'Ik stamp er dwars doorheen' Joesopov geeft meteen het goede voorbeeld Mathieu Hermans opnieuw de klos Het credo van technisch volleybalcoördinator Peter Murphy Van der Plas rolt Lugdunum op: 5-1 Noordkorea houdt uitnodigiiig tegen Nationaal Sport Overleg met opheffing bedreigd Turnsters halen finale niet DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 SPORT PAGINA 21 Peter Murphy is teruggekeerd bij de Nederlandse vrouwen-volley bal- ploeg. De technisch coördinator van de Nevobo zal tijdens de Europe se kampioenschappen in Belgiè, die eind volgende week beginnen, de honneurs waarnemen van assistent-coach. Hoofdcoach bij de vrou- wenploeg is de Chinees Pang Wuqiang. Pang werd de opvolger van Murphy, die na de bronzen medaille op de Europese titelstrijd van 1985 in Nederland afscheid nam. De Bra bander keert noodgedwongen terug bij de ploeg, omdat assistent Wil lem Jansen niet langer werk en volleybal kon combineren. Aan de vooravond van de EK blikt Murphy vooruit op de titelstrijd en terug op het recente verleden. Ook geeft de markante coach een si tuatieschets van het Nederlandse volleybal, dat inmiddels internatio naal voor vol wordt aangezien. ARNHEM (GPD) In vroeger ja ren was hij zo'n beetje de Pietje Bel van het Nederlandse volleybal. Voor de duvel en z'n ouwe moer niet bang. Brutaal. Vol flair. Ogen schijnlijk lak hebbend aan alles en iedereen. Dat was het wat wilde imago van Peter Murphv een man die de gebaande wegen van onze strak georganiseerde maat schappij gevoeglijk het voor wat ze waren en onverstoorbaar zijn eigen paadjes belijnde. Naar buiten toe is er anno 1987 iets veranderd bij de huidige tech nisch directeur van de Nederland se Volleybalbond. Wie hem on langs zag rondstruinen op sport centrum Papendal in Arnhem, waar de NeVoBo het 40-jarig be staan luister bijzette, moet even verbaasd hebben gestaan. Hij straalde onmiskenbaar een zekere allure uit: onberispelijk in het maatkostuum, grijzende lokken aan de slapen, bedachtzaam pra tend. Met een beetje fantasie zou men kunnen stellen: hier staat de toekomstige Grijze Eminentie van het Nederlandse volleybal, zoals George Kessler dat ooit was van het Nederlandse voetbal. Onder de versierselen blijkt ech ter het aloude raamwerkje van flair en brutaliteit nog te bestaan. Murp hy (39) wekt steeds de indruk het allemaal beter te weten dan wie ook en... hij wéét het meestal ook beter. Zijn kennis van het nationale en internationale volleybal is door de vele reizen, stages en studies in binnen- en buitenland bijna on overtroffen. Hij heeft die kennis ook in de praktijk gebracht. Vers in het geheugen liggen bijvoorbeeld de Europese kampioenschappen in 1985 in Nederland. Murphy, des tijds bondscoach en zijn vrouwen (in volleybalkringen is de uitdruk king „Murphy's meiden" al bijna legendarisch) ontketenden een wa re sensatie met een derde plaats. Murphy blikt er enerzijds met ge noegen op terug, maar benadrukt ook dat hij in de jaren eraan vooraf gaand werd belaagd door critici, die de juistheid van zijn aanpak in Peter Murphy geeft zijn 'meiden' aanwijzingen tijdens het succesvolle EK dat de nationale vrouwenploeg twee jaar geleden in eigen land afwerkte. «archieffoto) twijfel trokken. De prestaties be wezen zijn gelijk echter ondubbel zinnig. Murphy weet zich nu ge sterkt. De NeVoBo vaart de laatste jaren een uiterst professionele koers wat niet door iedereen in dank wordt aanvaard. Maar nu al moeten de grootste