Oegstgeest omhoog 071-144941 miiHHl'lMI'Hil Oegstgeest beschermt monumenten 111 Nog geen keuze voor sportcomplex 'PvdA/PPR: 'Politie-bijstand om branden snel op te lossen' GOED NIEUWS VOOR LERAREN MAATSCHAPPIJLEER EN ECONOMIE Andere heffingen op peil Begroting '88 Oegstgeest Rugletsel bij ongeval in autopark PAGINA 14 W0ENSDAG9SEPTEMBER1987 OEGSTGEEST - De gemeente Oegstgeest gaat haar monu menten beschermen. Tot op heden ontbeerde het monu- mentrijke dorp daarvoor de ge schikte instrumenten. Zo schitteren een gemeentelijke monumentenlijst en -verorde ning door volstrekte afwezig heid en kunnen eigenaren bij wijze van spreken verbouwen wat ze willen. De gemeente heeft het op dit punt al die jaren laten afweten, zo legde wethouder Kohlbeck gisteravond in de raadscommissie openbare werken uit, omdat er geen geld was om de financiële gevolgen van een gemeentelijke regelgeving op te vangen. Ook een sloopverordening ont- Gemeente heeft het jaren laten afweten breekt. Wat dat aangaat, kampt Oegstgeest nog altijd met wat de wethouder (PvdA, openbare werken, monumentenzorg) "het Curiumgebouwtrauma" noemt. Hij doelt op de voor velen als ui terst ongewenst beschouwde sloop van het gelijknamige pand, enkele jaren geleden. Ook de discussies over de Jelgersmakliniek dreigden de komst van de slopersbal op te roepen. Samen met de Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) wil de ge meente zich in de toekomst een be ter beschermheer tonen, zo hebben alle fracties nu beloofd. "Maar wie wil regelen, moet pege- len", gaf de wethouder direct de beperkingen aan. Zoals de zaken er nu voor staan heeft Oegstgeest slechts 50.000 gulden voorradig om zijn monumenten te behouden. "Niet meer dan een opstekertje", oordeelt Kohlbeck. Maar mis schien net genoeg om eigenaren die hun monumentale pand nodig eens moeten opknappen "net over de streep te trekken". Dat geld is afkomstig uit het potje waaruit woningverbeteringen wor den betaald. De verschillende frac ties gaan ermee akkoord dat dat potje in het vervolg voor de helft voor monumenten zal worden aan gesproken. Het nieuw opgezette helst voorts de deelneming van drie "externe leden" aan vergade ringen van de raadscommissie openbare werken zodra deze over monumenten beraadslaagt. Eén van die drie is een door de VOO aan te wijzen lid, de andere twee wijzen B en W in overleg met die VOO aan. De VOO had overigens liever een afzonderlijke monumen tencommissie ingesteld maar dat vonden B en W wat al te veel van het goede. Monumentenlij st De VOO heeft de gemeente al flink wat werk uit handen gekomen. Zeer binnenkort presenteren VOO- voorzitter mr. J.J.L. de Soeten en de zijnen een monumentenlijst. De Soeten verklapte gisteravond al vast dat van de twintig monumen ten die hij erop had willen zetten, er negen zijn overgebleven. Het drastische inkorten van de lijst heeft veel te maken met de weinige beschikbare financiële middelen. "We hebben de tering naar de ne ring gezet". Wethouder Kohlbeck benadrukt dat de VOO-lijst nog geen gemeen telijke monumentenlijst is. De raad beslist welke monumenten erop komen te staan. De VOO's lijst is een conceptlijst. OEGSTGEEST - Oegstgeestenaren zullen in 1988 meer belasting aan hun gemeente moe ten afdragen. Dat blijkt uit de aanbiedingsbrief van B en W bij de gemeentelijke begrotin gen over 1988. De hondenbelasting blijft weliswaar ongewijzigd (maar kan door de honde- poepdiscussie alsnog veranderen) en ook de onroerend-goedbelastingen blijven ongeveer op hetzelfde peil (het eigenarentarief neemt wellicht met twee cent af; het gebruikerstarief blijft hetzelfde als in 1987). Ook een tariefsverhoging van de rioolrechten voor 1988 achten B en W "niet noodzakelijk". Het venijn in het belastingverhaal duikt op zo dra het over reinigingsrechten gaat: die stijgen in 1988 met 14,3 procent. Een ambtenaar van de af deling financiën rekent echter voor dat op jaarbasis sprake