Luchtaanvallen in Golfgebied hervat SieMatic Bevolking Uruguay wil veroordeling militairen 'Ommekeer nodig inHongarije Na vertrek Perez de Cuellar Sluiting PLO-kantoor in VS voor de rechter Rechter VS in verdediging Israël legt Zuidafrika sancties op Felle botsing Israël en Libanees Verzet Een nieuwe keuken, hoe lang zitten we dan in de rommel? iniHna DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 BAGHDAD (Rtr/UPI/AFP) - Iraq heeft gistèren zijn luchtaanvallen hervat op Iran en in de Perzische Golf, waarmee een eind kwam aan een gevechtspauze van zes dagen tijdens het bezoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, aan het gebied. WASHINGTON/TUNIS (AFP/AP) - Abu Iyad, een vooraanstaande fi guur binnen de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO, heeft giste ren de Amerikaanse beschuldigin gen afgewezen dat de PLO betrok ken is bij het internationale terro risme. De Amerikaanse regering maakte gisteren haar besluit be kend dat de PLO zijn informatie- kantoor in Washington moet slui ten. Woedende Palestijnen en een vooraanstaande Amerikaanse groep voor de burgerrechten deel den mee dat zij tegen het Ameri kaanse besluit een juridisch en po litiek gevecht gaan beginnen. Ze noemden het bevel een ongrond wettelijke stap ten gunste van Is rael. Hassan Abdel Rahman, hoofd van het PLO-kantoor in Washing ton, verklaarde het besluit binnen kort bij de Amerikaanse rechter te zullen aanvechten. „Ik zal politieke steun zoeken bij elk deel van de Amerikaanse samenleving dat ge looft in het recht op vrije menings uiting", zei hij tijdens een perscon ferentie. Het Amerikaans-Arabi sche Anti-Discriminatiecomité, een vooraanstaande verdediger van Arabische zaken, en de Ameri kaanse unie voor burger-vrijheden kondigden aan de campagne van harte te zullen ondersteunen. De Amerikaanse regering recht vaardigde haar besluit het PLO-in- formatiebureau te sluiten met de verwijzing naar de banden van de organisatie met terroristische invi- diduen en organisties, te weten: Abu al-Abbas - die betrokken was bij de kaping van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro in okto ber 1985 -, Abu Nidal - pleger of be- ramer van talloze terreur-acties in West-Europa -, het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, de FD- LP onder leiding van Nayef Hawat- meh en de FPLP van Georges Ha- bash. In Tunis noemde Abu Iyad het Amerikaanse besluit tijdens een persconferentie „een overwinning voor Israël". Volgens Abu Iyad heeft een onderzoekscommissie die was ingesteld door het Uitvoe rend Comité van de PLO, na de af- faire-Achille Lauro, de leider van het Bevrijdingsfront Abu Abbas, van elke blaam gezuiverd. De ver antwoordelijkheid voor de kaping lag alleen bij de plegers ervan, zei hij. Abu Iyad herhaalde dat de con tacten die de PLO in april in Al giers had met Abu Nidal erop wa ren gericht deze dissidente Pales tijn. ter dood veroordeeld door de PLO, op de hoogte te stellen dat de organisatie „tegenstander is van zijn acties". De sluiting van het PLO-kantoor in Washington betekent niet dat de VS de rechten van het Palestijnse volk in twijfel trekken. "Hun po gingen om deze rechten te krijgen door een proces van vreedzame on derhandelingen respecteren wij", aldus woordvoerder Redman van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Redman liet weten dat het PLO-kantoor in New York, dat fungeert als waarnemers missie bij de Verenigde Naties, wel open kan blijven. Kort nadat Perez gisteren in New York terugkeerde van bezoeken aan Iran en Iraq kwam de Veilig heidsraad achter gesloten deuren bijeen om zijn rapportering te ho ren en de kritieke situatie in de Golf te bespreken. Een westerse di plomaat noemde het weinig aanne melijk dat de Raad op korte ter mijn tot nieuwe maatregelen komt, zoals een wapenembargo tegen Iran omdat dit land weigert resolu tie 598 te aanvaarden waarin wordt WASHINGTON (Rtr) - De Ameri kaanse rechter Robert Bork die door president Reagan is voorge dragen voor een zetel in het Hoog gerechtshof heeft zich gisteren voor de juridische commissie van de Senaat verweerd tegen de kri tiek op zijn rol in het Watergate- schandaal. De omstreden rechter, wiens benoeming een verbitterde strijd tussen progressieve