de voorraad strekt Conflict Kuwayt- Iran verscherpt M Zuidafrika profiteert meeste van gevangenenruil Come-back Turkse politici Tientallen doden bij aanval Israël op kamp MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 BUITENLAND PAGINA 5 Diplomaten uitgewezen na raketaanval AL-KUWAYT/AMMAN/LONDEN (Rtr/UPI/DPA/AFP) - Iran heeft gisteren met tegen maatregelen gedreigd na het besluit van Kuwayt vijf Iraanse diplomaten uit te wijzen. De uitwijzing van de diplomaten, die een week de tijd hebben gekregen het land te verlaten, volgt op drie raketaanvallen op Kuwayt die het werk zouden zijn van Iran. De regering van Kuwayt heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties opgeroepen een einde te maken aan de Iraanse aanvallen. JERUZALEM (AP) - Honderden streng orthodoxe joden hebben gisteren in Jeruzalem gedemon streerd tegen de vertoning van films op de sabbat. Er werden 29 ar restaties verricht. Sommige de monstranten bleven uit het gebe denboek lezen terwijl ze in de poli tiebus werden gesleurd. Enkele tientallen mensen liepen verwon dingen op. De orthodoxen, onder wie vrou wen en kinderen, waren bijeen ge komen op 24 kruispunten in Jeru zalem om te protesteren tegen jo den die zich niet strikt houden aan de rustdag. Er waren zo'n duizend man politie op de been gebracht om de orde te bewaren. Een van de ernstigste incidenten deed zich Protest streng orthodoxe joden tijdens sabbat voor op een kruispunt bij de streng orthodoxe wijk Mea Shearim, waar 200 demonstranten flessen stuk sloegen op de weg. De politie maakte gebruik van traangas en waterkanonnen De streng orthodoxe joden, on geveer een kwart van de joodse be volking van Jeruzalem, vinden dat alle joden zich strikt moeten hou den aan de halacha, de joodse gods dienstige wetten. Deze wetten ver bieden de meeste activiteiten van vrijdag zonsondergang tot zater dag zonsondergang. Niemand mag op de sabbat gebruik maken van de auto en de electriciteit of uitgaan. Onder orthodoxe druk waren de meeste uitgaansgelegenheden in Jeruzalem op de sabbat gesloten. Maar de laatste maand hebben activisten met de stilzwijgende goedkeuring van de gemeente be sloten om op vrijdagavond zes bio scopen open te houden, waar schijnlijk om een eind te maken aan de uittocht van niet-orthodoxe joden uit Jeruzalem. Vrijdagavond zaten twee bioscopen in het cen trum stampvol, terwijl buiten or thodoxe demonstranten werden verjaagd door de politie. Volgens het Iraanse offciële pers- raketaanvallen op Kuwayt. Offi- bureau IRNA verklaarde de Iraan- cieel hebben de Kuwaytse autori- se premier, Mir-Hossein Musavi, teiten slechts van één raketaanval gisteren na afloop van een kabi- melding gemaakt. Volgens Ku- netsberaad dat zijn land „op het ge- wayt werd de zuidkust van het paste moment" zal reageren op het land vrijdag getroffen door een ra- Kuwaytse besluit vijf Iraanse di- ket, waarbij schade werd aange- plomaten naar huis te sturen. richt aan woonhuizen en industrië- Kuwayt maakte zaterdag bekend le installaties. Maar volgens wes- dat het vijf Iraanse diplomaten op- terse diplomaten zou Iran ook op dracht heeft gegeven het land bin- woensdag en zaterdag raketaanval- nen een week te verlaten, na drie len op .het emiraat hebben uitge- SAYDA (AFP/Rtr/DPA) - De Is- Het ging om de 22e luchtaanval raëlische luchtmacht heeft zater- van Israël in Zuid-Libanon in dit dag aanvallen uitgevoerd op het jaar en om één van de zwaarste Palestijnse vluchtelingenkamp An sinds Israël in 1982 Libanon bin- Al-Hilweh bij Sayda (Sidon). Vol- nenviel. Volgens een Palestijnse gens de PLO zijn daarbij 41 men- bron beschikken Palestijnse guer- sen omgekomen en 45 gewonden rillastrijders in het gebied over een gevallen. De Israëlische radio hield "marinebasis", vanwaar men aan- het op 25 doden en 40 gewonden, vallen op Israël kan doen. Volgens het militaire opperbevel Minuten nadat de Israëlische jets