Bouwen AZL in fasen kost 100 miljoen meer 'Personeel peuterspeelzalen en kinderopvang in één stichting' Over maand eerste paal tweede plandeel Advies van projectgr oep aan B en W: Bromfietsers zwaar gewond bij ongeval Witte Singel Spreekbeurt Waterman 'Behandeling' Breestraat uitgesteld Dievegge ontsnapt Wagen van brandweer botst tegen bakfiets Hollandse witlof Compromis Links Leiden vrouwenbeleid gemeente WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1987 LEIDEN LEIDEN - Algemeen directeur en bouwgemachtigde van het AZL J.H. Peters sprong op 17 augustus bijna een gat in de lucht: bijna twee jaar nadat de eerste fase van de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden in gebruik is genomen, mag van minister Deel man de eerste paal in de grond gaan voor de tweede fase. Aan het nieuwe gebouw zal nog een even groot blok worden geplakt, dat in 1994 voltooid moet zijn. Kosten: ruim 300 miljoen. Met de eerste fase van de nieuw bouw was eenzelfde bedrag ge moeid. Wat er aan tussentijdse voorzieningen is verspijkerd loopt tegen de 100 miljoen gulden. Het is maar één van de nadelen van het bouwen in twee fasen. Dr. M. Kalff, projectdirecteur organisatie en in gebruikname nieuwbouw, en ar chitect J. Wijnbergen kunnen er nog wel een aantal opnoemen. Al heeft die twee fasen-bouw op ande re punten ook voordelen. door Annemiek Ruygrok Dat de nieuwbouw van het Leid- se Academisch Ziekenhuis in twee ters fasen moet gebeuren, is te wijten verouderd ziekenhuis bouwt, gaat sentijdse voorzieningen liegen er niet om. Sinds 1978 is er voor zo'n 100 miljoen gulden aan de oud bouw vertimmerd. En dan gaat het om kosten voor onder meer dubbel glas op oude gebouwen om ge luidsoverlast van de nieuwbouw te beperken, maar vooral ook om nieuwbouw ten behoeve van oud bouw om klinieken zo goed moge lijk te laten doordraaien. Daar komt bij dat een groot deel van de oude gebouwen in gebruik moet blijven, wat hoge exploitatie kosten met zich meebrengt. Goed koop is het bouwen in twee fasen dus zeker niet. Kalff: "Het is heel onvoordelig om zowel nieuwe als oude gebouwen in gebruik te heb ben. Alleen al de infrastructuur van beide soorten is heel verschil lend. Bovendien zijn veel diensten naar de nieuwbouw verhuisd, waardoor patiënten vaak van oud bouw naar nieuwbouw moeten worden getransporteerd". Toch moet hij toegeven dat er aan het bouwen in twee fasen ook voordelen verbonden zijn: "De er varingen van de eerste fase op bouwkundig en organisatorisch gebied kunnen in de tweede fase worden meegenomen". De opmer king van algemeen directeur Pe- het AZL, dat je altijd nog een probleem bij: "De stede- bouwkundige besluitvorming is zo traag. Op zo'n plek bij het station zo'n groot gebouw neerzetten, dat heeft een reuze-uitstraling op de omgeving. Inmiddels zijn er vér gaande plannen voor een nieuw station. Plus de ontwikkelingen op het Schuttersveld. Dat zijn alle maal grote ingrepen, die een prik kel zouden moeten zijn om de mou wen op te stropen". Hij vindt het wat vreemd dat hij als architect w°rdt weggehouden van de omge ving. "Persoonlijk ben ik van me ning dat het stedebouwkundig manviaduct plan uitgangspunt moet zijn van een te ontwerpen gebouw. Als er iets goed of fout gaat in Nederland, dan komt dat omdat het stede bouwkundig goed of fout gaat. Ge bouwen vormen de tweede orde. In een slecht stedebouwkundig plan haalt een goed gebouw niet veel uit, maar in een goed plan mag er architectonisch best iets misluk ken". Een tekening van het gehele AZL-complex. bekeken van