Middeleeuwse toestanden in Belgische gevangenissen Parachutesprong zelden fataal Toenemende spanningen in overvolle inrichtingen Dorenbos komt met eigen "Bijdrage aan Troonrede BRUSSEL - De bedoeling was ongetwijfeld goed. Na alarmerende verhalen in de Britse pers over een bevoor oordeelde Belgische justitie en over wantoestanden in de Belgische gevangenissen had minister van justitie Jean Gol er behoefte aan enige zaken recht te zetten. Maar dat alles zo scheef zou lopen had Gol niet voorzien. door Hans de Bruijn Dat zijn goede bedoelingen drie ge- vangensopstanden, tientallen ge wonden, en miljoenen franks scha de aan twee gevangenissen zouden opleveren, is echter niet verbazing wekkend voor wie de toestanden in veel Belgische gevangenissen kent. Die waren ook in Groot-Brit- t-annië bekend geraakt. Na het besluit van de Britse rege ring om de 26 voetbalvandalen, die verantwoordelijk worden geacht voor het Heizeldrama van mei 1985, definitief uit te wijzen, kwa men dan ook heel wat verhalen los over wat hen te wachten zou staan. Maar Gol ging in de tegenaanval. De 26 zouden in België wel dege lijk een eerlijk proces krijgen. Te gen de Belgische rechtsregels in zelfs geen jury-rechtspraak met het risco van levenslange gevangenis straffen, maar een normale recht zaak die hen maximaal 10 jaar cel kan kosten. En bovendien hoefden de vanda len, hun advocaten en de Britse pers niet bang te zijn dat de 26 in een soort middeleeuwse kerkers terecht zouden komen. In zijn ar geloosheid nodigde Jean Gol de pers uit een kijkje te komen nemen in de gevangenis van Leuven-Cen traal, waar de vandalen de komen de maanden zullen worden vastge houden. Hotel Hooligan 'Hotel Hooligan' schreef een krant. 'Tweesterren-accommoda tie', aldus een andere. 'Mijn eigen flat ziet er minder comfortabel uit', aldus een Britse journalist. En weer een andere krant citeerde een ex-gevangene di^ Leuven-Centraal 'een gevangenen-paradijs' noem de. Het zal de 'hooligans' in Leuven aan weinig ontbreken. De vleugel waarin zij worden ondergebracht is pas verbouwd, gemoderniseerd BAARN - De dood van drie para chutisten binnen drie weken heeft verslagenheid teweeg gebracht on der de 4000 Nederlandse val schermspringers. „Een afschuwe lijke zaak", vindt Wim Velthuizen. Hij is coördinator van de ongeval lencommissie van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNWL) en zegt zo'n ramp nog nooit te hebben meege maakt. „Ik spring zelf al ruim twin tig jaar. Jarenlang gebeurt er niets en dan opeens drie tegelijk. Daar reken je helemaal niet op". door Louis Engelman Op vrijdag 21 augustus veronge lukte de 26-jarige Jozefina Gerrits uit Emmen. Bij een sprong boven Nieuw-Balinge opende haar hoofd parachute zich niet helemaal. Te laat stelde zij haar reserveparachu te in werking. Ruim een week la ter, op zondag 30 augustus, over kwam de 38-jarige kapitein bij de landmacht R.V. Bougenon uit Zuidlaren hetzelfde. Tijdens sport- festiviteiten in Santpoort maakte hij een dodelijke val. En afgelopen zaterdagmiddag ten slotte botste de 54-jarige J.J. en fris geschilderd. De verdachten delen met zijn tweeen een cel. waarin twee bedden, een boeken rekje, twee kastjes, een tafel met stoelen, een wastafel en een eigen toilet. De 26 hebben er de beschikking over drie douches, er is een recrea tiezaal voor hen alleen, met televi sie, spelletjes en tafelvoetbal. De bewaking is minimaal, maar effi cient en nauwelijks merkbaar. Een gevangenen-bewaarder sprak van een 'leefgemeenschap' in plaats van een gevangenis. De ene kant van de Avenue de