verdwenen waren, ontploften er in het kamp nog verscheidene tijd bommen. In het kamp leven onge veer 80.000 Palestijnen. De afgelo pen maanden werden er dagelijks nepaanvallen uitgevoerd door de Israëliërs. Het zou de eerste keer zijn dat er op de joodse sabbat een aanval werd uitgevoerd. Volgens radioberichten uit Bay- rut beschoten vier Israëlische vliegtuigen binnen het kamp Ain al-Hinweh drie stellingen van Al- Fatah. Enkele minuten later, toen ziekenauto's en medische ploegen onderweg waren, zouden de Israë liërs op dezelfde stellingen 14 ra ketten hebben afgevuurd. in Tel Aviv was het doel van de ac tie het hoofdkwartier van een "ter roristische organisatie", die van plan was op korte termijn een aan- val op Israël te doen. Verlies voor Alfonsin bij verkiezingen BUENOS AIRES (Rtr/UPI/DPA) - De eerste uitslagen van de tussen tijdse verkiezingen in Argentinië wijzen op verlies voor de partij van president Alfonsin, de Radicale Burgerunie (UCR). Nadat ruim 16 procent van de stemmen was ge teld had de Peronistische partij met 40,1 procent van de stemmen een voorsprong op de Radicalen, die op 37,3 procent stonden. Ongeveer negentien miljoen Ar gentijnen gingen gisteren naar de stembus om de helft van het Huis van Afgevaardigden te vernieuwen en om gouverneurs te kiezen. Als de trend van de eerste uitslagen zich voortzet dreigt de partij van Alfonsin haar absolute meerder heid in het Congres kwijt te raken aan de Peronisten. Politici van de Radicale Bur gerunie hebben de uitslag van deze verkiezingen van doorslaggevend belang genoemd voor de plannen van de regering voor politieke en economische hervorming. Alfon sin moet nog twee jaar regeren en kan een sterke oppositie slecht ge bruiken voor zijn hervormingen. Buitenland kort Perscensuur De directeur van het Internatio naal Pers Instituut (IPI), Peter Gal- liner, heeft in een brief aan de Brit se premier Margaret Thatcher zijn bezorgdheid uitgesproken over de beknotting van de persvrijheid in Groot-Brittannië. In de brief geeft hij uiting aan zijn bezorgdheid over het verbod op publicatie van het boek Spycatcher van voorma lig Brits geheim agent Peter Wright. Bewijzen Het Joods Wereldcongres (JWC) heeft gisteren nieuwe documenten gepresenteerd over het oorlogsver leden van de Oostenrijkse presi dent Kurt Waldheim. Volgens JWC-directeur Elan Steinberg to nen de niet eerder gepubliceerde documenten, die afkomstig zijn uit Amerikaanse archieven, aan dat Waldheim betrokken was bij de de portatie van Griekse burgers. Terugkeer Ongeveer 20.000 bewoners van de Italiaanse Alpenvallei Valtellina zijn zaterdag teruggekeerd naar hun huizen, die zij bijna twee we ken geleden wegens overstro mingsgevaar hadden moeten verla ten. Volgens politie-agenten en mi litairen die langs de toegangsweg naar de vallei waren opgesteld ver liep de terugkeer rustig en zonder incidenten. Ongeluk Bij een botsing tussen een passa giersbusje en een vrachtwagen met oplegger zijn zaterdag in noord- west-Engeland negen doden en acht gewonden gevallen. Het onge luk gebeurde bij stromende regen op een weggedeelte waar wegens werkzaamheden e.en aantal rijba nen waren gestremd. De vrachtwa gen, die in zuidelijke richting reed, was dwars door de kegels die de twee rijbanen van elkaar scheid den geschoten en op de tegemoet komende bus geklapt. voerd. De raketten kwamen voor de kust terecht in de zee. Volgens het Kuwaytse nieuws agentschap KUNA heeft de rege ring van Kuwayt de Veiligheids raad opgeroepen maatregelen te nemen om verdere Iraanse aanval len te voorkomen. De regering om schreef de raketaanvallen als een „duidelijk bewijs van de gevaren van de uitbreiding van het Golf- conflict". De onderminister van buiten landse zaken van Kuwayt, Sulei man Majid al-Shaheen, heeft zater dag de ambassadeurs van de vijf permanente leden van de* Veilig heidsraad verteld dat uit onder zoek van de brokstukken van de