Akkoord over ruimtevaartexpo Noordwijf Dagverpleging ligt goed 'Rijk zullen we er niet van worden Bouw Space Center kost 2,2 miljoen - opening naar verwachting in 1989 Gevel bar in puin gereden Bij lichte operaties zelfde dag nog naar huis PAGINA 14 W III LJ1AISDAG NOORDWIJK - Er komt een ruimtevaartexpositie met een bezoekerscentrum op het Estec-terrein in Noordwijk. Het ruimte vaart-onderzoekcentrum Estec en de stichting tot vestiging van het Noord- wijk Space Center hebben daarover overeenstemming. In juli van het volgend jaar gaat de eerste paal de grond in en nog vóór het zomerseizoen van 1989 worden de poorten geopend. Dat maakten vertegenwoordigers van Estéc en de stichting gisteravond bekend. Het is de bedoeling dat een 2500 vierkante meter groot semi-prefab gebouw wordt neergezet aan de Zwarteweg of op de hoek van de Zwarteweg en de Keplerlaan in Noordwijk. De bouwkosten van het pand worden geschat op 1.8 miljoen gulden, terwijl voor de in richting ervan nog eens 400.000 gulden op tafel moet worden ge legd. De accommodatie biedt onder dak aan een permanente expositie over de ruimtevaart. De tentoon stelling zal geregeld worden geac tualiseerd, zodat de bezoekers zich op de hoogte kunnen stellen van de jongste ontwikkelingen in de ruimtevaart. In het centrum worden ruimten ondergebracht waarin de bezoe kers door middel van videobeel den en radio-uitzendingen direct lanceringen kunnen meemaken of contact kunnen maken met satel lieten. Bovendien heeft Estec zich bereid verklaard de onderzoek ruimten van het Estec-gebouw meer toegankelijk te maken voor bezoekers. Zo worden bepaalde ruimten voorzien van een glazen wand, zodat de onderzoekers tij dens hun werk kunnen worden ga degeslagen zonder dat zij hiervan last ondervinden. Haalbaar Het initiatief om in Noordwijk een permanent ruimtevaart-expo sitiecentrum te stichten is ruim twee jaar geleden genomen door drie leden van de Noordwijkse ge meenteraad. Aanvankelijk was het de bedoeling een centrum te bou wen in de Noordduinen, maar dit stuitte op veel bezwaren van na tuurbeschermingszijde. Terwijl de initiatiefnemers op zoek waren naar een betere locatie, maakte Es tec duidelijk wel belangstelling te hebben voor samenwerking. De deelname van Estec in het project is beperkt. Dit Nederlandse onderdeel van de European Space Agency (ESA) levert de grond, mankracht en tentoonstellingsma teriaal. De exploitatie van het cen trum is in handen van de nog op te richten stichting tot exploitatie van het Noordwijk Space Center. De benodigde 2,2 miljoen gulden denkt de stichting voor de helft te verkrijgen door leningen. Voor de resterende 1,1 miljoen gulden wor den sponsors gezocht en worden de subsidiepotjes van de overheid aangespoken. R.P. Dessing, een van de initiatiefnemers, verwacht niet dat het vinden van sponsors problemen oplevert. De nog op de richten Raad van Toezicht van de stichting gaat zich hiermee bezig houden. In die raad nemen, naast ex-president-directeur van de KLM, S. Orlandini, binnen- en bui tenlandse 'topmensen' zitting. De sponsors worden daarom in alle Europese landen gezocht. Dessing: "De stichting is met Estec overeen gekomen dat we gebruik mogen maken van het logo van de ESA. Dat zal het vinden van sponsors aanmerkelijk vereenvoudigen". De exploitatie van het centrum is, daar gaan de initiatiefnemers vanuit, sluitend. Een studie heeft uitgewezen dat er jaarlijks ten min ste 100.000 bezoekers mogen wor den verwacht. In werkelijkheid ligt dit aantal waarschijnlijk veel ho ger, omdat bij voorbeeld de dagjes mensen nog niet zijn meegeteld. Uitgaande van 100.000 bezoekers en een entreeprijs van 6,50 voor volwassenen en 4,50 gulden voor kinderen is het centrum winstge vend. De verkoop van allerlei sou- veniers moet de inkomsten nog verder verhogen. Estec De Nederlandse afdeling van de ESA heeft er bewust voor gekozen niet mee te betalen aan de tot standkoming van het