Brazilië verpakt armoede in een glimlach Grootgrondbezitters gezamenlijk ten strijde tegen landhervorming ZATERDAG 12SEPTEMBER1987 EXTRA PAGINA 27 Brazilië is de onbetwiste wereldkampioen als het gaat om de kloof tussen arm en rijk. Een ambitieus landhervormingsplan moet daarin enige verandering brengen, maar zo ver is het nog lang niet. De grootgrondbezitters zitten niet stil, er zijn voornemens desnoods met gewapend geweld de zaak te dwarsbomen. Willem Schrama reisde een maand door Brazilië en geeft enkele indrukken van een land dat ondanks alle ellende maar optimistisch blijft. In dit eerste deel de strijd tegen de grondspeculanten en een hoogst opmerkelijke idealist van Hollandse origine, die zo z'n eigen opvattingen over ontwikkelingswerk heeft. De raadselachtige dood van de Bra ziliaanse minister van landhervor mingen, eerder deze week, lijkt een grimmige voorbode te zijn van wat dit land de komende tijd te wachten staat. Afgelopen dinsdag explodeer de een regeringsvliegtuigje met nog negen inzittenden kort nadat het was opgestegen na een bezoek aan landteruggave-projecten in het ar me en gortdroge noordoosten van Brazilië, beter bekend als de Sertao. door Willem Schrama De precieze toedracht van het ongeval is nog vaag, maar het zou niet verbazen als er directe lijnen lopen naar het opper machtige gezelschap van veebaronnen en grondspeculanten dat vanouds de po litiek in de noordelijke deelstaten be heerst. Vanwege voortdurende belan genconflicten is het nooit een hecht club je geweest, maar thans wijzigt die situa tie zich in rap tempo. Geheime vergade ringen zijn aan de orde van de dag, als mede gewapend intimidatievertoon in de richting van de kleine boeren. Landhervorming is al jarenlang het heetste hangijzer in de Braziliaanse poli tiek. De voorlaatste poging in die rich ting dateert van 1964, toen president Joao Goulart door een militaire staats greep ten val werd gebracht, twee weken nadat hij drastische maatregelen had aangekondigd: het land terug naar de boeren, de multinationale ondernemin gen aan banden en een onafhankelijker opstelling ten opzichte van de VS. Zoiets betekent als altijd in Zuid-Amerika een niet te .tolereren poging tot ondermijning van de gevestigde macht, en het gebeur de dan ook niet. Hoewel het in Brazilië bijna traditie is dat er aan staatsgrepen niet of nauwelijks bloed kleeft, ontpop ten de militairen zich ook ditmaal na drukkelijk als politieke scheidsrechters, zoals ze dat sinds 1930 trouwens al vijf maal hadden gedaan. Verplicht Op dit moment liggen de zaken anders. Sinds twee jaar is Brazilië een democra tie, en hoewel de daartoe door het volk uitverkoren president Tancredo Neves nog vóór diens beëdiging aan een hart aanval overleed, heeft zijn opvolger José Sarney zich politiek verplicht diens re geerakkoord uit te voeren. Sarney is een ware opportunist, heulde jarenlang met de militaire machthebbers, maar trok met het zicht op de eerste vrije verkiezin gen van 1985 snel een liberaal maatkos tuum aan, bracht het in die hoedanigheid tot vice-president, en door een ongelukje dus zelfs tot president. Sarney's aanvankelijk massaal toege juichte maatregelen ter bestrijding' van de inflatie blijken thans zo goed als mis lukt, zijn politieke carrière staat meer dan ooit op het spel, en dus kan hij niet langer de ogen sluiten voor het grootste onrecht in dit land: de schrijnende kloof tussen arm en rijk die bijna overal in Bra zilië zulke onwaarachtige beelden ople vert. In de miljoenenstad Sao Paulo - sa men met Rio de Janeiro en Belo Horizon- te de z.g. 