Giftige vracht van gezonken schip veilig Zoiets moois laat u toch niet lopen voor maar f29,90? Nederlandse eel in trek Leger doet het niet echt Bioloog redt maat uit bek uitgehongerde ijsbeer Onkruideden in de eel wegens inbraak bij NS Vbrder clanVhn Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 =ii.»i?n;iw;i.! PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Het bij Kijkduin gezonken gifschip 'Junior' uit Malta lekt niet en de lading zit 'redelijk veilig' opgeborgen. Morgen wordt beslist over de berging, aldus woordvoerder Schriel van Rijkswaterstaat. Een meetschin controleert het zeewater in de buurt van de gezonken vrachtvaarder voortdurend op verontreinigingen. Voor de scheepvaart ligt de vracht- Biologen en chemici van Rijks- vaarder niet hinderlijk. De lading waterstaat berekenen aan de hand bevat onder meer cyanide-comple- van monsters, die bij het laden van xen, chroom, koper, nikkel en zink het schip zijn achtergebleven, de vergelijkbaar met die van de eventuele schadelijke effecten van HOOFDDORP (ANP) - Tussen de 200 en 300 bewoners van de Hoofd- dorpse wijk Kalorama hebben gis teravond enkele uren het ge meentehuis in deze plaats bezet uit protest tegen het feit dat ze nu al anderhalve maand zonder verwar ming en warm water zitten. Ze eis ten van burgemeester A. van Duist maatregelen om aan deze situatie een eind te maken. Het conflict in de wijk Kalorama duurt al enkele maanden. De be woners van 110 nieuwbouwwonin gen, die eind vorig jaar werden op geleverd, kwamen zonder verwar ming en warm water te zitten, om dat de gemeente de gasketels niet langer verantwoord achtte en daar- Bewonersprotest tegen afsluiten verwarming in wijk Hoofddorp en wethouder Auer van openbare werken. De actievoerders is toege zegd dat de gemeenteraadscom missie voor openbare werken voor een speciale vergadering bij elkaar zal komen, waar de bewoners hun zegje mogen doen. Bovendien komt er een onderzoekscommissie die de rol van de gemeente in de affaire zal bekiiken. De bewoners eisten tevens dat het bewuste bouwbedrijf geen steen meer mag bouwen in Haar lemmermeer. De gemeente heeft deze eis niet ingewilligd. Haarlem mermeer wil met zo'n maatregel i afsloot. De verwarmingsketels wachten totdat een arbitragecom- vertonen. missie in Rotterdam de aannemer r discussie werd gis- eventueel als schuldige heeft aan- i voorlopig compromis be- gewezen. Deze maand wordt de zouden lekken vertonen. reikt met burgemeester Van Duist uitspraak verwacht. kustvaarder 'Olaf, die jaar geleden op 80 kilometer van Den Helder zonk en daarna moest worden geborgen. De omvang van de lading, 371 ton filterslib van de 'Junior' is echter slechts eentiende van die van de 'Olaf. Kernafval de lading voor het milieu. De directie Noordzee van Rijks waterstaat hoopt op grond van die berekeningen in samenspraak met vertegenwoordigers van de dienst Getijdewateren, het Directoraat- Generaal Scheepvaart en Maritie me Zaken, de Kustwacht en het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieube heer een beslissing te kunnen ne men over het al dan niet lichten van het schip. TTI Rijkswaterstaat zal bij enkele DEN HAAG (GPD) - Het opbergen maatschappijen bergingsoffeftes van hoog-radioactief afval moet op vragen en morgen deze kosten bij het diepste niveau van de zoutmijn (je beslissing te laten meewegen, plaatsvinden. Vanuit een horzonta- De eigenaar van het op Malta gere- le mijngang moeten daarvoor gistreerde schip, de Vlaardingen- diepe gaten worden geboord waar- West Shipping en Chartering BV in de containers met afval kunnen uit Vlaardingen, is medegedeeld worden opgeslagen. wat de plannen zijn. Volgens woordvoerder Schriel voorziet Dat schrijft het directoraat- gene- geen enkele wet in een bergings- raal voor de Milieuhygiëne van het plicht voor de scheepseigenaar uit ministerie van vrom aan de Twee- milieu-motieven. Toch zal Rijks- de Kamer. De opberging van laag- waterstaat zeker trachten de ber en middelactief- afval kan op een gingskosten van de Junior te hoger gelegen niveau plaatsvin- haierii morgen tot die operatie