1 GAAT TEGENWOORDIG m OP DE BUIS! De Leidse Baan of: hoe een actie indruk maakte i ONDERNEMERS OPGELET: Ihuis-aan-huis 071-144941 Actievoerder-van-toen blikt terug nu stille getuige wordt gesloopt ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 11 VÓORSCHOTEN/REGIO - Drilboren, slopershamers en heftrucks maken dezer dagen korte metten met het beroemdste restant van de beruchte Leidse Baan: het viaduct over de Papelaan bij Voorschoten, Ruim 16 jaar geleden werd het kunstwerk gebouwd, net op een moment dat de discussie tégen de weg grootse vormen begon aan te nemen. Aanvan kelijk zorgde het voor verwarring en moedeloosheid, later werd het bouwwerk een brandpunt van milieudemonstraties. door Paul van der Kooij Eind 1971 kwamen regelmatig zo'n 2000 actievoerders langs. De plek werd een strijdplek en sommigen zagen het bouwwerk, na het weg stemmen van de baan, zelfs als een triomfboog. Zo niet W. ter Keurs, een van de grote actievoerders van toen. "Ik heb er laatst nog opge staan en dacht: nu moet ik toch iets voelen. Maar het zei me niets". "Wat me wél wat zegt is het land schap rond het tracé. De landgoe deren, bossen en weilanden heb ben we altijd dichter bij de mensen willen brengen. Gelukkig zijn onze plannen voor fiets- en voetpaden voor een deel uitgevoerd, aan weerszijden van de spoorbaan". Op andere fronten was er evenzeer succes. "Acties zoals bij de Leidse Baan hebben mede geleid tot een systematische milieu-effectrappor tage. Voordat projecten worden uitgevoerd, moeten de plannenma kers tegenwoordig aangeven wel ke gevolgen en alternatieven er zijn", voert de Voorschotenaar aan. "Tegelijkertijd merk je dat be stuurders proberen de actie niet als voorbeeld te beschouwen, maar te isoleren. Als bijvoorbeeld voor een andere weg precies dezelfde argu mentatie opgaat, krijg je te horen: 'Jaah, dat ging op voor de Leidse Baan..' Daarnaast heeft de 'verkokerde overheid' nog steeds haar afdelin gen die alleen maar wegen willen aanleggen, voortdurend plannen aanleveren en flinke fondsen tot hun beschikking hebben. De we genlobby blijft ondertussen "ra zend actief' en vindt een gewillig oor bij de minister voor Verkeer en Waterstaat, mevrouw N. Smit- Kroes. De Wassenaarse, die tijdens een gezellige borrel in 1986 de Leidse Baan voorzichtig uit de mottenballen haalde, "vertoont een sterke terugval naar het jaren 50-denken". De milieu-activist: "Het geeft een alibi aan het meest onbeschaamde afwentelingsmechanisme. Ze heeft het alleen maar over het belang voor 'de' economie, maar rekent lang niet alle kosten door. Zo hoor ze haar niet over de kosten van de revalidatie, vervuiling en gelui- doverlast". Loof en naalden De basis voor de Leidse Baan-ac- tie werd halverwege de jaren zestig gelegd. Ter Keurs deed veel onder zoek in de unieke moerasbossen aan de westkant van de spoorbaan langs Leidschendam en Voorscho ten. Hij was zeer gehecht aan de na tuur daar en huisde zowat dagelijks tussen het loof en de naalden (van landgoederen als De Horsten). Op zekere dag zag Ter Keurs in zijn bos oranje paaltjes staan en manne tjes die nog meer van die paaltjes de grond in joegen. De natuurvor ser raakte in gesprek met de heren en zag detailtekeningen van de pro vinciale weg 16 bis, ook wel de Leidse Baan genoemd. "Ik had nog nooit van deze baan gehoord, was maatschappelijk vol strekt naïef', zegt de Voorschote naar over de weg die in 1957 voor het eerst op het provinciale wegen plan kwam, in 1965 en 1966 in de verschillende streekplannen een plekje kreeg en in 1968 werd opge nomen op het provinciale (secun daire) wegenplan. De weg moest vooral de binnenstad van Den Haag voor de auto bereikbaar ma ken. Dat zou de economische ont wikkeling ten goede komen en be nadrukte het 'metropolitaine ka rakter' van de residentie. Daar naast wilde de provincie de wegen tussen Den Haag en Leiden ontlas ten, omdat er steeds meer door gaand vervoer door de woongebie den van Voorschoten, Leidschen dam en Wassenaar gaat. Ter Keurs hield spreekbeurten, schreef artikelen, probeerde dis cussie-avonden van de grond te krijgen en protesteerde bij Staats bosbeheer