en con servatieve groeperingen heeft uit gelokt, werd voor de tweede dag door de commissie aan de tand ge voeld. Het optreden van Bork in het zo genaamde „Saturday Night Massa cre" van 20 oktober 1973 vormde het belangrijkste onderwerp op de hoorzittingen over zijn benoeming. Op die dag ontsloeg Bork in zijn functie van waarnemend minister van justitie de speciale aanklager in de Watergate-affaire, Archibald Cox. Bork gaf daarmee gehoor aan een opdracht van president Ri chard Nixon. Hij meende dat Cox iets te voortvarend tewerk ging bij zijn onderzoek naar Nixons rol in de Watergate-affaire. Kort daar voor waren minister van justitie El liott Richardson en diens plaats vervanger, William Ruckelshaus, afgetreden omdat zij het niet eens waren met Nixons verzoek. Bork vertelde de commissie dat de opdracht van Nixon „als een baksteen op mijn hoofd kwam", maar dat hij het bevel toch uitvoer de om te voorkomen dat het minis terie van justitie ontwricht zou ra ken. Volgens Bork was hij van plan onmiddellijk na het ontslag van Cox af te treden, maar bleef hij op aandringen van Richardson en Ruckelshaus toch aan, een lezing die door Richardson is bevestigd. Buitenland kort Overstromingen De recente golf van waterover last in China heeft aan ruim 650 mensen het leven gekost en circa 1 miljoen anderen dakloos gemaakt. Er zijn bijna drie miljoen hectare bouwland onder water komen te staan. Het zwaarst getroffen wer den provincies in het zuiden en midden van het land. Vrijspraak Twee politiemannen die be schuldigd waren van moord op een vrouw tijdens een rel in een kleur- lingenwijk zijn gisteren vrijgespro ken, omdat zij handelden in op dracht van een superieur. Een van de rechters van het hof nam een minderheidsstandpunt in. Hij zei dat de order tot het neerschieten van de leiders van het oproer zo on wettig was, dat een redelijk mens zich niet gebonden zou hebben ge voeld die uit te i opgeroepen tot een staakt-het-vu- ren, terugtrekking binnen de inter nationale grenzen en vredesbe sprekingen tussen de strijdende partijen. Iraq wil de resolutie aan vaarden als Iran dat ook doet, maar de Iraniërs hebben ook tijdens het bezoek van Perez niet duidelijk ge maakt of zij ermee instemmen. Te heran blijft eisen dat Iraq wordt aangewezen als aanstichter van het nu zeven jaar oude conflict in de Golf. Iraakse vliegtuigen vielen gister ochtend installaties aan van het Iraanse olielaadstation op het ei land Kharg en de olievelden bij Ka- ranj en Bagh-e-Malek in het zuid westen van Iran. De Iraakse lucht macht beschoot een uur later een „groot maritiem doel" voor de Iraanse kust, waarmee gewoonlijk een olietanker of een vrachtschip wordt bedoeld. In een verklaring van het Iraakse opperbevel werd de hervatting van de bombardementen gerechtvaar digd met een verwijzing naar de weigering van Iran de resolutie 598 te aanvaarden, met „de belemme ring door Iran van de vredespogin gen" en „de door Iran uitgevoerde agressie tegen woonsteden" in Iraq. De Iraakse aanvallen kwamen nadat een woordvoerder Iran ervan beschuldigde met artillerie de Zui- diraakse havenstad Basra te heb ben beschoten. „Iraq zal Iraanse steden van de kaart wissen als de Iraanse heersers doorgaan met de ze arrogante daden", zei hij, eraan toevoegend dat de Iraakse lucht macht genoeg vliegtuigen heeft om die klus te klaren. „De Iraakse luchtmacht kan 100 toestellen af sturen op elke Iraanse stad om de Iraanse bombardementen op Iraakse woonsteden te vergelden", zei hij. Inwoners van Basra, die vanuit Baghdad werden opgebeld, verklaarden dat sinds dinsdag meer dan 150 granaten waren ge vallen in de stad. Na te hebben gehoord van de nieuwe gevechtsacties van Iraq en Iran verklaarde Perez gisteren in New York dat beide partijen „nu hun spieren losmaken". Over zijn bezoeken aan Teheran en Baghdad zei Perez dat hij van beide partijen heeft vernomen „wat zij in hun achterhoofd denken". Hij weidde niet uit. Op een vraag of hij opti mistisch is, zei de VN-secretaris- generaal dat hij -dat woord niet graag gebruikt. TANKAUTO ONTPLOFT JERUZALEM (AFP/UPI) - De Is raëlische regering heeft gisteren een reeks sancties afgekondigd te gen Zuidafrika. In een vergadering, waaraan tien ministers deelnamen, besloot het