raket blijkt dat het gaat om een „Zijderups"-raket van Chinese ma kelij. De raket zou een explosieve lading van 450 kilo hebben gehad. Volgens de Verenigde Staten heeft Iran „Zijderups"-raketten van Chi na gekocht, maar dit is steeds zo wel door Teheran als door Peking ontkend. Het is nog onduidelijk op welke wijze Iran de uitwijzing van zijn di plomaten zal vergelden. Volgens diplomaten wijzen de Iraanse ra ketaanvallen op Kuwayt op verandering van de strategie van Iran. Teheran heeft herhaaldelijk gedreigd met vergeldingsmaatre gelen tegen de Golfstaten die Iraq steunen, maar de raketaanvallen vormden de eerste rechtstreekse aanval op een bondgenoot van Baghdad. Volgens de diplomaten wil Teheran de druk op Kuwayt opvoeren aan de vooravond van het bezoek dat de secretaris-gene raal van de VN, Javier Perez de Cuellar, komende week aan Iran en Iraq zal afleggen. De Iraanse regering maakte gis teren overigens bekend dat zij eind deze maand 100 Iraakse krijgsge vangenen zal overdragen aan het Internationale Rode Kruis. r MADRID (DPA) - In Madrid zijn afgelopen zaterdag vermoedelijk tien brandweermannen om het le- gekomen toen ze werden bedol- onder het puin van een instor tend warenhuis. Gisteren zijn drie lijken geborgen. Gevreesd wordt dat onder het puin alleen nog do den zullen worden aangetroffen. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. (foto AP) i. Alles dij eikaar EER KANS IN DE STAATSLOTERIJ Arrestatie in Italië van wapenexporteurs ROME (Rtr) - De Italiaanse politie heeft 32 personen aangehouden in het kader van haar onderzoek naar onderhandse wapenleveranties aan de Perzische Golf, terroristen in het Midden-Oosten en de Mafia. Onder de aangehouden personen zijn een vooraanstaande wapenfa brikant en zijn zoon en twee man nen die tot een Siciliaanse Mafia- clan zouden behoren. In totaal gaf de justitie 45 aanhoudingsbevelen uit, maar 13 verdachten zijn nog voortvluchtig. De politie vermoedt dat wapens, waaronder mijnen van Italiaanse makelij, verkocht zijn aan Iran en Iraq. Onder de vooraanstaandste ar restanten van zaterdag was Ferdi- nando Borletti, directeur van de Italiaanse wapenfirma Valsella Meccanotecnica, en zijn zoon Gio- Ook vier bedrijfsleiders van Valsella zijn aangehouden. Zeventien arrestanten vormden de buitenlandse bemanning van Bayrut geregistreerd schip, de Boustany 1, waarop vorige week in Bari beslag werd gelegd nadat aan boord wapens en verdovende middelen waren gevonden. Toen werd in een hotelkamer in Bari ook een koffer ontdekt met papieren die een aantal Italiaanse firma's in verband brengen met il legale wapentransacties. De Italiaanse justitie probeert vast te stellen of er banden zijn tus sen de wapenhandelaren en guer- rilleros en te ontdekken hoe wa pens Italië binnenkwamen die Ara bische terroristen gebruikten by een aanslag op de luchthaven van Rome in december 1985. Vijftien mensen verloren toen het leven. In augustus gaf de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken, Gi- ulio Andreotti, opdracht tot een on derzoek naar beschuldigingen in het Franse tijdschrift L'Evène- ment du Jeudi, dat Valsella tussen 1981 en 1984 wapens had geleverd aan Iran en Iraq. Referendum spreekt zich uit over terugkeer oude leiders ANKARA (DPA) - Een krappe meerderheid van de 25 miljoen stemgerechtigde Turken heeft zich gisteren uitgesproken voor terug keer van de politieke leiders die na de militaire staatsgreep van 1980 buiten spel werden gezet. In een re ferendum stemde 50,4 procent van de kiezers voor opheffing van het verbod op politieke activiteit van een groot aantal politici, onder wie de ex-premiers Suleyman De- mirel en Bulent Ecevit. Na de militaire staatsgreep in 1980 werd meer dan tweehonderd Turkse politici verboden zich tot 1992 actief met politiek bezig te houden. Het verbod gold ook voor de conservatieve Demirel en de so ciaaldemocraat Ecevit. Nadat in 1983 