Ruim baan voor de TGV? 'We moeten onnodige moeilijkheden voorkomen' Randstad vreest het ergste voor haar Groene Hart ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 EXTRA PAGINA 25 Zo ziet de route van de TGV er globaal uit Bovenaan is te zien hie de alternatieve route via Den Haag loopt. De TGV is in aantocht. De supersnelle trein die nu al zes jaar door Frankrijk raast, zal in de (verre) toekomst ook Nederland aandoen. Hoe de verbinding precies zal lopen, is nog de vraag. Gemeenten en milieubeweging pleiten ervoor dat de TGV over bestaand spoor en met verminderde vaart door de Randstad rijdt. Een nieuw traject zal het Groene Hart van Zuid-Holland ernstig verwonden, zo wordt gevreesd. door Bart Jungmann In de wandeling wordt gesproken over het PBK/A-project. De uitleg komt van drs. A.P. Mesker, topamb tenaar op het ministerie van verkeer en waterstaat: "De discussie over de aanleg van een TG V-lijn in het noordwesten van Europa ging aan vankelijk alleen tussen Frankrijk, Beigië en Duitsland. Vooral op ver zoek van België is Nederland in een later stadium ook in het overleg be trokken". De vier letters in die formule staan voor de vier grote steden die daarmee met el kaar worden verbonden: Parijs, Brussel, Keulen en Amsterdam. De TGV is een iels bekendere afkorting en staat voor Train a Grande Vitesse. Een supersnelle trein die tot grote tevredenheid van de Fransen Parijs en Lyon met elkaar ver bindt. De snelheid van 270 kilometer per uur en een vermindering van de reistijd met ongeveer twee uur hebben het aan tal treinreizigers sindsdien verdubbeld. Vooralsnog staat Nederland, en in het bijzonder de Randstad, voor de vraag hoe deze snelle trein in het spoorwegen net moet worden ingepast. En die vraag spitst zich vooral op het volgende dilem ma toe: een nieuwe verbinding tussen Rotterdam en Amsterdam of deze ste den verbinden over het bestaande spoor via Den Haag. De voorhoedegevechten van deze nog lang durende slag zijn in volle gang. Di verse gemeenten in de Randstad, zoals Leiderdorp en Zoeterwoude, hebben hun standpunt bepaald. Zij zijn tegen de aanleg van een nieuwe lijn omdat daar mee het Groene Hart van Zuid-Holland ernstig wordt verwond. De gemeente Den Haag vindt hetzelfde om een andere reden. Zij heeft er vorige week al voor de derde maal op aangedrongen dat de TGV ook in de residentie halt zal hou den. Volgende maand zal minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat op nieuw overleg plegen met haar collega's van de drie andere landen over het te volgen TGV-traject. Ambtenaar Mesker. hoofd van de af deling voorzieningen openbaar vervoer, vertelt de inhoud van het voorafgaande. "De vier betrokken landen hebben des tijds een studiegroep opgericht die een aantal mogelijkheden heeft bekeken Groot-Brittanniè is daar later als een soort toehoorder bijgekomen toen beslo ten werd tot de aanleg van de Kanaal tunnel. Deze treinverbinding loopt via Calais naar Lille en sluit daar aan bij de TGV-route. Uiteraard een belangrijke versterking van dit project". Rapport "Die studiegroep waarover ik het had, heeftin 1986 rapport uitgebracht, waarin vier varianten worden voorgesteld. Eén daarvan was de aanleg van een magneet trein. Dat is een nieuw type trein dat wordt voortgedreven op een magneet kussen. De weerstand is veel minder, waardoor de snelheid veel hoger kan zijn. Magneettreinen kunnen 400 kilo meter per uur halen. Maar die mogelijk heid viel al snel af omdat het veel te kostbaar bleek. Magneettreinen zijn er in Europa nog niet (in West-Duitsland wordt er overigens wel mee geëxperi menteerd, red.) en dat betekent bijvoor beeld datje ze niet kunt laten binnenko men op bestaande stations. Dat zou dus veel te kostbaar worden". Bleven over drie varianten: 1. Vanaf Amsterdam en Schiphol een nieuwe verbinding met Rotterdam en De twee Nederlandse