Leidse Kolpingvereniging viert 100-jarig bestaan Melkwegstelsels zagen er vroeger anders uit Festiviteiten in Lodewijkskerk Mare Oort promoveert tot doctor in de sterrenkunde Aangifte van mishandeling bij discotheek Containers Succes De la Mar ondergewaardeerd Opinie DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 LEIDEN - "Godsdienst en arbeid vormen de gouden standaard van het volk". "Waar het gezinsgeluk wijkt, daar komt het ongeluk op duizend manieren in huis". Met de ze twee uitspraken van Adolf Kol- ping is deze Duitse priester en soci aal-pedagoog. die zich in de vorige eeuw inzette voor het welzijn van de werkende jeugd, neergezet. Godsdienstigheid, arbeidzaam heid, eensgezindheid en vrolijk heid. luidde zijn viervoudig credo, waarbij trouw aan God en kerk, hu welijk en gezin en solidariteit aan elkaar op grond van de rooms-ka- tholieke sociale leer, voorop ston den. Kolpings werk vond overal ter wereld navolging en ook Leiden kent een Kolpingvereniging. die dit jaar het 100-jarig bestaan viert. Adolf Kolping, in 1813 in Kerpen bij Keulen als zoon van een schaap herder geboren, werd in 1845 pries ter. Hij stelde zich ten doel de le vensomstandigheden van leerlin gen in een ambachtelijk beroep, de gezellen, door middel van scholing en vorming te verbeteren en tot goede christenen te ontwikkelen. Dat resulteerde in 1849 in de op richting van een 'Gesallenverein'. Niet lang daarna waaide het idee van Kolping over naar Nederland, in eerste instantie naar Amsterdam en later naar het bisdom Haarlem dat in die tijd nog de provincies Zuid-Holland, Noord-Holland en Zeeland omvatte. In 1887 kreeg ook Leiden een gezellenvereni- ging, die toen de naam St. Jospeh kreeg. Volgens praesus en pastoor A.M.E.Th. Vreeburg en voorzitter J. Biesjot van de Leidse Kolping vereniging kende de vereniging tot aan de Tweede Wereldoorlog een grote bloei met als hoogtepunt een ledental van ongeveer 500 in de ja ren twintig en dertig. St. Joseph kende een eigen zangkoor, voetbal club. orkest (Franz Schweitzer ge naamd), toneelvereniging, liede- rentafel. debating-club ('Cornelis Musius') en een eigen gebouw aan het Rapenburg 52. Wel deed zich in 1929 een inzinking voor toen de jonge middenstanders zich af splitsten en de Katholieke Jonge Middenstandsvereniging opricht ten, hetgeen de vereniging volgens Vreeburg niet ten goede is geko- Echt slecht ging het de Leidse St. Joseph's Gezellen vereniging na het uitbreken van de Tweede We reldoorlog. Biesjot: "De Duitsers verboden de vereniging. En na de oorlog heeft niemand van de oude leden de draad meer opepakt". Dat had volgens Vreeburg meer oorza ken. "Voor veel mensen kon de vereniging gewoon niet meer. Dat heeft te maken met de Duitse oor sprong waarmee men gevoelsma tig moeite had. maar ook de geeste lijkheid van toen vond dat de vere niging niet meer kon. Argumenten werden daarvoor niet gegeven; al les moest gewoon anders, de vere niging was uit de tijd. Bovendien kwamen verenigingen als scouting op, waar veel jonge mensen door werden aangesproken". Cursusssen Gevolg van een en ander is dat de Leidse afdeling al zo'n veertig jaar geen jongeren onder de gelederen telt. Een aantal oude leden bleef bij elkaar komen en aan hen ligt het dat er überhaupt nog een vereni ging in Leiden bestaat. De Leidse Kolpingvereniging is evenwel