Als bezetene wroeten in archief 'Foor Heere houden wij diie e's aan Joodse Geneaiogiekring op zoek naar voorgeslacht PAGINA 2 ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 Onder de stamboomvorsers neemt de belangstelling voor het joodse familie-on derzoek toe. Daarom werd vorige maand in Amster dam de oprichtingsvergade ring gehouden van de Ne derlandse Kring voor Jood se Genealogie. „Emotio neel? Voor sommigen mis schien", zegt bestuurslid Rob Teunissen uit Purmer- end. „Maar er zijn ook veel joodse mensen die, juist omdat hun familie in de Tweede Wereldoorlog is weggevoerd, extra geïnte resseerd zijn in het voorge slacht." Hel gaal de genealogen niet om de periode 1940-1945. waarin ze veel .joodse familietakken abrupt beëin digd weten. Daarvan is in de ar chieven genoeg terug te vinden. Het gaat hen veeleer om informatie over joodse families uit de periode vóór 1811. waarover nog nauwe lijks iets bekend is. „Vanaf 1811 - toen de burgerlijke stand officieel werd ingevoerd - tot nu zijn fami liestambomen vrij makkelijk te re construeren", vertelt Rob Teunis sen. „Voor informatie over de tijd daarvóór ben je normaal aangewe zen op kerkelijke registers. Van de katholieke en hervormde kerk zijn allerlei doopregisters bewaard ge bleven. maar besnijdenisregisters van de joodse gemeenten zijn nau welijks te vinden." Dat komt volgens de Purmeren- der doordat de autonome joodse gemeenten zelf konden bepalen of ze een Tegister bewaarden of niet. Ze werden ook niet centraal opge borgen. In de Tweede Wereldoor log verdween er veel of het kwam in particuliere handen terecht. Teunissen. die niet joods is, ziet het als een uitdaging om die informatie uit het weinige materiaal dat her en der in archieven moet zitten, toch boven tafel te krijgen Hij noemt het een soort koorts Die begon zeven jaar geleden met de navorsing van zijn eigen stam boom. „In het begin vind je veel joods materiaal. Dat is makkelijk. Maar hoe verder je teruggaat, des te marginaler het wordt. Dan moetje andere bronnen aanspreken. Zitje soms dagen als een bezetene in ar chieven te zoeken. En als je het dan vindt, spring je een gat in de lucht. Je zoekt ook niet naar de namen op zich. Die mensen hadden ook een jasje. Je wilt weten wat ze deden, of ze een huis hadden, waar ze van daan kwamen, kortom wat voor vlees je in de kuip had. Dat maakt het juist interessant." Gemeente-archieven Sinds hij zich heeft vastgebeten in 's lands joodse voorgeslacht brengt hij naast zijn werk bij een woningbouwvereniging in Pur- merend menig vrij uur door in de diverse Noordhollandse gemeente archieven. Als bestuurslid van de Nederlandse Genealogische Vere niging afdeling Amsterdam heeft Sal van Son hem gevraagd zitting te nemen in het voorlopige bestuur LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Nauta, 11.45 oec. studentendienst; Ma- rekerk 10 dr. S. Meijers. 5 ds. v.d. Hoef (Bodegraven); Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 9.30 ds. De Clercq en pastoor Van Well. 11.15 ds. Alblas; Bethlehem- kerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius (herv - geref. dienst in Petrakerk); Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds K.J. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 prof. Berkhof; Waalse kerk (Breestr 10.30 pateur Ribs; Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst. 10.15; Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Keu- ning (Noordwijk): Endegeest zie Oegst- geest; Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Hor tensius; Oude Vest 10 hr. P. de Bruyn; Maranathak zie herv. gem.; Bevrij- dingsk. 10 ds. Jansen. 5 ds. Hortensius: bejaardenhuis Groenhoven 10 kand. L. van Wijk (Haarlem); Merenwijk zie herv gem.; - Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) geen opgave; Geref K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man; Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Wubs (Dordrecht); Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard; Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30; Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Kaal; Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 hr. Quispel; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 S. van Groningen; Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, wo.av. 8 evang. Zijlstra. vnj-av. 8 jeugd dienst; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. E. v.d. Molen; Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24) 9.30 en 4. wo. 8; Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting", Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst; Christelijke Weten schap 'De Christengemeenschap' (be weging tot religieuze vernieuwing) (Steensch. 