stationszijde, zoals dat er in 1994 moet staan. de toenmalige minister Pais jn dit geval volgens Kalff dan ook (onderwijs en wetenschappen) die niet helemaal op: "Voor de voorzie- zich op termijn niet wilde vastleg- ningen in het tweede deel kunnen gen op een dergelijk duur project. Utrecht en Amsterdam hadden die len nét toestemming inmiddels wel. up to date zijn. En we zul- eer iets moderner zijn dan Utrecht en Amsterdam, omdat we Leiden zat er net naast. Hoewel het later bouwen' AMC in Amsterdam, het AZL in leiden en het AZU in Utrecht op Ongemakkelijk grond van een ministerieel besluit Architect J. Wijnbergen geeft toe in één bouwstroom gerealiseerd datje bij de bouw van de tweede fa- zouden moeten worden, komt het se rekening kunt houden met fout- AZL nu toch veel later gereed dan jes die in de eerste fase aan het dag- de beide andere. licht zijn getreden. Toch vindt hij Dnhhpl 0-phrnik het £een ideale methode: "Het is Ue &eüI U1K ongemakkelijk, vooral voor de pa- Wilde Pais de kosten voor zich tiënten, en kostbaar", uit schuiven, de kosten voor tus- Maar wat hem betreft komt er want er is nog geen duidelijk plan hoe de weg vanuit de stad zal lopen en aansluit op het AZL-terrein". Wijnbergen had indertijd het plan om het station te ondertunne len. Niet alleen voor voetgangers maar, in samenhang met het sta tion, ook voor openbaar vervoer. "Ik ben een voorstander van een ■rkeerstunnel tussen het Ples- het Rijnsburgervia- duct. Het nieuwe AZL is door zijn plaats weliswaar fysiek dichterbij de stad gekomen, maar er blijft een psychologische scheiding door die spoordijk. Dus zeg ik: maak een tunnel onder het spoorwegempla cement door". In dit kader heeft zijn architectenbureau een voor stel gedaan om de bussen aan de andere kant van de spoorlijn, als het ware óp het terrein van het AZL te stationeren. Op die wijze zou worden waargemaakt dat het AZL dichtbij het openbaar vervoer ligt. Maar de NS gaan er vanuit om slechts een voetgangerstunnel on der het nieuwe station aan te leg gen. Weet de architect eigenlijk niet waar hij stedebouwkundig aan toe is, het AZL zélf zit ook met een pro bleem waarover nog stevig met ge meente en rijksoverheid van ge dachten moet worden gewisseld: parkeergarages. Volgens dr. Kalff zou het bouwen van parkeergarage van twee of drie vediepingen op het AZL-terrein niet alleen het hui dige parkeerprobleem oplossen, maar ook gebouwenbesparend zijn. "Een aantal gebouwen moet worden afgebroken ten behoeve van de parkeerruimte. Zo zal ge bouw 30, het voormalige interne geneeskunde, tegen de vlakte gaan. Daaraan is al sinds 1979 wei nig onderhoud gepleegd. Maar gaan we over tot horizontaal parke ren (parkeerterreinen in plaats van parkeergarages), dan moeten er meer gebouwen sneuvelen. Terwijl daarvoor goede functies te beden ken zijn. Stichtingen die nu al op het AZL-terrein zitten zouden daarin kunnen worden onderge bracht". Gezondheidsdorp In het budget is overigens geen rekening gehouden met de eventu ele bouw van eén of meer parkeer garages. Niettemin wil Kalff het parkeerprobleem niet voor zich uitschuiven. Want wellicht wordt het oude gebouw 5 aan de Wasse- naarseweg rendabel gemaakt als faciliteitengebouw voor instellin gen op de grens tussen ziekenhuis, research en industrie. "Het bios- ciencepark groeit nu al uit zijn voe gen". aldus Kalff. Ook is er nog steeds de mogelijkheid dat de reu makliniek Sole Mio vanuit Noord- wijk naar het AZL-terein verhuist. Voorts komt er in de nieuwbouw een congresruimte. Algemeen di recteur