TAD LEIDEN Stee d s 'Verhaal op aannemersbedrijf maakt geen schijn van kans' 'Gemeente kon miljoen meer vangen voor grond Endegeest' Proces-verbaal wegens illegale verbouwing 'Eigenaars van loslopende honden voortaan bekeurd' s LEI DSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 Wegens gebreken stadsbouwhuis LEIDEN - De gemeente Leiden maakt geen schijn van kans als het aannemer IBB Kondor aansprake lijk stelt voor gebreken aan het stadsbouwhuis. Dat is de conclusie van een juridisch onderzoek dat op verzoek van de raadscommissie fi nanciën is uitgevoerd. De gemeen te heeft in het verleden herhaalde malen laten blijken het herstel- werk van de aannemer als afge daan te beschouwen en heeft daar om weinig recht van spreken meer, zo wordt vastgesteld. B en W zijn inmiddels akkoord gegaan met een onderzoek dat moet uitwijzen op welke wijze de gebreken aan het metselwerk van het Stadsbouwhuis hersteld moe ten worden. Hiervoor is het Am sterdamse bureau Koning en Bien- fait aangezocht. De raadscommis sie had om een dergelijk onderzoek gevraagd omdat zij weinig vertrou wen had in de oorspronkelijke plannen om de gevels op te knap- *pen. Uit juridisch onderzoek is vast komen te staan dat de gemeente de aannemer in het verleden diverse malen heeft laten blijken zijn werk als afgedaan te beschouwen. Aller eerst is er een uit 1980 daterende brief van de toenmalige directeur van gemeentewerken waarin deze de aannemer liet weten dat het werk 'goed en vakkundig is uitge voerd'. Onlangs verklaarden B en W niet te weten waarom deze brief was geschreven. Het terugstorten van de bankgarantie in 1983 en het akkoord gaan met herstelwerk van Smitsloo deed in juli hoger bod: LEIDEN - De gemeente Leiden had met de verkoop van grond van Endegeest veel meer kunnen van gen. Makelaar Menno Smitsloo zegt een miljoen gulden meer te hebben geboden dan het bouwbe drijf IBB Kondor waarmee de ge meenten Leiden en Oegstgeest een week geleden een overeenkomst hebben gesloten. Die overeen komst houdt grond krijgt en in ruil daarvoor het kasteel Endegeest en de Jelgers- makliniek verbouwt. Op de gron den, die overigens binnen de gren zen van Oegstgeest liggen, zal IBB Kondor luxe huizen bouwen. Over de grootte van het bedrag waarmee Smitsloo het aannemers bedrijf heeft overboden lopen de meningen uiteen. Wethouder Kuij- ers, die tevens voorzitter is van het bestuur van Endegeest, geeft toe dat Smitsloo in ieder geval 500.000 gulden meer heeft geboden dan IBB Kondor. De makelaar bood een bedrag van acht miljoen gul dat IBB Kondor den. Het pakket dat de gemeente met IBB Kondor is overeengeko men is volgens Smitsloo echter maar zeven miljoen gulden waard. De gemeente kan volgens Smitsloo in zijn voorstel zelf beslissen hoe dat bedrag besteed wordt. Verdubbeling spoorbaan uitgesteld LEIDEN - De verdubbeling van de spoorbaan tussen Mariahoeve en Leiden loopt vertraging op, nu het rijk in de begroting 40 miljoen gulden minder beschikbaar stelt voor het oplossen van de knelpun ten in het spoorwegnet. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat de 1993 i feit zou verdubbeling zijn. De NS willen de knelpunten in het spoorwegnet uiterlijk in 1995 hebben weggewerkt. Nu de minis ter de geldkraan gedeeltelijk heeft dichtgedraaid, verwachten de NS de werkzaamheden die daarvoor in het hele land noodzakelijk zijn, pas na het jaar 2000 af te ronden. Hoe groot de vertraging is die de NS-plannen tussen Mariahoeve en Leiden oplopen, is nog niet te zeg gen. "Wij moeten de exacte gevol gen van het besluit van de minister nog analyseren" aldus een woord voerder van de spoorwegen. Smitloo meent dat de wethouder het bod op de gronden nooit seri eus in overweging heeft genomen. "Ik heb nooit de kans gekregen om mijn plannen te presenteren. Het is dus niet waar