'Verdubbel de hondenbelasting en koop scooter' Smeekbedes helpen bad blijft nog open Wij komen naar üw... ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 REGIO LEIOEN B en W Wassenaar: WASSENAAR - De Wassenaarse hondenbelasting wordt mogelijk verdubbeld om de aanschaf van een 'poepscooter' mogelijk te ma ken. Dit deelde burgemeester p.H. Schoute gistermiddag mee tijdens een persconferentie over de begro ting voor 1988. Een nadere uitwer king van het voorstel prijkt in de op stapel staande nota over de 'veront reiniging door honden'. Wanneer de gemeenteraad de aanbevelingen in die nota over neemt, willen B en W dat de extra kosten grotendeels door honden bezitters moeten worden opge- weinig beroep wordt gedaan op dat fonds. Het afgelopen jaar kregen slechts vier Wassenaarders een in cidentele bijdrage, bedoeld om de 'noodzakelijke kosten van bestaan te dekken'. Dat kostte de gemeente in totaal enkele duizenden gul dens, een beperkt percentage van de 40.000 gulden die begin vorig jaar genoemd werd bij de instelling van het fonds. Vandaar de beslis sing om te wachten tot het fonds is uitgeput. Het is dan vroeg genoeg voor nieuwe prioriteiten. Daarnaast bleek dat de gemeen telijke ijsbaan na jaren slapen defi- bracht. Ze vinden dat de vervuiler nitie wordt wegbezuinigd. Volgens moet betalen en staan op het stand punt dat bij heffingen en gerichte belastingen de gemaakte kosten helemaal vergoed moeten worden. Een caninette, ook wel kakkinet- wethouder Barning voldoet hij i melijk geenszins: "Het gaat om een moerassig gebied vol gasvorming, met alle gevolgen vandien voor het ijs. De kosten, onder meer voorver- 'Poelmeer' gaat reclame maken te genoemd, kost jaarlijks mini- lichting, wegen hier dan ook niet maal 75.000 gulden. De kosten personeel en onderhoud zijn daar bij inbegrepen. De hondenbelas ting brengt in 1988 110.000 gulden op en het lijkt er dan ook op dat de gemeente geld wil verdienen aan de houders van honden. Volgens de burgemeester is dat dat echter absoluut niet het geval. "We willen vooral een ontmoedi gingsbeleid voeren en een aantal maatregelen nemen ter bestrijding van de poep", aldus Schoute. "We willen stringenter optreden, mid delen aanschaffen en bekendheid geven aan onze inspanningen". Een extra politiesurveillance lijkt hem minder geslaagd. De kosten zouden niet tegen de baten opwe gen en de politie krijgt door de ex tra taken minder tijd om op te tre den tegen de échte overtredingen. Wel overwegen B en W een con trole aan huis. Twee jaar geleden liep een controleur tegen heel wat 'zwarte honden' op en stegen de opbrengsten met 30 procent, aldus C.P. Barning, de wethouder van fi nanciën en economische zaken. Een Wassenaarse hondenbezitter betaalt op dit moment 65 gulden voor de eerste hond, een kleine honderd gulden voor de tweede en nog weer meer voor de volgende honden. Na de aanpassingen moet voor de eerste hond ruim honderd gulden worden betaald en komt een tweede hond op 150 gulden of meer. Noodfonds Tijdens de persconferentie werd verder duidelijk dat de gemeente niet langer structureel geld opzij legt voor het noodfonds omdat er op tegen het resultaat". Beter schaatsen zou het zijn op het ter rein van Blauw-Zwart. OEGSTGEEST- Oegstgeest kwam zichzelf gisteravond tegen tijdens de jaarlijkse burgeravond die voor het eerst in de geschiedenis was gekoppeld aan de culturele manifestatie; een soort tweeluik dus in de aula van het Rijnlands Lyceum. Het verenigingsleven presenteerde zich aan den volke en onder motto Toon je Kunsten viel er op het culturele vlak ook van alles te beleven. De burgerinformatie-avond is al lang niet meer alleen voor nieuwe Oegstgeestenaren