'Universitair bestel ontwricht' Amsterdam heeft L maar Leiden doet t LEIDSCH DAGBLAD Gemeente dreigt zaak van Kerkhof te sluiten Echtpaar mishandeld Veel animo voor bibliotheekdag MAANDAG7SEPTEMBER1987 LEIDEN - De gemeente Leiden heeft gedreigd de vestiging van Piet Kerkhof aan de Haarlemmer weg met behulp van de politie te ontruimen. Het openen van een winkel in schoenen en sportartike len in het voormalige pand van de Codi-markt zou in strijd zijn met het bestemmingsplan. Kerkhof heeft vorige week aan gekondigd zijn zaak vandaag te openen. Hij meent niet in strijd met het bestemmingsplan te han delen omdat daarin wordt be paald dat op de betreffende plaats aan de Haarlemmerweg alleen in 'dagelijkse goederen' mag worden gehandeld. Kerkhof, die nu zeven filialen in het land heeft, meent dat schoenen en sportartikelen in deze categorie vallen. Dat de gemeente Kerkhof heeft gedreigd met 'politiedwang' bete kent niet dat er binnenkort agen ten op de stoep staan om de vesti ging te sluiten. De aanschrijving LEIDEN - Een echtpaar uit Neu renberg is zaterdagmiddag op het Lammenschansplein mishandeld door een automobilist die zich er gerde aan het rijgedrag van de Duitsers. Het echtpaar verklaarde tegen de politie dat de man de hele weg vanaf Alphen had getoeterd en met zijn lichten had geknip perd. Nadat beide auto's voor het verkeerslicht stil stonden, stapte de opgewonden bestuurder uit om het echtpaar enkele scheldwoor den toe te voegen. Toen de vrouw enkele foto's van de man maakte, werd die zo kwaad dat hij een be zemsteel uit zijn auto haalde en begon te slaan. Man en vrouw lie pen hierbij enkele kneuzingen op. Het kenteken van de auto waarin de man reed, is bij de politie be kend. Voor 20 mille aan inventaris gestolen LEIDEN - Uit een woning in de Van der Lubbehof is in de nacht van vrijdag op zaterdag voor een bedrag van 20.000 gulden aan in ventaris gestolen. Er worden on der meer ontvreemd: een televisie toestel, een stereoset, een videore corder, enkele schilderijen, een friese staartklok, sieraden, enkele beeldjes en een bedrag van 500 gul den. De inbrekers zijn de woning via een raam binnen gekomen. De bewoners waren op dat moment niet thuis. In dezelfde nacht is vanuit een auto die bij de Cruqiuslaan stond geparkeerd een geldkistje met een bedrag van 1500 gulden gestolen. De auto was geopend met behulp van een valse sleutel. van de gemeente is eerder een for mele stap. waarmee een juridische procedure van start gaat. Kerkhof heeft nu dertig dagen de tijd om bezwaar aan te tekenen bij de ge meente tegen het dreigement de zaak te ontruimen. Indien de ge meente volhardt in haar stand punt, kan Kerkhof de voorzitter van de Raad van State om een uit spraak vragen. Rijnsburger verdacht van mishandeling drie mensen LEIDEN - Een 22-jarige Rijnsbur ger is zaterdagavond door de poli tie opgepakt nadat hij op de Bees tenmarkt met tafels en stoelen had staan gooien en voorbijgangers vhad mishandeld. Drie mensen heb ben aangifte gedaan van mishan deling, één van hen liep een gat in het trommelvlies op. Volgens een woordvoerder van de politie was de man stomdron ken. Toen hij in de loop van de zon dag enigszins ontnuchterd was, verklaarde de man zich niets meer te herinneren van de vorige avond. Het enige dat hem was bijgebleven was dat hij een fles gin op had ge dronken. Fietsers achtervolgen buschauffeur LEIDEN - Een buschauffeur van de NZH heeft het zaterdagmiddag aan de stok gekregen met enkele fietsers op de Breestraat. Hoe de ruzie ontstond is niet duidelijk maar de twee fietsers zagen er aanleiding in de bus tot op het Sta tionsplein te volgen. Toen de chauffeur enkele passagiers uit liet, stormde het