Tekort aan jongeren in de bonw 'Meneer, wat moet ik met die roestzooi?' Schulden 'slopen' Latijns-Amerika Fiscus int 7 miljard meer Frans mineraalwater zit Thatcher dwars Ford koopt Aston Martin Oogst Duitse boeren pakt weer slecht uit Brazilië NS gaat door met sanering Kijkdag bij failliete scheepswerf Boele in Bolnes DEN HAAG (ANP) - De bouw krijgt de komende jaren te kampen met een sterk afnemend aanbod van jongeren die een vakopleiding willen volgen. Ook in de afgelopen jaren is de belangstelling sterk teruggelopen. Dat zegt het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) in eén rapport over de vakopleiding van jongeren in de bouw. Tussen 1980 en 1985 is de belangstelling voor de bouw in het beroepsvoor bereidend onderwijs met een der de teruggelopen, van meer dan 30.000 tot 21.000 leerlingen in 1985. Om de terugval op te vangen zal de bouw zich meer moeten richten op andere jongeren dan gediplo meerden bouwtechniek uit het la ger technisch onderwijs, zoals ma- vb-leerlingen. Als de vakopleiding er niet in slaagt haar afhankelijk heid van het lager technisch onder wijs te verminderen, bedraagt in het midden van de jaren negentig het aantal leerlingen nog maar tweederde bedragen van het ni veau van 1985, aldus het EIB. Dat komt enerzijds door de lage ge boortecijfers van de jaren zeventig derwijs bestaan naast elkaar) te la ten verdwijnen. Het kmbo zou niet naast het aantrekkelijker leerling wezen moeten bestaan, maar moe ten fungeren als brug tussen lager beroepsonderwijs en leerlingwe- DEN HAAG (ANP) - De belasting opbrengsten van het rijk lagen in het eerste half jaar van 1987 met 50,4 miljard gulden 6,9 miljard ho ger dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Van de stijging is 3,4 miljard het gevolg van wijzigingen in de aanslagregelingen voor de in komsten-, vennootschaps- en ver- anderzijds door de verminderde mogensbelasting. Door deze wijzi- belangstelling van jongeren voor het beroepsonderwijs. Volgens het instituut moeten de opleidingsinstanties proberen de schoolverlaters lto-bouwtechniek, van wie een flink deel nu niet in de bouw terecht komt, voor deze gingen komen deze belastingen eerder in het jaar binnen. Dat heeft het ministerie van financiën giste ren bekendgemaakt. De stijging van de ontvangst aan omzetbelasting met ruim een mil jard gulden komt overeen met de tor te behouden. Daarnaast moet geraamde meeropbrengst als ge- de bouw zich meer richten op leer lingen uit het algemeen voortgezet onderwijs, bij voorbeeld op mavo leerlingen. Het EIB pleit er verder voor de tweeslachtigheid die nu in de vak- drie maanden. Dit opleiding bestaat (leerlingstelsel en het kort middelbaar beroepson- volg van de verhoging van de btw- tarieven in oktober vorig jaar. Aan bijzondere verbruiksbelasting kwam 293 miljoen gulden meer binnen, voornamelijk in de eerste weerspie- LONDEN - Ogenschijnlijk is het niets bijzonders; een kleine be scheiden verandering slechts, die naar men aanneemt de dage lijks vele bezoekers van de ver schillende bars en restaurants in het Britse Lagerhuis niet of nau welijks zal opvallen. Want de keuze welk soort mineraalwater er gedronken wordt, heeft hier nimmer het politieke hart van de natie sneller doen kloppen, ver loren als het drankje van de neu trale onschuld was tussen de in drukwekkende hoeveelheden whisky's, brandies en vooral Pints of Bitter. door Haye Thomas Daarom ook kon het gebeuren dat niemand in het Britse parle mentaire centrum zich druk maakte over de gestage opmars in het Lagerhuis van het Franse gezondheidsheidsdrankje Per- rier, dat tenslotte elke concur rentie uit Engeland, Wales en Schotland de das omdeed. En heeft op de Britse eilanden stad en land afgereisd om zoveel mo gelijk nationale keus te 1 zich kennelijk als een solide blij vertje in het paleis van Westmin ster vestigde. Alles wees op een lange, lucra tieve relatie tussen Perner en het Lagerhuis, totdat er bij één lid van 's lands parlement weerstan den begonnen te rijzen. En aan gezien dit lid premier