bedoeld, zo werd heel duidelijk. Nu nog iets anders verzinnen voor de te ambtelijke term burger- informatie-avond. (foto Henk Bouwman) OEGSTGEEST - Het buitenbad van het Oegstgeester zwembad complex Poelmeer blijft langer open dan oorspronkelijk was ge pland. Dit op uitdrukkelijk ver zoek van zo'n 50 abonnementen houders die als om hun smeekbede te ondersteunen handtekeningen hebben ingezameld. Poelmeer-bedrijfsleider Van der Bent vertelt dat het seizoen zo slecht is geweest dat "onze vaste klanten nauwelijks van hun abon nementen gebruik hebben kunnen maken". Overigens zijn ook kopers van dagkaarten nog van harte wel kom. Voor het openluchtbad had al op maandag 7 september jongstleden een punt achter dit seizoen moeten worden gezet. Het seizoen is ver lengd tot 27 september. Tot die tijd kunnen de zwemmers doorde weeks van zeven tot tien uur 's och tends het water in. Volgens Van der Bent heeft het groepje fanatie ke zwemmers geen hoge eisen ge steld met betrekking tot de water temperatuur. "Krijgen we alsnog een geweldige nazomer dan gaan we ook op zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag open". De bedrijfsleider bevestigt het vermoeden dat het langer open blijven de exploitatie van het bad niet ten goede komt. "Dit kost geld, ja. Anderzijds hopen we dat door deze geste houders van abonne menten. die volgens het KNMI de slechtste zomer sinds 1962 hebben meegemaakt, volgend jaar toch weer tot de aanschaf van een abon nement overgaan. Misschien wa ren we die mensen anders wel kwijt geweest". Van der Bent vertelt nog een an der Poelmeer-nieuwtje. Het bad heeft een bedrijf in de arm geno men dat acquisitie voor Poelmeer pleegt. Poelmeer wil namelijk ad verteerders in de gelegenheid stel len in het zwembad reclame te gaan maken. Van der Bent haast zich te zeggen dat het zeker niet de bedoeling is om "het hele bad vol te hangen". Voorlopig blijven de re clame-activiteiten beperkt tot een verlicht paneel in de entreehal. Be gin volgend jaar moet de actie gaan beginnen. Volgens Van der Bent zijn er allerlei regels opgesteld om wantoestanden te voorkomen. "Niet alle reclame kan. Een voor beeld van wat niet kan? Seks, drank en rookwaren". VOORSCHOTEN - Privatisering in de gezondheidszorg. Het lijkt een onderwerp vol ha ken en ogen en af en toe een proefballonnetje. Zo niet in Voorschoten. Daar hebben zeven zielknijpers het Hulpverlenings Collectief Voorschoten opgericht, bedoeld voor mensen in geestelijke nood. Anders dan het Regionaal Instituut voor de Geestelijke Gezondheids zorg (RIAGG), hebben zij geen wachtlijsten en kunnen de hulpzoekers ieder moment van de dag worden geholpen - door een persoon naar keuze. Burgemeester P.H. Schoute: ."Ontmoedigingsbeleid"... (archief- Boven een kantoorpand aan de drukke Leidseweg hebben de hulpverleners een grijs-witte etage met veel blankhout en een bielzen tafel. Maar op verzoek komen de hulpverleners ook bij de mensen thuis, houden ze spreekuur op an dere werkplekken of observeren en testen ze waar gewenst. Tele- foonbeantwoorders staan zo min mogelijk aan en ook tijdens de kor te vakantie staan medewerkers open voor mensen met individue le-, relatie-, gezins- of opvoedings problemen. door Paul van der Kooij De ingewonnen informatie komt niet automatisch bij allerlei (over heidsinstanties terecht, maar wordt omringd met de ethiek zoals een gemiddelde beroepsvereni ging die heeft. Voor de flexibiliteit, service en discretie moet de 'klant' wél betalen. Een bezoekje aan de etage komt de meeste hulpzoeken den te staan op gemiddeld twee procent van hun bruto-maandloon, een werkende scholier betaalt 25 gulden per keer terwijl een ander wel eens