'Ons bestaan in feite ontkend' Sassenheim weert niet- ingezetenen Hazerswoude: geen vaste subsidie Verzetsmuseum Alkemade wil scheuren van grasland beperken Paardenmarkt Valkenburg laat op gang Hondebezitters Boskoop worden streng aangepakt PAGINA 16 W III REGIO WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 Emancipatienota ontstemt Alphense Werkgroep Homoseksualiteit ALPHEN AAN DEN RIJN - Dat het samenstellen van een goede beleidsnota veel tijd kost, heeft de gemeente Alphen de laatste jaren afdoende bewezen. Maar als er dan na jaren van bloed, zweet en tranen een lijvig welzijnsplan of emancipatienota klaar komt - zoals de afgelopen maanden gebeurde - liggen er ook écht doortimmerde teksten. Die indruk bestaat althans op het De Alphense Werkgroep Homo seksualiteit (AWH) denkt daarover anders. "In beide plannen wordt met geen woord gerept over bi- en homoseksuele mannen en vrou wen in Alphen. Het klinkt grof, maar eigenlijk wordt het bestaan van deze groep in Alphen hiermee ontkend". door Rob van der Zanden Al was de douche voor de homo seksuelen koud, ze zijn natuurlijk wel wat gewend aan de Alphense Diamanstraat, waar de AWH huist in een veredelde schaftkeet. "We vechten al sinds het begin van ons bestaan om erkenning en dat gaat natuurlijk heel langzaam, maar dit slaat dan toch weer alles", zegt Jaap Geerlof, secretaris van de werkgroep. "Het is alsof alles wat je in het verleden hebt gedaan, wordt weggevaagd. De totstandko ming van de emancipatienota en het gemeentelijke welzijnsplan heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Oké, maar dan doen ze het bij de gemeente voorkomen alsof er doordachte beleidsstukken lig gen waar echt alle geledingen van de Alphense samenleving in terug zijn te vinden. Maar in de praktijk lopen ze met een grote boog om de groep bi- en homoseksuelen heen". Volgens bestuurslid John van den Broek hoeft de gemeente zich niet te verschuilen met argumen ten dat er groepen in de nota's wor den aangeduid met termen als 'ach terstandsgroepen' waar dus de Al- phenaren met een afwijkende seks uele geaardheid zich ook toe mo gen rekenen. "We worden gewoon niet met name genoemd en dat is voor ons de bevestiging dat we worden genegeerd. De werkende vrouwen met kinderen en etnische groeperingen worden toch ook ge woon bij hun naam genoemd?" "Er wordt pok trots gesproken van een discriminatiebestrijdings- beleid. In wezen beperkt zich dat echter alleen tot etnische minder heden. Terwijl wij toch ook het slachtoffer zijn van discriminatie". Om dat te illustreren noemt het be stuurslid de stenen die om de ha- HAZERSWOUDE - Het Zuidhol lands Verzetsmuseum in Gouda krijgt alleen een tijdelijke bijdrage van de gemeente Hazerswoude. Howel het college van burgemees ter en wethouders hierover nog moet vergaderen, adviseert het een vaste subsidie af te wijzen. Het col lege heeft voor dat standpunt in tussen steun gekregen van de meerderheid van de commisie voor algemene zaken en financiën. J. Kapaan (PvdA/PPR) is echter voor het verlenen van tijdelijke subsidie. Ook andere partijen wil len het Verzetsmuseum niet met- verklap door de ruit worden ge gooid bij het gebouw aan de Dia mantstraat. "Dat gebeurt natuur lijk niet alleen bij ons. Het vanda lisme doet zich overal voor. Maar we zijn het laatste jaar wel opval lend vaak geconfronteerd met dit soort praktijken". Bezwaarschrift Het bezwaarchrift van de AWH tegen de gemeentelijke welzijnsno- ta is niet gehonoreerd. Voor de no ta emancipatiebeleid heeft men nog een protest in voorbereiding. De inspraakprocedure voor dat be leidsplan loopt nog tot 1 oktober. Emancipatie wordt in die nota vooral uitgelegd als het streven naar gelijkwaardigheid voor de vouw. Maar zelfs de lesbische vrou wen - evenzogoed vertegenwoor digd in de AWH - worden niet ver groeid. Geerlof: "Het is helemaal niet zo dat wij als werkgroep zitten te springen om de titel 