tegen de versnippering van 45 hectare moerasbos en aan tasting van een weidegebied van nationaal belang. "In afzonderlijke gesprekken zei iedereen dat het heel erg was, maar daar bleef het bij. Ik raakte er langzaam aan aan gewend de enige te zijn die zich se rieus zorgen maakte". Pas na het lanceren van het plan om het hele bos- en polderland schap tussen Den Haag en Leiden als Nationaal park te gaan beheren, kwam er een reactie. De strijder mocht zitting nemen in een provin ciale werkgroep die deweg zo goed mogelijk zou inpassen in het stra'ndwallenlandschap. Van afge lasting van de Leidse Baan wilde de provincie toen absoluut niet we ten. Eigenlijk had ook nog nooit ie mand officieel geprotesteerd. Welvaartsstaat •Eind jaren 60 keerde het tij..De behoefte aan democratisering groeide sterk en hier en daar kre gen mensen oog voor de ongewens te neveneffecten van de welvaarts staat. Ook in Leiden. Daar richtten enige biologen van de universiteit de werkgroep milieubeheer Lei den op. Ze wilden de maatschappij laten profiteren van hun kennis en inzicht en leken in dat opzicht echt een produkt van een nieuwe tijd. Achteraf denkt Ter Keurs dat de biologen hun dagen een beetje vooruit waren en door hun beroep samenhangen en tegenstellingen in de maatschappij eerder zien: "Maar dat moet je absoluut niet overdrijven". De biologen vroegen of het niet een beetje minder kon en vielen daarmee uit de toon in de vette ja ren zestig. De club van Rome moest 'De grenzen aan de groei' nog uitbrengen en plannenmakers gingen er onbekommerd van uit dat alles explosief zou blijven groeien. Ook het verkeersaanbod. "Diensten als Rijkswaterstaat ver klaarden hun plannen met simpele grafieken waarop de groeilijn bijna tot in het oneindige werd doorge trokken en het ministerie van Ver keer van Waterstaat had het over een verdrievoudiging van het auto verkeer in dertig jaar. Er moesten De komst van de Leidse Braan bracht destijds niet alleen de tongen, maar ook de kranten in beweging. Kolommen vol werden er geschreven. Onder meer over de protestmars tegen de dreigende verdwijning van een van de laatste natuurgebieden, die in 1971 zo'n 1500 mensen op de been bracht. dus overal nieuwe wegen komen en als het nog niet genoeg was, leg de men nóg maar wat aan", kijkt Ter Keurs terug. "Dat alles heette goed te zijn voor de economie en dus kon je daar niet tegen zijn". De auto was koning: een landschap vol wegen, steden vol cityringen met massale, ongelijkvloerse krui singen. De Leidse Hooigracht en Langegracht zijn daarvan voor zichtige voorbeelden. Het open baar vervoer kwam pas om de hoek kijken op het moment dat de dien sten bezig waren met nauwkeurige tracé-studies voor weer een nieuwe weg. Mensen moeten kunnen kie zen. heette het. De werkgroep noemde de plan nen onbetaalbaar en voerde aan dat zolang de automobilist overal goed met de auto kan komen, hij zijn au to voor elk doel zal gebruiken. Hoe meer wegen, hoe meer auto's, hoe meer wegen enzovoorts. De natuur verkommert en in steden moet enorm worden gebroken voor de aanleg van steeds meer wegen en parkeervoorzieningen. Rond de kaalslag ontstaan onveilige situa ties, verpauperde buurten en Man- hattan-achtige kantoorwijken. De mensen die dat kunnen, nemen een woning buiten de stad, waar hun auto steeds centraler komt te staan. Net Amerika. De overbevolkte regio Leiden- Den Haag bood de werkgroep ge noeg stof tot protesteren. Zo ageer de ze in 1969 tegen het plan om wa tersportgebied De Kaag als koelre- servoir te gebruiken voor een nieu we elektriciteitscentrale. Tevens bestreed ze, samen met collega's, de Duinweg tussen Katwijk en Den Haag, die dwars door een van de laatste grote natuurgebieden van de Randstad was gepland. De ac ties leverden succes op, maar ook een eng compromis: om de Duin weg tegen te houden moesten na tuurbeschermers slikken dat de Leidse Baan maar liefst zesbaans zou worden. En Provinciale Staten legden dit vervolgens vast in een motie van 1970. Nieuwe wegen Ondanks dit compromis wierp de werkgroep zich in 1971 volop op de Leidse Baan. Startsein voor de actie was een brief aan