on geveer acht jaar geleden met her stelwerkzaamheden begonnen. Cursussen solliciteren en notule ren worden voor jonge mensen ge geven, waarbij ook over het werk en de doelstelling van de vereni ging wordt verteld. Ook vrouwen zijn (ingevolge een internationaal besluit in 1958) wel kom. Aan die cursussen heeft de Kolpingvereniging zo'n 30 'Vrien den van' overgehouden. Het is vol gens Vreeburg echter moeilijk om jeugd aan te trekken. "In Neder land zitten we in de impasse dat de greep op de arbeidende jeugd ver loren is gegaan. Maar ook nu vallen er. net als in de tijd van Kolping, weer jongeren tussen wal en schip". Hij doelt daarmee op ou ders en scholen die het laten afwe ten als het gaat om het verkondi gen van de zuivere rooms-katholie- ke leer zoals paus en bisschoppen die voorstaan. "Juist op het gebied van levensbeschouwelijke zaken zit voor ons een groot gat; anders dan in de tijd van Kolping krijgen jongeren genoeg culturele ontwik De St. Joseph's Gezellenvereniging in betere tijden: grote druKte bij de viering van het 50-jarig jubileum in 1937. keling mee". geconcelebreerde pontificale H. Het jubileum wordt zondag 27 Mis in de St. Lodewijkskerk aan de september gevierd. De festiviteiten Steenschuur, met als hoofdcele- beginnen om half twaalf met een brant bisschop mgr. J. ter Schure van Den Bosch. Deze vervangt zijn genodigden in de Romanuszaal college Bar, die die dag is verhin- aan de Mare. Van 15.00 tot 17.00 zit derd. Vanaf half twee is er een bij- het bestuur daar klaar om met het eenkomst voor leden, oud-leden en jubileum te worden gefeliciteerd. LEIDEN - Het melkwegstelsel waarin de aarde zich bevindt heeft er vroeger heel anders uitgezien dan nu. Vlak na de 'oerknal', waar uit het heelal volgens natuurkundi gen en andere wetenschappers is ontstaan, waren materie en straling in het heelal hecht samengesteld. "Een willekeurige foto van de he mel laat echter zien, dat die situatie tegenwoordig tegenovergesteld is. Sterren komen in groepen voor en vormen melkwegstelsels. Die melkwegstelsels vormen op hun beurt grotere groepen en die groe pen weer een supergroep". aldus Marc Oort, die op woensdag 16 sep tember aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de ster renkunde. Uit die vorming van groepen in het heelal leidt hij af dat er een be paalde ontwikkeling is: melkweg stelsels zagen er vroeger anders uit dan nu. Ons 'eigen' melkwegstelsel bijvoorbeeld is miljarden jaren ge leden mogelijk een radiomelkweg stelsel geweest, dat een grote hoe veelheid straling uitzond. Nu is het 'uitgedoofd' en zit het de astrono men en kosmologen eigenlijk al leen maar in de weg bij waarnemin gen, aldus Oort. Oort onderzocht 200 radiomelk wegstelsels, maar "het zal waar schijnlijk nog tientallen jaren du ren voordat we de oorsprong en evolutie van de radiomelkwegstel- LEIDEN - Twee broers van 18 en 21 jaar uit Leiden hebben aangifte gedaan van mishandeling en be dreiging door een vooralsnog on bekende jongen. De 18-jarige liep daarbij een gebroken neus en een gezwollen gezicht op. Mare Oort promoveerde gisteren tot doctor seis echt begrijpen. Mijn bevindin- belangrijke stukjes op voor d gen leveren een aantal kleine, maar mologische puzzel". se Sterrewacht prof. dr. J.H. Oort, bestaat het werk van de astronoom uit het zoeken naar dingen die mis schien