'achterstands groep'. Maar we zijn het natuurliik een zonder steun laten. Zowél W. den Ouden (WD) als G. Hoogen- doorn-Oscam (CDA) meent dat het beter is om het museum twee jaar een bijdrage te geven van een dub beltje per inwoner van Hazerswou de. Den Ouden ziet dit als een start subsidie die het museum de tijd moet geven om door te werken en een andere dekking te zoeken voor de kosten: "Het gaat niet om die duizend gulden, maar meer om het principe. Waarom werft het mu seum niet meer vrienden of gaat het op zoek naar sponsors?" wel en bovendien hebben we het er graag voor over om op die manier te worden gehonoreerd. Nu zijn we zoals altijd overgeleverd aan de po litici die op een bepaald moment de dienst uitmaken. Dat gaat voor lopig nog goed, al is de subsidie van vierduizend gulden per jaar ook niks natuurlijk. In het wel zijnsplan hadden we wat zekerheid kunnen krijgen door daarin als groep te worden genoemd. Dan heb je een basis voor de toekomst en kun je, simpel gesteld, tegen de bestuurders zeggen: we willen sub sidie want we staan in het plan". Schopstoel Om nog eens te benadrukken dat de werkgroep op een schopstoel zit, beschrijft John van den Broek de huisvesting van het homocafé aan de Diamantstraat van waaruit alle activiteiten worden gediri geerd. "We kunnen hier bij wijze van spreken morgen al worden uitge zet. Als er een koper bij de gemeen te komt voor de grond waar de ou de noodlokalen op staan, zijn we de klos en moeten we maar zien. Zo liggen de afsrpaken We zijn natuur lijk naarstig op zoek naar iets an ders, maar dat valt tegen. De ge meente kunnen we wat dat betreft weinig verwijten, want er zijn na tuurlijk een heleboel instellingem die schreeuwen om andere of rui mere huisvesting". Ruimer hoeft de werkgroep niet te zitten. Ze heeft zelfs ruimte te veel. "We gebruiken hier niet eens alles", legt John van den Broek uit. Voor de oude schoollokalen brengt de gemeente geen huur in reke ning. In ruil daarvoor draait de werkgroep zelf op voor de onder houdskosten van het pandje. Per jaar betekent dat een post van tien duizend gulden, die vooral via de baropbrengst bij elkaar moet wor den gescharreld. Dat lukt jaar in jaar uit wonderwel. Vooral omdat de AWH'ers met de tijd meesters zijn geworden in het twee keer om draaien van elk dubbeltje. Informatietelefoon De AWH is vertegenwoordigd in de werkgroep Vredesonderwijs die op de basisscholen het project 'An ders, niet gek' begeleidt. Dat gaat niet alleen over homofilie of bisek sualiteit, maar het komt wel aan de orde in het project waar discrimi natie in zijn algemeenheid centraal staat. Andere activiteiten op scholen staan op een laag pitje. In het verle den werden diverse informatiebij eenkomsten gehouden, maar vorig jaar was er weinig belangstelling vanuit het onderwijs voor inciden tele lessen van de AWH. "Toch is er in tien jaar veel veran derd in Alphen. Relatief gezien dan natuurlijk. Als je als homo hand in hand met je vriend over straat loopt, wordt er al niet meer hyste risch geschreeuwd zoals vroeger vaak gebeurde", zegt Jaap Geerlof. Van den Broek: "Verder wordt de informatietelefoon steeds vaker gebruikt. We hebben dan wel geen maatschappelijk werker in dienst, maar het praten over seksuele ge aardheid en de problemen daar omheen is vaak al heel wat voor de mensen. De laatste tijd valt het op dat vooral getrouwde mannen bel len, omdat ze hebben ontdekt ho moseksueel te zijn. Uiteraard krij gen we ook veel belletje over Aids. Vaak kunnen we mensen ook door verwijzen naar deskundigen". "Er is eën grote groep homo's in Alphen die zich nooit laat zien in ons* homocafé. Via de telefoon blijkt onze achterban echter groter te zijn dan de vaste klanten van het café. Daar zou de gemeente bij de beoordeling van ons ook gewoon rekening mee moeten houden. Als we worden gewaardeerd kunnen wij die mensen ook weer "beter be reiken". "Straks zal klein links