Margaret Thatcher zelve was, begon de po sitie van Perrier in Westminster te wankelen. Thatcher, geïrriteerd door het slappe verweer van 's lands eigen mineraalwater, startte een verbe ten campagne, waarbij zij er bij elke gelegenheid weer op wees dat het eigen Britse mineraalwa ter natuurlijk net zo goed was als hpf. Franse. En om een voorbeeld te geven gelastte zij de verban ning van Perner op haar eigen ta fel. Zowel in Downing Street als in de Commons. En niemand die er aan twijfelt of het is het per soonlijk ingrijpen van mevrouw Thatcher dat heeft geleid tot een nu frontale aanval op de mono polie-positie van Perrier in het Britse Lagerhuis. Als volgende maand de parle mentariërs van hun zomerreces terugkeren in Westminster, zul len zij tot hun niet geringe verba zing worden uitgenodigd tot een avondje gratis proeven van uit sluitend mineraalwater. Het con servatieve Lagerhuislid Charles Irving, voorzitter van de cate ringcommissie in de Commons, En juist nu mevrouw Thatcher zich zo persoonlijk heeft opge wonden over de Franse superio riteit van Perrier wordt aangeno men dat het proefavondje zal lei den tot een duidelijk conserva tieve meerderheid voor het eigen Britse mineraalwater in het La gerhuis, dat dan op het etiket van de fles onmiddellijk de naam 'Parliamentary Water' mag voe ren, compleet met het groen-gou- den teken van de Commons. Omdat de heer Irving nu al uit roept dat mevrouw Thatcher ge lijk heeft en dat het inderdaad belachelijk is om in de bars en restaurants van de Commons Frans mineraalwater te drinken, lijken de dagen van Perrier in het paleis van Westminster geteld. Reeds wordt gefluisterd dat er nu gouden tijden zullen aanbre ken voor een tot nu toe onbe kend bronwater uit de Cotswold, niet ver van de plaats waar de Thames ontspringt. DETROIT (Rtr) - Het Amerikaanse automobielconcern Ford wordt ei genaar van de Britse sportwagen- fabriek Aston Martin Lagonda. Volgens Förd wordt een 'niet hoog' bedrag betaald voor de fabriek van exclusieve, handvervaardigde sportwagens Aston Martin, gevestigd in het Engelse stadje Newport Pagnell, is opgericht in 1914. De peperdure snelheidsmonsters (van 215.000 tot 295.000 gulden) boekten in de jaren vijftig grote successen in de racerij. De Aston Martin die was te bewon deren in de James Bond film 'Goldfinger' ging vorig jaar op een veiling van de hand voor 178.000 pond sterling (bijna 600.000 gul den). De Britse Prins Charles is de trotse eigenaar van een vijftien jaar oude donkerblauwe Aston Martin DB 6. Er werken bij Aston op het ogenblik 400 mensen, die per week vijf auto's in elkaar zetten FLEVOLAND - De aardappeloogst in Flevoland is vandaag begonnen. Hoewel de vooruitzichten niet al te gunstig zijn moet nog worden afgewacht of de boeren er net zo slecht afkomen als hun Duitse collega's. Bij de oosterburen klagen de agrariërs in koor dat de oogst ronduit slecht is (foto anp» HAMBURG (DPA) - Zijn de voor uitzichten voor de Nederlandse boer somber, de oogsten in de Westduitse landbouw zijn dit jaar ronduit slecht. Van het noorden tot het zuiden van de Bondsrepubliek klagen de boeren dat hun oogst in kwaliteit en hoeveelheid is achter gebleven ten opzichte van vorig jaar. Er moeten extra kosten wor den gemaakt voor het binnenha len, het drogen en de opslag van de oogst, terwijl de prijzen gelijkblij- ven of zelfs dalen. Nadat de boeren in 1986 te kampen hadden met de gevolgen van het ongeluk in de kerncentrale in Tsjernobyl, haalt dit jaar het natte weer een streep door de rekening. Al in augustus liet de Westduitse minister van financiën, Gerhard Stoltenberg, weten bereid te zijn noodlijdende boeren met belas- tingvoordeeltjes tegemoet te ko geling van de groeiende autoverko pen. Het rijk kreeg 826 miljoen gul den meer aan loonbelasting bin nen, door de stijgende werkgele genheid en loonstijgingen. Aan di videndbelasting vloeide 444 mil- LONDEN (Rtr/ANP) De grote joen gulden meer in de kas, met i Britse banken hebben gisteren wijzend gereageerd op voorstellen van