centrum en ook de financiële exploitatie over te laten aan de stichting. Neder land neemt in vergelijking met de andere Europese deelnemers aan het European Space Agency een belangrijke plaats in. Estec heëft de meeste werknemers van alle ESA-vestigingen. Volgens H. Graf, medewerkster public relations van Estec, kijken de andere landen al af en toe met scheve ogen naar Nederland. De ESA-collega's zouden naar haar mening wellicht niet bereid zijn mee te werken als de ESA hiervoor veel geld zou moeten investeren. Overigens moeten de veertien ESA-partners formeel nog toe stemming geven voor de samen werking tussen Estec en de Stich ting tot Oprichting van het Noord wijk Space Center. Graf verwacht hierbij evenwel geen problemen. De grond, waarop de Estec-ge- bouwen staan, is eigendom van de Kroondomeinen. Estèc moest daarom eerst toestemming krijgen van de domeinen om een deel van het terrein door te verhuren aan derden. Die toestemming is inmid dels verkregen. Bij vestiging van het centrum langs de Zwarteweg, moet de ge meente Noordwijk haar medewer king verlenen omdat het parkeer terrein dan op Noordwijks grond gebied wordt aangelegd. Het is de bedoeling een terrein voor 100 au to's aan te leggen. De bussen wor den op het Estec-terrein gepar keerd. Thema's De expositie, die volgens Estec en de leden van de stichting een duidelijk educatief karakter heeft, is onderverdeeld in vier thema's. Met foto's, schaalmodellen en an der archiefmateriaal wordt de ge schiedenis van de ruimtevaart be licht. De eerste Spoetnik, de eerste mens in de ruimte en de opbouw van de ruimtevaarttechnologie wordt in dit onderdeel van de ten toonstelling belicht. Ook de Europese ruimtevaartac tiviteiten worden uitvoerig uit de doeken gedaan. Door het vertonen van videobeelden van de onderzoe ken die bij Estec worden uitge voerd, wordt de rol van deze in Noordwijk gevestigde ruimte- vaartorganisitie belicht. Tegelij kertijd wordt vooruit gekeken en uiteengezet welke mogelijkheden er in het verschiet liggen. Het vierde thema van de ten toonstelling wordt gevormd door allerlei voorwerpen die onze sa menleving aan de ruimtevaart te danken heeft. De tentoongestelde voorwerpen variëren van een Te- falpan tot astronautenvoeding en van klitteband tot geavanceerde computerapparatuur. Het materiaal waarmee de ten toonstelling wordt ingericht, is ten dele afkomstig van Estec. De Noordwijkse ruimtevaartorganisa tie ontvangt geregeld bezoekers en heeft daarom verspreid over de ge bouwen ruimtevaartobjecten uit gestald staan. VOORHOUT - Een 21-jarige Voorhoutenaar heeft in de nacht van zondag op maandag de voorgevel van een bar/slijte rij aan de Jacoba van Beieren- weg in zijn woonplaats in puin gereden. Dat is duidelijk ge worden toen de man zich gis termiddag meldde bij de poli tie. De man zei zo geschrokken te zijn van de aanrijding, dat hij doorreed. Een woordvoerder van de politie deelde mee dat er 'vermoedelijk wel drank in het spel is geweest'. Een alcohol controle had evenwel geen zin meer, daar er al teveel tijd ver streken was. Omdat de man zich binnen 24 uur meldde, is tegen de Voorhoutenaar geen proces-verbaal opgemaakt. De schade aan de bar/slijterij zal vergoed worden door de verze keringsmaatschappij van de Voorhoutenaar. Een artistieke impressie i gebouwd. i het Noordwijk Space Center dat op het Estec-terrein i Meisje verkracht in Sassenheim SASSENHEIM - Een 15-jarig meis je uit Sassenheim is zondagavond omstreeks 23.00 uur verkracht in het park Rusthof ter hoogte van de Hoofdstraat in haar woonplaats. Zij werd door een man onder be dreiging van een mes naar het park gevoerd. Het meisje deed diezelfde avond nog aangifte van de verkrachting. 