is van een stijging van 12 procent. Al tijdens de voorjaarsdebatten sprak politiek Oegstgeest af dat van de kosten voor het ophalen en het verbranden van huis- en grof- In Leiderdorpse commissie LEIDERDORP - Het is nog on duidelijk uit met welke van de ze ven varianten voor een nieuw sportcomplex aan de Hoogmade- seweg Leiderdorpse raadsleden eind deze maand in zee gaan. De le den van de raadscommissie sport en welzijn konden gisteravond nog geen duidelijke keuze maken. Wel is al duidelijk dat niemand voor het 'oude', vorig jaar door de raad al verworpen, plan kiest en dat met uitzondering van de WD geen en kele partij het particuliere bouw plan van Erica ziet zitten. Men vreest dat bij de Erica-variant het zwemmen ondergeschikt zal zijn aan de andere recreatieve voorzie ningen. Tijdens de vergadering kwam gisteravond nog een 'bijna nieuwe' variant ter tafel: dat van de com pacte nieuwbouw met recreatieve voorzieningen. De vraag hierbij is of de Leiderdorpse sportschool houder Van Houdt daar ook een plekje in zal vinden. Wethouder Huigen meè dat de compacte vari ant in grove lijnen al is uitgewerkt. Daaruit blijkt dat, als de Leider dorpse sportschoolhouder hierin zou participeren, deze variant een extra investering van een miljoen gulden zou vergen. Waarschijnlijk valt deze mogelijkheid dus af, maar men zal zich er nog wel over bui gen. Veel vragen De door burgemeester en wet houders op 1 september gepresen teerde plannen bleken ook gister avond in de commissie nog de no dige vragen en twijfels op te roe pen. Zo zette PvdA-raadslid Holierhoek vraagtekens bij de ge raamde 170.000 bezoekers per jaar. Zowel het renovatieplan als dat van Erica werden door de PvdA di rect afgewezèn. Alle andere moge lijkheden staan wat deze partij be treft nog open. De WD liet bij monde van raadslid Klerks als enige partij we ten wel iets in het Erica-plan te zien. Een zwembad alleen heeft geen grote aantrekkingskracht als het erop aankomt de recreatieve functie te vergroten, aldus Klerks. Zijn voorstel: werk zowel de recre atie- als de Ericavariant verder uit. Het CDA zei meteen 'nee' tegen Erica, ook uit angst dat het zwem men teveel van de voorgrond zou verdwijnen. De varianten compact bad en recreatie werden openge houden. En de PPR/PSP kon niet tot een duidelijke keuze komen. D66 noemde de variant compact bad aantrekkelijk, maar kon even min al meteen kiezen. Morgenavond buigen de leden van de raadscommissie financiën zich nog over de varianten. De ge meenteraad krijgt eind deze maand het laatste woord. De varianten Uit welke mogelijkheden de Leiderdorpse gemeenteraad eind deze maand kan kiezen: Renovatie-variant: knap het zwembad op voor 3,5 miljoen. Handhaaf daarbij het buitenbad. Recreatie-variant: met sport schoolhouder Van Houdt. Er komt een wedstrijd-, instructie- en buitenbad plus een aangren zende sporthal en een recreatie- bad. Deze hoofdvariant heeft verschillende subvarianten. De recreatievarianten vergen een investering van zo'n 7,5 miljoen gulden. Compacte variant: een wed- strijdbad, instructiebad, wat re creatieve baden en een glijbaan, kosten 5,5 miljoen. Erica-variant: Bouwer Erica zorgt voor een complex met zwembad, fitness, sauna, squash- banen, driving range, langlauf baan, sportwinkel, schoonheids salon en medische ruimten. Lei derdorp moet Erica dan een af koopsom van 375.000 gulden per jaar betalen. Van Houdt zou het complex gaan beheren. vuil burgers voor 80 procent moe ten meebetalen en bedrijven voor de volle honderd. De kosten van de vuilverwerking nemen echter steeds meer toe eri daardoor wor den die 20 procent die burgers niet hoeven te betalen een steeds zwaardere last voor de gemeente. In het voorjaar werd dan ook al een verhoging voorzien van 16,60 gul den. De voorgenomen belastingverho ging, zo zijn de ambtenaren te we ten gekomen, kan echter niet al op 1 januari 1988 maar pas op 1 maart van dat jaar