Minima steeds meer een onderklasse Banken lijden geen schade De bankservice van de BBL kent geen grenzen. 'Onafhankelijk voorzitter betrekken bij cao-overleg' Hoger salaris bepleit bij de belastingdienst De Koning: bij sociale zaken geen ontslagen Schuldeisers Bredero met lege handen I De BBL denkt aan u... WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 Onderzoek in 30 gemeenten DEN HAAG (GPD/ANP) - Een kwart van de mensen die van een minimumuitkering moe ten leven, houdt na aftrek van vaste lasten niet meer over dan 500 gulden per maand. Van dat bedrag moeten voeding, kleding en schoeisel worden betaald en zaken als telefoon kosten, abonnementen, contributies, vervoer en de schoolbijdragen. Bovendien moet van dit geld worden gespaard voor onvoorziene uitgave. In deze groep bevinden zich bijna de helft van de jongere alleenstaan den, één op de drie oudere alleen staanden en één op de vijf een-ou der gezinnen. De bezuinigingen en de stijgende kosten, zoals de woon lasten, hebben grote gevolgen voor de koopkracht van de minima. Ter wijl de economie aantrekt, is de koopkracht van deze groep sinds 1980 met 15 procent gedaald. Uit zicht op positieverbetering is er nauwelijks, onder meer door het ontbreken van elk perspectief op werk. Dit blijkt uit een onderzoek naar de financiële positie van de men sen met een minimum-uitkering door de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in Rotterdam. Het onderzoek, in opdracht van Divo- sa, de Vereniging van Directeuren van Sociale Diensten, strekte zich uit onder ongeveer 2000 huishou dens in dertig gemeenten. Dit on derzoek, 'De balans, driejaar later', is het uitgebreide vervolg op het in 1984 verschenen geruchtmakende onderzoek 'Minima zonder Marge'. Daaraan werkten tien gemeenten Het sociaal isolement van de on derzochte huishoudens neemt toe. Mensen op het niveau van het soci ale minimum dreigen steeds meer tot de 'onderklasse' in onze samen leving te gaan behoren. De gemid delde woonlasten eisen voor de on derzochte huishoudens 40 procent van hun inkomen op. Een aantal huishoudens zegt dat ze op voe ding, kleding of energie niet verder kunnen of willen bezuinigen. Voor hen is de grens bereikt. Mocht hun budget nog krapper worden, dan zullen ze zoeken naar andere mid delen om de tering naar de nering te zetten. Dat kan zijn het maken van meer schulden, het niet meer betalen van de huur, gas of licht of acties die op gespannen voet staan met de regels. Eén op dé drie huishoudens, vooral jongere alleenstaanden en huishoudens met kinderen, is geen lid meer van een vereniging of een andere organisatie. Uit dit onder zoek blijkt verder dat, in vergelij king met het onderzoek uit 1984, minder geld wordt besteed aan deelname aan het maatschappelijk verkeer. Krant, televisie of telefoon zijn vaker de deur uit dan in het eerste onderzoek van de Rotter damse GSD bleek. De onderzoekers stellen vast dat de minima een grote kans lopen in een onoplosbare wirwar van schul den te verzeilen. Elke maand weer speelt de vraag of men zonder kleerscheuren het eind van de maand haalt. Velen lukt dat niet meer. Het is geen levensbedreigen de armoede maar in vergelijking met de sociale omgeving is het bit ter, aldus de onderzoekers. De gemeentebesturen van de dertig betrokken gemeenten vra gen na dit onderzoek het kabinet onder meer de woonlasten niet ver der te laten stijgen. De gemeenten willen ook een nieuw werkgelegen heidsbeleid met extra banen in col lectieve en particuliere sector. Ver der willen zij versoepeling van de mogelijkheden om te studeren en om te werken met een uitkering, la ge kosten voor onderwijs en scho ling en voor sociaal-culturele voor zieningen. Tenslotte vinden zij dat de inko menspositie van alleenstaanden en eénouder-gezinnen moet verbete ren door een hogere uitkering. Uit het onderzoek blijkt dat vooral de ze huishoudens er het slechtste voorstaan, aldus de dertig gemeen tebesturen. HILVERSUM - Toen het laatste cao-conflict in de haven van Rot terdam muurvast zat, zag de hoofd redacteur van het Vrije Volk een gaatje. Hij bracht de partijen in het Delftse stadhuis om de tafel en pro beerde vakbonden en werkgevers weer aan het praten te krijgen. Niet door inhoudelijk meteen