Salaris diplomaat 'een rommeltje' Aanpak 'loos alarm' via bundeling van krachten Zenuwoorlog rond ontvoering van Heijn Bijna 3 miljoen voor groot cara-onderzoek Minister voerde nieuwe regeling ondanks forse weerstand toch in Parlementair onderzoek bouwfraude BELLEN MET JUAN IN SPANJE IS GOEDKOPER DAN JE DENKT. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 JKTHJii.VH PAGINA 3 Kamer dringt aan op nieuw systeem DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) moet van de Tweede Kamer zo snel mogelijk een nieuw salaris- en vergoedingensysteem voor Nederlandse di plomaten op poten zetten. De Kamer concludeerde op basis van een rapport van de Re kenkamer dat het bestaande systeem een rommeltje is. DEN HAAG (GPD/ANP) - 'Het zal wel loos alarm wezen'. In ruim 92 procent van de gevallen dat de politie zich na een alarmmelding naar de plaats des onheils rept, blijkt er niets aan de hand te zijn. Vrijwel iedereen reageert slechts schouderophalend op een alarm signaal of zwaailicht bij een winkel of kantoorgebouw. De winkelier kan slechts hopen dat de inbreker door het geluid op de vlucht zal slaan, want de politie wordt door de buurtbewoners niet gewaar schuwd. Wel wordt er geklaagd over geluidsoverlast. Het 'loos alarm' kost de politie elk jaar zo'n 163 manjaren werk en zo'n 15 tot 16 miljoen gulden. Na tien keer voor niets in vliegende vaart te zijn uitgerukt, daalt ook bij de agent de bereidheid om nog lan ger snel op een melding te reage- ren. Wanneer zowel de burger als de agent niet adequaat reageert op een alarmsignaal, verliest een alarminstallatie zijn functie. Het ongehoord hoge percentage loze alarmeringen is volgens de po litie te wijten aan fouten bij de ge bruiker (60 procent) of technische mankementen (15 procent). De ge bruiker schuift het probleem door naar de installateur of naar het in structieboekje dat de fabrikant heeft bijgeleverd, terwijl die zich verschuilt achter slechte installe ring of het niet juist volgen van de handleiding. Elf installatiebedrijven hebben hun krachten gebundeld onder de naam Detec en zijn een samenwer king aangegaan met Siemens. Vol gens Detec, dat zich gisteren een week voor de Beveiligingsbeurs in Utrecht presenteerde, worden de problemen rond het 'valse alarm' veroorzaakt door de wildgroei in de beveiligingssector. Er ontbre ken normen en voorschriften voor de aanleg van een alarminstallatie, Volgens de Rekenkamer is het be staande systeem al jaren ondoor zichtig en 'onberedeneerbaar' is. De 1100 overheidsdienaren in den vreemde, die in 1985 een salaris in casseerden van 220 miljoen gulen, leverden volgens de Rekenkamer een te geringe bijdrage aan de be zuinigingen. De drie grote fracties in de Ka mer vragen zich bij voorbeeld af of een gehuwde ambtenaar een toe slag van veertig procent op zijn sa laris moet krijgen als hij zijn echt genote meeneemt naar het buiten land. Andere landen houden een veel lager percentage aan. De Re kenkamer schreef in maart van dit jaar dat niet meer te achterhalen valt hoe het percentage van veertig tot stand is gekomen. Behalve deze toeslag kunnen ambtenaren in buitenlandse dienst aanschaf rekenen op een reeks aanvullingen en vergoedingen. Als voorbeeld van een ondoorzichtige situatie noemde de Rekenkamer de 'wit goedregeling' voor ambassadeurs en consuls. Deze regeling houdt in dat een vergoeding wordt verstrekt voor de aanschaf van beddegoed ten behoeve van de ambtswoning. De regeling, die niet schriftelijk HAARLEM (GPD) - Tussen de In februari van dit jaar komt Gerrit ontvoerders van Ahold-topman Jan uitvoerig aan het woord in El- Gerrit Jan Heijn en de politie lijkt een hevige zenuwenoorlog te woe den. De kidnappers hebben de ma nager inmiddels acht dagen in han den en alles wijst er op dat ze pas advertenties van morgen zit te dinsdag, vier dagen na de oproep ken. Dan klagenze tegen me, dat van de politie, hun claim hebben bevestigd. Dat duidt op koelbloe digheid. Weekblad. Hij