den, aldus blijkt uit de brief. worden besloten. Buitenlanders willen niet weg HILVERSUM (ANP) - Het groot- de uitwisseling van gevangenen ste deel van de buitenlanders in bekrachtigen. "Maar de uitvoering Nederlandse gevangenissen, zit lie- zal niet zo optimaal zijn als op pa- ver hier in de nor dan in zijn derland. Dat betekent dat ei weinig celruimte vrij zal komen Vliegtuigbom EDE (ANP) - De Explosieven Op- ruimings Dienst (EÓD) heeft gis termiddag in het buurtschap De Klomp bij Ede een vliegtuigbom van 500 pond uit de Tweede We reldoorlog onschadelijk gemaakt. De bom was maandagmiddag tij dens graafwerkzaamheden ont dekt. Tijdens het onschadelijk maken moesten bewoners en vee in de omgeving worden geëvacueerd. Aan het eind van de middag gaf de EOD het sein 'bom onschadelijk'. UTRECHT (GPD) - Politierechter mr. A. H. Weijsenfeld heeft zeven actievoerders van de actiegroep 'Onkruit tussen de rails' veroor deeld tot gevangenisstraffen van zes weken. De zeven hadden op 17 mei 1987 ingebroken in een bunker van de Nederlandse Spoorwegen en geprobeerd documenten te ste len. Officier van justitie mr. A. Kruyer had een gevangenisstraf van twee maanden geëist. De zeven actievoerders waren naar de bunker bij Maarsbergen langs het traject Utrecht-Arnhem gegaan en hadden met een snij brander de stalen deur opengesne den. De spoorwegpolitie, die was getipt, had de zeven actievoerders aangehouden toen ze naar buiten waren gekomen. Tijdens de politieverhoren had den de actievoerders hun namen niet willen noemen. Door middel van vingerafdrukken en foto's had den agenten de identiteit van vier verdachten kunnen achterhalen. De overige drie werden door de of ficier anoniem gedagvaard. In de rechtszaal lazen de actie voerders verklaringen voor over de reden waarom ze de bunker waren binnengedrongen. "De Nederland se Spoorwegen doen mee aan het voorbereiden van een oorlog. In oorlogstijd vervoeren de spoorwe gen tanks en manschappen naar het front. Dit gaat ten koste van de afvoer van gewonden, omdat de brede tanks verkeer in twee rich tingen onmogelijk maken". Officier van justitie mr. A. Kruyer noemde de motieven dui delijk. "Het was van te voren dui delijk dat zij vanuit een bepaalde doelstelling iets met die documen ten wilden". De officier was het niet eens met de deskundigen die de raadsman had meegenomen Die deskundigen vonden dat geen straf moest worden opgelegd, om dat de actievoerders vanuit een be paald motief hadden gehandeld. "Weet wel dat aan alle principes een prijskaartje zit", aldus de offi- Onkruit-raadsman Mr. Korvinus stelde het doorspelen van buitge maakte vertrouwelijke informatie op één lijn met processen als Wa tergate en Irangate en in Neder land de enquêtes over RSV en de bouwsubsidies. De raadsman pleit te voor een schuldig verklaring zonder oplegging van straf. Nederlanders die vast zitten met de 21 lidstaten in het buitenland en liever hun var? Europa, de VS straf hier uitzitten. Drs. M. Grapendaal van het We tenschappelijk Onderzoeks- en Do cumentatie Centrum (WODC) van het ministerie van justitie en mr. J.J.E. Schutte van dit ministerie waarschuwden gistermiddag in de NOS-radiouitzending 'Op de rand van het recht' tegen te hoge ver wachtingen op dit punt. Nederland zal in oktober vier verdragen over Veilige pomp De industriebonden van CNV en FNV, de Unie BLHP en de werkge versorganisatie Bovag gaan samen bekijken hoe benzinestations beter tegen criminaliteit kunnen worden beveiligd. Met voorstellen van de bond, variërend van verplichte alarmsystemen tot kogelvrije cabi nes, wilde de Bovag niet onmiddel lijk instemmen. Actie verboden Den Haag heeft de Centrumdemo craten verboden op 26 september in de stad een demonstratie te hou den, wegens mogelijke ernstige verstoringen van de openbare or de. Bedoeling van de Centrumde mocraten kring Den Haag was met de leus 'Meer veiligheid, meer poli tie' onder meer te demonstreren te gen aids en de heroineprostitutie. Losgeld Procureur-generaal mr. R. de Groot heeft gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch 2,5 jaar cel geëist tegen een 