gratis heeft mogen over nachten bij een hulpverlener. Hij had geen overnachtingsadres en zag maar twee mogelijkheden: in kennelijke staat naar de Anonieme Alcoholisten of nuchter naar enige Voorschotense hulpverleners. Vergoeden Volgens het Hulpverlenerscol lectief zijn de tarieven aan de voor zichtige kant en gaat de prijs om hoog wanneer ziekenfondsen of verzekeringsmaatschappijen in springen. Het gebeurt niet al te vaak. Sommige verzekeraars ver goeden, anderen denken er niet over. Een ziekenfonds wilde in een geval een uitzondering maken. Haar psychiater had het goede re sultaat van een behandeling gezien en een arts onderstreepte die posi tieve indruk na gesprekken met hulpverleners. "Maar we mochten er geen conclusies aan verbinden en het was maar voor één bepaalde behandeling", zegt hulpverlener Iris Kooy een beetje bits. Haar collectief doet er alles aan ziekenfondsen tot andere gedach ten te brengen en verzekeringen te bewerken. Gelukje hierbij is dat de man van Iris een verzekeringskan toor runt in het pand waar ook het collectief zit. Wanneer er weer eens een verzekeringsagent langskomt, hoeft de hulpverlenende egaa slechts de trap af te dalen. De ver zekeringsagenten horen haar wat ongeduldig aan en zeggen maar al te vaak dat de RIAGG's nu juist zijn opgericht om de zaak overzich telijk en betaalbaar te houden. Nieuwe initiatieven passen niet zo in dat beeld. De hulpverleners hebben daar principieel moeite mee. Hun thera pieën zouden in korte tijd tot bete re resultaten leiden en werken dus eigenlijk besparend. Ook de bijko mende kosten zijn laag: het collec tief heeft geen uitgebreid apparaat, vergadert mondjesmaat en op de fles koffiemelk zit een rubberdop - tegen het verzuren. Geen wonder dat de dames en heren met grote belangstelling uit zien naar de uitwerking van de plannen van Dekker en zijn com- Klaverjassen Fanatieke klaverjassers kun nen vannacht hun hart ophalen in het Zoeterwouds café Land zicht aan de Verlaatweg. Daar wordt vanaf half zes vanavond een klaverjasnacht georgani seerd. Er worden acht ronden gespeeld. Voor de volhouders is er om twaalf uur een koud buf fet en rond vijf uur morgenoch tend wordt er een ontbijt geser veerd. Voor inlichtingen: tele foon 01715-1268. Leeskring K&O en Volksuniversiteit Wassenaar organiseren een leeskring moderne Nederlandse letterkunde. De. leeskring om vat acht bijeenkomsten waarop onder leiding van drs. D. Vooren over een boek wordt gediscussi eerd. Thema is dit jaar 'schrij vers van 1900 tot nu'. Men be gint op 23 september. Belang stellenden kunnen zich aanmel den bij K&O Leiden, Oude Vest 45, telefoon 071-141141. Orgelconcert zorgen aanstaande maandag het concert in de Voorschotense Dorpskerk. Medewerking aan dit orgel-beiaardconcert ver leent Anneke Jansen (clavecym- bel). Aanvang kwart voor acht 's avonds. Een kwartier eerder bestaat de mogelijkheid de to ren van de kerk te bezichtigen. Workshop De heer Corrie van Loon zal vanavond een workshop hou den in het Voorschotense Bondsgebouw, gelegen naast de katholieke kerk aan de Leidse weg. Van Loon is bekend als schrijver, leraar metafysica en geestelijk genezer, zo meldt de organisatie van de avond, de 'Omni-Science of Mind'. Dezer dagen komt een boek van Van Loon uit waarin hij beschrijft hoe belangrijk intuïtie in het dagelijks leven is en welke kracht gedachten hebben. Voor meer informatie: telefoon 05768-dl838. Expositie Tineke Spaan exposeert van af deze week in de Voorschoten se bibliotheek (Wijngaarden laan) haar beeldhouwwerk. Het gaat voornamelijk om beelden van hout, brons, gebakken leem en beton. Tineke Spaan, die haar opleiding kreeg aan de Haagse Koninklijke