'gouden industriële driehoek' van Brazilië - rijden glimmende limous ines met weelderig uitgedoste zakenlie den rakelings langs kreperende gezin nen die hun hele hebben en houden - en dat is niet zo veel - op straat hebben uit gestald. Buiten de verstedelijkte gebieden is de situatie al niet veel anders. Volgens een recent officieel rapport heeft één procent van de landeigenaren bijna de helft van alle Braziliaanse bouwland in handen. Anders gezegd: 342 landgoederen van grootgrondbezitters beslaan een bijna even groot oppervlak als 2,5 miljoen stukjes land van kleine boeren. In dat op zicht is er in noordoost-Brazilië niet veel veranderd sinds de Portugese kolonisten er hun plantages hadden. Grote geme chaniseerde. en soms zelfs gecomputeri seerde landbouwbedrijven worden vaak omzoomd door minderwaardige lapjes rode aarde waarop straatarme landlieden met houten ploegen in eigen onderhoud trachten te voorzien door wat bonen en maniok te verbouwen. Een uit het West- land afkomstige adviseur in tuinenaan- leg, die ik tijdens mijn reis door dit land ontmoette, vertelde dat hij zojuist voor een Zwitserse ondernemer een uitge breid Zwitsers landschap rond diens plattelandsvilla had ontworpen, com pleet met bergtopjes en Zwitserse koei en erop, die met bellen om hun nek de fi nishing touch vormen. "Sommigen zijn hier schandalig rijk, maar dat wordt nu eenmaal getolereerd", was zijn commen taar. Hand gelicht Nog altijd wordt met die toch al scheve verhoudingen de hand gelicht. Toen en kele jaren geleden een begin werd ge maakt met de aanleg van een 800 kilome ter lange spoorlijn door het noorden van Brazilië, werden door speculanten spoorslags links en rechts stukken grond langs het ontworpen tracé opgekocht. Met tegen betaling verstrekte, valse ei gendomsbewijzen werden de tot 'illegale bezitters' uitgeroepen kleine boeren massaal verdreven en in nogal wat geval len zelfs gedood. Een en ander heeft er in de loop der ja ren toe geleid dat miljoenen ongeschool- der werklozen, analfabeten vaak, naar de grote steden werden gezogen en daar hun kampen opsloegen in de z.g. favelas, de tegen heuvels geplakte krottenwijken die iedere Braziliaanse stad kent en waar het uitzichtloze bestaan als vanzelfspre kend leidt tot criminaliteit en drugshan del. Jarenlang hebben Braziliaanse rege ringen voor dit probleem hun ogen ge sloten, maar de recente uitbarstingen in de favelas van Rio zijn er eens te meer het bewijs van dat dit maatschappij-ont wrichtende proces op den duur niet meer in de hand is te houden. Vandaar dat nu het plan is gelanceerd om in de komende 15 jaar niet minder dan 480 miljoen hectare grond te gaan verdelen onder 7 miljoen boeren die on der de armoedegrens leven. Het leger speculanten is daarvoor een 'billijke ver goeding' toegezegd, maar tot nu toe wil len ze er niets van weten. Ze hebben zich krachtig georganiseerd en aangekon digd de plannen 'waar mogelijk' te dwarsbomen. Het eerste succesje is al binnen. Vorige maand stond de landher vorming op de agenda van de Senaat, maar die discussie is door toedoen van verlerlei politiek gelobby voorlopig uit gesteld. En het verdacht riekende vlieg tuigongeluk van afgelopen dinsdag zal Aart Lam met zijn helper El als eenmanspotje. en schepje bovenop In z'n eentje Een man die niet op die landhervor mingen heeft gewacht is Aart 't Lam (39), een uit de kluiten gewassen boerenzoon uit het Zuidhollandse Meerkerk die al zo'n vijf jaar een unieke vorm van ont wikkelingswerk in het kustgebied van de de Middenbraziliaanse deelstaat Ba- hia tentoonspreidt. In z'n eentje, hooguit financieel een beetje gesteund door een stichtinkje hier te lande dat met hem sympathiseert. Voordien was hij. opgeleid in het tuin- bouwonderwijs, onder de vlag van inter nationale ontwikkelingsorganen belast met de afzet van tropisch fruit. Stand plaats de Bahiaanse hoofdstad Salvador, eigen huis, auto, dik salaris. Maar hij ver loor naar eigen zeggen 'zijn laatste frus tratie' toen hij dat allemaal opgaf. Niet echt in ontwikkelingshulp geïnteres seerde collega's, geld