ingaan. Bepaald is na melijk dat het heffingstijdvak ge lijk moet lopen met dat van het Energiebedrijf Rijnland. Extra verhoging De gemeente kan dat geld van die twee maanden belastingverhoging niet missen en ziet zich daarom ge noodzaakt de reinigingsrechten met nog iets meer te verhogen dan al de bedoeling was. Werd er in het voorjaar nog gezegd dat bewoners van eengezinswoningen van 142,80 naar 159,40 gulden zouden toe gaan. nu hebben B en W het in hun aanbiedingsbrief over 163.20 gul den per jaar B en W hebben de begrotingen voor 1988 tamelijk soepeitjes slui tend gekregen, zo blijkt. Het dage lijks bestuur van de gemeente laat zelfs de gemeenteraad stoeien'over de vraag wat er met het voordeeltje van ruim 65.000 gulden moet ge beuren. Dat voordeeltje is het ge volg van de transactie van het land goed Oud-Poelgeest dat zoals be kend in erfpacht aan het gelijkna mige vormingscentrum is uitgege ven. Bovendien zijn de kosten van het onderhoud van het landgoed in het vervolg voor rekening van dat vorm ingscentrum. De gemeenteraad had er verder op aangedrongen wat minder geld in het potje "onvoorzien" te stoppen. Het voordelig saldo van deze maat regel bedroeg ook ruim 120.000 gulden. Daar gaat echter ongeveer de helft vanaf aan de kosten van de oprichting van de basisgezond heidsdienst en aan de verschuldig de bijdrage aan de gemeenschap pelijke regeling voor de woonwa gens. Oegstgeest heeft zijn kampje rond, treedt dus uit en moet daar voor dan betalen. Die resterende 65.000 gulden kunnen wat B en W betreft worden omgezet in een verlaging van de ogb met vier procent voor de ge bruikers. De raad kan er tijdens de begrotingsbehandeling echter ook voor kiezen de proef met de biblio- trailer in Haas wijk voort te zetten of wat geld opzij te leggen voor wegonderhoud. an geloven. De branden en de lijn 'Er heerst onrust in Voorschoten VOORSCHOTEN - De branden in het Voorschotense ijsclubgebouw en boerderij De Lindehoeve heb ben volgens de PvdA/PPR-fractie onrust gezaaid in het dorp. De par tij wil de onrust de gemeente uit helpen en heeft B en W om extra politie-bijstand gevraagd. Ze wil de dader(s) zo snel mogelijk pakken. Tijdens de raadscommissie voor algemene zaken, gisteravond, con stateerde fractievoorzitter me vrouw M. Breunesse dat "de poli tie, door de beperkte mankracht, kennelijk niet in staat is veel te doen". Volgens de politica zit er een zekere lijn in de branden, de laatste tijd: "Het lijkt niet meer van toeval, afhankelijk". Uit een krante-artikel had Breu nesse begrepen dat een journalist van tevoren getipt was over de brand in De Lindehoeve. Van B en W wilde ze weten hoe serieus die opmerking genomen is. Is er extra opgelet? Ook D66 had vragen over de 'actuele brandsituaties', de par tij wilde die vragen echter recht streeks stellen aan de burgemees ter. Hij heeft brandweer en politie in zijn portefeuille, maar was giste ren afwezig door ziekte. Volgense Breunesse heeft wach ten zijn gevaarlijke kanten. "De brand in De Lindehoeve heeft in ons dorp meer veroorzaakt dan een gevoel van spijt", zei ze. "Op twee plekken in het dorp blijkt dat men sen in hun clubgebouwen slapen of dat willen gaan doen. We moeten dus niet alleen naar de verzekerin gen kijken, maar ook naar de angst. Burgers moeten weten dat het hoog wordt opgenomen en dat er aan gewerkt wordt". Warmondse loopt beenletsel op BUITENKAAG - Een 27-jarige inwoonster van Warmond heeft gisteren beenletsel opgelopen bij een aanrijding op de hoek Leidsemeerstraat- /hoek Hoofdweg-oostzijde in Buitenkaag. De vrouw kwam met haar motorfiets in botsing met een personenauto, bestuurd door een 45-jarige inwoner van Oegstgeest. Volgens de politie verleende de vrouw geen voorrang. De onfortuinlijke Warmondse is per ambulance overgebracht naar het Diaconessenhuis in Heemstede. Kraanwagen raakt spoorbomen VOORSCHOTEN - Een kraanwagen raakte gistermiddag bij de Voor schotense