TAD LEIDEN actief in vrije tijd Beter onderdak voor twee speciale scholen 'Mensen met uitkering zonder gevolg iets laten bijverdienen' LEIDSCH DAGBLAD hhhhhi Pleidooi van Leidse wethouder De la Mar: Toerisme Uitmarkt Afscheid van Luyendijk HUISHOUDSHOW s LEIDEN - Het ministerie van on derwijs heeft toestemming gege ven voor een ingrijpende renovatie van de lom-school De Twee Sleu tels aan de Rijnsburgersingel. Het ministerie heeft er eveneens mee ingestemd dat voor de openbare school voor speciaal onderwijs De Brug een volledig nieuw pand wordt neergezet. De gemeente is nu op zoek naar geld om ook het Pedologisch Instituut, waaraan De Brug is verbonden, een nieuw on derkomen te bezorgen. P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente Lei den, hoopt dat dat geld voor het Pe dologisch Instituut, binnen een maand kan worden gevonden. Vol gens hem is er een bedrag van 'en kele tonnen' nodig. Wanneer alles snel kan worden geregeld, zou de nieuwbouw voor het Instituut en De Brug volgend jaar augustus kunnen beginnen. Het is de bedoe ling dat in augustus 1988 ook de re novatie van De Twee Sleutels be gint. In Leiden zijn vier openbare spe ciale scholen. Dat zijn scholen waar kinderen met leer- of gedragsmoei- lijkheden kunnen worden opge vangen. Twee van deze scholen, de Mytylschool en de Dr. Van Voort- huysenschool, zijn inmiddels goed gehuisvest. Bij de twee overige is dat allerminst het geval. Het gebouw waarin De Twee Sleutels is gehuisvest voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd. Op zichzelf is het pand ruim genoeg. Ook de staat van onderhoud is goed. Maar door de weinig doeltref fende indeling kan de speciale school, die nu ongeveer 160 leerlin gen heeft, er niet uit de voeten. Het is nu de bedoeling dat het in terieur van de school ingrijpend wordt gewijzigd. Ook zal het pand worden voorzien van een aula. Ver der wordt aan de school een speel zaal voor de jongste leerlingen ge bouwd. Een bouwcommissie is in middels begonnen met de uitwer king van het nlan. Het ministerie van onderwijs heeft voor de renovatie een bedrag beschikbaar gesteld van 1,1 mil joen gulden. De verbouwing duurt naar schatting acht tot negen maanden. Gedurende de periode zal een deel en mogelijk zelfs alle leerlingen elders moeten worden ondergebracht. Waar is nog niet be kend. Peters zegt zeer gelukkig te zijn met de renovatie. De gemeente heeft afgezien van nieuwbouw op een andere plaats, omdat de plek waar de school nu staat 'uitste kend' is. "Ze staat vlakbij het sta tion. Dat is natuurlijk ideaal voor een school die ook wordt bezocht door veel leerlingen uit de regio". Waar het nieuwe pand van De Brug en het daaraan verbonden Pe dologisch Instituut, moet verrijzen, is nog niet bekend. "Mogelijk kan dat gebeuren op de plaats waar de school nu staat: aan de Bloemfon teinstraat. Maar we zijn ook nog aan het kijken naar andere plaat- Nieuwbouw is dringend noodza kelijk omdat De Brug in de loop der jaren flink uit haar jasje is ge groeid. Door de verlaging van de toelatingsleeftijd van zes naar drie jaar is het aantal leerlingen aan zienlijk toegenomen. Aanpassing en uitbreiding van het huidige ge bouw is nauwelijks mogelijk. Het ministerie van onderwijs ziet het probleem ook en heeft toestem ming gegeven voor de bouw van acht nieuwe lokalen met alle daar bij behorende voorzieningen. Met die acht lokalen is de school overi gens niet echt uit de problemen. N. Ober, onderwijsadviseur voor de gemeente Leiden: "We hebben tien lokalen nodig en we zullen ons best doen dat aantal ook te krijgen. Het ministerie is trouwens bereid hier over te praten". Nu De Brug toestemming heeft gekregen voor nieuwbouw zijn de moeilijkheden voor het Pedolo gisch Institpuut nog niet de wereld uit. Het ministerie stelt namelijk geen geld beschikbaar voor het in