'Gistermiddag werd zij nogmaals verhoord omdat ze zondagavond te verward was om het hele verhaal te vertellen. Van de dader ontbreekt elk spoor. Getuigen worden ver zocht contact op te nemen met de politie in Sassenheim (02522- 12048). GORDEL NIET OM - Bij een drie uur durende verkeerscontrole op het dragen van autogordels in Al phen zijn gisteren 29 processen- verbaal uitgedeeld. De politie post te ditmaal aan de Zegerbaan en op nieuw aan de Goudse Schouw. Organisator jaarlijkse paardenmarkt Van der Krogt: VALKENBURG - Neerlands oudste paarden markt wordt morgen weer in Valkenburg ge houden. Het evenement trekt uit de wijde om geving ieder jaar veel belangstellenden. Som migen kopen, daadwerkelijk een paard of po ny, maar de meesten komen alleen kijken en sfeerproeven. De andere evenementen in het Rijndorp maken de markt namelijk tot een echt dorpsfeest. "Eigenlijk is de feestvreugde in het dorp gek", meent mede-organisator Frans van der Krogt. "Normaal gesproken is een Valkenbur ger niet zijn woning uit te krijgen. Maar als de 'mart' in beeld komt, is iedereen opeens aan spreekbaar om te helpen. De mensen krijgen dan echt de kriebels. Er wordt al maanden naar toe geleefd. Nog meer dan Koninginne dag, maar dat is ook logisch omdat dit feest r enkele duizenden bijna een hele week duurt". Volgens Van der Krogt is het echt een feest voor het eigen dorp. "Toen ik hier indertijd kwam wonen had ik zo mijn twijfels. Maar als je eenmaal die paardenmarkt en de activitei ten daarom heen hebt meegemaakt, ben je ver kocht. Dan voel je je pas echt Valkenburger. Dat gaat zo met alle nieuwe inwoners. Althans, wanneer je op de dag van de paardenmarkt ook je huis uitgaat". Om alle inwoners van het dorp bij de feeste lijkheden te betrekken, wordt gekozen voor activiteiten waaraan zoveel mogelijk mensen kunnen meedoen en van kunnen genieten. Geen specialistische individuele activiteiten, maar juist ouderwetse volksspelletjes. Rings teken, kruiwagenraces, prijsschieten, kuipjes- steken, stoelendans en optochten zijn dan ook vaste en succesvolle onderdelen van de feest- week, die wordt georganiseerd door de Oranje vereniging. Hoogtepunt is ieder jaar de paardenmarkt. Het verkopen van paarden en pony's is allang niet meer de drijfveer achter de markt. Om het beeld van een volle markt te krijgen, worden paardenhandelaren en ruitervereniging ge vraagd hun dieren mee te nemen. Een premie van enkele tientjes per paard moet daarbij hel pen. Vorig jaar telde de mart ongeveer 75 paar den. "De mensen komen van heinde en verre naar de markt. Ik denk dat we ons inwonertal van 3000 mensen morgen verdubbelen", schat Van der Krogt de belangstelling. "Rijk zal Val kenburg er echter niet van worden. Ik zie wel enkele vreemde klanten hier in de super markt, maar veel is het niet. Ook de horeca zal geen grof geld verdienen, omdat we nauwe lijks horeca hebben. Terrasjes zijn er bij voor beeld niet. Alleen sporthal Dc Terp pikt een graantje mee met het openen van een con sumptietent. Ook de Harmonie heeft zo'n tent, waardoor ze de verenigingkas wat kunnen spekken". toekomst een belangrijke zaak voor de ziekenhuizen? Dr. Otto: "Laat daarover geen onduidelijkheid bestaan. Eén dag opnemen in het ziekenhuis kan al leen maar als de ingreep gering is. Dus poliklinische. Een patiënt die een buikoperatie moet ondergaan, zal nooit op de dagverpleging kun nen worden opgenomen, omdat de nazorg veel te veel vereist. De ver- pleegduur bij ons is toch al aan de korte kant. Het Elisabethzieken- huis zit zelfs duidelijk onder het landelijk gemiddelde. De dagver pleging heeft op die cijfers geen in vloed. Ze worden gescheiden ge houden. Voeg je ze bij elkaar, dan zal de verpleegduur nog verder da len. Voor de werkdruk is dat niet gunstig. De verpleging is een stuk intensiever dan wanneer je de pa tiënt de ene dag opneemt, de twee de dag behandelt en de derde dag naar huis kan laten gaan". Directrice Vollebregt: "We bie den, voor wat de Leidse regio be treft, wat nieuws. Hierdoor kom je wat meer in de belangstelling te staan. Zo links en rechts hoor je dat andere ziekenhuizen er even eens over praten. In