mijnenjagers hebben zich gisteren bij de Belgische missie gevoegd, en zijn thans op weg naar de Golf. Voordat het zover was moest er nog behoorlijk worden aangepakt. De stand van zaken vlak voor het vertrek, als een bemanningslid nog snel kans ziet zijn kanariepietje mee aan boord te nemen. „Kijk, allemaal brieven van mensen die ons sterkte wensen". R. Lute (40), luite nant ter zee van speciale diensten der eerste klasse en commandant van de mij- nenjager Maassluis, pakt een stapeltje enveloppen van de schrijftafel in zijn hut. Welke gezichten er bij de afzenders horen weet hij niet. „De brieven zijn alle maal van vreemdelingen. Ex-mijnen- dienstmannen die zich bij de zaak be trokken voelen. En een telegram van de Bond van Wapenbroeders. Toch aardig, niet?" Het is dinsdagmorgen 15 september. Op de Maassluis zijn de voorbereidingen voor het vertrek naar de Perzische Golf in volle gang. Zwetende mannen sjou wen bedrijvig met dozen vol pakken vruchtensap. Het bier staat al op zijn plaats. „Ik zeg altijd: het schip kan niet varen zonder brandstof en wij niet zon der bier", aldus de bij het gesprek aanwe zige marinevoorlichter II. Cornelje. In de mijnenjachtcentrale vanwaaruit straks mijnen zullen worden opgespoord en vernietigd, wordt de apparatuur voor de satellietcommunicatie met Nederland geïnstalleerd. Het is niet de enige plek in het schip waar lichte wanorde heerst. De verpleger staat in de ziekenboeg tot zijn knieën tussen de dozen vol met rolletjes verband, middeltjes tegen malaria of schimmelinfecties, en andere medica menten 'die typische tropenaandoenin- gen moeten bestrijden'. Een beman ningslid kijkt in het krappe hutje, dat hij gewoonlijk alleen bewoont, wat Antwerpen. Over een bestaand traject naar Brussel, waar wordt gesplitst: een nieuwe spoorlijn naar Parijs en een nieu we lijn via Luik naar Aken. Het laatste stukje naar Keulen gaat over een be staand traject. 2. Deze variant gaat door Nederland over al bestaande spoorlijnen. Vanaf Schiphol wordt dus eerst Den Haag aan gedaan. Via Rotterdam gaat het dan weer naar Antwerpen, waar langs een nieuw traject Brussel en Parijs volgen. Richting Keulen gaat het andermaal langs Luik en Aken. maar ditmaal over bestaande rails. 3. Variant 3 is voor Limburg aantrek kelijk. De lijn Amsterdam-Rotterdam is zoals in mogelijkheid 1, maar van daar gaat het niet naar Antwerpen, maar naar een kruising ter hoogte van het Belgi sche plaatsje Herentals. Linksaf gaat het dan via het plaatsje Beek (waar een vliegveld ligt) naar Aken en Keulen- Luik wordt dus ook genegeerd. Recht door gaat het via Brussel naar Parijs. Die laatste variant stuit op veel verzet bij de Belgen. De omwegen langs Ant werpen en Luik zijn voor de verantwoor delijke minister De Croo moeilijk te ver teren, zo weet Mesker. Wat Nederland betreft spitst de dis cussie zich uiteraard toe op de eerste twee varianten, waarbij het niet per se om één van de twee hoeft te gaan. Een tussenvorm is denkbaar, waarbij de TGV alleen vanaf de grens tot Rotter dam over nieuw spoor kan rijden. Van daar moet de trein over bestaand spoor. Het treinverkeer tussen Rotterdam en Antwerpen is immers een stuk minder intensief dan in de Randstad. De Com missie voor de Milieu Effect-Rapportage heeft onlangs nadrukkelijk deze moge lijkheid onder de aandacht van minister Smit-Kroes gebracht. Omdat de Rand stad al zo overbelast is, moet een derge lijk alternatief beslist worden overwo gen, aldus de commissie. "Maar je dient jezelf natuurlijk eerst de vraag te stellen: waarom moet Neder land aan dit project meedoen", zegt Mes ker om er zelf een tweeledig antwoord op te geven. "Als je hét niet doet, schaad je de concurrentiepositie van de Rand stad ten opzichte van het buitenland. Plus dat het treinverkeer tussen Rotter dam en Amsterdam er een stuk aantrek kelijker door wordt. Dat