Geen verbod op gebruik fosfaat 'Ik geloof nu pas dat ik ben' Wageningse gynaecologen vechten abortusverbod aan Toch nieuw onderzoek naar Zaandamse paskamermoord BONBONNERIE Klaas de Jonge zet weer voet op Nederlandse bodem WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 PAGINA 3 Heffing moet produkt minder aantrekkelijk maken DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Nijpels (milieube heer) voelt wel iets voor de suggestie van CDA en WD om een heffing op wasmid delen met fosfaat in te voe ren in plaats van een ver bod. Nijpels heeft een fos faatverbod aangekondigd per 1 januari volgend jaar, maar toonde zich bereid het voorstel voor een heffing te bestuderen. De heffing moet consumenten er- toe bewegen te kiezen voor een (goedkoper) wasmiddei zonder de ze optische witmaker. De rege ringsfracties verwachten dat de fa brikanten dan noodgedwongen 'Rechter geen stakingsbreker' DEN HAAG (ANP) - Voorzitter Fliek van de Nederlandse vereni ging voor rechtspraak is het perti nent oneens met de suggestie in vakbondskringen dat de rechters in Nederland een eigen rol spelen als stakingsbreker. Voor de KRO- radio zei hij gisteren niemand, ook de FNV niet, het recht te willen ontzeggen opmerkingen hierover te maken. Hij is het er echter niet mee eens, als dat de kant opgaat van verwijten aan of suggesties over rechters die het stakingsmid del goed- of afkeuren. Fliek, president van de recht bank in Zwolle, wijst erop dat als een partij in een staking een rech ter om een oordeel vraagt, deze bei de partijen hoort en steeds op nieuw beziet of de grenzen van het geschreven en ongeschreven recht overschreden zijn. "Dat geldt voor het eigendomsrecht, dat geldt ook voor het stakingsrecht", aldus Fliek. "Hij doet dat aan de hand van de rechtsregels en niet aan de hand van de toevallige wijze waar op zijn pet staat." Als de rechter oordeelt dat acties moeten worden afgebroken kan dat wel te maken hebben met de aard van de actie, maar nooit met de persoon van de rechter, aldus Fliek. Hij noemt de conclusies en suggesties ook daarom wat mislei dend omdat 'het natuurlijk ook niet waar is dat altijd de rechter el ke staking maar verbiedt'. Ontslag PSP-kamerlid Van Es wil van minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) het naadje van de kous weten over de wijze waarop met diens geschorste direc teur sociale verzekeringen L. Voogd overeenstemming is bereikt over zijn eervolle ontslag per 1 mei 1988. Van Es wil weten hoeveel ver lofdagen Voogd binnen welke tijdspanne heeft opgebouwd, wel ke consequenties het begrip "eer vol ontslag" heeft voor zijn aan spraken op sociale zekerheid en of er sprake is van een gouden hand druk. Bacterie Zeker 48 bewoners van het Insti tuut voor Epilepsiebestrijding Meer en Bos in Heemstede en Haarlemmermeer zijn eind vorige week besmet geraakt met de shi- gella-bacterie. De besmetting is vermoedelijk veroorzaakt door voedselvergiftiging. De besmette bewoners hebben last van diarree, braakneigingen en hoge koorts. De keuringsdienst van waren heeft een onderzoek ingesteld. Chips In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is vlak onder de huid van enkele fazanten, een slang en twee Przewalski-paarden een chip inge plant. Het is een proef die is be doeld om na te gaan of de dieren zo sneller en gemakkelijker zijn te herkennen. Omdat een zendertje is ingebouwd, kan de chip bovendien bij eventuele diefstal van het dier uit de dierentuin een handje hel pen bij de opsporing. De slechts 2 millimeter grote chips zijn via een injectienaald bij de dieren inge bracht. Schorsing De Roermondse advocaat mr. Baruch Moszkowicz is opnieuw ge