Brazilië om de helft van zijn bankschul'd om te zetten in vast- rentende waardepapieren met een zeer lange looptijd. Brazilië, met een schuld van 113 miljard dollar de grootste schuldenaar onder de ontwikkelingslanden, besloot in februari de rentebetalingen over zijn schuld aan buitenlandse ban ken (ongeveer 70 miljard dollar) op te schorten. Het land heeft drin gend nieuwe leningen nodig en wil daarom nu met de banken tot za ken komen. Vorig week lieten Ja panse banken al weten weinig voor de Braziliaanse voorstellen te voe len. Bezetting Duizenden werknemers hebben gisteren een grote scheepswerf van het Zuidkoreaanse bedrijf Hyun dai bezet uit protest tegen het be sluit van het concern de werf te sluiten. De naar schatting 10.000 betogers eisen ook de vrijlating van gearresteerde vakbondsleiders en een loonsverhoging van 14 pro cent. Dollar De koers van de dollar is ver ge noeg gedaald. De'centrale banken zijn unaniem van mening dat de discontoverhoging in de Verenig de Staten van vorige week vrijdag, met een half procent tot zes pro cent, ertoe zal bijdragen dat de dol larkoers zich zal stabiliseren. Dit heeft de president van de Westduit se centrale bank, Karl Otto Pöhl, gisteren in Bazel gezegd na overleg met zijn collega's van tien rijke in dustrielanden, waaronder Neder land. Italië De Italiaanse economie groeit in 1987 en 1988, evenals in de afgelo pen jaren, sneller dan die van meeste landen van de OESO (Orga nisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling). Het be grotingstekort moet echter kleiner worden wil er de komende jaren sprake zijn van een gezonde econo mische ontwikkeling. De werk loosheid, die in 1986 elf procent van de beroepsbevolking bedroeg, groeit tevens te snel. Ahold Ahold (onder meer Albert Heijn) heeft in het tweede kwartaal een winst na belasting behaald van 26,9 miljoen gulden in vergelijking met een winst van 28,3 miljoen in het tweede kwartaal van 1986. De da ling van de winst is voornamelijk te wijten aan de beperkte groei van het bedrijfsresultaat in het binnen land en de lage koers van de dollar. Leidsche Wol De Leidsche Wolspinnerij is in het eind maart geeindigde boek jaar niet ontkomen aan de slechte ontwikkelingen op de breigaren- markt in binnen- en buitenland. De netto-omzet daalde van 50,2 mil joen gulden naar ongeveer 40 mil joen. Na het verlies in het eerste halfjaar van 2,95 miljoen is het tweede halfjaar volgens verwach ting met een lager verlies afgeslo ten. door een verschuiving ontvangsten. De ontvangsten in het tweede half jaar zullen derhal ve flink lager liggen. Aan accijns op lichte olie werd 229 miljoen meer ontvangen. Een stijging die de geraamde meerop brengst ten gevolge van de accijns verhoging op 1 november vorig jaar overtreft. Op overige minerale oliën werd 249 miljoen gulden Ontwikkelingsbank signaleert achteruitgang levenstandaard WASHINGTON (ANP) - De schuldproblemen en de algemene economische crisis hebben de le vensstandaard in veel landen van Latijns-Amerika zo sterk aangetast dat zowel de economische als de politieke ontwikkeling van het we relddeel in gevaar komt. Dit staat in het jaarlijkse rapport de Inter-Amerikaanse Ontwik- ontvangen, mede door het kelingsbank (IDB)^ onder de titel de eerste maanden verstrekt ontwikkelingsleningen aan Latijns-Amerika en wordt gro tendeels gefinancierd door indus trielanden. Vóór het uitbreken van de inter nationale schuldencrisis in de zo mer van 1982 kende Latijns-Ameri ka twintig jaar lang een dynami sche economische groei, die de le vensstandaard van de bevolking op een steeds hoger peil bracht. In 1982 werd deze ontwikkeling plots afgebroken. Sindsdien is er nauwe- ADVERTENTIE fr robeu, w. azf ncu/j&o/uzi 2'en. /ZO.OOO sirartw-- vu. ze,Joc/l. u Langesenoritas 10 stuks 6,50. Setni-wildepanatclla 10stuks 5,50. Cigarillo 20sinks 8,80. Ook in cederhouten kisict lijks of geen economische groei en gaat het met de levensstandaard, de investeringen, de buitenlandse handel en de werkloosheid de ver keerde kant op. De afgelopen