welk stadium zij verkeren, nee, dat weet ik niet precies". Aantrekkelijk De dagverpleging wordt door drie verpleegkundigen bemand. Marca de Jong verwoordt waarom de nieuwe afdeling zo aantrekke lijk is voor de verpleegsters: "Je krijgt met veel specialismen te ma ken. Dat vinden wij leuk. Daar moet je overigens wel enige erva ring voor hebben opgedaan op di verse afdelingen in een ziekenhuis. En voor ons is het natuurlijk een uitdaging om iets op te zetten dat geheel nieuw is". - komen dezelfde geluiden. Dag verpleging is bekend, alleen geïn tegreerd in de bestaande afdeling. Hierin komt verandering, vertelt directeur H. Sissingh. Rijnoord breidt volgend jaar april of mei uit. Aan het ziekenhuis wordt een vleu gel gebouwd die bestemd is voor de poliklinieken. Hierin zal ook een aparte afdeling voor dagver pleging worden ondergebracht. Sissingh verwacht dat die afdeling, met maximaal acht bedden, eind volgend jaar in gebruik kan wor den genomen. In het Elisabethziekenhuis werd er al jaren gesproken over een ei gen vleugel voor dagverpleging. Ruimte ontbrak echter. Maar toen de afdelingen gynaecologie en ver loskunde moesten worden samen gevoegd kwam die ruimte wel vrij. Begin van dit jaar werd een com missie in het leven geroepen die de opdracht kreeg de zaak voor te be reiden. Nu is het zo ver. Voor welke patiënten is de dag verpleging er? Zuster A. Vollebregt, verpleeg kundig directrice: "Voor patiënten die geen nachtje hoeven over te blijven. De patiënt komt hier 's morgens vroeg (half acht) nuchter aan, wordt geopereerd en mag, als alles goed is, tussen vijf en zes uur naar huis. De specialist en de nar- cotiseur zullen dat bepalen". De gynaecoloog dr. C. Otto - hij maakte deel uit van de voorberei dingscommissie - vult aan, dat de patiënt dat zelf ook naar huis moet willen. Als hij of zij of de ouders van een kind aangeven liever een nachtje over te blijven, dan is dat geen enkel punt en wordt daaraan gehoor gegeven. 1 Leeftijd Iedere specialist in het Elisa bethziekenhuis kan, als de (chirur gische) ingreep dat toelaat, zijn pa tiënten naar de afdeling dagverple ging dirigeren. De keel-, neus- en oorarts, de gynaecoloog, de lon garts, de plastische chirurg en de chirurg orthopedie. De leeftijd van de patiënten ligt tussen de 1 en 55 jaar. Jongere kinderen worden op de kinderafdeling verpleegd. Over de grens van 55 jaar zegt dr. Otto: "Bij patiënten die ouder zijn, kun je sneller moeilijkheden verwach ten. We moeten daar nog ervaring mee opdoen. Als blijkt dat het wat ouder kan, dan gaat die leeftijds grens gewoon wat omhoog". Dagverpleging. De overheid sti muleert het, vertelt zuster Volle bregt. "Maar we voldoen nu ook aan de behoefte van de patiënt. De vraag om 's ochtends te worden ge holpen en tegen de avond weer naar huis te kunnen, was groot. Daarop is onze gedachte gebaseerd dat we de zaak over drie maanden zullen moeten uitbreiden naar vijf tien bedden. Hetzelfde beeld heb ben we trouwens gezien bij de zie kenhuizen die al langer met zo'n af deling draaien en waar wij op be zoek zijn geweest. Wat ons betreft is die uitbreiding geen punt. Het eerste gedeelte van de vleugel staat leeg en kan zo in gebruik worden genomen". De dagverpleging ontving giste ren de eerste drie patiënten. Van daag waren dat er vijf. Kinderen, vrouwen en mannen door elkaar. En dat gaat ook op voor de ingre pen. Niet de ene dag alleen maar amandelen en de volgende dag uit sluitend vrouwen. Iedere specialist met patiënten die binnen een dag naar huis kunnen, maakt daarvan melding bij de afdeling. Invloed Het invoeren van de afdeling heeft, aldus directrice Vollebregt, geen invloed op het totale zieken- huisgebeuren. "We leveren geen bedden in", legt ze uit, "terwijl er voor de operatiekamers ook niets verandert. Voor de nieuwe afde ling hebben extra verpleegkundi gen mogen aantrekken". Wordt de dagverpleging in de LEIDERDORP/LEIDEN/AL PHEN - Succes