26-jarige man uit Uden. Hij werd vorig jaar juni in Zwitserland gepakt toen hij hon derdduizenden Zwitserse francs, die waren betaald om de indertijd ontvoerde Toos van der Valk vrij te krijgen, wilde inwisselen. Overvallers In Utrecht zijn zeven overvallen opgelost, waaronder drie op benzi nepompen, drie op geldlopers en één op een bejaarde man. Hoewel de totale buit van 60.000 gulden niet zo groot was, is de politie ver heugd over de oplossing van die overvallen, aangezien zij volgens de woordvoerder een ernstig en grof karakter hadden. De politie heeft acht personen aangehouden van 16 tot 28 jaar. Dubbele moord De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren een 33-jarige man uit Brunssum tot twee jaar gevange nisstraf en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de rege ring veroordeeld. Ze acht het wet tig en overtuigend bewijs geleverd dat hij op 28 april van dit jaar zijn 22-jarige vrouw en zijn 55-jarige schoonmoeder met messteken van het leven heeft beroofd. De eis was negen jaar cel en tbr. pier wordt voorgesteld", aldus ook Schutte. De verdragen worden gesloten an de Raad Canada. Zij maken onder voorwaarden aan strafmaat en strafbaarheid (iets moet strafbaar zijn in het moeder land) uitwisseling van gevangenen mogelijk. In principe zou de elders veroordeelde Nederlander die straf hier uit kunnen zitten en een hier veroordeelde buitenlander hetzelf de kunnen doen in zijn land. Behalve de voordelen voor gede tineerde en overheid (geen taalpro blemen, doelmatiger tenuitvoer legging van straffen, meer nut van reclassering en dergelijke) zijn er ook problemen. Die liggen vooral in de strafsystemen en opvattingen de zwaarte van de straf. De Nederlandse strafmaat voor hasjbezit is bijvoorbeeld aanzien lijk lager dan elders. De situatie zou kunnen ontstaan dat de Neder lander met zijn zware straf in het buitenland voor soft drugs naar Nederland terug mag en daar in een Nederlandse gevangenis be landt tussen gedetineerden met de zelfde of lagere str&ffen wegens hard drugs. De Nederlandse rech ter kan zijn straf verlagen, maar* dan rijst weer de vraag hoe lang het buitenland dat pikt en of dat niet tot gevolg heeft dat men voortaan geen Nederlanders meer laat ver trekken. Een ander probleem is het feit dat de hoeveelheid beschikbare cellen afhankelijk is van de wens van buitenlandse gevangenen om naar hun moederland terug te gaan. Schutte denkt dat een uitwis seling zeker in het begin tot gevolg heeft gelijk verloopt: als buitenlan ders hier cellen vrijmaken, kunnen daar weer Nederlanders uit het buitenland in. Maar uit het onder zoek van Grapendaal (een steek proef onder honderd buitenlandse gevangenen) blijkt echter dat slechts één op de tien buitenlan ders vrijwillig zal vertrekken. De meesten zijn buitenlandse werknemers die al jaren hier wo nen en werken en zijn geworteld in de Nederlandse samenleving, al dus Grapendaal. Ze voelen weinig voor verhuizing naar de doorgaans slechtere omstandigheden in bui tenlandse gevangenissen. Turken en Duitsers vrezen bo vendien een dubbele berechting. Daarbij komt ook nog dat Turkije niet zoals Nederland het verdrag heeft ondertekend dat de gedeti neerde in moet stemmen met zijn vertrek. Ze vrezen dan ook een on vrijwillig vertrek. AMSTERDAM - Voor e tal betogers in de hoofdstad was Prinsjesdag vooral aktie- dag. Zij gingen uit protest te gen de regeringsplannen de straat op. waarbij vooral de be zuinigingen in de verschillende sectoren onder vuur werden ge nomen. (foto ANP» EDE/DEN HAAG (GPD) - Het Nederlandse leger doet steeds vaker alsof: voor oefeningen wordt meer en meer gebruik gemaakt van simulatie-apparatuur om manschappen te oefenen. Daarmee is de Nederlandse strijdmacht een voorloper binnen de NAVO. Defensie verwacht echter niet dat de nieuwe oefen- methoden direct ook geldbesparend zullen zijn. "Dat argument staat ook niet op de eerste plaats. Het ni veau van operationele inzetbaarheid van de militair blijft altijd voorop staan. Mocht het oefenen met simu latie-apparatuur ook nog goedkoper zijn, dan is dat fijne bijkomstigheid", aldus