Brazilië heeft nog lange weg te gaan De blik onveranderd op de toekomst gericht >'- /v ÜA'l'WWAë De Braziliaanse samenleving hikt tegen immense problemen aan, maar desondanks staat de sociale barometer er nagenoeg constant op zonnig. De dagelijkse praktijk geeft daartoe lang niet altijd aanleiding, maar anderzijds stemmen de tot nu toe bereikte resultaten menigeen tot optimisme. De tweede en laatste reportage over een land en een volk vol tegenstrijdigheden. In het begin van de jaren zeventig roerde zich in het noordelijke Ama zonegebied een gewapende guerril labeweging. Het toenmalige militai re regime stuurde er forse legereen heden op af, die de gewraakte con tra's letterlijk een kopje kleiner maakten. Sommigen werden de handen en hoofden afgehakt, ande ren. werden simpelweg geëxecu teerd. Na twee jaar was het verzet tot op het bot uitgeroeid. door Willem Schrama Een dergelijk bloedig optreden is het gros van de Braziliaanse bevolking nim mer ter ore gekomen, totdat een journa list twee jaar geleden de moeite nam ge noemde tragedie tot in haar gruwelijkste details op te tekenen en in boekvorm te publiceren. Voordien was het vanwege de perscensuur onmogelijk daarover te berichten. Hooguit drukten erkende kwaliteitskranten als de Jornal do Brasil en de Estado de Sao Paulo zo nu en dan blanco kolommen af om de lezers duide lijk te maken dat de zaak weer eens werd gemuilkorfd. Oren wassen Hoe anders is die situatie thans. De nog tamelijk ovenverse Braziliaanse de mocratie kent anno 1987 - zeker naar La- tijnsamerikaanse begrippen - ongekend vrije en kwalitatief sterke nieuwsmedia die niet schromen falende regeringslei ders, corrupte justitie-ambtenaren.en andere autoriteiten flink de oren te was sen. Staaltjes daarvan zijn dagelijks in de veelkleurige pers te vinden. En niet alleen in de pers. Ook de lokale tv-stations - hoewel tegen het irritante aan door commercials beheerst en in stand gehouden - kiezen niet langer de weg van de minste weerstand. Natuur lijk blijven de befaamde telenovelas de hoofdmoot van het programma-aanbod vormen; dat zijn eindeloos uitgesmeerde liefdesromans van eigen bodem (soms wel honderd afleveringen) die 's ande rendaags tot groot vermaak van het le zerspubliek in de kranten nog eens rijk geïllustreerd worden samengevat. Maar er zijn ook pittige politieke discussies over bijvoorbeeld een op handen zijnd geboortenbeperkingsprogramma, waar bij alle maatschappelijke geledingen met zo nu en dan ongekende felheid aan bod komen. Als ik die avond op mijn hotelkamer in de industriestad Belo Horizonte het nieuws aanzet, blijkt een door zware re gens gedeeltelijk weggespoelde krotten wijk aan de rand van de stad niet langer zomaar als een 'natuurramp' te worden afgedaan. In een naburig hospitaal ach tervolgt. de camera brutaal de verant woordelijke medici die wat al te achte loos met de slachtoffers zijn omgespron gen, als gevolg waarvan er velen onno dig zijn overleden. Een in het nauw ge dreven ziekenhuisdirecteur ontvlamt in woede, drukt zijn hand op de lens en sommeert de tv-ploeg op te krassen. Het hele item wordt in geuren en kleuren uitgezonden, iets wat vóór 1985 onmoge lijk zou zijn geweest. Al kun je weer vraagtekens zetten bij een stukje schaamteloze politieke pro paganda in hetzelfde journaal-bulletin. Door de beelden van een zojuist in ge bruik genomen ontsluitingsweg van een woonwijk verschijnt in chocoladeletters de tekst 'Obrigado Governador!' (dank u wel gouverneur). Barensweeën Het is maar om aan te geven dat het van nature bureaucratische