spijkers met koppen te slaan, maar door al lereerst te pogen de verziekte ver houdingen te verbeteren. En die aanpak leidde uiteindelijk tot een voor beide partijen aanvaardbaar akkoord. door Jaap Lodewijks Voor een dergelijke aanpak bij toekomstige cao-conflicten breekt de jurist C.J. Loonstra een lans in zijn proefschrift getiteld 'Derden- interventie bij cao-onderhandelin gen'. Loonstra wil de vakbonden niet het in het Europees recht vastge legde recht op collectieve actie ont nemen, maar hij meent dat met een dergelijke nieuwe aanpak veel maatschappelijke ellende kan wor den voorkomen. Morgen promo veert de inwoner van Gouda aan de Rijksuniversiteit van Utrecht op dit onderwerp. Jaarlijks worden in Nederland zo'n 700 cao's afgesloten. Voor een belangrijk deel lukt het werk nemers en werkgevers om in goed overleg een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst af te sluiten, maar in een aantal gevallen breekt er uiteindelijk een conflict uit. Dat gebeurde in het recente verleden in de haven, in de zuivel, bij de ambte naren en in het wegvervoer. De bonden gaan staken en de werkge vers lopen naar de rechter om die actie te verbieden. Andere mogelijkheden om het conflict te beëindigen zijn het in roepen van een bemiddelaar of het vragen van arbitrage. Vooral het laatste is niet zo erg populair, om dat de cao-partijen de macht feite lijk uit handen geven aan een der de. die uiteindelijk de knoop door hakt. Loonstra komt in zijn proef schrift met ideeën om de strijden de partijen tot elkaar te brengen. Hij baseert die onderzoek dat hij heeft gedaan in Zweden, Engeland en de Verenigde Staten. Belang rijkste voorstel is de inschakeling van een wat Loonstra 'een proces begeleider' noemt. "Iemand die zich niet in eerste instantie met het conflict als zodanig bemoeit, maar probeert de partijen te dwingen naar elkaar te luisteren". "Vaak zitten er veel irrationele elementen in dat overleg. Men wil elkaar verkeerd begrijpen, men is boos op elkaar. Een proces-begelei der kan dit soort zaken wegnemen. In Zweden zijn daar heel erg goede ervaringen mee. Daar vindt elk cao-overleg plaats onder leiding van een onafhankelijke voorzitter, die de onderhandelingen bege leidt. Het voorbeeld van Gerard Krul past daar uitstekend in. In te genstelling tot zijn voorgangers ging hij niet inhoudelijk op het conflict in. Het ging hem om de sfeer er omheen, die verziekt was". Met nadruk stelt hij in zijn proef schrift dat hij er op dit moment op tegen is om vaste commissies of personen voor dit werk te kiezen. Hij wil het voorlopig van het mo ment aflaten hangen, welke derde de twistende partijen aan hun tafel willen uitnodigen. Op die manier kan ervaring worden opgedaan met deze vorm van openbreken van vastgelopen cao-overleg. De voorstellen van Loonstra worden door het FNV niet bij voor baat. afgewezen. De jurist van het FNV, W. van der Veen, die gisteren bij de presentatie van het proef schrift aanwezig was, benadrukte sterk de vrijwilligheid van de komst van een derde man bij het cao-overleg. Hij wees daarbij op de ervaringen in de bouw en de agrari sche sector, die al jaren met onaf hankelijke voorzitters bij cao-over leg werken. Volgens Loonstra zal veel afhan gen van de toekomstige ontwikke ling van de arbeidsverhoudingen of zijn idee ingang zal doen vinden. Belangrijk daarbij is volgens hem ook, dat de overheid een juiste po sitie inneemt. "De overheid moet terughoudend zyn in de regelge ving, maar meer moeten proberen om goede randvoorwaarden te scheppen om de dialoog tussen werkgevers en werknemers te ver stevigen", aldus Loonstra. Benzine De prijzen van superbenzine, eu rosuper loodvrij en normaal wor den morgen met twee cent ver laagd. De meest voorkomende prij zen aan de zelftankpomp zijn dan voor super 158 cent, euro super 156 en normaal 154 cent. Diesel wordt; één cent goedkoper en komt op. 86,4 cent. Ubbink Ubbink, fabrikant van kunststof bouwprodukten en tuinartikelen, heeft in het eerste halfjaar van 1987 een nettowinst behaald van 850.000 gulden Dat is belangrijk meer dan in de vergelijkbare periode in 1986, toen de onderneming 100.000 gul den netto overhield. De winststij ging is mede te danken aan een for se daling van de