. 6 pet zegt daar geen kijk op te hebben en de rest (77 pet) denkt dat het kabinet de termijn tot 1990 gewoon zal afmaken. WASHINGTON (AP) - De Wereld bank zal dit jaar mogelijk een re cordbedrag van 19 miljard dollar uitlenen aan de landen van de Der de Wereld, zo heeft de bank in haar jaarverslag bekendgemaakt. Presi dent-directeur Barber Conable zei dat hij daar bovenop nog 40 tot 80 miljard dollar extra zal vragen van de 151 bij de bank aangesloten re geringen Conable zei te hopen nog dit be lastingjaar. dat tot 30 juni loopt, goedkeuring voor de plannen los te krijgen. Vooral in de Verenigde Staten wordt de nodige oppositie verwacht tegen de bijdrage van 20 procent waarvoor dat land staat ge boekt. De VS bezitten het grootste aandelenpakket van de Wereld bank. Bijna het gehele bezit van de We reldbank bestaat uit zogenaamd .oproepbaar' kapitaal, een systeem waarbij de lidstaten slechts een klein percentage betalen van wat zij toezeggen. Tot nu toe heeft de bank het .oproepbare' kapitaal nog Koffielanden optimistisch LONDEN (IPS) - Afgevaardigden van de vijftig koffieproducerende landen hebben zich gisteren opti mistisch uitgelaten over een moge lijk akkoord. De producenten ver gaderden gisteren en vandaag in de Britse hoofdstad, centrum van de wereldkoffiehandel, over de verde ling van de hoeveelheden te exporteren koffie. Waarnemers verwachten dat de producenten er dit weekeinde nog niet in zullen slagen elkaar te vin den. Een defintief akkoord wordt niet verwacht voor eind volgende week. Binnenvaart bang voor stagnatie ROTTERDAM (ANP) - Zes organi saties op het terrein van de binnen vaart alsmede de algemene verla ders- en eigen vervoerorganisatie EVO voorzien grote stagnatie in de transporten over de Nederlandse waterwegen als gevolg van de be zuinigingen op het onderhoud van de vaarwegen. Stremmingen kun nen de komende jaren leiden tot vertraging in de aanvoer van grondstoffen voor de weg- en wo ningbouw, de elektriciteitsproduk- tie, de aanvoer van veevoeders, kunstmestprodukten en bepaalde consumptiegoederen. Dat hebben de organisaties gisteren bekend ge maakt. ADVERTENTIE Uw salarisadministratie is bij ons in goede handen. C.A.O.'s, alsmede het R.B.S.-systeem, hebben voor ons geen gehei men. Bespaar tijd en energie: laat het over aan onze spe cialisten. Bel voor een gratis proefrun. Burad Computerservice Halverwege 3 Postbus 330 2400 AH ALPHEN AAN DEN RIJN Telefoon: 01720-44301 Lammenschans 15b Postbus 2154 2301 CD LEIDEN Telefoon: 071-317171 behorend tot de Arenthals/Chaudron groep AMSTERDAM - Even leek het erop dat het internationale effec tenbeurswezen zich weinig zou aantrekken van de bar slechte handelscijfers van Amerika over de julimaand, die vorige week vrijdag bekend werden gemaakt. Wall Street sloot die dag met een sprong omhoog van 33 punten en opende deze week met een ver dere verhoging van 4 punten. Amsterdam, Frankfurt, Londen en Tokio begonnen eveneens vast. Zelfs de dollar liep enkele centen op. Maar toen keerde het getij. Wall Street ging volledig overstag en verloor in drie dagen 84 punten, gevolgd door onze beurs, Frankfurt en Zurich. door C. Wagenaar Alleen Londen bleef, evenals To kio, nog enige dagen positief, om daarna eveneens de dalende lijn te volgen. Na drie dagen handel waren in Amsterdam alle stijgin gen van maandag en dinsdag weer weggewerkt en donderdag moesten de meeste groepen zelfs fors terug. Het algemene beurs- cijfer lag toen bijna vier punten beneden de stand van vorige week vrijdag. Royaal De grootste inzet van de nieuwe dalingen die nu op een stevige baisse dreigen uit te lopen was voor Wall Street het rentever schijnsel. maar er golden ook technische redenen voor de ko mende vrijdag, waarop drie soor ten optiecontracten op grote schaal zouden aflopen. Dit zou ertoe kunnen leiden dat de beurs volgende week weer kan opve ren. Aanvankelijk werden de slechte handelscijfers van de Verenigde Staten over de julimaand, waarin het grootste tekort aller tijden werd opgelopen, voor kennisge ving aangenomen. Eén dag tevo ren waren ook de handelscijfers van Japan gepubliceerd. Die gin gen over de augustusmaand en lieten eveneens een verslechte ring zien. Weliswaar behoudt Japan nog een flink overschot, maar dat blijkt in augustus