'Waarover zing je eigenlijk?' Reportage Meer aandacht voor slachtoffer misdrijf door voorlichting Hard gesprek tussen paus en Amerikaanse bisschoppen PAGINA 2 DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 Elisabeth Schwarzkopf geeft leerlingen en publiek een lesje Discipline, muzikale intelligentie, concen tratie en moed: het stond niet op het aan meldingsformulier voor de meestercursus die de beroemde sopraan in ruste Elisa beth Schwarzkopf momenteel in Amster dam geeft. Maar na de eerste sessies is meer dan duidelijk dat deelnemers in rui me mate over deze eigenschappen moeten beschikken, willen zij deze week tijdens de lessen overeind blijven. De cursus in het Amsterdamse Concert gebouw duurt tot en met vrijdag 18 sep tember en wordt in het weekeinde afgeslo ten met een aantal concerten. Organisator van het geheel is impresario Pieter AlJ'e- rink die blij is dat hij 'Frau Professor' - zoals hij haar eerbiedig noemt - naar Am sterdam heeft weten te halen. Na haar afscheid als zangeres is Schwarzkopf een tweede carnere begon nen als zangpedagoge en reist de wereld rond om les te geven aan getalenteerde jonge vocalisten. Een les van Schwarzkopf - het voorbeeld van perfectie en eindeloos schaven aan een lied - is vooral een les in kritisch luisteren naar je eigen prestat ies. tien Nederlandse zangers en zangeressen. Voor de tweede groep zijn vijf internatio nale sopranen geselecteerd aan wie zij de Vier letzte Lieder van Richard Strauss zal doceren. Deze liederen, die Strauss vlak voor zijn dood heeft gecomponeerd, wor den beschouwd als een meesterproef voor een sopraan. Het is de eerste keer dat Schwarzkopf deze liederen in het open baar doceert. AMSTERDAM - De stampvolle zaal baadt in licht en hitte door de felle televisielampen. Een kleine vrouw komt uit de coulissen naar voren. Men verwelkomt haar met een donderend applaus. Acht jaar na haar af scheid als zangeres, weet het publiek nog steeds wie hier staat. Elisabeth Schwarzkopf, dé liedzangeres van de afgelopen tientallen jaren, misschien wel van de eeuw. Inmiddels 71 jaar, maar nog steeds vitaal en be zeten van één ding: het uitdragen van de zangkunst. De ware zangkunst wel te ver staan. Tot haar laatste snik wil Schwarzkopf jonge zangers en zangeressen duidelijk maken wat daarvoor komt kijken. Een ijzeren discipline, concentratie, een goede techniek, muzikale in telligentie, gevoel voor poëzie. Het geduld om eindeloos te werken aan details van een lied en te zoeken naar een bepaalde klankkleur van een woord. Deze aanpak heeft Schwarzkopf groot gemaakt, die instelling wil zij haar leerlingen bijbrengen. door Margot Klompmaker "Geboren worden met een mooie stem is nog geen garantie voor mooi zingen", heeft Elisa beth Schwarzkopf eens gezegd. Daarvan zijn de deelnemers aan de meestercursus na een dag les van de 'Frau Professor' meer dan ooit doordrongen. Genadeloos Vijftien vocalisten uit binnen- en buitenland draven de eerste dag op, in een straf tempo. Op het podium staat Schwarzkopf klaar: aanmoedigend, prijzend maar vooral genadeloos. Het be gint al met de eerste kandidate. Haar pianist wordt minutenlang onderwezen over zijn pianospel, de jonge zangeres zelf komt niet verder dan de eerste regels. 'Ik wil horen datje wéét watje zingt. Dat je wéét waar je het over hebt', houdt Schwarzkopf het meisje voor. Een opmerking die nog vaak zal vallen die dag. Het meisje krijgt geen kans iets af te maken, na drie, vier woorden kapt Schwarzkopf steeds hoofd schuddend af. 