'Je moet risico's durven nemen' Brinkman geeft miljoen aan cultuur voor jeugd Kwaliteit genoeg voor Grote Prijs popmuziek Klassiek I Paul Korenhof Monumentale Tsjaikovski Spanning en sentiment Warmbloedig en fraai gezongen Grootse aanpak vol met drama Vrouwen vaker naar toneel 'Azteken' in Brussel Theater schrapt Woutertje ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 KUNST PAGINA 37 AMSTELVEEN (ANP) - Minister Brinkman (WVC) wil de jongeren meer betrekken bij cultuur en - omgekeerd - kunst en cultuur dichter bij de jeugd brengen. Hij heeft daarvoor vandaag in Amstel veen een plan gepresenteerd, waar voor hij een miljoen gulden per jaar extra wil uittrekken. De minister constateerde dat jon geren te weinig gebruik maken van "wat er aan cultureel aanbod is". Er zijn volgens hem ook te weinig geschikte accommodaties voor di verse vormen van jeugdcultuur. Brinkman streeft verder naar een meer op jongeren gerihte bemidde ling van het kunstaanbod. Zijn plan ("Meer doen met cul tuur") omvat vijf "maatregelen", AMSTERDAM (ANP) - Bijna 700 bands hebben meegedongen naar een plaats in één van de 20 voor rondes van de Grote Prijs van Ne derland, het nationale muziekcon cours voor popgroepen. Niet alleen dit aantal inschrijvingen is bedui dend groter dan de afgelopen ja ren, maar ook de kwaliteit van de groepen is hoger. De Stichting Grote Prijs van Ne derland besloot in verband met de ze kwaliteitsverhoging niet de ge plande 128 maar 160 bands tot de voorrondes toe te laten. Die voor rondes vinden elk weekeinde over al in het land plaats vanaf eind de ze maand tot medio november. Daarna worden in plaats van twee halve finales, drie semi-finales met in totaal 24 groepen gehouden. Pa- radiso in Amsterdam is de plaats waar tenslotte op 12 december de finale plaatsvindt. De Grote Prijs kent dit jaar voor het eerst een pro loog. Op 20 september treden in Ahoy in Rotterdam tijdens de mu- ziekbeurs Music '87 vijf oud-fina listen op. die nog wel met adviesorganen doorgesproken zullen worden. De maatregelen betreffen onder meer een voorlichtingscampagne, een betere bemiddeling van cultuurpo- dukten, methodiekontwikkeling en deskundigheidsbevordering, een betere afstemming van pro jectbudgetten en betere accommo daties. Brinkman ontvouwde zijn plan tij dens de manifestatie 'Uitzinnig '87' in en rond het Cultureel Centrum van Amstelveen. Met deze mani festatie - een soort uitmarkt voor jongeren - werd het nieuwe seizoen ingeluid van het Cultureel Jonge ren Paspoort, dat 25 jaar bestaat. Er zijn in ons land ruim 180.000 CJP-houders, meest tussen de 15 en 25 jaar oud. Brinkman: „Dat is een indrukwekkend aantal jonge ren. De Federatie CJP verdient ook zeker een compliment voor haar werk". De minister stelde ech ter gelijk vast dat veel jongeren in genoemde leeftijdsklasse geen CJP-houder zijn. Van de 2,5 mil joen jongeren heeft maar 7 procent een CJP. De federatie CJP ontdekte dit jaar door eigen onderzoek ook al dat het profiel van de CJP-houder ta melijk eenzijdig is. De C JP-gebrui- ker heeft gemiddeld een hoog op leidingsniveau en heeft in de regel Ook een hoog inkomen. Het plan van de minister is nu bedoeld om de "achterblijvende cultuurdeelna me van grote groepen jongeren" te gen te gaan. De minister acht het CJP overi gens een "nuttig en eenvoudig hulpmiddel om cultuur bij de jon geren te brengen". De federatie CJP hoeft geen angst te hebben dat het paspoort na 25 jaar moet verdwijnen. Integendeel: „Het CJP moet blijven", vindt de minis ter. VERMEULENPRIJS - Aan de in Nederland wonende Duitse com ponist Gottfried Michael Koenig is de Matthijs Vermeulenprijs (10.000 gulden) van het Amsterdams Fonds voor de Kunst toegekend. Koenig krijgt de prijs voor zijn ge hele oeuvre vanaf 1948/1949. De jury heeft in Koenig niet alleen de componist willen onderschei den; met het toekennen van de prijs heeft zij Koenig tevens willen prijzen en dankzeggen voor alles wat hij voor het Nederlandse mu ziekleven heeft gedaan. Schrijver-dichter Max Dendermonde in oktober weer in ons land De schrijver-dichter Max Dendermonde werd in 1919 in Winschoten geboren als Hendrik Hazelhoff. Hij beoefende een aantal beroepen in loondienst (onderwijzer, journalist) en was vanaf 1941 voornamelijk schrijver van gedichten, later ook romans. Erg bekend is zijn roman 'De wereld gaat aan vlijt ten onder' (1954), door velen gelezen en in meerdere talen vertaald. Dendermonde trok jarenlang met vrouw en kinderen in een camper door de Verenigde Staten en Mexico om uiteindelijk in Sarasota, aan de westkust van Florida, z'n voorlopig definitieve draai te vinden. Een paar keer per jaar vertoeft hij in ons land, onder meer om er workshops te geven over de kunst van het schrijven. In oktober is hij hier weer met zo'n cursus: praktische tips voor het schrijven van korte verhalen. Wij waren deze zomer in Florida en hadden een gesprek met een 68-jarige schrijver. We kregen van Dendermonde een nog niet eerder gepubliceerd 'kwaad gedicht' mee. SARASOTA; VERENIGDE STA TEN - Vraag aan schrijver-dichter Max Dendermonde. Je geeft work shops om mensen meer vaardig heid in het schrijven te geven. Maar is het met schrijven niet zo, „je kan 't of je kan 't niet"? Max Dendermonde: "Nou, kun nen schrijven hangt van een hele boel dingen af: een speelse geest, aanleg, levensvisie, je woede of zachtheid, wat je meegemaakt hebt, hoe vrij je staat ten opzichte van de wereld. Als je bang bent voor je moeder belemmer je jezelf. Je kunt echt niet leren om een inte ressante schrijver te worden. Bij die workshops vertel ik meestal vooral wat ze niet moeten doen". Je schrijft ontzaglijke hoeveelhe den sonnetten tussen je romans door, heb je daar iets mee? "Nee hoor, ze zijn makkelijk. Te genwoordig is het weer een beetje in de mode: overal waar je komt la ten mensen, vooral vrouwen, hun sonnetten drukken, meestal op van die kleine hobby-persjes. Meestal is het niet veel zaaks: afgesleten ge dachten, vaak geen treffende be woordingen". "Een echt gloednieuwe, verse ge dachte is bijna niet te vinden. Dat zit 'm in de context van 't detail, de plaats, de atmosfeer van het schrij ven". door Hans Kottmann z>. Maris Jansons (1) Tsjalkovskl: Symfonie nr. 6 In b, op. 74 ("Pahétlque) Oslo Phllh. or kest o.l.v. Maris Jansons. Chandos CHAN 8463 (cd). In de serie 'Wereldberoemde Orkesten in Het Concertgebouw' treedt zondag 27 september het Leningrad Philharmonisch or kest op o.l.v. de hier nog relatief onbekende Maris Jansons. In kleine kring heeft deze 43-jarige Russische dirigent zich echter al een grote faam verworven, voor al gebaseerd op de Tsjaikovski- cyclus die hij voor het Engelse label Chandos heeft opgenomen. Deze cyclus, waarvoor ik in het verleden reeds de aandacht vroeg, nadert met rasse schreden zijn voltooiing, nu kort na elkaar opnamen van de derde en de zes de symfonie verschenen, die het niveau van de voorafgaande uit gaven op verschillende punten zelfs