rentelasten. Furness Furness heeft de eerste helft van dit jaar afgesloten met een verlies van 2,9 miljoen tegen 1,3 miljoen gulden in dezelfde periode van 1986. Het bedrijf verwacht in het tweede halfjaar een verbetering ten opzichte van de eerste zes maan den, waarbij men er echter van uit gaat dat het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening nog niet posi tief zal zijn. IBB-Kondor De nettowinst van IBB-Kondor (bouw) is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezëlfde pe riode van 1986 gedaald van 1,4 mil joen tot 1,1 miljoen gulden. Als re denen noemt het bedrijf de langdu- ïige winterperiode, hogere huis vestingskosten en afschrijvingen, lagere renteopbrengsten op liquide middelen en een gestegen belas tingdruk door de verlaagde vermo gensaftrek. FGH Het resultaat van de FGH Hypo theekbank, onderdeel van het ver zekeringsconcern Aegon, heeft in de eerste helft van dit jaar een keer ten goede genomen. De nettowinst bedroeg 11,5 miljoen tegen 4,5 mil joen gulden over de eerste zes maanden van 1986. 'Voor geheel 1987 wordt een nettowinst ver wacht die in overeenstemming is met de uitkomst over het eerste halfjaar, zo heeft FGH dinsdag meegedeeld. Olieprijs gaat flink omlaag NEW YORK (UPI) - De olie prijzen zijn gisteren fors ge daald als gevolg van speculatie over vrede in het Golf-gebied en berichten over de overpro- duktie van de OPEC (Organisa tie van Olie Exporterende Lan den). Dubai Light, de meest verhandelde oliesoort uit het Midden-Oosten, noteerde giste ren 16,60 dollar per vat (van 159 liter), vijftig cent minder dan de dag ervoor. Noordzee-olie uit het veld Brent ging in Londen eveneens vijftig cent omlaag tot 17,55 dollar per vat. De aangekondigde vredes missie van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, heeft geleid tot speculaties dat de tanker-oorlog tussen Iran en Irak spoedig kan worden beëin digd. "Wanneer Iran en Irak een staakt het vuren overeen komen, zal de olieproduktie in beide landen toenemen en groeit het aanbod van olie ver der", aldus een handelaar in New York. DEN HAAG (ANP) Minister De Koning (sociale zaken) denkt dat de afslankingsoperatie op het de partement van sociale zaken zo goed als zonder ontslagen kan ver lopen. Toch kon hij de vaste ka mercommissie voor sociale zaken gisteren niet de garantie geven dat in de periode 1988-1990 geen enke le ambtenaar slachtoffer van de af slanking zal worden. De operatie is tot nu toe alleen voor de jaren 1987 en 1988 in beeld gebracht. Voor de jaren daarna staat nog niets vast. De minister van sociale zaken baseert zijn optimisme op het per soneelsverloop op zijn departe ment, dat gemiddeld zeven procent bedraagt. Voor de jaren 1987 en 1988 zal de afslanking betrekking hebben op 758 arbeidsplaatsen, 5,69 procent van het totaal van 13.355 ambtenaren. Allereerst wordt geprobeerd ambtenaren binnen het eigen de partement te herplaatsen. De Rijkspsychologische Dienst be middelt voorts tussen de departe menten. Voor het beleid ter onder steuning van de afslanking heeft De Koning voor de twee eerderge noemde jaren 4,5 miljoen gulden beschikbaar. Deze pot gaat hoofd zakelijk op aan om-, her- en bij scholing. Minister De Koning voorziet geen bijzondere groei in het ge bruik van uitzendkrachten als ge volg van de afslanking. "We zoeken het in de reserve aan bestaande va catures". De Koning wil verder vooral au- tomatiseringswerk uitbesteden. Het is, aldus de minister, voordeli ger het computerwerk te laten uit voeren door daartoe gespeciali seerde externe organisaties. "Een departement zal zich wel drie keer moeten bedenken alvorens een ei gen computercentrum op te zet ten". Niet voorkomen zal kunnen wor den dat op bepaalde punten een vermindering van dienstverlening plaatsvindt. De Koning waar schuwde de kamercommissie er voor zuinig te zijn met het stellen van vragen en het aandringen op nota's. FRANKFURT - In de Duitse stad Frankfurt begint morgen de jaarlijkse autotentoonstel ling. De Franse autofabrikant Peugeot laat er onder meer de futuristische ontwerpstudie 'Proxima' zien. Dollar stabiel AMSTERDAM (ANP/RtrAJCN) - Massale aankopen door centrale banken hebben gisteren voorko men dat de dollar onder de twee gulden zou