Handelscijfers VS: angst en beven Industriebond: Najaarsoverleg totaal zinloos Scholing bepaalt economische groei' Nieuw kantoor NMB spectaculair Kluwer koopt vertaalbedrijf Nog geen uitzicht op ambtenarenakkoord overleg gaat niet door ZATERDAG 12SEPTEMBER1987 f-H-l'M'IHfflflil PAGINA 7 UTRECHT (ANP) - Het Najaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners over de hoofdlijnen van het sociaal-econo misch beleid heeft volstrekt geen zin. „De FNV kan beter thuisblijven. Immers, het kabinet heeft aan werkgelegen heids- en inkomensbeleid niks te bieden". Deze boodschap lanceerde de In dustriebond FNV, de op één na grootste bond binnen de FNV, gis teren aan de vooravond van de pre sentatie van de Miljoenennota en van het Najaarsoverleg, dat is ge pland op 18 september. De Federatieraad van de FNV, dert maandag o- Miljoenennota besluit ov< r de reactie op de neemt dan ook het al dan niet deelnemen aan het Najaarsoverleg. De grootste FNV-bond, de Abva Kabo (ambtenaren en trendvol gers), wilde nog niet reageren op de uitlatingen van de Industriebond. samengesteld uit de voorzitters Na het vorige overleg tussen het kabinet en de Stichting van de Ar beid begin juni, heeft de AbvaKabo nadrukkelijk afstand genomen van de afspraak dat het kabinet zich zou inspannen voor een „gelijk waardige" behandeling van werk nemers in de marktsector en amb tenaren en uitkeringsgerechtigden anderzijds. Werkgevers en werkne mers zegden toe zich te blijven in spannen voor een gematigde loon kostenontwikkeling. de aangesloten bonden, verga- DEVENTER (ANP) - Kluwer neemt in drie stappen (1987. 1988 en 1989) de aandelen over van de INK-groep. een van de grootste in- ternationale vertaalbedrijven in de WClIllg KcHlS wereld. Op 1 januari 1990 zal INK een volledige dochter van Kluwer zijn. De directie van INK behoudt tot die datum de meerderheid. De gefaseerde overneming is een wens van de INK-directie. Op deze wijze wordt het bedrijf de tijd ge gund om nog wat zelfstandig te groeien en te wennen aan de ko mende samenwerking. Kluwer zal De vakcentrale FNV gaat nog niet zover om een - overigens nog niet ontvangen - uitnodiging voor het Najaarsoverleg af te slaan, maar ziet weinig kans van slagen. De door het kabinet toegezegde hand having van de koopkracht heeft de instemming van de FNV, maar van de afspraken over verdere maatre gelen ter bestrijding van de langdu- i de overgangsfase krediet verle- rige werkloosheid "en over de" i INK om de groeiplannen lijkwaardige behandeling lijkt het bedrijf te helpen financie- nig terecht te komen. Het kabinets besluit om het minimumloon voor 15- tot en met 17-jarigen af te schaf fen en de leeftijdsgrens voor het volwassenen-minimumloon te ver hogen tot 24 jaar legt volgens de FNV een zware druk op het Na jaarsoverleg. De INK-groep boekte vorig jaar een omzet van f 5 miljoen. INK Taalservice, het Nederlandse be drijf, nam hiervan veruit het groot ste deel voor zijn rekening. INK heeft eigen vestigingen in Parijs, Madrid en Oslo. In Amsterdam is ook INK International gevestigd, die zich bezig houdt met ontwikke ling van software. In de komende drie jaar ver wacht INK de omzet te vervijfvou digen tot f 25 miljoen. De vertaal- markt blijft groeien en door de in zet van computers ook veranderen. Volautomatisch vertalen zal vóór de eeuwwisseling nog niet moge- lijk zijn, maar de computer begint de" werkgevers"nietf"voélen Na het Voorjaarsoverleg zijn de werkgroepen van de Stichting van de Arbeid, uitgebreid met over heidsvertegenwoordigers aan het werk gegaan om aanbevelingen te doen op het gebied van scholing, jeugdwerkloosheid en langdurige werkloosheid. Uit een uitgelekt rapport van de werkgroep „langdu rige werkloosheid" is al gebleken vertalers vooral bij technische do cumentatie wel steeds meer te hel pen. Binnen Kluwer zal INK een zelf standige werkmaatschappij blij ven, die echter nauw zal samenwer ken met Kluwer-dochter Van Dale Lexicografie te