'NAVO beslist over plaatsing raketten' Er is zoveel moois te zien. Shultz blij met mijnenjagers 'Discussie over begroting komt veel te laat 'Keuze bejaardenoord of verpleeghuis simpeler' Acht kilo heroïne op Schiphol onderschept o~o oo oo van der IEL iü ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 VS-onderhandelaar Kampeiman: WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De NAVO beslist of de 48 kruisraketten in Woens- drecht worden geplaatst, ook als de VS en de Sovjetunie voor de datum van plaatsing (volgend jaar) een verdrag tot afschaffing van de middellange afstandraketten tekenen. Dit zogenaamde 'INF-akkoord' kan dit najaar al tot stand komen. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een commissie instellen die moet bepaler, of een bejaar denoord dan wel een verpleeghuis de beste verzorging voor ouderen biedt. Die gezamenlijke 'indicatie commissie' voor bejaardentehui zen en verpleeginstellingen moet per gemeente opereren. Het kabi net heeft gisteren ingestemd met dit voorstel van minister Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) en diens staatssecretaris Dees. De keuze voor een gezamenlijke indicatiecommissie sluit volgens wvc aan bij het streven van beide bewindslieden naar een nauwere samenwerking tussen bejaar denoorden en verpleeghuizen. waartoe ook de commissie-Dekker - een belangrijk adviesorgaan voor de gezondheidszorg - heeft geadvi seerd. De Tweede Kamer heeft al eerder aangedrongen op een geza menlijke commissie. Ouderen zullen volgens wvc met deze oplossing meer op hun be hoefte afgestemde hulp en verzor ging ontvangen. Dit komt efficiën te hulp ten goede, alsmede bespa ring in de kosten. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid heeft zich eerder dit jaar in een ad vies negatief uitgesproken over ge zamenlijke indicatiecommissies voor bejaardenoorden en verpleeg huizen. De raad vreest dat de plaat sing in verpleeghuizen te lang gaan duren, terwijl juist snel passende hulp nodig is. Bovendien zijn de commissies niet nodig om ervoor De Amerikaanse delegatieleider bij de onderhandelingen in Genè- ve, Max Kampeiman, heeft dit gis teren gezegd in een satellietge- sprek met Europese journalisten. Het probleem is dat na de totstand koming van een INF-verdrag deze overeenkomst door de regering- Reagan ter goedkeuring aan de Se naat moet worden voorgelegd. Deskundigen houden er rekening mee dat deze ratificatie pas eind 1988 zal zijn afgerond. Volgend jaar moeten in Nederland moeilijkheden zal opleveren. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Den Haag liet zich in dezelfde trant uit. Hij noemde het zeer onwaarschijnlijk dat na het sluiten van een INF-akkoord nog raketten in Nederland zullen worden geplaatst, ook als de Se naat nog niet zijn goedkeuring heeft gehecht aan het verdrag. Nederland is niet het enige land, dat nog kruisraketten moet statio neren. Op grond van het NAVO- dubbelbesluit uit 1979 zijn sinds de kruisraketten worden geplaatst eind 1983 108 Pershings-II zoals in het '1-novemberbesluit' van de regering-Lubbers vastge steld. De vraag is nu of de onderte kening van het verdrag, eventueel dit najaar door president Reagan en Sovjetleider Michail Gorbats- jov, betekent dat dié plaatsing niet zal doorgaan. Of dat ook na de on dertekening van een verdrag toch raketten worden geplaatst, zolang de Senaat nog niet klaar is. Kampeiman zei dat deze kwestie in de NAVO zal worden bekeken na dat het akkoord is ondertekend en naar de Senaat gestuurd. De Ame rikaan zag het echter niet als een serieus probleem, omdat hij niet verwacht dat de ratificatie veel der dat er voor het einde i 208 kruisraketten opgesteld Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Italië en België. Er moeten voor het einde van 1988 nog 256 kruisra ketten worden geplaatst. Kampeiman durfde overigens niets te voorspellen over de kans op een INF-akkoord. Hoewel enige weken geleden nog gedacht werd dat een INF-akkoord vrijwel rond was, bleek uit Kampeimans woor den dat het optimisme in Washing ton toch weer is weggeëbd. Hij waarschuwde voor de gedachte dat een overeenkomst onvermijdelijk zou zijn geworden. De VS-onderhandelaar meent ver- i het SCHIPHOL (ANP) De koninklij ke marechaussee op de luchthaven Schiphol