VLEES-FEEST! DE LEIDSE VLEESHAL Bouwfonds in beklaagdenbank KK in de weer tegen vorm van colportage CONSUMENT1 DE GROENTEMAN Tandpasta schoonmaakmiddel 17,48 Kalfsriblappen kalfsborstlappen kalfsgehakt boterzachte biefstuk (paard) rundergehakt gehakt half-om m X°p*- Pelii WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 PAGINA 9 Het appelseizoen is weer aange broken, en als men daarvoor de juiste bronnen peiltvalt er over deze vrucht heel wat te weten. Appels zijn verreweg de belang rijkste fruitsoort van het noorde lijk halfrond. Het aantal produk- tiegebieden in ons land. is in- d rukwekkend: de kop van Noord- Hollandde Flevopolders, het ge bied ten zuiden van Utrecht, de Betuwe, Limburg en Zeeland ma ken van Nederland een topper op appelgebied. De opbrengst is gigantisch: per hectare wordt een gemiddelde van 25.000 kilo als gewoon be schouwd; er zijn grote teeltbe- drijven die de 60.000 kilo halen. Deze genoemde opbrengst hangt van velerlei factoren af. Een van de belangrijkste redenen van wel of geen grote oogst is de weersge steldheid. tijdens de bloesemtijd. Dit jaar bijvoorbeeld was het weer tijdens de appelbloesem niet goed, dus was de oogst niet te groot. Tijdens de perebloesem daarentegen was het prachtig weer, we verwachten dan ook dit jaar een 50 procent grotere pe- renoogst dan in 1986. Bewaartechniek Niet alle appels worden direct na de oogst op de markt gebracht. Door middel van goede bewaar technieken kunnen we vele appel rassen bewaren en zodoende nog in de winter en zelfs in het voor jaar eten. De moderne boomgaarden zien er lang niet meer zo uit als jaren geleden. Waren het toen allemaal grote statige fruitbomen, nu wor den de bomen veel kleiner gehou den. Deze techniek leidt er weer toe dat een goed gesnoeide boom meer appels kan geven en vergeet u ook het oogsten niet: gewoon staande bij de boom de appels plukken is stukken handiger dan moeizaam op een ladder te oog sten. De tegenwoordige appels staan hoog aangeschreven, ener zijds vanwege praktische eigen schappen zoals grote opbrengst, goede bewaartechnieken en niet te vergeten de smaak. Anderzijds is er een rassenaantal. Sommigen beweren dat er wel 20.000 verschillende soorten ap pels bestaan. Een hoewel dat mis schien ietwat overdreven is, wordt er nog altijd hard gewerkt aan het ontwikkelen van nog mooiere en vooral smakelijker exemplaren. Een goed voorbeeld hiervoor is de Elstar, een appel ras die in ons land is ontwikkeld - en zo'n ontwikkeltijd duurt wel 40 jaar - en nu reeds een van de toonaangevende rassen in ons appelseizoen. Als cultuurvrucht is de appel al heel lang bekend, zo blijkt uit vondsten uit Italië en Zwitser land, waar bij prehistorische paalwoningen resten zijn gevon den van gekweekte appels die al zo'n 4500 jaar geleden moeten zijn geteeld. Overigens wordt de vrucht een schat aan legendes en gezegden toegekend: zo is er na tuurlijk de appel van Eva, die van Willem Teil en het appeltje voor de dorst dat niet zo ver van de boom viel. Zelfs de menselijke omvang wordt vergeleken met dat van een (bolle) appel. Het maken van een keuze bij de groenteboer valt niet mee, er zijn zoveel soorten en ze zijn allemaal lekker. Vandaar een beslist niet volledig overzichtje van enkele appelrassen: Beboni, een flinke appel met een gestreepte helder rode blos op een gele schil; James Grieve, geel met rode strepen; Karmijn de Sonnaville, een geel rode appel met een tintelend fris se smaak; Jonagold, geel met ro de blos, zeer smakelijk vrucht vlees; Elstar, een sappige appel om zo uit 't vuistje te eten; Glos ter, groot, donkerrood, bijna