'Nee, nee, doe Andere deelnemers vergaat het die dag niet veel beter. De Leidse tenor Nico van der Meel slaat met een van de Mörike-lie- deren van Hugo Wolf nog het beste figuur. Het begin is aarze lend, hetgeen Schwarzkopf de nodige aanmerkingen ontlokt op uitspraak en voordracht. 'Besef wat je zingt en bevestig dat met je stem. Je hebt het vermogen veel uitdrukking te geven'. Even later: 'het gaat niet alleen om de uitspraak van een woord maar ook om de manier waarop je het woord kleurt'. Alles draait om 'die Farbe', de kleur van een ge zongen woord. Het schilderen, penselen met de stem is een kunst die Schwarzkopf als geen ander beheerste. Van der Meel komt halverwege los. Zo zelfs dat Schwarzkopf hem complimenteert met zijn 'fa- belhafte' voordracht. 'Eigenlijk kun je dit lied pas goed zingen als je een gerijpt persoon van 40 bent. Dat jij dit op jouw leeftijd al zo doet is fantastisch'. Later in de pauze merkt de jeugdig ogen de Van der Meel op 'al 31 te zijn en toch echt wel over de nodige levenservaring te beschikken'. Ondoordacht Niet alleen de deelnemers krij gen ervan langs, ook het publiek krijgt soms een veeg uit de pan. Een enkel moment wendt Schwarzkopf zich rechtstreeks tot de zaal om even te vertellen hoe het voelt om in het openbaar 'doorgezaagd' te worden over een lied of aria. 'Geloof maar dat hier staan moeilijk is. Als iemand van u het wil proberen, kom maar op!'. Urenlang staat Schwarzkopf op het podium. Kandidaat na kandiaat passeert de revue. Allen krijgen in meer of minder mate hetzelfde te horen. Uitspraakfou- ten. Hakkerig legato-zingen (bij voorbeeld bij het Duitse woordje Sommer: So-ho-ho-hom-mer). Spreken in plaats van zingen: 'zingen doe je een verdieping ho ger dan spreken'. En als grootste fout: ondoordacht zingen. 'Maak je innerlijk een voorstelling van waar je het over hebt in een lied', houdt Schwarzkopf haar gehoor steeds voor. 'Expressie is niet je gezicht droevig zetten of lachen. Expressie bereik je door de kleur van je stem te gebruiken'. Een bas-bariton begint met een Verdi-aria, maar wordt na enkele minuten weggestuurd om iets 'eenvoudigers' te zoeken. De waarop dit in zijn werk gaat is typerend voor Schwarz- kopfs aanpak. 'Met liederen maak je geen carrière, hè?'. De jongen beaamt dit gretig: 'daar om zing ik dit'. 'Ja', vervolgt Schwarzkopf, 'maar de manier waarop je vocalen zingt kan niet in deze Italiaanse aria. Kun je niet wat anders zingen?'. Met ro de konen spoedt de zanger zich naar zijn plaats. Hard wellicht, maar terecht, meent Schwarzkopf. Wie kiest voor dit vak moet goed weten waar hij of zij aan begint. Een carrière als zanger betekent kei hard werken en kritisch zijn op je eigen prestaties. Weten wat je kan en vooral watje niet kan. Dat wil Schwarzkopf haar leerlingen inhameren. Toch valt haar aanpak - afkap pen zodra iets niet goed is, ook al is het na één woord - niet bij ie dereen in de smaak. 'Zo krijg je nooit een kans je te herstellen en in je ritme te komen', merkte ie mand uit het publiek op in de wandelgangen. Strauss 's Avonds is het de beurt van het internationale gezelschapje sopranen die zijn geselecteerd voor de Vier letzte Lieder van Ri chard Strauss. Als ergens een zangeres alles uit de kast moet halen om overeind te blijven, is het wel hier. Strauss componeer de deze werken voor zangstem en orkest op het eind van zijn le ven. De muziek ademt een sfeer van voorbereiding op de dood na een tevreden afscheid van het le ven. Zangeressen die zich aan dit werk wagen moeten beschikken over het juiste stemtype (drama tische sopraan), techniek en gro- te muzikale intelligentie. Schwarzkopf zelf heeft deze lie deren met veel succes vertolkt, hoewel zij eigenlijk niet het juis te stemtype bezat. Toch is haar vertolking voor velen dè toets steen voor andere interpretaties. De vijf sopranen die zich deze week aan Strauss' zwanezang wagen, bleven tijdens de eerste les nauwelijks overeind. De Brit se zangeres Rachel Robins kon na zo'n tien minuten zelfs ver trekken. Een jonge frêle verschij ning met een stralende, soubret- te-achtige sopraanstem, maar on geschikt voor dit werk. 