la Jonction behoort tot de Brusselse Testroote uit Uden met zijn ge opende parachute boven vliegveld Teuge tegen een stalen kabel waar mee zweefvliegtuigen omhoog worden getrokken. Hij stortte ter aarde en overleed ter plaatse. Drie van dergelijke ernstige on gelukken op rij vormen volgens Wim Velthuizen een uitzondering. „Over de laatste twintig jaar heb ben we in Nederland gemiddeld minder dan één dodelijk ongeval per jaar gehad", zegt hij. De in structeur bij de Hilversumse para club Icarus vindt dat dit cijfer moet worden afgezet tegen het aantal van 55.000 sprongen jaar lijks. In dat licht gezien wil hij niet van een gevaarlijke sport spreken. Als coördinator van de ongeval lencommissie is Velthuizen voort durend bezig materiaal en proce dures te verbeteren, zodat sprin gers minder blessures oplopen. „Iedere club meldt ons het gerings te ongeval. Een verrekte enkel band kan al heel vervelend zijn. Wij kijken naar de omstandighe den waaronder het letsel is opge treden en doen aanbevelingen. Daarbij houden we ervaring van de springer in het oog, zijn gewicht, de soort parachute en de weersge steldheid. Uit deze gegevens pro beren we bepaalde conclusies te trekken". deelgemeente Sint-Gillis, de ande re tot die van Vorst. Aan beide zij den van de straat staat een gevan genis. Gebouwd volgens een over bekend internationaal model uit de vorige eeuw: twee torentjes met kantelen, daar tussenin een grote boog-poort en naar links en rechts hoge stenen muren. De berichten over de luxe-be handeling die de Britse voetbal vandalen te wachten staat in Leu ven, schoten de bijna 1000 gevan genen van Vorst en Sint-Gillis dit weekeinde in het verkeerde keel gat. Hun 'leefgemeenschap' steekt dan ook wel erg schril af bij die van Leuven-Centraal De parasport kent, aldus Velt huizen, een zeer streng veiligheids reglement. „Vijftien inspecteurs houden daar toezicht op. Vaak met onverwachte controles. Wie van de regels afwijkt, verliest onmiddel lijk zijn instructiebevoegdheid. Maar gelukkig hebben we zo'n maatregel in de afgelopen achttien jaar maar twee keer hoeven ne- De drie dodelijke ongevallen zijn, vreest Velthuizen, alle aan menselijke fouten te wijten. In het geval van de Emmense parachutis- te, die met de vierkante zogenaam de 'matras' sprong, is komen vast te staan dat zij de hoofdparachute te laat heeft afgeworpen om de re- servechute te openen. „Heel tra gisch". zegt Velthuizen. „maar er was niets gebeurd als ze gewoon met de hoofdparachute was ge land. Hooguit had ze een voet ver stuikt". Hij legt uit dat de vrouw de sli der', waarmee de koorden bij el kaar worden gehouden, niet ver ge noeg naar omlaag heeft getrokken. Daardoor opende de parachute zich niet helemaal. „Maar nog wel voldoende om er een landing mee Het gevolg: twee muiterijen, tal van kleine brandjes, een keihard optredende politie en rijkswacht, gewonden (waarvan twee ernstig) en enorme schade. Maar vooral: veel aandacht voor de omstandig heden waaronder de gedetineer den in Vorst en Sint-Gillis moeten leven, en daar was het hem om te doen. In de beide gevangenissen heer sen bijna middeleeuwse toestan den. Het Belgische lid van het Eu ropese Parlement Willy Kuipers stelde die wantoestanden eerder dit jaar al aan de kaak in een rap port voor het parlement. De parlementariër van de cen- te maken". De vrouw heeft waar schijnlijk gedacht dat haar lan dingssnelheid toch te groot was en wierp volgens de procedures haar hoofdparachute af, waardoor auto matisch de reserveparachute werd geopend. Helaas verrichtte ze deze handeling