'Muziekonderwijs op de basisscholen kost 3 ton' Vier jaar cel geëist wegens poging tot moord Jongens kraakten 23 auto's Financiële plannen van regering onaanvaardbaar voor universiteit PROTEST FNV WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1987 LEIDEN Wethouder Van Dongen wil bedrag korten op Streekmuziekschool: LEIDEN - Het was op een partij vergadering van de PvdA dat on- derwijs-wethouder Henriëtte van Dongen enkele maanden geleden de suggestie deed om een deel van de subsidie die jaarlijks aan de mu ziekschool wordt uitgekeerd, te be stemmen voor muziekonderwijs op de Leidse basisscholen. Een op merkelijk voorstel in een periode waarin het verzet tegen kortingen op de muziekschool groeiende door Gert Visser Vreemd genoeg bleven boze reacties uit. Nu de discussie over de bezuinigingen geluwd is. is Van Dongen bereid tekst en uitleg te geven. De wethouder: "Als ik moet kiezen tussen het onbeperkt subsi diëren van de muziekschool, niet gebonden aan leeftijd of maximum aantal studiejaren, en muziekles op de basisschool, kies ik voor het laatste". Voordat de gewraakte opmer king ter sprake komt, wil Van Don gen enkele zaken duidelijk stellen: "Mijn suggestie moet los gezien worden van de bezuinigingen. Het is ook niet iets waarvan ik vind dat het op korte termijn uitgevoerd moet worden. Niemand hoeft zich nu onmiddellijk bedreigd te voe len. Maar ik wil die discussie over de verdeling van het geld best Politiek gezien begeeft Van Don gen zich op glad ijs. Niet zij, maar collega- en WD-wethouder Fred Kuijers beheert de muziekschool. Die zal zich niet direct bedreigd voelen maar moet de interesse van Van Dongen in zijn potefeuille" toch zeker niet op prijs stellen. Om misverstanden te voorkomen, heeft ze hem al over haar ideeën ingelicht alvorens de pers te woord te staan. Kansen Toch nog maar even terug naar de bezuinigingen die de politieke gemoederen de eerst helft van dit jaar bezighielden. Geen onderdeel deed zoveel stof opwaaien als het voorstel van het college de subsi die voor leerlingen ouder dan 18 jaar op de muziekschool te beëin digen. Wie wilde doorstuderen moest dat maar voor eigen reke ning doen, vond het college. Alleen voor de jeugd zou nog geld be schikbaar blijven. De opmerking van Van Dongen paste in dit perspectief. Vanuit de PvdA-achterban werd fel oppositie gevoerd tegen de plannen van het college en daarmee werd de onver mijdelijke vraag opgeworpen wat de waarde van de muziekschool is. Het voorstel van het college ten aanzien van de 18-plussers heeft het uiteindelijk niet gehaald (de bezuiniging wordt elders gezocht), maar de aanzet tot de discussie was gegeven. Van Dongen: "Het feit dat in mijn eigen achterban een grote groep op de bres sprong voor de muziekschool, heeft me tot mijn suggestie gebracht. Ik denk dat de muziekschool slechts een beperkte groep kinderen in Leiden bereikt". Ze vindt dat de muziekschool met name in het verleden meer moeite had moeten doen om een breder publiek aan te boren. Maar voegt daaraan vergoelijkend toe: "Er be staat kennelijk een maatschappe lijke drempel om je kinderen naar de muziekschool te sturen. Ik heb niet de illussie dat het ooit zal luk ken om via de muziekschool alle kinderen te bereiken. Ook al om dat de ouders er voor moeten beta len". Van Dongen grijpt terug naar het handvest van de PvdA: gelijke kansen voor iedereen. "Kinderen hebben een basis nodig om muziek interessant te gaan vinden. De ba sisschool is de enige plaats waar je werkelijk alle kinderen bereikt. Dat is dus de plaats waar je die ba sis kan leggen. En wat mij betreft mag dat dan best door leerkrach ten