kabinet de economische en com merciële contacten met het apart heidsbewind in Pretoria te beper ken. Volgens de Israëlische radio komen de maatregelen neer op het volgende: geen nieuwe investerin gen in Zuidafrika, en geen lenin gen meer afsluiten bij Pretoria. Ook neemt Israël geen betalingen meer aan in de Zuidafrikaanse munt (Rand). Ook zal Israël niet meer dienen als doorvoerhaven voor goederen van en naar Zuid afrika. Met onmiddellijke ingang reizen geen ministers meer naar Zuidafri ka en stopt het ministerie van toe risme met het maken van reclame voor reizen naar Zuidafrika. Ook opent Israël een speciaal fonds voor zwarte studenten uit Zuidafri ka. Daaruit zal hun studie in Israël betaald worden. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat Israël met zijn maatregelen op één lijn zit met de Europese Ge meenschap. In maart had het Israë lische kernkabinet besloten, de mi litaire samenwerking met Zuidafri ka te beperken tot lopende con tracten. Een comité van verschei dene ministers kreeg toen op dracht de sanbties te formuleren die Israël tegen Zuidafrika zou moeten instellen, daarbij rekening houdend met zijn eigen specifieke belangen en met de situatie van de belangrijke joodse gemeenschap in Zuidafrika. Zuidafrika is een van de belang rijkste klanten van de Israëlische wapenindustrie. De Israëlische re gering weigert details over haar wapenindustrie bekend te maken. Tegenstanders van de sancties, on der wie de minister van handel Sharon, hebben gezegd dat een breuk met Zuidafrika Israël mil joenen dolars en duizenden banen zou kosten. Een hoge ambtenaar van buiten landse zaken zei op de televisie dat het pakket sancties de druk van Amerikaane functionarissen zal verminderen. „Wij hebben een pro bleem in de Verenigde Staten, en dan vooral in het Congres, omdat wij tot nu toe geen stappen geno men hebben", aldus directeur-ge neraal Yossi Beilin. „Ik geloof dat, als gevolg van de stappen die wij heden genomen hebben, een dui delijke verandering zal optreden in de Amerikaanse houding jegens v-i -ffn. KANSAS CITY - Een vliegtuig gaat dwars door de enorme rookwolken heen die ontstonden nadat een tankauto met benzine in de brand was ge vlogen op een snelweg bij de Amerikaanse stad Kansas City. De auto was met razende vaart de vangrails in gereden en kwam ondersteboven op de andere weghelft terecht, waarna hij explodeerde. Nog uren daarna was het verkeer geblokkeerd. De chauffeur werd met brandwonden in het zie kenhuis opgenomen. (foto AP) BUDAPEST (GPD) - De toekomst van het land staat op het spel. Met deze woorden besloot dc Hongaar se premier Karoly Grosz gisteren zijn 'troonrede' voor het parle ment. De boodschap was kort maar krachtig: een radicale omme keer van consumptiemaatschappij naar een efficiënte produktie-sa- menleving is noodzakelijk om een economische ramp te voorkomen. Grosz constateerde een afne mend geloof in het socialisme on der de bevolking, parallel aan wat hij noemde „een toenemende kracht van extremistische stand punten". Hij weet dat enerzijds aan foutieve economische beslissingen in het verleden (te veel nadruk op consumptie in een door de staat vrijwel volledig gecontroleerde economie), anderzijds aan een ge brekkig functionerende democra tie. Naast economische is politieke hervorming noodzakelijk, stelde hij. informeren over beslissingen en de achtergronden daarvan. Het parle ment moet bovendien een veel sterker controlerende taak krijgen. Om dat te bereiken wordt een spe ciaal bureau in het leven geroepen dat de relaties tussen parlement en regering moet stroomlijnen en in tensiveren. Partijleider Janos Kadar die als parlementslid het woord voerde, merkte ironisch op dat zeker hij zich verantwoordelijk moet voelen voor de in het verleden gemaakte fouten. Kadar is al meer dan 30 jaar aan de macht. Hij voegde daar ove rigens direct aan toe dat die be leidsfouten onlosmakelijk waren verbonden met het socialistische systeem zoals dat al tientallen ja ren functioneert. Veel waarde hechtte de partijlei der daarom aan de hervorming in de Sovjetunie. De regering wil on der meer het begrotingstekort van tegen de twee miljard gulden in één jaar tijd bijna halveren en voor 1990 wegwerken. Bovendien mag de buitenlandse