schorst. Volgens de raad van toe zicht heeft hij bij twee cliënten te hoge declaraties ingediend. De schorsing duurt 22 dagen. Mr. Moszkowicz heeft beroep aangete kend tegen zijn schorsing. Hij vindt dat de deken van de orde van advocaten in Roermond hem zo snel mogelijk wil zien verdwijnen en hem daarom niet objectief zou behandelen. zullen omschakelen op milieu vriendelijker produkten. De fosfaten in wasmiddelen ver oorzaken in het oppervlaktewater een enorme algengroei, waardoor het watermilieu verstikt. Al meer dan tien jaar wordt gesproken over de nadelige gevolgen van fosfaat houdend waspoeder, zonder dat ooit een knoop is doorgehakt. Minister Nijpels wil per 1 januari 1988 een verbod op fosfaten in was middelen, omdat voldoende alter natieven beschikbaar zijn. Hij on dervindt echter sterke weerstand van de fabrikanten. Om die reden stelden CDA en WD gisteren in de Tweede Kamer voor om een heffing te leggen op fosfaathou dend wasmiddelen. De PPR steunt de invoering van een heffing. Liever heeft deze frac tie een verbod op het gebruik van fosfaten. PvdA, D66 en PSP willen een verbod. "Als het doel is te ko men tot een totale vervanging van deze wasmiddelen, dan heeft een heffing minder zin dan een ver bod", zei PSP-woordvoerster Van Es. PvdA en D66 vroegen de minis ter wel om een regulerende heffing op het gebruik van chloorfluor koolwaterstoffen (cfk) die de ozon laag aantasten. De stoffen worden gebruikt in spuitbussen als drijf- gas en in isolatiemateriaal als piep schuim. De opbrengst van de hef fing op cfk's kan worden gebruikt voor het onderzoek naar alternatie ven voor cfk's in piepschum en vriesinstallaties. D66 is wel voor een verbod van cfk in spuitbussen, omdat daarvoor wel voldoende an dere mogeljkheden aanwezig zijn. Een voorstel van minister Nij pels om een heffing te leggen op ongelode normale benzine tenein de het gebruik van Eurosuper te stimuleren stuitte op weerstand bij CDA en WD. Dat is unfair tegen over de automobilist die een auto met "schone" motor heeft aange schaft, aldus de partijen. AMSTERDAM (ANP) - De 35-jari- ge Zaandammer die tot 12 jaar cel veroordeeld wegens de 'paskamer- moord' op de 21-jarige Sandra van Raalten in 1984. is onschuldig. De echte moordenaar loopt nog vrij rond en het gevaar is levensgroot dat hij getuigen, die alsnog belas tende verklaringen kunnen afleg gen, zal vermoorden. Dat betoogde gisteren advocaat Doedens bij het gerechtshof in Amsterdam, "waar het hoger be roep werd behandeld. De waslijst van bijna 60 getuigen die de raads man wil laten horen om de on schuld van zijn cliënt te bewijzen, deed het hof besluiten de zaak te rug te verwijzen naar de rechter commissaris. Deze moet de zaak opnieuw onderzoeken en daarbij vooral letten op de rol van mogelij ke andere verdachten in de zaak. Ook moet het bewijsmateriaal te gen de verdachte onder de loep ge nomen worden. Sandra van Raalten werd op 30 november 1984 in de boetiek waar zij werkte in Zaandam door een klant dood aangetroffen in de pas kamer. Het meisje was gekneveld en geboeid en haar keel was door gesneden. In het vonnis van de Haarlemse rechtbank, die de Zaan dammer na een eis van 8 jaar tot 12 jaar cel veroordeelde, werd ver band gelegd tussen sadomasochis me (SM) en de dood van Sandra. De dood zou het gevolg zijn ge- weest van een uit de hand gelopen SM-spelletje. Bijna twee jaar lang na het dra ma bleef er onzekerheid over de dader. Tot in oktober vorig jaar in eens de 35-jarige Zaandammer werd aangehouden nadat diens ex- vrouw de politie verteld had dat het mes waarmee Sandra gedood werd, bij haar sindsdien uit de keu ken verdwenen was. Dit mes overi