dat aan de strijk stok bleef hangen, het zijn maar enkele grieven die hem deden besluiten zijn heil elders te zoeken. In een periode van diepe depressie wandelde hij over de verlaten stranden ten zuiden van het havenstadje Porto Se- guro, en belandde in het kustdorpje Trancoso dat tot dan toe geheel van de samenleving was afgesneden, 't Lam kocht van zijn resterende kapitaaltje een vissersboot, trommelde de mannen van het dorp op, en voer uit. De vangst werd verkocht, en de opbrengst gedeeld. Dat schiep perspectieven, maar niet lang. Met de centen eenmaal in hun zak - een letterlijk ongekende weelde - waren zijn trawanten soms wekenlang nergens meer te bekennen. 't Lam besloot terug te keren naar zijn feitelijke metier, dat van de tuinbouw. Om te laten zien dat het mogelijk moet zijn om waar ook in Brazilië nuttig werk voor de arme bevolkingsgroepen te ver Hoe kleiner het dorp, hoe ontoegankelijker de verbindingen. Passagiers stappen bij 'bruggen' vaak veiligheidshal ve uit richten, kocht hij van de opbrengst van de vissersboot een naburig en onmoge lijk stuk land van zo'n 30 hectare, met de bedoeling er samen met de mannelijke bevolking ananas te gaan kweken. Dat heeft wat voeten in de aarde gehad. Na eerst de dichte vegetatie te hebben plat gebrand, ging men massaal aan de slag. Maar het aanvankelijke enthousiasme ebde bij velen al gauw weg toen men be sefte dat dagelijks onderhoud noodzake lijk was voor twee rendabele oogsten per jaar. Idealist Toch wist 't Lam op den duur zo'n twintig dorpelingen min of meer perma- ment voor zijn project te strikken. Hij werkt met hen op fifty-fifty basis. De boeren het onderhoud en gratis land, hij zet de produkten tweemaal per week af (langs de weg, bij restaurants) met zijn Toyota-truck en bekostigt de benodigde brandstof. Altijd gaat er één van de boe ren mee, dat bespaart hem veel wantrou wen bij het uitbetalen. Een idealist, hij zal zelf de laatste zijn die dat ontkent. En tijdens nachtelijke gesprekken onder de schitterende Bahi aanse sterrenhemel laat hij meer dan eens blijken zo z'n twijfels te hebben ge kregen over de toekomst van zijn pro ject. Tot de weinigen die echt verant woordelijkheid tonen behoort zijn rech terhand Elois, een pikzwarte Bahiaan die van zijn ananasverdiensten in elk geval zijn eigen huisje heeft kunnen bouwen en er bovendien naar behoren van kan eten. Elois nam twee jaar geleden het aanbod van Aart 't Lam om op zijn tuin derij te komen werken met beide handen aan. Hij was op de vlucht, nadat hij uit zelfverdediging een broer van zijn zwa ger had vermoord. De rechter sprak hem vrij, maar uit angst voor represailles be sloot hij zijn bestaan zo'n 700 kilometer zuidelijk in de deelstaat voort te zetten. Bloedwraak is in de binnenlanden van Brazilië immers een normaal verschijn sel. Maar we dwalen af. 't Lams twijfels ne men eens te meer toe omdat Trancoso - ondanks z'n moeilijke bereikbaarheid - de laatste jaren zowaar wat bescheiden toerisme heeft aangetrokken. Het ge hucht bestaat in wezen uit niet méér dan twee rijen zelfgebouwde lemen huisjes met daartussen een speelweide die con stant als voetbalveld dienst doet. En daarachter is door landarbeiders uit de omgeving een stuk grond van een du bieuze speculant gekraakt en met wonin gen bebouwd (de oeverloze Braziliaanse bureaucratie leidt vooral op het platte land vaak tot volstrekt onoverzichtelijke situaties). Vrij staatje Maar al met al heeft het dorp daarmee het karakter van een vrijstaatje verwor ven. Politie is er niet, en een belasting dienst evenmin. Wat tot wonderlijke toe standen kan leiden. Wie er een huisje bouwt mag blijven, mits de bevolking dat duldt en men zelf maar ziet hoe men aan de kost komt. Dat lokt natuurlijk een bepaald type toerist, en 't Lams echtge note Dora maakt daarvan - net als