overtreffen. Wie meent uitgeluisterd te zijn op de 'Pathétique', kan bij Jan sons een verfrissende ervaring opdoen door het natuurlijk even wicht dat hij weet te bereiken tussen ontspannen musiceren en het accentueren van details zon der dat er ook maar iets van de golvende melodische lijnen wordt opgeofferd. Door de wijze waarop dit wordt gerealiseerd, kan het openings-allegro als visi tekaartje voor de hele cyclus die nen en het vervolg met een ui terst elegant tweede deel, een virtuoos opgedreven 'molto viva ce' en een meesterlijk gedoseer de finale maakt dit voor mij tot de monumentaalste uitvoering die momenteel van Tsjaikovski's populaire symfonie verkrijgbaar Maris Jansons (2) Tsjalkovskl: Symfonie nr. 3 In D, op. 29. Oslo Phllh. Orkest o.l.v. Ma rls Jansons. Chandos CHAN 8463 (cd). Dat deze aanpak evenmin als het op alle fronten sublieme spel van het orkest uit Oslo en de schitte rende opnameklank tot de toe valstreffers mag worden gere kend, blijkt bij een vergelijking met de minder populaire derde symfonie. Meteen- in het eerste deel bouwt Jansons met markan te ritmes de ene climax na de an dere op en weet daarmee de spanning naar een dramatisch geladen hoogtepunt te voeren. Het contrast met de charme en de eenvoud van het tweede deel is opmerkelijk, maar de delicate aanpak van het derde deel, een 'andante elegiaco', onthult een van de pijlers onder de hele cy clus. Namelijk de kunst om Tsjaikovski te spelen met alle ge wenste weemoed en sentiment, tegelijkertijd met een voorkeur voor strakke muzikale lijnen die iedere sentimentaliteit uitslui ten. Ik heb lang geaarzeld of ik zoveel van de beschikbare ruimte mocht besteden aan twee uitga ven uit dezelfde cyclus, maar het beluisteren van de twee cd's le verde een ondubbelzinnig ant woord op: uitvoeringen van dit kaliber kunnen nooit teveel aan dacht krijgen. Van harte aanbe volen, zowel iedere symfonie af zonderlijk als de gehele cyclus! Kiri Te Kanawa Loewe Lerner: My Fair Lady. Klri Te Kanawa, Jeremy Irons, John Glelgud, Warren Mitchell, Jerry Hadley e.a., London Voices, Lon don Symphony Orchestra o.l.v. John Mauceri. Decca 421 200-2 (cd). Sinds 'West Side Story' heeft Ki ri Te Kanawa de smaak van het lichtere repertoire te pakken ge kregen. Zij maakte de verschil lende soloplaten in het populaire genre en na 'South Pacific' heeft zij met deze opname van de on vergankelijke 'My Fair Lady' drie musicals op haar naam staan. Opvallend, maar niet ver bazend daarbij is ook dat zij de stijl steeds beter te pakken krijgt en dat zij steeds minder klinkt als een verdwaalde operazange res. Hoewel een actrice uit de po pulaire school Eliza Doolittle misschien nog iets scherper en uitbundiger zou hebben neerge zet, maakt Kiri Te Kanawa er een dermate warmbloedige en fraai gezongen vertolking van, dat de uiteindelijke capitulatie van haar opvoeder volledig begrijpelijk wordt. Trouwens, de Higgins van Jere my (Brideshead Revisited) Irons is misschien een nog grotere ver- rassing. Engelse acteurs hebben echter vaker bewezen dat zij kunnen zingen en dansen als de beste en Irons doet daarvoor niet onder maar ook Warren Mitchell (Doolittle), John Gielgud (Picke ring) en Jerry Hadley (Freddy) bewijzen dat de echte musical kunst nog lang niet is uitgestor ven. Mede door de bijdragen van koor en orkest, en de stuwende bege leidingen van John Mauceri is dit een van de geslaagdste uitga ven in dit genre geworden. Toch is er een uitvoering waarvan ik