gens is nooit gevonden. Bij het onderzoek en de veroor deling speelde het messenverhaal wel een rol, maar ook bleek de ver dachte details te kennen die vol gens de rechtbank alleen de dader kon weten. Twee sorteerproeven van een politiehond tenslotte, waarbij de man twee jaar na dato werd 'aangewezen' als dader, zorg den voor de veroordeling. Geloofwaardig Advocaat Doedens trok alle be wijsmateriaal in twijfel. "Wie is bij voorbeeld de ex-vrouw van mijn cliënt? Waarom vertelt zij na twee jaar pas een verhaal over een ver dwenen mes?", zo vraagt Doedens zich af. "Hoe kan een politiehond na twee jaar via een inmiddels ge wassen zakdoek een dader aanwij zen? Is het daarbij soms relevant dat uit de vijf mensen tussen wie de hond kon kiezen vier politie mensen waren?", aldus Doedens. Ook over de details die de verdach te geweten zou hebben, heeft de advocaat zijn twijfels. "Politiemen sen zeggen nooit iets gezegd te hebben over de wijze waarop Sandra dood werd gevonden. Maar ik heb getuigen die van ambulan cepersoneel en politiemannen wel degelijk verhalen te horen kre gen", zo vertelde Doedens het hof. De advocaat probeerde in juli dit jaar al te bewerkstelligen dat er een nieuw opsporingsonderzoek zou komen naar 'de echte dader van de doodslag'. Het kort geding dat hiervoor werd aangespannen bleek echter niet de juiste weg. In hoger beriep krijgt Doedens nu wel de kans tal van getuigen te laten ho ren die, volgens de advocaat, ont lastende verklaringen zullen afleg gen. Onder hen zitten, volgens Doedens, ook mensen die als da ders aangemerkt zouden kunnen worden. Paragnost In een sfeer van geheimzinnig heid en dreiging schetste de raads man gisteren gevaren die sommige getuigen lopen als zij gaan praten. "Er zijn brokken gemaakt, een kil le afrekening en het moet niet nog erger worden". Zijn verzoek om enkele getuigen die dag te horen omdat zij anders 'mogelijk hetzelf de lot als Sandra van Raalten' zou den ondergaan of bewijsmateriaal verloren kan gaan verwierp het hof. Alle getuigen, behalve de ook opgeroepen Haarlemse officier van justitie Bot, moeten naar de rech- ter-c Onder die getuigen zijn politie mensen, de africhter van de hond, een paragnost, een persfotograaf, collega's de verdachte, die hem een alibi kunnen verschaffen, mogelij ke daders en getuigen die de ver klaringen van andere getuigen weer moeten ondergraven. Het onderzoek van de rechter commissaris zal volgens hofdpresi- dent Cremers maximaal drie maanden duren. Eind dit jaar wordt de zaak opnieuw bekeken door het hof, dat dan opnieuw de zaak zal behandelen en Krat met organen valt van wagen TIEL (GPD) - De rijkspolitie in de Betuwe heeft gisteren uren lang gezocht naar een krat met menselijk weefsel en organen. De krat was in de omgeving van Deil van een vrachtwagen ge vallen. Bijna vier uur heeft de politie gezocht naar de krat met vijf pakketjes menselijke de len. Toen kreeg men van het ziekenhuis in Tiel het verlos sende telefoontje dat de krat in middels weer terecht was. De vijf pakketjes met orga nen en menselijk weefsel wa ren afkomstig van het zieken huis in Tiel en moest voor on derzoek worden afgegeven in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Op het moment dat het trans portbedrijf, afkomstig uit Nieu- wegein, het verlies ontdekte, werd een grote zoekactie ge start. Een automobilist uit Lim burg vond de krat en bracht het keurig naar het Tielse zieken huis. Per ambulance is de in houd van de krat daarna in al lerijl naar Utrecht gebracht. DEN HELDER - Op de mijnenjagers Maassluis en Hellevoetsluis wordt hard gewerkt om volgende week koers te kunnen zetten naar de Perzische