kan zo'n veertig mistroostig naar de bagage van zijn toe komstige hutgenoot. En dat moet dan al lemaal in die paar kastjes, zie je hem den ken. Het is puzzelen met de ruimte, beaamt Lute. De vaste bemanning van de Maas sluis telt veertig koppen, maar voor de missie naar de Golf is die versterkt met zeven man extra. Van de normale berg ruimte wordt ook heel wat verloren. Ex tra verbindingsapparatuur, extra reser ve-onderdelen, extra diepvriesvoedsel, extra reserve-brandstof. Voor de bagage van de bemanningsleden blijft weinig plaats over. In een kast in Lutes hut hangt een rij uniformen van officieren, want "die zitten ook veel te krap". Foto's Lutes persoonlijke bagage bestaat lou ter uit foto's van zijn vrouw en kinderen, een schrijfmachine, een fototoestel, en ten slotte zijn keyboards. "Niet magne tisch, dat heb ik thuis al onderzocht. Al les wat magnetisch is of magnetische vel den opwekt mag niet mee. Anders loopje het gevaar een mijn te activeren. En ik zal het maar eerlijk zeggen: in de kast staat een kilo laurierdrop". Er zijn meer mensen op de 'Maassluis' die een muziekinstrument bij de bagage hebben gestopt. „Of we een gelegen heidsorkestje gaan vormen? Wellicht zullen we zien of wc via de muziek wat ontspanning voor onszelf bijeen kunnen sprokkelen". Eén bemanningslid heeft zich in elk geval dagelijks verzekerd van live-muziek door zijn kanariepietje mee aan boord te nemen. Wat het ruimtegebrek betreft gloort er hoop: Lute heeft met blijdschap verno men dat de Belgen de Nederlanders in de Golf zullen vergezellen met in het kiel zog van hun twee mijnenjagers het be minuten schelen". Het autoverkeer tus sen de hoofdstad en de havenstad zal er merkbaar door verminderen, zo ver wacht Mesker. Voor alle duidelijkheid: bij zijn bere kening van de reistijd gaat hij dus uit van een nieuwe verbinding. Hoe die pre cies zal lopen, is nog niet exact vastge steld. "Je kunt de lijn in elk geval het best laten aansluiten bij een al bestaan de infra-structuur. Aanleg langs een ge deelte van de Rijksweg 4 zou in dat ver band tot de mogelijkheden behoren". Afrastering Als er inderdaad ruim baan voor de TGV wordt gemaakt, denkt Mesker niet dat er veel extra voorzieningen nodig voorradingsschip Zinnia. Dat schip zal een flink deel van de Nederlandse voor raden kunnen herbergen, die met de bij het schip behorende helikopter op zee kunnen worden overgeheveld. De Zinnia verleent ook op andere ter reinen bijstand. Zo zijn er aan boord een tandartsstoel, een operatiekamer, werk plaatsen waar van alles gerepareerd kan worden, en een bakkerij. „De Belgen ma ken uitstekende broodjes", weet Lute. Het gezelschap van de Belgen is des te meer welkom, omdat zij al jaren de vaste zijn. "Natuurlijk moet er een afrastering komen. We kunnen natuurlijk geen koeien op de rails hebben. Maar ook de Schiphollijn is helemaal afgerasterd. Dus dat is niet zo bijzonder. En natuur lijk moeten er maatregelen tegen de ge luidsoverlast worden genomen. Een snellere trein maakt ook meer herrie. Maar dat zijn allemaal punten die nog onderwerp van discussie zijn", houdt hij alles open. Mesker hoedt zich ervoor zich in de keuze tussen de twee varianten te men gen, maar hij laat zich wel ontvallen: "Als je kiest voor het bestaande spoor wordt de snelheidswinst heel beperkt. Door de bebouwde kom kun je niet echt snel zijn en zo'n TGV is dus eigenlijk al leen de moeite waard als je er een nieu partners vormen tijdens oefeningen. „Al le oefeningen worden tegenwoordig ge combineerd Nederlands-Belgisch uitge voerd en we hebben een gezamenlijke mijnenbestrijdingsschool in Oostende. Je kunt ons zien als een twee-eenheid. De Belgen zijn uitstekende collega's. In rustige situaties vliegen de moppen over Belgen en Hollanders over en weer". Meer ruimte De vijf schepen van het Nederlands- Belgische eskader zullen