Peters ziet zelfs de moge lijkheid om een oude droom waar te maken: een gezondheidsdorp, waarin ook plaats is voor bedrijven die zich met gezondheidszorg be zighouden. "Voor de ontwikkeling van het AZL en de medische faculteit is het van belang dat er voldoende par- de reeds gerealiseerde keerruimte is. Nu laat de service te >r de tweede fase. wensen over. Patiënten mogen Volgens Wijnbergen ontbreekt de hiërarchie in gesprekken tussen architecten, gemeente en AZL. Er worden steeds kleine, maar geen grote knopen doorgehakt over het gebied AZL-station-Schuttersveld. "In dit vak geloof ik een klein beet je in dictatuur. Inspraak is een mid del. geen doel. De stedebouwkun- dige van de gemeente moet meer vrijheid krijgen". Met andere woor den: er zou voor dit gebied volgens Wijnbergen een totaal stedebouw kundig plan moeten bestaan, waar in zowel de nieuwbouw AZL als het nieuwe station en de kantoren aan het Schuttersveld passen. Stad "Hier ligt de mogelijkheid om een optimale relatie te krijgen met de stad. Meestal beginnen we met het beeld en zetten daar een ge bouw in. Nu gaat het andersom. Op dit moment heb ik bijvoorbeeld twee mogelijkheden om de oprit voor de ambulances te maken. (foto Jan Holvi achter gebouw 5 parkeren. moeten dan een heel eind het ter rein over om in de nieuwbouw te komen. Een busje staat hun ter be schikking. Voor bezoekers is een terrein van de gemeente beschik baar, ver achter het complex. Deze onaangename situatie zal nog ze ven jaar duren", aldus Kalff. Over de exploitatie van een even tuele parkeergarage werd kelijk gedacht in de sfeer a projectontwikkelaar. Nu minister Deetman (onderwijs en weten schappen) genegen is om het AZL juridisch eigenaar van grond en ge bouwen te maken kan die exploita tie wellicht in eigen beheer worden gehouden. Een en ander zal inhou den dat gebruikers een (kleine) bij drage voor deze faciliteit zullen moeten betalen. Geen avontuur Het nieuwe AZL is in twee fasen ontworpen. De tweede zal dan ook veel verwantschap hebben met de eerste qua materiaalkeus, ver- keersstelsels en ruimten. Twee jaar geleden had Wijnbergen eigenlijk al kunnen beginnen met die twee de fase. maar de toestemming van de minister kwam pas in het voor jaar af en dan nog slechts monde ling. Pas op 17 augustus heeft hij zijn definitieve goedkeuring gege ven. "Iedereen zei: hij doet het. Maar ik was er niet gerust op. Je weet niet wat voor krampachtigs er binnen het kabinet speelt", aldus Wijnbergen. Het architectenbu reau was al bezig met het tekenen van stopcontacten en schakelaars. "Maar we willen een gebouw reali seren. Die stagnatie is heel verve lend. Het bezwaar van zo'n groot project is dat er soms wel 25 men sen aan bezig zijn. Dat is veel". De eerste fase van de nieuw bouw is zo uitgevoerd dat het twee de gedeelte er als het ware aan kan worden vastgeplakt. Maar dat wil niet zeggen dat de bouw onge merkt zal gebeuren. Allereerst moeten er 1.000 palen worden ge heid. En hoe goed de geluidweren- de voorzieningen ook zijn, de pa tiënten in de nieuwbouw en de om liggende gebouwen zullen er soms wat last van kunnen hebben. Ook andere bouwactiviteiten als boren en hameren zullen de patiënten en het personeel enige overlast bezor gen. Omdat een academisch zieken huis weliswaar niet voor de eeu wigheid, maar toch voor minstens 50 jaar wordt gebouwd, zijn de ar chitecten uitgegaan van een zo flexibel mogelijke indeling van het gebouw. Met betrekkelijk weinig moeite is het intern goed te verbou wen. Incidenteel is het op die ma nier goed