STTV Ei MM0 HOI «LI 'We staan op het juiste moment weer op scherp' mamsMaÉ LUGDUNUM V.C.S. Zweeds duo wint boeiende finale op Flushing Meadow Folder en ordedienst voor Haagse voetbalsupporters ZATERDAG 12SEPTEMBER1987 SPORT PAGINA 17 redactie: Rob Onderwater, Fred Segaar, Jaap Visser 'Dissident' Dobbelaar poseert in vol ornaat voor de fotograaf. Op zijn presentatie valt in elk geval niets aan te merken. (archieffoto) Swift-Sovjet Ruud Dobbelaar is bij Swift be smet verklaard en dat heeft in de club nogal wat stof doen opwaai en. De fietsende journalist is het middelpunt geworden van een ouderwetse rel, waarbij hij lijn recht tegenover secretaris Paul Hoogstraten is komen te staan. Een bericht in deze krant over amateurbegeleider Gijs Eradus van de hand van Dobbelaar, die als liefhebber aan de Leidse wie lervereniging is verbonden, was het begin van wat voor Dobbe laar wel eens het einde van zijn 'carrière' bij Swift kan beteke- Althans, als het aan Hoogstra ten ligt dan wordt Dobbelaar, die in zijn vrije tijd rechten studeert, uit de vereniging gestoten. In het gewraakte stukje waren uitspra ken opgenomen van Eradus, die ruim twee maanden geleden na afloop van de Omloop van de Krimpenerwaard de nodige kri tiek had op zijn Swift-renners. Als zij in de toekomst niet méér inzet zouden tonen, dan hoefde het voor hem niet meer. De ploegleider vond dat hij de 'strijdlust' van de renners niet kon verkopen tegenover club sponsor Casba. In het clubblad Solo volgde daarop een stukje waarin Paul Hoogstraten Dobbelaar betichtte van het verspreiden van informa tie die volgens hem niet voor de buitenwereld was bestemd. Hoogstraten in het clubblad: "Gebleken is dat Gijs zich hier over - toevalligerwijs - had uitge laten tegenover Ruud Dobbelaar behalve liefhebber bij Swift ook verslaggever van het Leidsch Dagblad. Het betreft hier duide lijk interne Swift-aangelegenhe- den, waaraan buiten Swift nie mand een boodschap heeft en wat bovendien bij de betrokkenen een groot gevoel van onbehagen kan brengen. Wij vinden dan ook dat Ruud Dobbelaar op oneigenlijke wijze gebruik heeft gemaakt van zijn dubbelfunctie. Ons verzoek aan hem is dan ook om voortaan een betere afweging te maken wat wel en wat niet kan worden gepubliceerdzich afvragend of hij daarmee het clubbelang dient of niet". Swift-Sovjet (2) Daarop volgde een reactie van Dobbelaar, dat kon natuurlijk niet uitblijven. Hij speelde het verhaal direct door aan redacteur Pieter Evelein, dit uit vrees voor censuur van de kant van Hoog straten, die ook deel uitmaakt van de redactie van Solo. Hieron der een passage uit het stukje, waarin hij begint met een spoed cursus journalistiek. Daarna ver volgt Dobbelaar met: "De opperste Swift-Sovjet be paalt kennelijk nog steeds wat er al dan niet mag worden gepubli ceerd. Alleen goed nieuws mag. Kritiek kan hooguit binnenshuis worden geplaatst en zeker niet naar buiten toe. Voor degenen die dat gebod aan hun laars lap pen, lonkt Siberië, c.q. Verma nende woorden in het clubblad. Het staats- c.q. clubbelang loopt anders groot gevaar". Het bestuur reageerde furieus. Het leek de clubleiding beter dat hij op zoek zou gaan naar een an dere vreniging, zo werd Dobbe laar te verstaan gegeven. Onder tussen was in de sportbijlage van deze krant een verhaal versche nen met de veldrijders John Kuyvenhoven en Reinier Hoog kamer van Swift. Hoogstraten en de zijnen had den zich ook aan dót stuk ge stoord. Althans, aan de alinea waarin Hoogkamer felle kritiek uitte op het bestuur: "Schandalig trouwens dat een jongen als Guyt vorig seizoen maandenlang om een snel aëro dynamisch) pak