zegt onder "Als je Heijn heet, denken de ?n datje alles van de onderne ming weet en datje persoonlijk de het filiaal in Bloemendaal a geen beschuit was. Tegen vreem den zeg ik dan dat ik er naar zal kij- Elk foutje van beide partijen kan ken. Bij bekenden laat ik toch wel grote gevolgen hebben. Zo maak- merken dat ze daarvoor niet bij mij ten de ontvoerders van zakenman moeten zijn". Caransa in 1977 een vergissing Volgens Gerrit Jan waren de kin door met een vertegenwoordiger deren op de lagere school indertijd van het bedrijf van Caransa af te jaloers op hem omdat vader een ei- spreken dat hij in een bepaald Am- gen snoepfabriek had. Na de HBS sterdams café telefonisch nieuwe instructies zou krijgen. Ze hadden er echter geen rekening mee ge houden dat deze kroeg op maan dag gesloten was. Toen de telefoon niet werd opge- besloten i paniek zelf onder i ging hij - evenals zijn broer Albert - naar Nijenrode en vervolgens naar de Berkeley University in de Verenigde Staten. In 1954 kwam Gerrit Jan in het bedrijf. Om dat bedrijf te leren kennen, stond hij i filialen in Amster- ter plekke te gaan kijken. Daar kwamen de ontvoerders oog te staan met de Caransa-man, die, lozak rijst dicht te ondanks dat ze bivakmutsen droe- loof me, dat is het moeilijkste dat gen, de politie een nauwkeurig sig- is", nalement kon verschaffen. De ontvoerders van mevrouw Van der Valk, echtgenote van een horeca-tycoon, lieten zich verlei den tot langere gesprekken met de onderhandelaars van de familie dan noodzakelijk was. Zo kon de politie de plek localiseren vanwaar de Italiaanse tussenpersoon van de ontvoerders belde. Op basis van die gesprekken en het accent kon den experts de herkomst van de Italiaan bepalen. De man zit mo menteel een gevangenisstraf van acht jaar uit. is vastgelegd, is ontstaan omdat al le ambtswoningen voor rijksreke ning zijn ingericht. Het witgoed voor de slaapkamers draagt vol gens het ministerie echter een zo danig persoonlijk karakter dat de an de ambtenaar wordt overgelaten. De goederen, betaald uit de rijksrekening, wor den vervolgens eigendom van de ambtenaar. Het CDA-kamerlid Frinking ver woordde gisteravond de algemene mening van de Kamer toen hij ver klaarde een 'buitengewoon onrus tig gevoel' over te houden na lezing van het verslag van de Rekenka mer. Hij drong overigens niet aan op een bezuiniging op de 220 mil joen gulden die worden uitgetrok ken voor de salarissen en vergoe dingen van de diplomaten. In de nieuwe regeling moet in elk geval duidelijker onderscheid wor den gemaakt tussen het basis-sala ris van de ambtenaar in buiten landse dienst en tegemoetkomin gen in allerlei kosten, meent de Ka mer. Van den Broek antwoordde bezig te zijn met het opstellen van een dergelijk systeem, maar het is de vraag of dat al op 1 januari 1988 kan worden ingevoerd. Bom gevonden NIJMEGEN (ANP) - Personeel van een aannemersbedrijf heeft gisterochtend op een bouwplaats in Nijmegen een tijdbom gevon den. De bom lag op een terrein waar een nieuw Nijmeegs politie bureau moet komen en bestond uit een jerrycan met daaraan verbon den een tijdmechanisme. In eerste instantie dacht de politie dat het om een nepbom ging, aldus de woordvoerder. Twee agenten brachten daarna het geval naar het hoofdbureau van politie. Toen de Explosieven Opruimingsdienst (EÓD) ter plaatse kwam bleek het toch om een echte bom te gaan. waardoor in principe elke 'beun haas' met 'wat elektronica' een be veiligingsplan kan opzetten. Door het samenbundelen van de eigen ervaringen en overleg met politie, verzekeraars en leveran ciers denkt Detec een kwaliteits- produkt te kunnen leveren, dat niet alleen effectief is maar ook de rust van politie en buurtbewoners ten goede komt. Van Dijk. hoofd afdeling beveili ging van Siemens, hoopt ook de verzekeraars te betrekken in de sa menwerking. Tot nu toe hielden die zich vooral bezig met de hoogte van de premie in plaats van eisen te stellen aan de kwaliteit