zich mis schien nog even roeren in de dis cussie over het negeren van onze groep in het gemeentelijke beleid. In de Alphense politiek, waar de christelijke partijen overheersen, moeten we ons verder natuurlijk niet veel illusies maken. Bij som mige christenen wordt het bestaan van een homofiel simpelweg niet eens geaccepteerd. Waar moet je dan nog over discussiëren?" Jaap Geerlof (links) en John van den Broek aan bij wijze van spreken morgen al uit worden gezet achter de bar van het Alphense homocafé. "We kunnen hier (foto Nanno Bloupotl ALKEMADE - Alkemade wil het scheuren van grasland in haar landelijke gebieden beper ken tot twee centra. Een in Nieu we Wetering, aansluitend op het derde tuinbouwgebied en één ten noorden van Oud Ade. Dit is bedoeld om versnippering van gescheurd land te voorkomen. Agrariërs in Alkemade mogen grasland zonder vergunning van burgemeester en wethouders scheuren als zij de bedoeling hebben om dit opnieuw als gras land in te zaaien. Zijn zij echter van plan om graspercelen om te ploegen en hier vervolgens volle grondstuinbouw te gaan uitoefe nen, dan hebben zij een zogehe ten aanlegvergunning van het gemeentebestuur nodig. In het verleden zijn er kwekers geweest die weidegrond hebben gekocht met de bedoeling daar open tuinbouw te plegen. Op grond van het geldende bestem mingsplan zou dit mogelijk zijn. De gemeenteraad van Alkemade heeft echter dit jaar voor drie be stemmingsplannen voorberei- dingsbesluiten genomen om het scheuren van grasland tegen te gaan. Om'de kwekers die reeds grond bezaten niet te duperen, heeft het college van B en W op verzoek van de commissie ruim telijke ordening bekeken op wel ke wijze aan de verzoeken van de kwekers, momenteel drie stuks, tegemoet kan worden gekomen. Het college meent dat dit het best kan gebeuren door de twee centrale gebieden aan te wijzen. De CDA-vertegenwoordigers in de commissie prezen gister avond het college voor dit voor nemen. PvdA, PPR en WD had den duidelijk meer moeite met het voorstel. F. Hoogenboom (PvdA) ging daarbij het verst: "Wat mij betreft zou het aanwij zen van dergelijke gebieden ach terwege kunnen blijven". W- D'er A. v.d. Boogaard informeer de of er ook een uitstervingsrege- ling voor déze gebieden mogelijk is, waardoor in de toekomst meer weiland kan terugkomen. Wet houder W. Nugteren (CDA) zag dat echter niet zo zitten. "De pro blemen in de agrarische wereld zijn niet gering. We moeten op lossingen bieden. Door nu een paar grote gebieden aan te wij zen, treffen we een soepele over gangsregeling, waardoor we ou de aanvragen kunnen honore- Nugteren zegde toe dat het col lege van B en W de belangen bij een aanvraag voor een vergun ning zou afwegen. "Hoe minder gescheurd wordt, hoe liever het ons is". Md'chten er aanvragen komen om grasland te scheuren buiten de gebieden in Nieuwe Wetering en Oud Ade, dan wordt de commissie ruimtelijke orde ning om advies gevraagd. Met die toezegging ging de commis sie, zij het deels schoorvoetend, akkoord. Verkoop en verhuur goedkopere huizen aan banden SASSENHEIM - Koopwoningen tot een bedrag van 160.000 gulden en huurwoningen die maximaal 700 gulden per maand moeten opbrengen worden in Sassenheim bin nenkort alleen aan geregistreerde woningzoekenden aan geboden. Pas als een termijn van drie maanden in verstre ken, komen ook niet-ingezetenen van Sassenheim voor de ze huizen in aanmerking. Moeite De gemeenteraad van Sassenheim stemde gisteravondin met een voorstel van burgemeester en wet houders van dit bollendorp om bij het ministerie voor volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mil- ieu-hygiëne (VROM) een verzoek in te dienen om Sassenheim op de zogenoemd B-lijst te plaatsen, op grond waarvan de regels kunnen worden aangescherpt. Het college meent dat de overlast die een en ander vooral voor de huiseigenaren met zich meebrengt niet opweegt tegen de groeiende lijst met