Rekenkamer: EG laks in melkbeleid EINDELIJK GAAN DE LASTEN WEER EENS OMLAAG. ^■Z&éked Bonden praten weer met Van Dijk Amro gaat beleggen op wetenschappelijke basis IMFeconomische groei ernstig bedreigd VS beperken import textiel en schoenen gfP? DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) De Europese Rekenkamer heeft in een vernietigend rapport geen spaan heel gelaten van de EG-aanpak van het zuiveloverschot. De maatregelen tot beper king van de produktie van melk sinds 1984 hebben de overschotten niet wegwerken. De situatie is eerder verslechterd. De Rekenkamer twijfelt er dan ook sterk aan of de inkrimping van de melkproduktie met 9,5 procent in 1989 haalbaar is. In het nog niet ge publiceerde rapport wordt forse kritiek geleverd op de Europese' Commissie en de ministers van landbouw. Volgens de Rekenkamer hebben de ministers in het begin al de toe wijzingen van de toegestane pro- duktiehoeveelheden (quota) vijf miljoen ton te hoog vastgesteld. De quotering werd verder ondergra ven door het buiten de quota hou den van rechtstreekse verkopen en door het herverdelen van niet ge bruikte quota onder andere produ centen. de zogenaamde vereve ning. De Rekenkamer verwijt de Eu ropese Commissie dat zij niet on middellijk heeft ingegrepen toen bleek dat minister Braks en zijn Westduitse collega Kiechle respec tievelijk één en vier procent melk- rechten te veel onder hun boeren hadden verdeeld. Volgens het rap port heeft de Commissie herhaal delijk traag en onvoldoende gerea geerd bij overtreding van de regels. Ook de superheffing, die was in- - gesteld om te veel producerende melkveehouders af te schrikken, heeft in de meeste EG-landen nau welijks aan dit doel beantwoord, aldus het rapport. Raad en Com missie hadden zo veel gaten in de regeling gelaten dat sommige boe ren uiteindelijk nog minder dan een procent van de heffing hebben moeten afdragen. Deze nalatigheden hadden tot gevolg dat de opbrengsten van de superheffing bij lange na niet vol doende waren om de kosten van de overproduktie te dekken, hoewel dit toch de bedoeling was. Voor de 9,6 miljoen ton overtollige melk was in 1986 2.7 miljard ecu (ecu 2,34 gulden) nodig. Uit de super heffing was maar 213 miljoen ecu beschikbaar. De Rekenkamer vindt dat de door de Commissie nagestreefde produktie van 91 miljoen ton per jaar aan de hoge kant is. Pas bij een niveau van 87 miljoen ton hoeft er volgens de Rekenkamer geen boter uit de voorraden tegen sterk gere duceerde prijs en met dik verlies te worden verkocht. In een reactie op het rapport be strijdt EG-landbouwcommissaris Frans Andriessen de conclusies van de Rekenkamer. Volgens hem kan wel degelijk worden voorko men dat de voorraden aangroeien. Andriessen heeft verder voor stellen gelanceerd om de Europese melkproduktie bevriezen op het peil dat in 1989 moet zijn bereikt. Hij zal de Europese Commissie vol gende week voorstellen de tijdelij ke opschorting van quota om te zetten in een definitieve verlaging. De compensatie van 23 gulden, die de boeren ontvangen voor de schorsing van hun melkrechten moet geleidelijk verdwijnen, om dat de regeling anders te duur wordt. Andriessen wil ook de mogelijk heid krijgen de heffing die de pro ducenten betalen voor de afzet van overtollige suiker tussentijds te verhogen. Hij is verder van plan de premie voor de Britse schapente lers te vervangen door een 'ooi-pre mie' voor de hele Gemeenschap. AMSTERDAM (ANP) - De Amro Bank heeft een vorm van weten schappelijk verantwoord beleggen opgezet. Tot en met 6 oktober kun nen beleggers inschrijven op een nieuw beleggingsfonds hiervoor, het Amro All In Fund. Dit fonds neemt zijn beslissingen op basis van de zogenaamde 'Moderne Por tefeuille Theorie' (MPT). MPT maakt gebruik van compu termodellen om enorme hoeveel