van de alarminstallaties. Het zijn de verze keringsmaatschappijen die de ei sen moeten vastleggen, waaraan een alarminstallatie moet voldoen, meent Van Dijk. Ouders overleden kind zien af van ldacht na gesprek met ziekenhuis LISSE - Tien burgemeestersvrou wen uit de hele wereld hebben giste ren in de Keukenhof in Lisse bloem bollen gepoot. De vrouwen waren in Nederland op uitnodiging van het Internationaal Bloembollen Centrum ter gelegenheid van We- reldbloembollendag. Ria Lubbers, de echtgenote van de premier, as sisteerde de vrouwen bij hun werk zaamheden. Hier helpt zij Maria Mede-Iacoboni uit Rome. (foto Wim Dijkman) Beschuit Gerrit Jan Heijn mag dan onbe kend zijn bij het grote publiek, de Ahold-topman is de laatste jaren verschillende keren geinterviewd. Binnenland kort Asiel gevraagd Familieleden van de veertien Chilenen die door het Pinochet-be- wind ter dood zijn veroordeeld, hebben vandaag minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ge vraagd deze mensen politiek asiel in Nederland te verlenen. Het Chileense bewind laat ter dood veroordeelde gevangenen vertrekken mits een ander land hen wil opnemen. Het Europees Parlement heeft de twaalf landen van de Europese Gemeenschap ge vraagd, asiel aan te bieden. De groep familieleden heeft de afgelo pen dagen bezoeken gebracht aan Scandinavische landen en reist door naar Frankrijk. Heroïnevondst De douane van de grenspost Bergh bij Arnhem heeft tijdens een routinecontrole in de auto van een 30-jarige inwoner van Rotterdam ruim 20 kilo heroïne gevonden. De heroïne heeft een marktwaarde van vier miljoen gulden. De Rotter dammer werd voor een routinecon trole aangehouden. Door het ge drag van de hasjhond van de doua ne kreeg men het vermoeden dat in de auto drugs aanwezig waren. Bij een nader onderzoek bleek de he roïne in de kokerbalken verstopt te zitten. Oplichting Een 45-jarige man uit Hengelo en zijn 47-jarige medewerker uit Bor ne zijn aangehouden omdat ze wor den verdacht van oplichting bij kredietbemiddeling. Ze brachten op voorhand al forse kosten in re kening voor hun dienstverlening. Maar van de kredietverlening kwam niets terecht, terwijl de cli ënten hun reeds betaalde geld niet terug kregen. Uit onderzoek van de politie is inmiddels gebleken dat met de oplichting in totaal meer dan een half miljoen gulden is ge moeid. Vandalisme Onbekenden hebben voor 60.000 gulden schade aangericht aan een archeologisch project in de Noord- spaarndammerpolder. Een contai ner met gereedschappen en vond sten uit het begin van de jaartelling werd in brand gestoken. DEN HAAG (GPD/ANP) - De in voering van een nieuwe subsidiere geling voor de woningbouw door minister Gruijters stuitte in 1975 al om op grote weerstand. De beleg gers, de woningbouwverenigingen en zelfs zijn eigen partij D66 had den kritiek op de voorstellen van de minister. Iedereen voorspelde dat de kosten van het systeem op de lange duur erg hoog zouden worden en niemand wilde aan een regeling die een looptijd van vijftig- jaar had. Dit bleek gisteren tijdens verhoren van betrokkenen door de enquêtecommissie bouwsubsi- dies. De regeling van Gruijters week af van de voorstellen zoals die een paar jaar - daarvoor waren inge diend door de commissie Hartog. Daarin was voor het eerst sprake van een zogenoemd dynamisch kostprijssysteem (DKP), een bere keningswijze, waarbij huur en sub sidie worden vastgesteld, reke ninghoudend met de toekomstige ontwikkeling van de oriizen. Gruijters nam het idee van de DKP over, maar de commissie Har tog had nog een aantal andere voor stellen, die slechts ten dele werden overgenomen. Hartog wilde op de lange duur van het hele systeem een forse huurverhoging van 8 pro cent doorgevoerd en zouden ook de jaren daarop de huren fors stij gen. Toen ging de inflatie echter zo hard, dat die verhogingen nauwe lijks genoeg waren om de geldont waarding bij te houden, laat staan om de kloof te dichten tussen de re latief lage