Hernieuwd overleg over kernkoppen Scotland Yard: Nederland bestrijdt kinderporno niet Sjevardnadze iii Washington Presidentskandidaat in Joegoslavië stapt op VIN-missie mist doel MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON - De Russische minister Sjevardnadze (buitenlandse zaken) is gister middag in Washington aangekomen voor besprekingen met zijn Amerikaanse collega Shultz, en met president Reagan. Morgen beginnen de gesprekken, die zich zullen con centreren op het akkoord dat een eind moet maken aan alle middellange en korte af standswapens, het INF-akkoord. Het is opvallend dat, nu het ak- pelman hebben de afgelopen da- Daar komt bij, dat het getouw- koord na langdurige onderhande lingen in Genève en behoorlijke te gemoetkomingen van beide zijden klonken nog minder vrolijk, heel dichtbij lijkt, zowel in Moskou als Washington de laatste week in eens een voorzichtige, zelfs wat sombere toon is aangeslagen. Minister Shultz en de Ameri kaanse toponderhandelaar Kam- gen gewaarschuwd tegen een te groot optimisme. En de Sovjets door Henk Dam BUDAPEST - De miljoenenfraude met ongedekte cheques van het Joegoslavische bedrijf Agroko- merc heeft eindelijk de al langer voorspelde politieke gevolgen ge kregen. Zaterdag diende Hamdija Pozderac, vice-president van Joe goslavië, zijn ontslag in. „Ik heb niet met de fraudezaak te maken, maar mijn naam is er al te vaak mee in verband gebracht", aldus verklaarde Pozderac zijn stap. door Hans Geleijnse Pozderac is een van de acht le den van de Joegoslavische Presi dentiële Raad waarin de zes repu blieken en twee autonome provin cies zijn vertegenwoordigd. Sinds de dood van de Joegoslavische „vader des vaderlands" Joseph Ti to in 1980 levert deze raad volgens een vast roulatieschema om het jaar een nieuwe president af. Poz derac, afkomstig uit de republiek Bosnië-Hercegovina zou volgend trek over de kernkoppen een heel jaar president zijn geworden. element in de discussie is. De onderhandelingen zijn steeds gegaan Hoewel de buitenlandse pers van Genève officiële zijde diverse malen is be- raketten, schuldigd de fraude-affaire voor Coupleider Filippijnen opYS-tv NEW YORK (AP) - De leider van de mislukte couppoging van 28 au gustus op de Filipijnen, kolonel Gregorio Honasan, heeft gisteren in een interview met correspon denten van het weekblad News week en CBS-televisie herhaald dat hij niet de bedoeling had presi dent Corazon Aquino om het leven te brengen. Honasan sprak met de verslagge vers in zijn schuilplaats op het ei- uuulIil^^ land Luzon. Het vraaggesprek ken voor de Sovjets de problemen 2t van tafel te zijn verdwe- Zo zei de Russische staatssecre taris Bessmertnyk (buitenlandse zaken), die deel uitmaakt van het team dat Sjevardnadze heeft mee genomen, dat „moeilijke bespre kingen" voor de deur staan, en „het voornaamste probleem" bij de INF-besprekingen nog moet wor den opgelost. Dat voornaamste probleem is de kwestie van de 72 Pershing IA ra ketten die in West-Duitsland staan opgesteld. Deze korte afstandsra ketten zijn van de Westduitsers, hoewel de kernkoppen die er bij horen, onder Amerikaans beheer vallen. Nu heeft de Westduitse bonds kanselier Koht gezegd dat hij be reid is op termijn van deze raketten afstand te doen, maar daarmee blij- vond plaats nadat de rebellen de correspondenten blinddoeken hadden omgebonden en hen in een busje naar de schuilplaats hadden gebracht. Het interview wordt in Newsweek afgedrukt in het num mer van 21 september. CBS-tv zond het gesprek gisteren uit in het programma "60 minutes". Honasan ontkende dat de coup als voornaamste doel had de instal latie van een