aan te passen aan zich voortdurend wijzigende omstan digheden. Muren kunnen worden weggehaald om grotere ruimten te krijgen, de indeling van ruimten kan worden aangepast aan de wen sen van de gebruikers. In de huidige nieuwbouw zijn al wat van dergelijke verbouwinkjes gepleegd. Niet in alle gevallen tot tevredenheid van de architect: "Het beeld is in sommige gevallen verloren gegaan door de wensen van de afdelingen". Ook is uit be zuinigingsoverwegingen het beeld van een lichte straat niet écht uit de verf gekomen. Reden waarom sommigen het een angstaanjagend i&D Architecten) gebouw vinden: "Dat komt door dat er een stukje is aangebouwd. Dat wilden we niet omdat de 'hoofdstraat' daardoor geen dag licht krijgt. Maar dat waren relatief goedkope vierkante meters. Dat was het uitgangspunt". Ook bij de liften is een donker gat. Maar Wijnbergen ligt daar niet wakker van, omdat met wat meer verlichting de sfeer daar heel wat aangenamer zal zijn. Overigens zal in de tweede fase door het bouwen van een aantal met doorzichtig ma teriaal overdekte patio's meer licht van buiten naar binnen vallen. De doodlopende gangen, die vooral achterin het gebouw een onaange name sfeer scheppen, lopen met de totstandkoming van de tweede fa se weer door. Dat zal een veel le vendiger effect opleveren. Het Leidse Pleintje zal een Leidse Plein worden, veel groter dan nu het geval is met meer winkeltjes op een andere plaats en een duidelijke informatiebalie, waarom de bezoe ker, eenmaal bovenaan de roltrap, niet heen kan. De inrichting van het AZL is ove rigens niet aan de architect overge laten. Alweer uit bezuinigingsover wegingen is en wordt zoveel moge lijk van het oude meubilair ge bruikt. Een gegeven dat Wijnber gen met lede ogen aanziet: "Het ge bouw houdt geen rekening met dat oude meubilair. Als ik het zie krijg ik er tranen van in de ogen". De betrokkenen kunnen in elk geval opgelucht adem halen nu, waarschijnlijk eind oktober of be gin november, eindelijk de eerste van de 1.000 palen de grond in gaat. De tweede fase omvat onder meer de hoofdafdeling heelkunde, gy naecologie en verloskunde, oog heelkunde, neurologie en neuro chirurgie en de afdeling keel, neus en oor. Omdat Deetman met wat extra miljoenen over de brug is ge komen, kunnen nog betere geluid- voorzieningen worden getroffen voor de gebouwen in de directe na bijheid. Keel-, neus- en ooropera ties zullen waarschijnlijk geduren de twee maanden op de operatie afdeling van oogheelkunde wor den uitgevoerd. Ook in laboratoria worden zonodig voorzieningen ge troffen om werkzaamheden die door trillingen kunnen worden be moeilijkt of onmogelijk gemaakt gewoon te laten doorgaan. In 1994 zal er een geheel nieuw complex uit de grond zijn verrezen met als kern een groot Leidse Plein, waaraan ook het personeels- restaurant grenst. De winkels en restaurants zullen daar de indruk wegnemen dat het hier om een zie kenhuis gaat. Op 85.000 vierkante meter zullen patiënten, artsen, ver pleegkundigen en ander personeel door elkaar krioelen. Mag dan het complete AZL-ter rein uitgroeien tot een gezond heidsdorp, de aangrenzende nieuwbouw zal meer weghebben van een stadje. Een druk stadje wel te verstaan, met straten en pleinen. Dat de bewoners ondanks al die vierkante meters soms met ruimte gebrek zullen hebben te kampen, dat de kamertjes aan de kleine kant zijn, dat de inrichting te wensen overlaat is allemaal te wijten aan het euvel van de huidge gezond heidszorg: zuinigheid op het gieri ge af. LEIDEN - Het personeel dat nu nog in