heeft de afgelopen week in de bagage van twee buitenlan ders met valse paspoorten in totaal acht kilo heroïne aangetroffen. De heroine (geschatte straatwaarde: ruim een miljoen gulden) en de val se paspoorten kwamen uit India, voor zover valt na te gaan, aldus een woordvoerder van de mare chaussee. Een week geleden arriveerde op Schiphol een Srilankaanse man met een vals Brits paspoort. In de zijwanden van zijn koffer werd 3,5 kilo heroïne gevonden. De tweede zaak betreft een (vermoedelijk) 22- jarige Afghaanse timmerman, die met een nagemaakt Japans pas poort trachtte via Schiphol ons land binnen te komen. In twee kus sens in een koffer van deze man werd 2,5 kilo heroïne gevonden. De man had ook vier leren jassen bij zich. In die jassen werd, verpakt in 150 zakjes, nog eens twee kilo hero ïne gevonden. De rijkspolitie op de luchthaven Schiphol heeft in 1986 ruim 139 ki lo cocaine in beslag genomen. Dat is 87 procent meer dan in het jaar daarvoor. Ook de hoeveelheid in beslag genomen marihuana steeg opzienbarend met 127 procent tot bijna 3600 kilo. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1986 van de rijks politie. jaar ook een overeenkomst kan worden gesloten over de halvering van de strategische kernbewape ning voor de lange afstand. Kam peiman liet blijken een dergelijk verdrag eigenlijk belangrijker te vinden dan een overeenkomst over de vooral in Europa opgestelde INF-wapens, zoals de Sovjetrussi- sche SS-20 en de Amerikaanse Pershings-II en kruisraketten. "De strategische kernwapens, waarmee de supermogendheden eikaars grondgebied direct bedreigen, zijn het meest bedreigend", aldus Kampeiman. Nijpels geeft 56 miljoen voor autowrakken DEN HAAG (ANP) - Minister Nij pels (milieubeheer) heeft voor de periode 1987-1991 een bedrag van ruim 56 miljoen gulden uitgetrok ken voor het opruimen van autow rakken. De sanering van de autow- rakkenbranche zal tien jaar in be slag nemen en 140 miljoen gulden kosten. Belangrijk is dat dit ge beurt zonder schade voor het mi lieu. Per 1 oktober wordt het besluit au- towrakkeninrichtingen van kracht. In dit besluit wordt de vergunning verlening geregeld. Elke provincie moet een eigen plan maken om het aantal ontsierende en vervuilende stapelplaatsen van autowrakken terug te dringen. Inmiddels zijn vijf provincies zover. In die provin cies kan, naar verwachting op 1 ok tober, het besluit autowrakkenin- richting in werking treden, op grond waarvan vergunningen wor den uitgegeven. Alleen de provin cies die een door de Kroon goedge keurd plan hebben kunnen geld krijgen uit het potje van Nijpels. ADVERTENTIE In de as Een sporthal in Oosterhout bij Nijmegen is gisteravond in de as gelegd. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijmegen be draagt de schade zeker twee mil joen gulden. De mensen die tijdens het uitbreken van de brand in de sporthal aanwezig waren hebben zich op tijd uit het brandende ge bouw kunnen redden. Vals geld Het 'snippenteam', de speciale recherche-eenheid die speurt naar de herkomst van de valse biljetten van honderd gulden die de laatste tijd overal in het land opduiken, heeft al 2500 valse snippen achter haald, maar nog geen vervalsers. We) zijn er enkele tientallen men sen aangehouden die een valse snip wilden wisselen. Het grootste deel daarvan bleek onschuldig. Marechaussee De politie van Amsterdam wordt vijf jaar lang versterkt met 110 man marechaussee. De woordvoerder van burgemeester Van Thijn maak te dit gisteren bekend. Amsterdam kreeg in 1985 65 man marechaus see en aan het begin van deze zo mer nog eens 50 om de criminali teit in de binnenstad tegen te gaan. Van Thijn kondigde in maart al aan dit detachement voorlopig veilig te willen stellen. Verdronken Een 79-jarige Duitser uit Kon- stanz is gisterochtend ter hoogte van Huisduinen bij Den Helder in zee zodanig in moeilijkheden geko men, dat hij later op de dag in een ziekenhuis in Den Helder overleed. Zijn even oude echtgenote is in zorgwekkende toestand in dat zie kenhuis opgenomen. De man raak te met zijn rechtervoet verstrikt in verpakkingsmateriaal en kon daar door niet m ANVC-CONTACTLENSSPECIALIST OPTOMETRIST OV. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41.08. Het legendarische restaurant Royal, aan de Lange Voor hout in Den Haag, is verleden tijd. Morgenmaandag en dinsdag wordt de inventaris ge veild. het tafelzil ver en de kroon luchter vielen ken nelijk in de smaak tijdens de aan de veiling vooraf gaande kijkdagen. ANEFO) te zorgen dat in verpleeghuizen al leen patiënten terecht komen die er thuishoren. Onderzoek heeft volgens de NRV uitgewezen dat dit nu al zo is. In een gebied met 200.0000 inwo ners worden jaarlijks ongeveer 450 mensen in verpleeghuizen opgeno men. Daarbij is vaak spoed gebo den: bijna twee op de drie ouderen komen rechtstreeks van een zie kenhuis in eën verpleeghuis te recht. Ook voor thuis wonende ou deren is verpleeghuishulp vaak on middellijk noodzakelijk. Volgens de NRV is er daarom veel meer be hoefte aan een samenwerking die alle vormen van hulpverlening aan oudere mensen kan overzien en op elkaar afstemmen. Eerste nummer Duitse Anne Fr ank-krant BONN (GPD/ANP) De West- duitse president Richard von Weiz- sacker heeft gisteravond in Bonn het eerste exemplaar in ontvangst genomen van de Duitstalige uitga ve van de Anne Frank-Krant. De krant, die sinds 1979 in Nederland verschijnt, bevat informatie voor scholieren over racisme, neo-fas- cisme en discriminatie en wordt over alle Duitse middelbare scho len verspreid. Het blad werd Von Weizsacker in diens residentie overhandigd door de directeur van de Anne Frank stichting, de Nederlander Hans Westra. De Anna Frank-krant is ge noemd naar het joodse meisje dat tijdens de Tweede Wereldoorlog met haar familie in Amsterdam on derdook in 'Het Achterhuis' om de portatie te ontsnappen. Ze werden verraden en Anne Frank overleed in 1945 in het concentratiekamp Bergen-Belsen. Zij werd wereldbe roemd door haar dagboek. Hans Westra van de Anne Frank Stichting vestigde de aandacht op de groeiende belangstelling bij Duitse jongeren voor de Tweede Wereldoorlog. Nadat veel Westduitse leerkrach ten de Anne Frank Stichting had den benaderd met vragen over on derwijsmateriaal besloot de Stich ting de Anne Frank- Krant, die sinds 1979 bestaat en op veel Ne derlandse scholen wordt gebruikt, in het Duits uit te brengen. Bijna al le Westduitse deelstaten hebben zich bereid verklaard de ver- spreidng van de krant op zich te ne men. Alleen Nedersaksen, Hessen en Beieren wilden niet actief mee werken. Deze christen-democrati sche deelstaten hebben wel het adressenbestand van de scholen beschikbaar gesteld. Beestachtige moord: twaalf jaar geëist AMSTERDAM (ANP) Twaalf jaar celstraf heeft Amsterdamse officier van justitie mr. J. Hartjes gisteren geëist voor 'een beest achtige moord in koele bloede gepleegd'. Zo typeerde hij de moord op de 35-jarige Loes de Ridder uit Amsterdam, die na bewusteloos te zijn gemaakt door wurging de hals werd af gesneden. De man heeft bekend de vrouw, die hij nauwelijks kende, in de nacht van 23 op 24 mei dit jaar te hebben doodgestoken. De vermoedelijke reden voor het wurgen waardoor de vrouw be wusteloos werd en later het door snijden van de hals met twee messen was, volgens de verdach te zelf, dat de vrouw hem bij seksuele handelingen pijn had gedaan. WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse minister Shultz (buiten landse zaken) is blij met het besluit van de Nederlandse regering om twee mijnenjagers naar de Perzi sche Golf te sturen. De minister zei dat gisteren tijdens een werk-ont- bijt met een klein groepje buiten landse journalisten, onder wie ook de correspondent van deze krant. Shultz noemde het besluit van ons land en enige andere Europese lan den om schepen naar de Golf te sturen een erkenning van het feit dat de vrije wereld belang heeft bij een ongehinderde oliestroom. Bo vendien staat het belangrijke prin cipe van de vrije doorvaart op het spel, aldus de Amerikaanse minis ter. Het besluit van landen als Ne derland, Engeland en Italië om schepen te sturen wijst op een be reidheid iets voor dat principe te doen, en dat is prima, aldus Shultz. Het belangrijkste deel van het ge sprek aan de ontbijttafel in het mi nisterie van buitenlandse zaken ging over het op handen zijnde ak koord met de Sovjetunie over de afschaffing van middellange en korte afstandswapens, het INF-ak koord. Shultz was voorzichtig toen hem naar de vooruitzichten op zo'n ak koord werd gevraagd. Hij zei dat