Utrecht. concrete cao-afspraken dienst nemen van langdurig werklozen. Op het ge bied van de jeugdwerkloosheid hebben de werkgevers zich tot nu toe verzet tegen de doorstroming van jongeren naar het bedrijfsle ven in het kader van het Jeugd werkgarantieplan. Britse vakbonden Het congres van de Britse vak bondsfederatie TUC in Blackpool is gisteren geëindigd van de bond. Veel-belangrijke be- f slissingen, met name over de aan- °J pak van de campagne tegen rege- pen ringsmaatregelen die de vakbonds r>rprna MOSKOU (GPD) - "Ik kom er misschien wat laat mee. maar ze hebben me in de winkel voor 700 gram vlees belazerd" In Moskou komen honderden van dit soort telefoontjes binnen sinds er onlangs een speciaal klachtennummer is geopend. Deze 'telefon njedoverija' (te lefoon van wantrouwen) is een experiment, dat de gewone Sovjet-burger de gelegenheid moet biedc.i sneller melding te maken van het dagelijkse be drog dat hij of zij tijdens het boodschappen doen tegenko mt. Het onzuiver wegen is een heel bekend fenomeen. De ver koopsters in de winkels krijgen maar weinig betaald en zijn er dus wel eens op uit om met na me onverpakte levensmiddelen een groter gewicht toe te ken- Dat kunnen ze vrij gemakke lijk doen omdat veruit de mees te weegschalen nog met ouder wetse, weinig inzichtelijke ge wichten werken. Wat de ver koopster op die manier over houdt slijt zij aan het eind van de dag onder de toonbank aan haar bekende, vaak vaste afne- De overschakeling naar elec- tronische weegschalen ver loopt nog te traag om deze praktijken de kop in te druk ken. En de politie erbij halen Consument in Moskou kan klachten kwijt per telefoon heeft weinig zin. Er ontstaat dan meestal een hoop gekra keel waarbij de bedrogen koper van de verkoopster te horen krijgt, dat hij zelf juist een be drieger is want natuurlijk heeft hij buiten op straat stiekem de helft van zijn vlees aan een handlanger meegegeven en wil hij nu op deze oneerlijke ma nier voordeel verwerven. De scheldpartijen die dan volgen zijn amusant voor de omstan ders, maar doorgaans niet ge schikt voor de politieagent om het bewijs van een overtreding te verkrijgen. Dat lukt wel als in burger ge klede 'stillen' de rol van klant spelen. Er bestaat een organisa tie, de Vereniging van Strijd te gen Diefstal van Socialistische Eigendommen, die zich hierin heeft gespecialiseerd. De 'stil len' zijn bij de neringdoenden zeer gevreesd. boodschappentasje zich tot een vervaarlijke controleur, die al leen maar zijn identiteitsbewijs hoeft te laten zien om een ge spannen stilte in de zaak te la ten onstaan. De controle die dan volgt is letterlijk tot op de gram nauwkeurig en menig verkoopster heeft op die ma nier een fikse boete of nog erger opgelopen. Maari deze controleurs kun nen natuurlijk niet overal tege lijk zijn, vandaar dat dit tele foonnummer is ingesteld. Op aanwijzing van de opbellers rukt nu een onopvallend con- Iroleteam uit om ter plekke poolshoogte en zo nodig actie te nemen. Het experiment, zo meldt het vakbondsblad Troed, is aangeslagen en zal hoogst waarschijnlijk tot een vaste ser vice aan de klant leiden. De vraag rijst intussen hoe ie mand voor 700 gram vlees te veel kan worden aangeslagen zonder dat hij dat direct in de gaten heeft. Dat kan omdat de Russen anders inkopen dan Nederlanders, die even bij de slager langs gaan en hun aanko pen afstemmen op het gebruik van dezelfde dag. Maar omdat de Russen zo lang in die vrese lijke rijen voor de winkels moe ten staan, kopen zij doorgaans voor een hele week of nog lan ger, in elk geval met kilo's en niet met onsjes. Lubbers tijdens congres PBNA: ARNHEM (GPD) - Het tempo van de economische groei wordt be paald door de mate waarin de be volking geschoold is. Scholing hoort daarom bovenaan de agenda. Daarbij is een goede samenwer king tussen regulier onderwijs en de particuliere sector noodzakelijk en dient er een nauwere band te ko men tussen scholing en arbeidsbe middeling. Dat