interessant kunnen zijn. Het heelal is zo onmetelijk groot dat het overigens vaak zoeken naar een speld in de hooiberg is. Maar al is zijn onderzoek een klein stukje van de legpuzzel, het is zo belangwekkend dat theoretici danig geschrokken zijn. Door proe fondervindelijk gewoon maar eens te kijken naar een aantal radio- melkwegstelsels, kon Oort aanto nen dat de theoretische modellen die de grootte van een radiobron beschrijven niet overeenstemmen met de waarnemingen en (dus) met de werkelijkheid. Hoe jonger het heelal, des te klei ner de radiobronnen, zo is geble ken. Dit kan worden bepaald, om dat de kosmoloog - zoals de ster renkundige heet die zich met de ontwikkeling van het heelal bezig houdt - kan terugkijken in de tijd. Het licht van stelsels op zeer grote afstanden doet er namelijk zo lang over om ons te bereiken, dat het stelsel wordt waargenomen in een toestand zoals die miljarden jaren geleden was. Het onderzoek van Oort is het be gin. Volgens hem moeten nog ze ker 1000 melkwegstelsels worden onderzocht om meer over de ont staansgeschiedenis èn de toekomst van het heelal aan de weet te ko- LEIDEN - Geboren: Erik zv. T.L. van der Voort en J.M. van der Geest; Milou Alexandra dv. P.H.J. Pouw en C.J. van der Lecq; Mariëtte Angelique dv. J.M. Meijer en W.F.F. Dreve; Monica dv. J.B. Smits en P.H. Moeliker; Ridvan zv. A. Olgun en N. Olgun; Enk zv. D.A. den Haas en H. Ouwehand. Wilhelmus Theodorus Maria zv. J.A.M. van der Meer en A.M. Kooloos; Ali zv. S. Kaya en M. Kaya; Hannah Dieke dv. H.G. Postma en J.L. Matze; Dominique dv. A. Ravensbergen en C.P. Schuurmans; F.G.A. van den Berg en C.P.M. Krol; Da ve zv. A. van der Linden en S. Sjardijn; Kelly dv. A.L. van der Waal en T.M.H. dv. J.A. van der Zeeuw en S.S. Baars; Willemijntje dv. W. Leeuwenburg en J. de Mooij; Dave zv. M.P.M. ten Broek en G.M. van Houten, Laura dv. J.C. Visser en G.J.A. Wibbelink; Kevin zv. B. Ly- baart en J.M.P. Scheepers; Simone Co- rine dv. M.M. Lagas en A.L.M. van Scha- gen; Rosalinde Marjolijn dv. S. Buike- ma en J. Brussen; Rachid zv. M. Abda- les en F. Lamriti; Sarah dv. S.C. Alberto en E.J.P. van den Burg; Stan zv. M. Broere en J.B. Ratten; Jean Joseph Ju- lien zv. P.J.M. Georges en J.M. van der Boog; Willem-Jan Leendert zv. L.J. Schrama en M.J.G.G. van der Meij; Amy dv. A.H. Siebert en G. Trouerbach; nuela Antoinetta Allegonda Petronella dv. P. Kwestroo en A.A.P. van der Meij; Eveline Jacoba dv. J.J. Rhijnsburger en M.G. de Leeuw; Vincent Marinus zv. J.J. Rhijnsburger en M.G. de Leeuw; Jelle Guido Bastiaan zv. J.D.L. Schoten J.C. Swierts; Marina Alexandra dv. R.K. Todd en W. Kooij; Irene Constance dv. R.C. de Koning en C.C. van Egmond; Vikash Siddharta Narendra zv. K. Auter en I.L. Ramauter; Rafik zv. M. Chnachi en B. van der Horst; Ingrid dv. A.N.M. Onderwateren M.C. van Ees; Jerney Jo hanna Maria dv. H.P.J. van der Voet en M.M.M. Kraan; Rick Petrus zv. M.M.C. Nieuweveen en M.C. van Werkhoven; Angela Petronella Anna Margaretha dv. J.G.M. Walraven en A.G.M. van den Berg; Charlotte Annemiek dv. G. den De jongen zou gisteravond rond kwart over twaalf in de Koets-o- theek aan de Kruisstraat door een jongen tussen een deur zijn klem gezet. Op het moment dat het slachtoffer zich bevrijdde, zou hij een klap op zijn rechteroog hebben gekregen. De jongen gaf een schop terug, waarna zijn belager hem op zijn gezicht zou hebben gebeukt. De aanvaller zou daarna de 21-jari- ge Leidenaar met een stiletto heb ben bedreigd toen die zijn broer te hulp wilde schieten en zijn wegge vlucht. Lezers schrijven Eind augustus van vakantie thuis komende, vonden wij een blauw boekje bij de post waarin de komst van de minicontainer wordt aange kondigd. Tevens stond er in ver meld dat er een informatie-avond voor onze wijk zou worden gehou den op donderdag 20 augustus. 