heden gegevens in hun samenhang te kunnen doorrekenen. De wortels van MPT liggen in de VS. In 1980 gingen Amro Bank en de Rijksuniversiteit Groningen een vijf jaar durende samenwer king aan om de theorie voor de praktijk toepasbaar te maken. Proeven zouden aantonen dat MPT inderdaad een maximale op brengst geeft bij een minimaal risi- bereikt. Beleggers kunnen aande len kopen van 10 gulden nominaal voor 80 gulden per stuk. Er komt een notering op de Amsterdamse effectenbeurs. Amro mikt op een fondsvermogen van ten minste 100 miljoen gulden, mede omdat voor het MPT een vrij grote aandelen- portefeuille nodig is. Het All In-fonds houdt zich met alle soorten beleggingen bezig. De verdeling over de soorten wordt gestuurd door het computermodel. Op dit moment zou de samenstel ling van het fonds 13 procent aan delen, 24 procent obligaties, 33 pro cent onroerend goed en 30 procent andere beleggingsmogelijkheden zijn. Het verwachte rendement op jaarbasis komt dan op tenminste 7.7 procent zonder noemenswaar dig risico van waardevermindering van het beginkapitaal. Bij forse economische groei, da lende rente en lage inflatie ver schuift het accent van de beleggin gen naar obligaties en aandelen ten koste van onroerend goed en liqui de middelen en eventueel goud. In tijden van minder positieve econo mische verwachtingen gaat het aandeel van onroerend goed, de li quide middelen en edele metalen omhoog, zo viel uit enkele ruwe voorbeelden af te lezen. De theorie achter het nieuwe fonds is eigenlijk al oud, maar voor de praktische toepassing bleek de opmars van de computer onont beerlijk. De benaderingswijze van risico en rendement sprak Amro al vroeg aan, gezien haar positie in de Nederlandse effectenbedrijfstak. De bank schat dat 200.000 beleg gers of een derde van het totaal in Nederland relaties met haar onder houdt. Het Amro All In Fund wordt een 'open end' fonds. Dat betekent dat het om een beleggingsmaatschap pij met een veranderlijk kapitaal gaat, die aandelen op de beurs koopt en verkoopt, zodat de koers altijd vlak bij de werkelijke waarde ligt. Gezien de aard van het fonds denkt de Amro Bank niet alleen grote groepen beleggers maar ze ker ook heel grote groepen spaar ders van dienst te kunnen zijn. DEN HAAG (GPD) In het over leg over de cao voor het overheids personeel zit weer beweging. Vol gende week zal moeten blijken of het informele beraad, dat de amb- tenarencentrales en minister van binnenlandse zaken Van Dijk gis teren hebben gevoerd, voldoende basis heeft opgeleverd voor verde re besprekingen over deze arbeids voorwaarden. Gemikt wordt op een regeling die gunstig uitpakt voor de portemonnee van alle amb tenaren. Het lagere personeel zou daartoe een vermindering van de pensioenpremie krijgen, middel- Hongarije Het Hongaarse parlement is gis teren begonnen met de bespreking van een door de regering ingediend economisch reddingsplan dat on der meer voorziet in het invoeren van inkomstenbelasting en btw. De 340 afgevaardigden hoorden op de eerste dag van de driedaagse bij eenkomst dat de. buitenlandse schuld van het land op dit moment 9,3 miljard dollar bedraagt, onge veer even veel als de exportinkom sten van Hongarije gedurende twee jaar. Midden-Amerika Midden-Amerika wil tot een eco nomische gemeenschap komen volgens de opzet van de EG en heeft de overige Latijnsamerikaan- se landen gevraagd daaraan een bijdrage te leveren. De Salva doraanse minister van economi sche zaken Perdomo, zei gisteren dat zijn land over een maand een handelsakkoord zal sluiten met Ni caragua. Walvisvangst Twee IJslandse walvisvaartui- gen zijn gisteren uitgevaren, nadat een conflict met de VS hierover was bijgelegd. De Verenigde Sta ten hadden IJsland gedreigd met handelssancties nadat de NAVO- partner had laten weten op 1 