sceptici toege ven dat Nederland zich dwars door de branding heen een reputatie heeft verschaft in het internationa le volleybal. Beloning „Ik stamp er dwars doorheen!", Murphy werpt krachttermen van dit kaliber met enthousiasme op ta fel als, en passant, het topsportkli maat in Nederland onderwerp van gesprek is. Hij gruwt er soms van. „Een van mijn credo's is. doorgaan tot het niet meer kan. Luister: als ik twee jaar geleden had gezegd dat de vrouwen zouden zou meedoen aan een toernooi in Moskou met de complete wereldtop had men mij voor gek verklaard. Welnu, onlangs hebben we er gestaan! Er is veel af kop iets boven het gras uitsteekt, wordt die er onmiddellijk afge maaid. Vóór het EK van '85 ben ik twee jaar en drie maanden met de meiden bezig geweest. Ze hebben me afgemaakt hoor. Maar we zijn keihard doorgegaan en de beloning is uiteindelijk gekomen. Die EK heeft een enorme „impact" gehad. Daar plukken we nu nog steeds de vruchten van". De professionele aanpak, zonder twijfel aangewakkerd door de top- coaches Arie Selinger bij de man nen en Wuqiang Pang bij de vrou wen, is er door in een stroomver snelling gekomen. Murphy zegt er gens dat de Nederlandse topspe- lers. die voornamelijk bij Brother /Martinus huizen, eigenlijk profs zijn. Die situatie gaf en geeft wrij vingen met clubs, die vinden dat Martinus te veel voordelen geniet en er op wijzen dat de spanning in de competitie een flinke knauw krijgt omdat de kampioen bij voor baat vast staat. Het blijft voor de NeVoBo derhalve een laveren tus sen goed en kwaad, het stellen van prioriteiten. Ontwikkeling Murphy: „De competitie is niet interessant, nee. Maar wie z'n schuld is dat? Voorlopers zijn er al tijd. In het volleybal heeft Brother Martinus de lijnen uitgezet. De keuze was niet zo moeilijk om daar het Nederlands team neer te zetten. Bij Brother wordt het meest ge traind, en daar zitten de beste spe lers. Andere clubs kunnen dat be treuren, maar uiteindelijk zullen ze toch mee moeten. De meeste clubs hebben de nieuwe ontwikkelingen trouwens al opgepikt. Er wordt overal al veel meer getraind dan en kele jaren geleden. Met zes uur per week kun je niet meer volstaan. Van 10 tot 15 uur is al normaal ge worden" "Het verbaast me altijd weer dat er in het Nederlandse voetbal zo weinig wordt getraind. Acht uur per week, daar houdt het wel mee op. Dat is echt niks. Neem het Ne derlands elftal: voor een interland gaan ze twee dagen in trainings kamp. En dan verwachten zo nog een goede wedstrijd. Daar kan ik met nvn verstand niet bij. Voor be langrijke evenementen, zoals het EK volleybal in België, moet je ze ker tusen de 30 en 50 wedstrijden, echte interlands wel te verstaan, gepeeld hebben, naast de dagelijk se trainingen. Welnu, de vrouwen en mannen zitten op dat aantal. De vróuwen hebben toernooien in Hongarije. Rusland. Bulgarije. West-Duitsland en Italië achter de rug. De mannen waren in Israël, Frankrijk en Griekenland. Ze zit ten nu weer in Frankrijk en gaan volgende week nog naar Italië. Je hebt deze wedstrijden en toernooi en simpelweg nodig om de spelers en speelsters in de juiste sfeer te brengen om op topniveau te kun nen presteren". „Ik begrijp best dat we enorm veel vragen van de clubs. In februa ri is in Nederland het kwalificatie toernooi voor de Olympische Spe len. De hele competitie wordt er door in de war gestuurd. Maar je moet nu eenmaal keuzes maken" Volwaardig „Voor onze topspelers is het vol leybal eigenlijk