Provinciale Staten in mei, ondertekend door Ter Keurs, Sevenster en Udo de Haes. Vervolgens benaderden ze minister J. Drees, leden van de Tweede Kamer, gemeentebesturen en -raden, mensen van Provinciale Waterstaat, de Stichting Weg en vooral Provinciale Statenleden. "We bestudeerden stukken, schreven een boekje, nota's en brieven, vroegen gesprekken aan en praatten. Hebben echt keihard gewerkt. Ik wil dat niet presente ren als iets hoogstaands; het was nodig en ook effectief. Noem het gerust een modelactie", vindt Ter Keurs. En als er in een gesprek weer eens een nieuw argument vóór de baan opdook, kreeg het geen kans tot ontkiemen. De heren deskundigen kwamen er in een volgend gesprek op terug of schre ven een aanvullende brief. Een aantal punten stond hierbij centraal. De overheid moest de be hoefte aan autovervoer niet steeds groter maken, steden dienen ver sterkt te worden, de woonplaats hoort dicht bij de werkplek te zijn, langzaam vervoer mag niet verge ten worden en openbaar vervoer moet beter, vaker en sneller gaan rijden. Volgens de werkgroep zijn bussen, trams en treinen veiliger, veroorzaken ze minder verontrei niging en nemen ze tien maal zo weinig plaats in als auto's. Ze pro testeren tegen verdere afbraak van tramverbindingen en komen met plannetjes voor een verdubbeling van de spoorbaan, meer stations en extra lijnen naar Katwijk en Lei derdorp. Grote voorbeelden zijn Tokio en San Francisco. Daar blijkt dat juist rond de stations grote en dure kan- torenwijken ontstaan. De meeste argumenten waren er al, soms nog uit de tijd dat Ter Keurs nog alleen stond. Andere argumenten ont stonden tijdens de vele discussies. Handig hierbij was de groie toe vloed aan adviseurs. De vele artike len in de (regionale) pers leverden de ene vervoerseconoom na de an dere planoloog op. Giften stroom den binnen en spontane adhesiebe tuigingen waren niet van de lucht. Ter Keurs: "Het was heel fascine rend: terwijl we ons er nooit op voorstonden iemand te vertegen woordigen, bleek dat het leefde bij veel mensen. Wij gaven handen en voeten aan hun onrust en kregen ook steun van gemeentebestuur ders". "Zo zei de Leidse wethouder Kret dat er sprake was van een keu ze tussen toegankelijkheid voor au- Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? tst 134 DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND De actievoerder-van-toen, Wim ter Keurs, tegen de voorgrond van het Leidse Baan-viaduct tussen Voorschoten en Wassenaar. Niet lang meer zal het viaduct een stille getuige zijn van het omstreden 'project: slopers zijn vanaf begin deze week bezig om het nu zestien jaar oude bou wwerk te verwijderen. (foto Holvast) ale Waterstaat had gronden aange kocht, een extra lange tunnel aan gelegd onder de spoorweg bij de Horstlaan en de Papelaan van een viaduct voorzien". Naar buiten toe kraakten de ac tievoerders dit argument en wezen er fijntjes op dat het totale project 145 miljoen kost, een heel bedrag wanneer de nadelen de voordelen overstemmen. Intern zorgde de snelle bouw voor de nodige moede loosheid. "Of het als psychologi sche zet bedoeld is, heb ik nooit kunnen achterhalen", filosofeert Ter Keurs. "Het heeft wél zo ge werkt". Andere afknapper was dat, onder invloed van de discussies, nieuwe ideëen van Provinciale Wa terstaat "geweldig veel aandacht kregen: We hadden het ene argu ment nog niet weerlegd of het vol gende plan dook al weer op". Effecten "De provinciale overheid kon daar zomaar doorheen fietsen, zag de effecten van de weg ook niet zo", weet Ter Keurs. "Als je weer eens over die weg begon, kreeg je steeds te horen dat op een gebied van 1500 tot 2000 hectare 115 hecta re weg marginaal is. Geluidhinder, vervuiling en verstoring waren be trekkelijk nieuwe begrippen. Dat het slecht was voor de recreatie en een barrière zou opwerpen moes ten wij aandragen en werd later door TNO bevestigd". De miliebeschermer wijt een en ander aan de starre en beperkte taakopvatting die Provinciale Wa terstaat in die tijd aan de dag kon leggen: "Men ging maar door met die wegen", oordeelt de bioloog hard. "De dienst had daar de capa citeit