bij de club moest bedelen, daar hebben we toch geen sponsoring voor. Ik begrijp best dat er nog zoiets is als de af betaling van het clubhuis, maar je kunt de goede renners toch niet zomaar in de kou laten staan. Zij zijn het toch die voor de publici teit moeten zorgen. Als ik niet zo'n pak van de vereniging krijg, dan mogen ze van mij het dak op", sprak Hoogkamer tegenover Dobbelaar. Beide coureurs wer den naar aanleiding van die uit spraken ontboden op De Bult om verantwoording af te leggen aan het bestuur. "We zouden geschorst worden", herinnert Reinier Hoogkamer zich van de bijeenkomst. "Ze wilden eigenlijk dat we de uitspraken introkken, maar dat hebben we niet gedaan. Ik heb het nu eenmaal zo gezegd en ik blijf erachter staan. We wilden Ruud natuurlijk niet afvallen. Ik snap te er helemaal niks van dat we weg moesten. Uiteindelijk heb ben we gezegd dat we moeilijk drie uur onze mond konden hou den als we met Ruud naar een koers zouden gaan. En dat ze ons na negentien jaar lidmaatschap niet zomaar weg konden sturen. Dat vonden ze eigenlijk ook". Swift-Sovjet (3) Hoogstraten reageert aanvanke lijk terughoudend wanneer hem wordt gevraagd naar het hoe en waarom van het wegsturen van Dobbelaar: Mag hij als journalist geen ne gatieve dingen signaleren? "Zolang het objectief blijft, hebben wij geen problemen. Maar de stukken slaan altijd naar het negatieve door. Wat ik nu zeg, klinkt nogal formeel, maar in de statuten van onze club staat dat ieder lid de belan gen van de club moet behartigen. Dat geldt ook voor Ruud". Swift is een grote vereniging die kritisch wordt gevolgd. Jullie willen toch serieus genomen worden? "Als hij iets heeft geschreven, denken wij meestal: 'Moet dan nou'. Er wordt best wel eens iets positiefs uitgelicht, zoals het ver slag van de laatste etappe van de avondzesdaagse. Dat was een prachtige dag. Aan het verslag mankeerde niks, maar wat wij misten was een woordje over de organisatie. Had hij nou niet kunnen schrijven dat Swift het goed had georganiseerd. Een an dere verslaggever die clubgebon den is doet dat heel anders. Die laat zijn club dan juist positief over komen". Daarmee krijgt hij juist alle schijn tegen en zal niet meer seri eus worden genomen. "Maar neem nou dat stuk over John Kuyvenhoven en Reinier Hoogkamer. Dat was een prima artikel, op die ene alinea na. Waarom moet daar nou zo nodig in staan dat leden moeten leuren om kleding". Het zijn de woorden van Hoog kamer en niet van Dobbelaar. Bovendien hebben ze het ver haal vóór publicatie mogen le zen. "Die jongens ontkennen ook niet dat ze het hebben gezegd. Maar ze hebben wél het clubbe lang uit het oog verloren. Ze had den op hun klompen kunnen aan voelen dat dit bij het bestuur niet goed zou vallen. Ze hebben de ge volgen ervan niet overzien. Ruud had. ook kunnen vermoeden dat wij het zwaar op zouden nemen. Hij moet toch weten wat het ons een moeite heeft gekost om een goede sponsor te vinden. Die wil len we graag behouden". Mag zoiets reden zijn om ie mand het lidmaatschap te ontne- "Het gaat niet alleen om die twee zaakjes. Maar neem nou dat laatste stukje in het clubblad. Dat is voor ons onaanvaard baar. Vergelijkingen met het Sovjet-regime kun je niet maken. Iemand die bij ons iets heeft te zeggen, krijgt daar de ruimte Jullie konden er de humor niet "Achteraf is altijd makkelijk gezegd dat het leuk was bedoeld en dat we het hadden moeten re lativeren. Maar dit ging ons te ver. Ik kan me geen stuk van Ruud voor de geest halen waar iets positiefs over Swift staat. Daar komt nog bij dat Ruud één van de mensen is geweest die des tijds het bestuur