'Ik mis de dramatische kracht in je stem. Ik had zaterdag tijdens hét voor zingen al twijfels, maar wilde je toch een kans geven. Je hebt een prachtige stem, maar het is niet de stem voor deze liederen. Het spijt me', meldde Schwarzkopf. Na deze woorden kon Rachel Robins inpakken. Het meisje hield zich goed en mompelde 'dat ze het niet erg vond en zelf ook al verrast was geweest over haar keuze'. Zij wordt vervangen door de Nederlandse sopraan Mathilde van Kralingen die oor spronkelijk bij de andere groep stond ingedeeld. Ook de Poolse Alina Wodnicka had haar avond niet. Het samen spel met de pianist ontbrak en het meisje zelf was en onzeker. 'Dat gaat niet merkte Schwarzkopf op. 'Wat is er aan de hand?' De Poolse fluis terde iets in haa oor. 'Liebes- kummer', meldde Schwarzkopf vervolgens aan de zaal. Waar of niet waar, met Wodnicka kwam het niet meer goed. Van de drie overige deelneem sters kwam de Japanse sopraan Kazumi Kohno het beste uit de verf. Zij beschikt over een gerijp te stem en wist elke aanwijzing van Schwarzkopf op te pikken en meteen te verwerken in haar vertolking. Toch ontbreekt het haar aan de nodige nuanceringen en moet zij nog zoeken naar de juiste klankkleur die bij deze lie deren van groot belang is. 'Er zijn sleutelwoorden in elke zin, waaraan je de klankkleur kunt ontlenen', hield Schwarzkopf haar voor. De Nederlandse sopraan Char lotte Margiono en de Koreaanse Young-Hee Kim beschikken weliswaar over formidabele stemmen, maar klinken veel te onevenwichtig. Vooral het lega to-zingen bleek voor beide da mes een grote opgave. Juist in deze Strauss-liederen komen nogal wat versierende toonreek sen op één lettergreep voor. Om die passages zonder 'treden' te zingen maar als een doorlopend geheel is uiterst moeilijk. Een en kele manier deed de oud-zange res het maar even voor. En dan was het er weer, dat onmisken bare Schwarzkopf-geluid. (De meestercursus kan dage lijks worden bezocht om 14.00 uur en 20.15 uur. De Nederlandse vocalisten geven aanstaande za terdag een slotconcert in het Con certgebouw, de cursus van de Vier letzte Lieder wordt zondag middag afgesloten met een slot concert van de deelnemende so pranen. Het zaterdag-concert wordt rechtstreeks uitgezonden door de KRO-radio, het concert van zondag komt rechtstreeks óp de NOS-televisie AMSTERDAM - ..Twee jaar gele den keek de gemiddelde politie functionaris nog op bij het noemen van het woord slachtoffer. Vroeger moesten we vertellen wie we als Slachtofferhulp waren. Politie en justitie hadden de taak de dader op te sporen en te berechten; niet meer en niet minder Tegenwoor dig vind je onder de officieren van justitie een medewerker voor slachtoffer-registratie Ook de poli tie is eerder bereid tot een luiste rend oor en doorverwijzing. Op dit moment zijn we redelijk tevreden over de toegenomen belangstelling voor het slachtoffer van een mis drijf. Je kunt spreken van een voorzichtige kentering", aldus Stan Baars, coördinator bij de Stichting Slachtofferhulp in Am sterdam. door Thea van Beek De stichting maakt deel uit van de Vereniging