woningzoekenden in de gemeente. Zonder nieuwe maatre gelen wordt die lijst alleen maar langer, omdat er steeds minder hui zen mogen worden gebouwd, zo vreest het college. Winkelier loopt klappen op ALPHEN AAN DEN RIJN - Een eigenaar van een beddenzaak in Al phen is gistermiddag in zijn winkel mishandeld. Een 33-jarige man uit Zoetermeer kwam 's middags de winkel inlopen en graaide een handvol geld uit de kas. Terwijl de eigenaresse de politie belde, hield de echtgenoot de dief tegen. Daar bij werd de winkelier in het kruis en in het gezicht geschopt. De dief kon in de winkel worden ingere kend. Door rood licht WOUBRUGGE - Een 16-jarige bromfietser uit Zevenhoven is van morgen op de kruising Herenweg- Kruisweg door een auto aangere den en met letsel aan hoofd en be nen in het ziekenhuis Rijnoord in Alphen opgenomen. De 37-jarige Alphense bestuurder van de perso nenauto is waarschijnlijk door oranje of rood licht gereden en heeft daarna de bromfietser ge raakt. Toch kon de grootste partij, het CDA, gisteren tijdens de gemeen teraadsvergadering maar met moeite instemmen met een aanpas sing van de Woonruimtebeschi- king. CDA'er A.M. Mazee waar schuwde ervoor om de bemoeienis van -de overheid niet te groot te la ten worden ten kost van het parti culier belang. "Maar het algemeen belang geeft hier toch de doorslag", aldus de christen-democraat. Be slissend voor het CDA was het feit dat voortaan veel meer bejaarden als woningzoekenden kunnen wor den ingeschreven. De raadsleden T. Kuijsten-Cool (D66) en A. Olthof (PvdA) drongen er daarentegen op aan de grens van de prijs niet al te strak vast te leg gen. Zij menen dat elk jaar op nieuw moet worden bekeken of men met de bestaande regeling nog wel uit de voeten kan. Wethouder H. Drenth (ruimtelij ke ordening) wees er wel op dat voor bepaalde gevallen uitzonde ringen kunnen worden gemaakt op grond van de woonruimte-verorde ning. Drenth stelde voorts maatre gelen in het vooruitzicht om te voorkomen dat bewoners van vrije-sectorwoningen hun huis ver kopen aan een niet-ingezetene van Sassenheim. terwijl zij zelf in een huis gaan zitten dat voor de minder draagkrachtige inwoners van Sas senheim is bedoeld. Een overzicht van de drukte op de paardenmarkt vanmorgen rond 10.00 uur in Valkenburg, waar de laatste pony's nog worden aangevoerd. (foto Wim Dijkman VALKENBURG - Dankzij het mooie weer evenaarde de paardenmarkt van Valkenburg vanmorgen bet suc ces van voorgaande jaren. Maar handelaren en markt meester Bol constateerden dat de markt dit jaar laat op gang kwam. Pas tegen negen uur stond het plein rond de NH-kerk vol paarden, pony's en enkele geiten en ezels. Een heus zeepaardje vormde het kleinste dier op de mart. De paardenmarkt vormt ieder jaar het hoogtepunt van de nazomerfeesten van Valkenburg. Neerlands oudste paardenmarkt is echter steeds meer een toeris tische aangelegenheid en traditie geworden. Alhoewel de aanvoer al om zes uur vanmorgen kon beginnen, was toen vrijwel geen paard te zien. "Een echte paar denmarkt begint dan toch?", vroeg een nieuwe hande laar aan omstanders. De man was met twee paarden wel op het normale tijdstip voor een veemarkt aanwe zig. "Ik stond daar dus voor joker. Volgend jaar kom ik ook een paar uur later". Tegen acht uui siuiiueil pas aciit paaiucn en n«_n pony's op plein. Zeven paarden waren niet voor de handel bestemd, maar waren door ruitervereniging Castellum meegebracht. Meer paarden oogt tenslotte beter en de twee tientjes aanvoerpremie zijn mooi meegenomen. Een inwoner uil Leidschendam bestreed dat de markt alleen folklore is geworden, "ik kom hier al 29 jaar. Vroeger was er inderdaad meer handel en meer aanvoer. Maar toen kwam het voor dat ik met 15 paar den kwam en niets verkocht". Rond negen uur, toen ook het publiek op de been kwam, stonden 42 paarden en 25 pony's op de markt. Drie geiten en één ezel leverden ook een premie op. Het levende