huren en de werkelijke exploitatiekosten. Teleurstellend Voor de beleggers was het een grote teleurstelling dat die huurli- beralisering niet werd doorge voerd, zo bleek gisteren tijdens de achtste dag van de openbare verho ren van de parlementaire enquête commissie. "Ik heb wel eens ge zegd dat het een zieke zaak was dat de woningbouw veertig jaar na de oorlog nog steeds afhankelijk was van subsidie", aldus jonkheer mr. G.O.J. van Tets, voormalig alge meen directeur van het pensioen fonds van Unilever en lid van de Raad voor Onroerende Zaken (ROZ). Bij Progres, het ondernemings pensioenfonds van Unilever, wer den voor het incasseren van subsi die dezelfde kunstgrepen toege past als bij het ABP. Maar volgens DEN HAAG (GPD) - Er komt een onderzoek naar de effecten van medicijnen op cara-patiënten. Mi nister Deetman (onderwijs) en staatssecretaris Dees (volksge zondheid) hebben samen 2,9 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor een vier jaar durend onder zoek naar deze 'chronische aspeci fieke respiratoire aandoeningen', zoals astma, bronchitis en lon- genfyseem. Uit recent onderzoek blijkt dat 10 procent van de Neder landse bevolking aan een of andere vorm van cara lijdt, hetgeen leidt tot een verlies van 1 miljard gulden per jaar door werk- en schoolver- Het onderzoek spitst zich toe op langere-termijneffecten van diver se medicijnen, de vermindering van ziektesymptomen en op school- en werkverzuim. Er zal worden gekeken naar het effect van medicatie op de groei en ont wikkeling van longen en luchtwe gen bij kinderen. Tevens wordt via een vragenlijst geprobeerd de fac tor 'levenskwaliteit' te meten bij volwassenen. Cara bij kinderen van 8 tot 12 jaar zal worden onderzocht in het Aca demisch Ziekenhuis in Groningen, het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag, het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam en op de fy- siologie-afdeling van de Rijksuni versiteit Leiden. Het volwassenen- onderzoek zal gedaan worden in de academische ziekenhuizen van Groningen, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Nijmegen. DOETINCHEM (ANP) - Het echt paar Vlasblom uit Doetinchem heeft na een "constructief ge sprek" met de Stichting Doetin- chemse Ziekenhuizen besloten, geen klacht in te dienen bij het me disch tuchtcollege tegen het team dat in februari 1985 betrokken was bij de operatie van hun vierjarige zoon Dennis in het Sint Jozef Zie kenhuis in Doetinchem. Het kind overleed, hoewel het om een kleine ingreep ging. Volgens de ouders was er bij het geven van de narcose geen rekening mee gehouden dat het jongetje ooit een zware hart operatie had ondergaan. Het initiatief tot het gesprek was genomen door het echtpaar Vlas blom. "Wij vinden een verandering van de situatie waardoor dit soort gebeurtenissen in de toekomst kan worden voorkomen belangrijker dan welke strafvervolging ook", al dus de heer Vlasblom. Justitie heeft deze zomer beslo ten de anesthesist strafrechtelijk te vervolgen wegens dood door schuld. De hoofdofficier van justi tie in Arnhem, mr. H. Peijnenburg, zei dat hij tot nu toe alleen infor meel op de hoogte is gesteld van de resultaten van het gesprek tussen ouders en ziekenhuis. Hij sluit niet uit dat de beslissing tot vervolging zal worden heroverwogen. De inspecteur voor de volksge zondheid zei desgevraagd dat nu afspraken zijn gemaakt over de manier waarop de Doetinchemse ziekenhuizen in de toekomst om gaan met kinderen die voor een on derzoek of behandeling worden opgenomen. Ongeacht het specia lisme waaronder de ziekte of afwij king valt en welke specialist de be handelaar is, zal ook altijd de kin derarts erbij worden betrokken. De afspraken betreffen verder onder meer het inwinnen van in formatie bij anders ziekenhuizen als het kind daar eerder is behan deld en het contact tussen artsen en ouders wanneer het leven van een kind niet meer te redden is. Jongeren aangehouden na zedenmisdrijven