sep tember met wetenschappelijk oog merk de walvisvangst te zullen her vatten. Reykjavik had daarop ge dreigd met actie tegen de strategi sche luchtmachtbasis van de Vere nigde Staten op IJsland. Marktberichten LEIDEN - Leidse groenteveiling: aard appelen 16-21, andijvie 29-56. pronkbo- nen 2,10-2.50, snijbonen 4,10-4,60, spek- bonen 1,30, stambonen 3.70, spitskool 1,05-1,10, postelein 1,54-1,72. prei 91- 1,08, rabarber 58-62, spinazie 68-99, ijs bergsla 51-1,23, venkel 1,30, spruiten A 53-64, B 54-58, D 55-1,15, champignons bak 1,00-1,09, uien 29, waspeen 25-44, winterpeen 35-36, witlof 3,10-5,00, me loenen 1,20-2,90, bloemkool 8 per bak 135, knolselderij 46-72, sla 13-36, bleek selderij 25-71, bospeen 40-60, peterselie 25-60, selderij 18-31. paprika st. 27-55. I 90/76, 76/53-57, 60/50, 50/41-45. 40/30-35. 35/25-28, 30/28, 25/25. krom 68. A 10,90-11,20, B 10,80-11,50, C 2,30, CC 5,00, AR 10,50-10,70, BR 11,60, CR 6,30- 6,90, CCR 5,20-5,30. Al 10,90-11,00, BI 10,90-11,20. Cl 6,60, CC1 5,00. bare en hogere ambtenaren zouden een verhoging van hun bruto sala ris ontvangen. Het overleg over de ambtenaren salarissen zit al geruime tijd vast. Minister Van Dijk wenste niet tege moet te komen aan de verlangens van de ambtenarencentrales van FNV en CNV. Wel kwam hij on langs tot een akkoord met de cen trale van middelbare en hogere ambtenaren (CMHA). Het akkoord hield een verhoging van de salarissen in voor de mid delbare en hogere ambtenaren. De verhoging zou groter zijn naar ma te men meer verdient. Daarmee hoopten de onderhandelaars de be- loningsverschillen tussen de over heid en het bedrijfsleven vooral die voor de hoge functionarissen enigszins terug te dringen. Behalve Van Dijk en CMHA voelde eigenlijk niemand voor het akkoord. Het kabinet stuurde Van Dijk terug naar de onderhande lingstafel. Het informele, geheime overleg van gisteren moest duide lijk maken of het zin had om uitein delijk weer formeel met elkaar te gaan praten. Tot afspraken was men echter nog niet gekomen. Er ligt een aan tal mogelijkheden op tafel die ertoe moeten leiden dat niet alleen de middelbare en hogere ambtenaren er op vooruit gaan, maar ook lagere ambtenaren er wat mee opschie ten. De komende dagen zullen de centrales de over en weer ingedien de voorstellen doorrekenen en be oordelen of ze er mee verder kun nen. Volgende week zou er verder kunnen worden gepraat. Volgens voorzitter De Jong van de CNV-ambtenaren zit de deur nog niet op slot. "Het feit dat er ver der wordt gepraat betekent dat we er op bescheiden wijze brood in blijven zien," verwoordde hij de nu ontstante situatie. Hoewel er tus sen de centrales verschillen in op vatting zijn over de varianten, is er blijkens De Jongs opmerkingen nog geen sprake van een breuk tus sen de drie. "Ik hoop dat we ook één lijn kunnen blijven trekken," aldus De Jong, van wiens centrale wordt gezegd dat zij het eerst door de bocht zal gaan. "Maar het gaat natuurlijk ook om de centjes". Van Dijk heeft 300 miljoen gul den beschikbaar, overigens bij lan ge na niet genoeg voor een gelijke behandeling in inkomen tussen ambtenaren en werknemers bij de bedrijven, zoals de drie centrales hebben geëist. Weliswaar heeft Van Dijk de totale ruimte voor het overheidspersoneel'van 795 tot 900 miljoen verhoogd, maar bijna 600 miljoen daarvan is bestemd voor maatregelen die al in 1986 zijn afge sproken en voor een verlaging van de vut-leeftijd tot 60 jaar. AMSTERDAM -Inde Amster damse wijk Slotervaart is giste ren een proef begonnen met de 'biobak'. De bewoners krijgen twee bakken, één voor onder het aanrecht en één voor op het bal kon, om verteerbaar afval in te gooien. Wethouder Luimstra (r) kreeg van afvalopperhoofd Boersma de eerste bakken, (foto- ANP» VOC-schip AMSTERDAM (ANP) - De NV Oostindiëvaarder 