stituut. Hoewel het een samenwer kingsverband is met de universi teit, valt het in feite onder de ver antwoordelijkheid de gemeente. De gemeente zal dan ook geld be schikbaar moeten stellen voor dat deel van de nieuwbouw dat voor het instituut is bestemd. Leiden is inmiddels driftig op zoek naar geld hiervoor. De ge meente vindt het van het grootste belang dat het Pedologisch Insti tuut aan De Brug verbonden blijft. Peters: "Naar De Brug komen kin deren bij wie vaststaat dat ze leer- of gedragsmoeilijkheden hebben, maar van wie nog niet precies be kend is hoe die problemen het best kunnen worden opgelost. Die leer lingen worden door de deskundi gen van het instituut geobserveerd, begeleid en geholpen, totdat duide lijk is welke vorm van onderwijs ze het best kunnen volgen. Gemid deld blijven de kinderen ongeveer anderhalf tot twee jaar bij De Brug, waarna ze naar een andere onder wijsinstelling gaan". "Maar niet alleen individuele kinderen hebben voordeel bij de samenwerking tussen het instituut en de school, ook het onderwijs in het algemeen. Mensen van de uni versiteit kunnen daar begelei dingsmethoden onderzoeken en studenten kunnen er stage lopen". De gemeente heeft de universi teit verzocht een bijdrage te leve ren voor de nieuwbouw van het in stituut. Die heeft echter laten we ten geen geld te hebben voor dat doel. Wel wil de universiteit helpen om het ministerie te overreden geld beschikbaar te stellen. Of dat lukt, is nog niet duidelijk. In elk ge val zoekt de gemeente nu geld bin nen haar eigen begroting voor de nieuwbouw. Peters en Ober hopen al met al meer duidelijkheid te kunnen ge ven voor het door het instituut ge organiseerd symposium over spe ciaal onderwijs, dat volgende maand in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Het symposium is georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het in stituut. Lezers schrijven De Burcht Naar aanleiding van het 50-ja- rig bestaan van de Hema zal mu ziekvereniging De Burcht Leiden zaterdag tussen drie en vier uur vóór het filiaal aan de Haarlem merstraat optreden. Daarna wordt een rondgang over de Haarlemmerstraat gemaakt. Op zondag 13 september orga niseert deze muziekvereniging haar eerste kaart- en sjoelmid dag van het seizoen in het pand Aalmarkt 9. Aanvang: 14.00 uur. Wandeltocht De Wandel Sport Vereniging Zuid-West Leiden organiseert een 'wafelwandeltocht' op zater dag 12 en zondag 13 september. Afstanden: 5,10,15, 25 en 40 kilo meter. De start is van 9.00 tot 15.00 uur en van 9.00 tot 10.00 uur voor de 40 kilometer) bij Het Parlement, Nieuwstraat 45. In lichtingen: 071-720807 of 01726- 13470. Puzzeltocht Buurtvereniging Maredorp or ganiseert zondag 13 september een puzzeltocht voor het hele ge zin langs de mooiste plekjes van de Leidse binnenstad. Start tus sen 11.00 en 12.00 uur vanaf Buurtcentrum Dijk 33, aan de Apothekersdijk. Film 'Angotee' is een film over een Inuit-jongen in Canada. Zijn le vensloop in een jagersgemeen schap wordt gevolgd vanaf zijn geboorte tot aan zijn vaderschap. De film is zondag 13 september te zien in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1. Drs. Gert Nooter, conservator van de afdeling Arctische gebieden en Noord-Amerika van dit museum, zal de film om 15.00 uur inleiden. In deze krant van 2 september 1987 stond op de stadspagina een artikel onder de kop 'Omzet toeristische sector kan tientallen miljoenen stij gen'. In dat verhaal staat een stukje waarin wordt meegedeeld dat er 'volgens Intercoastel vooral meer mogelijkheden zouden moeten ko men voor mensen die op goedkope wijze de nacht willen doorbrengen. Een stadscamping, die de gemeen te al geruime tijd tracht aan te leg gen, vindt het bureau geen slecht idee. Ten eerste stel ik dat er in Lei den, op enkele uitzonderingen na, het hele jaar door voldoende goed kope