van de muziekschool gebeu- Het idee was geboren nog voor dat de praktische haalbaarheid was gebleken. Van Dongen heeft pas later laten uitrekenen wat de uitvoering zou gaan kosten. Voor een bedrag van drie ton per jaar zo bleek, is het mogelijk om groep 3 •tot en met groep 8 - dat was vroeger de lagere school - op alle Leidse ba sisscholen een uur muziekles in de week te geven. De lessen worden dan gegeven door vakleerkrach ten. Liedje Momenteel is er volgens de wet houder maar nauwelijks sprake van muziekonderwijs op de basis school. Sinds het rijk tot ingrijpen de bezuinigingen op het vakonder wijs besloot, is de kwaliteit van de muziekles (voor zover daarin les wordt gegeven) afhankelijk van de deskundigheid en het enthousias me van de leerkrachten. Van Don gen: "Het blijft vaak bij een liedje zingen. Maar wat er verder gebeurt hangt vooral af van de samenstel ling van het team leerkrachten op een school. De één kan het wel, de ander niet. Maar muziek is ook een vak apart". Weliswaar is er een provinciaal consulente die de leerkrachten op eigen verzoek helpt en ondersteunt bij het opzetten van muzieklessen en er zijn ook scholen die van deze diensten gebruik maken, "maar ik durf niet tegen de leerkrachten te zeggen: nu moéten jullie je maar eens laten bijscholen. Wij eisen al zo'n hoop van hen, ze hebben het al zo druk. De groepen zijn groter ge worden en de maatschappij en daarmee het onderwijs is een stuk complexer geworden". De wethouder geeft voorzichtig toe dat haar ideeën over muziekon derwijs op de scholen evenzeer toepasbaar zijn op zaken als bij voorbeeld gymnastiek en handvaardigheid. Waarom niet korten op de subsidie voor K&O ten behoeve van de dramatische vorming op school of om een vak leerkracht handvaardigheid aan te kunnen trekken. Van Dongen had dit onderwerp liever gemeden: "Er zijn natuurlijk nog wel andere leu ke dingen te bedenken voor de ba sisschool. Maar dat gaat me op dit moment te ver. Laten we eerst het verloop van deze discussie maar eens afwachten. Wat ik doe als reacties uitblijven? Daar moet ik nog eens over nadenken". Wethouder Van Dongen "Het bli •dje zingen op school". LEIDEN - Drie jongens (16, 17 en 18 jaar) worden er van verdacht in de nacht van maandag op dinsdag 23 auto's in de Merenwijk te heb ben opengebroken. Het drietal werd gisternacht opgepakt nadat een buurtbewoner hen had zien scharrelen bij een auto. Vrijwel al les wat zich in de auto's bevond werd meegenomen. In alle geval len werd een van de portierruiten vermeld om de wagen binnen te komen. Het drietal zit vast op het politiebureau maar heeft nog niet bekend. De buit is spoorloos. Flinke buit bij inbraak LEIDEN - Uit een flat aan de Obrechtstraat is gisteren op klaar lichte dag een bedrag van 5000 gul den, een horloge en enkele siera den gestolen. De bewoners waren niet thuis. De dieven kwamen bin nen door de voordeur te forceren. Hagenaar schoot net mis in Leids Merenwijk DEN HAAG/LEIDEN - Tegen een 24-jarige Hagenaar is wegens po ging tot moord, in de Leidse Me renwijk vier jaar onvoorwaardelij ke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. Het bleef bij een poging omdat de Hagenaar mis schoot. De verdachte, die alles ontkende, waren twee pogingen tot moord ten laste gelegd. De eerste had plaats op 17 februari 1987 van dit jaar in Den Haag, maar daarover was zoveel onduidelijkheid dat de officier van justitie, mr. Van den Broek, niets anders kon doen dan in die eerste zaak vrijspraak vra gen. Doelwit was dezelfde Leide- naar. die bij die poging wel gewond raakte. Volgens van den Broek werd een tweede poging gedaan omdat de Hagenaar en een maat van hem de Leidenaar absoluut wilden doden. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit wil met minister Deetman gaan praten over de onaanvaardbare situatie die ontstaat wanneer de gisteren gepresenteerde begroting ongewij zigd wordt uitgevoerd. Het college acht met de nu gepresenteerde maatregelen de grens van de be- Kunstobject beschadigd LEIDEN - Een kunst-speelobject voor de school De Schakel aan de Storm Buvsingstraat is de afgelo pen twee dagen vrijwel onherstel baar vernield. Nadat het kunst werk in de nacht van maandag op dinsdag van zijn sokkel werd ge trokken, werd het de afgelopen nacht vernield. Het beeld, een po lyester constructie rond een hou ten geraamte, stelde een fantasie beest met diverse speelmogelijk- heden. Het opknappen van het kunstwerk kost vermoedelijk en kele duizenden guldens. Het is al eerder gebeurd dat het beeld door vandalen werd beschadigd, echter nooit zo ernstig als dit maal. stuurlijke mogelijkheden bereikt, aldus een persbericht van de Leid se universiteit. De universiteit krijgt van de mi nister weliswaar geld voor de stu die internationaal energierecht, waarvoor de komende vijf jaar twee miljoen op tafel moet komen. Maar geld voor experimentele ge dragsanalyse bij ernstig gehandi capte kinderen, voor medische be sliskunde, implantatie van bioma- terialen, gerontologie en geriatrie, fundamentele virologie en parasi tologie ontbreekt in de rijksbegro ting. Het college van bestuur stelt vast dat het financiële perspectief in de rijksbegroting voor 1988 zeer on gunstig afsteekt bij het vooruit zicht dat in het laatste algemeen fi nancieel schema werd geboden en waarop het college zijn beleid had gebaseerd. Volgens het college wordt het steeds duidelijker dat het Leidse brede pakket van activi teiten noodzakelijk meer kost dan de overheid aan middelen biedt, al dus het persberic ht. "Het nu in het vooruitzicht gestelde budget voor 1988 betekent een voortzetting van de financiële erosie waaraan de universiteit in de afgelopen jaren al is blootgesteld", aldus het persbe richt. Behalve de taakverdelingsopera tie die in 1983 begon en de dit jaar begonnen operatie 'selectieve krimp en groei', zijn er de afgelo pen jaren sluipend bezuinigingen geweest. "Met de onverwachte te genvaller die uit het Hoger Onder wijs en Onderzoeksplan (HOOP) blijkt, is het financiële probleem voor de Leidse universiteit onhan teerbaar geworden", is de mening van het college van bestuur. Uitgangspunt bij het gesprek met minister Deetman zal. aldus het college van bestuur, het gege ven zijn dat de Leidse universiteit, mede door haar plaats in de rand stad, ook in de toekomst een groot aantal studenten zal moeten op vangen en voorts een breed en vaak uniek terrein van onderzoek op internationaal niveau wil voort zetten en versterken. Hangende het overleg met de mi nister zal door de Leidse universi teit overigens een terughoudend aanstellingsbeleid worden gevoerd om financiële problemen op korte termijn het hoofd te kunnen bie den. De Leidenaar zou hen eerder dit jaar hebben beroofd van 500 gul den en wat heroïne. Bovendien zouden er over en weer dreigemen ten zijn geuit, waarop de twee Ha genaars besloten hem te vermoor den. Hoewel er diverse getuigen wa ren bij de moordpoging in de Leid se Merenwijk, had niemand de ver dachte in eerste instantie als schut ter aangewezen. Het slachtoffer noemde de broer van de verdachte als dader en vier getuigen zeiden dat een man van 1.80 meter met een breed postuur had geschoten. De getuigen die werden geconfron teerd met de broer van de verdach te verklaarden echter dat hij het niet