weliswaar alle belangrijke vraag stukken nu wel zijn geregeld, maar "mijn ervaring is, dat je pas een overeenkomst hebt op het moment dat die ook is getekend". Minister Shultz zei, in meer alge- MILITAIRE HOSPITALEN - Het ministerie van defensie neemt eind volgende week een besluit over het voortbestaan van de mili taire hospitalen in Utrecht en Over- veen (samen 900 arbeidsplaatsen). Zou volgende week worden beslo ten beide hospitalen op te heffen dan krijgt het Academisch Zieken huis Utrecht 90 bedden voor ver pleging van militairen. Dick Dolman maakt zich niet druk over uitlekken nieuws Vervuiling Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland willen het ernstig vervuil de havenslib waarop de Maassluis- se woonwijk Steendijkpolder is ge bouwd na afgraving storten in de eveneens met verontreinigd ha venslib vervuilde Broekpolder in Vlaardingen. De Steendijkpolder De kranten staan op Prinsjesdag weer stampvol met 'nieuws' over de zojuist ingediende begroting. Tot in vele decimalen achter de komma wordt uiteengezet wat de gevolgen van de besluiten zullen zijn voor de portemonnee. Maar staat er ook nog echt groot nieuws is de berichten? In de afgelopen weken is links en rechts al van alles 'uitgelekt' of zelfs officieel bekend gemaakt. Voor de Koningin blijft er weinig meer over dan statig voor te lezen, wat iedereen voor het grootste deel al lang wist. Voor de voorzitter van de Tweede Kamer, van wie toch bij uitstek mag worden verwacht dat hij de staatsrechtelijke beginselen bewaakt, moet dit een gruwel zijn. Dat blijkt mee te vallen. Sterker nog, hij zou de informatie nog veel eerder naar buiten willen hebben. Een inter view met kamervoorzitter dr. Dick Dolman. die bezuinigingsmaatregel het eer ste jaar maar wat minder op. Maar dat is alleen de staatsrechtelijke kant van de zaak. Het politieke as pect is op z'n minst zo interessant. Het is niets nieuws dat informatie al vei- voor Prinsjesdag bekend wordt. Daar kan ik me niet over op winden, hoewel ik wel vind over sommige onderwerpen, bij voor beeld de belastingverlaging, wat al te gedetailleerde gegevens bekend worden gemaakt". Bedreigde groepen „Ik zou eigenlijk willen dat de publieke discussie over bezuini gingsplannen in een veel vroeger stadium van start gaat. Nu komt de informatie in de loop van juli en augustus los. Maar dan is het parle ment met vakantie. Als allerlei voornemens van het kabinet al in mei of juni bekend worden, zou den door bezuinigingen bedreigde groepen nog bij de voltallige Ka mer kunnen aankloppen en niet bij die enkele, toevallig nog aanwezige kamerleden". door Henri Kruithof en Peter de Vries DEN HAAG - „Het argument dat het toch behoorlijk bestuur is om bezuinigingsvoorstellen in een vroeg stadium aan de betrokkenen mee te delen, is op z'n minst for meel en ook materieel voorbarig. Begrotingen worden vastgesteld door de wetgever, dat wil zeggen regering en Staten-Generaal geza menlijk. Het is toch geen behoor lijk bestuur om in juli te suggere ren dat er besluiten genomen zijn. Het kabinet neemt helemaal geen besluiten. De regering, en dat is meer dan het kabinet, doet voor stellen aan het parlement. Pas als Tweede en Eerste Kamer hun goedkeuring aan die voorstellen hebben gehecht, zijn er besluiten genomen". „Als het na die besluitvorming (meestal in oktober of november, red.) onmogelijk is om als gevolg van bezuinigingsmaatregelen nog mensenj^^^inuari te ontslaan. Dick Dolman. er dan al een publieke en dus poli tieke discussie zou ontstaan over allerlei plannen van individuele ministers voor het zomerreces van de Kamer. Dan kunnen die minis ters alvast even aftasten hoe het parlement reageert. Bij hevig ver- -ggt uit_samen„.