omver wilde werpen. Van diegenen is hij nog het enige actieve lid dat is over gebleven". Swift-Sovjet (4) De vraag is of dissident Dobbe laar, om maar even in zijn eigen jargon te blijven, dat onder de huidige omstandigheden nog wel wil. Voorlopig heeft hij Alain van Caubergh, voorzitter van de' omnivereniging (het bestuur van de ren- en tour-afdeling samen), gevraagd te bemiddelen in het conflict, dat voor hem "niet op de spits gedreven hoeft te worden". Dobbelaar: "Dat stukje over Gijs Eradus kun je nauwelijks kritisch noe men. De reactie van Hoogstraten daarop was zó absurd. Dan trek ik het vervolgens ook even in het absurde. Ze hebben mijn stukje duidelijk niet niet kunnen relati veren. Maar ik berijp het wel, het heeft allemaal een veel diepere achtergrondIk was destijds één van de gangmakers van de oppo sitie tegen het bestuur. Dat zit ze nog altijd dwars. Ze willen geen herrieschoppers in de club. Nu denken ze natuurlijk: 'Hij zit weer te stoken'. "Ze zijn bij Swift pers-para- noia. Er wordt al een jaar over die kleding gemopperd door de renners. Dat kun je toch niet eeu wig doodzwijgen. Wellicht dat het budget niet groot genoeg is, best mogelijk. Dat verhaal in de sportkrant met Hoogkamer en Kuyvenhovendaarin wordt wordt geen kritiek geleverd op Casba, maar op het bestuur. Ze zeggen bij Swift altijd wel dat het bestuur en de sponsor één is. Ik denk dat als Casba het voor het zeggen had gehad, het professio neler was aangepakt "In het gesprek dat ik samen met die twee renners en het be stuur heb gehad, zijn de stand punten niet dichter bijelkaar ge komen. Het bestuur hoopte dat Kuyvenhoven en Hoogkamer die uitspraken zouden ontkennen, maar dat deden ze niet. Een sail lant detail is nog dat het bestuur die jongens heeft gevraagd om een brief te sturen naar de krant en naar de sponsor. Met excuses. Dat ze het allemaal niet zo had den bedoeld. Maar ze zijn achter hun woorden blijven staan". Zwarte Schapen De wolven van Frans Stouten huilen in het bos. Geldschieter Jaap Zwart van sporthuis De Zwarte Wolf heeft de geldkraan voor de helft dichtgedraaid en dat is uiteraard tegen het zere been van de zaalvoetballers. "We hadden een mondelinge overeenkomst voor het komende jaar", meldt Frans Stouten, één van de oprichters van de zaalvoetbal club. "Maar opeens liet Zwart ons weten dat hij het bedrag zou hal veren. En dat vlak voor de com petitie. Daar zakt mijn broek van af. Dat is toch geen manier van zakendoen. Kijk, ik kan natuur lijk naar de rechter stappen, want een mondelinge overeen komst is rechtsgeldig, maar voor mij hoeft het niet meer. Ik ben ge woon moe van die man. Hij heeft ons een brief gestuurd, waarin hij uiteenzet waarom hij de zaal voetbalclub minder betaalt. Daarin stelt hij dat er door de voetballers niet meer mag wor den gevloekt. Nou vraag ik je". Sponsor Zwart blijkt vereni- gings-secretaris Akerboom in derdaad een schrijven te hebben gezonden, waarin de geldschie ter duidelijk maakt dat hij het ge drag van de zaalvoetballers niet meer pikt. "De zaalvoetbalclub heeft mijn naam in het discrediet ge bracht", geeft Zwart als een van de re denen waarom hij de club van Stouten minder geld heeft toebe deeld. "Als sponsor eis ik correct ge drag van de spelers. Ik vind dat ik daartoe het recht heb. Het is niet alleen het vloeken waaraan ik mij in de loop der jaren heb ge ërgerd. Zo werden rekeningen in sporthallen gewoon niet betaald, werden wedstrijden niet in het voorgeschreven tenue gespeeld en kwam de ploeg bij sommige wed strijden niet opdagen. We hebben het dus over een team dat inter regionaal speelt, geen vierde- klassertje. En