schuld, momen teel bijna 35 miljard gulden, niet verder oplopen omdat alleen al aan rente vorig jaar ruim 1,6 miljard gulden moest worden betaald. ADVERTENTIE Vanunu De voormalige kerntechnicus Mordechai Vanunu die in Israël is aangeklaagd wegens hoogverraad mag zijn vriendin niet ontvangen en krijgt ook geen toestemming een priester te spreken. Ook mag hij niet met familieleden bellen of voedselpaketten ontvangen. Van unu had daarom gevraagd maar een rechtbank heeft het verzoek gisteren afgewezen. Vanunu werk te negen jaar in het Israëlische nu cleaire onderzoekscentrum Dimo- na in de Negev woestijn. Filipijnen Bijna de helft van de militairen op de Filipijnen is van mening dat een militaire staatsgreep gewettigd is in het geval van een communisti sche dreiging. Eenderde acht ge welddadige overwerping van een onbekwaam geachte regering door het leger gewettigd. Dit is gebleken uit een opiniepeiling die gisteren in Manila werd gepubliceerd. Uitwijzing De regering van Panama heeft gisteren een Amerikaanse journa liste uitgewezen. Het gaat om Lu- cilla Newman, correspondent van het Amerikaanse Cable Network News. Er is geen enkele reden op gegeven voor de drastische maatre gel. Wel was Newman vorige maand door generaal Noriega, de sterke man van het Panamese be wind, beschuldigd van leugens. HASBAYA (UPI/AFP) - Bij de door Israël ingestelde „veiligheids zone" in Zuid-Libanon hebben Is raëlische troepen gisteren van man tot man gevochten met pro-Syri- sche guerrillastrijders. Daarbij zijn drie Israëlische soldaten omgeko men en vier gewond geraakt. Dit is- Libanese politiebron- Het aantal doden onder de Israë liërs is het hoogste bij één incident sinds Israel in 1985 het merendeel van zijn troepen terugtrok uit Liba non. Het Libanese Nationale Ver- zetsfront, een coalitie van linkse groepen, heeft de verantwoorde lijkheid voor de gevechten op geëist. Een Israëlische patrouille stuitte gisterochtend voor zonsopgang op een groep pro-Syrische Libanese en Palestijnse guerrillastrijders die een aanval wilden doen op een stel ling die werd bemand door Israëli sche troepen en leden van het door Israel gesteunde Zuidlibanese le ger (SLA). Dat gebeurde bij Has- baya, op 16 km noordelijk van de Israëlische grens. Er ontstonden gevechten van man-tot-man waar bij de Israëliërs bajonetten, mes sen en degens gebruikten. In Tel Aviv verklaarde een legerwoord- voerder dat bij gevechten in rots achtig terrein op 2 km noordelijk van het dorp Shouba, aan de west zijde van de berg Hermon, drie Is raëlische soldaten om het leven kwamen en vier gewond raakten. Het Libanese Nationale Verzets- front gaf geen cijfer van eigen ver liezen maar een van de gewonde guerrillastrijders die wist te ont snappen, zei te menen dat 14 guer rillastrijders vermoedelijk door de Israëliërs zijn gedood. Ook bij de installatie van een SieMatic keu ken krijgt u het fijne gevoel de beste keuze te hebben gemaakt. Hoe uitgebreid ook, wij zorgen dat uw SieMatic keuken binnen 5 dagen kookklaarin uw huis staat. Kompleet, inclusief alle breek-, tegel-, stuc-, water-, gas-, elektra- en schoonmaakwerkzaamheden. Een echte SieMatic kost u minstens 6.000 gulden. Maar als u alle showrooms hebt gezien, 't Liefst een SieMatic. SieMatic Keukenplein Leiderdorp Meubefpie<ri9(ieetageMi|n<Jers meubelen(Leiderdorp Tel 071-412615 Goedhart Bouwhuis Alphen Ad Rijn oorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Run Tel. 01720 2210 BUENOS AIRES - Corina Orialli was tijdens de militaire dictatuur in Uruguay een van de tienduizen den politieke gevangenen die ken nis maakte met de wrede folterme thodes van de militairen. Na het herstel van de democratie in 1985 verkreeg zij weer haar vrijheid en kon haar oude baan als bankem ployé weer opnemen. Aan de balie van de bank in Montevideo, waar door Jan Thielen zij sindsdien werkt, herkende zij vorige week in de rij van wachten de cliënten een van haar voormali ge folteraars: de militaire arts ma joor Nelson Marabotto. Corina Ori alli kon haar emoties niet bedwon gen en barstte in tranen uit. Zij schreeuwde „folteraar" en „moor denaar" naar de legermajoor en zij moest door haar collega's worden getroost. Verschillende bankemployés en ook toevallig aanwezige