Landelijk Overleg Slachtofferhulp (LOS) te Utrecht Verspreid over het land zijn sinds 1981 57 van dergelijke hulpprojec ten ontstaan. De eerste projecten ontstonden in Groningen, Rotter dam en Amsterdam. In 1986 kwa men bij de 57 projecten bijna 3300 vragen om hulp binnen. Het groot ste aantal hulpvragen (34 procent) ging om gewelds- en levensdelic ten. Afgelopen week presenteerde de Amsterdamse stichting haar jaarverslag over 1986. Daarin werd in vergelijking met het voorgaande jaar een stijging geconstateerd in het aantal hulpvragen van 31 pro cent tot een totaal van 558. Op een aantal van bijna 133.000 slachtof fers dat in Amsterdam aangifte van een misdrijf deed bij de politie, nog altijd een gering cijfer. Naar schat ting is in Amsterdam een kwart van de bevolking jaarlijks het slachtoffer van een misdrijf. Dat loopt uiteen van diefstal of vernie ling tot een ernstig geweldsmis drijf. Schok Stan Baars: „Mensen zijn veel meer geschokt door een misdrijf dan zij tevoren ooit hadden ver wacht. Ze reageren zeer geschokt. Generaliserend kun je ook zeggen dat de omgeving behoorlijk nor matief reageert. Het slachtoffer krijgt bijvoorbeeld te horen: had je zelf geen schuld, of de justitie moet dit en de politie moet dat. De sa menleving reageert vaak vrij lauw op het slachtoffer, zeker waar het gaat om de zogenaamde kleine cri minaliteit. Met uitzondering waar het gaat om zeer ernstige misdrij ven, voelt men zich in de steek ge laten door politie en justitie. Al met al voelt het slachtoffer zich dan dubbel gepakt". „Als het gaat om de gevoelens die een slachtoffer na een misdrijf ondervindt dan gaat het, behalve om agressie tegenover de dader vooral ook om het gevoel de dader duidelijk te maken wat hem of haar werd aangedaan. De dader moet een schaderegeling bieden. Dit soort gevoelens zijn vaak veel interessanter dan een soort wraak- gedachte". Sensatie Bij Slachtofferhulp in Amster dam werken binnenkort een der tigtal vrijwilligers, ondersteund door een kleine kantoorstaf. Het bestuur van de stichting bestaat uit mensen die uit hoofde van hun be roep te maken hebben met misdrij ven. Medewerkers van justitie, po litie, reclassering en hulpverle ning. De vrijwilligers hebben lang niet altijd zelf met een misdrijf te ma ken gehad. Wel worden ze vooraf geselecteerd op luistervaardigheid, stabiliteit, het omgaan met instan ties en hulpvaardigheid. Baars: „£er se geen mensen die uit zijn op sensatie of met vooropgezette ideeën hoe het allemaal in Neder land moet". „In eerste instantie willen de slachtoffers hun verhaal kwijt. Vaak bestaat het eerste contact na bijvoorbeeld doodslag uit het hel pen schrijven van de rouwkaarten of het zetten van een kop kofie. Pas na zo'n eerste emotionele opvang probeer je deskundige hulp te vin den als het RIAGG of het maat schappelijk werk. Daarnaast bie den we hulp in het verhalen van schade bij verzekeringsmaatschap pijen, de contacten met politie en de rechtsgang als een dader wordt aangehouden. Als geen dader wordt gevonden wordt het heel moeilijk. Dan valt er behalve de eerste opvang door ons weinig te doen". Topje Als ruwe vuistregel kan worden gesteld dat naarmate het gepleeg de misdrijf ernstiger is, des de gro ter de kans dat het slachtoffer zich bij een van de steunpunten meldt. Van de 714 in Amsterdam gemelde delicten, gingen er 239 om geweld pleging. Ongeveer 16 procent van de seksuele misdrijven die in Am sterdam bij de politie werden ge meld, kwam terecht bij Slachtof ferhulp. Als het gaat om mishande ling, dan doet bijna tien procent een beroep op