pas dicht bij de grond, zodat de reservechute niet genoeg tijd kreeg om zich te openen. nnaers was ae situatie in Sant poort voor landmachtkapitein Bougenon, die als een geoefend springer bekend stond. Uit de eer ste onderzoeksresultaten leidt Velthuizen af dat om een of andere reden de hoofdparachute deels was opengegaan, terwijl deze nog vastzat aan de 'pilotchute'. Daar door ontstond wat in parakringen een 'horseshoe' heet, een aan één kant geopende chute. Ook Bouge non, die op dat moment niet met eigen materiaal sprong, zette te laat de noodprocedure in. Zweefkabel Waren twee dodelijke ongeluk ken in twee weken voor de para- sport al rampzalig, nog afschuwe lijker werd het na het ongeval van afgelopen zaterdag op Teuge. Wim Velthuizen is er verbaasd over dat springer Testroote de zweefkabel heeft kunnen raken. trum-rechtse Vlaamse partij Volks unie bracht op 18 maart een bezoek aan Vorst, nadat bewaarders met een stiptheidsactie waren begon nen. Kuipers schrok zich een aap. 'Vorst is een inferno', zei hij toen. Onmenseljke toestanden, over bevolkt, onhygiënisch, slechte me dische zorg, te weinig personeel, waren zijn kwalificaties. In Vorst zaten op dat moment 574 mannen en 110 vrouwen vast, terwijl de ge vangenis slechts berekend is op 350 mannen en 52 vrouwen. In vrijwel alle voor twee gevan genen bestemde cellen van 2.5 bij 3 meter waren drie mensen onderge bracht. Er stonden echter maar twee bedden, zodat bij toerbeurt telkens een van hen op de grond moest slapen. De cellen zijn vuil en al tientallen jaren niet geschilderd. Een toilet was er niet, er stonden slechts twee emmers achter een gordijntje. De stank die dat oplevert kan net weg, want het kleine raampje kan net open. Een wastafel ontbreekt, stromend water dus ook. Wie zich wil wassen moet via een formulier tje water aanvragen, dat vervol gens door middel van een kan in kleinere kommen wordt geschon- Schurft Voor de 600 gevangenen zijn slechts 20 hokjes voor bezoek be schikbaar, zodat het bezoek of lang moet wachten of veel mnder kan komen dan feitelijk is toegestaan. Medische zorg ontbreekt vrijwel geheel. Bewakers met een EHBO- diploma spelen in witte jassen voor verplegers. Schurft, tbc en geelzucht komen veelvuldig voor. Het aantal Aids- patienten bedraagt momenteel 20. maar een aparte quarantaine- of verpleegruimte is er niet. Er is voor de hele gevangensbevolking slechts een maatschappelijk Velthuizen: Gemiddeld minder dan één dodelijk ongeval op 55.000 sprongen per jaar" (foto gpdi „Op Hilversum zijn er in overleg met de luchthavendienst duidelij ke afspraken tussen springers en zweefvliegers. Misschien heeft de liercommissaris op Teuge de para chutist niet opgemerkt, of is de springer van het normale vliegpa troon afgeweken. De commissie van de KNWL zoekt dat momen teel uit. Zij brengt daarna rapport uit aan de Rijkspolitie Dienst Luchtvaart, die dan bekijkt of er justitieel maatregelen moeten wor den genomen". Velthuizen besluit: „Het grootste gevaar bij parachutespringen is het onderschatten van de situatie waarin iemand terecht komt als er iets mis is gegaan". werker 'Is het een wonder dat er elke maand drie tot vier zelfmoord pogingen zijn', vraagt Kuijpers zich af. Nadat Kuijpers zijn klachten naar buiten bracht is er het een en ander veranderd. Het aantal bewo ners van een cel zou tot twee zijn teruggebracht en op elke cel zou nu een chemisch toilet zijn ge plaatst. Voor de rest is er niets ver anderd. Het klachtenlijstje van Kuijpers omvatte overigens ook opmerkin gen over het personeel. Volgens verklaringen