Academie voor Beeldende Kunst, streeft naar eenvoud en harmonie. De mens spreekt haar als thema voor haar werk het meeste aan. De expositie duurt tot en met 9 oktober en is tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek te zien. Poppentheater Het Voorschotens poppenthe ater 'Wellus Nietus' verzorgt ko mende woensdag, 16 september, een voorstelling die geschikt is voor kinderen vanaf drie jaar. Plaats van handeling is het the ater aan de Marijkelaan 4 in Voorschoten. Aanvang half drie. Centraal bij de voorstel ling van 'Het duinkonijn' staat Leonardo, een konijntje dat ver schrikkelijk graag wil vliegen. Reserveren kan via telefoon nummer 01717-8361. missie. De tekenen lijken goed. "Ik denk dat de overheid gemotiveerd is om te privatiseren", merkt hulp verlener Gerrit Kleywegt op. "De fundamenten beginnen nu al te tril len", zegt collega Neeltje Lanting optimistisch. De Voorschotenaren zijn klaar voor de strijd en voeren aan dat ze nu al een doorsnee van de bevol king trekken. De tarieven doen daar niets aan af. In sommige ge vallen werkt de financiële drempel zelfs verhelderend. "De cliënt is ge spitst op kwaliteit en vraagt zich steeds af: is het me dit waard?". Anderen hebben geen alternatie ven: deuren blijven voor hen geslo ten, wachttijden stapelen zich op. Collectief Anderhalf jaar geleden sloegen maatschappelijk werkster Neetje Lanting en pedagoge Iris Kooy de handen ineen. Ze konden, gezien hun leeftijd, moeilijk aan de bak komen en zaten met 'een brok on vrede'. Zo merkte uitzendkracht Neeltje bij een inrichting in de re gio dat mensen te veel uit hun sys teem worden gehaald: "Hulpverle ners praten te weinig, ze dienen vooral medicijnen toe en zetten te snel hersenonderzoeken in gang". Iris merkte dat collega-pedagogen te veel aandacht voor het kind - de patiënt - hadden en te weinig letten op het systeem waarin zo'n patiënt meedraaide, meestal het gezin. "Pas wanneer je dat er allemaal bijhaalt, kun je zien waarom een kind eruit flipt", aldus Iris. "Dege ne die lastig is, is vaak alleen maar een thermometer, niet direct een patiënt". Als een therapie een beet je werkt, neemt de assertiviteit toe, groeien communicatieregels, pra ten mensen tegen elkaar in plaats van over elkaar en verwoorden per sonen wat ze zijn en niet wat ze wil len zijn of denken te zijn. De hulpverleners zien ondertus sen de problemen eerder en geven aan hoe het gezin 'hulpkrachten kan formeren', zoals dat in welzijn- staal heet. "Een voorbeeld: als ie mand pleinvrees heeft, gaat een normale therapeut stapje voor stapje naar buiten. Wij laten ook de partner meelopen". De theorieën klikten, maar twee gelijkgestemden maken nog geen creatief collectief. Het zou toch jammer zijn wanneer ze cliënten zouden moeten weigeren omdat de benodigde kennis ontbreekt. En vervolgens strikten ze een tweede maatschappelijk werker (met Voortgezette Opleiding), een or thopedagoge en twee psychologen. De verschillende leden hebben vaak nog (bij)vakken afgerond en onderschrijven stuk voor stuk de weinig toegepaste gezinsfilosofie vol kreten als 'conflicten leiden tot heviger conflicten' en 'straf leidt tot verharding'. Afroepen Toch is die filosifie niet alleenza ligmakend: de hulpverleners zoe ken sémen naar eventuele aan- en toepassingen en de eigen ervarin gen (met gezinnen) en emoties wor den onvervaard in de groep ge gooid. Iris: "Vorige week nog zei ik tegen een cliënt dat hij me irriteer de. Het gooide de zaak helemaal open". De meesten beschouwen zich zelf als afroepkrachten, Neeltje, Iris en Gerrit niet. De dames willen graag full-time werken en Gerrit wacht op het moment dat hij zijn baan bij de HBO voor maatschap