'Vooral die Afrikanen werken keihard' Bisdom Haarlem straks 'missiegebied'? Nederlandse predikant docent in Beiroet PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 12SEPTEMBER1987 n SCHELLUINEN (GPD) - „Het aantal studenten aan de Near East School of Theology in Beiroet bedraagt op dit ogenblik rond de veertig. Uiteraard komen velen uit de Arabische wereld, maar er zijn ook studenten uit andere gebieden, zoals Soedan, Nigeria en Kenia. Onder de Midden-Oosten-studenten zijn nogal wat Armeniërs. Het beeld heeft zich in de loop der jaren door de oorlogsomstandigheden echter wel wat verschoven. Vroeger, voor de burgeroorlog, heb ik ook jonge mensen opgeleid uit India, Pakistan, Irak, Iran en Egyp te. Om praktische redenen komen nog altijd studenten naar Beiroet". Aldus drs. C. G. Baart. Dominee Baart en diens vrouw zijn na enkele maanden Beiroet terug gekeerd in Schelluinen bij Gorin- ehem, waar hy predikant is van de hervormde gemeente. Baart is in West-Beiroet docent geweest aan de Near East School of Theology (NEST), de enige oecumenisch- protestantse theologische hoge school in het Midden-Oosten, een hogeschool die vergeleken kan worden met een universitaire op leiding in ons land. Het was niet de eerste keer, dat hij in het wespennest Beiroet ver toefde. Vorig jaar was hij er ook enige tijd en in de jaren zeventig verbleef het echtpaar Baart er zelfs zeven jaar, een periode waarin de eerste burgeroorlog in Libanon in alle hevigheid losbarstte en Beiroet al snel in een puinhoop verander de. Volgens Baart is door de aanwe zigheid van de Syrische troepen de veiligheid in West-Beiroet goed te noemen. „Sommigen zijn voor, an deren weer tegen de Syrische pre sentatie," merkt Baart op. Hoewel de situatie in Beiroet nog altijd ver re van rooskleurig is, bleven de stu denten naar de theologische hoge school komen. Dat Baart gevraagd werd voor het docentschap, heeft te maken met het specialisme, ou de kerkgeschiedenis en het Nieu we Testament, met grote interesse voor de zending. Uitgeleend Voor de NEST wordt hij door zijn kerk '.uitgeleend" aan de Mor genlandzending, die in het bijzon der in de landen van het Midden- Oosten actief is. Genoemde zen dingsorganisatie heeft medewer kers in Libanon, die full-time werk zaam zijn in een ziekenhuis en in het onderwijs. Overigens is Baart niet de enige hoogleraar, die aan de NEST heeft gewerkt. Er zijn meer landgenoten geweest, die er ver schillende vakken hebben gedo ceerd. Waarom ging ds Baart er naar toe? ,.Ik vond het iets moois om er naar toe te gaan. Het lag ook hele maal in mijn lijn om dat werk te doen. Ik vind het prachtig jongelui te mogen opleiden. Het leraar-zijn heeft bij mij als predikant toch gro te nadruk. Bovendien ga ik ook in eigen land graag met jonge mensen om". Aldus Baart, die aan de NEST het Oude Testament en de intertes- tamentaire periode (de tijd tussen de twee testamenten in) heeft gedo ceerd. Toch is Beiroet gevaarlijk. „Je weet, dat het daar gevaarlijk is. We hebben van meet af aan op het standpunt gestaan:je moet nergens komen, waarvan je weet dat je je in gevaar begeeft. Je moet in bepaal de wijken blijven, waar het Syri sche of Libanese leger de zaak goed in handen heeft". De NEST kent een lange geschie denis en is eigenlijk voortgekomen uit de zogenoemde revival-uitzen ding. De hogeschool, die een uitste kende bibliotheek kent, leidt nu een geheel zelfstandig leven en is in het Midden-Oosten een middel punt van christelijke activiteiten. Voor christenen uit West-Beiroet is het een ontmoetingscentrum. Ook zijn er elke week kerkdien sten van Anglikanen en Presbyteri anen in de grote kapel op de cam pus van de NEST. Ook voor Baart is het een wonder, dat het gebouw nooit is getroffen door het ooglogs- geweld, terwijl rondom de campus van de universiteit zich jarenlang rivaliserende milities (Druzen en de Amal-groep) en Hazbollah's (Li banese Komeini-aanhangers) op hielden. Sommige studenten kiezen op de NEST voor de 'lerarenoplei ding', anderen worden opgeleid tot predikant. „Afrika levert momenteel heel veel studenten, omdat de hoge school in Beiroet goede mogelijk heden biedt voor een aanvullende theologische opleiding, met name voor de studenten uit de Derde We reld. Egyptenaren komen niet