voor de vijfde achtereenvolgende maand be hoorlijk te zijn teruggelopen. Daar klampten beurskringen in New York zich aan vast, met de hoop dat de handelscijfers in au gustus voor Wall Street wel eens gunstiger zouden kunnen uit pakken. Wall Street veerde daar door omhoog en de dollar hand haafde zich royaal. Dat deed de Amerikaanse munt ook deze week. zij het op wat la ger niveau, maar erg sterk staat de dollar nog niet in zijn schoe nen en zal dat ook niet worden vóór het bewijs van een daad werkelijke verbetering van Ame- rika's buitenlandse handelsposi tie gegeven is. Wel vormt de ren testijging in de Verenigde Staten een steun voor de nationale munt. Maar die stijging was deze week weer het sein voor een for se hernieuwde koersdaling op de effectenbeurs, want Wall Streel is niet gerust op de komende renteontwikkeling. Minimaal Maar om de 10 procent daling vol te maken, die de laatste tijd wel eens als maatstaf voor een gezon de koersreactie wordt gehan teerd, zal de Newyorkse effecten beurs tot 2450 punten doen weg zakken. Vorige week kwam tij dens beurshandel de Dow Jone- sindex even onder de 2500. maar eindigde weer boven de 2600 Deze week ging het echter weer in sneltreinvaart naar de 2500. Vorige week had onze beurs de 10 procent koersdaling na de zo- mertop van 334 bijna gehaald, maar op 305 werd weer rechts omkeert gemaakt tot het slot op 313, terwijl bij de snelle start de ze week maandag het algemene beurscijfer zelfs opliep tot 317. Evenals in Wall Street, waar de uitslag van de handelscijfers moest worden geconsumeerd, moest het Damrak de uitslag van Troonrede en Miljoennnota ver werken. De inhoud daarvan viel eigenlijk niet mee. De nogal optimistische geluiden van hoofdambtenaar Rutten van economische zaken vorige week over de belastingverlagingsmo gelijkheden na 1988 hadden een optimistische ondertoon in cl*. Troonrede doen vermoeden. Maar dat pakte anders uit. De economische groei zal volgend jaar minimaal zijn en voor de in- vestenngsgroei en produktivi- teitsstijging wordt zelfs het getal nul ingevuld. Dat is ongunstig voor de werkgelegenheid en alle hoop is dan ook op hogere parti culiere bestedingen gevestigd, die van de belastingverlaging moeten komen. Gelukkig blijft onze export zich gunstig ontwikkelen en de infla tie is onbetekenend. Maar om het beeld nóg somberder te maken haastte de OESO in Parijs zich de ongunstige aspecten van de Miljoenennota nog eens extra te onderstrepen onder het motto: 'Zie je wel, wij hebben het altijd al gezegd'. Onzeker Kortom, het uitzicht op de nabije toekomst is nogal troebel en dat is fnuikend voor het vertrouwen waarop een positieve effecten beurs in feite behoort te rusten. Dat de koersontwikkeling dan ook al spoedig uiterst onzeker werd is begrijpelijk. Ook op de financiële markten bleef de toe stand onzeker De obligatie- markt in Wall Street was ver deeld en ook in Amsterdam kwam geen bepaalde richting van de grond. Hetzelfde gold voor de oliemarkt, nu de vredes missie in de Perzische Golf is mislukt, maar de OPEC geen BEI JRS W E E K harde maatregelen trof tegen de overproduktie binnen eigen kring. Het enige positieve kwam van de kant van de twee supermachten, die steeds optimistischer werden over de kansen van een kernwa penakkoord. Dit alleen al zou een wildenthousiaste effecten beurs verdienen. Maar daar stond de muts niet naar. Onder leiding van een flauwe obligatiemarkt werd vooral de lokale markt gisteren gedrukt en leverde over een breed front eer der opgelopen koerswinsten weer in. Voor menig aandeel sloeg de balans zelfs naar de ver- heskant over, ook al bleven de dalingen relatief beperkt. Slecht bedrijfsnieuws drukten Holec en Leidsche Wol echter tien procent van de beurswaarde naar bene den. Ook Riva moest tien -pro cent inleveren en Nijverdal-Ten Cate en Bols vijf procent. BAM kon daarentegen tien procent in waarde stijgen. Voor de interna tionals bleef het verlies beperkt en Akzo was op verkoopplannen voor zijn consumentensector zelfs iets hoger. nooit hoeven aanboren, en de nieu we, verhoogde bijdragen zullen waarschijnlijk ook niet werkelijk worden overgeboekt. Sommige deskundigen vrezen dat daardoor het geld dat de Wereldbank in rijke landen leent om aan de Derde We reld uit te betalen, duurder