zes jaar groeide het bruto nationaal produkt (bnp: de waarde van alle goederen en dien sten) van Latijns-Amerika als ge heel weliswaar met acht procent, maar doordat de bevolking groeide van 341 miljoen tot 394 miljoen zie len was er omgerekend per hoofd een achteruitgang van 6,5 procent tot onder het niveau van 1980. Dit staat in schrille tegenstelling tot de groei met 45 procent in de periode 1970-1980. Doordat de stroom van buiten lands kapitaal sterk verminderde werd de export vrijwel de enige bron van deviezeninkomsten. De IDB stelt vast dat Latijns-Amerika zich uitzonderlijke inspanningen heeft getroost om zijn schuldver plichtingen te kunnen nakomen, maar dat het vechten tegen de bier kaai was, omdat de uitvoer steeds minder opbracht. Latijns-Amerika heeft de eindjes nog enkele jaren aan elkaar kun nen knopen doordat het over de periode 1983-1985 ondanks de da ling van de exportprijzen gemid deld 33 miljard dollar overhield op de handel. Vorig jaar is dit over schot echter scherp verminderd tot 18 miljard dollar en de IDB houdt rekening i men. lot eind oktober kunnen de boeren uitstel van belastingbeta ling of vermindering van de voor lopige belastingaanslag aanvragen Dit zijn maatregelen die normaal gesproken in het leven worden ge roepen bij natuurrampen. De graanoogst zal dit jaar acht procent kleiner uitvallen dan vorig jaar. Daar komt nog bij dat de kwa liteit slecht is, meer in het noorden dan in het zuiden. Dat betekent dat het graan minder opbrengt en bo vendien kost het drogen van het graan na de uiterst natte dagen - die volgden op de toch al niet al te droge zomer - extra geld. De rogge-oogst in Nedersaksen is zo goed als mislukt. Kwaliteits- rogge en goede wintergerst wor den daar nauwelijks geoogst. In Noordrijnland-Westfalen wordt een vijftien procent kleinere oogst van wintergerst en zelfs een twin tig procent kleinere koolzaadoogst gemeld. De ontwikkeling van de mais in Sleeswijk-Holstein loopt drie maanden achter. In Saarland wordt gezegd dat de voedings waarde van het hooi 'bijna nul' is. Bovendien kon er in veel gevallen dit jaar maar tweemaal worden ge hooid. In het zuiden van de Bondsrepu bliek is de oogstvermindering wei dat deze ontwik- iswaar aanzienlijk, maar 'niet keling zich dit jaar voortzet. Dat rampzalig of ruïneus', aldus het n biedt een onheilspellend perspec tief voor de Latijns-Amerika en voor het vermogen tot schuldbeta lingen, aldus de bank. De IDB stelt vast dat de financië le misère ingrijpende sociale gevol- oogst. gen heeft gehad. De sociale uitga- ven per hoofd van de bevolking zijn de afgelopen jaren sterk ge daald. Met de volksgezondheid is het in veel delen van Latijns-Ame rika slechter gesteld dan in 1980. Ziektes als malaria en gele koorts zijn in opmars en de vorderingen bij het verminderen van de kinder sterfte zijn teleurstellend. Ook voor het onderwijs is in veel lan den minder geld beschikbaar dan in 1980. Daardoor is er een drasti sche ommekeer gekomen in een ontwikkeling van 25 jaar die steeds meer kinderen in de schoolbanken bracht. nisterie van landbouw van de deel staat Beieren. Het is nog te vroeg de balans op te maken. In Ba- den-Württemberg wordt gespro ken van een onbevredigende Suriname De in 1982 begonnen verslechte ring van de economie van Surina me is vorig jaar volgens de IDB vrijwel tot staan gekomen, maar dit jaar gaat het weer verder berg afwaarts. Dat komt vooral door de problemen in de aluminiumindus- trie, die goed is voor ongeveer ze ventig procent van de goederenex port en een fors deel van de over heidsinkomsten. UTRECHT (ANP) De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren besloten tot uitvoe ring van de operatie 'Snoeien om te groeien'. Dit saneringsplan omvat bezuinigingen van 300 miljoen gul den en kost 2400 arbeidsplaatsen. In hoeverre het nieuwe banen ople vert staat nog niet vast. De directie gaat verder met de sa nering nu de ondernemingsraad (or) advies heeft uitgebracht. Eén van de belangrijkste voorwaarden van de or is, dat het