paars van kleur en niet te verge ten de Golden Delicious, een flin ke goudgele appel. Vrijwel alle saladegroenten zijn op het moment goed te beta len. Alleen komkommers noteren wat hoger. Wat de vollegrondsgroenten betreft is er ook volop keus. Prei, waspeen, bospeen, bleekselderij, andijvie, sperziebonen en suiker- mais zijn goedkoop. Bovendien is er al weer een redelijke aanvoer van spruitkool. Bloemkool heeft echter duidelijk te lijden gehad van de vele regenval, zodat, van deze groente het aanbod beperkt is en de prijzen dientengevolge vrij hoog. Bij de pruimen worden nu de rassen Reine Claude d'Althans (een grote, rood-paarse vrucht) en Reine Victoria (langwerpig, rood van uiterlijk) belangrijk. De aanvoer hiervan zal de ko mende weken sterk toenemen. Bij de Hollandse appelen van de nieuwe oogst voeren de rassen James Grieve. Benoni, Discovery en Summerred de lijst aan. Bij de peren wordt de dienst uitge maakt door de Clapp's Favourite en de Triomphe de Vienne. De ap- pelprijzen liggen ongeveer gelijk aan die van vorig jaar, terwijl voor de peren aanmerkelijk min der betaald hoeft te worden. Dit zal voorlopig wel zo blijven, want er is een oogst voorspeld die ni<kit liefst de helft, gróter is dan vorig jaar. ERIC TRUFFINO Hypotheken deugden niet Welke eigenschappen de reclame de aangeboden tandpasta ook toe dicht, het komt op de eerste plaats aan op goed poetsen. Zelfs fluori de, hoe belangrijk ook, blijft niet meer dan een extra hulpmiddel. Fluoride zou volgens bepaalde on derzoekingen de gevallen van ca ries met 15 tot 35 procent vermin deren, andere studies noemen 50, 60 of nog meer procent. Waar de consument naar de me ning van Warentest, de Westduitse consumentenorganisatie, op moet letten is: - Middeltjes met grove bestand delen (tegen 'rokerstanden' of 'voor stralend wit') kan men beter niet gebruiken. Een zanderig ge voel in de mond betekent dat het. schuurmiddel niet zo goed ge schikt is voor de tanden. - Ook de scherpe middeltjes kun nen de tanden en kiezen aantasten. - De werking van de zogenaamde parelwit-makers heeft niets te ma ken met het schoonmaken van ie mands gebit. Veel artsen betwijfelen of tand pasta's en mondwater het tand vlees versterken of beschermen, zoals de reclame beweert. Als beste tandenborstel wordt aanbevolen: een met een korte bor- stelkop, van boven afgerond zodat het tandvlees niet kan beschadi gen. De haren moeten synthe- thisch (polyamide) zijn en dicht op elkaar staan. Zij mogen niet te hard en niet te zacht zijn. Een rechte steel wordt het beste geacht. Met gebogen stelen bereikt men wel goed de buitenkant, maar men kan er moeilijker de binnenkant mee poetsen. Elke twee tot drie maan den moet een nieuwe borstel wor den aangeschaft. Men kan er ook het tandvlees mee masseren. Elek trische borstels motiveren alleen tot poetsen, de schoonmaakproce dure en de tijd die men eraan be steedt blijven onveranderd. Mond- douches kunnen enkel 'grof vuil' verwijderen, aanslag niet en daar om kunnen ze nooit de borstel ver vangen. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft in een aantal gevallen klanten onvoldoende en wellicht misleidende informatie verstrekt over hypotheken. Dit blijkt uit een al jaren slepende zaak tussen het Bouwfonds en de Middelburger J. Thier. De zaak-Thier staat niet op zichzelf. De vereniging Eigen Huis en de Consumentenbond proberen al geruime tijd zonder resultaat met het Bouwfonds tot een vergelijk te komen over dezelfde affaire. Bij beide organisaties liggen dossiers van enige honderden gedupeerde bewoners van