Het raadsel der verdwenen 100.000 gulden Zondag vierde Wereldbloembollendag Grootste geldroof in Alphen (1947) nooit opgelost PAGINA 18 W III flEGIO DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 Afbeelding van het oude postkantoor aan de Julianastraat, enkele tientallen meters naast de huidige vestiging. (collectie foto-archief Alphen aan den Rijn) teur Huisman was gearresteerd, bleek op waarheid te berusten. Echter, iedereen zweeg en het duurde tot de tiende oktober voordat in de krant op de myste rieuze verdwijning werd terug gekomen. SensatieKolderverhaal over de verdwenen 100.000,-", luidde de kop. In dat artikel werd inder daad over gevangenen gerept, maar was nog niet duidelijk wie in hechtenis werd gehouden. In het bewuste artikel werd een pu blicatie in een ander dagblad op de korrel genomen en door woordvoerders van de politie naar het rijk der fabelen verwe- Van Geen diende zich later nog eens op het raadhuis te mel den. Later werd de 'roof nog eens gereconstrueerd. "Iedereen die'de dag voor de vermissing had gewerkt, moest doen wat hij die dag had gedaan. Ik zie nog twee rechercheurs staan, in de hoeken van het postkantoor. Ze moesten kijken hoe alles bij ons in het werk ging", aldus de loket- tist. "Een aantal nummers van bil jetten was bekend. Daarvan hing op alle postkantoren in het land een lijstje. De eerste weken was het voor ons nog wel aardig om te controleren of een ingeleverd briefje van duizend daarbij stond. Maar daarna keek nie mand er meer na. Volgens mij hebben ze elders in het land nooit naar die lijst gekeken". "Toen kwam het laatste ver hoor. Dat was best wel span nend. Ik moest op een middag naar het raadhuis komen. Daar zat een heel koor politiemensen en werd me nog eens een keer al les gevraagd. Er werd morele druk op me uitgeoefend. Direc teur Huisman zat gevangen, sa men met Stigter. Stigter is daar door uiteindelijk het enige slachtoffer geworden. Hij kon die schande niet aan, raakte over spannen en is nooit op het werk teruggekeerd", aldus Van Geen "De zoon van de directeur stond op het punt naar Indië te gaan. Zolang hij gevangen zat. mocht hij geen afscheid nemen Waarmee ze maar wilden zeggen beken nü. Als later inderdaad blijkt dat je de dader bent, dan heb je dat óók nog op je geweten. Zo van, je kan het beter nou zeg gen, anders..." Hoe groot de druk ook was, Van Geen wist van niets en heeft daarna feitelijk nooit meer iets gehoord. "Alles is weer z'n nor male gang gegaan. Later kom je er nog wel eens met ouderen over te spreken. En als ik een nieuwe fiets had gekocht, werd er wel naar me geroepen van 'zo, ga je de honderdduizend beste den?' Dat kun je hebben, omdat je weet datje volkomen onschul dig bent. Van al het geklets in het dorp heb ik verder nooit iets ge merkt". Het verhaal ging dat Van Geen zijn job bij de PTT om deze affai re had opgegeven. "Niets van waar. Ik wilde altijd al in het on derwijs. In '53 ben ik naar de avondkweekschool gegaan. In '54 heb ik ontslag genomen bij de PTT om me voor te bereiden op het staatsexamen. Ik zakte, was m'n baan bij de PTT kwijt en heb toen nog een tijd in de tuinen in Boskoop gewerkt. Ongeschool de arbeid. Begin '56 slaagde ik wel, waarna ik aan de Willem de Zwijgerschool ging werken. La ter dat jaar kwam ik op de Thor- beckeschool die toen net was op gericht. In '63 ben ik les gaan ge ven op de land- en tuinbouw scholen in Leiden en Pijnacker- /Zoetermeer. Tot 1972. Er volgde een aantal jaren Thorbeckemavo en in '77 werd ik hoofd van de Thorbeckeschool. Toen in '85 de basisschool werd ingevoerd, voelde ik er niets voor om direc teur te worden. Dat gaf veel meer werk als manager, terwijl ik pre fereerde voor de