tweetal naar bin nen en begon de chauffeur uit te schelden. Het bleef echter bij een woordenwisseling. Toen de politie arriveerde, waren de fietsers reeds vertrokken. Gestolen auto zonder brandstof LEIDEN - Drie mannen (17, 18 en 19 jaar) zijn zaterdagochtend be trapt toen zij probeerden benzine uit een auto te stelen. De wagen stond geparkeerd nabij het sta tion. De politie was door omwonen den getipt. De auto waarvoor de benzine was bestemd, bleek enige uren eerder gestolen van het Le vendaal. Hoewel nauwelijks hoorbaar, was aan het gebarenspel van het Leiden English Spea- De Japanse Super Ichiza Groep bracht - in het Japans - het klassieke stuk King Lear. king Theatre te zien dat er iets aan de hand was. (foto Henk Bouwman) (foto Henk Bouwman) 18.000 bezoekers bij vierde Leidse uitmarkt in Pieterskerk LEIDEN De Leidse Uitmarkt heeft zaterdag rond de 18.000 be zoekers getrokken. Daarmee be reikte deze vierde manifestatie van Leidse verenigingen en in stellingen in de Pieterskerk een zelfde bezoekersaantal als vorig jaar. De organisator van het eve nement, de werkgroep Leidse Uitmarkt, toonde zich zeer tevre den over de belangstelling. door Wim Wegman De Uitmarkt werd zaterdag geopend door Frans Boelen, di- recteur van de Leidse Schouw burg. Boelen kon het niet nala ten wat speldeprikken uit te de len aan het adres van Amster dam en de Amsterdamse Uit markt de laatste is verwikkeld in een juridisch gevecht met de Leidse organisatie over de rech ten van de naam 'Uitmarkt'. "Amsterdam heeft 't, maar Lei den doet 't", aldus Boelen. Hij constateerde bovendien enigszins meewarig dat Amster dam het moeilijk heeft om zich waar te maken als culturele hoofdstad van Europa. In elk ge val liet dat Leiden de ruimte om zich naar voren te schuiven als culturele hoofdstad van Neder land, aldus de Schouwburgdi recteur. Tijdens de opening zette Boelen de muziekvereniging 'Werkmans Wilskracht' in het zonnetje. Deze vereniging be staat dit jaar 85 jaar. Net als in voorgaande jaren lag het accent van de manifesta tie op de amateuristische kunst beoefening in Leiden en de Leid se regio. In de Pieterskerk pre senteerden zich ongeveer tach tig verenigingen en instellingen met stands aan het publiek. Rond de veertig verenigingen verzorgden bovendien een optre den op een van de podia in en rond de kerk. Daarnaast waren er nog enkele optredens van pro fessionele groepen. De Leidse Uitmarkt noemt zich een staalkaart van het Leidse verenigingsleven en het startsein van het clubseizoen. Dat de meeste verenigingen en hun publiek de weg naar de Pie terskerk inmiddels wel hebben gevonden, bleek zaterdag wel. Zeker 's middags was het er een drukte van jewelste. Op sommige plaatsen was er bij de stands van de verenigingen geen door komen meer aan. Bezoekers schuifelden voetje-voor-voetje langs de kraampjes, terwijl ze werden overladen met folders, krantjes, inschrijvingskaarten, uitnodigingen voor kennisma kingsavonden en clubloten. On derweg werd het publiek ook nog getracteerd op videofilmpjes, kleine fototentoonstellingen, ex- positietjes van Leidse oudheden, postzegels, prentbriefkaarten en geologische vondsten. Achtergrondgeruis De leden van enkele muziek verenigingen vergastten de voor bijgangers. kennelijk te onge duldig om te wachten tot ze hun kunnen op een van de podia kon den tonen, op een mini-concert, waardoor het horen en zien de bezoekers af en toe volledig ver ging. Die kakofonie van muziek en stemmen, versterkt door de akoestiek van de kerk, zorgden ervoor dat op de Uitmarkt een bruisend sfeertje hing. Nadeel was wel dat de sommige voor stellingen enigszins verloren gingen in deze mist van geluid. De meeste koren en orkesten