6) 10.30; Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6); Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Br^hmsl.) 9.30. 10.30 en 11.20; Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst; Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10.11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffe- van de Nederlandse Kring voor- Joodse Genealogie Anderhalf jaar geleden begon Teunissen met eèn onderzoek naar de verwantschappen en posities van joodse families in West-Fries land. „Het begint al met het pro bleem dat de besnijdenisregisters alleen de namen van de mannelijke nazaten weergeven. Het zoeken naar vrouwelijke nazaten in andere stukken wordt extra bemoeilijkt dóórdat de hoogduitse joden, ofwel de asjkenaziem. alleen de patro- niemnamen gebruikten. De kinde ren kregen vaders voornaam, bij voorbeeld Sara Emanuels. Omdat er meer lieden waren met de naam Emanuel, weetje niet precies of je de goede hebt. Dit in tegenstelling tot de Portugese joden, de sefar- diem, die wel achternamen han teerden." „Bovendien staan de namen uit één plaats met bij elkaar. De mo- heel, de man die de besnijdenis acht dagen na de geboorte uitvoer de, hield zijn register bij zich overal waar hij ging. De ene dag zat hij in Alkmaar en de andere in Hoorn of Noord-Scharwoude. Dat blijkt uit het besnijdenisregister over de pe riode 1830-1840 van moheel Jospe Zeehandelaar uit Leiden, waarvan een kopie in het Hoornse streekar chief ligt." Lotenverkoper Teunissen richt zich op de voor malige joodse gemeenten van Hoorn, Enkhuizen en Medemblik, die voor 99 procent uit hoogduitse joden bestond. Hij heeft inmiddels honderd gezinnen in kaart ge bracht. Om meer over hen te weten te komen, zoekt hij verder in nota riële akten en patentregisters, waarin de beroepen staan opgete AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel, 7 zangdienst; Geref. Kerk 10 ds. Van Wijngaarden, 6.30 ds. Wil schut; Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Van Am stel (Ede); Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem Adventskerk 9 30 ds. Ommering, 6.30 ds. Z. de Graaf (Hazerswoude); Kruis kerk 9.30 ds. Sierat (Leiden); Opstan- dingskerk 9.30 ds. Haitsma (Boskoop). 6.30 ds. Ommering; G. HerderkerklO ds Taselaar. 7 ds. Moll; De Bron 9.15 ds Verheul. 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Taselaar (jeugddienst); Ashram (Marsdiep) 10 ds Mulder (eugddienst); Driehoorne 7 ds. v. Dok (HA); Oudshoornse kerk 10 H.J. ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Van Andel (Bergschenhoek); Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wilschut. 6.30 ds. F.J. Boer. Salv.kerk 9.30 ds. F.J. Boer, 6.30 ds. Van Wijngaarden; zie ook herv.gem Geref K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 ds. Houtman, 7 ds. Room; Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong (HA),4.30 hr. C.P. KLeingeld; Chr. Ge ref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. L.W. v.d. Meij; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4; Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Mietes; Bapt.gem. Noord (school Kalko- venw. 62) 10 hr. G. Goessens. 6.30 hr. N. van Gemeren; Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn; Pinkstergem. (school Batestein 16) 10; Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10; Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. laatste zondag van de maand 5 u; Re- monstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. J. Boer; Geref./Herv Gem. (dorps huis 'De Tas') 10 ds. Klijnsma (Zoeter- meer); Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Van Aalst. BODEGRAVEN: Heiv. geen opgave; Geref. Kerk 9.30 ds. W.A. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman; Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) 9.30 ds. Vreugdenhil, 4.30 ds. Feenstra; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst; Evang.