mogelijkheden zijn om de nacht door te brengen. Gemiddeld krijg ik al vier jaar lang per dag cir ca acht maal mensen aan de deur en aan de telefoon voor wie ik maar zelden geen goedkoop onderdak in Leiden of directe omgeving daar van weet te vinden. Leiden be schikt over drie goede pensions en twee goedkope privé-adressen. Bo vendien heeft een goed hotel goed kope kamers. Deze adressen zijn zonder meer aan te bevelen. Geluk kig wordt er nu van officiële zijde meer gewerkt aan het goed benut ten van dit unieke aanbod aan low budget-onderdak dan enkele jaren geleden. Het is te hopen dat dit nog verbetert. Mijns inziens is er dus geen enkele behoefte aan een een stadscamping. Leiden heeft ge noeg Llow-budget-voorzieningen. A. van der Hoeven, Diefsteeg 19a, Leiden. In deze krant van maandag 6 sep tember trof ondergetekende in het artikel 'Amsterdam heeft 't, maar Leiden doet 'f van de heer Wim Wegman de volgende zinsnede aan: "Jos Hooghuis van de werk groep Leidse uitmarkt erkent dat de slechte akoestiek van de Pie terskerk al jaren een probleem vormt. We adviseren toneel- en muziekgroepen dan ook om ge luidsversterkers mee te nemen". Welk een daverende nonsens wordt hier verkondigd, om nog maar te zwijgen over de onzinnige manier om een dergelijk euvel het hoofd te bieden, namelijk geluids installaties. Met geluidsinstallaties kan een vermeende slechte akoes tiek nooit verbeterd worden. Men maakt geluid daarmee alleen maar harder en daarmee de kakofonie al leen maar erger. Bovendien, en dat is het voor naamste, beschikt de Leidse Pie terskerk over een uitstekende akoestiek. Vraagt u dat maar eens aan de leden van koren en orkes ten, die in allerlei kerken en con certzalen zoals in Moskou, Riga, Leningrad, Praag, Rome, Athene, Warschau, Gniezno, Berlijn, Lon den of Parijs, in Edmonton en Cal gary en in eigen land in Amster dam, Den Haag, Rotterdam en in de Leidse Pieterskerk gemusi ceerd hebben. Vraagt u dat maar eens aan de leden van het Toon kunstorkest Leiden, of aan de le den van het koninklijk mannen koor 'Die Haghe Sanghers' of aan leden van het gemengd koor 'Ha- gacantare'. Waarom ik geen Leidse koren noem? Wel, een ieder is, wanneer het om zijn eigen stad gaat toch wel chauvinistisch en daarom is het oordeel van mensen van buiten Leiden zeker objectiever te noe men. Voorts moeten de heren Weg man en Hooghuis terdege beden ken dat een kerk geen markthal is. Neen, van akoestiek weten de bei de heren helemaal niets en daarom zou ik het op prijs stellen als zij zich geen oordeel aanmatigen over zaken waar zij geen verstand van hebben. J.O.M. Tacx, Oranjelaan 12, Zoeterwoude. LEIDEN - Prof. dr. A.M. Luyen- dijk-Elshout heeft gisteren af scheid genomen als hoogleraar in de geschiedenis der geneeskunde aan de Leidse universiteit met een afscheidsrede over 'De vier ge daanten van de arts en de wenende filosoof. Mevrouw Luijendijk is, met enkele onderbrekingen, vanaf 1950 ver bonden geweest aan de medische faculteit van de Leidse universi teit. Zij was onder meer verbonden aan het laboratorium voor anato mie en embryologie, waar zij be halve werk in de anatomie de ge schiedenis van de geneeskunde be studeerde en als conservator van het Museum Boerhaave werkzaam was. In 1977 mondden haar activiteiten op dit terrein uit in een bijzondere leerstoel. Zij is sinds 1986 hoofdre dacteur van het medisch-histo- risch tijdschrift Clio Medica. Ook is zij lid van historische genoot schappen in binnen- en buiten land. Voorafgaande aan haar afscheids rede, waarin zij inging op de vier gedaanten van de arts zoals die in 1587 zijn gemaakt door de teke naar-graveur Hendrik Golzius, is een Boerhaavecursus over de ont wikkeling van de klinische genees kunde en haar basiswetenschap pen gedurende de laatste anderhal ve eeuw gehouden. LEIDEN - Burgemeester Goe- koop heeft