dienst is van afzonderlijke kinderopvangcentra en peuter speelzalen, moet worden onderge bracht bij een centrale stichting. Deze stichting zou ook de admini stratie van de instellingen op zich moeten nemen. De kinderopvang centra en peuterspeelzalen blijven, ook na het oprichten van de stich ting zelfstandig. Dat is het advies van de project groep kinderopvang. Deze groep is door de burgemeester en wethou ders ingesteld om te onderzoeken hoe de organisatie van de 'kinde ropvang in Leiden kan worden ver beterd. Gebleken is namelijk dat veel van de instellingen, door hun beperkte omvang en door de tel kens wisselende bestuursleden, moeite hebben de personeelszaken en de administratie te beheren. Door nu al het personeel bij een centraal werkgeversinstituut on der te brengen, kunnen deze zaken professioneler worden aangepakt. Voordeel is ook dat medewerkers die bij een bepaald centrum 'over bodig' zijn geworden, niet hoeven te worden ontslagen, maar bij een andere kinderopvang opnieuw te werk kunnen worden gesteld. Bovendien krijgen all<e werkne mers dezelfde rechtszekerheid, waardoor verschillen in arbeids voorwaarden zullen verdwijnen. Overigens houden de kinderop vangcentra en de werknemers zelf het recht om een eventuele plaat sing af te wijzen. Volgens de projectgroep moet de centrale stichting ook de admini stratie van de verschillende instel lingen voor haar rekening nemen. Ouders kunnen de kinderen blij ven aanmelden bij de afzonderlijke opvangcentra, maar deze gegevens dienen centraal te worden ver werkt. Op deze manier ontstaat na melijk een beter inzicht over de be hoefte aan kinderopvang. De stich ting zou zich ook kunnen buigen over het beheer van de verschillen de gebouwen, bijvoorbeeld door alle wensenlijsten op elkaar af te stemmen en jaarlijks een onder- houds- en verbeteringsplan samen te stellen. Een probleem doet zich voor bij peuterspeelzalen die zijn onderge bracht in club- en buurthuizen. Het personeel van deze instellingen werkt nauw samen met de be roepskrachten van de buurthuizen. Vaak ook worden ze voor een deel ingezet bij de activiteiten van deze instellingen. Om te voorkomen dat één werknemer straks onder twee werkgevers valt, stelt de werk groep voor de leidsters van dit. soort peuterspeelzalen voorlopig onder te brengen bij het centraal werkgeversinstituut voor het club- en buurthuiswerk. Mocht dat niet bevallen, dan kunnen deze werk nemers altijd nog worden onderge bracht bij de centrale werkgevers stichting voor de kinderopvang. Subsidie De projectgroep heeft tijdens haar onderzoek geconstateerd dat de huidige wijze van subsidiëren niet voldoet. Doordat de huren voor de verschillende gebouwen nogal uit eenlopen, kunnen niet alle opvang centra met de aan hen gegeven subsidie uit de voeten. De project groep stelt nu voor om alle perso neelskosten en huisvestingslasten volledig te subsidiëren. Daarboven zouden de opvangcentra een apar te subsidie moeten krijgen voor hun activiteiten, afhankelijk van het soort opvang dat ze bieden en het aantal kinderen dat wprdt op gevangen. De ouderbijdragen zou den door de centrale stichting moeten worden geïnd, en niet meer door de kinderopvcangcen- tra. De ouderbijdragen zouden voorts aan de hand van algemene, gemeentelijke richtlijnen moeten worden vastgesteld. Op die manier wordt voorkomen dat centra in wijken waar voornamelijk^mensen met lage inkomens wonen, minder geld krijgen dan instellingen. Belanghebbenden krijgen tot- 20 oktober de tijd om op- en aanmer kingen te maken op de voorstellen