-Luth. Gem. 9 ds. W. van Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Poi, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Vlasblom; Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. G. de Jong (HA); Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers, Geref Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds kand. N. Noorlander (Bergambacht». 6.30 ds. v. Eyk (Gouda); Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Braber (Vries); Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. kend „Daaruit blijkt dat de meeste joden in West-Friesland lotenver- kopers waren. Daarnaast hadden ze nog meer baantjes, voorname lijk in de handel, waardoor ze net voldoende inkomen hadden om van te leven." Zijn onderzoek stopt bij het jaar 1900, omdat de burger lijke stand voor wat geboortes be treft een beslotenheid kent van 100 jaar. Tegelijkertijd worstelt hij samen met Dave Verdooner uit Amstel veen de ondertrouwregisters van Amsterdam uit de periode 1500 tot 1811 door. „We zijn in Amsterdam begonnen, omdat daar de grootste groep zat. Hier komt vrij veel infor- HOUTEN - "Mensen die niet te gen televisie in huis zijn, missen dat begrip niet in onze boeken, maar mensen die wél tegen televi sie in huis zijn vallen er ogenblik kelijk over. wanneer dat begrip een plaatsje zou hebben in onze ro mans. Hetzelfde met het woord Heere. Mensen die gewend zijn aan twee e's vinden het niet erg als er drie staan, maar zij die vinden dat het met drie e's geschreven moet worden, zijn wel bedroefd als het met twee e's geschreven wordt. Wij houden dus drie e's aan". Uitgever Wim den Hertog en zijn hoofdredacteur Herman Natzijl vertellen iets over het werk van de uitgeverij Den Hertog in Houten die deze maand haar 75-jarig be staan viert. Het bedrijf is het groot ste en belangrijkste in zijn soort in Nederland, de uitgeverij geeft uit sluitend boeken uit voor de rech- HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Hofland en ds. Rothfusz, 7 ds. 't Hooft; Geref. Kerk ('Hoeksteen') geen opgave; Chr. Geref. Kerk 10 ds. Groen (Haarlem), 5 ds. Langevelde; Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Ach terberg (Leiden); Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents; Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee; Ge ref. Kerk 9.30 ds. Kersten, 5 ds. Van Breevoort; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 4 ds. S. de Jong; O. Kerk 10 ds. H. Visser, 6 ds. Sjollema (jeugddienst); Ichthusk. 10 ds. Vroegin- dewij, 5 ds. Bogaard; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema. 6 ds. H. Visser; Maranatha- kerk (Rijnsoever) 10 ds. Hovius, 6 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. Van den Beid (HA); Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Hoogendijk (Alphen a.d. Rijn); 'De Hoeksteen' 10 dovendienst hr. Van Kempen; Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Bade (Koudekerk). 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Kersten; Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida; Ned. Geref. K. (aula Be- stevaer-mavo) 9.30 ds. Van der Veer, 7 ds. Zwarts; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom; Vrije Chr. Geref. Gem. (Uni- zaal) 10 en 5 ds. Van den Belt; Geref Gem. (Remisestr.) 10 en 5; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5; Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45; Onafh baptistengem (Ambachtsweg 2) 10 ds Stichter (Westerhaar); Kapel MVKV 9.30 eucharistieviering; Soefibeweging 4 universele eredienst KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Nauta (Leiden); Geref. Kerk 10 ds. Huisman (Hazers- woude-dorp). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van Loenen (HA); Leythen- rode geen opgave; Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild; Bapt.gem. (wijk- geb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries; Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem 9.30 ds. Schilt (HA); Geref. Kerk 9.30 hr. Koenes (A'dam). Rk Kerk zat. 7, zo 7 30, 9.30 en '11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. Gelder, 7 ds. 't Hooft; Geref. Kerk 10 ds. Boswijk. 