De uitdaging van UVS Botsen goedkope huurauto's met amateurbepalingen? Vergoedingsnormen KNVB ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 EXTRA PAGINA 21 Mogen selectiespelers van een amateurvereniging in de watten worden gelegd met voor een habbekrats geleasde auto's? Die vraag houdt de voetbalwereld bezig sinds UVS en Noordwijk de bestaande vergoedingsreglementen van de KNVB een nieuwe en veelzeggende interpretatie gaven. Grote verwarring. Hoewel, niet bij iedereen. "We moeten niet roomser willen zijn dan de paus". door Paul de Tombe De discussie over de bestaande ver goedingsregels voor het amateur voetbal is weer eens hoog opgelaaid. Met de openlijke bekendmaking van UVS dat de selectiespelers te gen een gereduceerd bedrag in een huurauto van een sponsor mogen rondrijden, heeft de Leidse hoofd klasser heel wat losgemaakt in de rijen van de liefhebbers. Mag zoiets nu wel, of mag het niet? Dat is de vraag die om een antwoord roept nadat in een eerder stadium de zaterdag clubs ACV en Quick Boys in een soortge lijke zaak een negatief advies werd ver strekt door de amateursectie van de KN VB, omdat het om een verkapt zakcentje voor de voetballers zou gaan. UVS en Noordwijk, bij welke clubs de selectiespelers en een paar begeleiders al sinds mei in zo'n lease-auto rijden, vin den uiteraard dat het wel mag. Met hun openlijke wijze van handelen hebben die clubs de KNVB als het ware uitgedaagd om duidelijkheid te scheppen in de vaak verregaande hypocrisie rond de regie-" menten. En dan met name rond de bepa ling die zegt dat het de actieve amateur verboden is enige vergoeding van der den aan te nemen, een artikel waarmee achter de schermen maar al te vaak de hand wordt gelicht. Overtreding Het sectiebestuur van het amateur voetbal vindt dat de auto-overeenkom sten niet kunnen. "De clubs die hun spe lers in die auto's laten rijden overtreden de huidige regels. Het is een vorm van oneerlijke concurrentie", luidt het don derdag officieel uitgesproken oordeel vanuit Zeist, waar deskundigen de twee zaken nauwgezet zullen gaan onderzoe ken. "Als daaruit blijkt dat er inderdaad sprake is van overtreding van de regle menten, dan worden die zaken doorver wezen naar de tuchtcommissie", zegt Han van der Zeeuw, secretaris van het sectiebestuur. "Dan is een scala van straffen mogelijk, van berisping tot schorsing en royement. Al is er niet zo gek veel jurisprudentie bij het overtre den van de amateurregels". Zo'n vaart zal het dan ook wel niet lo pen. Omdat de bewijzen niet boven tafel komen, zijn nog slechts zelden voetbal lers en clubs om deze reden bestraft, al liggen er wel de voorbeelden van zware straffen voor het Rijswijkse RVC, het Dordtse RIOS en het Amsterdamse OWO, dat vier klassen werd teruggezet. UVS en Noordwijk duchten in elk ge val geen enkel onderzoek naar hun vormgeving van een nieuw soort ama teurisme. Waar elders de eenling in het geheim werd en wordt gepaaid, daar staat nu het collectief voorop. In het openbaar. "Wij spelen het heel eerlijk en open. Iedereen heeft er kennis van kun nen nemen dat die overeenkomst voor de auto's is aangegaan en iedereen kan de contracten inkijken", stelt Noord- wij k-voorzitter Leen Korbee. De selectiespelers van zijn vereniging rijden al sinds mei rond in een auto vön een sponsor met wie een overeenkomst voor anderhalf jaar is aangegaan. Ze be talen 200 gulden per maand plus veertig gulden btw voor hun Fiat Uno aan Beuk. "En die heeft met ieder van de jongens afzonderlijk een keurig lease-contract", aldus Korbee. "Dus wat heeft de club daar verder mee te maken? Het bestuur weet ervan en is bij de overhandiging van de sleutels geweest, maar daarmee houdt het op. De spelers hebben verder rechtstreeks te maken met Beuk en rij den in