dan de boetes. In de tijd dat ik de club sponsor heb ik een ongelooflijk bedrag aan boe tes moeten betalen". Waaraan volgens Zwart het be stuur mede schuldig is "Ik heb al jaren aangedrongen op een normale samenstelling van een bestuur. Nu hebben ze in feite geen bestuur. Alleen Aker boom voert de functie van secre taris uit, voor de rest rommelen ze maar wat aan. Er is geen orga nisatie. Dat is mij een doom in het oog. Ik heb ze genoeg gewaar schuwd en heb de knoop nu door gehakt. Ik ben niet van plan weer op te draaien voor kosten, die niet gemaakt hoeven worden. Ge loof me, met het bedrag dat ik nu voor de club heb gereserveerd, ko men ze toe. Het is nog te redden. Ik hoop dat de club doorgaat, want de beste zaalvoetballers van Nederland lopen hier in de omtrek rond". De positieve woorden van Zwart ten spijt, is de sfeer tussen de zaalvoetbalclub en de geld schieter gedaald tot het nulpunt. De actie van de 'clubleiding' om het vrouwenteam terug te trek ken schoot Zwart in het verkeer de keelgat. "Ik ben nota bene begonnen met die meiden. Van begin af aan hebben ze geprobeerd om die meiden er uit te drukken. Ik wist destijds waaraan ik begon. Ik was me bewust dat de club een slechte naam had. Maar ik ben van mening dat iedereen in het leven gelijke kansen moet krij gen. Maar dan eis ik wel correct gedrag". Frans Stouten loopt met plan nen rond om definitief met Zwart te breken. "Ik hoop dat ik binnen drie we ken een sponsor vind. Tot die tijd kan ik het uitzingen. Vind ik die sponsor niet, dan kappen we er- Hockeyvrouwen vol vertrouwen naar finale LONDEN (GPD) - Het vrouwenteam van West-Duitsland zorgde gisteren in de halve eind strijd van het Europees kampioenschap in Londen eindelijk voor de oppositie, waarop het Nederlands elftal zo lang had gewacht. Hoewel die tegenstand niet voldoende was om de titelhouder uit de finale (2-1 winst) te houden, kwam het eindsignaal als een bevrijding en gingen de armen voor het eerst in het kwaliteitsarme toernooi spontaan omhoog. Het laatste eindstation in de bijna eindeloze succesreeks volgt mor genmiddag tegen Engeland, dat gisteravond tegen de Sowjet- Uunie in de laatste tien minuten een 1-0 achterstand omboog naar een 2-1 overwinning. De nummer vier van het eerste EK in Frankrijk tilde het evenement met die presta tie voor de organisatie naar een on gekende climax. Tegelijkertijd was het elftal ervoor verantwoordelijk dat op de laatste dag dezelfde ploe gen tegenover elkaar komen te staan als bij het EK voor mannen in Moskou, waar Nederland de titel prolongeerde. „Het zal best een moeilijk duel worden", blikte bondscoach Gijs van Heumen gisteravond vooruit. „Zeker met het luidruchtige pu bliek op de tribunes. Maar ik denk, dat we ver komen als we goed ge concentreerd blijven en de Engel sen geen ruimte geven". Die ervaring deed de technisch bewindvoerder eind augustus op tijdens het vierlandentoernooi in Amstelveen. Ook toen stonden bei de ploegen in de beslissende twee kamp tegenover elkaar. Met Neder land als winnaar (3-2). Het algeme ne optimisme werd ook nog eens gevoed door het feit, dat de laatste nederlaag tegen Engeland in april 1980 werd geleden. „Veel zorgen maak ik me niet", gaf Van Heumen uiting aan zijn gevoelens, nadat hij even daarvoor was uitgevaren te gen de Europese Hockey Federa tie. "Ik erger me echt dood aan die malloten van de FEH. Hoe komen ze erbij om een EK in België te Stefan Edberg rechtsen Anders Jarryd delen hun vreugde, (foto ap> NEW YORK (ANP) - Anders Jar ryd heeft gisteravond op Flushing Meadow zijn kwaliteiten als dub belspeler opnieuw bewezen. Sa men