7 ds. matie uit, zoals de leeftijden en de namen van getuigen. We hebben al duizend namen in de computer zit ten. Pas als alles er in zit, kunnen we connecties leggen." Het initiatief tot de oprichting van de Nederlandse Kring voor Joodse Genealogie werd vorig jaar genomen tijdens een congres over het Nederlandse jodendom in Tel Aviv. Daar was de Amsterdammer en genealoog Sal van Son aanwe zig. samen met mevrouw Vlessing. beheerster van het joodse archief van de gemeente Amsterdam. Van Son vormde een voorlopig bestuur, dat voor 3 aueustus een oprich terflank van de reformatorische ge zindte. Daaronder kunnen worden gerekend de Gereformeerde Bond van de Hervormde Kerk, zij die de bond nog te licht vinden en zich voor een deel verenigd hebben rond het Gekrookte (geknakte) Riet, diverse gereformeerde en oudgereformeerde gemeenten en gemeenten die zo particulier zijn dat ze niet binnen enig kerkver band kunnen of willen functione ren. Gelovigen dus van wie men vroeger zei dat ze tot de zwarte- kousenkerken behoorden. Mensen die hopen met des Heeren hulp diep doordrongen te worden van hun zondigheid om zo te mogen er varen dat zij uitverkoren zijn tot za ligheid. De mens toch is niet in staat tot enig goeds, maar geneigd tot alle kwaad, aldus de zienswijze van de ze geloofsgroeperingen. Geen tv, geen toneel, geen ballet, concerten Rk kerk in Hillegom De Lange (Aalsmeer). Geref. K Vrijg. 9.30 en 5 ds. Grutter (HA); Ned. Geref Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos; Chr. Geref Kerk 10 en 4.30 ds. Van Dijken, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer; Evan- geliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr J Spaargaren (HA); Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 hr. De Haan (Zevenhoven); Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra (Leiden); Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst des Woords, 7 ds. Bolten (Schiedam); Re- monstr. Gem. streekdag in Waddinx- veen; Evang. gem. (Kruispunt. Kenne- dylaan 33) 9.30; Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. De Meij opening jeugd werk in geref. kerk; Geref Kerk 9.30 ds Baane, 6.30 ds De Meij jeugddienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv Gem 9.30 ds Ten Voorde, 7 vicaris Lagendijk (Lei den); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Vele- tingsvergadering had uitgeschre ven. Achtergrond Volgens Teunissen hebben circa 110 mensen zich aangemeld voor het lidmaatschap. Het merendeel heeft een joodse achtergrond, maar ook anderen kunnen zich als lid melden bij secretaris Leo Vromen in Baarn (02154-14094). „De bedoe ling van de kring is dat mensen die onderzoek doen naar de joodse fa milies met elkaar in contact ko men, zodat ze elkaar kunnen hel pen. Zo'n organisatie was er nog niet en het blijkt dat de bestaande genealogische verenigingen erg weinig publiceren over joodse ge slachten. We willen de leden weg wijs maken in het bestaande ar chiefmateriaal, laten weten waar ze jiddische en Hebreeuwse docu menten kunnen laten vertalen en informatie geven over bepaalde joodse gebruiken." Teunissen doelt onder meer op het zogenoemde zwagerhuwelijk- Als de man van een joods echtpaar overleed, was zijn vrijgezelle broer verplicht met de weduwe te trou wen. Kennis over dit soort gebrui ken kan volgens hem het onder zoek vergemakkelijken. „Zo zijn er ook akten te vinden, waaruit blijkt dat deze verplichting wordt afge kocht." Leden van de Kring wordt ge vraagd op te geven welke families ze hebben onderzocht, zodat die in formatie kan worden uitgewisseld. „Ik wil in kaart brengen wie waar mee bezig is, zodat je als databank kunt fungeren. In een periodiek zullen we informatie verschaffen over alle publikaties die in binnen- en buitenland over joodse families uitkomen. Mevrouw Vlessing is be reid een lezing te houden over het joods archief in Amsterdam. Veel mensen weten niet dat het ook in formatie bevat over andere plaat sen. Zo stuitte ik laatst toevallig op notulen van de joodse gemeente van Den Helder." ANNETTE SNAAS - nog onlangs werd ook het bezoek van orgelconcerten ontraden - geen sport, dat is pure mensver heerlijking, maar wel: lezen en nog eens lezen en discussiëren over het gelezene. Den Hertog, niet alleen uitgever maar ook grossier en boekhande laar, is een belangrijke stiller van de leeshonger. Ongeveer honderd boekhandelaren of wederverko pers hebben boeken van Den Her tog is huis. Zij heten in de adver tenties "de onder ons bekende boekhandelaren". Deze bieden de volgende zekerheden: je koopt er vertrouwde literatuur, de verkoper vindt het heel gewoon als je een boek koopt met 600 pagina's uit voerig en stilistisch moeilijk Ne derlands uit de achttiende eeuw dat gevuld is met preken die bij voorlezing twee uren tijd vergen, en als derde punt; je krijgt koffie, of je nu wel of niet iets koopt. (foto Wim-Dijkman) ma; Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze; Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr Karstens (Leiden), 7 hr. Veltrop (Via- NOORDWIJK: Herv Gem. Grote of St. Jeroensk (Binnen) 10 ds. v.d. Lee gez. dienst, 5 hr. Burger (Waddinxveen). 