'Amsterdam' hoopt 2,5 miljoen gulden aan te trekken via de uitgifte van certifi caten aan toonder tegen een prijs van 100 gulden en certificaten op naam voor 5000 gulden per stuk. Het geld is nodig voor de bouw van een nagemaakt model van de Oost indiëvaarder 'Amsterdam' van de Vereenigde Oostindische Compag nie, de VOC. De rest van de bouw. die in totaal ongeveer 7,5 gulden miljoen kost, wordt betaald uit overheidssubsidies. DEN HAAG (GPD/ANP) - De economische groei in de wereld wordt ernstig bedreigd. De han delsstromen zijn zeer onevenwich tig. Het tekort op de handelsbalans (saldo van in- en uitvoer) van de VS nam vorig jaar met 25 miljard dol lar toe tot ruim 141 miljard dollar. De overschotten van Japan en de Bondsrepubliek Duitsland daaren tegen gingen omhoog met 37 en 20 miljard dollar tot respectievelijk bijna 86 en ruim 35 miljard dollar. Hierdoor wordt de roep om protec tionisme, het beschermen van de eigen markten, groter en neemt de onrust op de financiële markten toe. De kans op een wereldwijde depressie stijgt daardoor. Dit constateert het Internationa le Monetaire Fonds (IMF) in zijn jaarverslag, dat werd afgesloten op 30 april 1987. Het IMF tekent daar bij aan dat de belangrijkste indus triële landen inmiddels een reeks afspraken hebben gemaakt om de enorme onevenwichtigheden in de handel te verminderen. Zo is in ju ni op de economische topconferen tie in Venetië besloten dat Japan en West-Duitsland hun economie ën zullen gaan stimuleren. De ontwikkeling van de wereld economie in 1986 en het begin van dit jaar laat volgens het fonds een tweeslachtig beeld zien, waarbij de positieve kanten worden overscha duwd door negatieve. Aan de posi tieve zijde van de balans staan de vorderingen bij de inflatiebestrij- ding, de daling van de rente, de produktiegroei in veel ontwikke lingslanden, de verbetering van de beleidscoördinatie bij de industrie landen en de aanpassing van de wisselkoersen. Negatieve punten zijn onder meer de vertraging van de econo mische groei in de industrielanden, de opmars van het protectionisme en een verdere verslechtering van de financiële positie van veel lan den in de Derde Wereld, vooral door de aanhoudende daling van de grondstoffenprijzen. Ook wat betreft de werkloosheid werd nau welijks vooruitgang geboekt. De groei van de wereldeconomie was vorig jaar met 3,25 procent weliswaar even groot als in 1985, maar bleef toch achter bij de ver wachtingen. Dat lag vooral aan de teleurstellende ontwikkeling in de industrielanden. Daar verminder de de economische groei van 3,25 procent tot 2,75 procent. Op grond van de daling van de prijzen van olie en andere grondstoffen en de wisselkoersaanpassingen had meer mogen worden verwacht, al dus het IMF. Steun Kamer verbod op Swiil DEN HAAG (ANP) - Het verbod op het voeren van keukenafval (swill) aan varkens en pluimvee blijft gehandhaafd. Minister Braks (landbouw) kreeg daarvoor giste ren de steun van een meerderheid in de Tweede Kamer. Braks sloot niet uit dat het verbod zal worden uitgebreid naar runderen. Het uitbreken van van de Afri kaanse varkenspest bij een var kenshouderij in Zoetermeer in 1986 is aanleiding geweest voor de ze ingrijpende maatregel. De mi nister noemde het uitermate jam mer, maar noodzakelijk. Hij wees op de grote economische belangen die op het spel staan. Het gaat bij de export van varkens om een be drag van 5 miljard gulden, aldus de minister. "De reacties in het bui tenland op varkenspest zijn cata strofaal voor de afzet". Volgens de minister kan Neder land als exportland met een zeer hoge 'varkensdichtheid' (meer var kens dan mensen) een dergelijke mogelijke besmettingsbron niet toestaan. De minister wees kritiek uit de Kamer op de schadevergoe ding voor houders van swillbedrij- ven af. Volgens