gisteravond de 26ste Leidato huishoudschow geopend in de Groenoordhallen. Hij deed dat door met een schone dame een spandoek te onthullen waarop was aangegeven dat het ging om de 'Leidato 1987'. Daaraan vooraf gaand moest Goekoop de jongeda me wekken die vlakbij het podium in een bed lag. Dat wekken gebeur de met behulp van een wekker. Na het ontwaken vloog de schone de eerste burger hartstochtelijk om de hals als betrof het haar echtgenoot. Als mannequins paradeerde het stel vervolgens over de bühne. Goekoop onderging dat alles zon der blozen. De opening had plaats in de bij de hal geplaatste tent die kennelijk om een goed effect te bereiken tij dens de openingsceremonie gro tendeels was verduisterd. Dat le verde nogal wat struikelpartijen op omdat er in c(e zaal verhogingen waren aangebracht. Het was de derde keer dat Goe koop de eer te beurt viel de huis houdshow te openen. En hij deed het zonder klagen. De burgemees ter daarover: "Het wordt haast een soort bijbaantje voor me. Dan zal ik het wel weer aan de stok krijgen met raadsleden. Ik beloof dan ook dat ik al het geld dat ik met deze klus verdien in de gemeentekas stort. Ik verzoek de voorzitter van het Leidatocomité alleen niet be kend te maken hoeveel ik krijg", schertste de eerste burger. Deze week hebben raadsleden kritiek uitgeoefend op het feit dat leden van het college, het ging met name over de burgemeester, betaalde bij baantjes hebben. Een aantal vindt dat het geld dat daarmee wordt verdiend ten goede moet komen aan de gemeentekas. Goekoop legde ook uit waarom zijn vrouw niet was meegekomen. "Wij vertrekken morgen (vandaag, red.) voor een vakantie naar Grie kenland. Mijn vrouw heeft nog be hoefte aan allerlei huishoudelijke zaken als vloerbedekking, een pan- nenset en een nieuw bed. Voor ie mand als ik die geen betaalde bij banen heeft kan dat er niet allebei van af. Het was óf Griekenland óf de Leidato. Volgend jaar blijven we dus maar thuis en komt mijn vrouw naar de Leidato om allerlei spullen te kopen". Het is 35 jaar geleden dat de eerste Leidato - in de Stadsgehoorzaal - werd gehouden. Met een onderbre king is de huishoudshow dit jaar voor de 26ste keer in Leiden. Een van de initiatiefnemers van toen, Jan Wolfslag, was gisteravond aan wezig. De Groenoordhal is weer geheel door het bedrijfsleven afgehuurd. Dat betekent 120 stands die in grootte variëren van 6 tot 120 vier kante meter. Het aantal bezoekers schommelt tussen de 60.000 en 65.000 personen. De 'beurs' wordt opgeluisterd door tal van festivitei ten: modeshows, kinderprogra- ma's, miss Rijnland-verkiezing- moppenwedstrijden, talentenjach ten, e.d. De huishoudshow duurt tot en met zondag 20 september en is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zondagen van 11.00 tot 17.00 uur. (foto Henk Bouwman) "Ik kan geen instructie aan de so ciale dienst geven dat grijs werken voortaan is toegestaan. Dan krijg ik Mondelinge afspraken hierover hebben volgens De la Mar geen waarde. Dat zou alleen maar leiden tot onrechtvaardige toestanden: de ene grijs werker wel en de andere grijswerker toch niet. "De mede werkers van de dienst moeten we ten waaraan ze toe zijn. Zij moeten op schriftelijke regels kunnen te rugvallen", aldus De la Mar. Toch hoopt de wethouder nog dit jaar wat meer helderheid te kun nen scheppen in de schemerige LEIDEN - "Soms heb ik begrip voor mensen met een uitkering die er wat bij verdienen", liet wethouder Hans de la Mar (so ciale zaken) deze week de raadscommissie weten. Een ondoordachte opmerking of een doelbewust gedane verkla ring varl solidariteit met de mi nima? De wethouder neemt er een dag later geen woord van terug. "Ik heb het hun nog niet gevraagd, maar ik denk dat een aantal wethouders het met me eens zijn". Nog een stap verder: "Ik vind eigenlijk dat je die mensen hun