Golf. Naast de technische en logistieke voorbereiding van de reisnamen gisteren op de Maassluis de matrozen Frank Noteboom len Tjerk Wasse naar de gelegenheid te baat om het schip hier en daar even bij te schilde- Net als vrijwel ieder ander bemanningslid zien de matrozen de komen de reis als spannend en avontuurlijk, en vinden ze het de gewoonste zaak van de wereld dat de Nederlandse marine een bijdrage levert aan het beveiligen van de vaarroutes in het Perzische Golfgebied. Opluchting is er. zo zegt een koporaal, omdat met het besluit van minis ter Van Eekelen (defensie) de spanning en onzekerheid nu eindelijk zijn weggenomen. De bedrijvigheid wordt beheerst door de vertrekkoorts: in heel korte tijd moet nog enorm veel werk verzet moet worden. Dat betekent: inentingen van bemanningen tegen tropische ziektenhet opstellen van strakke vaar- en diensten schema's, opvoeren van de voorra den, strenge controles en oefeningen. Ook moeten voorbereidingen worden getroffen voor eventuele extra mitrailleurs aan boord en moet er ruimte komen voor het geval er mariniers moeten worden ondergebracht. De schepen zijn daar normaal niet op berekend. Verder komen er voorzieningen om tegen te gaan dat bij een eventuele zandstorm door het hele schip zand verspreid wordt door het airconditio ningsysteem. Omdat nauw met de Britse marine wordt samengewerkt is bovendien menigeen zijn Engels nog wat aan het ophalen. De bemanning bestaat uitsluitend uit mannen, allen beroeps, met uitzondering van één dienstplichtig officier. Zij verwachten dat zij, als de reis meer dan vier maanden achter elkaar duurt, afgelost zullen worden. (foto ANP) ARNHEM (GPD) - i wee gynaeco logen van het Wageningse Pieter- Pauwziekenhuis hebben gisteren in een kort geding geëist dat ze weer abortussen ntSgen uitvoeren. Onmiddellijk na de fusie met het Edese Julianaziekenhuis en het protestant-christelijke Streekzie kenhuis in Bennekom verbood het bestuur van de nieuw gevormde Stichting Ziekenhuisvoorzienin gen De Gelderse Vallei, met de bij bel als uitgangspunt, abortus pro- vocatus. Beide gynaecologen voerden tot dan toe overeenkomstig de wette lijke voorschriften per jaar zo'n honderd abortussen uit in het Wa geningse ziekenhuis. Volgens hun advocaat Van Veen handelde de stichting onrechtmatig, aangezien zij de twee specialisten een con tract heeft aangeboden onder de voorwaarde dat zij de bijbel als lei draad voor hun medisch handelen accepteren. Dat betekent dat ze geen abortus meer mogen uitvoe- Die gedragslijn zou nog kunnen worden verdedigd bij het aantrek ken van nieuwe specialisten, maar zeker niet bij mensen die al in dienst waren bij een van de drie be trokken ziekenhuizen, aldus Van Veen. "Dan kan niet worden ge steld: handelen krachtens een le- irtuiging die de uwe niet is of de praktijk neerleggen". Wanneer beide specialisten geen toestemming krijgen voor abortus, dan willen ze een voorschot van ruim een ton om een eigen abortus kliniek op te zetten. Maar voorals nog zijn zij genegen alternatieven te zoeken door bijvoorbeeld een ruimte te huren in de Pauwenhof, de psychiatrische afdeling van het Wageningse ziekenhuis, dat buiten de nieuwe stichting is gehouden. Die mogelijkheid is al eerder geop perd, maar destijds door de stich ting als niet serieuze oplossing van de hand gewezen. Intolerant Van Veen: "Waarschijnlijk komt die weigering voort uit een hoge mate van reformatorische intole rantie. Omdat men gewoon niet wil meewerken aan enige oplossing, die in de praktijk nog zal beteke nen dat Van Kempen en Loender- sloot abortus provocatus zullen uit voeren. Het stichtingsbestuur is daar gewoon een tegenstander