die auto voor een bedrag dat waar schijnlijk lager is dan wat een eenling zou moeten betalen". Niet nagevraagd Korbee is het er echter volstrekt niet mee eens dat zijn spelers op die manier een verkapte vergoeding zouden genie ten. "Ze krijgen die korting omdat ze in Noordwijk-1 spelen en omdat het om een groot aantal auto's gaat. Bovendien krij gen ze niet de kilometervergoeding van 41 cent die wel is toegestaan. Die hebben we nog nooit betaald, daarom vinden we j dit wel leuk. En wat is daar verkeerd aan? Als de jongens schoenen gaan ko pen in een bepaalde sportzaak krijgen ze die ook goedkoper. Dat zijn nu eenmaal de faciliteiten die je hebt als je in het eer ste speelt. Zo moetje het ook met die au to's zien. Wij hebben niet nagevraagd of het strookt met de amateurbepalingen, maar we hebben dat onderwerp natuur lijk wel besproken. Wij vinden dat we keurig handelen. En als de bond dat niet vindt, dan hadden we al lang een brief verwacht, want de KNVB had ervan op de hoogte kunnen zijn". Het nieuws uit het achterland bereikt Zeist kennelijk echter niet zo snel, wat duidelijk is bewezen in het geval van UVS. Na de overhandiging van de auto sleutels nota bene in aanwezigheid van bondscoach Michels plus de voltallige selectie van het Nederlands elftal en een uitgebreide publicatie, drongen de glo bale feiten pas deze week via-via door tot de bond. Per brief is nu aan UVS ge vraagd of die feiten kloppen. "We zullen bevestigend antwoorden", meldt UVS- Toekomstbeeld op de amateurvelden? Een lange rij reservespelers wacht met het contactsleutel-tje in de hand op een lease-auto. Inzet: Marco van Basten overhandigt een van de zestien nieuwe auto's aan UVS-spits Hans de Kruys. (tekening Ron Aima/foto j. Brass voorzitter Bart van Leeuwen, "en verder wachten we af'. Die feiten op een rijtje: Via de Stich ting Vrienden van UVS is een lease-over eenkomst voor drie jaar afgesloten met een sponsor (Het Motorhuis). Het be stuur van de club staat daarbuiten, maar wijst wel de spelers aan die over de Opel (nieuwwaarde 24.000 gulden) kunnen be schikken. De spelers betalen daarvoor 200 gulden per maand, moeten uiteraard zelf voor de benzinekosten opdraaien en krijgen geen kilometervergoeding. Kilometers "Die 41 cent betalen we niet en hebben we ook nooit betaald", zegt Bart van Leeuwen. "En het is niet onredelijk te stellen dat een speler voor de club 150 ki lometer per week moet rijden. Met drie trainingen en de wedstrijd zitje daar snel aan. Dat zou betekenen dat het om zes- a zevenduizend kilometer per jaar gaat, dus om een toegestane vergoeding van rond de tweeëneenhalf a drie mille. Dat compenseert wat de spelers minder beta len voor hun auto". "Voor de fiscus is deze zaak daardoor ook niet interessant", rekent hij voor. "Uitgaande van de nieuwwaarde van de auto zou een speler 4800 gulden bij zijn loon moeten optellen. Maar hij betaalt jaarlijks 12 maal 200 gulden, dat is 2400 gulden voor zijn auto en zeg 12 maal 200 gulden gulden aan benzine, dus dat valt tegen elkaar weg". Van Leeuwen vindt dan ook niet dat de auto-overeenkomst strijdig is met de amateurbepalingen. Hij vindt wel dat die bepalingen verouderd zijn. "Dat merkje aan allerlei signalen. Vanuit de commer cie en vanuit de amateurwereld zelf. Ie dereen kent toch de geruchten van de be talingen per punt, van het aangeboden huisje en het baantje. Altijd gaat dat via derden. Wij behoorden tot de weinigen die helemaal niks dedeh, maar als je je wilt handhaven op het hoogste amateur niveau ontkom je daar niet meer aan. Daarom hebben we ingespeeld op de ontwikkelingen in de commercie. Heel open en eerlijk". Dat nu ook het autowezen het ama teurvoetbal als reclame-object heeft ont dekt, is zo vreemd nog niet. "Het is een logisch gevolg van