ande ren in het dorp - dankbaar gebruik om het schamele inkomen wat op te vijzelen. Ze heeft sinds kort haar toch al kleine woninkje zelfs gedeeltelijk tot pension omgedoopt, en in een belendend per ceeltje verkoopt ze vers ananassap. Hoe wel de prijzen laag zijn, levert één over nachting in het pension net zoveel op als het weekloon van een landarbeider in het dorp. Hoe moetje die nog motiveren voor de ananasteelt, zal Aart 't Lam gedu rende mijn bezoek aan Trancoso meer malen verzuchten. Ondanks zijn liefde voor dit land botst zijn daadkrachtige karakter wel eens met de Braziliaanse volksaard. Bij zich opstapelende problemen blijft men la chen, er is bij wijze van dope immers al tijd nog het voetbal en de samba. Hoe cli Iji ieder Braziliaans plattelandsgehucht wordt gevoetbald. Van 's morgens vroeg tot zonsondergang. Het dorpje Trancoso. Geen politiegeen belasting, geen wetten kort- chématig dit ook klinkt, het is waar. Zelfs op dit stukje van alle welvaart ver stoken aardbodem is het 's avonds een gedrang van jewelste in een sjofele boe renschuur, met slechts één peertje ver licht, waar iedereen de lambada danst. De lambada is een lokale variant op de samba, met dien verstande dat op de mo toriek van een over z'n toeren gejaagde foxtrot de onderlijven stevig tegen el kaar gedrukt dienen te blijven. In het midden van de dansvloer staat een fleS wijn. Wie hem omschopt betaalt het rondje. Het ongebreidelde plezier rond dit gebeuren is in menige welvaartsstaat ver te zoeken. Voetbal En dan het voetbal. Het recente Brazi liaanse verlies tegen Chili ten spijt - zo iets drukt enkele dagen als een nationale ramp op het volk - neemt de liefde voor deze tak van sport verbijsterende pro porties aan. Dat begint al op de tv: iedere zondagavond minstens tweeëneenhalf uur lang slaapverwekkende samenvat tingen (de schaarse goals worden vier, vijf maal herhaald) van de ook al in tac tieken verstrikte landelijke competitie. Veel spontaner zijn de ontelbare buurt- wedstrijden op de hagelwitte stranden van Rio de Janeiro. Bij een hitte van 35 graden met officiële tenues aan, iedereen op blote voeten, duizenden toeschou wers eromheen, luidruchtig met percus sie-instrumenten de samba vertolkend. Tijdens een ongekend mooie zondagse rit van de havenstad Vittoria naar het Duitse immigrantennederzettinkje San ta Teresa stroomt de bus in de tussenlig gende plaatsjes letterlijk mudvol met op getogen jongens en meiden die, naar la ter blijkt, allemaal op weg zijn naar die ene 'wedstrijd' op een knollenveld in het niemandsland. Geen doelen, maar opge stapelde jassen. Geen scheids, want dat houdt maar op. Zo ook die zondagmiddag in Trancoso. Wordt er op de centrale speelweide door deweeks maar wat aangemodderd, op zondag is het menens. Het 'dorp' versus de kraakbuurt, iedere ploeg zo goed en zo kwaad als het kan in officieel tenue, dezelfde kleuren althans. De meesten op versleten werkschoenen. Het veld ver toont bulten en voren, maar daar raast ie dereen zorgeloos overheen. Hier geen Pele's, maar het bikkelharde Uruguay- model. Het is onvoorstelbaar. De 'scheids', in stemmig zwart uiteraard, gaat uitvoerig met de spelers in conclaaf over de vraag of een doelpunt nu wel zat of niet. Hij blijkt op z'n eerdere toewij zing terug te komen. Grote consternatie. Ter compensatie een scheidsrechtersbal vlak voor het doel van de geluksvogels. Je hoort de botten bijna kraken, maar het wordt een hoekschop. Hoewel, staat daar niet een dikke boom? Jawel, maar de ar biter is onverbiddelijk. Dan maar van achter de boom nemen, smokkelen is niet toegestaan. En het onmogelijke ge schiedt: de behendigste balkunstenaar van het team ziet kans de bal met effect voor het doel te krijgen. Andermaal een botsing van twee schedels. Gol!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27