militaire regering. „Het leger is niet bereid de rol van een militaire dictator op zich te nemen. Het is hooguit bereid op te treden als bewaker. Ik veronder stel niet dat ik Cory's functie kan overnemen." Honasan verklaarde dat hij be schikt over grote steun binnen de strijdkrachten, omdat het land slecht geregeerd wordt en de com munistische opstandelingen winst boeken doordat de regering te zwak optreedt. Honasan voerde aan dat zijn couppoging in het verlengde lag van de volksopstand die een einde maakte aan de periode-Marcos. "Wij beschouwen dit als een ver lengstuk van de revolutie van fe bruari 1986, omdat alles wat wij in dertijd wilden, een goede regering Honasan zei dat hij zijn inspan ningen om de regering te verande ren, zou voortzetten. De volgende fase zou echter „minder confronta- tie-achtig" zijn. Buitenland kort Bekentenis De vroegere leider van de afde ling deviezenhandel bij Volkswa gen, Burkhard Junger, heeft be kend samen met de voortvluchtige deviezenmakelaar Joachim Schmidt verantwoordelijk te zijn voor de begin dit jaar aan het licht gekomen miljoenenfraude bij het automobielconcern. VW maakte begin maart melding van fraude met deviezentransacties tot een be drag van 480 miljoen mark. Treinongeluk Bij een spoorwegongeluk op het station van Kamensk in het zuiden van de Sovjetunie, waarbij een goederentrein op een passagiers- trein botste, zijn vorige maand ze ker 65 mensen gedood. Blijkens onderzoek werkte het rem systeem van de goederentrein niet. Naar aanleiding van het ongeluk zijn vier hooggeplaatste functionaris sen van de Sovjetrussische spoor wegen ontslagen dan wel zwaar be rispt. Italië Het Italiaanse parlement heeft zich zaterdag, na een debat van twee dagen, met 342 tegen 229 stemmen uitgesproken voor het zenden van oorlogsschepen naar de Perzische Golf om de Italiaanse scheepvaart in dit gebied te be schermen. Het Italiaanse marine konvooi, dat bestaat uit drie mij nenvegers en twee ondersteunen de schepen, zal morgen naar de Golf vertrekken. Partijleider De Turkse ex-premier Bulent Ecevit is gisteren na zeven jaar po litieke ballingschap tot leider van de Democratische Linkse Partij (DLP) gekozen. Ecevit is een van de 55 politici die weer o"p het poli tieke toneel mogen terugkeren na dat een kleine meerderheid bij een referendum zich uitsprak voor op heffing van het verbod op politieke bezigheden dat de „oude" politici na de militaire machtsgreep van 1980 kregen opgelegd. De Russische onderhandelaars eisen allereerst dat de hele zaak van -de Pershings deel gaat uitma ken van het INF-akkoord. Voor de Amerikanen is dat onaanvaard baar. Zij zeggen dat het akkoord al leen over Russische en Amerikaan se wapens gaat, en dat Westduitse wapens er dus niet in horen. Een tweede eis van de Sovjets luidt, dat de 400 kernkoppen voor Pershing IA raketten die de Ame rikanen hebben opgeslagen, wor den vernietigd. Ook hier geldt weer, dat de VS dit in ieder geval niet bij het INF-akkoord vinden horen. omdat te controleren is wat daar- sensatie en onware berichtgeving mee gebeurt, in tegenstelling tot de te gebruiken was het Agrokomerc - (kleine) kernkoppen. Maar minister Shultz maakte gis teren tijdens een tv-interview dui delijk dat in dit opzicht wellicht een modus te vinden is. Hij her haalde evenwel ook gisteren weer, dat de discussie over de Pershings buiten het akkoord moet blijven. Zoals hij vrijdag tegen een groepje buitenlandse journalisten zei: „Als de Sovjets dat willen, komt er geen akkoord". Afgezien van de kwestie van de Pershings, zijn er nog twee terrei nen waarop de partijen elkaar moe ten zien te vinden. Nog niet eens