zei premier Lub bers gisteren tijdens het jubileum congres van de PBNA in Arnhem. Deze instelling voor schriftelijk on derwijs viert dit jaar het 75-jarig be staan. De premier constateerde een doorbraak ten aanzien van het den ken over banenplannen. "We spre ken niet meer over banenplannen, we hebben het nu in feite over scholing. Niet gewoon mensen er gens aan het werk zetten in een tij delijk banenplan, maar met de be doeling ze na de scholing weer aan een normale baan te helpen". Lubbers pleitte voor wat hij "een complementair model" noemde: alleerst doorgaan met het reguliere onderwijs en dat moderniseren en aanpassen, en daarnaast erkennen dat het regulier onderwijs niet kan zonder aanvullingen uit de particu liere sector. Ook voor sociale zaken en arbeidsbureaus is er volgens de premier werk aan de winkel. "Je zou tegen iemand moeten kunnen zeggen: ga die en die cursus vol gen. Scholing moet een nauwere band krijgen met arbeidsbemidde ling". Tijdens het jubileumcongres van de PBNA werd voorts het woord gevoerd door D. Visser, voorzitter van de Industriebond FNV. Hij constateerde dat door de afbraak van werkgelegenheid de bestaande scholingscapaciteit de afgelopen jaren sterk is verminderd, met na me op het gebied van de beroeps opleidingen. "De werkgevers be zuinigden op de bedrijfsopleidin gen, de overheid deed of ze nooit van het leerlingenwezen had ge hoord". Volgens Visser moet daaruit een belangrijke les voor de toekomst worden getrokken. "Er moeten meer opleidingsvormen komen waarin overheid en bedrijfsleven samenwerken. Daarbij dient de praktijk een essentieel onderdeel te vormen van het leerproces. Wij kiezen daarbij voor het concept van wederkerende bijscholing voor werknemers op alle niveaus, nu een eenmaal afgeronde basisop leiding als gevolg van technologi sche vernieuwing voor velen niet langer toereikend is voor volwaar dige inschakeling in het arbeids proces". Prof. dr. ïr. H. van den Kroonen- berg, rector-magnificus van de Universiteit Twente waarschuwde dat "in de behoefte aan nieuwe kennis in de praktijk niet meer voorzien kan worden door alleen op het aanbod van nieuwe afgestu deerden te rekenen. De mensen die thans in de praktijk werkzaam zijn. dienen ook op de hoogte te worden gesteld van de mogelijkheden die vooral de technologie kan bieden. Hiervoor is om-, her- en bijscholing op grote schaal noodzakelijk". Het nieuwe hoofdkantoor van de NMB-hank in 'De Amsterdamse Poort': het energiezuinigste gebouw ter wereld door de toepassing van een groot aantal vondsten en voorzieningen. (Foto anp» DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk praat volgende week woens dag niet met de vier centrales van overheidspersoneel in een poging om alsnog een akkoord over de ar beidsvoorwaarden af te sluiten. Er bestaat nog geen enkel uitzicht op een overeenkomst die door twee of meer van de centrales wordt gedra gen. Dat is ook de reden waarom Van Dijk géén brief met daarin de volledige plannen voor het over heidspersoneel bij zijn begrotings stukken voor Prinsjesdag heeft ge voegd. Dat is een unicum. Komende woensdag praat Van Dijk wel informeel met drie centra les, die van FNV, CNV en het onaf hankelijke Ambtenarencentrum. Met de vierde centrale CMHA Verdeeld Een woordvoerder van de FNV vindt het prematuur om nu al te stellen dat het geen zin heeft om naar het Najaarsoverleg te gaan. „Zoals de vlag er voor staat zijn wij ook weinig optimistisch. Maar eerst willen we precies weten wat ""X; het kabinet te bieden heeft en daar- ceii oieer u„i„i,„„ Prins Claus open energiezuinigste gebouw ter wereld grote verdeeldheid in de top ?a kakkan ™e maandaê met de de bond. Veel-helanpriikp hp. bonden de knoop door over de vrijheden beperken, zijn uitge- steld. Zo zal er de komende maan den verder worden gestudeerd op of niet. Nu al i niet gaan vinden we prematuur", aldus de woordvoer- de vakcentrale. AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus hoofdkantoor van de Nederland- sche Middenstandsbank in Am sterdam-Zuidoost, officieel in ge bruik gesteld. Door toepassing van een groot aantal vondsten en voor zieningen is het NMB-kantoor het Obayashi Guni-gebouw in Japan r te ontdekken, terwijl de hei- Het is overigens niet de bedoe ling geweest een opvallend ge bouw neer te zetten. Voorop stond de "werkende mens". In zijn toe spraak ter gelegenheid van de offi ciële opening zei de voorzitter i De andere grote FNV-bonden voorbij gestreefd. wat betreft zuinigheid met energie de raad van bestuur van de NMB. twee belangrijke zaken: de kwestie zijn verdeeld. De Voedingsbond van de door regering-Thatcher uit- trekt evenals de Industriebond nu gevaardigde wetten die het sta- al de conclusie dat de FNV zich de kingsrecht beperken en de door de gang naar Den Haag beter kan be- radicalen binnen de TUC gewenste sparen. De Bouwbond, de Dien stop op de bouw van kerncentrales, stenbond en de Vervoersbond heb ben ook geen hoge pet op van het Najaarsoverleg maar vinden wel dat er alsnog een poging moet wor den gedaan om tot zaken te komen. Equity and Law De Britse verzekeringsgroep Equity and Law heeft een overna mebod van 1,3 miljard gulden van het Franse concern Compagnie du Midi afgewezen. Campagnie du Mi di, die behalve in verzekeringen ook in de bankwereld, de beleggin gen en de vastgoedsector actief is, wil uitbreiden in andere Europese landen en wilde Equity and Law als voortrekker voor deze uitbrei ding gebruiken. De Britse groep wees het bod echter af. Siemens Siemens Information Systems heeft van de Amerikaanse lucht macht een order gekregen voor de installatie van twee telecommuni catiesystemen. De order heelt een waarde van 25,1 miljoen dollar. Sie mens America, met 26.000 werkne mers, heeft vorig jaar 2,25 miljard dollar omgezet. Opec Het probleem van de overpro- duktie door lidstaten van de OPEC (Organisatie van Olie-Exporteren de Landen) blijft voorlopig onop gelost. Na twee dagen van overleg zijn de ministerscomité's voor prij zen en produktie zonder nieuwe voorstellen te doen naar huis ge gaan. Vertegenwoordigers van de twee comité's zullen de OPEC-lan- den bezoeken om hen nog eens op het hart te drukken dat zij zich aan de in juni gemaakte produktie-af- Het nieuwe hoofdkantoor NMB, waar ongeveer 2500 werken, is een geïntegreerd onder deel van "De Amsterdamse Poort", een project waarin winkels, wonin gen en kantoren zijn samenge bracht. Vooral de vorm van het ge bouw spreekt tot de verbeelding, want er is vrijwel geen loodrechte W.E. Scherpenhuijsen Rom, giste ren dat men geen vormgeving de wenste waarnaar de werknemers zich maar dienden te voegen, maar een ontwerp dat uitgaat van de werkplek en de menselijke maat. Verder moesten de exploitatiekos ten zo laag mogelijk worden en moest er zuinig met energie wor den omgesprongen. Uit die ge- dachtengang is een levendig en grillig gebouw ontsproten, zowel wat de vorm als wat de gebruikte materialen betreft. Blijkens een onderzoek van een extern bureau is de prijs per vier kante meter van het nieuwe NMB- hoofdkantoor ongeveer even hoog als die van kort geleden gebouwde hoofdkantoren van andere banken De prijs per vierkante meter bruto vloeroppervlak kwam uit op f3200 en de totale bouwkosten bedroe gen f 250 miljoen. De bestuursvoorzitter van de NMB haalde uit naar de gemeente Amsterdam.. Hij verwacht dat de gemeente nu op korte termijn posi tief en daadkrachtig zal reageren op voorstellen uit het bedrijfsleven tot verbetering van de verkeers technische situatie in Amsterdam- Zuidoost (de Bijlmer). De gemeen te wordt ervan beticht niet de ver keerstechnische consequenties te hebben getrokken uit de zakelijke groei van het Amsterdamse stads deel. Scherpenhuijsen Rom deelde mee, dat de NMB aan de Stichting Interimbeheer van de Amsterdam se Hortus een bedrag schenkt ter ondersteuning van haar streven tot behoud van "dit Amsterdamse na tuur- en cultuurmonument" en dat