de stichting. Overigens komt slechts het topje van de ijsberg van seksueel geweld op het bureau van de politie te recht. Vorig jaar kwamen in Am sterdam slechts 21 aangiften bij de politie binnen over geweld tegen homoseksuelen. Organisaties als 'Op Je Flikker Gehad' of 'Gay Switchboard' die zich met derge lijk geweld.bezig houden, ontvan gen een veelvoud aan anonieme meldingen. Hetzelfde geldt voor seksueel geweld tegen vrouwen. In 1985 werden bij de Amsterdamse politie 326 aangiften gedaan. Al leen al bij de Stichting Tegen Haar Wil komen enkele duizenden mel dingen binnen. Baars: „Mensen zijn zeer terughoudend waar het gaat om aangiften over lichamelijk of seksueel geweld". Telefoon De toenemende bekendheid van de projecten Slachtofferhulp wordt voornamelijk toegeschreven aan de voorlichting bij politie, jus titie, huisartsen en het maatschap pelijk werk. Het zijn ook deze in stanties die naar de projecten door verwijzen. Baars: „En niette verge ten de media, die daaraan met gro te regelmaat aandacht besteden Als de NCRV in een programma als 'Rondom Tien' het over slacht offers heeft, kun je er donder op zeggen dat de volgende dag de tele foon roodgloeiend staat". WASHINGTON (GPD) - In een hard gesprek met de Amerikaan se bisschoppen heeft paus Jo hannes Paulus II gisteren in Los Angeles gezegd dat het niet mo gelijk is een goed katholiek te zijn en tegelijk af te wijken van de kerkwetten. Velschillende van de 320 Ame rikaanse bisschoppen die aanwe zig waren bij de bijeenkomst, hielden de paus in ongebruike lijk open verklaringen voor dat het voor de kerk niet langer doenlijk is „de oude oplossingen onkritisch te blijven toepassen". De bisschoppen wezen daarbij onder meer op enquetes onder Amerikaanse rooms-katholieken die aantonen dat een meerder heid onder hen bijvoorbeeld voorstander is van abortus, van gehuwde priesters, van vrouwe lijke priesters, en geen enkele probleem heeft met contraceptie of met echtscheiding. Maar de paus wilde in deze leerstellingen van de kerk geen enkel compromis aanvaarden. „Afwijking van de kerkdoctrines is niet meer dan dat, afwijking. Daarom kan het niet op gelijke voet staan met de officiële leer", zo'zei hij onder meer. De paus signaleerde de nei ging „bij sommige katholieken" om selectief te zijn bij het navol gen vari de morele leringen van de Kerk. „Dat is een ernstige ver gissing", zo oordeelde Johannes Paulus II. Verschillende bisschoppen zeiden na afloop van de bijeen komst dat zij vonden van de paus de opdracht te hebben gekregen om de gelovigen te overtuigen van de juistheid van de kerkre- gels, maar dat dissidenten niet uit de Kerk behoeven te worden gezet. „De Heilige Vader zegt niet te gen degenen die zich bezig hou den met geboortebeperking dat zij niet meer naar de communie mogen, weg moeten, uit de kerk moeten stappen", zo zei aartsbis schop Pilarczyk gisteravond. „Maar", zo vulde hij aan, „De paus heeft w-e-1 gezegd hoe het ervoor staat, en dat de kerk zal voortgaan met het leren van ook de meer onpopulaire waarhe den" Massa blijft weg. Sommige rooms-katholieke hoogwaardig- heidsbekelden geven het slechte weer de schuld en andere de di recte tv-uitzendingen, maar één ding is zeker: paus Johannes Paulus II trekt tijdens zijn twee de bezoek aan Amerika nog niet de helft van het verwachte aantal toeschouwers. In Miami, New Orleans, San Antonio en Los Angeles doen po litiefunctionarissen zichtbaar hun best om het aantal toeschou wers zo hoog mogelijk te schat ten. Maar van tevoren hadden de bisschoppen en andere betrok kenen al gezegd hoeveel