7 drs. Scholte; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Plas (Zwijndrecht), Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Zie ook geref. kerk; Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 drs. G.A. Scholte; Vinkenl. (Binnen) geen dienst; Stichtingskerk 11 ds. Van Andel (Berg schenhoek); zie ook herv. gemeente; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. mevr. Bosman-Huizinga (Rotterdam); Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT. Dorpsk. 10 ds v.d. Mey (jeugddienst): De Zilk 10 ds. H B. v. 't Hof. Rk Kerk Victork. zat 7, zo 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10 30, De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of 'Alle mensen, wat een boek!' AMSTERDAM - De Statenbijbel bestaat deze maand 350 jaar en naar aanleiding hiervan heeft het Bijbels Museum een tentoonstel ling ingericht getiteld "Alle men sen wat een Boek!". De expo sitie laat weinig zien over de Sta tenbijbel zelf, des te meer over de uitstraling die dit werk heeft ge had en vaak onderhuis nog heeft op de Nederlandse samenleving en cultuur. De invloed van de bij bel is niet beperkt gebleven tot kerk en kerkgangers, de ten- toostelling toont aan de hand van negen onderwerpen aan tot hoe Den Hertog zegt dat zijn omzet nog steeds toeneemt. "We werken hier met dertig fulltimers plus nog parttimers. En er moet zeker weel een redacteur bijkomen. Komende winter brengen we veertig nieuwe titels uit en achtenveertig herdruk ken" In het fonds van Den Hertog vindt men: preken, theologische verhandelingen, kerkgeschiede nis, romans, bekeringsgeschiede nissen (afnemende vraag), kinder boeken. En dan natuurlijk bijbels, in de als enig juist beschouwde ver taling, de Staten Vertaling, ge maakt in opdracht van de Dordtse Synode van 1618 en 1619. Bijbels van klein tot heel groot, de laatste voor de prijs van een paar honderd tot achthonderd gulden, handge bonden met koperen hoeken en sloten, zo zwaar dat er een stan daard nodig is om er uit te kunnen lezen. Will.kerk 10 mevr. Eggink-Hoog; Pau luskerk 10 ds. Pannekoek (Amerongen): Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. Sperna Weiland, 7 drs. G. Schwenc- ke; Geref. Kerk 10 ds. Rijksen (Sassen- heim); Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 prof. Oh- man (Kampen); Ned. Geref. Kerk (Gem- centrum) 8.45 ds. v.d. Veer (Maassluis), 4 ds. De Lange; Van Wijckerslooth 4 ds Smaling (Rijnsburg); Endegeest 10 pa ter Boshouwers; Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 oec.dienst pastor Koster en ds. Vegter. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem.; 9.30 en 6.30 ds. Zijl; Geref. K. 9.30 en 6.30 ds. G. Zijl: Remonstr Gem. geen dienst; Rk Kerk zat. 7. zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Groenendijk (Scheveningen), 7 ds Schilt (Leimuiden); Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords. 2.15 ds. L.W. v.d RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Be- thelkerk 9.30 ds. Smaling; Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Rietveld (Zoeter- meer), 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds Cziria. 5 ds. Riemersma (Amers foort); Mar.kerk 9.30 ds. Riemersma. 5 ds. Hassefras (Maasdijk); Geref. Kerk Vrijg. 10 en 3.15 ds. Zomer; Chr. Geref K. 9 30 en 5 ds. Van Sorge; Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin (Noordwijk); Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zo 9 en 10.30 SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 en 10.30 ds. Niel (Rijnsburg), 7 ds. Ger mans; Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, 7 ds. Germans; Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar- noudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Christ (Katwijk a. Zee), 6.30 ds. Heijmans (Al phen); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. N. de Reus; Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat* 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem 10 prof. A v.d. Beek, 6.30 dr. Vermeulen; Geref Kerk 9 30 ds. Ribberink (Rijnsburg). 