voortdurend we baan voor aanlegt. Dat geldt dus vooral voor het traject Amsterdam-Rot terdam". (Het Nederlandse spoorwegen net is grotendeels geschikt voor snelhe den van 140 kilometer per uur, terwijl de TGV de afstand Parijs-Lyon overbrugt met een snelheid van 270 kilometer per uur). De betrokken provinciale besturen to nen zich positief over het idee van een aparte TGV-lijn door de Randstad, maar er wordt ook van veel kanten bezwaar gemaakt. Den Haag bijvoorbeeld is bang een gepasseerd station te worden. Vori ge week heeft de gemeente voor de der de maal de volgende boodschap aan mi nister Smit-Kroes gestuurd: als de TGV naar Nederland komt, moet Den Haag in het traject worden opgenomen. Als be stuurlijk centrum van Nederland en als onderkomen voor internationale bedrij ven mag Den Haag niet worden overge slagen, zo laat het standpunt van B W van Den Haag zich samenvatten. De andere bezwaarmakers vrezen dat een speciale spoorlijn voor supersnelle treinen, een te grote aanslag op het mi lieu betekent. Mesker: "Het gaat daarbij in eerste instantie om de vraag of de lijn ten oosten of ten westen van Zoetermeer moet lopen. Oostelijk houdt een risico in voor het Groene Hart van Zuid-Holland. Gaat de TGV ten westen van Zoeter meer. dan is daarvan in elk geval veel minder sprake". Overlast De gemeente Leiderdorp tekent in een protestbrief bij die laatste mogelijkheid aan dat de TGV dan samen met Rijks weg 4 door haar bebouwde kom raast. En dat betekent 'problemen in verband met de geluidgevoeligheid van de direc te omgeving', aldus B en W in hun brief. Wordt gekozen voor de oostelijke route, dan heeft dat consequenties voor het poldergebied ten oosten van Leider dorp. De gemeente Zoeterwoude heeft soortgelijke bezwaren en is (aldus haar brief) bang dat de TGV 'een aanslag is op weidegebieden met hoge natuur- en landschappelijke waarde'. Bestuurders van de twee gemeenten zijn in de pen geklommen op initiatief van de stichting Natuur en Milieu. "Dat wil zeggen: we hebben ze gewezen op de met elkaar in verbinding staan. De Zin nia speelt bij de communicatie een be langrijke rol. „De Belgisch-Nederlandse staf zal zich aan boord van de Zinnia be vinden. Daar is meer ruimte en radioap paratuur om het lokale commando te voeren. Daar komen ook de richtlijnen vanaf de wal binnen". De voorbereidingen voor de Golf be helzen ook het bijspijkeren van de nodi ge kennis. Ten eerste zijn daar de lessen KHBO. „Kameradenhulp bij ongeluk ken", verduidelijkt Lute. „Komt er een bominslag of een mijnontploffing. dan moet ieder bemanningslid weten hoe hij zijn maat het snelst kan oplappen. Dc Nederlandse arts die meegaat zal op de heenreis de lessen geven". Met een andere korte cursus is dinsdag al begonnen. De complete bemanning is door enkele specialisten op de hoogte ge steld van de gewoonten cn gebruiken in de islamitische landen. Tijdens de zeven werkdagen per week van elk acht uur, wordt er uiteindelijk ook wel eens aan wal gegaan. „Kijk, dan is het belangrijk dat je je met de islamitische wetten con formeert. Als je alleen maar naar een vrouw kijkt kan dat al als een overtre ding worden beschouwd. Hoe langer we weg zijn, hoe moeilijker dat natuurlijk wordt. Ik weet niet of je overal zo moet oppassen, maar we houden ons aan de strengste regels, dan kun je je nooit een buil vallen. We krijgen nog een stapel pamfletten mee over de gebruiken, dus er kunnen aan boord nog heel wat lesjes worden gegeven". „We gedragen ons altijd netjes, maar in die landen extra netjes", vindt Lute. „Als we aan wal liggen mag er ook beslist geen alcohol worden gedronken. Als ie mand met twee, drie biertjes op aan wal stapt heb je kans dat de rapen gaar zijn. mogelijkheid om bezwaar te maken en ons standpunt duidelijk gemaakt", nuanceert ir. Willem Jan van Grondelle namens deze stichting. Dat standpunt