van de projectgroep. Halverwege november neemt het college een beslissing over deze zaak, waarna de voorstellen zullen worden voor gelegd aan de leden van de raads- r onderwijs. Los van de aarde Het Studium Generale van de Leidse universiteit organiseert een serie lezingen over ruimte vaart en ruimteonderzoek onder de titel 'Los van de aarde'. Van avond, woensdag 9 september, spreekt dr. P.J.M. va'n Bentum van de vakgroep vastestoffysica van de Katholieke Universiteit in Nijmegen, over militarisering van de ruimte. Aanvang: 20.00 uur, Cleveringaplaats 1. Open podium De Leidse folkclub Horus orga niseert vrijdagavond in café De Bruine Boon, hoek Stations- weg/Rijnsburgersingel, een open podium. Iedereen die volksmu ziek maakt wordt uitgenodigd op het podium (maximaal drie) nummers ten gehore te brengen. Van te voren wel graag even bel len naar 01717-2726. Ter plekke vóór de aanvang (21.00 uur) op geven, kan ook. LEIDEN - Twee bromfietsers (16 en 18 jaar) zijn gisteravond zwaar gewond geraakt toen zij op de krui sing Witte Singel/Schelpenkade te gen elkaar reden. Het tweetal werd met een zware hersenschudding naar het Diaconessenhuis ge bracht. De 18-jarige liep bovendien een gebroken kaak op. De toedracht van het ongeluk is onduidelijk omdat het ene slacht offer niet kan. praten terwijl de an der aan geheugenverlies lijdt. Vol gens de politie hebben beide brom fietsers met hoge snelheid gere den. Getuigen van het ongeluk wordt verzocht zich te melden: tel. 258888. LEIDEN - Het WD-Statenhd R E. Waterman spreekt vanavond op een bijeenkomst van de liberale jongerenorganisatie JOVD in het Gulden Vlies aan de Breestraat. Waterman, bekend van het door hem ingediende plan voor kustuit- breiding in Zuid-Holland, zal daar zijn visie geven over de ruimtelijke ordening in deze provincie en over het streven van het provinciebe stuur om mensen weer terug te krijgen in de steden. Bovendien zal hij het landelijke kustbeleid aan de orde stellen. De bijeenkomst is toe gankelijk voor alle belangstellen den. De vergadering begint om 19.15 uur. De aanvang van de le zing is 19.30 uur. LEIDEN - Op verzoek van de WD is de behandeling van de gevolgen van de proefafsluiting van de Bree straat uitgesteld. Het onderwerp stond op de agenda van de donder dag 10 september (morgen) te hou den vergadering van de raadscom missie ruimtelijke ordening en ver keer. Op die vergadering zou wor den besloten wat er gebeurt tijdens de beslis- en evaluatieperiode van de proef. "De behandeling van de Breestraat is ineens heel snel op de agenda verschenen", zegt het WD-raads- lid, mevrouw M. Wijnbergen. "Een van de belangrijkste groeperingen die bij de afsluiting zijn betrokken, de winkeliers, vergaderen pas op 22 september over de proef. Hun standpunt willen we in elk geval in de discussie betrekken". LEIDEN - Een winkeldievegge is gisterochtend ternauwernood ont snapt. Achtervolgd door de verko per wist zij in een gereedstaande auto te springen die er snel van door ging. De vrouw was in schoe nen- en kledingzaak Bristol aan de Langegracht betrapt op diefstal van twee paar schoenen en een jack. Nadat zij op de vlucht sloeg, zette een verkoper de achtervolging in. De man wist de vrouw op de Lange Mare aan te houden. Toen hij haar mee nam naar de winkel, wist de vrouw zich los te rukken en vlucht te zij de parkeergarage van Digros in. Daar stond een man te wachten die de verkoper bedreigde. Deze besloot zich terug te trekken waar na het tweetal er vandoor ging. Het kenteken van de auto van het