er zou den komen, aantallen die bij lan ge na niet worden gehaald Zelfs het warme en enthousi aste onthaal dat de paus dinsdag in Los Angeles ten deel viel, kón niet verbergen dat langs de 12 ki lometer lange route niet de twee miljoen gelovigen stonden waar op was gerekend De schattingen varieerden van 300.000 tot hoog uit een miljoen mi en New Orleans hoosde het, in San Antonio was het onaange naam warm. Directe tv-uitzen- dingen waren er ook al tijdens het eerste bezoek in 1979 van de paus aan Amerika. Daarom den ken waarnemers dat er iets an ders aan de hand is. Amerikanen, die graag iets nieuws zien, ken nen inmiddels de boodschap van de paus. Hoewel ze er weinig van aantrekken, weten ze wat ze niet mogen van de paus. Democratisering. De kerken moeten met volharding het stre ven naar verdere democratise ring van een onderneming zowel moreel als financieel blijven steunen. Daartoe moeten ze on der meer een beroep blijven doen op politici, sociale partners, werkgevers en werknemers. Ook de inspraak van hun eigen werk nemers moeten de kerken stimu leren. Bovendien kunnen ze de mensen die in moelijke omstan digheden de zeggenschap gestal te willen geven, pastoraal onder steunen. De synode zal in oktober het rapport van de beherende de- putaatschappen bespreken Kerk en geld. Beleggingen met kerkelijke geldmiddelen mogen nooit de geloofwaardig heid van de kerk in diskrediet brengen. Ook kan een bepaald sociaal of politiek klimaat aanlei ding zijn tot het afstoten van be leggingen in bedrijven die met hun activiteiten steun geven aan 'de instandhouding van dat kli maat. Dit zijn een paar van de richtlijnen voor beleggingen met kerkelijke geldmiddelen waar over zes deputaatschappen (commissies van deskundigen) die binnen de Gereformeerde Kerken in Nederland geld behe ren, het eens zijn geworden. De richtlijnen zijn opgesteld op verzoek van de gereformeer de synode die vorig jaar uitsprak dat met kerkegeld geen steun mag worden gegeven aan het apartheidsbewind in Zuid Afri ka. De deputaten zending en we- relddiaconaat hadden de synode toen voorgesteld dat de gerefor meerde kerken alle aandelen Shell en Philips zouden verko pen „als dringend signaal aan de ze bedrijven hun beleid te wijzi gen en zich uit Zuid-Afrika terug te trekken". De synode stelde een beslissing uit, nadat de finan ciële organen van de gerefor meerde kerken zich tegen het voorstel hadden gekeerd, mede omdat met hen geen enkel over leg was gepleegd. Volgens de procedure die nu is afgesproken, krijgen de beheren de deputaatschappen van de de putaten zending en werelddiaco- naat een lijst met bedrijven waar in beleggingen achterwege die nen te blijven. In ieder geval ko men op deze lijst voor alle olie maatschappijen die in Zuid-Afri ka een vestiging hebben. Het is de bedoeling dat de beherende deputaatschappen hun beleggin gen terugtrekken uit bedrijven die op de lijst voorkomen. Moch ten zij bezwaar hebben dan volgt overleg. Als geen oplossing voor het conflict wordt gevonden, wordt de zaak aan het breed mo- deramen (uitgebreid bestuur) van de synode voorgelegd. NEDERLANDSE HERVORM DE KERK: Aangenomen naar Lunteren: A. Bees te Krimpen aan de IJssel (buitengewone wijkgemeente, part-time) die be dankte voor Moerkapelle. Aan genomen naar Soest: mevr. H. M. J. Jansen te Terkanle e.o. GEREFORMEERDE GE MEENTEN: Beroepen te Hoog vliet: J. Mijnders te Veenendaal. Beroepen te Middelburg-Cen trum: C. J. Meeuse te Rotterdam- Zuid. Bedankt voor Beekbergen: A. Hofman te Wijk en Aalburg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2