Bouwfonds-koopwoningen. NS-employee Thier kocht in 1981 een premiewoning van het Bouw fonds met bijbehorende hypo theek van 153.000 gulden. Na het eerste jaar van bewoning bleek de ze schuld ondanks de maandelijk se aflossingen te zijn opgelopen tot 163.000 gulden. De in de Bouw fonds-offerte voorgespiegelde maandlasten van 752 gulden be droegen in werkelijkheid 882 gul den. Noodgedwongen sloot Thier daarop zijn hypotheek over. Extra kosten: 20.000 gulden. Het Bouw fonds bood, nadat de deur er twee jaar lang was plat gelopen,een schadevergoeding van 750 gulden. Daarna schakelde Thier een advo caat in, die thans een rechtzaak te gen het Bouwfonds voorbereidt. Dat de hypotheekschuld hoger werd in plaats van lager is het ge volg van de verrekening van de te weinig betaalde bouwrente die de kopers tijdens de bouw van hun huizen moesten voldoen. Die rente werd tijdelijk, maar de gevolgen daarvan voor de latere betalingen werden bij Thier en bij de gevallen die bij Eigen Huis bekend zijn nooit duidelijk uitgelegd of rooskleuriger voorgesteld dan ze Het gebrek aan voorlichting en informatie heeft ertoe geleid dat minstens honderden gezinnen ver spreid over het land een premie koopwoning van het Bouwfonds kochten zonder te kunnen over zien welke financiële gevolgen dat zou hebben. Ambtenaar R.L. Adriaansen van de gemeente Mid delburg, die de gemeentegaranties behandelt, gaat nog een stapje ver der: "Ik geloof dat het Bouwfonds het allemaal mooier heeft voorge spiegeld dan het in werkelijkheid is. Ik heb de indruk dat het Bouw fonds die woningen kwijt moest en daarbij heel relevante gegevens heeft verzwegen". Overigens is het de gemeente Middelburg opgevallen dat niet al leen huishoudens met een Bouw fonds-hypotheek, maar ook die met een hypotheek van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) hun schuld zagen oplopen, variërend van 4.000 tot 14.000 gul den. In de wijk waar Thier woont, hebben zes gezinnen zo'n ABP-hy- potheek. De Stichting Selectieve Postrecla me moet haar afnemers, een kleine honderd bedrijven, verbieden om de gekochte gegevens van consu menten te gebruiken om zichzelf uit te nodigen voor een verkoopge sprek aan huis. Dit heeft de consu mentenorganisatie Konsumenten Kontakt (KK) geschreven aan het bestuur van de Stichting Selectie ve Postreclame. De stichting is een initiatief van Reader's Digest en PTT Post. KK zal er bij minister Smit- Kroes en de vaste Kamercommis sie van verkeer en waterstaat ver der op aandringen de PTT aan ban den te leggen wat betreft het com mercieel gebruik van adressenbe standen, zo maakte een woord voerder van KK bekend. De Stichting Selectieve Postre clame verzamelt adressen en gege vens van consumenten door mid del van een enquête. Die gegevens worden dan weer doorverkocht aan bedrijven, die daarmee de con sument direct met reclame kunnen benaderen. KK is in actie gekomen naar aan leiding van de werkwijze van Vic toria Vesta. De consument die op het enquêteformulier invult be langstelling te hebben voor verze keringen krijgt vervolgens een brief van Victoria Vesta waarin wordt aangekondigd dat er een af spraak zal worden gemaakt voor een bezoek aan huis. Overigens hoeft men natuurlijk geen afspraak te maken. De consumentenorganisatie heeft bezwaren tegen deze handel wijze omdat dit met postreclame volgens haar niets meer te maken heeft. Het is een uitnodiging tot colportage met de directe bedoe ling dat de consument een verzeke ring afsluit, zo meent KK. In de toelichtende tekst bij het enquêteformulier wordt met geen woord gerept over de mogelijkheid dat de consument die