meer. Dat heeft te maken met de si tuatie in Libanon. Er is geen mens die banger is voor het geweld dan de Arabier zelf. Anderen komen veel makkelijker Beiroet binna dan de Arabier". Baart wil in dit verband nog ever kwijt, dat hij in de jaren zeventij een student heeft gehad, die nu d;' recteur is van een bijbelinstituut ij Teheran. Maar Komeini keert zici toch tegen alles wat niet in de liji ligt van de fundamentalistisch islam? Volgens de predikant kar de betrokken man als christen ge woon zijn werk doen. „Alles is ge richt op de oorlog met Irak. Du worden veel zaken over het hoofc gezien". Wat Baart ook heeft getroffen ïl de gemotiveerdheid van studente; en stafleden aan de theologisch hogeschool in Beiroet. „Wij klagen hier altijd over stu denten die niet gemotiveerd zijn Dat is het probleem van ons over verzadigde consumptiegebied. I: Beiroet zijn mijn vrouw en ik juis getroffen door de gemotiveerdheic van bijna alle studenten en het ire provisatievermogen en de volhar ding van de leiding van de hoge school. Vooral die Afrikanen wer ken keihard. Ze waren wat achtei met het Grieks toen ik er kwam. Zi hebben zich geweldig moeten in spannen om dat in te halen. Be wonderenswaardig. Zowel studen ten als de staf worden geconfron teerd met een gedeelde stad en eer inflatie, die je best onbarmhartii kunt r Ds. Baart helemaal mijn lijn... LEIDEN - In de Hooglandse Kerl vinden morgen omstreeks 2.30 uu gratis rondleidingen plaats in ver band met het 10-jarig bestaan var de wijkvereniging Pancras-west Het concert van Han Kapaan (ho bo) en Joop Brons (orgel) in d< Hooglandse Kerk om 3 uur is, ir verband met het jubileum, de toe gang vrij. HAARLEM (GPD) - Er dreigt een groot tekort aan priesters in het bisdom Haarlem, maar dat komt niet uit de lucht vallen. Daar is Tijn Hottinga, perschef van het bisdom Haarlem, heilig van overtuigd. Een kerk die steeds minder mensen weet te in spireren tot het ambt van pries ter kan dat verwachten. Het is een logisch gevolg van ontwik kelingen van de laatste tientallen jaren. „Er is gewoon een malaise aan de gang", meent Hottinga. Een malaise die voortkomt uit de vernieuwingen van het tweede Vaticaans concilie en de omme zwaai in het denken van veel ge lovigen. Niet aantrekkelijk „Na het tweede Vaticaans con cilie moest de kerk zich aanpas sen aan de moderne tijd. Een priester was niet meer de autori teit tegen wie opgekeken werd. Het werd iemand die weliswaar is gewijd, maar verder één is met de geloofsgemeenschap. Dit soort priesterschap is voor een aantal mensen misschien minder aantrekkelijk". Bovendien: het betrekkelijk eenzame leven, in seksuele onthouding, dat een priester leidt is voor velen geen aanlokkelijk perspectief meer. „Want ja", zegt Hottinga, „het seksuele neemt in onze samenle ving een nogal voorname plaats Binnen tien jaar tweederde van de parochies zonder priester Tegelijkertijd is er volgens de perschef van het bisdom Haar lem in de samenleving veel wc zenlijks verloren gegaan. „Neem nou het bidden. Voor mij per soonlijk een daad van geloof. Ik stel mij daarmee afhankelijk van God. Maar tegenwoordig zijn er veel katholieke gezinnen waar bidden geen belangrijke plaats meer inneemt." Toch zal de voe dingsbodem voor de aanzuive ring van het priestertekort bin nen de katholieke gezinnen moe ten liggen. „Die katholieke spiri tualiteit moet in de gezinnen groeien." „Wat mij betreft hoeven we echt niet terug naar de tijd dat kinderen in de oktobermaand 's avonds op hun blote knieën met een rozenhoedje moesten krui pen. Zulke dingen hoeven niet. Maar bepaalde wezenlijke ele menten van het geloof die zoek zijn geraakt, zouden weer terug moeten komen." Heilige „Volksdevotie bijvoorbeeld, waar vind je die tegenwoordig nog? Zo gauw wij het over een heilige hebben, draaien mensen zich om. Maar ze vergeten dat heiligen hele gewone mensen waren van vlees en bloed. Er zijn genoeg heiligen, van wie ik zeg: nou ja, dat kon ik ook wel een beetje zijn." De samenleving van nu biedt, zeker in de Randstad, dus niet meer zo'n vruchtbare voedings bodem om priester te worden. Vroeger, toen er alom in de sa menleving specifiek katholieke instellingen bestonden, was de stap naar het priesterschap ge makkelijker en logischer. Maar in deze 