van gevangenen doen de bewakers hun best, maar kun nen ook zij geen kant meer op. Er is onvoldoende personeel, de be wakers worden ronduit slecht be taald en aan de slechte leefomstan digheden kunnen ook zij vrijwel niets veranderen. De fout zit hem behalve in de ou derdom van de gevangenissen met name ook in het justitiële beleid in België. De gevangenis van Vorst wordt voor ongeveer de helft be volkt door mensen die in voorar rest zitten. Mensèn die dus nog voor de rechter moeten komen om berecht te worden en dus formeel nog onschuldig zijn. Bende van Nijvel Onder hen 'beruchte' verdachten als de vier leden van de linkse ter reurorganisatie Strijdende Com- munstische Cellen en enkele van de verdachten van de Bende van Nijvel. Maar ook talloze verdach ten die voor een veel kleiner ver grijp gepakt zijn en op berechting wachten. Daaronder vele tientallen minderjarigen, de volgens de wet in een speciale inrichting moeten worden ingesloten, maar in de Brusselse gevangenissen gewoon tussen de 'groten' inzitten. Het 'voorarrest' wordt in België op grote schaal misbruikt. Er zijn onder de gevangenen van Vorst pn Justitie Een eis van twee jaar cel en t.b.r. tegen de Amsterdamse metro/kil ler, blijkens uw bericht in de editie van 3 september j.l. Dat kan alleen in Nederland. Zelfs de advocaat was al niet onte vreden, terwijl hij nog aan de beurt moet komen. En dat voor een moord in koele bloede en drie be dreigingen na een nachtje stappen. Sint-Gillis enkele tientallen die al twee jaar in voorarrest zitten zon der uitzicht op een proces. De rech terlijke autoriteiten zijn heel mak kelijk met het verlengen van de voorlopige hechtenis, wanneer de justitie daar om vraagt. In februari kwamen de Quakers, een religieuze organisatie, met een rapport waarin het misbruik van de voorlopige hechtenis in Europa werd bekrtiseerd. Belgie kwam er toen bijzonder slecht vanaf. 'Daar kan het voorkomen dat iemand die een leus op een muur kalkt weken lang wordt vastgehouden, alsof het om een gevaarlijk persoon gaat', stond in dat rapport. De rechtbanken kunnen de stroom verdachten nauwelijks aan, waardoor mensen nog langer dan nodig is vast moeten blijven. Eind vorig jaar zat 51 procent van alle gevangenen in België in voorar rest. 'De omstandigheden waaron der verdachten in voorarrest ver blijven zijn vaak zo slecht, dat een 'echte' gevangene vaak beter af is', concludeerde de Nederlandse ju riste mr. Mirjam Berg toen in het Quaker-rapport. Overvol Omgekeerd blijkt het ministerie van justitie herhaaldelijk te verhin deren dat gevangenen, die eender de van hun straf zonder moeilijk heden hebben uitgezeten, voor waardelijk worden vrijgelaten. Dat moet volgens de Belgische wetge ving, maar het ministerie heeft het recht vrijlating tegen te houden. De gevangenissen, die zelfs niet aan de meest elementaire normen voldoen, blijven daardoor overvol. Onder druk van de muiterijen van •de gevangenen zullen nu de inrich tingen in Vorst en Sint-Gillis ver sneld worden gerenoveerd. De re novatie van het justitiële beleid laat wat langer op zch wachten. De invloed van alcohol zal wel weer als een verzachtende omstan digheid zijn opgevat. Je kunt hier toch maar lekker je gang gaan zo lang-Vrouwe Justitia slechts glim lachend toekijkt en slechts verma nend optreedt. De nabestaanden van wijlen de heer W. van Greuningen wens ik alle sterkte toe met deze belediging van de zijde van Justitie. Th.H. Bouwmeester Van Genderenstraat la Alphen aan den Rijn Rookwolken stijgen op uit de Brusselse Sint Gillisgevangenis. De luxe