de cd-uitgave met nog meer vreugde zou hebben begroet, na- Kiri Te Kanawa melijk die onvergetelijke 'My Fair Lady' die Margriet de Groot, Johan Kaart en Wim Sonneveld nu alweer een kwart eeuw gele den op de plaat hebben gezet. Leonard Bernstein Mozart: symfonie nr. 36 In C, KV 425 ("Llnzer") - Symfonie nr. 38 in D, KV 504 ("Prager"). Wiener Phil- harmoniker o.l.v. Leonard Bern stein. DG 415 962-1 (lp), 415 962-2 (cd). In een tijd waarin de 'authentie ke uitvoering' nog dikwijls als het hoogste musicologische goed wordt beschouwd, ontstaat mak kelijk de neiging om neer te zien op een uitvoeringsstijl die onver bloemd voortgaat langs oude pa den. Een dirigent als Bernstein trekt zich daar echter weinig van aan en gelukkig maar. Als hij met de Wiener Philharmoniker Mozart speelt, levert dat een grootse aanpak op, maar ook mu siceren van de bovenste plank, en laat een fanatiek voorvechter van die 'authenticiteit' maar eens uitleggen waarom dit geen Mo zart zou zijn. Het is bovendien een aanpak vol dramatiek, die vooral tijdens de Prager symfonie voortdurend de indruk wekt van een ouverture tot een opera waarin lichte en donkere kleuren om de voorrang strijden. Het is bovendien een Mozart in traditionele Weense stijl, symfonisch van karakter en met een klankkleur die een con stante stroom humaniteit lijkt uit te stralen. Een warm pleidooi voor de Mozart waarmee de meesten van ons zijn opgegroeid en die nog lang niet dood is, in live-opnamen waarbij van pu bliek nauwelijks iets te merken "Ja, en met een sonnet bewijs je althans dat je, net als de academi sche schilder, de techniek be heerst. Die mensen die bij me ko men zeggen maar: ja, ik gooi 't op papier zoals 't in me opkomt. Ik zeg altijd, je kan alleen over je hevigste verdriet schrijven in een vrolijke bui en als je optimaal gezond bent. Eigenlijk ben je een soort acteur die op papier met z'n gevoelens speelt. Effectief, naar die lezer toe die je bereiken wilt. Je hebt een vondst, bijvoorbeeld door de dwang van een rijmwoord, maar zo'n vondst vindt jou, door de taal. Ik hoop nog altijd op dat fantasti sche gedicht van veertien regels waarin ik helemaal besloten ben. Pats Boem! Als je dat echt zou kun nen moet je ophouden met schrij- Hoe bouw je een verhaal op? "Ik ben nu bezig met een boek dat in twee periodes speelt: in '60 en '86. Het is een kwestie van den ken, invullen, laten liggen, constru eren; de invulling groeit. Toen ben ik met het echte schrijven begon nen met het middenstuk. Een ver haal moet je niet opbouwen uit briljante regels. En zo krijg je als proza een goede afspiegeling van wat erin moet, een geheel. In een gedicht kunnen een of twee tref fende regels voldoende zijn". "Mijn advies is daarom: beper ken, houd 't zo eenvoudig moge lijk. Zelf door schade en schande geleerd, omdat ik toch al zo'n exor bitante en tegenstrijdige man ben, ik heb altijd te veel". Over Amerikanen schrijf je on der andere dat het verrukkelijke idioten zijn: altijd bezig en altijd te. "Ja. ze hebben bijvoorbeeld te veel ruimte, te veel leegte - ook in zichzelf - te veel onzekerheid, kijk, hoeveel bijval die tv-dominees krij gen. Voor een kleinigheid trekken ze rustig duizenden kilometers ver der. Dat is in Nederland niet v oor te stellen; iedereen schreeuwde moord en brand bij die PTT-ver- huizing naar Groningen. Amerika nen zijn onsnugger, koopziek en al tijd uit op materiële dingen". Je volgende sonnettenbundel be vat 105 sonnetten en gaat „Lessen