een burgerregering aan de macht kwam begonnen Demirel en Ecevit zich toch steeds meer met politieke zaken in te laten. Het Turkse parlement stemde in mei van dit jaar voor afschaffing van het verbod. Premier Ozal wilde echter het volk het laatste woord geven. In de aanloop naar het referen dum heeft Ozal de Turken gewaar schuwd dat met de terugkeer van de oude politieke garde de chaos van voor 1980 kan terugkeren. Prawda: vonnis Rust humaan MOSKOU (Rtr/AFP/AP) - Het gerechtshof in Moskou heeft een "hu maan" vonnis uitgesproken tegen Mathias Rust, de jonge Westduitse sportvlieger die vier jaar werkkamp kreeg voor zijn landing op het Rode Plein, schreef het partijdagblad Prawda gisteren. "Als we objectief willen zijn, moeten we vaststellen dat de recht bank humaan is geweest voor Rust, want het vonnis is gehalveerd in vergelijking tot de eis. En we moeten voor ogen houden dat Rust een zeer ernstige misdaad heeft begaan." Een Westduitse jurist, Martin Hirsch, zei voor de Westduitse televi sie dat hij het vonnis redelijk vond. "Als een Westduitse rechtbank vonnis zou moeten wijzen tegen een jonge Rus die met sportvlieg tuigje was geland op de Stachus (het centrale plein van Munchen) zou dat niet veel anders zijn uitgevallen." Hirsch, voormalig rechter in het Westduitse constitutioneel hof, meende dat Rust de veiligheid in de lucht in gevaar heeft gebracht. In andere Sovjetrussische kranten werd Rust bestempeld als een onverantwoordelijke avonturier en werd de hoop uitgesproken dat de vier jaar werkkamp waartoe hij is veroordeeld, een lesje voor hem zou zijn. Verder zal het eenmotorige Cessna-vliegtuigje waarmee Mathias Rust op het Rode Plein van Moskou landde, zal worden teruggeven aan de eigenaars, een vliegsportclub in Hamburg. Voordat het leger ingreep werden in Turkije per dag gemiddeld twintig mensen vermoord bij zowel rechtse als linkse terreuracties. De persoonlijke vetes tussen Demirel en Ecevit, die beurtelings aan de macht waren, verlamden het poli tieke leven. Kort voor het sluiten van de stemlokalen maakte Ozal bekend dat er in november vervroegde ver kiezingen komen. Het mandaat van de premier loopt officieel in november 1988 af. Bij de komende verkiezingen zal Demirel de be langrijkste rivaal van Ozal zijn. De aanhang van Demirel is groot, in tegenstelling tot die van Ecevit, wiens populariteit de laatste jaren sterk is afgenomen. DEN HAAG/JOHANNESBURG du Toit voor de Zuidafrikaners be- (GPD) - 'Hij is vrij'. Met deze kop over de hele voorpagina kondigde het Afrikaanstalige zondagsblad Rapport gisterochtend de vrijla ting aan van de Zuidafrikaanse ma joor Wijnand du Toit. Over de vrij lating van de Nederlander Klaas de Jonge, de Fransman Albertini en de 133 Angolese militairen werd slechts marginaal bericht. door Ruud de Wit De geringe aandacht in de Zuid afrikaanse pers voor met name de vrijgeleide die Klaas de Jonge krijgt om naar Nederland te kun nen terugkeren, staat in schril con trast met de enorme publiciteit rond 'de vliegende Hollander' de laatste twee maanden. Nog maar kort geleden eiste de oppositionele Konservatieve Partij rechtshof van Andries Treumicht de onmid dellijke overdracht door "Neder- land van De Jonge. Zoniet, dan tegen vier anti-apartheidsactivis- moest de veiligheidspolitie alsnog ten. De kwestie leidde tot langrijker dan het lot van De Jon ge. Du Toit wordt al twee jaar door Angola vastgehouden. Hij was de leider van een commando-eenheid die sabotage aktiviteiten moest uit voeren in de Angolese olie-enclave Cabinda. Ook de alsmaar verslechterende relatie met Frankrijk is voor Preto ria aanleiding geweest akkoord te gaan met een regeling voor de kwestie Klaas De Jonge. Een kwes tie die niet alleen de Nederlands- Zuidafrikaanse verhouding ernstig vertroebelde, maar tevens beide partijenen handenvol geld kostte. Het initiatief voor de gevange nenruil van vandaag in Maputo is genomen