een voorlichtings ambtenaar van het ministerie van defensie. Simulatie-apparatuur wordt al geruime tijd ge bruikt om (dienstplichtige) militairen op te leiden. Zo krijgt bijvoorbeeld slechts een deel van de Leopard- tankchauffeurs op het Opleidings Centrum Cavalerie te Amersfoort rijles op de tankbanen. Het grootste ge deelte van de chauffeurs wordt in de simulator opge leid. Uit de praktijk is gebleken dat er nauwelijks ver schil in opleidingsniveau is te constateren tussen bei de methoden. Eind volgend jaar wordt op het Infanterie Schiet kamp De Harskamp bij Ede de eerste proefopstelling in gebruik genomen voor schietoefeningen met be hulp van laserapparatuur. De inzet van dergelijke ap paratuur kan een einde maken aan de geluidsoverlast voor de omwonenden. Per jaar worden op de Neder landse schietbanen 10 tot 15 miljoen patronen afge vuurd, vanerend van de 9 millimeter pistoolpatronen tot de zware granaten van de houwitzers. De installa ties op De Harskamp en later ook op het oefenterrein Lauwersmeer zijn pas in de begin jaren negentig echt operationeel. Het is nog onbekend welk bedrag is gemoeid met de aanschaf van lasersimulatie-apparatuur. "Een groot deel van de apparatuur is nog in ontwikkeling. Naar de kosten is op dit moment nog geen slag te slaan. Er valt daarom ook niets te zeggen over een eventuele besparing op munitie", aldus een legervoorlichter. Natuurbeschermers hebben bezwaren tegen de la serapparatuur naar voren gebracht. Dc laserstralen zijn volgens hen niet geheel ongevaarlijk. Ogen van mens of dier kunnen bij directe instraling onherstel baar beschadigd worden. Na oefeningen met dit sys- izwij- Volgens een legerwoordvoerder bestaat het gevaar voor wild dat op de oefenterreinen van het ISK en Lauwersmeer huist, slechts in theorie. "Uit de prak tijk blijkt dat het wild de banen mijdt, zodra de oefe ningen beginnen. Ook als straks met laserapparatuur geoefend wordt, zal dat het geval zijn. De dieren zullen beslist niet in de buurt komen van de lawaaierige pantservoert u igen ADVERTENTIE Nu bij Van Haren: leren schoentje uit duizenden voor nog geen dertig gulden. Gemaakt voor gemak met lage sleehak. Maat 36 t/m 41: f29,90. Zoiets moois laat u toch niet lopen? VAN HAREN TERSCHELLING - "Visser, Vis ser wat heb jij een geluk gehad". Met die gedachte is George Visser, beheerder van het biologisch sta tion op Terschelling, teruggekeerd van Spitsbergen. Monter, maar geëmotioneerd begroette hij gister middag zijn vrouw Annagriet op Schiphol. Zijn collega, de biolooog Piet Oosterveld uit Zeist strompel de zwaar in het verband naast hem. De tranen vloeiden rijkelijk toen hij zijn echtgenote in de armen viel. De biologen ontsnapten begin september aan de dood, toen ze door een uitgehongerde ijsbeer werden aangevallen. door Nico Hylkema De biologen bevonden zich op Spitsbergen om onderzoek te doen naar de vegetatie en rendieren. Op 6 september omstreeks half acht 's avonds stond Visser het eten te be reiden, toen Oosterveld de beer ontdekte. Het dier was bezig de rubberboot, die dicht tegen hun hut aanlag, te verscheuren. De bio logen hadden de boot naar de hut gesleept om het lek te dichten dat er door een andere ijsbeer in was gebeten. Oosterveld, een ervaren Noordpoolganger, rende naar bui ten met een brandende fakkel om de ijsbeer te verjagen. De volgens Oosterveld beproef de methode faalde echter. Vanuit de woonkamer en keuken van de hut zag Visser nog net, dat de onge veer 1,50 meter grote beer zich pijl snel in de richting van zijn collega bewoog in plaats van de benen te Visser holde daarop naar de deur van de hut en trol daar een huiveringwekkend tafereel aan. Zijn collega was gestruikeld, de beer zat bovenop hem met zijn hoofd in de bek. "Het was een verschrikkelijk ge zicht. De beer had een stuk oor, wang en scalp (hoofdhuid, red.) in zijn bek en mijn maat was vol strekt machteloos. Wat je dan in een paar seconden denkt, is niet te beschrijven. De situatie leek hope loos en mijn maat reddeloos. Even heb ik overwogen de deur achter mij dicht te trekken en mij te ver schuilen