de vragen lijst invult door een bedrijf bena derd kan worden voor een af spraak thuis. Er wordt gesugge reerd dat de consument uitsluitend eenmalig per post wordt benaderd met reclame of een aanbieding. Als tegen de werkwijze van Victoria Vesta niet wordt opgetreden vreest KK dat ook andere bedrijven de consument thuis op gaan zoeken om hun produkten te slijten. Bij deodorant alleen letten op de prijzen De 15 deodorant-rollers die Waren- test, de Westduitse consumenten organisatie, heeft laten beproeven werken goed. Niet iedere deo kon elke dag in gelijke mate de transpiratiegeuren even lang verdrijven en bij de ene proefpersoon was de uitwerking sterker dan bij de andere. Het gaat alleen om rollers en niet om sprays. De proefpersonen konden de deodorants in het algemeen goed verdragen. Veel produkten beston den voor een groot deel uit alcohol die de huid kunnen irriteren, het geen enkele testers ondervonden. Warentest geeft het advies (dat op veel verpakkingen ten onrechte wordt gemist) deodorant niet on middellijk na het scheren te ge bruiken en ermee te stoppen wan neer de huid er overgevoelig voor blijkt te zijn. Van de onderzochte merken bleken enkele zeer goed en de andere goed te voldoen. De meeste merken zijn ook in Neder land verkrijgbaar. Voor de consu ment is het daarom zaak alleen op de prijzen te letten. aaaaflaa tjaa os msa OPENHAARDHOUT TE KOOP eiken, beuken, berken, esdoorn en drooghout. Gezaagd en gekloofd. Thuis gebracht95,- per kub. 02267-3101 1 kilo lange varkenshaas -. VLEESCENTRUM Koningstraat 70 Leiderdorp 071-895693 VERSE BRAADKIP KALKOEN OF KONIJN nü GOEDKOOP Kaïkoenfilet p/kg14,95 Kalkoendlj 2 kg"/ 9,95 TV-sticks 2 kg7,98 Kuikenlever p/kg./ 6,00 Kipkarbonade8,98 Malskfp7,98 V.d. Krogt Poelier, Oude Rijn 11, Leiden. Tel. 132510 Fil. in de Digros Langegrachl 3 te Leiden Iedere vrijdag op de weekmarkt te Voorhout. Katwijk, Noordzee- GELDIG t/m a.s. ZATERDAG heel kilo12,98 heel kilo10,98 heel kilo8,95 500 grf 6,95 heel kilo8,95 heel kilo6,95 Verder alles voor de barbecue. donderdag en vrijdagvoordeel 3 KILO MAGERE SPEKLAPPEN 18,-nu 10,- 3 KILO KUIKENBOUTEN of kippepoteni7,95nu 10,- 1 KILO MAGER NASI of BAMIVLEES 7,98nu 4,98 1 KILO MAGERE VARKENSLAPPEN 8,98nu 6,50 SLAGERIJ BOLLE Hogewoerd 37, Leiden tel. 071-122412 J.C. Oud Oude Herengracht 17, Leiden 071-121769 Aanbieding: 1 kilo magere speklappen5,50 Het lekkerste kattebrood DOKAT 2 pakkenvoor 4,95 DIERENZAAK ROBBERS, Haven 24 Een maand lang zó goedkoop!!! Wegens enorm sukses gaan wij door in alle BOUCHERIE-zaken met ons uitzonderlijke kwaliteitsvlees tegen te gekke prijzen. Kom profiteren! in Hoogvliet/Levendaal Hooftstraat Sassenheim mmmm Caravanbedrijf YPENBURG B.V. Brasserskade 221 2289 PA Rijswijk Afslag Delft Noord-Nootdorp Nieuwe caravans terug uit de verhuur 1300,- tot 1500,- korting Brood- en banketbakkerij J. NIEVAART Sumatraslraat 155 tel. 071-220895. WEEKREKLAME: 4 roomboter rondo's van 4,80voor 3,98 ZATERDAGREKLAME: alle slagroomgebakjes 1,50 per stuk De slager waar het gehakt zo lekker is. 1 kg rundergehakt... 9,98 250 gr. rookworst11,75 SLAGERIJ BORSJES f—Hans van Kleef- Zijleiland 1 (via Koggewal) Leiden (Merenwijk) 071-892867 Ook 's zondags geopend Opruiming In watersportkleding Jachtwerf Gebr. Visch c.v. Burg. Ketelaarstraat 19 Warmond tel. 01711-10300 1 Rlo 480 visboot 'met 20 pk Yamaha gebruikte motorf 13.950,- Voor meer occasions zie onze advertentie a.s. vrijdag Lekker de goedkoopste KOREVAARSTRAAT 4. LEIDEN. TEL. 071-140011 's Maandags vanaf 13.00 uur geopend.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9