'Kénnelijk was het de gemeente welkom dat er geen mensen zou den komen. Augustus is toch nog steeds vakantiemaand, zeker voor mensen die geen schoolgaande kinderen hebben. Een zeer onzorgvuldige plan ning, mag ik wel zeggen. Wat ik op de informatie-avond had willen zeggen doe ik nu maar bij deze. Volgens het blauwe informatie- boekje zullen over het algemeen de bewoners van flats en van wonin gen zonder 'achterom' gebruik gaan maken van een zogenaamde wijkcontainer. Nu hebben de hui zen op de Cronesteinkade tussen de Roodenburgerstraat en de Witte Singel, alsmede het eerste blok op de Roodenburgerstraat (op één na die de binnentuin van het blok in bezit heeft) geen achterom. Toch is daar geen wijkcontainer opgeno men in het plan. Wij zullen dus al tijd met de minicontainer door het huis moeten slepen. Ik vraag mij trouwens af hoe het met het vuil van de GGD moet, altijd wel enke le tientallen vuilniszakken. H.P. Nooteboom, Roodenburgerstraat 2, Leiden. Butter en J. van den Kieboom; Jellina Wendela dv. H. Kiers en A.G. Hofstra; David Peter zv. J.T.P. van Haasteren en M.W.A. Groen in 't Woud; Anthonio zv. A. Verkuijlen en J. van der Reijden; Ma- joleine Gerrie dv. H.G. Aten en H.J. op 't Hof; Marie Louise dv. J.L. Meerburg en J.E. van der Torren. Overleden: J.G.F. Laros (1935) man; J.M van der Hulst (1921) vrl.geh.gew. met J.A. Straathof; H. Roverts (1920) man; A.C. van der Graaf (1917) vrl.echtg. van F.J. Schonenberg; C. Marbus (1911) man; J.T. de Haan (1930) vrl.geh.gew. met J.N. van Weeren; F. Wagemans (1907) vrl.; C.A. Droog (1921). vrl.echtg. van C.P.A. van Muijdcn; R. Turk (1929) vrl.echtg. van A.J. Valkenhoff; A. Pas- ma (1905) vrl.geh.gew. met B. Gerrits; M.J. Lurcock (1946) man: P.J.M. van der Hoeven (1913) man; A Vergunst (1905) vrl.geh.gew. met G. Vonk; A. van der Weijden (1923) man; A.H.J.H.M. Rijn beek (1948) man; C.M. Onderwater (1910) vrl.geh.gew. met L.W. Tazelaar; J.H. Wegman (1903) man; W.J.M. Kop (1949) vrl.gecht. van T. Vos; A van der Wilden (1930) man, D. Jonker (1972) man; J. Pettinga (1909) man; J.C. Zand bergen (1910) vrl.geh.gew. met J. Admi raal; A.W. van der burg (1921) man; C.J.M. van Stijn (1916) man Gehuwd: S.J. van der Linden en I.J. Koet; J.F.T. Boogaard en J.T. van Bel- zen; M.F. Schipper en W.H.M. van Steen; J. Rietkerken en K. Berndt; F. Scheen en G. Pama; F.J. van Vliet en C.W. van der Voorst; R.P.C. van Veen en A.A.A. Hollerman; W. van Vliet en D.H. Angkotta; L A. Bervcling en A N. West- LEIDEN - Wethouder J. de la Mar (sociale zaken en maat schappelijke aangelegenheden) heeft met het handhaven van 70 plaatsen voor woonwagens in Leiden een succes geboekt. Te gen de wensen in van de staatsse cretaris van volkshuisvesting - die alle grote centra, dus ook het Leidse Trekvaartplein wil op doeken - slaagde hij er in de pro vincie en het Leidse college van B