is men het over de manier waarop beide partijen moe ten nagaan of de ander zich wel aan het akkoord houdt, de verificatie methoden. Ook moet nog verder worden gepraat ove? het tempo waarin de twee zijden hun middel lange en korte afstandswapens zul len elimineren. Wat betreft dat laatste: de Was hington Post meldde gisteren, dat de Amerikanen tot een nieuwe concessie bereid zijn. Aanvanke lijk wilden zij dat de Sovjets, die over veel meer INF-wapens be schikken dan de VS, zouden begin nen met het vernietigen van hun wapens, tot een punt zou zijn be reikt waarop beide zijden er nog evenveel over hadden. Dat wilden de Sovjets niet, en volgens de Washington Post zal minister Shultz aan Sjevardnadze nu het voorstel doen, dat ook de Amerikanen al direct vanaf het be gin een - weliswaar klein - aantal van hun INF-wapens zullen ont mantelen, als teken van goede wil. directeur Fikret Abdic die Pozde rac werkelijk in diskrediet bracht. Volgens Abdic, het prototype van de energieke en creatieve manager, had de familie Pozderac, met de vi ce-president aan het hoofd, hem de nodige politieke bescherming ge boden bij financiële transacties ten behoeve van de onderneming. Abdic bouwde een met 28 arbei ders, drie tractoren en een oude vrachtwagen opgezette landbouw coöperatie in de jaren '70 om tot een nationale levensmiddelengi gant met meer dan 13.000 werkne mers. Het bedrijf, gevestigd in het onaanzienlijke Velika Kladusa in Bosnië-Hercegovina, stortte zich ook op de export en investeerde in wegen- en huizenbouw. Agrokomerc stond, in een land waar bedrijven voornamelijk uit blinken door gebrek aan efficiency en wanbeheer, te boek als een mo delonderneming. Maar het succes was op drijfzand gebouwd. Abdic had, volgens het principe voor- wat-hoort-wat, een lokale vestiging van de bank van Bihac af en toe uit liquiditeitsproblemen geholpen. In ruil daarvoor dekte de bank kredietaanvragen van Agrokomerc bij andere banken in geheel Joego slavië. Dit voorjaar rook een bank in Ljubljana lont. Bij het invorde ren van cheques bleek dat deze niet gedekt waren. De zaak kwam aan het rollen en alras kwam uit dat Agrokomerc met behulp van de bank in Bihac meer dan 2500 van deze waardeloze waardepapie ren had afgegeven. Geschatte scha de: tegen de miljard gulden. De gevolgen zijn ernstig. Niet al leen staan nu de banen van 13.000 BAGHDAD (AP) - Secretaris-ge neraal Perez de Cuellar van de Ver enigde Naties is gisteren in Bagh dad aangekomen na een bezoek aan Iran, waar president Khamenei zei dat Teheran niet bereid is een regeling te treffen inzake de Golf oorlog, tot Iraq als agressor is ver oordeeld en bestraft. Iraq waarschuwde echter dat Iran de bestandsresolutie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties dient te aanvaarden, of zich voor moet bereiden op een "nog zwaardere oorlog". secretaris-generaal Perez de Cuel- "Tot dusver ben ik noch pessi mistisch, nóch optimistisch," zei Perez de Cuellar tegen de ongeveer heidsraad. ten. Hij zei dat hij tijdens zijn twee daagse verblijf in Teheran uitslui tend had gesproken over „de uit voering van resolutie 598. Ik kon niet buiten mijn mandaat treden. Het was een zeer duidelijk man daat". Niettemin zei hij dat hij "zeer be langrijke discussies over verschil lende aspecten van de resolutie" had gehad. Hij weigerde daar ver der op in te gaan. "Het is niet aan mij iets te zeggen voor ik verslag heb uitgebracht aan de Veilig- Vijf jaar geen seks voor aids-patiënte MOSKOU (Rtr/DPA) - Een 28-ja- rige inwoonster van Leningrad, die het virus van de immuun- ziekte aids draagt, heeft een schriftelijke belofte moeten doen dat zij