door Frankrijk dat een oplossing zocht voor de kwestie Al bertini. Deze Franse leraar werd in mei dit jaar tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld door een ge- het zogenaamd onaf hankelijke thuisland Ciskei. De le- weigerde namelijk te getuigen de dependance van de Nederland se ambassade binnendringen om de 'terrorist' De Jonge eruit te ha len. Alhoewel ook de regering in Pre toria De Jonge als 'terrorist' en al: handlanger beschouwt van de ver boden bevrijdingsorganisatie ANC plomatieke controverse tussen Zuidafrika en Frankrijk. Zoals na genoeg de hele wereld weigert Frankrijk Ciskei als een onafhan kelijk land te erkennen en daarmee dus ook de uitspraak van het ge rechtshof. President Mitterand reageerde Klaas de Jonge tijdens de viering van zijn verjaardag afgelopen zater dag. Op zijn schouder het poesje dat hij cadeau kreeg. (foto epa) is de vrijlating van majoor Wijnand door te weigeren de geloofsbrieven te accepteren van de nieuwe Zuid afrikaanse ambassadeur in Parijs, Hendrik Geldenhuys. Hij maakte bovendien bekend dat de ambassa deur alleen naar Parijs kon afreizen als Albertini was vrijgelaten. Kort om: een haruc opstelling, waarbij de Nederlandse stellingname in de kwestie-De Jonge schril afsteekt. Ook de Zuidafrikaners lag de kwestie-Albertini zwaar op de maag. Enerzyds zat de regering- Botha allesbehalve te springen om een slechte relatie met een van de belangrijkste Westeuropese lan den. Anderzijds zou een ingrijpen in Ciskei ten gunste van Albertini consequenties kunnen hebben voor de toch al weinig succesvolle politiek om de thuislanden daad werkelijk zelfstandig te geven. Vandaar dat op hoog niveau on derhandelingen werden geopend over de vrijlating van Albertini. Waarbij de Zuidafrikaners de Fran se invloed op de Angolese regering gebruikten om hun 'held', majoor Wijnand du Toit, nu eindelijk eens terug te krijgen. Dat Nederland hierop inhaakte, spreekt voor zich. Al twee jaar gele den was er in de Zuidafrikaanse pers sprake van een mogelijke ruil tussen De Jonge en Du Toit, maar Nederland heeft nu eenmaal niet zulke goede contacten met de rege ring in Luanda als de Fransen. Blijft tenslotte over welk belang Angola nu eigenlijk heeft bij de ruil. De vrijlating van de 133 Ango lese militairen die gevangen wor den gehouden door de bevrijdings beweging Unita -die door Zuidafri ka gesteund wordt- heeft slechts ondergeschikte waarde. Het is een gissing, maar het moet niet uitge sloten worden, dat Angola onder druk van de Verenigde Staten en de Sovjetunie akkoord is gegaan. Met als doel de relatie met de rege ring in Pretoria te kunnen verbete ren, zodat de slepende kwestie rond de onafhankelijkheid van het door Zuidafrika bezette Namibia weer open te breken. Alle aspecten van de ruil van Ma puto op een rijtje zettend, kan al leen maar worden geconcludeerd dat vooral Zuidafrika profijt trekt van de ruil. Niet alleen krijgen ze Du Toit terug, ook worden ze ver lost van een ernstig diplomatiek conflict met Frankrijk. Dat ze daar bij De Jonge moesten laten gaan is slechts een bijkomstigheid. Gezichtsverlies ten opzichte van de eigen blanke achterban, die de afgelopen jaren steeds te horen heeft gekregen dat De Jonge een staatsgevaarlijke terrorist is, kan gemakkelijk worden opgevangen met de verwijzing naar de terug keer van Du Toit. Voor Nederland tenslotte is de oplossing van de kwestie-De Jonge eveneens een prettige zaak. Minis ter Van den Broek heeft reeds ver klaard, dat er nu eindelijk weer een mogelijkheid bestaat om een dia loog met Zuidafrika aan te gaan over een veel belangrijkere zaak, namelijk hoe de apartheid kan wor den afgeschaft. En dat kan nie mand ontkennen: de kwestie-De Jonge heeft de laatste twee jaar in ieder geval in Nederland te veel de aandacht afgeleid van waar het in Zuidafrika om gaat: het apart heidssysteem.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5