en W te winnen voor zijn plan het Leidse kamp te handhaven tot 40 standplaatsen en twee nieuwe centra van 15 plaatsen in de stad te realiseren. door Willem Spierdijk Al direct bij zijn aantreden in mei vorig jaar kwam de wethou der van PSP-huize met zijn neus midden in de problemen terecht. De provincie wilde vaart maken met de uitvoering van de eerste fase van haar plannen. Het Trek vaartplein moest terug van 78 naar 41 standplaatsen en om het aantal woonwagens in Leiden te rug te brengen dienden er wa gens naar kleine kampjes in de regio te worden gesleept. Andere mogelijkheden waren absoluut niet bespreekbaar. De bewoners herinneren zich wat dat betreft ongetwijfeld de bijeenkomst met de toenmalige Katwijkse wet houder Parlevliet - voorzitter van het Woonwagenschap - in Het Witte Huis in Oegstgeest. Daar was geen plooibaarheid te be speuren. Ook als wethouder - hij deed het eerder als raadslid - koos De la Mar partij voor de woonwa genbewoners en slaagde er in snel de acute dreiging van het wegslepen te voorkomen. Hij vroeg en kreeg uitstel van Gede puteerde Staten van deze maat regel. Bovendien kondigde hij aan met de staatssecretaris van volkshuisvesting - eerst Brokx, later Heerma - om tafel te gaan zitten om de dreigende opheffing van het centrum aan het Trek vaartplein af te wenden. Hij wil de op het ministerie pleiten voor handhaving van het centrum op 68 plaatsen. Dat dit in juni vorig jaar aange kondigde gesprek pas een jaar ia- ter plaats had, zal De la Mar niet slecht zijn uitgekomen; de hele affaire rond de gedwongen af slanking van het kamp raakte in een wat rustiger vaarwater. Ge sprekken met de provincie leer den intussen dat handhaving van 78 plaatsen niet haalbaar was. Gedeputeerde Staten wilden het plan van de Leidse wethouder om 40 plaatsen op het Trekvaart- plein te houden en 30 plaatsen el ders in Leiden te realiseren - het 40-plus-30-plan - wel steunen. Intussen is gebleken dat de woonwagenbewoners nog altijd niet voor het terugbrengen van het aantal standplaatsen op het kamp te voelen. Zij willen dat De la Mar vasthoudt aan een cen trum met 78 plaatsen. Die opvat ting van de bewoners van het Trekvaartplein is begrijpelijk. Zij wonen naar hun zin, hebben van niemand last en zijn nie mand tot last. Argumenten die een zeer ingrijpende maatregel als een gedwongen verhuizing rechtvaardigen, zijn eigenlijk ook niet te bedenken. Toch heeft de ervaring op dit terrein geleerd dat een juridische strijd tegen de overheid bij voor-i baat verloren is. Er blijft bewo-' ners van het Trekvaartplein - treurig genoeg - dan ook geen an dere keus dan akkoord te gaan met de 40-plus-30-variant. De be woners zijn inmiddels van plan een interne peiüng te houden of zij bij hun standpunt van 78 plaatsen op het huidige kamp blijven en daarmee het risico lo pen uiteindelijk geen enkele plaats aan het Trekvaartplein over te houden. De vraag is of zo'n enquête zin heeft. Wethouder De la Mar rest nu niets anders dan het uitvoe ren van het college-besluit dat binnenkort waarschijnlijk in een raadsbesluit wordt omgezet, ook als de bewoners van het woon wagencentrum het 40-plus-30- voorstel afwijzen. Dit kan de goede verhoudin gen tussen de wethouder en de woonwagenbewoners verstoren. Het zou triest zijn als dat gebeurt. Want De la Mar verdient na ruim een jaar strijd