lijkt verzekerd. Het Leiderdorpse Sint Elisabeth ziekenhuis verwacht dat de nieuwe afdeling dagverpleging - gisteren in gebruik genomen - over drie maanden al moet worden uitge breid. Het aantal bedden (nu acht en een kinderkamer) zal dan vijf tien bedragen. door Jan Westerlaken De verpleegkundigen Anneke VerschoorMarca de Jong t bergen. Naast hen verpleegkundig-directrice A. Vollebregt ei Het verschijnsel dagverpleging. Echt nieuw is dat niet voor Leiden en omgeving. Jaren geleden begon het Diaconessenhuis er al mee. Al leen verblijven de patiënten op de gewone afdeling. Wat wél nieuw is, is dat het Elisabethziekenhuis een hele aparte vleugel voor die dag verpleging heeft ingericht. In Ne derland zijn er maar een paar zie kenhuizen die dit ook kunnen zeg gen. Het Diaconessènhuis kent het fe nomeen dus al. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden meldt dat dit 15 september met dagverpleging begint. De afdelingen keel-, neus- en oren, heelkunde, urologie, gy naecologie, kindergeneeskunde en maag-, darm- en leverziekten zul len de eerste paviljoens zijn waar dagverpleging wordt ingevoerd. Van een aparte afdeling, zo liet woordvoerder Pieter van Dam we ten, kan nu nog geen sprake zijn. Zodra de nieuwbouw van het zie kenhuis een feit is, wordt dagver pleging wel een op zichzelf staande afdeling. "Maar", voegt Van Dam er direct aan toe, "dan praten wel wel over 1994". Eind 1988 Uit Alphen - ziekenhuis Rijnoord Dagverpleging DINSDAG 8 SEPTEMBER Hillcgom tafeltennistoernooi in S.D.O-clubgebouw, 19.30 Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkvèr. Koestal in Het Tref punt om 20.00 uur; in Tripo- dia om 20.15 uur; bij de inva liden ontspanningsver. in Zwanenburg om 20.00 uur Leiden introductieavond van de Leidse Werkgroep Homose- xualiteit voor mensen die nog nooit bij de LWH zijn ge weest, Langegracht 65, 20.00 oecumenisch avondgebed in de Oud-katholieke kerk, Zoeterwoudse singel, 19.00 tot 19.30 uur. Noordwijk zitting ombudsteam PvdA in De Kuip. 19.30 uur. sport en spel voor jonge- Noordwijkerhout in kader van Oranjefees ten: 19.00 uur, muzikale rondwandeling vanaf Mun- nekewey; 20.00 uur, klaver- jaswedstrijd in het Victor- huis; 19 30 uur, start Oranje loop nabij de Witte Kerk; 21.00 uur, etalage-wedstrijd. Valkenburg lampionnenoptocht vanaf het Lambrechtsveld, 20.30 Alphen samenkomst interkerkelij ke stichting In de Rechte Straat, Christelijke Gerefor meerde kerk, Grijpenstein- straat 14, 19.30 uur. Hillegom simultaan-schaken in Ho tel Flora, 20.00 uur Op den den ontspanmngsï ÏO.O'O en 17.00 uu Brink bijeenkomst van platte landsvrouwen in Tripodia, Hoornesplein, 10.00 uur. knutselen in het Witte Hek, Stadhoudersdreef, 14.00 uur. disco in De Mijlpaal, Cleyn Duinplein, vanaf 19.00 uur. schrijfavond van Amnesty International, Vredeskerk, 19.00 tot 20.00 uur. zomerfeest bij Overduin in de Sint Janshock, 20.00 uur. disco in Zwanenburg, Leiden orgel-lunchpauze-concert door Marijke van Klaveren in de Hooglandse kerk, 12.30 spreekuur verkeersveilig heid, Stadsbouwhuis, Lange gracht 72, 10.30 tot 12.00 uur. Leiderdorp informatie-ochtend cur sussen voor werklozen in De Werkwijzer, Bernhardstraat 3, 10.00 tot 12.00 uur. het Noordwijk biljarten voor AAW/WA- O'ers van 13.00 tot 18.00 uur, knutselmiddag voor de jeugd om 14.00 JOIN-centrum, Weteringka- wandeling door de staats bossen en -duinen o.l.v. een gids, 10.00 uur, manege Meeuwenoord, Northgo- Noordwijkerhout in kader van Oranjefees ten: jeu de boules op binnen plaats Puyckendam, 9.00 uur; tonknuppelen voor he ren om 9.00 uur, voor dames en kinderen om 10.00 uur, speelweide 'De Boekhorst' wielerwedstrijden; ama teurs, 13.30 uur; jeugdwed strijd voor 14-jarigen met li centie, 15.00 uur; ronde van Noordwijkerhout, 15.45 uur. ringsteken op de fiets v Valkenburg paardenmarkt rondom de Ned. Hervormde Kerk van 06.00 tot 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14