in de kerk slaagden er nog wel in boven de 'achtergrondgeruis' uit te komen. Maar bijvoorbeeld de toneelvoorstelling van het Leid se English Speaking Theatre (LEST) bleek vrijwel onver staanbaar voor iemand die niet aan de rand van het podium stond. Al kreeg de opvoering hierdoor juist weer een surrea listisch trekje: door elkaar ren nende en driftig gebarende men sen die er maar niet in slaagden duidelijk te maken waarom ze renden en al die bewegingen maakten. Jos Hooghuis van de werk groep Leidse Uitmarkt erkent dat de slechte akoestiek in de Pieterskerk al jaren een pro bleem vormt. "We adviseren to neel- en muziekgroepen dan ook om geluidsversterkers mee te ne men. LEST heeft dat niet ge daan, maar ik moet er voor hun verdediging bij zeggen dat ze niet veel ervaring hebben met optredens in de kerk. Vorig jaar speelden ze op het podium bui ten en daar waren ze prima te verstaan. Ze zullen nog moeten wennen, denk ik". Flinke publiekstrekkers wa ren ook de twee schminkers in een hoek naast het grote podium Cath kritiseert Deetman bij opening academisch jaar LEIDEN - "Het universitaire bestel wordt ontwricht door politieke kunstgrepen om de regio's in de uithoeken van ons land te hulp te komen. De universiteiten zijn daarvoor een verkeerd instru ment: de regio wordt er beperkt door geholpen en de voor dit doel aangewende middelen staan in geen verhouding tot het rende ment". Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, zei dit vanmid dag in zijn rede 'Wieden in de tuin van Holland' ter gelegenheid van de opening van het academisch jaar. Cath kritiseerde tijdens de bij eenkomst in de Pieterskerk de be zuinigingsplannen van minister Deetman (onderwijs en weten schappen) fel. Deetman vergeleek hij met de kapitein van een schip die in deze tweede kabinetsperiode zee gekozen lijkt te hebben zonder dat de boegdeuren zijn gesloten. "Ook al gold hier dat de soep niet zo heet werd opgegeten als zij werd opgediend, toch zal naar mijn vas te overtuiging binnen vijf of tien jaar tijd blijken, dat in de afgelo pen jaren de werkelijke problemen niet zijn opgelost en door de ingre pen van de afgelopen jaren zijn verergerd". Volgens Cath kan de universi taire structuur een niet ophouden de reeks ingrepen van de overheid op den duur niet zonder schade verwerken. De wijze van aanpak van de laatste bezuinigingsronde heeft het werkklimaat volgens hem geschaad en de aantrekke lijkheid van een universitaire car rière aangetast. "En dan te beden ken dat de totale bezuinigingen in deze laatste ronde minder opbren gen dan het tekort op de Stopera!" Over het management van de universiteit zei Cath dat verster king van de beheersorganisatie ge lijktijdig een aanpassing van het management en de werkwijze in de vakgroep en in de faculteit vragen. "Hoogleraren zijn vaak niet met het oog op deze taak aangetrokken en missen de ervaring in een situa tie die gekenmerkt wordt door con currentie en mobiliteit van de me dewerkers". Hij vroeg zich in zijn rede af of de wettelijke mogelijk heid niet moet worden aangegre pen om in een groot aantal facul teiten voor langere tijd een be roepsdecaan aan te trekken. "De canen treden nu af op het moment dat zij de ervaring hebben opge daan en de problematiek in de vin gers hebben". De Leidse universiteit gaat nau wer samenwerken met die van Delft en Rotterdam. Doel is de mo biliteit van de studenten te vergro ten en hun een enorme uitbreiding van het keuzevakkenpakket te bie den. Evenzo verwachten de drie universiteiten dat het onderzoek door samenwerking en accent-ver deling op een internationaal ho ger niveau kunnen worden ge bracht. Verder wordt de samenwerking uitgebreid tot het terrein van de wetenschapswinkels en de trans ferpunten, die fungeren als bemid delaar bij kennisoverdracht naar het bedrijfsleven. Ook gaan de drie universiteiten meer aandacht be steden aan de groeiende groep van studenten boven de 35 jaar. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, dr. S. Patijn, kondigde in zijn toespraak ter ge legenheid van de opening van het academisch jaar van de Leidse universiteit aan, dat de Provincie waar mogelijk behulpzaam zal zijn bij de totstandkoming van de samenwerking tussen de drie Zuidhollandse universiteiten. Overigens merkte Patijn op dat met deze samenwerking om poli tieke redenen wordt begonnen en niet omdat zij zo vanzelfsprekend is. "Maar wij beseffen als provinci ale bestuurders in de randstad hoezeer wij in ons werken aan de toekomst met onze universiteiten verbonden zijn. U hebt uw taak, wij de onze. Maar onze maatschap pelijke verantwoordelijkheden dragen wij samen". in de kerk. Daar stonden kinde ren zich letterlijk te verdringen om zich een ander uiterlijk te la ten aanmeten. Vooral 'kattekop- jes' waren in trek. Een jongen had zich wel zeer kunstzinnig laten schminken. Met een Mond- riaanschilderij op zijn gezicht, aandachtig zuigend op zijn lol- lie, sloeg hij de verrichtingen van de twee mannen gade. Verwarrend Een onverwachte attractie was het optreden van de Japan se Super Ichiza Groep. Deze to neelgroep, invaller voor de ver hinderde Stichting Burcht, voerde het klassieke stuk King Lear op in traditionele Japanse toneelkostuums begeleid door moderne rockmuziek. Dat lever de een verrassende en verwar rende mengeling op van oosterse en westerse cultuur en klassieke en moderne kunst. Het stuk was onverstaanbaar, want het werd in het Japans opgevoerd. Maar met de pijpen van het kerkorgel op de achtergrond, tegen een de cor van zwarte doeken en onder de grote koperen kroonluchter, boden de spelers in hun veel kleurige, klassieke kledij een be toverende en intrigerende aan blik. Het avondprogramma ging van start met Hans Dulfer en zijn band Reflud. Op de klanken van zijn swingende muziek gin gen al snel de eerste truien uit. De Big Band Streekmuziek- school gaf de ruim 2000 bezoe kers nauwelijks de kans even bij te komen want de band trok alle registers open onder aanvoering van hun onverstoorbare 'diri gent. De Leidse balletschool zet te vervolgens een wervelende en kleurige show op het toneel. Als uitsmijter zweepte Rosa King en haar Upside Down Band het pu bliek nog eens flink op. Met haar aanstekelijke dansmuziek werd de vierde Leidse Uitmarkt afge sloten. Spektakel Het avondprogramma van de Leidse Uitmarkt die volgend jaar wordt gehouden, belooft volgens Hooghuis iets heel bij zonders te worden. Ter gelegen heid van het eerste lustrum van de Uitmarkt is de werkgroep van plan tijdens die avond een grote produktie op de planken te bren gen waaraan zoveel mogelijk Leidse verenigingen deel nemen. Deze produktie, die de naam 'O, Fortuna' zal dragen, is geba seerd op de Carmina Burana. Dat is een muziekstuk van de componist Carl Orff, waarvan de teksten zijn ontleend aan een manuscript dat in de negentien de eeuw is gevonden in een bene dictijner klooster in Beieren en dat liederen bevat van middel eeuwse rondtrekkende studen ten. Die liederen verhalen over hoop en wanhoop, liefde en haat en geloof en ongeloof. Door een aantal mensen uit de werkgroep zijn deze uitgewerkt tot een avondvullend spektakelstuk met toneel, ballet, zang en dans waaraan, zo is de bedoeling, vol gend jaar enkele honderden le den van verenigingen zullen meedoen. Het stuk wordt op 15, 16 en 17 september 1988 op de planken gebracht. De Uitmarkt zelf wordt overigens, net als in de voorgaande jaren, maar op één dag gehouden: 17 september. Een Flamingodans trok veel bekijks in de Pieterskerk tijdens de uitmarkt. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De nationale agrari sche manifestatie van de Vebo, die zaterdag in de Groenoordhallen is gehouden, heeft tussen de 4000 en 5000 bezoekers getrokken, onge veer hetzelfde aantal als vorig jaar. De organisatie van deze jaar lijkse vee- en zuiveltentoonstelling is tevreden over de belangstelling van het publiek. De VEBO is een doorlopende ten toonstelling en keuring van vee. Dit jaar waren er op de manifesta tie, die voor de 51ste keer werd ge houden, ruim 1000 stuks vee te be wonderen van ongeveer 200 fok kers en boeren uit alle delen van het land. De soorten die er te zien waren, liepen uiteen van Piemon- tese een buitenlands runderras tot zwartbont vee en van melk- geiten tot Shetland pony's. Dit jaar waren op de Vebo voor het eerst sinds lange tijd ook weer schapen aanwezig. Dat gaf overi- Zo'n 4500 mensen bij 51ste Vebo in Groenoordhal genS wel wat problemen. De in spectie verbiedt namelijk, om ver spreiding van ziekten tegen te gaan, dat geiten en schapen in een en dezelfde ruimte verblijven. A. de Jong, directeur van de Groenoord hallen en secretaris van de VEBO: "De Groenoordhallen zijn behoor lijk groot en het is makkelijk ge noeg om de dieren flink van elkaar te scheiden. Maar dat was voor de inspectie niet voldoende". Van daar dat de schapen zaterdag 'uit weken' naar een tent die eigenlijk bestemd was voor de beurs Leida- to. Volgens De Jong werd de keu ring van schapen desondanks goed bezocht door het publiek. "Het was gelukkig redelijk weer. zodat het publiek toch naar de tent trok. We hopen echter voor volgend jaar een oplossing te vinden voor dit probleem, zodat alle aange voerde dieren toch in één ruimte kunnen worden tentoongesteld". Zaterdag moest de Vebo het ove rigens voor het eerst sinds lange tijd doen zonder jurylid S. de Jong. Bij de vorige vijftig afleveringen van de veetentoonstelling was hij telkens present om zijn oordeel over de aangevoerde runderen, geiten en schapen te geven. Dit jaar moest hij voor het eerst ver stek laten gaan. LEIDEN - De openbare bibliothe ken in Leiden zijn tijdens de lan delijke bibliotheekdag zaterdag goed bezocht. Vooral in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat, waar de meeste activiteiten plaat sen hadden, noteerde een groot aantal bezoekers meer. Volgens een woordvoerster van de boeken- uitleen bezochten rond de 1500 mensen de bibliotheek, zo'n 600 meer dan op een normale zater dag. Vooral de verschillende film voorstellingen over Leiden trok ken flink wat publiek. Daarnaast was er veel belangstelling voor de maquette van het nieuwe biblio theekgebouw in de Stevenshof en voor de foto-expositie over de Leid se Hofjes. Veel interesse was er voorts voor de verkoop van afge schreven boeken. Deze verkoop le verde de bibliotheek een bedrag op van ongeveer 4000 gulden. Zaterdag werd voorts de Leidse collectie van de bibliotheek ge opend door bestuursvoorzitter A.J.J de Bont. De boekenuitleen heeft alle boeken over Leiden en boeken van 'Leidse' schijvers on dergebracht in een apart gedeelte van de bibliotheek. Daardoor is dit deel van het boekenbezit aanmer kelijk 'toegankelijker' geworden voor het publiek. Tijdens de bibliotheekdag was er in het gebouw aan de Niéuw- straat ook een quiz over Leiden. Deze werd gewonnen door A. van Leeuwen, redacteur van het Leidsch Dagblad, en zijn compaan P. J. de Os. voorzitter van de 3 Octo- ber-Vereeniging. Zij versloegen I. Moerman van de Lakenhal en wet houder J. de La Mar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7