een schenking wordt gedaan aan de organisatie van het Jaar voor de Daklozen. Met deze twee schenkin gen is een bedrag van f 500.000 ge moeid. AMSTERDAM - Het is begrijpe lijk dat het internationale effecten beurswezen, na de slechte ervarin gen met de Amerikaanse handels cijfers over juni, deze maand met angst en beven uitzag naar de pu- blikatie van de Amerikaanse han delscijfers over juli. Want sinds vo rige maand b,et enorme tekort van Amerika's handel met het buiten land over juni bekend is geworden, sloeg overal de vlam in de pan en liepen, onder leiding van een snel wegzakkende dollar, vrijwel alle grote effectenbeurzen enorme schade op. door C. Wagenaar Wat juni had voorgeschoteld was niet mis: het op een na grootste te kort dat ooit in één maand werd bereikt, bijna 16 miljard dollar. Angstige beurskringen in New York hielden een tekort in juli van 20 miljard dollar zelfs niet voor on mogelijk. Aanvankelijk zette de scherpe baisse van de vorige week zich ook deze week voort. Wall Street zelf bleef door Labourday maandag ge- beurs van Tokyo sloeg de baisse ei ders raak toe. Zo verloor de index van onze internationals op die dag ruim 9 punten en moest het alge mene beurscijfer van Amsterdam bijna 7 punten terug Vergeleken met de top die het Damrak op 14 augustus nog aan sloeg, kwam het niveau van maan dag daar bijna 10 procent beneden te liggen. Dat van de internationals stond toen op een daling van ruim 11 procent. Aangezien er, sinds de grote beurshausse in 1982 begon, een stelregel is ontstaan dat elke scherpe reactie binnen die hausse niet verder gaat dan ongeveer 10 procent niveauverlies, moest dus deze week in Amsterdam een her stel optreden. En daar zag het in het verdere beloop van de week ook inderdaad naar uit. Vooral dinsdag wist het Damrak zich flink te verbeteren, wat op de daarop volgende dagen krachtig werd doorgetrokken. De inzet van dit alles, de koersont wikkeling van de Amerikaanse dollar, bleef labiel. Alleen dank zij een gezamenlijke interventie van een aantal belangrijke centrale banken kon de dollarprijs in Am- sterdam nn rond 2.02 gulden bin ven hangen. Het kostte echter moeite om de dollar in Bonn boven de streep van 1,80 mark te krijgen, het niveau dat volgens ingewijden binnen de Club van de Tien - dat zijn de tien belangrijkste centrale banken ter wereld, waarbij onder meer die van ons land - als uiterste benedengrens geldt. Sinds de dollar enige weken gele den met zijn scherpe val begon, lie pen de obligaties in Amerika in koers terug, wat eind vorige week weer leidde tot verhoging van het Amerikaanse disconto met een half procent tot zes procent. Een verdere daling van de Amerikaan se munt en daardoor toenemende inflatiegevaren binnen de Ameri kaanse economie kan tot nieuwe discontoverhogingen leiden, zo be toogden beurskringen van Wall Street. Ook in ons land hield de afbrokke ling op de obligatiemarkt deze week aan Evenals in Amerika slaat de obligatie-index op onze beurs nu regelmatig nieuwe diep tepunten van het jaar aan. Zo kwam de index deze week op 112, tegen 117,5 als hoogste eind januari dit jaar; een daling dus van vijf pro cent. In Wall Street komt de obliga- tie-mrirxdalmc nil on iv pro- cent, dus nog belangrijk meer ge forceerd. Onze gulden staat dan ook heel wat sterker in zijn schoe nen dan zijn Amerikaanse zuster. De rentestijging is jammer voor onze aandelenmarkt, want die ont vangt de laatste tijd van het econo mische front wel interessante op- kikkers. Zo verklaarde topman Rutten van economische zaken een gestaag opwaartse trend in ons algemeen economisch beeld te zien, waarbij vooral de export van ons land zich aanmerkelijk gunsti ger ontwikkelt dan in het voorjaar (voor middelbaar en hoger perso neel) sloot Van Dijk eerder wel een akkoord, met een gedeeltelijke in loop van de salarisachterstand van hogere ambtenaren. Dat is echter door de CMHA en de minister in overleg tijdelijk in de ijskast gezet omdat het