had gedaan, zodat hij werd vrijgelaten. Later kwam de politie de huidige verdachte op het spoor. Zijn maat mishandelde zijn vriendin, die daarop naar de politie ging en alles vertelde van de moordpogingen. Zo vertelde zij dat de verdachte in Leiden had geschoten. Nadat het slachtoffer met deze verdachte werd geconfronteerd, wees hij hem aan als dader. Ook een getuige deed dat. Deze verklaringen wer den echter drie maanden na het ge beuren afgelegd, zodat de advocaat van de Hagenaar, mr. Van Wim, er weinig geloof aan hechtte. Hij wees bovendien op het feit dat zijn cliënt slechts 1,70 meter lang is en zeker niet breed van postuur, zoals de ge tuigen in eerste instantie vlak na de schietpartij hadden verklaard. Omdat er zoveel tegenstrijdighe den waren in de verklaringen - Van Wim betitelde ze als "sprookjes" - vroeg hij vrijspraak van de aan klacht. Hij benadrukte in dit ver band bovendien de verklaringen van de vriendin van de verdachte en haar moeder, die hem een alibi hadden verschaft. Officier van justitie Van den Broek trok dat alibi in twijfel. Hij vond de verklaring van de ex- vriendin veel belangrijker omdat deze allerlei details gaf, die alleen de dader kon weten en had kunnen doorvertellen. Van den Broek sprak dan ook van een zeer kwalij ke zaak. "een kille poging om ie mand af te leggen", waarvoor de Hagenaar vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest verdien de. Uitspraak over twee weken. Vrouw meldt zich voor bij tuinderij gevonden auto LEIDEN - Een 57-jarige vrouw uit Leiden heeft zich bij de politie ge meld om haar auto, die gisteroch tend bij een tuindersbedrijf aan de Roomburgerweg werd aangetrof fen, op te halen. De auto waarin zich een hoeveelheid gestolen groente bevond, zat vast in de bag ger nadat deze naast een bruggetje was beland. De vrouw ontkende iets met de diefstal te maken te hebben gehad. Zij verklaarde dat haar auto dezelfde nacht was ge stolen. Uitmarkt Nog even terugkomend op de Leidse Uitmarkt, dat groot spekta kel gehouden in de Pieterskerk op zaterdag 5 september jl., zou ik het desbetreffende citaat van Frans Boelen (Amsterdam heeft 't, Lei den doet 't) op de volgende manier willen interpreteren: Amsterdam heeft 't niet; Leiden doet 't niet meer (in de Pieterskerk). De Pieterskerk is een toch van ouds gewijde plaats, een plaats waar men rust en bezinning zocht. Het is te begrijpen dat er naar mid delen wordt gezocht om deze kerk als karateristiek monument voor de Leidse binnenstad te behouden. Maar, vrienden van de Pieterskerk, doe dit dan op een waardige ma nier, en niet zoals op die zaterdag avond/macht 5/6 september (Rosa King e.a.). Dat was een kakofonie, oorverdovend, schrikk wekkend; disgusting. Suggestie: mocht men met de exploitatie van de Pieterskerk op deze profane manier doorgaan, noem dit gebouw dan geen Pieters kerk meer, maar Pietershal. H.A. Vos, Blekerskade 7, Leiden. Uitmarkt (2) De akoestiek van de Pieterskerk is inderdaad uitstekend, zoals de heer J.O.M. Tacx in een ingezon den stuk aan deze krant opmerkte, mits: de plaats van een koor of or kest goed wordt uitgekozen, het geen niet onder alle omstandighe den mogelijk is; mits een spreker of solo-zanger over voldoende stemvolume beschikt, hetgeen niet altijd het geval is. Als de heer Tacx echter opmerkt dat de heer Hooghuis, de voorzitter van de organisatie Uitmarkt, moet bedenken 'dat de kerk geen markt hal is' dient hij te bedenken dat de Pieterskerk ook 'geen kerk meer is. Althans niet meer als zodanig wordt gebruikt, doch voor vele. zeer verschillende, andere mani festaties en doeleinden wordt inge zet. Daarbij is niet zozeer