het landelijke gebeu ren", zegt directeur Laman van Het Mo torhuis. En Theo van der Gun, voorlich ter van General Motors, vult aan: "Het is plezierig als plaatselijke dealers op onze landelijke sponsorlijn - veijonging van het imago - inhaken. We mikken op een zo breed mogelijk publiek en UVS heeft in Leiden een grote uitstraling". Niet bekend Of de afgesloten overeenkomst al dan niet aansluit bij de geldende amateurbe palingen, dat is uiteraard geen zaak van de sponsor. Laman: 'Wij leasen die auto's aan de stichting. Er wordt een bedrag be taald en ze rijden met reclame, er worden dus dingen voor gedaan. Dat is het voor ons. Of het binnen de bepalingen valt is niet de verantwoordelijkheid van de sponsor. Dat is een zaak van de club en de KNVB". Bij de bond zijn de details van de over komsten nog niet bekend. "Maar wat daar gebeurt riekt naar groter geldelijk voordeel voor de spelers dan is toege staan", zegt Han van der Zeeuw. "Maar wat is geldelijk voordeel? Daar moet eerst onderzoek naar worden gedaan". Het geëigende instrument daartoe is de Caba, de commissie voor administra tieve begeleiding en amateurbepalingen. Gé van Strien, penningmeester van de afdeling Leiden, is districtscoördinator van de Caba voor West II. Hij is aanvan kelijk duidelijk in zijn oordeel. "Als ik al leen op het verhaal in de krant afga is zo'n overeenkomst voor mij niet moge lijk. Dan strookt hel niet met de amateur bepalingen en is er niet eens een onder zoek nodig. Ieder weldenkend mens kan begrijpen dat je zo'n auto normaal ge sproken niet voor 200 gulden per maand kunt leasen. Dat bestaat niet". Geconfronteerd met het kilometerver- haal van Van Leeuwen stelt hij zijn con clusie echter bij. "Tegen die achtergrond zou het best wel eens verantwoord kun nen zijn, maar als ik het snel bereken praat je dan wel over zo'n duizend kilo meter in de maand en dat is veel. Kan er aangetoond worden dat de spelers zoveel rijden voor de club en dat er geen kilo metervergoeding tegenover staat, dan is het wel reëel. En dan moet je ook niet gaan muggeziften over een paar tien tjes". Afgewezen UVS noch Noordwijk heeft de Caba overigens om advies gevraagd. Quick Boys deed het wel. Met de vraag of de toegestoken hand van een auto-leasebe drijf aan de selectiespelers (om voor 200 gulden in de maand een auto te huren, waarvoor normaal gesproken 600 gulden zou moeten worden betaald) niet in strijd was met de amateurbepalingen. Volgens de Caba was dat wel het geval. Eerder was al een soortgelijk verzoek van ACV afgewezen en aan Quick Boys werd negatief geadviseerd. "Want het komt er in feite op neer dat de voetbal lers een verkapt zakcentje ontvangen van vierhonderd gulden. Dat kan niet door de beugel", zo luidde de motivatie. Quick Boys legde zich er bij neer. "We hebben uitgebreid geïnformeerd of we zoiets konden waarmaken of niet", zegt voorzitter Arie Guyt, "en wat we erover te horen kregen heeft ons ten slotte doen besluiten ervan af te zien. Dat is de be slissing van de spelers geweest, want het was hun zaak. Ze vonden de tijd er nog niet rijp voor". Dat er bij UVS en Noordwijk anders wordt gedacht en gedaan, steekt Guyt geenszins. "Dat is hun goed recht. Wij dachten dat we in strijd met de bepalin gen zouden handelen en wilden de kat niet de bel aanbinden. Uit de publicatie heb ik geproefd dat bij UVS iets heerst van: laten ze maar bewijzen dat we strij dig handelen". "Misschien", zegt Guyt over die omge keerde benadering, "misschien tekent dat wel het verschil in denken tussen de topamateurs in de regio. Er zijn er die professioneler zijn in hun denken dan wij. Quick Boys is wat meer behoudend. Daarom ben ik ook niet zo gelukkig met Door amateurverenigingen mogen worden betaald: 1. Kosten r trainings- of wed- a. Collectief vervoer (gehuurde bus). b. Openbaar vervoer (trein of bus). c. Eigen vervoer, met een maximum 2. Verblijfkosten. a. Maaltijden. Na uitwedstrijden maximaal 20 gulden per persoon. (Bij een gezamenlij ke maaltijd na een uitwedstrijd waarbij de vereniging rechtstreeks de nota betaalt vervalt het gelimiteerde bedrag). Na trainingen en thuiswedstrijden maximaal 6 gul den per persoon. i 41 cent per kilometer. 