'verwereldlijkte' tijd be staat die logische, soepele over gang niet meer. Hottinga: „De kerk wordt nu buiten een hele boel dingen in de samenleving gehouden en is zo'n beetje terug geworpen in een achterhoedepo sitie". Wil de kerk ook in de toekomst over voldoende priesters kunnen beschikken, dan moet er aan ac tieve werving worden gedaan, maar wel op een eigentijdse ma nier, vindt men in het Haarlemse bisschoppelijk paleis. Zo ont stonden ideeën voor een cam pagne. Er moesten roepingen- posters komen, aantrekkelijk ge noeg om bij potentiële gegadig den net dat vonkje te doen ont branden dat nodig is om zich aan te melden bij een Theologische Hogeschool. Een groot aantal schetsen kwam op tafel maar de een na de ander belandde in de prullenbak. Want een tekening van 'een pries ter die lekker achterover op een bankje zit, terwijl vlak voor hem de mensen zich gejaagd voortbe wegen, heeft volgens Hottinga weinig met de realiteit te maken. „Het lijkt eerder iemand die met emeritaat is". Op een ander schetsje staat eeri priester op de stoep tussen een groepje men sen. Het heeft er veel van weg dat-ie op de bus staat te wachten. Dat was het dus ook niet. Maar één ontwerp sprong er uit. Het is gemaakt door de Haar lemse Titia de Kievit. „Wij heb ben hier over 10 jaar ook een priester nodig - jij misschien?" staat er in grote letters op te le zen, onder een realistisch aan doend krantebericht met de kop 'Dreigend priestertekort bisdom Haarlem'. Daarnaast staat een reeks personeelsadvertenties. 'Verkeersschool Tempo zoekt met spoed nj-instructeurs m/v.' 'Enthousiaste kassières ge vraagd'. 'In de ochtendploeg- kunnen nog diverse scholieren worden geplaatst'. 'Poetsbedrijf zoekt enthousiaste dames'. 'Het bestuur van de parochie van de kathedrale basiliek St. Bavo te Haarlem vraagt een tweede priester.' Zo doe je dat in 1987. Hoewel Hottinga het geen noodkreet zou willen noemen („het is nu eenmaal de loop van de geschiedenis") zijn de cijfers wel bedoeld .om de gelovigen elk eventueel nog gesloten oog te openen: „Over nog geen tien jaar zal meer dan tweederde van alle parochies in het bisdom Haarlem het zonder priester moeten stel len. Op dit moment zijn er al 45 kerken, waar geen eigen priester meer aanwezig is. In 1996 zullen dat er 164 zijn en daarna zal het tekort alleen nog maar groter worden". Desastreus Priesterwijdingen komen in het bisdom Haarlem niet zo vaak meer voor (dit jaar waren het er nog drie). Zelfs het aanbod van theologisch geschoolde leken (pastoraal werkers en werksters) is heel magertjes. „Als deze ten dens zich voortzet, en daar ziet het voorlopig wel naar uit, dreigt er een desastreuze ontwikke ling", aldus de tekst op de poster. „Het zou min of meer betekenen dat het bisdom Haarlem een soort missiegebied gaat worden. waar de resterende priesters nog j slechts rondtrekkend een aantal parochies kunnen verzorgen...." Barre tijden lijken dus in het verschiet te liggen, tenzij alsnog voldoende katholieken zich aan de studie tot priester zetten. Op de poster staat daarom het adres en telefoonnummer van het Wil- librordhuis in Amsterdam en van de bisschoppelijk gedele geerde in de hoofdstad, waar kandidaten voor de opleiding zich kunnen aanmelden. De roepingenposter is overi gens geen primeur van het bis dom Haarlem. „Wij lopen er niet mee voorop", zegt Hottinga. An dere bisdommen hebben het ook al gedaan, maar persoonlijk vind ik hun affiches niet van deze tijd. Er staat bijvoorbeeld een Chris tus aan het kruis op. Nou, dat is natuurlijk deerniswekkend. En er is een poster van een super plie, een soort priesterkleed, met een zalvende hand. Dat mist toch iets wat appelleert aan jonge deze tijd". De poster van het bisdom Haarlem heeft inmiddels al een aantal positieve reacties opge roepen. De perschef: „Men vindt onze benadering zeer reëel, het springt eruit. Er was ook iemand die zei: Ik vind 'm wel goed, maar ik hang 'm niet op. Nou, dat be grijp ik dan niet". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Van 't hof, 11.45 oec. studentendienst: Marekerk 10 ds. Stam (Ter Aar). 