Papelaan bij het oversteken van de spoorweg de spoorbomen. De kraanwagen werd door een andere kraanwagen gesleept, en kon niet meer stoppen voor het rode licht. Na het ongeval onstonden files bij de spoorwegovergang. Agenten regelden het verkeer. De kraanwagen liep lichte schade op, de spoorbomen moesten worden vernieuwd. Wethouder L. Marselis, die als lo co de burgemeester verving, had voor de vergadering met de politie- adjudant gesproken en koos zijn woorden zorgvuldig. "We moeten uitkijken voor een angstpsychose, zolang je de motieven van de brandstichter(s) niet weet", aldus de CDA-politicus met welzijn in zijn portefeuille. Hij wist dat een journalist getipt was, maar vroeg zich af of die voor wetenschap tot extra aandacht heeft geleid. Over extra mens kracht heeft hij niet gesproken met de adjudant, "maar we mogen aan nemen dat de politie op zoek is naar de daders en de aanwijzingen zal natrekken". Over eventuele nachtwakes was hij afhoudend. "We hebben het daar intern over gehad en hebben niet de moed mensen daarvan af te houden, wanneer ze dat uit eigen zorgvuldigheid willen doen", sprak hij. De loco-burgemeester besloot zijn betoog met een belofte. B en W gaan onderzoeken of ze iets voor de verontruste clubs kunnen doen. Rode Kruis-leidster mevrouw J.C. van der Touw ziet daar vol ver langen naar uit. Toen zij zaterdag van de Lindehoeve-brand hoorde, maakte ze zich direct op voor een nachtwake in het gebouwtje bij de ijsbaan, volgestouwd met materi aal van Welfare Rode Kruis en drumband Laurentius. "Mijn fami lie zei dat ik getikt was, maar wet houder Marselis vond het een goed idee. De vrouw van de burgemees- LEIDERDORP - Een 21-jarige man uit Krimpen aan den Ijssel raakte gisteren aan zijn rug ge wond, tijdens werkzaamheden bij het Autopark De Baanders aan de Leiderdorpse Wevers- baan. Een ijzeren steiger waarop een collega stond te boren, kan telde toen hij veel kracht inzette bij het boren in een muur. De plank schoof van de steiger en viel op de ongelukkige die onder de steiger aan het werk was. De gewonde is opgenomen in het Diaconessen ziekenhuis. Zijn collega op de steiger liep zelf geen verwondingen op. ter zei alleen maar: slaap lekker", aldus Van der Touw. Om half twaalf, toen ze naar het gebouwtje wilde afreizen, belde een agent. Hij wees haar erop dat wanneer ze in het gebouw zou sla pen, het inbrekersalarm niet werkt. "Het was dus eigenlijk levensge vaarlijk. Alleen wanneer we in het toilet zouden slapen, zou je dat kunnen ondervangen. Maar ja, daar hoor je of zie je niks", over woog Van der Touw. En vervol gens liet ze zich geruststellen door de mededeling dat de politie tot drie uur 's nachts dubbel zou sur veilleren. De voetbalclubs, die volgens de wandelgangen ook zouden waken, weten van niets. "We waken alleen bij veteranentoernooien, wanneer er muziekspullen opgeslagen lig gen", laat een kantine-medewerkër van Randstad Sport weten. Een be stuurder van SLVL heeft het over een misverstand: "Eind augustus hebben A-junioren uit Duitsland op ons terréin geslapen. Maar dat had dus echt niets met waken te maken". Ook tijdens de bestuurs vergadering van gisteravond is niet over een slaapactie gesproken. - Geen spoor Volgens de plaatselijke politie- commandant J. Remmelzwaal maakt Voorschoten geen kans op extra politiebijstand: "Daarvoor zouden ze eerst wat .moeten heb ben. Nu is er geen enkel spoor, ont breekt iedere aanwijzing". De hoop is dan ook gericht op iemand die zijn mond voorbij praat of, bij een volgende brand, een steekje laat vallen. Vreemd is dit niet. "Bran den zijn nu eenmaal altijd lastig op te lossen", zegt Remmelzwaal. "Bij een moord kun je vaststellen hoe. de persoon om het leven is geko men, bij een brand is vaak al moei lijk vast te stellen hoe het is aange stoken". Als mensen in hun gebouwen willen slapen, zal Remmelzwaal ze niet tegenhouden ("dat moeten ze zelf weten"). Of daar ook echt