zich in de komende vijf jaar zal onthouden van seksuele contacten. Het officiële Russi sche persbureau Tass, dat dit be kendmaakte, zei dat de vrouw, die werd aangeduid als Ljoedmi- la N., de belofte had gedaan over eenkomstig een in augustus uit gevaardigde wet. ADVERTENTIE JERUZALEM - Politie-agenten in Jeruzalem arresteren een orthodoxe jood, omdat hij stenen heeft gegooid. Voor de achtste achtereenvolgende keer hebben ultra-orthodoxe joden in Jeruzalem tijdens de sabbat geweldda dig gedemonstreerd tegen de vertoning van films en andere culturele aktiviteiten. Veertig kruispunten in de stad. waren zaterdagmorgen veranderd in openlucht synagoges, waar duizenden fanatieke religieuzen het ochtendgebed hielden. Maar al snel braken er tussen hen en de rellenpolitie gevechten uit. Met waterkanonnen en traasgas verdreef de politie op negentien verkeersknoopunten betogers die onder het aanheffen van de schreeuw sjabbessjabbes" stenen en flessen begonnen te gooien. Twee mensen werden gear resteerd. De Joodse orthodoxie in Israel ziet in het openstellen van bioskopen, theaters en café's tijdens de sabbat een inbreuk op de religieuze status quo voor Jeruzalem die al sinds 1948 geldt. Het niet-gelovig volksdeel in Israël - een overgrote meerderheid - denkt daarentegen dat een ieder het recht heeft om de sabbat naar eigen goeddun ken door te brengen. (foto ap> Hamdija Pozderac Agrokomerc-werknemers op de tocht, ook heeft de bank in Bihac zijn activiteiten moeten staken waardoor 10.000 rekeninghouders geen salaris meer ontvangen. De schuldenlast is verspreid over 62 banken en verwacht wordt dat voor verschillende een faillisse ment nabij is. Uitspraak van Nieuwcaledonië zege Chirac PARIJS (GPD) - Het gisteren ge houden referendum in de Franse kolonie Nieuwcaledonië is geëin digd in een duidelijke overwinning voor de regering-Chirac. De Nieuwcaledoniërs lieten via de stembus weten dat ze wilden dat hun eilandenrijk deel blijft uitma ken van Frankrijk. Terwijl 59 pro cent van de ingeschreven kiezers naar de stembus ging, sprak 98 procent daarvan zich uit voor het behoud van de banden met het moederland. Uit het opkomstper centage wordt geconcludeerd dat de autochtone minderheid der Ka naken er niet in is geslaagd zijn aangekondigde boycot van het re ferendum door te voeren. Premier Chirac heeft meteen na het bekend worden van de uitslag verklaard dat hij woensdagavond naar Nieuwcaledonië zal gaan om er de bevolking toe te spreken. Met hem mee gaat de minister voor overzeese gebieden Bernard Pons. De bewindslieden zijn van plan na hun aankomst een plan voor ver gaande autonomie van het eiland te ontvouwen. Minister Pons had eerder aange kondigd dat Frankrijk zich voor taan voornamelijk in het eilanden rijk zal bezighouden met de defen sie, de buitenlandse betrekkingen en het handhaven van recht en or de. Minister Pons liet na de uitslag bovendien weten dat "de proble men - met de Kanaken- weliswaar blijven, maar dat ze nu kunnen worden opgelost op basis van een duidelijke rechtsorde". Na de uitslag van gisteren dringt het besef bij vriend en vijand van de huidige regering door dat de cij fers een directe overwinning bete kenen voor premier Chirac per soonlijk. Hij had zich sterk ge maakt voor het referendum, de ri sico's ervan aanvaard en voorspeld dat de minderheidsbeweging van de FLNKS aan kracht had inge boet. Acht maanden voor de presi dentsverkiezingen geeft de ont wikkeling in Nieuwcaledonië voor lopig presidentskandidaat Chirac enige kaarten in handen, met name ten nadele van zijn rivaal Raymond Barre, die zich weinig positief over het avontuur van dit