Braziliaanse overheidsapparaat, en alles wat daarmee samenhangt, nog steeds problemen heeft met de barensweeën van een her nieuwd democratiseringsproces dat zo'n tweeëneenhalf jaar geleden voorzichtig werd opgestart. Nachtelijke bomaan- slagjes op kiosken waar bij uitstek linkse bladen worden verkocht behoren inmiddels tot het verleden, maar juist nu de economische chaos op een kookpunt dreigt te raken is voor steeds meer Brazi lianen de vraag actueel of de huidige en zwaar bekritiseerde president Josë Sar- ney kans ziet de militairen in hun kazer nes te houden. Het feit dat niet hijzelf, maar notabene de minister van land macht - een generaal - de laatste maan den welhaast op legertoon een wapen stilstand tussen werkgevers en werkne mers sommeert, duidt op niet veel goeds. En de chaos is groot. Brazilianen mo gen historisch gezien dan' geen volk van sociale onrust zijn - ze zijn daarvoor te gemakzuchtig en bovenal te aardig - de loonstakingen en volksprotesten tegen drastische prijsverhogingen zijn de,laat ste tijd aan de orde van de dag. De be langrijkste oorzaak daarvan is ongetwij feld de algehele politieke verwarring sinds president Sarney in februari 1986 zijn aanvankelijk hartstochtelijk toege juichte Plan Cruzado lanceerde - ge noemd naar de Braziliaanse munteen heid - met het doel voor eens en voor altijd af te rekenen met de moordende inflatie die dit land al zo lang teistert (220 procent op jaarbasis is geen uitzonde ring). Kortweg kwam het Plan Cruzado neer op het voorlopig bevriezen van prijzen en lonen, waardoor dë koopkracht in de eerste maanden inderdaad met spron gen toenam. Maar door anderzijds krachtige belastingverhogingen in te voeren raakte het vanouds verwende be drijfsleven gedemoraliseerd en begon massaal zijn produkten achter te houden of zwart te verkopen. Waarmee de schaarste toenam en het gedurende en kele maanden met succes beteugelde in- flatiespook opnieuw begon toe te slaan. Impopulaire correcties in de vorm van de Plannen Cruzado II en III - waarmee de hele zaak in feite weer teniet werd ge daan - lieten dan ook niet lang op zich wachten. On-Braziliaans Het gevolg waren in brand gestoken autobussen, vernielde winkels, geplun derde supermarkten en op auto's ge plakte stickers met de tekst 'Ik wil mijn stem teng'. Kortom, zeer on-Braziliaans vertoon van een in verwarring gebracht kiezersvolk. Teneinde de schaarste te gen te gaan en de consumptie af te rem men is de prijzenstop inmiddels zo goed als opgeheven, wat voor de gewone bur ger tot gevolg heeft dat de kosten van veel dagelijkse consumptiegoederen in tussen ruim 100 procent zijn gestegen. Desondanks consumeert de werkende Braziliaanse bevolking er op los, in het wankele besef dat haar cruzados morgen nog minder waard zijn dan vandaag. Brazilië heeft - daarover is iedereen het eens - de rekening gepresenteerd ge kregen voor zijn stormachtige economi sche groei in de jaren zeventig. Het z.g. 'exportmodel' van de toenmalige junta minister van planning, Roberto Campos, was gebaseerd op het zelf maken van al lerlei produkten tegen lage lonen, de welvaart zou dan op den duur vanzelf komen. Ten behoeve van gigantische en prestigieuze ontwikkelingsprojecten heeft de Braziliaanse overheid zich ja renlang diep in de buitenlandse schul den gestoken, tot een totaal van zo'n 107 miljard dollar op dit ogenblik, een abso luut wereldrecord. En bij gebrek aan enige democratische controle zijn er in die jaren tientallen miljoenen verspild of aan strijkstokken blijven hangen. Hoe dan ook, in 