6.30 drs. Oegema; Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge ver het gedachtengoed van de I bijbel reikt. Die negen onderwer pen zijn: bijbel en overheid, bij bel en kerk, bijbel en scheep vaart, bijbel en thuis, bijbel en opvoeding, bijbel en taal, de bij bel in den vreemde, bijbel en kunst, terwijl de tentoonstelling wordt afgesloten met enkele be langrijke Statenbijbels van de vele die in de loop van de eeuwen werden uitgegeven. Er is ook een kleine postzegelverzameling te bezichtigen die gaat over de bete kenis van de bijbel in de wereld. "Alle mensen.„wat een Boek! Van 24 september tot 18 janua ri in het Bijbels Museum, Heren gracht 366, Amsterdam. Ope ningstijden: di. t/m za. 10-17 uur. zon- en feestdagen 13-17 uur. Vijf deskundigen hebben een stan daardwerk geschreven over de hiervoor al genoemde Dordtse Sy node. Dr. W. van 't Spijker, dr. C.C. de Bruin, drs. H. Florijn, ds. A. Moerkerken en H. Natzijl leggen daarin de geschiedenis van de syn ode en de bijbehorende binnen landse politieke gebeurtenissen uit. In het boek zijn tweehonderd platen opgenomen, vele daarvan worden nu voor het eerst in kleur gereproduceerd. Het beeld van de orthodoxie wordt nu eens niet lou ter in zwart-wit gezien. Het boek kost f29.90 tot 31 december. Voor wie dieper op het onder werp wil ingaan is er ook nog een heruitgave van de Acta of hande- lingen van de Nationale Synode plus alle stukken, de notulen dus, met alle behandelde en vastgestel de artikelen. Bij elkaar 1016 pagi na's, f99.50 tot 31 december. W.H. BAKKER meenschap 10 ds. C.J. de Jong; Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv Gem. Dorps kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. Koelewijn; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. De Zwart; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig; Herv. evang. op geref. j grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Westerhout i (Goedereede), 4.30 ds. Van Kooten; Ge- 1 ref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 zie N.H Dorpskerk; Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Breen; Aulagemeenschap Noordhofland geen dienst; Rk rk Laur- kerk zat. 7, zo. 11;Godskerk. zat. 7, zo. 9.30; Kerk van Engeland (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) I 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz. 5 drs. De Koyer (Wilnis.; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Schaap Schoonhoven); Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Schipaan boord; Imm.kerk 9.30 en 7 30 ds. Van j Houwelingen; Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. J Bongers; Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) l 8.30 en 2.45 ds Van Gurp; Chr Afgesch Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want. Oud- Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6 30 leesdienst; Remonstr. Gem WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis; Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 mevr. ds. Visser-Schroot. 4.30 kand. C. van Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 oec. vredes- dienst ds. Van Waasbergen en past. Van j Steekelenburg; Dorpscentrum 9 30 ds De Fijtèr (Wagenborgen), Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Van den Born (Leider dorp), 7 ds. Kersten (Katwijk aan Zee), I Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds j Knoppers (Den Haag). WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds Koelewijn (Krimpen a.d. IJssel), 6.30 ds. Blenk (Amsterdam); Geref. Kerk 9.30 i ds. Aalders, 6.30 hr. G.J. de Bruin I (Nieuwveen); Ned. Prot. Bond (basis school Esselykerwoude) 10.30 drs. Roos; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hulp- pred. De Haan; Geref. Kerk 9.30 ds. Snel (Rijnsburg), 7 ds. Ribberink (Rijns burg). ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus; Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9 30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo 9.30 en 11 ZWAMMERDAM: Herv Gem. 9.30 en 6.30 ds. Eijsenga; Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman (Bodegraven), 6.30 ds. Bade i (Koudekerk); Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2