en het geld genoeg voor en wist dat Provinciale Staten het toch allemaal wel goed en vanzelf sprekend vonden. Het provinciale parlement vergaderde twee keer per jaar, was volslagen onbekend bij de bevolking en ontbeerde een politieke dimensie. Van meet af aan hebben we de Statenleden heel serieus benaderd en in de schijn werpers geplaatst. En ik kreeg de indruk dat ze het wel comfortabel vonden om te kunnen kiezen. Ze beschouwden ons werk echt als al ternatieve beleidsvoorbereiding". Ook na het wegstemmen van de baan, bleven de actievoerders als adviseurs actief. Zo hebben ze sa men met de provincie gewerkt aan kleine, effectieve maatregelen die het busverkeer beter moeten laten doorstromen op de wegen rond het Leidse Baan-tracé. Het leidde uit eindelijk tot het Experimenteer Project Openbaar Vervoer, met stukken busbaan bij busvriendelij- ke stoplichten. De activist noemt het een stap in de goede richting, maar blijft waakzaam. "De voorzie ningen zijn zeker niet overal in het nadeel van de auto's", besluit hij ironisch. to's en de structuur van een stad als Leiden". Gemeenten als Wasse naar, Voorschoten en Leidschen dam zagen vooral de goede kanten van de Leidse Baan en hoopten op een afname van het autoverkeer. De werkgroep geloofde daar niet in. 'Na drie of vier jaar zijn jullie wegen weer even druk, zeker wan neer je sluiproutes blijft creëren', was de sombere boodschap. Actiecomité In de zomer van 1971 ontstond het 'actiecomité Leidse Baan nee'. Terwijl de biologen van de werk groep bestuurders bestookten met hun argumenten, bewerkte het ac tiecomité de publieke opinie. Het leidde verschillende optochten naar het provinciehuis en de beton- concentratie langs de Papelaan, een nieuwjaarskaartenactie en een handtekeningenactie (met 40.000 handtekeningen). Ook reed er in die spannende tijden een met span doeken behangen actietrein tussen Leiden en Den Haag. Ter Keurs: "De Nederlandsé Spoorwegen wa ren toendertijd veel strijdbaarder en getuigden van veel meer visie op ruimtelijke ordening dan tegen woordig. De dienstregeling is ook echt verbeterd na de discussie". Eind 1971, enkele maanden voor de grote beslissing, bleek dat de ac ties resultaat hadden gesorteerd. Uit twee enquêtes - van de actie voerders en van het Leidsch Dag blad - bleek dat tachtig tot negentig procent van de ondervraagden wist wat de Leidse Baan was. Van die groep was 10 tot 15 procent voor en 50 procent tegen. Ook autobezit ters bleken'in ruime meerderheid tegen, zelfs wanneer ze dagelijks gebruik maakten van de wegen die volgens de provincie zo nodig ont last moesten worden. De meesten waren tegen de weg 'omdat er al zoveel natuur verloren gaat'. Ander argument was dat 'er al zoveel wegen zijn'. De schade aan de steden werd minder vaak aangehaald. Ter Keurs begrijpt dat best: "In het open gebied is de Leidse Baan heel herkenbaar, in de stad vervaagt het verloop. De weg sloot in Leiden aan op Haagweg, Churchilllaan en Vijf Meilaan en voor de rest zag je er niets van". Ook speelde mee dat de werkgroep "in extenso heeft laten zien hoe mooi het bedreigde gebied is". Provincie Hoe Provinciale Staten over de Leidse Baan dachten was tot op het laatste moment onduidelijk. Ter Keurs: "De voor- en tegenstanders waren over alle partijen verdeeld. De WD was bijvoorbeeld niet una niem vóór, terwijl links - waarvan je de meeste steun zou verwachten - niet unaniem tegen was. Men was nog lang zo groen niet, terwijl een partij als de CPN zich vooral druk maakte om de 'kleine man'. Net nu die eindelijk aan zijn auto toe was, kreeg het bevoorrechte deel der be volking er ineens last van. Ander argument was dat de Leidse Baan al 13 miljoen had gekost: Provinci- Zó was de Leidse Baan destijds gepro jecteerd: naast de Rijksstraat weg door Wasse naar en de Veur- sestraatweg door Voorscho ten en Leids chendam. De au toweg moest een verbinding tus sen Leiden en Den Haag wor den. Overigens zou de uitgestip pelde duinweg tussen Katwijk en Den Haag er evenmin komen. (Uit brochure Werk groep Milieubeheer universiteit Leiden).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11