1982 zag de regering zich genoodzaakt de aflossing van schul den voorlopig op te schorten. Tot vorig jaar werd nog wel trouw de rente be taald, maar toen bedroeg die al 12 mil jard dollar, net zo veel als de totale han delsbalans. In een laatste poging een uit weg te zoeken uit de inmiddels wanho pige fïnancieel-economische situatie, heeft de regering-Samey onlangs eenzij dig aangekondigd die rentebetalingen tijdelijk te staken. Enerzijds bij wijze van pressiemiddel voor de banken om nieuwe gunstige financieringen in de wacht te slepen, en anderzijds om de verkiezingsbelofte in te lossen dat de schuldenbetaling niet langer door de magen van het Braziliaanse volk zal gaan. Criminaliteit Teneinde het Internationale Monetai re Fonds en de banken toch mild te blij ven stemmen, is bij deze maatregel an dermaal een nieuwe economische va riant ontwikkeld. Volgens de laatste in zichten moet Brazilië een 'exportpara dijs' worden op de leest van Taiwan, Zuid-Korea en Singapore, waar zowel buitenlandse en binnenlandse investeer ders tegen lage kosten en met grote win sten kunnen produceren voor de export. Een ander jasje wellicht, maar in feite hetzelfde model dat de militaire regering sinds haar coup in 1964 ruim twintig jaar lang met wisselend succes hanteerde. Waarmee ook voor de bevolking zo goed als zeker alles bij het oude zal blijven. Bij de laatste volkstelling en daaruit ge distilleerde cijfers bleek dat slechts 10 procent van de Braziliaanse bevolking de helft van het nationale inkomen ver dient. Tegelijkertijd bleek dat maar liefst de helft van de totale bevolking slechts 10 procent van datzelfde nationa le inkomen incasseert. Waarmee ander maal een trieste blik is geworpen op de schrijnende inkomensverhoudingen in dit land. Die zijn er voornamelijk debet aan dat de criminaliteit de laatste maanden weer schrikbarend toeneemt. Voor het eerst sinds halverwege de jaren zestig zijn in, de arme stadsdelen van Rio de Janeiro en Sao Paulo weer doodseskaders actief. Dat zijn uitermate ondoorzichtige ver nietigingscommando's waarin niet zel den (ex-)politiemensen figureren. Hun specialiteit is het z.g. 'ei-leggen', dat is Braziliaans maffia-jargon voor het exe cuteren van vermeende misdadigers die door het trage en onbetrouwbare justi tiële apparaat niet of nauwelijks worden aangepakt. De commando's worden meestal 'gecontracteerd' door zakenlie den die zich bedreigd voelen. En al zijn hun namen soms bekend, menige cor rupte politiefunctionaris knijpt graag een oogje dicht. Wat er weer toe geleid heeft dat ook de talloze drugssyndicaten elkaar op deze wijze naar het leven staan. Solidariteit Die drugssyndicaten huizen voor het leeuwedeel in de z.g. favelas, de tegen de heuvels geplakte krottenwijken die vooral in Rio de Janeiro elk voor zich staatjes in een staat zijn geworden. Dat wil zeggen: ze kennen een unieke sociale structuur die voornamelijk gebaseerd is op onderlinge solidariteit en totale on derworpenheid aan één of meerdere godfather-fiIguren, die tevens een eigen 'rechtspraak' hanteren. De overheidsbemoeienissen reiken hier niet verder dan het verstrekken van licht en water, het ophalen van vuil, het bestrijden van ongedierte, en het stich ten van eenvoudige schoollokaaltjes met als lokkertje per kind een gratis maaltijd per dag. Voor het overige krijgt niemand ongevraagd toegang tot de favelas, en niemand weet dan ook hoeveel mensen er precies wonen. In Rio de Janeiro wordt het aantal krottenbewoners op dit moment geschat op 3 miljoen, op een totaal van 9 miljoen