voor het kamp aan het Trekvaartplein waardering en niet de hoon van de genbewoners. Looptechniek Wie geregeld hardloopt of daarmee wil beginnen, kan deel nemen aan een cursus looptech-♦ niek. De cursus begint woensdag 30 september en wordt gehouden in de gymzaal aan de Burggra- venlaan. Voor informatie tel. 315601, vragen naar Ruud Marchand. Sportvereniging 'Beleidsontwikkeling in de sportvereniging'Onder de noe mer wordt een kleine cursus ge houden op de maandagen 5 en 12 oktober. Waar is nog onbekend. Voor opgave en informatie tel. 315601. vragen naar Ruud Marchand. Forum 'Nut en noodzaak van vrou wenorganisaties binnen politie ke partijen' is het thema van een door de Rooie Vrouwen Leiden georganiseerde forumdiscussie die zaterdag 19 september wordt gehouden. In het forum hebben zitting Hedy d'Ancona, Riet ten Hagen, Betty Nahon en vertegen woordigsters van VVD en Klein Links, die onder leiding van Cis- ka Dresselhuys met elkaar in de slag gaan. De bijeenkomst wordt gehouden in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a, aanvang 14.00 uur. Ratel Werkgemeenschap De Ratel houdt zondag 20 september de eerste zondagochtendbijeen komst van het seizoen. Wim van de Broek presenteert een diapo- gramma en de Ratel-trofee wordt overhandigd aan de winna(a)r- (es) van een fiets-puzzéltocht. De bijeenkomst is in de grote zaal van het Volkshuis, aanvang 10.30 School De Leidse Houtschool viert za terdag 19 september feest vanwe ge de verbouwing van de school. Rommelmarkt, spelletjes, terras, tentoonstelingen, muziek zijn een paar programmapunten. De ac tiviteiten worden in en om de school gehouden van 11.00 tot 15.00 uur. Spullenmarkt Wijkvereniging Actief houdt zaterdag 19 september van 10.30 tot 17.00 uur de Spullenmarkt '87 in het gebouw aan de Berlage- straat. Wie (goede) spullen heeft te verkopen, kan een stand reser- Rommelmarkt Muziekvereniging De Burcht houdt zondag 20 september van 10.30 tot 16.00 uur een rommel markt in het gebouw aan de Aal markt 9. De opbrengst is bestemd voor het jeugdkorps. Wie zijn overtollige spullen aan de Burcht wil schenken, kan bellen naar 216547, 211744 of 412237. Hart Vier kruisverenigingen in de regio organiseren deze maand thema-avonden over het onder werp hartinfarct/hartoperatie en hoe ermee om te gaan. Sprekers zijn een maatschappelijk werk ster van het Zeehospitium Kat wijk een begeleidster van ge spreksgroepen en een arts. De eerstvolgende bijeenkomst is woensdag aan de Berkenkade 7 in Leiderdorp, aanvang 20.00 uur. Maandag 21 september is Leiden aan de beurt (adres: Mid delweg 38) en op woensdag 23 september Voorschoten (Gezond heidscentrum aan de Prof. v.d. Waalslaan 28). Chili Front Het Chili Front Leiden houd> vrijdag in samenwerking met hei Nederlands steuncomité van het Patriottisch Front 'Manuel Ro- driguea' een informatie- en dis cussieavond over de actuele si tuatie in Chili, waarbij ook de zaak van veertien ter dood ver oordeelde politieke gevangen aan de orde komt. Ter inleiding wordt een video vertoond over de oppositie in Chili. Plaats van handeling is de Burchtzaal, aanvang 20.00 uur. Collecte De opbrengst van de collecte voor de kankerbestrijding die de afdeling Leiden van het Konin gin Wilhelmina Fonds heeft ge houden bedraagt 89.600 gulden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17