klas te staan. Als gevolg daarvan werk ik de laatste jaren op de John F. Ken- nedyschool. Eind deze maand neem ik afscheid. Ik ben dan veertig jaar in overheidsdienst en mag met de vut". De gemeen te Alphen biedt de momenteel in Leiden woonachtige Van Geen op 30 september een afscheidsre ceptie aan. "Ik wist niet dat het al veertig jaar was geleden dat verdwenen geld. Ik heb naderhand natuur lijk veel over de zaak nagedacht. Uiteindelijk heb ik voor de ma nier waarop het geld moet zijn verdwenen ook een sluitende verklaring gevonden. Maar er is niets mee te doen, omdat het be wijs niet kan worden geleverd. Dat heb ik ook de politie ge zegd". "Het is een bijzondere gebeur tenis geweest", zo bewaart Van Geen goede herinneringen aan de affaire. "Wie maakt zoiets mee? Het was toch een hartstik ke interessante gebeurtenis?" Bijna een maand na de ontdek king werd PTT-directeur Huis man door het Gerechtshof te 's- Gravenhage in vrijheid gesteld. De krant van 14 oktober 1947: "Wij verheugen ons over de in vrijheidstelling van de heer H. omdat daarmede aan veel onver antwoord geinster en allerlei on zinnige geruchten een einde zal komen. Met dat al schijnt men van de oplossing van het raadsel der verdwenen 100.000 gulden verder dan ooit verwijderd te zijn. Wij menen te mogen aanne men dat het onderzoek in deze wonderlijke zaak door politie en justitie met kracht zal worden voortgezet, maar waar nu bij kans vier weken verstreken zijn, zonder dat men blijkbaar een stap verder is gekomen, dunkt het ons toch m in of meer twijfelach tig of deze, in iéder geval wel zeer goed voorbereide en al even ge raffineerd uitgevoerde diefstal ooit tot klaarheid zal worden ge bracht". ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen was niets méér dan een polderdorp, toen op 19 september 1947 melding werd gemaakt van de mysterieuze verdwijning van welge teld honderdduizend gulden. Op donderdagmiddag 18 september van dat jaar stopte toenmalig PTT-directeur Huisman onder toeziend oog van de kantoorknecht Stigter honderd briefjes van duizend gulden in een envelop. Het geld was afkomstig van het belastingkantoor en moest met de trein van 's avonds negen uur naar Leiden. Toen de envelop de volgende morgen werd opengemaakt, bevatte die honderd blanco brief jes. Waardeloos papier. De 'roof staat nog altijd te boek als de grootste in de Alphense geschiedenis. Nooit is bekend geworden waar het geld is gebleven, laat staan wie ermee aan de haal is ge gaan. Voorpagina-nieuws uiteraard ih het plaatselijk dagblad van 19 september 1947: "Wie deze ruiltransactie, die hem 100.000,- rijker maakte, maar de gevangenis in het voor uitzicht brengt, op zijn geweten heeft, is nog niet bekend". "Het geld, dat door de directie van het postkantoor alhier moest worden afgedragen aan het kan toor te Leiden, werd door de di recteur voorgesteld aan een post beambte, met wie hij het daarna inpakte en het van lakstempels voorzag. Onder meer dan twee ogen werd het pakket daarna aangetekend en in de postzak ge daan, welke vervolgens naar de trein werd gebracht. Wat er na dien mee gebeurd is, is voorlopig nog een raadsel. Oogenschijnlijk kan het pakket niet hier ont vreemd zijn maar zekerheid die naangaande bestaat op het ogen blik allerminst". door Gerard Haverkamp Honderd biljetten van duizend gulden, één ton. Dat stond toen gelijk aan pak-weg een miljoen Kees van Geen verdiende die dagen als loketambtenaar bij de PTT in Alphen zes a zeven tien tjes per maand. Hij was net een jaar in dienst. "Op het postkan toor werden allerlei stortingen gedaan. Was er op een gegeven moment teveel geld in huis. dan moest dat naar het grote kantoor in Leiden. Die donderdag was zo'n