inwoners. De kindersterfte is er extreem hoog, en wie toch overleeft wordt al op zeer jonge leeftijd de straat op gestuurd. Op z'n gunstigst als schoenpoetser of verkoper van warme nootjes in een em mertje met houtskool, maar vaker nog met een regelrechte criminele missie als het stelen in winkels of het beroven van toeristen, niet zelden gewapend en wel. Een typisch staaltje daarvan is het ge val van een Nederlandse zakenman dat mij er ter ore kwam. Gezeten in een taxi die even in een niet zo kosjere wijk stil stond, bekroop hem de schrik van z'n le ven toen plotseling twee opgeschoten jongens de chauffeur onder bedreiging van een revolver dwongen uit te stap pen. Waarop ze het stuur razendsnel overnamen en wegraasden, met de be doeling het slachtoffer al rijdende van Processie in de havenstad Salvador, onmiddellijk gevolgd door een brui send feest op het water (foto links). De kerk is met haar honderdduizenden basisgemeenschappen een niet te onderschatten politieke factor in Brazilië. (foto's Willem Schrama) zijn bezittingen te ontdoen en hem des noods te elimineren. Een passerende ta xichauffeur zag het allemaal gebeuren en zette luid toeterend en met groot licht de achtervolging in. Dat bleek te werken. Na in het chaotische verkeer te zijn vastgereden rende het tweetal on- verrichterzake de auto uit, hun passagier lijkbleek achterlatend. Strandratjes Dit soort acties mag een mens dan de schrik op het lijf jagen, toch is een stad als Rio niet zonder meer het rovershol waarvoor velen het houden. Net zoals in New York zijn er wijken waar men 's avonds laat zonder problemen de hond kan uitlaten. De Zona Sul bijvoorbeeld, de zuidzijde waar de wereldvermaarde stranden van Copacabana en Ipanema zich langs de kilometers lange en hand warme oceaankust aaneenrijgen, wordt sinds een jaar permanent bemand door een actieve politiemacht waarvan een ta melijk preventieve werking blijkt uit te gaan. Natuurlijk blijven in deze mêlée van badgasten de roemruchte 'strandratjes' actief - kinderen voor wie zelfs het ste len van een handdoek al een vitale ver overing is - maar wie zich niet met een Rolex horloge of een dikke portefeuille op straat begeeft heeft er weinig te duch ten. Anders is dat weer in de drukke za kenwijken, waar van politiebescher ming doorgaans niet al te veel moet wor den verwacht. Soms door corruptie, maar vaker nog uit lijfsbehoud kijken politiemannen nogal eens de verkeerde kant op als een argeloze voetganger er aan moet geloven. Die lankmoedige op stelling irriteert de Cariocas - zo heten de inwoners van Rio - in hoge mate. Steeds vaker komt het voor dat betrapte straatdieven door omstanders letterlijk worden doodgeschopt of - zoals onlangs uit een stadje in de staat Bahia werd ge meld - zelfs gelyncht. Helpen doet zoiets natuurlijk niet. De feitelijke oorzaak van dit alles is een on gebreidelde bevolkingsaanwas die in geen enkele verhouding staat tot het aantal banen dat in dit land voorhanden is. De Braziliaanse bevolking - thans grofweg 140 miljoen in getal - groeit jaarlijks met zo'n 3 miljoen en verontrus te deskundigen houden rekening met 200 miljoen inwoners in het jaar 2000 (vergelijk: 71 miljoen inwoners in 1960). Tegenstrijdigheden Die snelle bevolkingsaanwas is niet al leen een van de belangrijkste oorzaken van armoede en kindersterfte door on dervoeding, hij vormt op den duur ook een constante bedreiging van de econo mische mogelijkheden van dit land. Vandaar - het is al eerder in dit artikel aangestipt - dat de regering in maart van dit jaar een