de ge luidsversterking, zoals de heer Tacx veronderstelt, een probleem, maar de geluidsbeheersing onder zeer uiteenlopende omstandighe den. Met een geluidsinstallatie kan wel degelijk naar oplossingen wor den gezocht. De financiële middelen daarvoor ontbreken echter nog, ondanks de gelden die de 'Vrienden van de Pieterskerk' bijeenbrengen. Hier door zijn de exploitant en de ge bruikers van het gebouw soms aangewezen op noodoplossingen, zoals die waarop de heer Hooghuis doelde. Dit neemt niet weg dat in middels al veel ervaring is opge daan met geluidsinstallaties bij zeer uiteenlopend gebruik van de ruimte, dankzij de belangeloze me dewerking van commerciële fir ma's en vrijwilligers-deskundigen. Voor een gecompliceerd gebeu ren als de Uitmarkt met 80 ver schillende verenigingen en groepe ringen in huis, gelijktijdige optre dens op twee of meer podia en elk moment zo'n 1000 tot 2000 mensen over de vloer, is de meest bevredi gende oplossing nog niet gevon den. Ik kan de denigrerende op- merkingén van de heer Tacx aan het adres van de heer Hooghuis (en zijn tientallen vrijwilligers) niet waarderen. Het gaat hier om men sen die zich al vele jaren belange loos en inmiddels vakkundig inzet ten voor het veelzijdig gebruik van de Pieterskerk. Th. J.J. Couwenberg. manager Pieterskerk, p/a Kloksteeg 16-16a, Leiden. Auto geramd in Herenstraat LEIDEN - Een 40-jarige Leidenaar is vannacht aangehouden nadat hij met zijn wagen diverse malen een geparkeerde auto in de Heren straat had geramd. Volgens de po litie was de man dronken. Hij wei gerde echter een blaas- en bloed proef af te leggen. De man mocht zijn roes in een politiecel uitslapen. LEIDEN - Enige leden van de FNV Jongerenbeweging Leiden hebben gisteren op het vlot bij de Hoogstraat geprotesteerd tegen de afschaffing van het minimum-jeugdloon voor jongeren onder de achttien. Ze deden dat door vliegers met leuzen als 'Geen fooi maar loon' en 'Samen sterk voor poen en werk' op te laten. De wind die niet uit de juiste hoek waaide of de kwaliteit van de vliegers maakten dat dat nog heel wat voeten in de aarde had. De jongeren togen 's middags naar Den Haag om daar de vliegers nogmaals op te laten en folders uit te delen. De Jongerenbeweging meent dat met de afschaffing van het minimumjeugdloon voor 15-, 16- en 17-jarigen deze jongeren vogelvrij worden verklaard omdat werkgevers hen kunnen betalen wat ze willen ifoto Jan Hoivabt» Gymnastiek Dames die op vrijdagochtend tussen 9.00 en 10.00 willen gymen, kunnnen dat in de sportzaal aan de Pieterskerkgracht. Voor infor matie: gymnastiekvereniging Victorie, tel. 413780. 'Zijlwijk' De stichting Zijlwijk houdt een aantal cursussen: jazzgymnas- tiek in de gymnastiekzaal aan het Regenboogpad op woensdag- of donderdagavond (informatie 215630badminton op donder dag- of vrijdagavond (informa tie 220535); zaalvoetbal op zater dagochtend in de sporthal aan het Broekplein (informatie 215703). Film Waarom gaan ze weg' is de ti tel van een door Leidse antropo- logiestudenten gemaakte film over meisjes in de bergdorpen van de Spaanse Pyreneeen. De meisjes trekken weg en de jon gens blijven, zonder vrouw, ach ter. Toen de film indertijd wed opgenomen organiseerden de vrijgezelle jongens een campag ne om vrouwen te 'werven'. Don derdag 17 september, kapelzaal K&0, 20.15 uur. India De voormalige Indiase maha- radja dr. Karan Singh geeft don derdagmiddag 17 september een college over 40 jaar democratie in India. Singh werd in 1949 op 18-jarige leeftijd door premier Nehru benoemd tot regent van Jammu en Kashmir. In 1967 werd hij minister van burger luchtvaart en toerisme in het