bijverdiensten tot een bepaald bedrag maar moet laten houden". De la Mar onderscheidt het zwarte en het grijze circuit. Zwart werken doet degene met een uitkering die er een volledige baan op nahoudt. Daarvoor wil de wethouder geen pardon laten gelden. De 'die altijd keurig geleefd hebben van een minimum-uitkering maar op een gegeven moment besluiten een ochtend in de week te gaan schoonmaken om het hoofd boven water te houden' noemt hij de grijs- werkers. "Ik kan me goed voorstel len dat die mensen dat doen", zegt De la Mar. door Gert Visser Maar wat koopt de grijswerker voor het begrip van de wethouder? Ontslaat hem dat van strafmaatre gelen van de sociale dienst wan neer deze de man betrapt. "Die maatschappelijk werkers gaan ook weieens in de stad eten. Stappen ook wel eens een kroeg binnen. Na tuurlijk komt het voor dat ze dan hun cliënt achter de bar aan tref fen. Misschien nodigen ze hem de week daarop uit om eens langs te komen. En spreken ze af dat het niet weer zal voorkomen. Het ge beurt niet vaak dat zulke zaken worden doorgegeven. We sturen de sociale recherche echt niet op die vrouw af die één keer in de week het huis van de buren schoon maakt". Onderklasse Dat is de dagelijkse praktijk vol gens de wethouder. De officiële in structie aan de sociale dienst klinkt aanmerkelijk strenger. Het kost De la Mar een kwartier om er achter te komen hoe die regels dan wel pre cies zijn. Wanneer het gaat om bij verdiensten tot een totaalbedrag van 1500 gulden, moet de teveel ontvangen uitkering terugbetaald worden. Hetzelfde geldt voor de ca tegorie 1500 tot 5000 gulden, tenzij de persoon in kwestie al eerder is betrapt. Slechts wanneer de bijver diensten een bedrag van 5000 gul den overstijgen, wordt de politie ingeschakeld. In alle gevallen is de mogelijkheid van een strafkorting aanwezig. "Maar strafkortingen worden in dit soort gevallen vrijwel nooit ge geven. Daar zijn we niet zo scheut ig mee", aldus De la Mar. Het terug betalen alleen al, is volgens hem een probleem omdat veel grijswer kers daartoe niet in staat zijn. Op nieuw begrip: "Eigenlijk vind ik dan dat je die mensen hun bijver diensten tot 1500 gulden maar moet laten houden". De la Mar heeft geen spijt van zijn opmerkingen die uit de mond van een wethouder toch merk waardig overkomen. "Uit het deze week verschenen rapport 'Minima zonder marge' blijkt dat de laagste inkoméns er sinds 1980 zo'n 15 pro cent op achteruit zijn gegaan. Je vraagt je af hoe dat mogelijk is. Is het huidige minimum dan anders dan dat in 1980. Zo dwing je men sen regels te overtreden. Er is een onderklasse ontstaan. De enige re den dat er nog geen onrust is uitge broken, is dat mensen op hun eigen manier voorzien in de kosten van het bestaan". Willekeur Wethouder De la Mar: "De enige reden dat er nog geen onrust is uit gebroken, is dat mensen op hun ei gen manier voor zien in de kosten van het bestaan". ruzie met de minister en bovendien moedig je op deze wijze aan dat mensen bij gaan verdienen. Maar bij de sociale dienst zitten gelukkig geen computers, er wordt heus wel gekeken naar wat er aan de hand is. Wanneer er in zekere mate wordt bijverdiend om het hoofd boven water te houden, wordt dat getole reerd. Al zal er enige willekeur be staan, je blijft afhankelijk van de maatschappelijk werker voor wat de gevolgen zijn". marge van regels en begrip waarin het grijs werken zich bevindt. "Wanneer we het rapport 'Minima in de marge' gaan bespreken, moet er een aantal voorstellen aan ver bonden worden om de mensen die een uitkering hebben tegemoet te komen. Ik heb natuurlijk te maken met de richtlijnen van de minister, maar je moet als gemeente alle marges gebruiken. We gaan op de uiterste lijn zitten, we pikken de meest gunstigste regels van het rijk er uit". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9