in eenzaamheid" heten. Een steeds weerkerend thema in je werk is het onvermogen van de mens het leven te doorgronden. Komt dit thema hierin ook voor? "Ja, ik zal je vers van m'n compu ter een voorbeeld meegeven, de bundel verschijnt pas in oktober. Ik hou van sublieme onzin en ver rassende dingen die me inspireren: een lekker bord soep, een vreemde wolkenvorm, een vlaag muziek uit een huis of als ik plotseling een mooi meisje zie, dat zijn aangena me en direct voelbare dingen". In een gedicht zeg je dat je pas begint, pas komt kijken. Is dat echt "Je hebt als schrijver geen verle den. Herman de Man eindigde stee vast elk boek met twee woordjes: Max Dendermonde: 'Eigenlijk ben je nog niet. Een boek is een transfor mator tussen twee heelals: hier. waar wij leven en daar, waar Mada me Bovary en Anton Wachter le ven, romanfiguren van Stendhal en Vestdijk. Mensen hebben de nei ging in een boek altijd de waarheid te willen lezen, de werkelijkheid. Er waren mensen die op zoek gin gen naar huizen in Haarlem die Harry Mulisch in 'De Aanslag' be schreef, maar dat kan niet, die hui zen staan in dat tweede heelal". "Ik hou niet van kleine clubjes en kleine dorpjes, de hokjesgeest. Ik schrijf niet in de blaadjes en ik lobby niet. De waarde van de litera tuur wordt tegenwoordig door de academici bepaald en niet door de lezers. Penthouse heeft mij ge vraagd een erotisch verhaal te schrijven dat met kerst speelt. Dat vind ik leuker, serieus waar, dan zo'n bleek verhaal te schrijven voor de Revisor, dat door driehonderd mensen gelezen wordt". Kermis en circus spelen ook een rol in je werk. Sarasota is van oor sprong een circusstad. Jij woont er. "Ja, ik hou van feesten en clowns. Ik wil nog een keer een boekje maken "Een winter in Sa rasota". Daar komen clowns in voor en oude muzikanten. Ik ben een ouwe vitalist. Ik hou van leven dige dingen, niet van herhalingsoe feningen. Je moet risico's durven blijven AMSTERDAM (ANP) - Er komen meer vrouwen dan mannen naar het theater. Van alle bezoekers is de leeftijdsgroep van 25 tot en met 34 jaar het best vertegenwoordigd in het theater. Vrouwen hebben ge middeld meer waardering voor wat ze op het toneel zagen dan man nen. Dat is vastgesteld bij een on derzoek van Intomart tijdens het Theaterfestival 1987 in Amster dam. In het kader van de manifestatie Amsterdam Culturele Hoofdstad van Europa werden van 28 augus tus tot 8 september zeven produk- ties van Nederlandse en Vlaamse gezelschappen in 14 voorstellingen voor het voetlicht gebracht. De ge middelde waardering voor het ge- bodene lag op 7,8, aldus heeft Into mart bij het onderzoek vastgesteld. De gemiddelde zaalbezetting tij dens de 14 voorstellingen was 82 procent. Alle geheel bezette voor stellingen werden gegeven in de wat kleinere theaters Bellevue en Mickery. Volgens Arthur Sonnen, organisa tor van het Theaterfestival, tonen de cijfers aan dat het met de crisis binnen het toneel nog wel meevalt. Het was hem opgevallen dat de voorstellingen van het festival door een ander publiek zijn be zocht dan gewoonlijk. Buitenland se journalisten waren ook enthou siast over wat ér te zien was. Zij waren volgens Sonnen ook van mening dat de produkties geschikt zijn voor export. Een kwaad gedicht Blijf thuis, blijf in je dorp, je buurt, je duivenclub, geef 's zondags maar je heimwee aan die verre vogels in Duinkerken of Dyon, ze komen terug laat in de schemer, maken nog een laatste boog en ruilen dan hun geheimen voor