Braks is de finan ciële tegemoetkoming aan vergun ninghouders royaal geweest. Hij wees erop dat aan 129 bedrijven een bedrag van in totaal 10 miljoen gulden is uitgekeerd. ADVERTENTIE WASHINGTON (Rtr) - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met overweldigende meerderheid een wet aangenomen, die beperkingen stelt aan de invoer van textiel en schoenen in de Vere nigde Staten. De maatregel is on der meer gericht tegen de landen van de Europese Gemeenschap. Het Huis nam de wet na een debat van drie uur met 263 tegen 156 stemmen aan, ondanks dreigemen ten van president Reagan dat hij Ontslagen op ministerie EZ niet uitgesloten DEN HAAG (ANP) - Minister De Korte (economische zaken) wil geen enkele garantie geven dat er bij de vermindering van het aantal ambtenaren op zijn departement geen ontslagen vallen. Tot midden volgend jaar blijven die uit. Maar voor de periode daarna volstaat de minister met de verwachting "dat we een heel eind kunnen komen". Hij liet de kamercommissie voor economische zaken gisteren weten zich geen hardere toezeggingen te laten ontlokken. De Korte offert tot 1990 in totaal 540 banen aan de afslankingsope ratie. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meegerekend verdwij nen er de komende jaren 925 ar beidsplaatsen. De minister hoopt dit jaar al een derde deel (181 plaatsen) van de af slanking op zijn departement uit te voeren. Volgens hem worden de hogere ambtenaren daarbij niet ontzien: 108 plaatsen verdwijnen bij de relatief hoge rangen, 73 bij de lagere. Maar De Korte erkende dat zijn departement in vergelijking met andere ministeries meer aca demisch en hoger technisch perso neel in dienst heeft, ongeveer de helft van het totaal. zijn veto over dé maatregelen zal uitspreken. Volgens de wet mag de import van textielprodukten met hoog stens 1 procent per jaar toenemen, terwijl de invoer van schoeisel op het niveau van 1986 moet blijven. Hoewel de wet geen invoerbeper kingen oplegt aan afzonderlijke landen, zal de maatregel wel vér strekkende gevolgen hebben voor de uitvoer landen als Japan, Zuid- korea en Brazilië. In tegenstelling tot een vorige versie van de wet richt de nieuwe wet zich ook tegen de EG en Canada. Tegenstanders van het wetsvoor stel vrezen dat de wet vergeldings maatregelen zal uitlokken van an dere landen. President Reagan heeft laten weten dat hij zijn veto zal uitspreken over de wet, die nog door de Senaat moet worden goed gekeurd. In 1985 probeerde het Congres Reagans veto over een soortgelijke wet ongedaan te ma ken, maar dit mislukte, omdat de benodigde tweederde meerderheid van de stemmen net niet werd ge haald. Het is nog niet duidelijk of de voorstanders van de wet ditmaal wel op voldoende steun kunnen re kenen om een eventueel veto van Reagan te vernietigen. Verkoop Akzo ARNHEM (ANP) - Akzo onder handelt over de verkoop van haar bedrijfsonderdeel consumenten- produkten, maar daar is nog geen overeenstemming over bereikt. Dat heeft het chemieconcern giste ren aan het bestuur van de Amster damse effectenbeurs laten weten nadat er op de beurs geruchten hierover de ronde gingen doen. Ak zo heeft vorig jaar in de consumen- tenprodukten (met merken als Duyvis, Gracja, Zwitsal en Zendi- um) de omzet met 13 procent zien dalen tot 1,45 miljard gulden. Het bedrijfsresultaat steeg met 5 pro cent stijgen tot 91 miljoen. An Vakmanschap is Meestetsdiap Zulk nieuws lees je niet elke dag m de krant. Al gaat het hier om het gewicht van het nieuwe Grolsch beugelkratje, gemaakt van licht gewicht kunststof. Waarin u voortaan 16 in plaats van 20 flesjes zult aantreffen. Al met al scheelt dat ruim 4 kilo. Zo gaan de lasten omlaag en hoeft u eigenlijk maar één ding in te leveren: 't oude kratje. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7