kan worden. Volgens het jaarverslag heeft de Wereldbank het afgelopen jaar 17.7 miljard dollar uitgeleend, deels via de Internationale Bank voor We deropbouw en Ontwikkeling die tegen een variabele rente leent, en deels via de Internationale Ontwik- kelings Associatie die langdurige leningen verstrekt tegen minder dan 1 procent rente. Hoewel het leningenbedrag steeg - een jaar eerder werd 16,4 miljard dollar geleend - heeft de Wereldbank netto minder uitbe taald. Omdat de bank al meer dan 40 jaar leningen verstrekt ontvangt zij aanzienlijke bedragen terug van eerdere leningen, soms van landen die inmiddels zo welvarend zijn ge worden dat ze niet meer in aanmer king komen voor leningen. Japan is een van die landen. Huizen kopen via computer HUIZEN (GPD) - Voor aspi rant-kopers van een woning is de huizengids doorgaans een belangrijke informatiebron Als het aan het softwarebedrijf AS-Plus in Huizen ligt. komt daar binnenkort verandering in. Op verzoek van computergi gant Apple Macintosch ontwik kelde het een zogenaamde hui- zenbank. Spil van deze nieuwe ontwik keling is het programma Hy perCard. Dit stelt een makelaar in staat de aspirant-koper met behulp van grafische presenta ties een eerste keuze te laten be palen. „Je kunt hele stadsplat tegronden of wijkkaarten to nen waarop de indeling van huizen, groenvoorzieningen en openbare gebouwen staan aan gegeven", aldus dealer-mana ger Bruisten In het systeem worden te vens adresgegevens, prijsklas se en type woning vastgelegd. „Ook het salaris van de gegega- digde wordt ingevoerd. Als de koper dan een financieel on haalbaar huis uit het systeem wil halen, wordt de aanvraag automatisch geblokkeerd. Op die manier wordt een hoop tijd en moeite bespaard", aldus Bruisten. De verschillende organisa ties die nu voor de samenstel ling van de huizengidsen zor gen, kunnen op eenvoudige wijze het aanbod invoeren. De aspirant-koper kan in het ma kelaarskantoor dan rustig en op eenvoudige wijze door de lijs ten bladeren. Het doorgaans tijdrovende bekijken van hui zen is in eerste instantie niet meer noodzakelijk. Bruisten: „Als de klant een aardig huis ziet, kan hij alle ge gevens uit het systeem halen. De indeling, afmetingen van kamers, de ligging en eventueel de tuin zijn allemaal gefotogra feerd en verschijnen heel dui delijk op het scherm. De klant kan in het makelaarskantoor op die manier een goed beeld van de woning krijgen. De make laar kan de computeruitdraai, die de afmeting van een A4-velletje heeft, ook meene- nen tijdens bezoek bij de men sen thuis". Belgen profiteren van platenoorlog BRUSSEL (GPD) - In Belgie is gisteren een 'grammofoonplaten- oorlog' uitgebroken. Dat gebeurde na de aankondiging van de FNAC- keten om vanaf volgende week woensdag de prijzen van nieuwe singles en lp's, compact-discs en muziekcassettes met 19 procent te verlagen. Andere muziekwinkels hebben al laten weten hun prijzen met 25 procent te laten zakken. De FNAC, een Franse boeken- en platenketen met drie vestigin gen in België, zal vanaf woensdag geen 25 procent btw op genoemde produkten berekenen, maar slechts 6 procent. Een lp die nor maal tussen 400 en 450 frank (22 tot 25 gulden) kost zal dan 320 tot 360 frank (18 tot 20 gulden) gaan kos- •ten. Ook een flink stuk lager dan in Nederland. De Belgische platenverkopers protesteren al jaren tegen het feit dat zij op platen en cassettes 25 pro cent btw moeten heffen. Zij vinden dat het btw-tarief voor muziek naar 6 procent moet, het tarief dat in Belgie ook voor boeken geldt. De stunt van FNAC is duidelijk be doeld om de regering daartoe te dwingen. Twee andere Brusselse ketens van platenwinkels, Caroline Music en Metrophone, hebben onmiddel lijk de strijd met FNAC aangebon den. Met ingang van gisteren zou den zij helemaal geen btw meer aan de klanten doorberekenen, een voordeeltje voor de platenkoper van 25 procent dus. De kleine platenwinkels zitten nu echter met de gebakken peren Weliswaar steunen zij het pleidooi voor een lager btw-tarief, maar in de concurrentieslag die nu tussen de grote winkelbedrijven ontstaat kunnen zij nooit meedoen. De kans is dan ook groot dat zij tegen FNAC en de andere firma's gerechtelijke stappen gaan ondernemen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7