geldzending klaargemaakt. Pas achteraf hoorde ik dat het om die honderd briefjes van dui zend ging". "Huisman deed dat geld onder toeziend oog van Stigter in de en velop. Die werd dichtgeplakt en verzegeld, waarna Stigter naar het loket ging en het aan de lo ketambtenaar gaf, aan Jan Ver hoeven", weet Van Geen zich nog precies te herinneren. Huis man, Stigter en Verhoeven zijn in de loop der tijd alle drie overle den. "Verhoeven gaf Stigter een be wijs van ontvangst en was van dat moment af dus verantwoor delijk. Hij had dienst tot 's avonds zeven uur en droeg toen alle aangetekende stukken, ook die envelop, over aan de ambte naar verzending. En dat was ik", aldus Van Geen. "Ik tekende en had op dat moment de verant woording. De stukken gingen in een aparte zak die ik om een uur of acht, half negen heb overge dragen aan de expediteur. Negen uur ging het met de trein naar Leiden". "De andeVe morgen had ik dienst aan het loket. Ik was de boel in orde aan het maken toen twee meter naast mij de telefoon ging. Leiden belde. Er klopte iets niet met het geld. Ik heb het ge sprek doorgegeven aan de direc teur. hij woonde boven het post kantoor, en ben aan het werk ge gaan. Maar nog voor de middag werd iedereen stuk voor stuk naar boven geroepen en moest je precies vertellen watje de vorige dag had gedaan". Kees van Geen hoorde toen voor het eerst dat die dag hon derdduizend gulden bij de post stukken had gezeten. "Daar sta je verder helemaal niet bij stil. Ook niet datje later bij de verdachten hoorde. De hele kwestie deed me niets. Er werd op het werk wel over gesproken, er liep ook pos tale recherche rond en, oké, ik was betrokkene. Ik had de enve lop in handen gehad. Maar je wist voor jezelf dat er niets aan de hand was". "Ik ben verschillende keren verhoord. Ik heb eens tot elf uur 's avonds op het bureau gezeten en ik ben ook een keer 's och tends om vijf uur van m'n bed ge haald. Waarom dat zo vroeg moest, wist ik ook niet. Mis schien wilden ze een schrikeffect teweeg brengen, dachten ze dat je anders zou reageren dan bij vo rige verhoren. Dat bedacht ik la ter pas allemaal. Op het moment zelf stond je er helemaal niet bij stil. Maar ik heb nooit in de cel gezeten en ik realiseerde me he lemaal niet dat verdenkingen op mij rustten. Daar was ik te onno zel voor, denk ik". In het dorp Alphen gingen de wildste praatjes, ook al omdat al le officiële instanties, zoals dat tegenwoordig heet 'in het belang van het onderzoek', zwegen als het graf. In de krant van 20 sep tember werd door de lokale ver slaggever een reconstructie van het gebeurde gegeven. Vervol gens: "En dan rijzen de vragen. Wa ren de nummers van de biljetten genoteerd? Werd er de laatste maanden wel eens vaker zo'n groot bedrag - dat niet groter be hoeft te zijn geweest dan een flink zakboekje - door de PTT-dienst verzonden? Als de dader met de omstandigheden op de hoogte was. kan hij reeds lang het plan hebben gemaakt en heeft hij waakzaam de 'grote kans' afge wacht. De ambtenaren in Leiden zullen, als te doen gebruikelijk, van de aanstaande ontvangst wel zijn verwittigd. Wie waren daar op de hoogte? Is het geld ge durende de nacht in een safe ge borgen of bleef het in de postzak7 Eerst de volgende morgen is de diefstal geconstateerd. Er lag dus een geruime tijd tussen het in pakken en het uitpakken. Waren er nog meer zwakke schakels in de keten van voorzorgen 7" De verslaggever maakte zich zorgen: "Het zijn echter vragen, waar- op wij het antwoord schuldig moeten blijven, zolang de politie weigert iets over de diefstal mede te delen. Door het ontbreken van officiële gegevens over deze, de gemoederen bezig houdende zaak, doen natuurlijk allerlei ge