gewoon werk. Via de NSF. die de maatschappelijke begeleiding verzorgt, is er veel ge regeld, bovendien zijn de dagver goedingen redelijk opgetrokken. Ik geloof dat we, in samenwerking met onze sponsor, de zaakjes heel aardig voor elkaar hebben. En daardoor kunnen we onze filosofie waarmaken, in Europa aan de top meedraaien en buiten Europa aan sterke toernooien meedoen. Ga maar na: in '83 of '84 keken we hui zenhoog tegen Oosteuropese ploe gen op. Nu hoeven we voor de meeste niet meer bang te zijn. De vrouwen verslaan bijvoorbeeld Tsjechoslowakije, Polen en Honga rije. Kortom, we draaien in het cir cuit mee. Nederland wordt nu als een volwaardig volleybal-land aan gezien" Murphy zegt het met trots. En benadrukt: „Vergeet niet dat vol leybal, prestatief en recreatief, de meest beoefende sport ter wereld is! Met andere woorden: er is een gigantische concurrentie. Voor elk toernooi zijn er wel 50 nationale teams die mee willen doen. Verge lijk dat eens met pakweg het vrou- wenhockey, waar twee of drie lan den de dienst uitmaken". De technisch directeur is druk bezig om de huidige positie van Nederland uit te bouwen. De aan dacht voor de jeugd is daartoe op geschroefd. Er zijn acties gaande om de jeugd via trainingen door ei gen bondstrainers een gerichte op leiding te geven. Er worden cursus sen jeugdtrainer en jeugdvolley- balleider opgezet. Scholen worden benaderd. ..Waarmee ik maar wil zeggen dat we niet alleen de aan dacht op de top richten. Het uit gangspunt bij deze acties is om de kennis die in de top aanwezig is naar beneden te brengen. Ik denk dat we dan een solide basis voor het volleybal hebben gelegd", al dus Murphy. Onevenwichtig Volgende week beginnen de Eu ropese kampioenschappen voor vrouwen en mannen in België. De Nederlandse teams zijn in zware, zes ploegen tellende, poules onder gebracht. De mannen stuiten in hun poule op de Sowjet-Unie, Ita lië, Frankrijk, Joegoslavië en Roe menië. De vrouwen krijgen te ma ken met de Sowjet-Unie, Italië. Tsjechoslowakije, West-Duitsland en Polen. Een indeling die veel kri tiek heeft gehad. Deze poule-sa menstelling (de bovenste twee van elke poule spelen kruisfinales, de rest speelt voor de plaatsen vijf tot en met twaalf) kwam tot stand via een systeem van plaatsing en lo ting, met als gevolg dat bij de man nen de veruit sterkste landen net jes bij elkaar in de poule zitten. Pi kante bijkomstigheid is dat de bes te drie in de eindrangschikking bij de mannen zich rechtstreeks plaat sen voor Seoul. De onevenwichtige indeling geeft kracht aan Murphy's mening dat wat hem betreft alle kwalifica tietoernooien gevoeglijk opge doekt kunnen worden. Hij is een fel voorstander van een A-. B- en C- kampioenschap zoals dat bij ijs hockey en handbal het geval is. „Landen als Oostenrijk of Noorwe gen komen nooit aan de bak omdat de uitslag van kwalificatoernooien vaak bij voorbaat vast staat. Bij de vrouwen wordt de Sowjet-Unie al tijd één en de DDR twee. Voor an dere ploegen is het vaak te moeilijk om er in te rollen". Sterkbezet schaaktoernooi in Tilburg TILBURG (ANP) - De elfde editie van het Interpolis- schaaktoernooi kreunt on der het gewicht en de repu tatie van de deelnemers. Ca tegorie vijftien en een Elo- rating van 2600 voor de min ste van de acht deelnemers worden dit jaar bij geen en kel ander toernooi gehaald. satie vertrouwt dan op een compu ter-uitdraai en daarmee risico's neemt, die zowel goed als slecht kunnen uitpakken. De wisselvalli ge Joegoslaviër mishandelde het dame-gambiet zozeer, dat hij in de openingsfase al uiterst wankel stond. Maar met dezelfde flair vlocht hij wat complicaties in, waar zijn stelling zichtbaar van op knapte. Met Lb4 zou hij zelfs beter hebben gestaan. Hij speelde echter won de eerste confrontatie in Bil bao, in Leningrad werd het remise en gisteren in Tilburg viel er op nieuw geen beslissing: een gelijk spel na 34 zetten. Nikolic - Kortsjnoi werd afgebro ken. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Kortsjnoi zijn nederlaagse rie, waarmee hij de vorige editie ha«l besloten - zes op een rij - zou voortzetten. In tijdnood was de 56- De vier partijen leverden in eerste zitting slechts eén beslissing op Joesoepov won van Ljubojevic juist vanwege het feit, dat de zwart - speler nog altijd meer op improvi- Lc5. hetgeen Joesoepov de kans jarige Kortsjnoi die zich inmid- gaf een combinatie aan te gaan, die dels alweer heeft geplaatst voor de winnend bleek. Sokolov speelde volgende cyclus van het wereld voor derde achtereenvolgende kampioenschap, echter beduidend maal in twee maanden met zwart slagvaardiger dan zijn jonge tegen- tegen Andersson. Opnieuw kwam stander. Het kleine nadeeltje dat dezelfde variant van het drie rijen- resteert, behoeft niet meer tot ver systeem aan de orde. Andersson LEIDEN - Van der Plas/BMW heeft na gisteravond de leiding genomen in de zaalvoetbal hoofdklasse van de Afdeling Lei den. De Katwijkers wonnen het duel tegen Lugdunum met 5-1 Menken/Landbouw blijft de kop loper op korte afstand volgen door een 2-1 zege op Jan de Kuy- per. Lugdunum-Van der Plas/ BMW 1-5 Helaas voor hel opgekomen pu bliek een wedstrijd om 'van te huilen. Lugdunum kon door een groot aantal blessures maar net vijf spelers op de bee n brengen en Van der Plas kwam in de zaal zonder Marco van der Plas en Pe ter Gijsman. In een vervelende partij won Van der Plas uitein delijk simpel. Cees Varkevisser (3X). Rick Curfs en Jaap van Duin brachten de Katwijkers de verdiende zege. Edwin Verhoogt, redde voor Lugdunum de eer Van Egmond-THB Boys 3-4 Een spannende wedstrijd waarin de Lissenaren tenslotte aan het langste eind trokken. Vooral Leon van der Zwet was met drie doelpunten goed op schot voor de ploeg van coach Ge rard van Beek. Gepi van Rooyen voegde daar voor THB nog een treffer aan toe. Rob HenzingRi chard Gottmer en Marcel van de Jan de Kuyper-Menken/Lan- bouw 1-2 De Noordwijkers hebben dui delijk laten merken dat ze nog meetellen om de titel. Doelman Ed Zuidhoek was ook nu de uit blinker bij het team van Siem Barnhoorndat door twee tref fers van Groenewoud de zege bin nenhaalde. Laurens van der Voort, na lange tijd weer present, redde de eer voor de grootgrut ters. ROAC '79-Landwer Johan 2-3 De ploeg uit Sassenheim be haalde een belangrijke zege. Vooral Erik Warmerdam stond met twee treffers goed op scherp voor de Bollenstrekers. Toen Piet Ruygrok daar nog een treffer aan toe voegde was de wedstrijd beslist. Eerder hadden Wilco van der Meer en Johan Vaneman van ROAC tot tweemaal toe de span ning teruggebracht. Noordwijk-Sloos Sport 3-3 Een ouderwets lekkere pot zaalvoetbal in de Noordwijkse Northgohal, waarin Barry Lu- mondoing (2x) en Renê van Hensbergen voor Noordwijk en Ben HeemskerkRonald van der Pot en Ted van Berkel voor Sloos Sport doeltreffend uithaalden. lies te leiden, was de profetie a Genna Sosonko, die de partijen van commentaar voorzag. Jan Tim man had voor