5 ds. Smaling (Rijnsburg); Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 10 pastor Van Well, startdienst; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Alblas; Bevrijdingsk. (Montgome- rystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pie Oegst- geest; Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Al blas Open Deurdienst, zijzaal 10.30 ds. Van den Bos (dienst voor doven); Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Riet veld, 5 ds. Koolstra; bejaardenhuis Groenhoven hr. N. van Leeuwen; Me renwijk zie herv. gem.; Wijk Stevenshof. gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds K.J. Jansen; Geref. K. Vrijg. (Herengr 10 én 5 ds. Houtman; Chr. Geref. K (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard; Geref. Gem. in Ned. (Bethle hemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30; Evang - Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 kand. Oosterdijk; Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) geen dienst i.v.m. buitendag in Nieuwkoop: Baptis- tengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek; Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. Korff, 10.30 evang. A. Jansen; Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Beth- lehemskerk Lammermarkt) 10 evang. Zijlstra, woensd. 8 evang. Zijlstra. vrijd 8 jeugddient; Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eikerbout; Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.); Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8; Zevendedag-adventisten ('De Ont moeting', Noordhofland V.schoten)el ke zat. 9.45 bijbelstudie. 10.45 predik dienst; Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30; Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6); Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20.; Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst; Rooms-Kath. K. Haagweg zat 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30. 10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7. zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30,10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Van Driel, 7 ds. Quak (Berkel en Ro- \>ESu. PruTfo ïiVXLoio» (jeugddienst). 6.30 ds. Wattel (Hoofd dorp); Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Van Beek (Veenendaal). 5 ds. Korving (Vee- nendaal); Rk Kerk zat. 7. zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Lapre (Koude kerk). 6.30 ds. Boeijnga-Alders (Dor drecht); Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstandingskerk 9.30 ds. Ommering, 6.30 ds. Wigmans; G. Herderkerk 10 en 7 ds. Moll (HA); De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.30 ds. Nieuwenhuis. 6.30 ds. Taselaar (HA); Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, startzondag; Oudshoornse kerk 10 ds. Oort (R'dam); Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. J. Boer (Benthuizen); Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. v.d. Wal (Houten). 6.30 opendeur- dienst in Adventskerk; Salv.kerk 9.30 ds. Dijkstra (Bussum). 6.30 ds. Wilschut; zie ook herv. gem.; Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 3 ds. Room; Ned. Geref. Kerk (schoolWillemstr.) 9.30 ds. Keuning (Culemborg); Chr. Ge ref. Kerk (Gnjpensteinstr.) 9.30 lees- dienst, 2.30 ds. Blom; Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9 30 en 4: Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek; Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. .62) 10 M. te Hennepe, 6.30 J. van Barne- veld; Volle-evang.gem. De Ark'. Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. C. van der Plas; Pinkstergem. (school Batestein 16) 10; Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10; Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u; Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. Cramer; Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. J. Boer, 6 ds. J. Ouwendijk; Geref./Herv. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Heule BODEGRAVEN: Herv Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Groenendijk (Den Haag), 6.30 dr. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Schaap (Schoonhoven), 6.30 ds. Van De len em. pred (Veenendaal); Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 dr. Maarsingh em. pred. (Amersfoort), 6.30 ds. De Vreugd (Amersfoort); Geref. Kerk 9.30 ds. El- derman, 6.30 ds. Th. van der Kooi (Lei- muiden); Geref. K. Vrijg. (Ichthusk geen opgave; Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac; Evang.