ka binet van premier Indira Ghan- di, vervolgens was hij minster van volksgezondheid en gezins planning en in 1979 werd hij be noemd tot minister van onder wijs en cultuur. Van 1967 tot 1984 was hij voorts lid van het Conge- res, het Nationale Parlement. Het college begint om 16.00 uur en wordt oehouden in het groot au ditorium van het Academiege bouw aan het Rapenburg. Lezing De afdeling Rijnland van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen organiseert woesndag 16 september een le zing over de geschiedenis van de tram in Utrecht. Spreker is tram historicus en Utrechtkenner W. van Doorn. Aanvang 20.00 uur, plaats van handeling het NZH- ont spanningslokaal aan de Rijnsburgerweg 1. Streekcommissie Streekbewoners kunnen woens dag 16 september hun zegje doen over zaken in de streek tijdens de vergadering van de Streekcom missie voor Leiden en omgeving. Op de agenda staan voorts de ontwikkelingen rond de eventue le Hoge Snelheidslijn door Zuid- Holland en de studie van de NZH over de toekomstige buslijnen in de regio Leiden-Haarlem. De ver gadering heeft plaats in de Vre- deskerk aan de Van Vollenhoven- kade 22. Meer informatie: A.F. Bolhuis, tel. 01751-78668 of cen traal secretariaat, 070-116135. Cursus In het Wachtgebouw naast de Morspoort begint donderdag 17 september weer een cursus Afri kaanse bewegingstechniek. Een beginnersgroep komt bijeen van 19.00 tot 20.30 uur, een gevorder- dengroep van 21.00 tot 22.30 uur. Belangrijke elementen in de cur sus zijn dans, muziek, ritme en spel. Opgeven via tel. 133911/ 216325. Postzegels Internationale vereniging Phi- latelica opent het nieuwe postze gelseizoen donderdag 17 septem ber met een ruilavond in het Dr. Visser 't Hooftlyceum. Op het pro gramma slaan een veiling, verlo ting en bingo. Aanvang 19.30 Klussen Het Leidse Volkshuis begint donderdag 17 september met een klussencursus voor vrouwen. Ge leerd wordt onder meer hoe een voudig timmerwerk te doen, stek kers te vernieuwen, behangen en Armenzorg Drs. P. Pot spreekt donderdag 17 september voor de afdeling Rijnland van de Nederlandse Ge nealogische Vereniging over 'Ar menzorg in Leiden gedurende de achttiende eeuw'. Aanvang 20.00 uur, plaats van handeling is de tentoonstellingszaal van het Ge meentearchief aan de Vliet 45. Ons Buiten Turnvereniging Ons Buiten houdt vrijdag 18, zaterdag 19 en zondag 20 september in haar ver enigingsgebouw de jaarlijkse tentoonstelling van produkten van de volkstuin. Voorts zullen bloemschiksters, onder wie de Leidse kampioene, acte de pre sence geven. De openingstijden: vrijdag 20.00 tot 22.00 uur, zater dag 10.00 tot 17.00 uu, zondag 11.00 tot 16.00 uur. Bingo Clubhuis Matilo houdt vrijdag 18 september een bingo-avond in het clubhuis aan de Zaanstraat 126. Aanvang 20.00 uur. Slaaghbuurt In Buurthuis Op Eigen Wieken wordt vrijdag 18 september van 16.00 tot 22.00 uur informatie verstrekt over de activiteiten in het nieuwe seizoen, waaronder kalligrafie. Engels, fotografie, yoga, schaken en vrouwenwerk. Van 20.00 tot 24.00 uur speelt er een band. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdag 18 september weer een ruilavond voor verzamelaars. De avond duurt van 19.00 tot 22.00 uur en wordt gehouden in de au la van de Dr. v. Voorthuysen- school aan de Marnixstraat 104. Ex '85 Ex '85, centrum voor hulp en bewustwording, houdt vrijdag 18 en zaterdag 19 september een weekeinde over bio-energetic a onder leiding van Anja Kuyt. Beide dagen duren van 10.00 tot 18.00 uur. Opgevenvóór donder dag, kan bij Ex '85 aan de Kop- penhinksteeg 15, tel. 133494

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15