met Stefan Edberg versloeg hij in de finale van de 'Open Ameri kaanse' de Wimbledon-winnaars Ken Flach en Robert Seguso in een van begin tot eind boeiende partij: 7-6, 6-2, 4-6, 5-7, 7-6. Jarryd had eerder dit seizoen, met Edberg, al Melbourne gewon nen en Parijs aan de zijde van Ro bert Seguso. De 20.000 toeschou wers hebben een duel gezien, waar bij de Amerikanen al in de vierde set dicht bij verlies waren. Op de opslag van Seguso, bij de stand 4-5, kregen de Zweden het eerste wed- strijdpunt. Seguso overleefde ech ter. Hetzelfde gebeurde in de laatste set. Edberg, die de Zweedse dubbel vaart gaf en Jarryd kregen zelfs twee wedstrijdpünten tegen opnieuw Seguso. Het was nog niet voldoende, maar na drie uur en veertig minuten viel de beslissing in de laatste tiebreak toch duidelijk in Zweeds voordeel uit, 7-2. gaan houden. En waarom geen toernooi voor mannen en vrouwen tegelijk op dezelfde plek? Dat is toch veel interessanter voor de deelnemers en voor eventuele sponsors. Ik begrijp het allemaal niet meer". Het bereiken van de finale maak te voor de oefenmeester evenwel veel goed. „We waren echt aan deze spanning toe", concludeerde Van Heumen nadat de Westduitse for matie net als vier jaar geleden in Lille naar de troostronde was ver wezen. „We hebben ons hier nog nauwelijks hoeven te vermoeien. Dank zij deze wedstrijd staan we weer op het juiste moment op scherp". Desondanks stond de krachtme ting tussen beide teams in de scha duw van de WK-tweestrijd in Am stelveen. De nationale ploeg speel de toen in de eigen hockeytempel van het Wagenerstadion de zilve ren medaillewinnaar van Los An geles compleet zoek (3-0). Op het vrieskoude Picketts Lock in de Londense buitenwijk Edmonton waren beide teams veel meer aan elkaar gewaagd. Voor het eerst sinds een week zochten de Neder landse vrouwen dan ook bijna een half uur naar zichzelf, voordat de juiste balans was gevonden. De druk, die ondanks het opgebouw de-superioriteitsgevoel toch op het elftal lag, had met die verstoorde balans minder te maken dan met de strategie van de tegenstander. De Westduitse équipe trachtte het gebrek aan zelfvertrouwen en het respect voor de Oranje-brigade te verdoezelen met een uiterst behou dende koers. „Laf', vond Lisanne Lejeune naderhand. „Dit sloeg echt nergens op". Negatief Vandaar dat de toernooi-top- scoorster (13 goals) al na tien minu ten haar positie achter het verdedi gingsbolwerk verliet om als extra aanvalster te gaan fungeren. Die taktische zet bleef voor de West duitse vrouwen niet zonder gevol gen, want deze rol is Lejeune (ook bij haar club HGC) op het frêle lijf Carina Benninga rukt op met de bal aan de stick. Het kost Gaby Appel nogal wat moeite de Nederlandse te vol gen, (foto ANP) geschreven. De Haagse manifes teerde zich mede door de straffe dekking van Marjolein Bolhuis en Sophie van Weiier direct als de ge vaarlijkste spits. En zij forceerde ook de strafcorner, waaruit Bol huis in de 27e minuut'met een per fecte rebound het duel kon open breken. "Dit was de enige manier om de muur omver te halen", ana lyseerde de bondscoach later. Zijn Westduitse collega Wolfgang Strödter verontschuldig de zich voor zijn negatieve strijd plan. "We moesten we wel vanuit de verdediging spelen. Anders wa ren we overlopen. Dit elftal heeft op dit moment meer klasse in huis dan mijn ploeg". Niettemin veroorzaakten zijn volgelingen met hun razensnelle uitvallen toch regelmatig chaos in ADVERTENTIE Zondag 14 uur de nationale afweer. Alleen doel- vrouwe Det de Beus en Noor Hols- boer hielden het hoofd koel. "Het grootste winst van deze wedstrijd is Holsboer", stak