ruchten de ronde. Is dit op zich zelf onvermijdelijk, stellig niet noodzakelijk is het, dat deze ge ruchten kracht wordt bijgezet door publiciteit in de pers" fiets kocht, riepen ze 'ga je de Het Internationaal Bloembollencentrum Cen trum (IBC) in Hillegom viert zondag voor het vierde achtereenvolgende jaar Wereldbloem bollendag. Doel van de manifestatie is de tuin- bezitters overal ter wereld eraan te herinneren dat de bollen nu moeten worden gepoot om in de lente weer een bloeiende tuin te hebben. Er zijn, zo blijkt uit de woorden van de voor zitter van het IBC, F.C.J. van Nimwegen, nogal wat consumenten die pas in het voorjaar 'ont dekken' dat ze de boot hebben gemist. "Het is voor een liefhebber van bolbloemen uitermate frustrerend om in de lente tegen een kale tuin aan te moeten kijken". Het IBC is een particuliere organisatie die zich toelegt op het maken van reclame voor bolbloemen en bloembollen. De handelaren en telers van bollen betalen, via een heffing van het Produktschap voor Siergewassen, alle acti viteiten die het IBC ontplooit. De organisatie van de Wereldbloembollen dag 1987 alleen al kost bijna 500.000 gulden. Gisteren werd in de Keukenhof alvast een voorzetje gegeven voor de viering ervan aan staande zondag. Tien vrouwen van burgemees ters uit de hele wereld, van Nagasaki tot Toron to, plantten op de Keukenhof een aantal tulpe- bollen. Bovendien nemen de vrouwen ieder 5000 bollen mee naar huis om in hun woon plaats te laten planten. De voorzitter van het IBC is tevreden over de ontwikkeling van de export van de Nederland se bloembollen. Nederland heeft 191 buiten landse afnemers en bedient in totaal 63 miljoen consumenten. In het teeltseizoen 1986-'87 werd er voor 985 miljoen gulden aan bollen over de grens gebracht. Zes jaar geleden was dit 672 miljoen gulden. Van Nimwegen: "Dat bete kent een groei van 46 procent. In vergelijking met de totale agrarische export, die 12 procent toenam, springt deze produktietak er dus bij zonder gunstig uit". Het is nauwelijks mogeljk zich een voorstel ling te maken van de gigantische bult bollen die de grens overgaat. De bollentelers in ons land rooiden dit seizoen maar liefst 8,5 miljard bollen waarvan er 5,6 miljard naar het buiten land werden verkocht. De belangrijkste importeur van bollen is sinds jaar en dag West-Duitsland. Onze ooster buren kochten voor 181 miljoen gulden bollen bij ons. De tulp is, net als bij ons, bij de West duitsers favoriet. In de Duitse tuinen en op de kwekerijen bloeien komend voorjaar 410 mil joen tulpen in alle kleuren en maten. Van Nimwegen constateert een wat teruglo pende export naar Amerika. De IBC-voorzit- ter: "De sterk teruggelopen dollarkoers is de enige reden hiervoor. Het aantal bollen is wél op peil gebleven. Hoewel de dollarkoers ons zorgen blijft baren, moet het mogelijk zijn om de export naar de USA verder te vergroten". De Italianen nemen een enigszins bijzondere plaats in in het rijtje afnemers van de Neder landse bloembol. De zuiderlingen zijn dol op gladiolen en vinden tulpen maar zo-zo. Boven dien is er nauwelijks een Italiaan te vinden die »n zijn eigen tuin bollen poot. De 721 miljoen bollen die naar Italië worden geexporteerd, zijn voor het merendeel bestemd voor de pro fessionele bloementelers. Ook Frankrijk, Engeland, Zweden en Zwit serland nemen fikse hoeveelheden bollen af. Dit viertal heeft ook een duidelijke voorkeur voor de tulp en importeert gezamenlijk 571 mil joen bollen van deze bloemsoort. Van Nimwegen is minder gerust op de ex port van bollen naar Japan. Deze markt is ei genlijk pas sinds kort toegankelijk voor Eu ropese produkten. De IBC-voorzitter is van mening dat de Japanse markt niet