4. Sportkleding. Hieronder moet worden verstaan één complete uitrusting per seizoen. De wedstrijduit rusting blijft eigendom van de vereniging en mag slechts in bruikleen worden afge- 5. Werkverlet. Het vergoeden van werkverzuim, alsmede het afkopen van wachten of diensten is toegestaan. Bij de toekenning van een vergoeding dient te worden uitgegaan van 80 procent van het werkelijk gederfde bruto-loonbedrag, met een maximum van 28 gul den per uur over maximaal 25 dagen per jaar. In de verenigingsadministratie dient hiervan verantwoording te worden afgelegd via een gespecificeerde en getekend verklaring van de werkgever. Wijze van onkostenvergoeding. Lid 6 van artikel 4 van het reglement amateurbepalingen luidt: Het is een actieve amateur verboden enige andere vergoedingen dan de in dit artikel genoemde te aanvaarden, enige vergoeding van derden aan te nemen, dan wel in het amateurvoetbal naar een zodanige vergoeding te streven. Artikel 10 zegt: Het bestuur amateurvoetbal is bevoegd om na overleg met de Commis sie voor Administratieve Begeleiding en Amateurbepalingen dispensatie te verlenen van hel in dit reglement bepaalde. deze ontwikkeling. Voor mij hoeft dit niet, al is het wel beter dan wanneer het om maar één auto voor maar één persoon zou gaan. Dat is veel kwalijker, maar dan nog vraag ik me af of dit goed is, of dat het de eerste stap is op weg naar een gele galiseerd betalingssysteem". V rij heid-blij heid Het zal duidelijk zijn dat de Katwijkse club daar geen voorstander van is. "Een verruiming van de amateurregels hoeft voor ons niet. Wij zouden het niet kun nen betalen en dan zijn wij nog een top per als het om publieke belangstelling gaat", merkt Guyt op. Hij wil er maar mee zeggen dat er veel andere verenigin gen zijn waarvoor die verruiming zeker niet kan en dus ook niet hoeft. Het vroeger op dat gebied toch zo be houdende UVS is er wèl een voorstander van. Met name van het schrappen van het artikel over de vergoedingen door derden. Dat in de amateurwereld een uit gebreid ritselcircuit bestaat is alom be kend, ook de KNVB weet dat het op dat gebied veelvuldig bij de neus wordt ge nomen. „Misschien zal je naar de vrij heid-blijheid gedachte toe moetén", zei Marten Kastermans, de voorzitter van het amateurvoetbal, onlangs in het bondsblad Voetbal Totaal. "Persoonlijk ben ik bereid een werkgroep een studie te laten verrichten op dit punt. Misschien komen we tot de conclusie dat het een anachronisme is om de amateurbepalin gen te handhaven zoals ze nu bestaan". Voor Bart van Leeuwen van UVS is dat geen vraag. "Dit soort amateurisme is verouderd en hypocriet. Haal die hy pocrisie eruit en schrap het artikel waar in het gaat om die vergoedingen van der den. Verruim de bepalingen. Niet onbe perkt, want dan is het hek van de dam en krijg je uitwassen, maar binnen bepaalde grenzen. Met een tijdclausule van bij voorbeeld vijf jaar, waarna je het op nieuw bekijkt. Dan is het nog in de hand te houden en kun je blijven inspelen op ontwikkelingen. Zoals we nu hebben ge daan met die auto's. Het gemakkelijkste is natuurlijk om nee te zeggen tegen dit soort dingen, dan heb je ook geen sores. Maar dan sta je stil". Voorzet Vooralsnog is het twijfelachtig of hij veel medestanders zal vinden. "Vorig jaar waren de amateurbepalingen onder werp op de vergadering van voorzitters