pelijk werk wat kan afbouwen om meer tijd te crëeren voor de collec tieve hulpverlening. Na tien jaar lesgeven, onder meer aan Neeltje, is wat voeling met de praktijk mooi meegenomen. Tijdens het gesprek blijkt echter steeds duidelijker dat de tijd voor afbouwen nog lang niet daar is. Na anderhalf jaar heeft het collectief nog slechts 11 tot 15 cliënten, zo ge ven de drie met tegenzin toe. Het gaat om mensen met relatie-pro blemen, kinderen vol schoolstress, vrouwen met een incest-geschiede- nis, een vrouw met seksuele pro blemen, twee mensen met zelf moord-neigingen een manisch-de- pressief persoon, een vrouw die in conflict is geraakt met haar werk gever en een annorexia nervosa-pa- tiënt. Daarnaast begeleiden ze het be drijfsmaatschappelijk werk van twee grote landelijke bedrijven en hopen ze ook uit die hoek op op drachten. Gerrit: "Zo'n bedrijf heeft vaak een afdeling, centraal in het land. Dat geeft problemen wan neer op een heel andere plaats in de knel zitten". Peiling Het blijkt een te wankele basis, zeker zolang er weinig aandacht blijft voor vrije intekengroepen en de assertiviteitsgroep, de groep voor ex-psychiatrische patiënten en de cursus 'Effectief omgaan met kinderen'. De dames en heren van het collectief zien het artikel in de ze krant dan ook als een peiling. Wanneer de reacties uitblijven, kunnen ze er misschien maar beter een punt achter zetten. "Je kunt er nu eenmaal niet te lang geld in blij ven steken", zegt Iris. Neeltje vindt het fijn ervaring te kunnen op doen en voor zichzelf bezig te zijn, maar acht vijf uur per week aan de voorzichtige kant. Gerrit onderschrijft dat hij alleen maar uit de kosten zou komen wan neer hij alle kilometers zou schrij ven en uren zou tellen. Toch waakt hij ervoor om het 'liefdewerk-oud papier' af te vallen. Liever wijst hij nog eens naar al diegenen die ver loren rondlopen in de hulpverle ningswereld. Het blijkt enorm in te slaan. Met de regelmatig van de klok vallen de dames terug op de psy chiatrische klinieken met karige maaltijden en de vele nullen op het rekest. Af en toe klinkt er iets door van "ze proberen het wel", "het wordt iets beter" en "de goede wer kers niet te na gesproken". Boven dien verklaart Neeltje dat in één ge val de hulpverleners Endegeest hebben ingeschakeld voor de me dicatie en er een positieve samen werking ontstond. Meestal is de toon wat harder en spuien de hulpverleners opruiende taal als: "ze zitten daar altijd maar te vergaderen", "het is een my thisch gebeuren, waar mensen overdonderd worden". En: "Er wordt over patiënten en familie heengelopen. Men is hautain". Neeltje: "We kregen hier vorige week iemand die vijf intakege sprekken had gevoerd en toen in een groep moest gaan zitten. Hij wilde dat niet, vond dat ook te lang duren en kwam toen hier". En zo zijn er meer afgeknapten. Andere klanten krijgen het tele foonnummer vari hun schoold ecaan, algemeen maatschappelijk werker of zagen een folder liggen bij bibliotheek of huisartsen. Mond- op mondreclame zou de rest moeten doen. Bij het Hulpverle ners Kollektief krijgt de cliënt meestal wat hij wil en wordt keer voor keer bepaald hoe de behande ling wordt voortgezet. Aan dwang doen de hulpverleners niet. al vin den niet alle partners de therapie altijd even plezierig. "Het is toch gatverdamme erg dat ik geld moet betalen om met je te lullen", zei on langs een vrouw krachtig. ...stuk van Nederland. Want waar iets te beleven valt, daar rijn wij. Met onze nieuwe promotiebus rijden wij dagelijks door de regio en bezoeken vroeg of laat ook uw woonplaats. Weet u het nog: Onze kleuren zijn blauw en geel. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11