dat de voorstellen van mij niet helemaal ingevuld wa ren en teveel onzekerheden met zich mee bracht. Toen ik in juli mijn bod uitbracht waren de kaar ten naar mijn mening reeds ge schud", aldus Smitsloo. Wethouder Kuijers zegt op zijn beurt dat de plannen van Smitsloo niet volledig waren en op een aan tal punten te weinig zekerheden boden. Bovendien bood het bouw bedrijf IBB Kondor, aldus Kuijers, het voordeel dat alles in één hand wordt gehouden waardoor sneller kan worden begonnen met de res tauratie en renovatie. Het bouwbe drijf is volgens de wethouder ge specialiseerd in werkzaamheden op zo'n grote schaal. Smitsloo vermoedt dat wethou der Kuijers voor de ruil heeft geko zen, omdat hij op deze manier ze ker weet dat het geld binnen het psychiatrisch ziekenhuis Ende geest blijft. Bij een bedrag ineens, zoals de makelaar heeft voorge steld, liep de wethouder de kans dat het geld voor andere doelein den dan Endegeest zou worden be steed. de aannemer in 1984 bevestigen nog eens dat de gemeente de zaak als afgedaan beschouwde, aldus staat in het juridisch advies. Nu, negen jaar na de oplevering van het Stadsbouwhuis, kan de ge meente zich - theoretisch - nog slechts op twee clausules in de wet beroepen om de aannemer aan sprakelijk te stellen: wanneer het stadsbouwhuis geheel of gedeelte lijk is vergaan of wanneer er sprake is van verborgen gebreken. Beide zijn echter niet aan de orde, vol gens het juridisch advies. Het cas co van het stadsbouwhuis verkeert in prima staat en de gebreken wa ren vanaf de eerste dag na de ople vering bekend en dus niet onzicht baar. Vanavond vergadert de raads commissie financiën over de zaak en verwacht wordt dat die er mee instemt dat afgezien wordt van ju ridische stappen tegen de aanne mer. Dat betekent dat de gemeente de kosten van herstel zelf moet be talen. Hiermee is een bedrag ge moeid van één miljoen gulden, ter wijl voor energiebesparende maat regelen nog eens zes ton moet wor den neergeteld. Politie verwijdert berg zand LEIDEN - Een berg zand die gro tendeels op het wegdek van het Noordeinde was gestort, heeft gis terochtend en -middag veel over last veroorzaakt. Vanaf zeven uur 's morgens regende het telefoontjes van mensen die de situatie veel te gevaarlijk vonden. Het zand lag er vanwege de verbouwing van een aantal panden. De politie heeft de uitvoerders vijf keer gesommeerd de berg zand weg te halen, maar daaraan werd geen gehoor gege ven. De gemeente heeft het zand daarom rond half vier op kosten van de aannemer verwijderd. Bewoners flats stappen naar huurcommissie LEIDEN - Bewoners van de flat woningen in de Leidse Slaaghwijk willen de huurcommissie inscha kelen om iets aan de hoge stook kosten te doen. De bewoners ont vangen al enkele jaren zeer hoge verwarmingsrekeningen. De oor zaak daarvan is de slechte verwar mingsinstallatie. De huurcommissie moet nu uit maken of de woningbouwvereni gingen in gebreke zijn gebleven. De bewoners willen dat er snel on- derhoudsmaatregelen worden ge- Swaak moet van gemeente vergunning aanvragen LEIDEN - De gemeente Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt te gen de directeur-eigenaar van de Haagse projectontwikkelings maatschappij Erica Beheer. Het bedrijf verbouwt volgens de ge meente illegaal een pand aan de Witte Rozenstraat. Directeur Swaak ontkent de beschuldiging en meent dat de gemeente een he leboel heisa maakt om niets. De gemeente is tot actie over gaan nadat uit de wijk klachten kwamen over het zonder vergun ning verbouwen van de eengezins woning, kennelijk met het doel het pand geschikt te maken voor ka merbewoning. Het PvdA-raadslid Beijen (ook buurtbewoner) heeft over de kwestie vragen gesteld aan wethouder Peters (ruimtelijke or dening). Inspecteurs van bouw- en woningtoezicht hebben vervol gens het pand