-Luth. Gem. 10.30 hr. Sijp (Bussum). BOSKOOP; Herv. Gem. Dorpskerk 9 30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. J. Mansvelt (Pa- pendrecht) jeugddienst; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol; Geref. Kerk; 9.30 ds. Van 't Hoff, 5 dienst; Chr. Geref Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers; Geref. Gem. 9.30 leesdienst, - Kievitkerk ('Samen op weg') Dijkman) HAZERSWOUDE: Heiv. Gem. 9.80 en 6.30 ds. De Graaf (HA); Geref. Kerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Woude (Wasse naar); Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en Rk Kerk: Mart. i KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds Bronsgeest (Leiden); Ontm.kerk 10 ds prof. Van Beek (Valkenburg), 6.30 ds Van Andel (Bergschenhoek) jeugd- i 5 ds. Van Breevoort; Rk KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Schuurman; O Kerk 10 ds. Boogaard, 6 ds. Hovius; Ich- ref. Kerk 9.30 ds. C. van der Kooi. 7 jeugddienst ds. C. van der Kooi; Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds De Gelder. 6 ds. Germans (Sassenheim); Pauluskerk 10 ds. P.C. 't Hooft; Geref Kerk 10 ds. De Wit (Oosterwolde). 7 jeugddienst in de grote kerk; Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3 ds. P. Houtman; Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 lees dienst br. J. Bos, 5.30 ds. Rietkerk (Utrecht); Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Van Dijken; Geref. Gem. 10 (HA) en 4 ds. A. M. den Boer; Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. K. Pot; Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10.30; Poelpolder NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Eijsenga (Zwammer- dam); Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9 30 Dienst des Woords, 7 ds. Beekhuis (Rotterdam); Remonstr. Gem. 10 ds. Friederich O.R.F.; Evang. gem. (Kruispunt, Kenne- dylaan 33) 9.30; Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Rietveld (Overberg), 6.30 kand. Verwey (A'dam); Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden (HA); Rk Kerk zat. 7, zo. 9 10 ds. Schuurman, 6 kand. Van Beelen, Overduin 2.15 ds. Van den Beid; Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Van Veen (Wassenaar) doopdienst); Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v.d Horst (HA), 5 ds. Czina (Rijnsburg) (HA). Tnumfatork 9.30 en 5 ds. Koster (HA); Geref. K Vrijg 9.30 en 5.30 ds. Heida; Ned Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds Zwarts, 7 hr. Van der Dussen; Chr. Ge- 9 en 11; Jozefk. ref. K. 10 en 5 leesdienst; Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 leesdienst; Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst; Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5; Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45; Onafh. baptistengem. (Ambachts- weg 2) 10 hr. Van Reijn (Schaesberg). KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Bogers (Alphen). 7 dr. Bade (Alphen). LEIDERDORP Herv. Gern en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 3 ds. Schouten (dienst verst, gehand 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr 10 ds. Van Loe- nen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van den Bom; Leythenrode 10 ds De Leeuw; Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds Brommet; Bapt.gem. (wijkgeb Zijlkw.) 7 hr.J. de Vries; Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Kattenberg (Den Hel der); Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Rang (Nieuw-Vennep); Chr Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Drayer; Rk Kerk zat. 7, zo 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds Geuzen; Geref. Kerk (W Verlaat) 9.30 hr. Schreuder, 7 ds Fernhout (Alphen) NOORDWIJK: Heiv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds v.d. Lee, 5 ds. ds. v.d. Sluijs (A'dam), 7 ds. v.d. Lee, Hoofdstr. (Zee) 10 ds. De Haan (Hilver sum, 7 ds. Elgersma; De Rank (Golf baan) 10 prof. dr. Graafland (Gouda); Sole Mio 9 hr. M. de Ridder (Sassen heim). Zie ook geref. kerk; Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 hr. Brouwer (Katwijk); Vinkenl. (Binnen) 10 ds. El gersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst, Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 ds B.J. Roosjen, gez. dienst; De Zilk 10 ds. v.d. Mey; Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11, Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30 10.30 ds. P. Dirksen,-7 ds. Vegter; Geref. Kerk 10 ds. Plomp; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 leesdienst; Ned. Geref. Kerk (Gem.cen- trum) 8.45 en 4 ds. De Lange; Van Wijc- kerslooth 4 nam. ds. Da Costa; Ende geest 10 ds. Friederich; Vólle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4; Rk Kerk Will- .kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. i. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte jeugd dienst in geref. kerk, 6.30 ds. Zijl; Geref. K. 9.30 ds. De Korte Jeugddienst, 6.30 ds. Zijl; Remonstr. Gem. 10 drs. Went- v.d. Vring (Bloemendaal); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv" Gem. 9.30 kand Blitterswijk (Leiden), 7 ds. Van Dok (Alphen); Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 2.15 ds. Bolten. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Van Niel. 9.30 ds. Van Niel gezinsdienst; Bethel- kerk 9.30 ds. Van Niel; Geref. Kerk Pe- trakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 ds. Snel, 10.30 ds. Donker sloot; Mar.kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter; Chr. Geref K. 9.30 en 5 ds. Van Sorge; Evang. Christengem. (aula r Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, 7 ds. Roos (Amsterdam); Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse; Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. Broström-Bruin (Roelofa- rendsveen); Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 gezinsdienst ds. A. de Leeuw (Maaren), 6.30 ds. Ro- meijn (R'dam); Geref. Kerk 9.30 ds. Be- zemer (A'dam), 6.30 ds. Dronkert (Gou da); Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG: Herv. Gem. 10 di Vermeulen en drs. Oegema, 6.30 kand. P. Verhagen (Gouda); Geref. Kerk 10 in N.H. kerk, 6.30 prof. dr. v.d. Beek; Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds Heida. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zwart De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds Blanken, 7 zie N.H. Dorpskerk; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig Herv. evang. op geref. grondslag (kerk geb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoek kade) 9.30 ds. Kunz (Waddinxveen), 4.30 ds. Van Kooten; Geref. Kerk 9.30 ds. De Zwart. 7 zie N.H. Dorpskerk; Geref K Vrijg. (Bachlaan) geen opgave; Aulage-, meenschap Noordhofland geen dienst Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M Godskerk. zat. 7, zo. 9.30; Kerk van En geland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse! WADDINXVEEN: Herv. Gem Brugk 9.30 prof. Van der Velden (Utrecht). 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk 9 30 ds. v.d. Berg (Harderwijk), 5 ds. Goos sen; Imm.kerk 9.30 ds. Van Houwelin gen. 7 ds. Onstein; Geref. Kerk Kruisk 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm kerk 9.30; ds De Moor; Geref. K. Vrijg (Kruis kerk) geen opgave; Chr. Afgesch. Gein 9.30 en 5 ds. Van der Want; Oud-Geref Gem. (Mercunusweg 29) 10 en 6.30 lees dienst; Remonstr. Gem. 10 ds. Meijenng WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar (Geldermalsen); Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Reuver (Dellt); Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J Vis ser; Messiask. 10 ds Van Waasbeig. n, Dorpscentrum 9.30 kand Van Ii Ge ref. Kerk Zijllaan 10 ds v.d. Vuude. 7 ds. Huisman (Hazerswoude), Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds Foekema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Van 't Hof; Geref. Kerk 9.30 hr. Brouwer, 6.30 ds. Huizebosch (Zwijn- drecht); Ned. Prot. Bond (De Wijk) geen opgave; Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Rietveld (Amerongen-Overberg), Geref. Kerk 9.30 hr. Veltrop (Vianen), 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv Gem 10 prof. Van Gennep; Rk Kerk St Jan zat 7 30 zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo. 9.30 ZWAMMERDAM: Herv. Gem 9.30 ds. Buikema, opening winterwerk, gez.: dienst, 6.30 ds. Wegerif (Nieuwkoop); Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 drs. De Goede; Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme-Tiesingj_

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2