referendum had uitgelaten. LONDEN - Kinderpornografie in bladen en boeken, maar vooral op videocassette breidt zich steeds meer uit. Als het gaat om de pro- duktie en vooral de verspreiding ervan wordt opnieuw een beschul digende vinger .geheven tegen Ne derland. Na herhaalde protesten uit Amerika, komen ditmaal de be schuldigingen uit Engeland. De autoriteiten spreken daar over een niet aflatende stroom van de meest smerige kinderporno voornamelijk uit Nederland. Op korte termijn zal een delegatie van Scotland Yard de Noordzee oversteken, om bij de Nederlandse autoriteiten aan te dringen op extra maatregelen te gen deze door Haye Thomas De delegatie van Scotland Yard staat ónder leiding van hoofdin specteur Ian Donaldson, hoofd van Scotland Yards speciale afdeling voor de bestrijding van obscene publikaties. De hoofdinspecteur twijfelt er niet over waar de zwak ke schakel zit in de strijd tegen de alsmaar groeiende stroom kinder porno. Hij verklaarde tegen de Sunday Times: „Het is nu de hoogste tijd dat de Nederlandse politie einde lijk eens orde op zaken stelt en de eigen wetten uitvoert. Er bestaat geen twijfel over dat de meeste films, bladen en boeken uit Neder land komen. Als het gaat om de be strijding van kinderpornografie laat de politie het afweten", zegt hoofdinspecteur Donaldson en hij beschrijft uitvoerig hoe het afgelo pen jaar het aantal zaken van kin derpornografie in behandeling bij Scotland Yard verviervoudigd is. Sinds begin van het jaar zijn bij na 600.000 obscene bladen en 9000 videocassettes in beslag genomen. De meeste hadden betrekking op kinderen onder de 16 jaar die sek suele handelingen verrichten met volwassenen. Toegegeven wordt dat dit maar een klein gedeelte is van de stroom die zijn weg vindt naar kennelijk een groot aantal be langstellende pedofielen in Groot Brittanië. De Sunday Times vermeldt dat de pornografiewetten in Neder land door het buitenland nog altijd als gebrekkig worden gezien, maar dat er twee jaar geleden onder in ternationale druk een clausule aan werd toegevoegd die het seksueel misbruik van kinderen onder de 14 jaar voor foto's, films en publika ties ten strengste verbood. „De wet mag dan wel versterkt zijn, de uit voering ervan door de Nederlandse politie is gewoon niet streng ge noeg", vindt hoofdinspecteur Do naldson. Hij is van plan om dit in zijn aanstaande bezoek aan Neder land niet onder stoelen of banken te steken. Volgens de Sunday Times, die in navolging van Amerikaanse kran ten en televisiestations ter plaatse poolshoogte is gaan nemen, geldt de organisatie Intermale in Am sterdam, als een van de voornaam ste toeleveringsbronnen van kin derpornografie. Zij is gevestigd in een boekwinkel bij de Dam, waar over Ruud Hollenkamp volgens de Sunday Times de scepter zwaait. Het blad schrijft dat Hollenkamps winkel vol ligt met de obscene pu blikaties van kleine jongetjes, soms niet ouder dan een jaar of zes. En citeert de kinderpornohande laar als die opmerkt: „Wat ik hier beneden op de plank heb liggen is het rustige werk. Boven heb ik het echte spul. Maar daarmee kan ik moeilijkheden krijgen met de poli tie". Volgens de Sunday Times heeft dit kinderpornomateriaal betrek king op geweld, perversie en sado masochisme. In een gepsrek met de Sunday Times lepelt Hollen kamp het hele verhaal op. Bij hem komen de aanvragen van de klan ten uit Engeland binnen. Vaak gaat het om forse bestellingen, want zijn klanten zijn weer tussenperso nen die op hun beurt voor de ver spreiding in Engeland zorgen en daaraan volgens Hollenkamp een stevige winst overhouden BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5