twee tal is bij de politie bekend. LEIDEN - Een bestuurder van een brombakfiets is gisteravond licht gewond geraakt bij een aanrijding met een brandweerwagen die met sirene en zwaailichten aan, op weg was naar een brand aan de Haar lemmerweg. Het ongeluk gebeur de op de kruising St. Jorissteeg/Le- vendaal. De bestuurder van de brombakfiets, een 28-jarige Leide- naar, had de brandweerwagen niet horen aankomen. Hij werd met schaafwonden en een lichte her senschudding naar "het Diacones senhuis gebracht. In het slooppand aan de Haarlem merweg richtte de brand flinke schade aan. De zolderverdieping brandde geheel uit. Naastgelegen panden liepen rookschade op. Vol gens de brandweer is het vuur aan gestoken. Enkele weken geleden brak in dit pand ook al brand uit. Ook toen stelde de brandweer vast dat er van brandstichting sprake was. LEIDEN De eerste Hollandse witlof is vandaag aangevoerd door tuinder G. Koch uit Zwaanshoek en gekocht door F. van de Wetering uit Leiden voor de prijs van acht gulden 40 per kilo. LEIDEN - De fractie van Links Leiden heeft gisteravond een com promis ontworpen om het college uit de problemen te helpen ten aanzien van een vrouwvriendelijk personeelsbeleid. Een meerder heid van de gemeenteraad ver wierp maandagavond een voorstel van het college om mannelijke werknemers bij de gemeente uit te sluiten van de gebruikelijke inter ne sollicitatieronde. Links Leiden wil nu dat de interne sollicitatie- ronde voor zowel mannen als vrou wen wordt opengesteld, maar ook voor vrouwen die van buiten de ge meente solliciteren. In een tweede ronde zouden dan de mannen van buiten aan de beurt komen. Het college nam het besluit van de gemeenteraad, dat door toedoen van WD en CDA tot stand kwam, maandagavond hoog op en kondig de aan het hele voorstel terug te trekken. Gisteravond werd de gang van zaken nog eens in de frac ties besproken. Vrijdag beslist het college wat er gebeuren gaat. Zowel de CDA- als de WD-frac- tie stelden gisteravond vast dat het college niet correct had gehandeld door de beraadslagingen te staken nadat bleek dat het zijn zin niet kreeg. Volgens WD-fractievoor- zitter Van der Nat moet 'de ge meenteraad afmaken waarmee we maandag bezig waren'. "Ik ben blij dat het omstreden voorstel van het college het niet gehaald heeft", al dus Van der Nat: "Er blijven vol doende moeglijkheden over om toch iets goeds voor vrouwen te doen". Op dezelfde wijze drukte CDA- fractievoorzitter Walenkamp zich gisteravond uit. Hij zei zich echter wel te kunnen vinden in het com promis dat Links Leiden heeft ont worpen. De CDA-fractie wil B en W morgen een schriftelijke verkla ring doen toekomen over wat er maandagavond is gebeurd. Vol gens Walenkamp heeft het college 'overdreven en overspannen gerea geerd' door de besluitvorming in de gemeenteraad te staken. Hoe de PvdA reageert op het compromis van collegepartner Links Leiden is nog niet duidelijk. Bij het bekend maken van het voorstel in de fractie gisteravond, brak er onder de socialistische raadsleden luid gelach uit. "Dat is een voorstel van iemand dip ?r niets van snapt", was de eerste reactie van een woordvoerder. De vraag is nu nog of het noodza kelijk is dat het compromis in een nieuw voorstel wordt gegoten. Zo wel CDA als WD accepteren niet dat, nu de beraadslaging is geslo ten, er nog nieuwe voorstellen wor den ingediend. Gaat het echter om een interpretatie van reeds gedane uitspraken, dan maakt het idee van Links Leiden een redelijke kans.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15