maatschappelijk en poli tiek te weinig steun kreeg. Van Dijk moest nog maar eens probe ren één of meer andere bonden mee te krijgen. Die drie centrales zitten nog al tijd op één lijn. Hun inzet blijft dat alle ambtenaren dezelfde salaris- verbetering moeten krijgen als de werknemers in de marktsector. Daarvoor is dit en volgend jaar sa men 1,5 procent van de loonsom nodig, een bedrag tussen de zes- en zevenhonderd miljoen gulden. Van Dijk heeft 795 miljoen be schikbaar, plus nog een fors be drag dat moet komen uit een ande re betaling van de ambtenaren- VUT. Een groot deel van het geld is echter al min of meer vastgelegd aan de overloop van 1986, een VUT-maatregel en het CMHA-ak- koord. De bonden wijzen boven dien op de kans dat een deel ervan naar de onderwijsbegroting gaat. De middelbare en hogere ambtena ren zijn wel bereid hun akkoord wat aan te passen, door bij voor beeld de verbetering over een gro tere groep ambtenaren te spreiden. Maar de kern, het inlopen van de bestaande achterstand van met na me middelbare en hogere ambte naren, moet overeind blijven. Hoewel er de afgelopen week in tensief informeel is overlegd tus sen minister en bonden en er stevig gecijferd door de rekenmeesters, is van echt optimisme bij de centra les geen sprake. "Er is nauwelijks vooruitgang geboekt en we zijn dan ook niet bijster optimistisch." zegt de woordvoerder van de CNV- ambtenaren. "Maar zo lang er wordt gepraat is er hoop." Zijn collega van de FNV-ambte- naren wil evenmin ingaan op de in houd van de informele besprekin gen. Ook hij leidt uit het feit dat er wordt gepraat af dat er nog altijd mogelijkheden bestaan om tot een akkoord te komen. "Als dat niet zo was, zou er woensdag gewoon overleg zijn geweest en was de zaak definitief gesprongen". Milj oenenorder bij scheepswerf GRONINGEN (ANP) - Scheeps werf Smit BV in het Groninger Westerbroek heeft van een onbe- Daarom ontwikkelde de beurs zich ook vast toen later deze week bleek dat de dollar geen nieuwe versto ringen ging veroorzaken. Vele eer der opgelopen koersverliezen wer den weggewerkt en nieuwe traden ervoor in de plaats. De meeste uit gevers deden per saldo weinig, maar naar Wolters-Kluwer bestond ruime vraag, die de beurswaarde met 5 procent deed oplopen Vijf procent meer werd er uiteinde lijk ook betaald voor Drukkerij De Boer, terwijl door meevallende winsten de noteringen van IHC, Schuttersveld, Datex en Tulip Computers tot tien procent gingen oplopen. Daarentegen moest IBB- Kondor vijl procent terug en V ker-Stevin tien procent door vo beide bouwers teleurstellende i sultaten. Een derde bouwer. Ver- kende rederij"inHaren "(Gr enigde Bredero, waarvoor het fail- miljoenenorder gekregen. De werf lissement werd aangevraagd, zag gaat voor de rederij twee 1300 ton zijn koers van tien gulden tot vijf metende coasters van het type Fe- gulden teruglopen. ms ship 1.300 bouwen. Het gaat De Europese Optiebeurs had druk- om een door de werf zelf ontwor ke dagen. Op sommige dagen steeg pen type coaster, waarvan Smit er de omzet fors, tot bijna 80.000 con- sinds januari vorig jaar al zes ge- tracten. De totale omzet kwam bouwd heeft. Met de nieuwe order hierdoor op 261.000, tegen 199.000 is een bedrag gemoeid van tussen in de vorige werkperiode. Opval- de negen en tien miljoen gulden lend was ook nu weer het hoge Volgens een woordvoerder van aantal optiecontracten dat de ABN de werf illustreert de miljoenenor- scoorde. waardoor het fonds op der dat de scheepsbouw „niet dood sommige dagen zelfs op de eerste is, en ook nooit dood zal gaan". Bij plaats kwam, grotendeels echter de werf werken vijftig mensen. De voor puts. Maandag, toen de etfec- woordvoerder verwachtte niet dat tenbeurs zeer flauw was, overtrof- men voor de order extra personeel fen echter ook voor vele andere zal aantrekken. Vóór juli volgend fondsen de puts verreweg de call- jaar zullen de coasters worden op-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7