verlies aan ar beidsplaatsen zoveel mogelijk wordt beperkt en dat er geen ont slagen vallen. De NS-directie heeft toegezegd dat dit voor haar uit gangspunten blijven bij het uitvoe ren van de operatie. ROTTERDAM (GPD) - De geur van tomatensoep komt je tege moet. Rondwandelen op het uitge strekte complex van de failliete scheepswerf Boele Bolnes maakt hongerig. Het is de eerste van vijf kijkdagen van deze op één na grootste boedelveiling die ooit in ons land is gehouden. Alleen de veiling van Werkspoor in Utrecht was nog groter. door Bas Hoppel Naast een stilstaande 60.000 kilo wegende caroussel-draaibank doet de soep- en krokettenverkoper goede zaken. Uit alle delen van de wereld hebben zich kandidaat-ko pers gemeld voor de bijna 8000 ka vels, die vanaf volgende week maandag onder de hamer komen. Daar zit van alles tussen: een enor me hoeveelheid gereedschap, sta len platen en buizen, pontons, kra nen, een motorsleepboot maar ook zeven flessen 'alkoholfreier Weiss- wein' en de ovale, eiken conferen tietafel uit de directiekamer. Voor de poort staan rijen auto's van geïnteresseerden in goedkope spulletjes. Tussen de BMW's en de Mercedessen van handelaren uit eigen land, maar ook met auto's Duitse en Belgische kentekens valt een Rolls Royce op. Daaruit zijn twee zwijgzame heren uit Zand- voort gestapt plus een derde, die de 'loopjongen' blijkt te zijn. Maar wel een die de vut-leeftijd al is ge passeerd. Hij vindt het prachtig om aan een ander te kunnen vertellen met wie hij wel op stap is. "Die ene meneer", fluistert hij terwijl de twee anderen de trap op lopen in het uitgestorven Boele kantoor, "is meervoudig miljonair. Van Elderen heet-ie. Heeft koel huizen hier in de Rotterdamse ha ven en in de Haarlemmermeer. Hij wil een modelbootje op de kop tik ken. Daarom heeft hij mij meege nomen. Ik heb er een beetje ver stand van en er ook twee gezien. Mooie bootjes. Maar dacht U dat de rest van die roestzooi hier hem in teresseerde? Welnee man!". Buiten op de werf staart een ou dere, gebogen man, die slechts dank zij een wandelstok op de been kan blijven, naar een stalen balk van zo'n 15 meter lengte. "Het lijkt wel of de staalratten eraan ge knabbeld hebben", zegt hij bij het zien van een paar lelijke corrossie- plekken. "Wat ik er mee aan zou moeten? Meneer, ik ben alleen geïnteresseerd in winst. Maar de prijzen zijn slecht op dit moment. Een kilo nieuw staal brengt al niet meer op dan zes dubbeltjes. Laat staan deze schrootboel. Nee, het is niet best". Opgewekt Piet Tuk, tot aan het faillisse ment van Boele begin dit jaar se cretaris van de ondernemingsraad van de 130 jaar oude scheepswerf, is één van de weinigen die niet is ontslagen. Samen met een klein groepje bijna- zestigers, het 'crash team', doet hij tot aan het eind van het jaar dienst als portier. Daarna gaat hij de vut in. Opvallend is zijn betrekkelijk opgewekte stemming. "Ik ben al lang over de klap heen", legt hij uit. "Gelukkig maar, want anders ga je eraan onderdoor. Kijk, wij hebben deze ramp al jaren van te voren zien aankomen. Niet zo zeer de directie is schuldig aan de on dergang van de werf, maar de over heid. Die zit nog steeds met het RSV-syndroom in de maag, waar door er geen steun meer komt voor de scheepsbouw en nu de ene na de andere werf het loodje moet leg gen". Ondanks die slechte situatie in de scheepsbouw in het Rotterdam se Waterweggebied is het 80 pro cent van de 650 werknemers van Boele gelukt om ergens anders weer aan de slag te komen. Van hen konden er 65 al onmiddellijk terecht bij de buurman, de Yssel- Vliet Combinatie. Curator mr. Lia- gre Böhl had dat bedongen bij de verkoop van twee droogdokken aan de YVC. Die heeft het inmid dels nu zo druk dat de werf, bij ge brek aan reparatieruimte, tijdelijk één van de twee andere nog onder hands te verkopen droogdokken van Boele heeft gehuurd om een reparatieklus aan een schip te kun nen uitvoeren. Gereedschap, bouten en andere ijzerwaren: stille getuigen i

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7