het onvermogen om elders te blijven dan in het ongeluk - of wellicht geluk, dat wordt niet goed overwogen door duiven - van de warmte in de eigen til. Wandel 's zondagsmiddags met kinderen en vrouw door het kleine struikgewas naast de korenvelden, wees man en vader, praat begrijpelijke dingen, ga 's avonds kuchend naar boven en schrijf nog gauw een kwaad gedicht over wat de duiven vertelden, vloek zacht, en ga de trap weer af, manmoedig zingend. uit 'Lessen in eenzaamheid' (nog niet verschenen) LEIDEN (ANP) - In de Koninklij ke Musea voor Kunst en Geschie denis van de Belgische hoofdstad Brussel wordt volgend jaar van 15 januari tot 17 april een tentoonstel ling over de Azteken georgani seerd. De verwachting van de orga nisatoren is dat de belangstelling vanuit Nederland voor de kunst schatten uit het oude Mexico groot zal zijn. Aanleiding voor de directie van het Belgische museum om de tentoon stelling ook in Nederland onder de aandacht te brengen is onder meer het succes van de eind 1985 en be gin 1986 in Brussel gehouden ten toonstelling over de 'Vrouw in het Rijk van de Farao'. Deze tentoon stelling trok 230.000 bezoekers, van wie er 30.000 uit Nederland kwa- Directeur dr. Th.J.J. Leyenaar van het Leidse museum onderstreepte het internationale belang van de tentoonstelling over het inmiddels uitgestorven volk der Azteken. "Het is een tentoonstelling met een internationale uitstraling van hoge wetenschappelijke waarde". In 1978 werden tijdens grondwerk zaamheden bij de Plaza de la Con- stitucion in Mexico-stad talloze ARNHEM (GPD) - Toneelgroep Theater uit Arnhem heeft de voor stelling Woutertje Pieterse van het repertoire genomen. Regisseur Theu Boermans kon zich niet ver- stuk opgenomen, terwijl Boer- het niet zonder de grote enigen met de tekst van schrijver schrijver wenste te stellen. De pre- Flip Broekman. Deze had de Mul- mière van wat de grote familie- tatuli-figuur niet in het komische voorstelling had moeten worden gepland op 31 oktober. Voor het vervangende stuk wordt op dit moment druk gelezen. De premiè re hiervan is nu enkele weken ver traagd. voorwerpen van de Templo Mayor (hoofdtempel), de belangrijkste cultusplaats van de Azteekse be schaving ontdekt. De opgravingen, die onmiddellijk na die ontdek king werden begonnen, leverden sculpturen, stenen maskers, juwe len, vaatwerk en cultusvoorwer- pen van onder meer de krijgs- en zonnegod Huitzilopochtli en de re gengod Tlaloc op. Deze vondsten vormen de kern van de tentoonstelling. De tentoon stelling is verder nog uitgebreid met voorwerpen uit het gebied van Teotihuacan en van de "voorgan gers" van de Azteken, de Zapate- ken, de Olmeken en de Tolteken. Het hoogland van Mexico heeft volgens Leyenaar verschillende culturen gekend, die elkaar heb ben beïnvloed en die ook een bij drage hebben geleverd tot wat sa menvattend de cultuur van de Az teken wordt genoemd. Uit 32 Europese, Mexicaanse en Noord-Amerikaanse musea wer den meer dan 300 meesterstukken bijeengebracht voor een Europese tournee die nu in Brussel wordt af gesloten. Volgens dr. Leyenaar is er nog maar betrekkelijk weinig bekend van de Azteken. Wèl weten we dat de beschaving op een bijzonder hoog peil heeft gestaan. "Ruim 1400 jaar voor het in West-Europa in gebruik kwam hebben de Azte ken rond het begin van de jaartel ling het getal nul uitgevonden. Dat betekende een enorme geestelijke verrijking", aldus Leynaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 37