duiken. In Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 2,0190 gulden te gen 2,0180 gulden op maandag. De slotkoers bedroeg 2,0185 gulden. De Nederlandse banken hebben hun advieskoersen gehandhaafd op 1,96 gulden bij aankoop van dol lars en 2,08 gulden bij verkoop. De dollarkoers stond gisteren op de wisselmarkten nog steeds onder druk. Eind deze week worden nieuwe, ongunstige Amerikaanse handelscijfers over juli verwacht. DEN HAAG (ANP) - De overheid moet de salarissen van inspecteurs en accountants bij de belasting dienst flink verhogen om hen te kunnen behouden. Dat vinden de acht regionale directeuren van 's Rijksbelastingen. Zij komen tot die conclusie na bespreking van een rapport over de uittocht van belastingpersoneel dat is opgesteld door een ambtelij ke werkgroep en door staatssecre taris Koning (financiën) gisteren naar de Kamer is gestuurd. Het probleem is niet nieuw. On der meer de centrale voor middel bare en hogere ambtenaren CMHA heeft veelvuldig de aandacht op de uittocht bij de belastingen geves tigd. Uit het rapport van de werk groep 'Exodus' komen nog meer factoren naar voren dan de salari ëring en (afwezige) secundaire ar beidsvoorwaarden als oorzaken van de uittocht. Ook ontevreden heid over de kwaliteit van het werk ('de belastingwetgeving is onuit voerbaar'), ontevredenheid met de werksituatie en het ontbreken van carrièreperspectief worden ge noemd. De top van de belastingin specties houdt het echter voorna melijk op de beloning. „Het be drijfsleven overbiedt enorm," con stateren de directeuren. De concurrentie speelt het sterkst bij de accountants, waar het verloop boven dat van het gemid delde van de totale overheid ligt. Tot op heden vetrokken dit jaar 46 van de 1078 accountants. Het aan tal inspecteurs dat naar het be drijfsleven trok ligt op 39. Vooral inspecteurs vennootschapsbelas ting hielden het voor gezien bij de overheid. Probleem is niet alleen dat het moeilijk is om nieuwe mensen te krijgen; ze moeten ook worden op geleid. Aangezien dat vaak langere tijd vergt, is er sprake van een te kort aan ervaren mensen bij de be lastingdienst, aldus de werkgroep 'Exodus'. De werkgroep pleit voor het meer in overeenstemming brengen van prestaties en beloning (hogere inschaling) en voor een be tere afstemming van betaling en marktwaarde, bij voorbeeld door extra toeslagen. Handel Japan- EG steeds beter TOKIO (Rtr) - De handelsbetrek kingen tussen de Europese Ge meenschap en Japan lijken wat te verbeteren. Willy de Clercq, lid van de Europese Commissie en belast met buitenlandse betrekkingen, heeft gisteren in Tokio gezegd hier over uiterst verheugd over te zijn. Niettemin overhandigde De Clercq premier Nakasone een ongewijzig de lijst met EG-wensen, waaronder een betere toegang tot de Japanse markt. In de eerste zeven maanden van dit jaar is de EG-uitvoer naar Japan 10,2 procent groter geweest dan in dezelfde periode van vorig jaar. Ja pan exporteerde slechts 5,7 pro cent meer naar de gemeenschap. Toch groeide het Japanse over schot in de handel met de EG nog wel met 2,4 procent. In 1986 be droeg het Japanse overschot 21,4 miljard dollar. Nakasone heeft De Clercq be loofd door te gaan met de pogingen om het overschot op de Japanse handelsbalans te verkleinen. De EG gaat de laatste tijd wat strenger te werk tegen Japanse bedrijven die pogen hun marktaandeel in de EG te vergroten. ADVERTENTIE UTRECHT Alleen de banken die betrokken zijn bij de Verenigde Bouwbedrijven Bredero (VBB) zullen het faillissement van dit concern zonder kleerscheuren doorstaan. Het bankenconsortium onder leiding van de ABN had 250 miljoen gulden uitstaan bij VBB, maar heeft zulke harde garantie-, (als de schulden niet worden vol daan krijgen zij de VBB-bezittin- gen) bedongen dat dit bedrag vrij wel tot de laatste cent kan worden terugbetaald. Voor de overige schuldeisers, die in totaal minstens 100 miljoen gulden te goed hebben van VBB, valt er daarna waar schijnlijk niets meer te halen. door Raymond Peil De aftakeling van het Bredero- concern, dat eind juni uitstel van betaling aanvroeg, heeft zich se dert die tijd in hoog tempo voltrok ken. De 14 gezonde Bredero-bedrij- ven zijn in de Geldens Groep B.V. zijn ondergebracht. Deze Geldens Groep, die