Hübner een verras sing in petto: de Marshall-aanval van het Spaans. Zelf had hij dat oudje onder de openingen welis waar nooit op zijn repertoire ge had, maar toevallig had hij zich uit gebreid verdiept in de interzone- partij tussen Ljubojevic en Nunn, waar dezelfde speelwijze aan de or de kwam. Hübner was heel wat minder goed op de hoogte, maar improveerde bekwaam naar een eindspel dat door zet-herhaling in remise eindigde. Die uitkomst deed in elk geval de goede ver standhouding tussen de hele en de halve Nederlander geen kwaad Beiden vonden elkaar dinsdag nog TOKIO (AFP) - Noordkorea heeft Sleutelbeenbreuk in Catalonië Mathieu Hermans in gelukkiger tijden. DEN BOSCH (ANP) - Mathieu Her mans heeft voor de derde keer in veertien maanden het linkersleu telbeen gebroken. De profwielren ner in Spaanse dienst, die kort ge leden een lucratief vieijarig con tract tekende bij Caja Rural, kwam gisterochtend uit bed met een pijn lijke schouder. Hermans was in de etappe van maandag in de Ronde van Catalonië bij een onschuldige valpartij betrokken geweest. Een eerste onderzoek heeft ge leerd, dat het sleutelbeen van Her mans, bijeengehouden door een stalen plaat, weer is gebroken. De renner is gistermiddag naar Neder land gevlogen. Hij wordt in het zie kenhuis van Den Bosch geope reerd. Vorig jaar brak Hermans het linkersleutelbeen in de Ronde van Frankrijk. Dit jaar kreeg hij bij een massale valpartij in de Ronde van Italië op dezelfde plaats een frac tuur. De Spanjaard Marino Alonso heeft de zevende etappe in de Ron de van Catalonië op zijn naam ge bracht. De tweedejaars-prof reed 151 van de 168 kilometer tussen Manresa en Olot solo. Op de streep had hij ruim drie minuten voor sprong op een groepje van zes ren ners, van wie Sean Kelly de sprint won en waartoe eveneens klasse mentsleider Pino behoorde. t hun gezamenlijke afkeer DE-voorzitter Florencio Campo- manes. Timman en Hübner dreig den weg te lopen als Campomanes in actie zou komen. Dat gebeurde dus niet. De Aziaat stond zijn plaats op het podium af aan Genna Sosonko, waarbij hij met enige ruimhartigheid opmerkte de be zwaren van Hübner wel te kunnen billijken. het Internationale Olympische Co mité (IOC) gevraagd de uitnodigin gen aan de aangesloten landen om deel te nemen aan de Zomerspelen van volgend jaar nog niet te willen verzenden. Het IOC is van plan de invitaties vandaag, precies een jaar voor de Olympische Spelen, de deur uit te doen. Volgens het Ja panse agentschap Kyodo News Service, dat de boodschap uit de Noordkoreaanse hoofdstad Pjong jang heeft opgevangen, heeft Kim Yu-Sun, voorzitter van het Noord koreaanse Olympische Comité, de brief met het verzoek dinsdag naar IOC-voorzitter Juan Antonio Sa maranch gestuurd. De Noordko- reanen willen eerst overeenstem ming zien te bereiken met de Zuid- DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Sport Overleg (NSO) moet worden opgeheven. Dit standpunt heeft het bestuur van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) ingenomen. Voorzitter Frank Schreve van de NSF zal het voorstel ter sprake brengen tijdens de algemene ledenvergadering van 6 oktober. De NSF is niet gelukkig met de doelmatigheid van de vele overlegsitua ties in de sport. Dat is staatssecretaris Dees van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur ook niet. Maar Dees wil eerst nog nader beraad over het functioneren van het NSO. In het NSO komen alle geledingen uit de sport en vertegenwoordigers