van, maar dient toch op zijn minst an dersdenkenden te respecteren" Overigens heeft de Stichting Zie kenhuisvoorzieningen De Gelder se Vallei, een regio bestrijkend van bijna 210.000 inwoners, nog geen uiteindelijke beslissing genomen inzake een verbod op abortus. Eerst zal nog een medisch-ethisch beleid moeten worden ingevuld. "Maar die invulling zal geen grote koerswijzigingen teweeg brengen. Daarbij moet hooguit aan verfijnin gen worden gedacht", verklaarde advocaat Pothof namens het zie kenhuisbestuur. Door het verbod op abortus is de bevolking van de Gelderse Vallei daarvoor nu aangewezen op het Academisch Ziekenhuis in Utrecht en in mindere mate op het Ge meenteziekenhuis in Arnhem. Uitspraak op 16 september. Korthals Altes gegriefd door vragen Beckers (PPR) ADVERTENTIE FEESTELIJKE OPENING van onze bonbonspeciaalzaak Morgen 10 september 10.00 uur aan de HAARLEMMERSTRAAT no. Bij aankoop vanaf 250 gr. bonbons MINI-DOOSJE TER KENNISMAKING GRATIS. Boonekamps Bonbonnerie Haarlemmerstraat 65 Leiden, tel. 071-141962. SCHIPHOL (GPD/ANP) - "Eigen lijk geloof ik nu pas dat ik vrij ben", zei gistermiddag een beduus de Klaas de Jonge bij zijn aan komst op Schiphol. Tientallen an ti-apartheidsactivisten begeleid den De Jonge's eerste schreden op Nederlandse bodem met strijdlie deren, bloemen en spandoeken. Hoewel hij liever geen perscon ferentie had gegeven, overtuigden vertegenwoordigers van de Neder landse anti-apartheidsbeweging hadden hem ervan dat 'dat niet kon'. De Jonge stemde toe, maar wie had verwacht dat hij het ach terste van zijn tong zou laten zien, werd teleurgesteld. Vragen om meer opheldering over zijn activiteiten voor het ANC, zijn verijdelde en nieuw beraamde ontsnappingspogingen, en zijn op vattingen over het gebruik van ge weld in de strijd tegen de apartheid werden gesmoord in stilzwijgen. "Maar ik sympathiseer met het ANC en dat is alleen maar sterker geworden". Bovendien, volgende week komt het dagboek uit waarin De Jonge niet alleen het relaas zal doen van zijn verblijf in de ambas sade, maar ook zijn ideeën haar scherp en genuanceerd uiteen zal zetten. De vraag of de opbrengst van het boek naar het ANC gaat, kreeg geen antwoord. Bij wijze van voorschot wilde hij alleen kwijt, dat hij in de afgelopen twee jaar verder geradicaliseerd is. Kritisch Niet dat hij te klagen had over een kritische benadering. Zijn en tree in de perskamer werd begeleid door een bescheiden applaus. Na dat de fotografen p hun plaats wa ren gewezen ('jongens, geef Klaas Schiphol bracht. "Ik heb een geweldige de ruimte'), stak De Jonge ('ik ben geen martelaar') van wal. Hij be dankte minister Van den Broek (buitenlandse zaken) voor diens in spanningen. "Ik heb vaak gezegd dat hij loog, als hij zei dat er onder handelingen plaatsvonden. Ik ben daarin fout geweest. Dat bewijst het feit dat ik hier nu zit". Maar ook dit dankwoord werd gekleurd door een kritische onder toon. "Hij moet niet denken dat de relaties nu goed zijn, nu die De Jonge weg is. Dat willen de Zuid afrikanen graag. Ik moet lachen als Van den Broek zegt: We gaan nu de Droef Hij vroeg zich af waarom Van den Broek zich niet had ingezet voor de vrijlating van zijn ex- vrouw Helène Passtoors. "Ik was ontzettend droef toen ik hoorde dat zij nog in de gevangenis zit. Ik heb kritiek op Nederlandse rege ring dat zij daar niets aan heeft ge daan. Ik ken Helène's sterke en zwakke kanten. Ik denk dat zij het goed doet in de gevangenis". De betrekkelijke mildheid voor Van den Broek en medewerkers van de ambassade in Pretoria kon hij met opbrengen voor twee ande re Nederlandse politici: de WD- ers Weisglas, Tweede-Kamerlid, en