luidt: geen aanleg van een nieuwe lijn, maar een verbetering van de bestaande trajecten. "Bent u wel eens met de trein naar Parijs geweest? Dat is nu nog over een heel hobbelig traject en voor verbe tering vatbaar", spreekt Van Grondelle uit ervaring. Is het niet raar dat een stichting die zo bezorgd is over het milieu zich verzet te gen een betere treinverbinding? Dat lijkt inderdaad zo, geeft Van Grondelle toe. "Het openbaar vervoer is een groot goed en wij hebben altijd gepleit voor terugdringing van de auto". Maar de bij drage van de TGV daarin zal volgens hem een beperkte zijn. "Wat ik aan cij fers heb gezien, zal dat hooguit één pro cent minder zijn. Te verwaarlozen dus". Bovenal is hij echter van mening dat in de dichte bebouwing van de Rand stad zo'n snelle spoorverbinding een on mogelijkheid is. die het milieu boven dien meer kwaad dan goed doet. Ten zuiden van Rotterdam vreest hij het erg ste voor de Hoeksche Waard en de Rand stad zal veel minder plezier aan haar Groene Hart beleven. "Zo'n snelle trein moet over een vrije baan rijden. Dus geen overwegen of spoorkruisingen. Met alle ongelijkvloerse kruisingen die daarvan het gevolg zijn, zal het tracé in feite op een spoordijk liggen. Dat wordt dus een kunstmatige barrière midden in het landschap, waardoor de beleving van de natuur een stuk minder wordt". Variant twee Aldus komt de Stichting Natuur en Milieu uit bij een sterke voorkeur van variant twee. "Ons doel is verbetering van het openbaar vervoer. Als je dus op de bestaande lijnen de knelpunten eruit haalt, sla je in feite twee vliegen in één klap". Geen van de varianten hoeft overigens al van tafel. Als minister Smit-Kroes vol gende maand haar collega's treft, zal al leen de stand van zaken in de betrokken landen worden geïnventariseerd. Er worden nog geen spijkers met koppen geslagen. Pas in 1989 moeten er beslis singen worden genomen en ambtenaar Mesker verwacht de eerste TGV pas hal verwege de jaren negentig in Nederland. De 'trein met hoge snelheid' is voorlopig dus nog een zaak van lange adem. Bovendien willen die landen nogal eens schepen bezoeken die in hun territoriale water liggen. Wij moeten daarbij onnodi ge moeilijkheden zien te voorkomen' Schipbreukplan Mocht het schip zinken, dan ligt er een minutieus schipbreukplan klaar. „Dat noemen we de laadrol. Die procedure wordt zeer geregeld geoefend. Binnen een minuut moet iedereen met zwem vest aan dek staan. Iedereen weet naar welk vlot hij moet en wat hij moet mee nemen. Dat varieert van zeekaarten tot verbindingsmiddelen, noodrantsoenen of noodlichten". Een mascotte die een goede vaart moet garanderen, heeft de Maassluis niet.. „De Hellevoetsluis wel. Die heeft een witte speelgoedbeer, geschonken door de doopster. Misschien dat wij een geit adopteren in Arabië", lacht Lute. Ook de zielzorg is niet vergeten Een dominee is mee op reis naar de Golf. Niet direct om geestelijke bijstand te verle nen de spanningen in hewt oorlogsge bied te groot worden, maar ook om de nood te lenigen die het lang van huis zijn met zich meebrengt, vertelt Lute. „Het feit datje met velen op een betrekkelijk klein schip zit en lang van huis bent, zal de oorzaak zijn van de meeste proble men, denk ik". De dominee verzorgt ook de wekelijk se berichtgeving over 'de stemming en het reilen en zeilen op het schip' naar he* thuisfront. „Even bellen met elkaar is er voor beide partijen niet of nauwelijks bij. Wel gaan we video-opnamen maken die worden opgestuurd naar Nederland". In Den Helder is inmiddels het Mijnen- dienst-thuisfront opgezet, waarin echt genotes van opvarenden zitten. PETRA BIES Een Nederlandse mijnenjager op weg naar de Golf, geflankeerd door het Belgische bevoorradingsschip 'Zinnia' voorgrond). Je kunt ons zien als een twee-eenheid". <f0to gpdi

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25