echt 'open' is. "De fytosanitaire eisen die de Japanners stellen, liggen veel hoger dan de eisen die de andere 190 buitenlandse afnemers stellen. Alle bollen die Japan importeert; moeten daar eerst een jaar in de grond staan, voor ze voor ver koop worden vrijgegeven. In die periode wordt gecontroleerd of de bol vrij is van ziekten". De Nederlandse bollensector kent een uitge breid en sluitend systeem van keuringen en certificaten die de gezondheid waarborgen van de bollen die op de binnen- en buitenlandse markten worden afgezet. Nagenoeg alle impor teurs van Nederlands plantmateriaal nemen 'genoegen' met deze certificaten, alleen Japan niet. Ondanks de problemen op het gebied van de gezondheid steeg de export naar Japan het afgelopen teeltseizoen toch met 3 miljoen gul den tot 11 miljoen gulden. "De afzet naar het Verre Oosten kan beslist nog verder toenemen. Het IBC zal zich de komende jaren hiervoor sterk maken", aldus Van Nimwegen. Voorzitter van het IBC F.C.J. de EG is zeker nog te vergroten Nimwegen: "De export van bloembollen naar landen binnen en buiten (foto Wim Dijkman) DONDERDAG 17 SEPT Leiden inschrijving Haring en Wittebrood, 16.00 tot 21.00 uur in de Stadsgehoorzaal. film: 'Tiempo de Morir'. van Jorge Aliteriana. LVC, Breestraat. 21.15 uur. Lak-produktie 'Elektra', 20.30 uur, LAK-theater. Cle- venngaplaats 1. Leidato Huishoudshow met o.a. modeshows, mop penwedstrijd, talentenjacht en soundmix/playbackshow. Uroenoordhallen, en 19.00 tot 22.30 uur. lezing: 'Porque se van', over een Spaans bergdorp. Kapelzaal K&O, Haze- windsteeg, 20.15 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren, Troef, Stationsweg 32, 20.00 tot 21.30 uur- spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht, WDM, Breehuys, Bree straat. 19.00 tot 22.00 uur. postzegelruilavond van de ver. Philatelica in het Dr. Vis ser 't Hooftlyceum, tevens veiling, verloting en bingo, aanvang 19.30 uur. spreekbeurt van drs. P. Pot over 'Armenzorg in Lei den gedurende de achttiende eeuw', 20.00 uur in de ten toonstellingszaal van het Ge meentearchief, Vliet 45. Leiderdorp voorbchtingsavond over 'Kind, ziekte en veiligheid', Sjelter. Heemraadlaan 67, 20.00 uur. Oegstgeest vrouwentrefpunt Aletta houdt discussie-avond over verplicht exacte vakken voor meisjes, Dienstencentrum, Lijtweg 9, aanvang 20.30 uur. VRIJDAG 18 SEPT Alphen kunstmarkt in de Ridder hof van 17.00 tot 21.30 uur film De Wisselwachter. Hooftstraat, aanvang: 20.30 Groenendijk aanvang: 20.30 Leiden Leidato Huishoudshow in de Groenoordhallen met o.a. modeshows, 13.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 22.30 uur. bingo in clubhuis Matilo. Zaanstraat 126, aanvang 20.00 uur concert door het Ned. Ka merkoor o.l.v. Paul van Ne vel, Renaissance-program- ma. Museum van Oudheden. 20.15 uur informatie over activitei ten in het nieuwe seizoen in Buurthuis 'Op Eigen Wie ken', 16.00 tot 22.00 uur, mu ziek van 20.00 tot 24.00 uur. swingavond in het LVC, Breestraat 66, aanvang 21.00 film: 'Tempo de morir' van Jorge Aliteriana, LVC, Bree straat. 21.15 uur. Leidsche Schouwburg, 'Agnes of God', aanvang: 20.00 uur tentoonstelling produk ten, Ons Buiten, van 20.00 tot 22.00 uur. ruilbeurs, ruilavond voor verzamelaars, Dr. v. Voorthu- ysenschool, Marnixstraat 104, van 19.00 tot 22.00 uur. disco Lesbise Vrouwen, Langegracht 65, van 21.00 tot 02.00 uur. bultlopen met Swift, Roomburgerweg, start tus- SKAN-pop, Join-centrum, Weteringkade, aanvang: 22.00 uur, hobbymiddag WAO/AOW van 13.00 tot 18.00 uur. de hengelwedstrijd m Leidsevaart, verzamelen 18.15 uur. open baravond, Vrouwen- keet, Bronckhorststraat 27a van 21.30 tot 01.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18