geobserveerd en de eigenaar, Patrigor bv, waarvan Swaak aandeelhouder is, gemaand een bouwvergunning aan te vragen omdat de huidige activiteit in het pand als illegaal valt te bestempe len. Volgens Swaak gaat het om een storm in een glas water. Zijn versie van het verhaal is dat het betreffen de pand gewoon wordt opgeknapt en een eengezinswoning blijft. Swaak meent voor de huidige acti viteit geen bouwvergunning nodig te hebben omdat de werkzaamhe den beperkt zouden blijven tot za ken als schilderen, behangen, het maken van nieuwe leidingen voor gas, water en elektra en het instal leren van een centrale verwarming. "Als je daar vandaag de dag al een SS Redactie: Simone van Driel en Me telefoon 144941, toestel 217 of 2 lindert vs 22. m der Kaaii Speeltuig Janet Nat, hoofd van basisschool De Schakel aan de Storm Buy- singstraat, is diep bedroefd over de vernietiging van het kunstob ject op het schoolplein dat te vens een gewild speeltuig voor de kinderen was. In twee achter eenvolgende nachten hebben on verlaten het beeld van de sokkel gelicht en de binnenconstructie grondig vernield. Dinsdagoch tend troffen leraren van De Scha kel het speeltuig al in stukken aan op het schoolplein. De nacht daarna zijn de vandalen terugge komen om hun karwei af te ma ken. "Het was een treurig ge zicht. Overal lagen de brokstuk ken van het speeltuig", zegt Ja- net Nat. Het gaat om een beeld dat een fantasiebeest voorstelt. Het ge heel heeft een houten construc tie en daaroverheen is een po lyester laag aangebracht. "Aanvankelijk had het aan de achterkant een glijbaan, maar die werd al snel ingeslagen en kon niet meer worden gebruikt. Ook had het dier uitpuilende ogen die er vanaf zijn geslagen. Toen het nog helemaal nieuw was, was het kortom een grapp- pig beest", zegt Nat over het kunstwerk dat tien jaar geleden bij de bouw van de school aan de Storm Buysingstraat is neerge zet. Het is gemaakt door kunste naar Peter de Ru. Natuurlijk werd het speeltuig weldra bewerkt met verf. "Vanaf het begin zat er al verf op, maar nog niet zo heel lang geleden heeft het een flinke grafitti-heurt gehad. Dat was geen gezicht. Maar wat nu is aangericht gaat alle grenzen te buiten", zegt een boze Nat. "Het ergste is wel dat het van de sokkel is gelicht. Hoe ze dat hebben klaargespèeld is mij een raadsel want het geheel is be hoorlijk zwaar. Het zou mij met hulp van drie collega's bijvoor beeld niet lukken. Ik denk dat ze met een flink aantal tegen het beest hebben geduwd en dat de bouten zijn afgebroken. Resul taat is in ieder geval dat het nog maar de vraag is of het kunst werk nog gerepareerd kan wor den", aldus Janet. Wie verantwoordelijk is voor de vernielingen weet zij niet ze ker. Ze heeft alleen vermoedens. "Het moeten in ieder geval forse pubers zijn geweest en geen kin deren. Niet zo heel lang geleden had de school al aan de aTdeling culturele zaken van de gemeente gevraagd om een begroting te maken van een reparatie. We hadden toen nog de ijdele hoop dat het ter plaatse hersteld kon worden. Dat kunnen we nu wel vergeten. Ik vrees dat de repara tie een vermogen zal gaan kos ten". Afgeschrikt Het zwaar mishandelde fantasiebeest van basisschool De Schakel. De soep wordt in teitsmensa De Bak niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Dat bleek gisteren overduidelijk. Op die dag zou namelijk alle mensen die niets met de univer siteit te maken hebben of geen hbo-studenten zijn, de toegang worden geweigerd. Vorige week bleek al dat veel Leidenaren daar die maatregel getroffen zouden worden, met name in hun porte monnee. De maatregel was vol gens de directie onder meer no dig omdat dronken mensen er hun roes uitsliepen of zich lastig gedroegen. Bejaarden, alleenstaanden en werkende jongeren dreigden daarvan de dupe te worden. Zij gaan graag