-vin^ p^rlcnu. kunnen gaan naar het kabinet om andere mogelijkheden te overwe gen". „De ene minister kan dat overi gens beter dan de ander. Van de ene minister zal men al snel zeggen dat hij een draaikont is, als hij zijn voornemens wijzigt, terwijl men dan van een andere minister zegt dat hij luistert naar argumenten. Daar is van tevoren geen peil op te trekken. Maar het is toch behoor lijk om tijdig met het water bij de dokter te komen". Wijzigingen Na Prinsjesdag besteedt de Ka mer ruim twee maanden aan het behandelen van de begrotingen. Veel ligt echter al vast en kan nau welijks meer worden gewijzigd. Is de Kamervoorzitter niet bang dat de invloed van het parlement op de besluitvorming tanende is? Dol man: „Integendeel, er wordt juist vrij veel gewijzigd. Vorig jaar zijn er ongeveer honderd wijzigingen in de begrotingen aangebracht, va riërend van enkele honderdduizen den guldend tot enkele tientallen miljoenen. Dat is toch niet mis". „We werken in dit land met par lementaire kabinetten. Het rege ringsbeleid is in overeenstemming met het beleid dat nu twee kamer fracties met elkaar hebben afge sproken. Bovendien staat niet alles in een regeerprogramma. Onder handelingen over begrotingen worden niet alleen door ministers gevoerd, maar ook door fractiespe cialisten en fractiesvoorzitters". „Maar mingsproces. Als blijkt dat mede door activiteiten van de oppositie partijen het volk in opschudding komt, zal ook de regering wel rea geren. Dus zij zijn ook niet zonder invloed op het beleid". „Het parlement doet de laatste jaren meer dan ooit tevoren aan contrle van het regeringsbeleid. Er zijn afzonderlijke commissiebu reautjes gevormd en de commissie voor de rijksuitgaven heeft een ei gen stafje gekregen. We beginnen langzamerhand ervaring te krijgen met feitenonderzoeken op de de partementen". Dikke rapporten „We moeten wel oppassen dat we ons niet laten ondersneeuwen door dikke stapels rapporten. Daarom wordt nu van tevoren be paald welke informatie we willen hebben en welke informatie dus niet. Uit deze onderzoeken kan mene termen sprekend, dat de re latie tussen de VS en de Sovjetunie sinds vorig jaar sterk is veranderd. "Er gebeurt veel meer, de atmo sfeer is kalmer en de gesprekken worden steeds informatiever. Er wordt nu, anders dan vroeger, echt gepraat, maar er is ook nog veel wantrouwen", aldus de minister. Reforger met succes besloten RIJSWIJK (ANP) - De oefening Reforger '87, de grootste verplaat sing van Amerikaanse troepen naar Europa sinds de Tweede We reldoorlog, is gisteren beëindigd. In de afgelopen drie weken zijn 13.000 Amerikaanse militairen uit de Verenigde Staten via Schiphol en een aantal andere plaatsen in Nederland met bun materieel naar de Bondsrepubliek Duitsland ver plaatst. De Amerikaanse en Nederlandse legerleiding verklaarden gisteren dat de oefening aan alle verwach tingen heeft voldaan. Vanaf 26 au gustus zijn met vier schepen in to taal ongeveer 2700 voertuigen, 125 helikopters en een groot aantal ma teriaalcontainers aangevoerd. De oefening is ruim binnen de gestel de grenzen afgerond. Het Ameri kaanse materieel bleek, op een uit zondering na, volledig inzetbaar. Alleen de Apache-helikopter moest in Nederland aan de grond blijven, wegens een ongeval met zo'n toestel in de Verenigde Staten. Tijdens Reforger '87 is er een dode lijk ongeval gebeurd. In de omge ving van Dordrecht werd een Ame rikaans voertuig aangereden door een Nederlandse tankauto. Een Amerikaanse militair kwam daar door om het leven en zijn collega werd in een ziekenhuis opgeno men. Thialf-proces is van de baan HEERENVEEN (ANP) - Het pro veel komen. En bovendien hebben ^es ex-directeuren J ze als effect dat de departementen zelf wakker worden. Daar moeten we vooral mee doorgaan". „Maar dan moet minister Van Dijk (binnenlandse zaken) niet wil len snijden op de begroting van de Tweede Kamer. Nadat minister president Lubbers vorig jaar had toegezegd dat dat niet meer zou ge beuren, hoopte ik dat we eraf zou den zijn. Maar goed, het presidium heeft al besloten weer een amende ment in te dienen (dat ongetwijfeld met algemene stemmen zal wor den aangenomen, red.). Ik hoop dat dat nu echt de laatste keer zal yvnjj^^iet kabinet, zal nrohereri der Zwan en W. Rijkaart van Ca- pelle van het ijsstadion Thialf van Heerenveen hadden aangespannen tegen de raad van commissarissen is stopgezet. Volgens de beide inte rim-managers, die uit hun functie werden ontheven toen Thialf in ernstige financiële moeilijkheden verkeerde, hebben ze het geld niet meer om de procedure voort te zet ten. De ex-directeuren besloten tot ge rechtelijke stappen, toen de raad van commissarissen hun beleid ernstig kritiseerde. Tijdens een persconferentie werden de twee uitdrukkelijk verantwoordelijk ge-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3