van WVC jaarlijks bijeen om actuele en structurele sportzaken door te nemen. Het NSO moet worden vervangen door een vier-partneroverleg tussen de georganiseerde sport, het ministe rie van WVC, het bedrijfsleven (Verbond Nederlandse Ondernemers) en de media. VARNA (ANP) - De Nederlandse vrouwenploeg is er bij de dertien de toernooi om de wereldkam pioenschappen ritmische sport- gymnastiek in Varna niet in ge slaagd de finale te bereiken van de gecombineerde bal/hoepeloefe ning. In het sportcentrum van de ATLETIEK Perry Vriesekoop trok gisteravond de aandacht met een goede driesprong. Tijdens een een instuifwedstrijd in Leiden reikte de Spartaan tot 14,12 meter. Op het slotnummer, de Engelse mijl, kwam Michel Verstegen van De Bataven uit op 4.24,2. Frits Ap pel (AV Holland) liep de 200 meter in 23,7. Ellen Silverentand legde die afstand af in 26,4. De jeugdige Bianca Vermond (Holl) kwam bij de B-meisjes tot 28,5 Vijftien kilometer voor het einde lag de col Dracons van de eerste ca tegorie. Daar bedroeg de voor sprong van Alonso negen minuten In de klim verloor hij meer dan vijf minuten door toedoen van Alvaro Pino. Beste Nederlander werd we derom Gertjan Theunisse. Hij werd 17e op bijna vijf minuten. Theunis se, werknemer by PDM, is bena derd door de ploeg van Perurena. De Spaanse ploeg is ook al werkge ver van Hermans, Nijboer (beiden verlengden hun contract met vier jaar), Arntz en Meijer. koreanen over de organisatie van een aantal Olympische evenemen ten voordat men de uitnodigingen verzonden wil zien. Pjongjang houdt voorlopig nog vast aan het houden van acht takken van sport, het IOC wil niet verder gaan dan vijf sporten. Bulgaarse badplaats aan de Zwarte Zee kwam de equipe van trainster Despa Katlieva niet verder dan een elfde plaats. Iets meer dan twee minuten bleef de uitvoering van de oefening zonder grote fouten, toen moest een van de zes gymnasten een ver keerd opgegooide bal buiten de vloer gaan ophalen en daarmee was de kans op een finaleplaats Idoor eigen fout vergeven. Bulga rije begon in eigen huis voor 3000 toeschouwers de dertiende strijd om de titel. Foutloos brachten zij hun oefening, waarin sedert de laatste Europese titelstrijd van vo rig jaar in Florence nauwelijks ver anderingen waren aangebracht. De jury noteerde tweemaal de maxi male score van tien punten punten, waarmee de eerste wereldtitel al vrijwel zeker in huis is. McEnroe laat protest horen NEW YORK (AFP) - John McEnroe gaat in beroep tegen de door de MIPTC, de hoogste rechtsprekende instantie in de wereld van het proftennis, op gelegde straf naar aanleiding van zijn wangedrag in de acht ste finales van de open Ameri kaanse tennisstrijd op Flushing Meadow. Na enkele grove uitla tingen in de partij tegen de Joe goslaaf Zivojinovic kreeg hij van umpire Richard Ings een boete van 7.500 dollar, ruim 15.000 gulden. Daarnaast kreeg de Amerikaan een extra geld straf van 10.000 dollar, omdat hy voor de tweede keer dit jaar de boetegrens (7.500 dollar) overschreed. De MIPTC schor ste McEnroe daarop voor tien weken. McEnroe verweert zich met het argument, dat zijn uitlatin gen tegen de umpire niet door de naast de baan opgestelde microfoons zijn geregistreerd. ,,Ik wil niet geschorst worden voor iets, dat voor de scheids rechter geen aanleiding was my van de baan te verwijderen. Er is op dit moment weinig sympathie voor mijn persoon", aldus de speler.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21