naar De Bak toe van wege de relatief goede maaltij den voor de lage prijs van 4,40 gulden. Het nadeel dat het eten massaal moet worden genuttigd, op topdagen worden ongeveer 1200 maaltijden klaargemaakt, wordt op de koop toe genomen. Er zijn mensen die zeggen naar De Bak te komen omdat het er zo gezellig is... Een heer in uniform van een beveiligingsdienst, die bij de in gang was geposteerd, vroeg gis teren iedereen naar een college kaart of ander bewijsmateriaal van student-zijn. Mensen die daarover niet beschikten, wer den vriendelijk doorverwezen naar een tafel waar zonder al te veel moeite een kaart verkregen kon worden. Bovendien is ook toegestaan dat introducés bij de universitaire eettafel mogen aan schuiven. Slechts heel zelden werd iemand niet toegelaten. Hoewel alle bejaarden gewoon mochten doorlopen, hadden be duidend minder ouderen de moeite genomen om naar De Bak te gaan dan normaal. Vermoede lijk zijn zij afgeschrikt door de ri goureuze en met veel tam-tam aangekondigde maatregel. Bedrijfsleider H. Spaan zegt dat de eerstkomende maand streng wordt gecontroleerd en dat daarna de zaken eens op een rijtje worden gezet. "Dan kun nen we de teugels alsnog wat la ten vieren. Blijken dan weer mensen te komen op wie we geen prijs op stellen, dan zullen we die persoon naar zijn pasje vragen. Heeft hij die niet, dan kan hij verdwijnen". Dat lijkt ons een beetje om slachtig. Je kunt toch ook zonder pasjessysteem mensen die zich niet naar behoren gedragen de toegang weigeren? "Dat kon misschien tien jaar geleden, maar nu niet meer", zegt Spaan. "Ik heb jaren in de horeca gewerkt en ik weet hoe het er aan toe kan gaan. Vorige week werd een medewerker Dijkman) door een kerel bedreigd. Hij kreeg van die man naar zijn hoofd geslingerd dat hij met wat vrienden de zaak wel eens zou komen verbouwen. Kijk, voor dat soort taferelen passen we. Tenslotte staan we hier voor ons brood". Tijdens het gesprek komt een aantal bejaarden binnen dat al een heel verhaal klaar had. De één was jarenlang medewerker van de universiteit en is nu ge pensioneerd. De ander is we duwnaar en bekent dat hij niet kan koken. Ze hadden zich de moeite kunnen besparen, want Spaan doet niet moeilijk en geeft ze een pasje. Na de troonrede van afgelopen dinsdag waarin werd aangekondigd dat wederom met name bejaarden voor het jaar 1988 er financieel op achteruit gaan, is dit weer een hele kleine meevaller. bouwvergunning voor nodig hebt, weet ik het niet meer", aldus Swaak. De directeur van Erica Beheer ontkent dat het zijn bedoeling is om de eengezinswoning aan de Witte Rozenstraat te wijzigen in een pand met éénkamerapparte- menten, bijvoorbeeld voor studen ten. Hij verklaart een beetje kwaad te zijn op de gemeente omdat een andere indruk wordt gewekt. "Ik heb al 150 appartementen gemaakt in Leiden en daar zit geen enkele éénkamerwoning bij. Nu ben ik een woning netjes aan het opknap pen en dan krijg ik daar een hele boel heisa over", aldus een veront waardigde Swaak. Volgens wethouder Peters is de aard van de veranderingen in het pand aan de Witte Rozenstraat om streden. Bouwinspecteurs zijn van oordeel dat voor een en ander een bouwvergunning noodzakelijk is. Peters vertelt dat de actie van de gemeente niet zozeer gaat om de vraag of het pand aan een interne renovatie wordt onderworpen en of daarbij een wandje wordt verzet, maar vooral is ingegeven door de vraag of de bestemming van het pand gaat veranderen. Kamerbe woning door bijvoorbeeld studen ten is namelijk in strijd met het gel dende bestemmingsplan voor de buurt. "Studentenkamers liggen goed in de markt ligt. Ik heb de heer Swaak weieens gevraagd of hij die markt ook op wil en dat heeft hij niet ontkend. Als dat dan dreigt te gebeuren in strijd met het bestem mingsplan treedt de gemeente op. Het