uitgebreid geboortenbeper kingsprogramma heeft gelanceerd. Op radio en tv worden sindsdien constant spotjes uitgezonden waarin met name de arme bevolking wordt gewezen op het gratis verstrekken van de pil en an dere voorbehoedmiddelen. Maar in dit land van tegenstrijdighe den is dat geen sinecure. Waar enerzijds dit jaar tijdens het carnaval de eerste transparante damesslipjes werden ge signaleerd, daar zullen de befaamde seksgodinnen op het strand van Ipane ma het uit haar hoofd laten om topless te zonnen. Van bigamie is in dit land volop sprake, maar dan altijd geïnitieerd door de mannelijke macho-cultuur. Deson danks voeren de eerste ontluikende fe ministische groeperingen furieus cam pagne tegen de geboortenbeperking om dat die enerzijds de vrije wil van de vrouw beperkt, en anderzijds worden op den duur sancties als in China gevreesd. En dan is er natuurlijk de nog altijd oppermachtige rooms-katholieke kerk, die eveneens mordicus tegen is en der halve met een krachtige anti-campagne «en tegenoffensief heeft ingezet. De Bra ziliaanse bisschoppenconferentie pleit daarin voor periodieke onthouding als 'enige aanvaardbare vorm van geboor tenbeperking', een zienswijze die vooral op het platteland aanslaat maar daar he laas niet altijd even goed wordt begre pen. Het krediet dat de kerk bij de plat telandsbevolking heeft is niettemin groot, omdat ze in Brazilië zo ongeveer de enige instantie is die zich het lot van de armen en daklozen aantrekt. Met haar honderdduizenden z.g. basisgemeen schappen is ze een niet te onderschatten politieke factor. Optimisme En zo blijven de Brazilianen tegen im mense problemen aanhikken. Waarbij de glimlach overigens onveranderlijk in tact blijft. Wat daarvan het geheim is blijft onduidelijk, al zal de aanwezigheid van alle mogelijke rassen en huidskleu ren en de daaruit voortvloeiende to lerantie er stellig mee van doen hebben. Soms gelooft een vreemdeling echt z'n ogen en oren niet. In de tjokvolle bus naar het centrum van de miljoenenstad Salvador stapt 's morgens vroeg een man binnen die in een tirade ontvlamt aangaande het gewraakte Plan Cruzado III, en vervolgens iedere medepassagier persoonlijk met een handdruk begroet. Waarmee eens te meer gezegd wil zijn dat de zorgen bij dit bruisende en wi spelturige volk onverbiddelijk voor morgen zijn weggelegd, mede in het be sef dat dit land in feite zo onmetelijk rijk is. Het bevat enorme bodemschatten die vaak nog maar nauwelijks ontgonnen zijn. Nog maar kort geleden is begonnen met het in cultuur brengen van een 200 miljoen hectare groot savanne-land schap diep in het binnenland, dat aan het eind van deze eeuw goed zal zijn voor 100 miljoen ton graan per jaar. In het grensgebied met Paraguay is de grootste waterkrachtcentrale ter wereld nagenoeg gereed, met een vermogen van twaalf maal Borssele. Op dit moment rijdt 90 procent van alle nieuw verkoch te auto's op alcohol, uit eigen suikerriet (en binnenkort sinaasappelen) gedistil leerd, waardoor de afhankelijkheid van buitenlandse olie-importen drastisch is afgenomen. Resultaten als deze stemmen de door snee Braziliaan trots, en bieden hem kennelijk voldoende hoop voor morgen. Het nationale stopwoord luidt dan ook in vraag en antwoord: tudo bem! Wat wil zeggen dat alles dik in orde komt Dit is het tweede en laatste artikel over Brazilië. Het vorige stond een week geleden in Extra. I Vindingrijke satire op een trottoir in Rio de Janeiro. Het gewraakte Plan Cruzado lil te koop als hondedrol.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27