hoofdklassers en zaterdag-eerste klassers", haalt Van der Zeeuw, de secre taris van het amateurvoetbal, in dat ver band aan. "Omdat wij uit allerlei geruch ten het idee hadden gekregen dat de be palingen zo nauw zijn dat geen club er- kan werken. Maar de behoefte aan verruiming bleek slechts bij twee voor zitters te bestaan. Die voorzet van het be stuur werd dus niet ingekopt maar uit verdedigd, en de KNVB voert uit wat de clubs willen". "Persoonlijk", geeft Van der Zeeuw toe, "denk ik dat de huidige amateurbe palingen niet meer van deze tijd zijn. Ik voorstander zijn van het Noorse mo del, waarin de zaak is vrijgegeven. In Noorwegen bestaat het begrip non-ama teur. Wie wil betalen gaat zijn gang maar. vrij mechanisme, buiten de clubs om, en waarom zou je dat niet lega liseren. Maar daar moeten alle clubs het nee eens zijn". Dat zijn alle grote al niet, laat staan de kleinere verenigingen met minder facili teiten. Juist die clubs volgen de ontwik kelingen zoals bij UVS en Noordwijk met argusogen. Omdat het de toch al be staande zuigkracht van die verenigingen verhoogt. "Je moet dus wel maatregelen nemen om die zuigkracht tegen te gaan", zegt Ruud Wiggers, voorzitter van twee deklasser Roodenburg. "Daarom ben ik ook blij met de sponsors die wij hebben. Maar het geld dat zij geven is voor de hele vereniging bestemd en niet voor een kleine groep. Daar kunnen wij niet aan. Het is al verschrikkelijk moeilijk om vrij willigers te krijgen en als je een kleine groep dan zo veel privileges gaat geven zeggen die mensen: zoek het verder zelf maar uit". Te ver Zijn collega Phil Verstraaten van Lugdunum is het op dat punt hartgron dig met hem eens en beiden vinden ook dat de zaken rond de auto's te ver gaan. Ze zijn echter wel zo reëel om onder scheid te maken tussen het spelen in de tweede klasse en het voetballen in de hoofdklasse. "Op dat niveau wordt tach tig procent van de spelers gespekt via vergoedingen", weet Verstraaten. "Maar ik vind wel datje dan binnen de normen moet blijven. Zo'n auto valt daarbuiten vind ik. Maar wie ben ik? Als je als be stuurder denkt daarmee een goede koers te varen moetje dat doen. Al denk ik per soonlijk dat je dan beter op het niveau van betaald voetbal terecht kunt". Ruud Wiggers gaat iets minder ver. "Sla een brug naar het betaalde voetbal", stelt hij voor. "Met een overgangsklasse. Dan weet je tenminste waar je aan toe bent. Nu weetje dat niet. Voor Rooden burg zijn zelfs de huidige bepalingen al te ruim, maar ik begrijp datje in de top van de amateurs iets anders moet doen. Dat gebeurt in elke sport. Alles wijst er op dat de maatschappij er aan toe is het begrip amateurisme op de helling te zet ten. Wat dat betreft vind ik wat UVS heeft gedaan heel duidelijk en heel moe dig". Ook het bestuur van het amateurvoet bal wil best duidelijkheid, zegt secretaris Han van der Zeeuw. "Maar dan moeten de topamateurs daartoe wel zelf het initi atief nemen. Maar als we nou als bestuur een voorzet geven en die wordt niet be nut, dan houdt het op. Het is een beetje farizeeër-achtig. Men wil wel, maar durft zich niet uit te spreken. Misschien zijn die zaken bij UVS en Noordwijk wel aan leiding om de amateurbepalingen weer eens onder de loep te nemen. We zullen ze onderzoeken en bij een geconstateer de overtreding doorverwijzen naar de tuchtcommissie, omdat het huidige re glement bepalend is. Maar in het bestuur zullen we de degens er ook nog wel over kruisen. We moeten tenslotte niet room ser willen zijn dan de paus. De reglemen ten moeten een afspiegeling zijn van wat er in de praktijk gebeurt en dat is nu niet het geval". Noordwijk-voorzitter Leen Korbee ken". 'Iedereen kan de contracten inkij- (foto Wlra Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21