mag niet zo zijn dat iemand straks zegt: ik word wel aangepakt maar meneer Swaak kan gewoon zijn gang gaan. Voor de gemeente zijn alle burgers in deze stad ge lijk", aldus verklaart wethouder Peters de handelwijze van de ge meente. Het raadslid Beijen heeft zijn twijfel uitgesproken over of de ver bouwing van het woonhuis, nadat de gemeente proces-verbaal heeft opgemaakt, wel is gestaakt. Direc teur Swaak van Erica laat desge vraagd weten dat de werkzaamhe den in het betreffende pand zijn stilgelegd. Swaak heeft wethouder Peters laten weten aan de eis van de gemeente om alsnog een bouw vergunning aan te vragen te zullen voldoen en tevens schriftelijk te zullen bevestigen dat het te ver bouwen pand een eengezinswo ning blijft. LEIDEN - Wethouder Kuijers gaat het probleem van hondepoep be strijden door het vervolgingsbeleid van mensen die hun honden laten los lopen te verbeteren. Op dit ogenblik is er wel een plaatselijke verordening die de politie de moge lijkheid geeft bekeuringen uit te delen, maar het openbaar ministe rie in Den Haag gaat nooit tot ver volging over. Zodoende heeft het geen zin proces-verbaal op te ma ken tegen hondebezitters. Kuijers overlegt met het open baar ministerie om wegen te zoe ken die het mogelijk maken dat wel wordt opgetreden tegen ver vuilers. Uit een eerste contact is ge bleken dat het openbaar ministerie daartoe wel bereid is, mits het pro bleem in een ruimer kader wordt behandeld. En dan gaat het om een verordening die niet alleen gericht is tegen hondepoep, maar een die vervuiling in het algemeen- ver biedt. Kuijers gaat samen met de politie een pakket maatregelen sa menstellen voor het vervolgings beleid. De wethouder kiest in zijn strijd tegen de hondepoep duidelijk niet voor het opruimen van hondepoep als oplossing van het probleem. Er zijn verschillende 'schoonmaak middelen' op de markt zoals scoo ters die de uitwerpselen opvegen. Wethouder Kuijers wil daarente gen de eigenaars van honden 'her opvoeden'. Hij hoopt dat als het los laten lopen van honden daadwer kelijk strafbaar is, ook de sociale controle op gang komt. "Als we ac cepteren dat het de normaalste zaak is dat honden overal hun be hoeften kunnen doen, zijn we ge- wongen om de rommel op te rui men. Ik kies de weg van preven tie". Een voorbeeld zoals het volgens Kuijers niet moet is Utrecht. "Daar is een heel pakket maatregelen te gen hondepoep genomen, maar daarbij is niet aan de strafrechtelij ke afhandeling gedacht. Dat is nu net het essentiële sluitstuk. Het ge volg is dat alles is vastgelopen en het college van Utrecht de nota zelfs heeft moeten terugnemen". Hoe de ervaringen zijn in Leiden met de zogenaamde poepstroken is volgens de wethouder niet duide lijk. Bij de Kooipark is kort gele den een enquete gehouden, maar de mensen hebben niet gemerkt dat het park nu schoner is dan voor de aanleg van de strook. Deskundi gen zeggen dat de hoeveelheid hondepoep op de grasvelden min der is geworden. Dat moet volgens Kuijers ook wel, want de poepstro ken worden wel goed gebruikt. Man zoekt naar zwaard LEIDEN - De politie heeft afgelo pen nacht rond twee uur een 30-ja- rige Leidenaar in het museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat aangehouden. De man, onder in vloed van alcohol, bevond zich toen de politie arriveerde in de gang op de eerste verdieping. Hij zei op zoek te zijn naar zyn 'Sensei' (meester) en een Somoerai-zwaard. De man ging in eerste instantie rus tig met de politie mee maar rukte zich later los en nam onder het sla ken van woeste kreten en karate- houding aan. Een schermutseling met de politie ontstond, waarbij de Leidenaar een buil op zijn hoofd opliep. De politie heeft de man al eerder uit het museum gehaald. STAD LEIDEN STAD LFIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15