ongeveer 1900 werkne mers telt, heeft een eigen financie ring. De ellende begon toen Bredero- dochter Breevast in september vo rig jaar een verlies over de eerste helft van 1986 bekendmaakte van 19 miljoen gulden. VBB, die een belang van 36,7 procent in Bree vast had, werd hierdoor meege sleept en kwam met 4 miljoen gul den verlies uit de bus. In november vorig jaar werden verwachte jaar verliezen tot 70 miljoen gulden be kendgemaakt. De Bredero-topmensen Feddes, In 't Veld en Zaat moesten het veld Oud-Hoogovensman Mat- thijsen Gerst werd aangetrokken om puin te ruimen. Toen was al duidelijk dat de nettowinsten over 1985 van respectievelijk 8,2 miljoen en 9 miljoen gulden voor Breevast en VBB nooit meer zouden worden geëvenaard. Uitverkoop Volgens de voorlopige jaarreke ning van VBB over 1986 vermin derde het eigen vermogen in 1986 van 168 miljoen tot 53 miljoen gul den. Dat kwam vooral door de uit verkoop die het bankenconsorti um hield om wat terug te zien van de 250 miljoen schuld. De op brengst van de verkoop van bouw materialen-fabrikant Redland Bre dero (99 miljoen gulden) en de Brit se vastgoedmaatschappij Bredero Properties (46 miljoen) verdween rechtstreeks in de kassen van ABN, Crédit Lyonnais, Paribas en de Nationale Investeringsbank. Eind 1986 hadden de banken nog 105 miljoen gulden te goed uit het sterfhuis. De Geldens-bedrijven namen een schuld van 50 miljoen mee, zodat uiteindelijk 55 miljoen nog moet worden betaald. Als on derpand voor deze schuld dienen alle aandelen en onroerend goed van Geldens, zodat de banken zichtbaar aan alle kanten zijn inge dekt. Bewindvoerders verwachten dat de Geldens-bedrijven binnen vier jaar kunnen worden verkocht. Van de andere Bredero-bedrij- ven is niet veel te verwachten. Bre dero International (BI) lijdt onder het gebrek aan financiële armslag bij de niet-Geldens bedrijven. Bre dero Price (de pijpbekledingsdivi- sie) zag door de financiële proble men een belangrijk krediet van de Amerikaanse bank Manufacturers Hanover Trust verloren gaan en probeert allereerst in leven te blij- Onderzoek In België bezit VBB een Belgi sche vennootschap, Bredero Vast Bezit Breevast, die voor de helft ei genares is van Belgische vennoot schappen op gebieden van aanne ming, projectontwikkeling en in genieursactiviteiten. Deze maat schappijen zijn winstgevend. Ge streefd wordt naar verkoop. Van het netto-resultaat moet VBB ech ter eerst een lening terugbetalen. In Duitsland heeft VBB een dochter, waaronder voornamelijk projectontwikkelingsmaatschap pijen fungeren. Door een lening van minstens 50 miljoen mark waarvoor dit bedrijf opdraait valt er hier evenmin veel te verwach ten. Vandaag heeft de Utrechtse rechtbank het faillissement van VBB uitgesproken. Daarmee is de kous nog niet af. In hun verslag kondigen de bewindvoerders mr. W. Bekkers, mr. W. Küh en mr. A. Voute een diepgaand onderzoek aan naar de handelwijze van het bankenconsortium. De vraag is of vooral of de verworven garanties voor de schulden van 250 miljoen gulden rechtmatig waren. Mr. E. Bloembergen, voorzitter van de Stichting Administratie kantoor van aandelen VBB (in het bezit van 75 procent van de aande len), heeft aangekondigd een ver zoek aan de Ondernemingskamer om een enquête in te stellen door te zetten. Bloembergen acht het goed denkbaar dat er fouten of wanbe leid aan het licht komen en op grond daarvan de aandeelhouders kunnen proberen een deel van hun verlies op de banken te verhalen. T7 en bankrelatie in België -'—'Vlakbij. Geen gek idee. De zekerheid dat alles binnenka mers blijft, want uw geldzaken gaan niemand anders aan. De BBL is de tweede Belgische grootbank. Met een full-service die kan bogen op jarenlange internationale ervaring en dyna misch vakmanschap. op korte of lange termijn, vermogensbeheer, een spaarrekening of gewoon een advies, onze service kent geen grenzen. Kom ons eens opzoeken. Dan merkt u meteen dat een bezoek aan België niet alleen prettig maar ook voordelig kan zijn. In de zowat 1000 BBL-Kan toren zal men u graag alles vertel len over de voordelen van een bankrekening in België. U kunt ons ook opbellen op het nummer 09/32/3/224.26.05 of 09/32/2/517.31.37.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7