cliënten begonnen eveneens „moordenaar" en „folteraar" naar de beruchte le gerarts te roepen, waarop deze overhaast vertrok. Enkele uren la ter werd Corina Orialli samen met twee collega's door de politie voor enkele uren vastgehouden en zij zal zich voor de rechter moeten ver antwoorden in verband met een aanklacht wegens smaad die de voormalige folteraar tegen haar in diende. De opleving van de harde con frontatie tussen burgers en militai ren over de schending van de men senrechten tijdens de voorbije dic tatuur blijkt niet alleen uit dit pijn lijke incident. Tegen de wil van de meerderheid van de bevolking wist president Julio Maria Sanguinetti in december vorig jaar een algeme ne amnestie door het parlement te jagen waarmee alle militairen hun misdadig verleden werd vergeven. Vooraanstaande persoonlijkhe den uit de oppositie en de mensen- rechtenkringen richtten een natio nale commissie op om de 552.000 handtekeningen te verzamelen die de Uruguaanse grondwet voor schrijft om een referendum over de omstreden amnestiewet onmoge lijk te maken. Dat komt overeen met 25% van het Uruguaanse elec toraat. De nationale commissie kondigde afgelopen weekeinde aan dat inmiddels 542.000 handte keningen werden verzameld, waar mee het benodigde aantal bijna is bereikt. President Sanguinetti heeft op alle mogelijke manieren gepro beerd de Uruguanen te overtuigen om niet voor het referendum te te kenen. „De amnestie betekent de verzoening van de Uruguanen en het referendum de wraak van links op de strijdkrachten, die de stabili teit van de democratie in gevaar kan brengen", aldus de Uruguaan se president. De meeste Uruguanen zijn ech ter de tijd dat Uruguay de 'martel kamer van Latijns-Amerika' werd genoemd nog niet vergeten. En quêtes hebben uitgewezen dat een meerderheid voorstander is van berechting van de militairen door de burgerjustitie. De militairen hebben aangekon digd „onder geen beding" zich voor hun optreden tijdens het mili taire bewind te zullen verantwoor den. Dat gaf uiteindelijk de door slag dat president Sanguinetti. met de hulp van de traditionele 'blan- co'-oppositiepartij, zwichtte en. de amnestie afkondigde. De linkse oppositie in het parle ment, het Frente Amplio (Breed Front) behaalde deze week nog een belangrijke overwinning op de conservatieve regering van presi dent Sanguinetti. Het parlements lid Nelson Rovira klaagde de toen malige bevelhebbers van de strijd krachten, die in 1973 de staats greep pleegden, aan bij de justitie wegens 'rebellie en aanslag op de grondwet' Deze delicten vallen niet onder de amnestiewetgeving. De militai ren hebben al het mogelijk gedaan om het hoger gerechtshof ervan te overtuigen, dat alleen de militaire justitie zich kan ontfermen over vermeende misdaden die door de militairen zijn gepleegd. Het hoger gerechtshof verwierp dat argu ment en heeft inmiddels een bur gerrechter opgedragen een proces tegen de voormalige bevelhebbers voor te bereiden. President Sanguinetti De conservatieve regering van Sanguinetti heeft zich erg bezorgd getoond over deze successen van de linkse oppositie, maar zij is niet bij machte daar veel aan te veran deren. De regering kan geen in vloed uitoefenen op de kiesraad als het gaat om een referendum over de omstreden amnestie voor de mi litairen, noch op de onafhankelijke justitie over de berechting van de verantwoordelijken van de staats greep in 1973. De Uruguaanse militairen heb ben geen last van de zware interne crisis zoals hun Argentijnse colle ga's. Zij hebben in 1985 vanuit een sterke positie de macht aan presi dent Sanguinetti overgedragen. Volgens mensenrechtenorganisa ties sloten Sanguinetti en de mili tairen daarbij een geheim akkoord waarmee de militairen gevrijwaard worden van elke kritische herzie ning van hun bewind. Sanguinetti lijkt deze belofte niet te kunnen nakomen en waar nemers spreken over een 'groeiend onbehagen binnen de strijdkrach ten'. Zij sluiten het niet uit dat de geschiedenis van begin zeventiger jaren zich kan herhalen, toen de toenmalige president Pacheco Are- co, net als Sanguinetti van de Colo- rado-partij, zijn regering willens en wetens onderwierp aan de dictaten van de legerleiding.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5