waarin de Britse voetbalvandalen zich tijdens hun voorarrest mogen wentelen, is de Belgische gevangenen danig in het verkeerde keelgat gestoken (foto ANP) Verbijstering na drie dodelijke ongelukken op rij DEN HAAG (ANP) - De minis ters Brinkman en Korthals Altes spelen met vuur als ze nog langer de wetten aanpassen aan de ver loedering van de maatschappij. God wordt getart in deze samen leving omdat we zijn geboden hebben losgelaten waarvoor Hij zijn Zoon heeft gegeven. Mis schien is aids de laatste oproep van God tot de christenen om te rug te keren naar de bijbelse nor men en waarden." Dit zei drs. L.P. Dorenbos, di recteur van de stichting Schreeuw om leven, gisteren in Den Haag bij de presentatie van de „Bijdrage aan de troonrede" van deze stichting. Daarin wor den de Koningin, regering en parlement opgeroepen meer aan dacht aan immateriële zaken te geven. "Onder het motto .Neder land herrijst' heeft Nederland na de oorlog een enorme economi sche en sociale opleving meege maakt. Met een schok zien we dat de naoorlogse welvaart dreigt om te slaan in de vloek van de geestelijke leegte. We zijn opnieuw bezet, maar nu geeste lijk," aldus de oproep. De geestkracht van de veertien miljoen Nederlanders is in de kiem nog springlevend. Een na tionale mobilisatie van welden kend Nederland is dringend ge wenst, vindt hij. „Worden de grenzen niet vastgehouden, dan zullen we steeds verder verdwa len in een land zonder grenzen, waar uitsluitend de chaos van de anarchie en de dictatuur uitsluit sel zullen moeten geven." Als eerste manifestatie wordt komende vrijdag in Den Haag de aktie Jericho gehouden. Sympa- thisantren van de Rainbow-be- weging, waarvan Schreeuw om leven een onderdeel is, zullen met fakkels rond het Binnenhof trekken „opdat de onzedelijke muren waarin het parlement ge vangen zit, zullen omvallen". Dit is de tweede fase van het „Nationaal Plan Tegen De Por nografie", dat twee maanden ge leden in Oude Pekela werd ge lanceerd. Dorenbos distantieert zich overigens van de plannen van de uiterst rechtse Centrumdemo craten (een afsplitsing van de Centrum Partij) vrijdagavond mee te doen met de fakkelop tocht tegen de "verloedering" van de samenleving. Hij noemt het "ongepast" om dit "tere" on derwerp (bescherming van het leven) te vermengen met "een politiek steekspel". "Wij houden geen stille tocht om een politieke partij in het leven te roepen". De Centrumdemocraten willen de fakkeloptocht luister bijzetten met borden waarop vermeld zal staan: "Geen politieke euthana sie" en "Stop politieke abortus". Dorenbos wijst er op dat zijn stichting officiële toestemming voor de optocht heeft verkregen. 'Schreeuw om Leven" heeft al le 7.000 kerkeraden in Nederland benaderd om op zondag 13 sep tember (twee dagen voor Prins jesdag) mee te doen aan de Na tionale Gebedsdag. Gemeenten en gemeenteleden moeten zich inzetten voor de geestelijke strijd voor het leven, aldus de open brief aan de geestelijke leiders van Nederland. Op de persconferentie wees Dorenbos erop dat Albert Heijn en Vroom en Dreesmann afhou dend hebben gereageerd op zijn verzoek om een gesprek over de verkoop van 'pornografische' bladen als Playboy en Nieuwe Revu. Op zijn beurt reageert Do renbos terughoudend op verzoe ken van deze bladen om een in terview met hem. Leken-synode. De Neder landse Marie-Therèse van Hete- ren-Hogenhuis behoort tot de zestig personen, allen leek, die paus Johannes Paulus II heeft benoemd tot waarnemer bij de bisschoppensynode over de leek, die in oktober wordt gehouden in het Vaticaan. Van Heteren is