zeepaardje dat Peter Bontje uit Sassen heim in een plastic bak had meegenomen trok veel belangstelling. "Ik heb altijd in Valkenburg gewoond en ik dacht laat ik nu eens het kleinste paard van de markt meenemen. Helaas krijg ik geen aanvoerpre- BOSKOOP - Hondebezitters in Boskoop worden verplicht om in de toekomst bij het uitlaten van hun huisdier een schepje en een plastic zak bij zich te hebben. De le den van de commissie algemene bestuurszaken bleken het hiermee unaniem eens te zijn waardoor de ze bepaling wordt opgenomen in de algemene politieverordening (APV). Het officiële besluit hier over moet nog worden genomen. Ook wat betreft het betalen van de hondenbelasting gaat Boskoop de zaken strakker aanpakken. De aangifteformulieren worden niet meer huis aan huis verspreid, maar de eigenaar moet zelf aangifte ko- ,men doen. Nieuw is dat in Boskoop vanaf 16 september wordt gecontroleerd of inderdaad aangifte is gedaan. Wordt iemand betrapt op het niet betalen van hondenbelasting dan moet naast een navorderingsaan slag ook een boete van 250 gulden worden betaald. In zijn voorstel aan de raad wijst het college nog op een tweede voordeel. Momenteel kunnen Sas- senheimers die een huis bewonen van meer dan 160.000 gulden of een huurprijs van meer dan 700 gulden in de maand niet als woningzoe kenden worden geregistreerd. Dat wordt als zeer onrechtvaardig erva ren door vooral veel bejaarden en degenen die hun woning om finan ciële redenen niet kunnen bekosti gen. B en W zijn overigens van me ning dat de termijn waarbinnen de woningen eerst aan Sassenheimers moeten worden aangeboden niet te lang mag zijn. De gemeenteraad stemde er gisteren mee in om die termijn op maximaal drie maanden te zetten. WOENSDAG 9 SEPTEM BER Alphen samenkomst interkerkelij ke stichting In de Rechte Straat, Christelijke Gerefor meerde kerk, Grijpenstein- straat 14, 19.30 uur. Hillegom simultaan-schaken in Ho tel Flora, 20.00 uur. 'Katwijk disco in De Mijlpaal, Cleyn Duinplein, vanaf 19.00 uur. schrijfavond van Amnesty International, Vredeskerk, 19.00 tot 20.00 uur. zomerfeest bij Overduin in de Sint Janshoek, 20.00 uur. disco in Zwanenburg, Zwanenburgstraat, vanaf 20.15 uur. film 'Nadzor' van Saniews- ki, Filmhuis LVC, Breestraat 66, 20.00 en 22.15 uur. Voorhout disco in jeugdcentrum De Speleweij, 19.30 uur. Hillegom zaalvoetbaltoernooi in Treslong vanaf 19.00 uur. zeepkistenrace, hobbel- fietsen en steltlopen aan de Meerlaan, 19.00 uur. Katwijk soos voor 60-plussers in Rijnsoever, aanvang 13.30 Penny Marshall, Film huis LVC, Breestraat 66. 21.15 uur. optreden van 'The Cro- cats' in café De Grote Beer, 22.15 uur. optreden van 'Soft Pulse' in de Marenpoort, 22.00 uur. voorlichting en begelei ding dienstweigeren. Troef, Stationsweg 32, 20.00 tot 21.30 uur. spreekuur voor jongeren met vragen over dienst plicht, WDM, Breehuys, Breestraat, 19.00 tot 22.00 Noordwijk kaartmiddag voor wao/ aaw'ers in het Join-centrum vanaf 14.00 uur. Noord wijkerhout in kader van de Oranje feesten: 8.00 uur, hengelwed- strijd in de Leidsevaart vanaf Piet Gijs; 9.30 uur, klootgooi- en op speelweide 'de Boek horst'; 11.00 uur, kruiwagen- race bij de Prinsenhofschool Langevelderslag; 14.00 uur, tobbetje steken op het Marktplein; 14.00 uur, motor cross op bouwterrein 'Zee burg'; 15.00 uur, ringsteken met aangespannen paarden in de Havenstraat, 19.00 uur. prijsuitreiking kleurwed- strijd, 20.00 uur etalagewed strijd in restaurant 'Zegers'; 22.00 uur, groot vuurwerk. Rijnsburg vergadering van de ge meenteraad, 19.30 uur in het gemeentehuis. Valkenburg kinderoptocht vanaf het Middenjogh om 9.30 uur. touwtrekwedstrijden, kuipjesteken en stoelendans op het Dorpshuisplein vanaf 12.30 uur. muzikale show vanaf Heren straat, 20.00 uur. bingo en schietwedstrij- concert Amsterdams Loe- ki Stardust Quartet, kasteel Duivenvoorde, 20.30 uur

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16