Van Bemmelen, oud-senator. "Die neem ik niet serieus als ze zeggen 'wij zijn tegen geweld'. Ze weten niet waar ze over praten. Ze colla boreren met het regime. Het zijn net burgemeesters in oorlogstijd". Het aangekondige onderzoek naar eventuele strafbare feiten deed hij af als 'belachelijk'. "Ze gaan me hier toch niet op basis van Zuidafrikaans materiaal gevangen zetten? Kolder!". Het verblijf in de ambassade had hem in elk geval van een vooroor deel genezen. "Ik had altijd een ne gatief beeld gehad van marechaus sees. Maar met mijn bewakers ben ik goede vrienden geworden". Een marechaussee die hij in het bijzon der in het zonnetje had willen zet ten, bleek helaas afwezig. Roskam: "Hij had vandaag een uitzetting". Met de de mededeling dat hij 'een geweldige behoefte om te knuffelen' voelde, vertrok hij voor de hereniging met zijn familie. De paspoortcontrole bleek zijn voorlo pig laatste eenzame gang. In de aankomsthal van Schiphol zong een groep anti-apartheidsactivis- ten - voor het overgrote deel, net als De Jonge, voormalige ontwik kelingswerkers uit Mozambique - geestdriftig de strijdliederen van het ANC-repertoire. Klaas de Jon ge was weer thuis. Korthals Altes (justitie) diep ge griefd door een debat aan te wagen over de beslissing van de bewinds man om de verdediging van het wetsvoorstel over de beperking van de alimentatieplicht wegens 'een persoonlijk belang' over te la ten aan staatssecretaris Korte-van Hemel. Het kamerlid wenste giste ren met premier Lubbers te debat teren over de vraag in welke om standigheden bewindslieden een beroep op het verschoningsrecht kunnen doen. Even dreigde Korthals Altes de dupe te worden van zijn zorgvul digheid. Hij had kamervoorzitter Dolman in kennis gesteld van zijn 'persoonlijk belang'. Dat had niet gehoeven, omdat het personen- en familierecht, waaronder de alimen tatiewetgeving valt, door zowel de minister als de staatssecretaris wordt behartigd. Ook zonder voor afgaande mededeling was Korte- van Hemel gerechtigd het wets voorstel te verdedigen. De minister toonde zich over het verzoek van Ria Beckers 'gegriefd' en zei niet betrokken te willen wor den in 'een smoezelige discussie'. Het voorstel van Ria Beckers, dat met veel moeite minimale steun kreeg om in stemming te kunnen worden gebracht, werd door de Tweede Kamer neergesabeld: al leen de twee leden van de PPR- fractie stemden voor het voorstel. PvdA -voorzitster: individualisering niet alleen goed DEN HAAG (ANP) - De PvdA moet meer oog krijgen voor de ne gatieve kant van de individualise ring in de samenleving, de uithol ling van de traditionele maatschap pelijke verbanden. Het gevoel van onbehagen daarover is de belang rijkste verklaring voor het succes dat het CDA boekt met het propa geren van de 'zorgzame samenle ving'. Aldus gisteren PvdA-voorzitster Sint op een bijeenkomst met hoofdredacteuren. De keerzijde" van de individualisering is een van de vragen voor de sociaal-democra ten bij het uitstippelen van een nieuwe koers. Sint stelde dat haar partij zich heeft verkeken op de duurzaamheid van massabewegin gen. zoals die tegen kernwapens en -energie. "Een duurzame beweging is niet te organiseren op grond van wanhoop en verzet". Ook op het gebied van technolo gische en economische ontwikke lingen en milieu heeft de PvdA vol gens Sint geen juiste taxatie ge maakt. Met herverdeling van ar beid ben je er niet, aldus Sint. De nadruk moet meer liggen op flexi biliteit en scholing. Ook moet links economische groei niet te snel af wijzen, maar wel voorwaarden stel len ten aanzien van werkgelegen heid en milieu.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3