presidente van de Wereldunie van Katholieke Vrouwenorgani saties (WUCWO). De 33 mannen, 27 vrouwen en vijf echtparen, die zijn benoemd tot waarnemers, mogen pas op de algemene vergadering voor het eerst het woord voeren. Aan de synode over de leek doen 232 bisschoppen en geestelijken mee. Twintig procent van de deelnemers is leek. De paus heeft ook 20 vaktheo logen benoemd, die de synode moeten begeleiden. Onder hen bevinden zich geen Nederlanders. Tevreden metropoliet. De Russische kerk die de Westerse media schilderen, ken ik niet. Er zitten geen mensen terwille van hun geloof gevangen in de Sov jetunie. Alleen mensen die de haat aanwakkeren en die het le ven in de staat verstoren, worden opgepakt." De russisch-orthodoxe metro poliet Vladimir van Rostov en Novotsjerkassk is tevreden met de positie van zijn kerk in de Sovjetunie. Deze kerk begroet de 'perestroika'-politiek van partij leider Gorbatsjov. waarin elke burger deel moet krijgen aan het openbare leven. Maar ook voor dat Gorbatsjov dit nieuwe beleid introduceerde, had de kerk het zo slecht nog niet, zo vertelde hij gisteren een handjevol journalis ten in Scheveningen. De voorzitter van de raad voor religieuze aangelegenheden in de Sovjetunie, Konstantin Chartsjev, verklaarde vorige week dat er zo'n tweehonderd personen wegens hun geloof ge vangen zitten. Volgens Chartsjev heeft de Russische overheid in het verleden "fouten" gemaakt tegenover de kerk en de opvat tingen van Lenin over gods dienstvrijheid geminacht. Metro poliet Vladimir: "Ik beschik niet over cijfermateriaal. Maar ik ge loof niet dat Chartsjev gelijk geeft". Toen hem de naam van Ogorodnikov werd voorgehou den, een russisch-orthodoxe stu dent die heel wat jaren in gevan genschap heeft doorgebracht wegens het oprichten van een se minarie, zei de metropoliet: "Och eentje, op al die miljoenen". De metropoliet (een van de hoogste functies binnen de Rus sisch-Orthoxe Kerk) heeft dit weekeinde deelgenomen aan een vredesforum van de oecumeni sche associatie van kerkelijke vormingscentra in Driebergen. Voorts brengt hij een pastoraal bezoek aan de Russisch-Ortho- doxe Kerk in West-Europa. De kerk telt met name in Groot-Brit tan n ié en Zwitserland een groot aantal gemeenten (ruim 20). In Nederland zijn vijf Russisch-Or- thodoxe kerken. Een van hen, de Maria Magdalenakerk in Den Haag, viert aan het einde van dit jaar haar vijftigjarig bestaan. MOKER weer in de ether. De lokale kerkelijke omroep MOKER hervat vavavond, na een onderbreking van twee maanden, zijn werkzaamheden. De uitzending die op de kanalen van Omroep Rijnland is te be luisteren (88.1 of 105.7 FM), duurt van zeven tot half acht. In de eer ste uitzending van het nieuwe seizoen wordt aandacht besteed aan de verbouwing in de Paulus- kerk in Oegstgeest; er is verder een vraaggesprek met voorzitter Bert Koek van de Raad van Ker ken in Leiden over het vredes werk van de kerken in Leiden en tenslotte is er een interview met Henk Heikens over de bijbelcur sussen in het Dagmaat-leerhuis in Leiden. Gospelsongs in Petrakerk. De gospelgroep 'Shelter', een vijfmansformatie uit Bodegra ven, treedt zaterdagavond (20.00 uur) op in de Petrakerk (zijin gang) in Leiden met een repertoi re dat grotendeels zelf is geschre ven. Shelter bestaat uit Franny de Jong (zang), Pieter de Jong (toetsen), Arie v.d. Graaf (drums), Arnold Schmol (basgi taar), Piet Broere (techniek). De toegang is vrij. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Middelharnis: G Mouw te Genemuiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2