Van Heumen de HGC-vertegenwoordigster een hart onder de riem. "Met haar heb ben we er een nieuwe basisspeel ster bij". De middenveldster, die eerder deze week de Russische sterspeel ster Natalia Krasnikova in de ano nimiteit drukte, stak in de laatste fase zelfs al haar ervaren teamgeno ten naar de kroon. Zij bleef over eind op het moment, dat Neder land zichzelf onnodig in de proble men had gebracht. Nadat Lejeune het elftal via een strafcorner eerst naar een veilige ogende voor sprong had geleid, werd de paniek onevenredig groot, toen Viola Gra- hl zeven minuten voor tijd de mar ge naar 2-1 terugbracht. DEN HAAG (GPD) - Met het uitdelen van een folder en het meesturen van enkele leden van de eigen ordedienst verwacht FC Den Haag de 260 supporters die mee zullen reizen naar het eerste Europa Cup-duel tegen het Hongaarse Ujpest Dozsa in de hand te kunnen houden. In de folder wordt met nadruk gewezen op de 'minder tolerante' houding van de Hongaarse politie ten opzichte van baldadige voetbalsupporters en op de consequenties die het gebruik van drugs en alcohol kunnen inhouden. De ordedienst van de club zal voornamelijk actief zijn in de drie bussen, die komende maandag 150 supporters naar Boedapest zullen vervoeren. De overige aanhangers reizen dezelfde dag met de ploeg mee, of maken woensdag gebruik van een dagvlucht. Ajax' commercieel-directeur Arie van Eijden denkt yooralsnog niet aan extra veiligheidsmaatregelen rond de wedstrijd Ajax-FC Den Haag op 20 september. Dit ondanks aanwijzingen, dat Haagse supporters het toe gangsverbod tot de hoofdstad van de Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn zullen negeren en zouden willen trachten zich toegang te verschaf fen tot het Ajax-stadion. Van Eijden meent, dat de politie de aangewezen instantie is om de komst van Haagse supporters, die op eigen gelegenheid willen reizen, te voorkomen. ZATERDAG 13.30-18.05 BBC 1: Grandstand: met golf: European Open van uit Walton Heath en paarde- sport: races in Goodwood en horse trails vanuit Burghley. 14.50-15.50 SKY: Golf on Sky: Ebel European Masters: hoog tepunten van de golfkampioen- schappen in Crans-sur-Sierre in Zwitserland. 15.30-17.30 SCH: Super Sport: met Amerikaans honkbal en the Gatcombe Park Horse Tri als. 15.50-16.55 SKY: International Motor Sports. 17.20-18.25 BBC 2: Sports: hor- trials vanuit Burghley. 18.05-18.20 BBC 1: Sportuitsla gen. 18.05-19.00 Did 1: Sportschau: met Bundesliga-voetbal. 20.15-21.00 Did 3: Sport ïm Wes ten. 22.15-02.30 BBC 2: Tennis: US Open vanuit Flushing Meadow (finale dames). 22.25-22.40 BRT 1: Sport op Za terdag. 22.40-23.10 Ned 2: Studio Sport. ZONDAG 14.30-19.50 BBC 2: Sunday Grandstand: met cricket-lea gue, paardesport: horse trials vanuit Burghley en golf: Euro pean Open vanuit Walton He ath (dag 4). 14.35-15.35 SKY: US College Football: wedstrijd in de se regionale finales voor de Inde pendence Bowl. 15.00-15.30 SCH: Paddles Up kanowedstrijden. 15.00-18.00 BRT2: Stadion: met aandacht voor nationale en in ternationale sport. 15.30-17.00 SCH: Super Sport, met de Grote Prijs van Monza (formule 1-races). 16.25-17.10 Did 2: Die Sport-Re portage. 17.55-19.57 Did 1: Sportschau: met o.a. motorsport: de Grote Prijs van Portugal in Jerez, 250 cc klasse (onderbroken door verkiezingsuitslagen en jour naal). 19.00-19.55 Ned 2: Studio Sport. 20.05-20.40 BRT 1: Sportweek- end. 21.35-01.00 BBC 2: Tennis: US Open vanuit Flushing Meadow (finale heren). 22.00-23.00 SKY: VFL Austra lian Football: competitiewed strijd. MAANDAG 09.30-10.00 SCH: Swim: cursus zwemmem.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17