re den toe is, weet hij met: "de een voelt zich hier onveilig, de ander daar". De politie doet ondertussen wat ze kan, maar heeft beperkte mogelijkheden. Remmelzwaal: "Buurlanden hebben naar verhou ding veel meer agenten, in Neder land willen wij voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Als politie hebben we daar meermalen op ge wezen, maar de politiek reageert afhoudend". Oud-Zoeterwoude De Stichting Oud-Zoeterwoude or ganiseert zaterdag 19 september een excursie naar Gouda. Men brengt er een bezoek aan het stad huis en aan de St. Janskerk. Ook gaan de Zoeterwoudenaren kijken bij het Catharina-Gasthuis, een voormalig stadsziekenhuis dat een schat aan schilderijen, munten en stijlkamers bezit Het vertrek is om half negen Js ochtends, de terug komst rond vijf uur. Men kan zich opgeven bij de heer Duindam, tele foon 071-894080. Bingo-avond Het Zoeterwouds buurthuis De Wei poort, gelegen in het gelijknamig buurtschap, begint vrijdag 11 sep tember weer met de winteractivi teiten. Als openingsevenement or ganiseert het bestuur die avond bingo. Aanvang acht uur. Fancy-fair Voor de achttiende maal in succes sie houdt de Zoeterwoudse drum fanfare Vios de jaarlijkse fancy - fair. Het gebeuren vindt plaats op zaterdag 12 en zondag 13 septem ber in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. De opening vindt za terdagavond om zeven uur plaats, de grote verlating is op hetzelfde tijdstip, maar dan een dag later. Voor de jeugd zullen vooral de speelautomaten een trekpleister zijn. De kleineren zijn speciaal op zondagmdidag welkom. Bekende attributen als lichtnamen-spel, rad van avontuurd en een 21-stand zijn ook aanwezig. Zaterdag is de fan cy-fair geopend van 19 tot 24 uur, zondag van 12 tot 19 uur. Muzenhof Vanaf heden tot 28 september is in de Leiderdorpse bibliotheek, Cor Gordijnsingel 4, een informatieve tentoonstelling te zien over activi teiten die gedurende de culturele week plaatsvinden in de Muzenhof. De culturele week wordt in Leider dorp gehouden van 21 tot en met 27 september. De tentoonstelling is ge durende de openingsuren van de bibliotheek te zien. Geen knieval voor Leefbaar Leiderdorp LEIDERDORP - Het gesprek dat gisteren op last van de rech ter tussen de gemeente en Stichting Leefbaar Leiderdorp is gehouden, mag als mislukt worden beschouwd. Wethou der Den Boeft, die namens het college het woord voerde, blijft erbij dat de gewraakte uitlatin gen van een ambtenaar niet ge rectificeerd hoeven worden. Volgens de wethouder heeft de ambtenaar tijdens een vergade ring van de commissie beroep en bezwaarschriften de Stich ting niet verweten tegen de ei gen doelstellingen te handelen. Volgens 'Leefbaar Leiderdorp' was haar verweten de economi sche belangen van Leiderdorp te schaden, maar de gemeente heeft steeds ontkend dat derge lijke uitspraken zijn gedaan. De wellus-nietus kwestie liep zo hoog op dat de Stichting vo rige maand een kort geding bij de Haagse rechtbank aanspan de tegen de gemeente. De rechtbankpresident verklaarde toen voorlopig geen vonnis te wijzen. Hij adviseerde beide partijen eerst maar eens met el kaar om de tafel te gaan zitten "opdat alle openstaande zaken kunnen worden doorgespro ken". Dat is duidelijk niet gebeurd: in het volgens de wethouder "betrekkelijk korte" gesprek zijn de stellingen geenszins ver anderd. Stichtingswoordvoer der mevrouw Dekkers ver klaart achteraf dat de recht bankpresident dus gewoon uit spraak zal moeten doen. Op woensdag 16 september a.s. kuntu uw zware tas eens lekker thuis laten: de krant is op de dag na prinsjesdag natuurlijk het meest aktuele lesboek. En... het is weer eens wat anders!!!!! Overigens stelt het Leidsch/Alphens Dagblad voor dit doel graag kranten beschikbaar. Bel uiterlijk 11 september: Onze telefonistes weten alles over maximum aantallen, bezorging e.d. Zij helpen u graag verder.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14