tot het afgelopen was. De beer had Piet zo'n twee meter ver sleept. Maar in tweede instantie dacht ik aan later, hoe ik mij zou voelen als ik mijn maat zou laten opeten. Ik heb toen twee fakkels gegrepen en ben naar buiten ge gaan". In de ogen van de Noorse pers is Visser daarmee een held gewor den. Zelf is hij daar wat nuchterder onder. "Ik was ervan overtuigd, dat mijn handeling de dood van ons beiden betekende. Ik dacht: nu Annagriet, daar ga ik. Op het mo ment dat de beer mijn maat voor de tweede keer zou bijten, heb ik hem de brandende fakkel in de bek gestoken. Daar trok het beest zich niet veel van aan. Ook een tweede fakkel hielp niet. Daarop ben ik de beer op de rug gesprongen. Ik voel het nog, hoe sterk die dikke poten De jonge ijsbeer van zo'n 150 kilo beet Visser in de biceps, maar was toch even afgeleid van zijn eerste slachtoffer en wierp zich op Visser. Terwijl Oosterveld achteruit kroop en de hut wist te bereiken, zette zijn maat het op een rennen. Hij struikelde evenwel over de draad n bijhutje overeind werd gehouden. "Ik dacht: gaat het toch nog mis", aldus Visser. Ken nelijk was de beer echter ook ver strikt geraakt in de draad en bijna tegelijk met Oosterveld bereikte Visser de deur van de hut. Opgesloten Visser slaagde erin de deur van binnen te blokkeren en zijn maat naar de kamer te slepen. Daar za ten ze echter volledig opgesloten, zonder wapens of radio. Wel had den ze een mobilofoon, maar die had slechts een bereik- van zo'n tien kilometer. Al snel staakte Vis ser zijn pogingen met dat apparaat hulp te krijgen. Hij dacht het nog hard genoeg nodig te hebben om de mannen van het onderzoek- schip de Plancius te waarschuwen, die drie dagen later volgens plan zouden langskomen om hun op te halen. Oosterveld was door zijn ver wondingen bijna een kwart van zijn bloed kwijt geraakt en ook Vis ser was zo zwaar gewond, dat hij bijna flauwviel. "Dat wist ik te voorkomen, maar ik wist verder ook niet wat ik moest doen. Eerst heb ik het EHBO-boekje maar eens doorgelezen. Daarop heb ik het hoofd van mijn maat verbonden. Zo goed en zo kwaad als het ging heb ik zijn hoofdhuid weer op zijn plaats gelegd en verbonden. Dat is, zo blijkt nu, redelijk gelukt. Mijn eigen wonden heb ik ontsmet met Biotex". Toen was het wachten op de Ne derlandse Plancius. Die zou de tiende aankomen, op Vissers ver jaardag. Gedurende de drie dagen wachten verkeerde Oosterveld in een soort van waak-slaap-toestand. Er was geen licht, want Visser mis te de kracht de petromax-lamp aan te houden. De winter was op het eiland al ingevallen, het vroor licht en er lag al een dik pak sneeuw. "En buiten zwierf de beer rond de hut". Opluchting De situatie verbeterde kelijk, toen op de afgesproken dag de Plancius in zicht kwam en Vis ser de bemanning kon waarschu wen voor het gevaar. Visser: "Dat was een enorme opluchting. Ik heb die mannen heel strenge instruc ties gegeven. Er werd een helikop ter van de Noorse politie opgeroe pen. Daarna leek het of alles in scè ne was gezet. Achter een hoger stuk naast de hut lag de beer te sla pen. Op het moment dat het geluid van de helikopter hoorbaar werd, stond hij op en wandelde parman tig naar zee". "De beer ging te water en zwom keurig om de Plancius heen. De toeristen op het schip keken hun ogen uit. Aan wal was de helikop ter geland en een scherpschutter legde aan en wist de beer met èèn schot te doden. Later hoorde ik, dat hij de kampioenschutter van de Noorse politie was. Voor mezelf had ik eerder gezegd: ik kom de hut niet eerder uit, dan dat ik heel zeker weet, dat die beer heel ver weg, of dood is. Nu was het zover". Voor Visser en Oosterveld was de nachtmerrie daarop over. Ze werden naar het ziekenhuis in Longyearbyen gebracht, waar de wonden van de beide mannen wer den gehecht. Visser kreeg 24 hech tingen, waaronder een flink aantal in zijn bil. Die wond had hij nog niet eens opgemerkt. De twee onfortuinlijke Nederlandse biologen bij hun aankomst op Schiphol. Voorop links Piet Oosterveldachter hem George Visser ifoto anp>

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3