voningbouwsubsidies af. Dat jonkheer Van Tets betekende dat exploitanten huur moesten kunnen vragen die overeenkwam met de werkelijke exploitatiekosten van de woning. Hartog stelde daarom een huurver hoging van 20 procent voor en de invoering van individuele huur subsidie voor bewoners. Die huursubsidie kwam er, maar de huurverhoging ging om politie ke redenen niet door. Wel werd bij de invoering van het DKP-systeem dat /olkomen open zaak" waar niets geheimzinnigs aan was. Van gehei me overeenkomsten of "herenak koorden" was geen sprake. "Ik heb de indruk dat Masson zijn eigen afspraak met het depar tement op een gegeven moment "herenakkoord" is gaan noemen, en dat de affaire zo een eigen leven is gaan leiden", stelde Van Tets. De beleggers hadden veel bezwa ren tegen de regeling van Gruijters. Er was de kritiek op de krappe be rekening van de exploitatiekosten en de lange looptijd van de subsi die. Voor de exploitatiekosten werd wel een oplossing gevonden, de looptijd van de subsidie bleef echter. Men vond bovendien het rende ment onder de nieuwe regeling veel te laag. In feite werd de subsi die, die vroeger in tien of twintig jaar werd uitbetaald nu over een periode van vijftig jaar uitge smeerd. De beleggers wilden niet zo lang aan een staatsregeling vast zitten. Een ander bezwaar was, dat het rendement om de tien jaar op nieuw werd bekeken en aangepast aan de rente van de staatsobliga ties. Voor de beleggers was dit alles voldoende reden om geen wonin gen onder de nieuwe subsidierege ling te willen bouwen. Gruijters was echter niet bereid de zaak aan te passen, en hij wendde zich tot de woningcorporaties met de vraag of zij in de duurdere huurwoningen wilden stappen. In principe bleek daar wel bereidheid voor te zijn, hoewel men in corporatieland ook niet erg blij was met de DKP-rege- ling. Een marktonderzoek leerde ech- ter al snel dat de belangstelling voor premiehuurwoningen op dat moment niet erg groot was. "Er was hooguit ruimte voor zo'n 2.000 tot 3.000 duurdere woningen. De belangstelling voor koopwoningen was veel groter", aldus drs. B.G.A. Kempen, directeur van de Nationa le Woningraad, een belangenorga nisatie van corporaties, tegenover de enquêtecommissie. Zowel de beleggers als de wo ningcorporaties voorzagen bij in voering van de regeling dat die op den duur enorm zou gaan drukken op de begroting. Een kritiek die werd gedeeld door regeringspartij D66. Die partij had zelfs een eigen subsidiesysteem ontworpen, de zo genaamde indexlening. Tot teleur stelling van volkshuisvestins- woordvoerder Nypels legde Gruij ters dat voorstel echter ter zijde. Voor de kamerfractie was dat re den om de volkshuisvestingspara graaf uit het toenmalige regeerak koord niet meer te erkennen. De fractie heeft na die tijd ook geen controle meer uitgeoefend op de uitvoering van de regeling. Nypels: "Ik wilde er geen verantwoorde lijkheid voor op me nemen". EINDHOVEN (ANP) - De politie heeft twee Eindho- vense jongens van 16 jaar aangehouden die worden verdacht van een groot aantal zedenmisdrijven zoals verkrachtingen, vrijheidsberovingen, bedreigingen en mishandelingen. In verband hiermee hoopt de politie nog meer jongens aan te houden. De twee verdachten maken deel uit van een groep jongeren die al ruim een jaar rondzwerven in de Eind- hovense wijk Tongelre. Jongeren uit die groep hielden regelmatig meisjes tegen hun wil aan en namen hen mee naar een afgelegen keet of naar de bossen. Daar werden ze bedreigd, mishandeld en seksueel mis bruikt. Sommige meisjes is dat zelfs meerdere keren overkomen, aldus een woordvoerder van de politie. De slachtoffers, die in leeftijd variëren van 13 tot 16 jaar, durfden uit angst voor de jongens geen aangifte te doen. De zaak kwam aan het rollen toen een volwasse ne er getuige van was dat een meisje werd meegeno- ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Spanje ca.f 1.80 per minuut.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3