Belasting kan verder omlaag Tweelingen helpen wetenschap een handje Chirurg verkracht zwangere patiënte DAAR STAAT U. METUWEXPRESSBRIEF VOOR JAPAN. 'S AVONDS. VOOREEN GESLOTEN KANTOOR. 'Universiteiten moeten meer in dienst van samenleving staan' ER IS 'N BETCRE MANIER, BIL Pt DHL KOERIER. 06-0552 MAAN DAG 7 SEPTEMBER 19S7 HIMHMfH PAGINA 3 Topambtenaar Rutten: MAASTRICHT (ANP) - De belastingdruk kan de komen de jaren verder dalen. Volgens secretaris-generaal Rutten van het ministerie van economische zaken ontwikkelt de nationale economie zich op het ogenblik vrij gunstig, voor al met de export gaat het goed. Rutten stelde vandaag bij de ope ning van het academisch jaar van de Universiteit Limburg in Maas tricht dat de overheidsuitgaven op korte termijn onder controle zijn te krijgen. Belastingverlaging zal, zo als het er nu naar uitziet, geen een malige gebeurtenis in 1988 zijn. Ook ten aanzien van de werkloos heid is de topambtenaar niet pessi mistisch. Rutten hanteert overi gens de nieuwe statistische cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), waarbij de werk loosheid op 425.000 a 450.000 ligt, een derde minder dan het tot nu toe gehanteerde officiële cijfer. Rutten, die tevens voorzitter is van de Centrale Economische Commissie (CEC), het belangrijk ste ambtelijk adviesorgaan van de regering op economisch terrein, ziet 'achter de vele wisselingen van ups en downs' een gestaag op waartse trend. De prijsontwikke ling en de betalingsbalans voldoen aan de hoogste eisen. "De econo mische groei is in 1987 en 1988 aan de bescheiden kant, maar over eni ge tijd kan de gemiddelde econo mische groei ruim 3 procent zijn. Binnen afzienbare tijd zullen de openbare financiën weer op orde zijn in die zin dat de rentelasten en de schuld van de staat niet harder groeien dan het nationaal inko men. Voor de meerderheid van de bevolking zal de belasting- en pre miedruk verder dalen", aldus de topambtenaar. De voorwaarden voor een goede werking van de markteconomie zullen volgens hem in de eerste helft van de jaren negentig in grote lijnen zijn her steld. Ook over de investeringen, waar van het Centraal Plan Bureau (CPB) voor 1988 een sombere ra ming geeft, is Rutten niet pessimis tisch. Het huidige investeringspeil is volgens schattingen voldoende om stijging van de produktiecapa- citeit van bedrijven met jaarlijks ruim drie procent mogelijk te ma ken. Een drastische verbetering vergeleken met een jaar of vier ge leden toen dat vrijwel nui procent was, aldus de topambtenaar. DEN HAAG (GPD) - Moet de uni versiteit op de eerste plaats onder zoek doen, moet ze onderwijs ver zorgen of moet ze zich verder ont wikkelen ten dienste van de sa menleving? Over die vraag spra ken tal van universiteitsbestuur ders zich vandaag uit bij de ope ning van het Academisch Jaar. Prof.dr.ir.H. van den Kroonen- berg, rector magnificus van de Technische Universiteit Twente, die vorig jaar de kat deze bel aan bond, stelde dat universiteiten sa men met gebruikers fundamentele wetenschappelijke kennis moeten omzetten in technologische toe passingen. Hij introduceerde de term 'durf-universiteit': een uni versiteit die zich nieuwe taken stelt en de klassieke universitaire taken - onderwijs en onderzoek - koppelt aan de behoeften van de samenle ving. Niet het bedrijfsleven be dreigt de universiteit, maar de bu reaucratie binnen haar muren doet dat, aldus Van den Kroonenberg. Over de kritiek die hij vorig jaar oogstte, zei de Twentse rector- magnificus dat het geen zin heeft "vruchteloze discussies te voeren" over de vraag of universiteiten zich bezig moeten houden met funda menteel of toepassingsgericht on derwijs. "Wetenschap en technolo gie horen bij elkaar en versterken elkaar". Dat geluid liet ook prof.dr.F. Rutten, directeur generaal van het ministerie van economische zaken, horen in Maastricht. Hij pleitte voor een balans van toegepast en fundamenteel onderzoek. Het laat ste is een belangrijke basis voor het eerste en toegepast onderzoek kan bijdragen aan de economisch groei. Aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam greep prof. A. Rinnooy Kan terug op het pleidooi voor een meer bedrijfsmatige exploitatie van de universiteit dat hij vorige week hield. Ook benadrukte hij de betekenis van een universiteit voor de eigen regio. Voor de Erasmusu niversiteit zag hij belangrijke ta ken bij het reguleren van goede renstromen in de havens, de ont wikkeling van de handelscontac ten met China en Japan en het ver beteren van de leefomstandighe den van de culturele minderheden in de Rijnmond. Om tegemoet te komen aan de ei sen die de maatschappij stelt, wil prof.dr.J. Dirken, rector-magnifi- cus van de Technische Universiteit Delft de studie efficiënter inrich ten. Studenten werken nu immers meer dan vroeger om geld, macht of invloed te verwerven dan om de maatschappij te dienen, verklaarde hij. Ook wilde hij de krachten bun delen met de technische universi teiten in Twente en Eindhoven. In Eindhoven leeft dezelfde ge dachte, zo bleek uit de woorden van de Eindhovense rector-magni- ficus, prof.dr. F. Hooge. Hij plaat ste de opleiding van ingenieurs in een internationaal kader. De inge nieur moet immers internationaal kunnen opereren. Hooge vindt vier jaar te kort om ingenieurs op te lei den. Dat kan alleen door de oplei ding "tot op het bot" uit te kleden, stelde hij. Deze ontwikkeling is het be drijfsleven niet ontgaan. Het Na tuurkundig Laboratorium van Phi lips wil geen eerste fase-ingenieurs aannemen, waarschuwde Hooge. De invloed van het bedrijfsleven op universitaire activiteiten mag wat hem betreft groeien. Niet al leen voeren bedrijven technisch wetenschappelijk onderzoek uit, het zijn ook de belangrijkste werk gevers voor jonge ingenieurs. Zo gezien was de rede die de voorzitter van de raad van bestuur van de Philips Gloeilampenfa briek, C. van der Klugt, op de Ka tholieke Universiteit in Tilburg hield, opvallend. Hij accentueerde niet het belang van het toegepast, maar van het fundamenteel onder zoek dat nog steeds leidt tot "on verwachte doorbraken in kennis en technologie". Voor multinatio nale ondernemingen als Philips houdt de wereld niet op aan de landsgrens. Als Nederland niet lan ger een kenniscentrum is, brokkelt de industriële activiteit af om el ders zijn heil te zoeken, waar schuwde hij. Van der Klugt zei dat de univer siteit haar verantwoordelijkheden niet moet afwentelen op het be drijfsleven: "Wij hebben het druk genoeg. We zijn tenslotte een be drijf en geen school". Zoeken naar activiteiten met direct maatschap pelijk nut kan op termijn minder opleveren dan men op het eerste gezicht dacht, hield hij zijn gehoor voor. (zie ook pagina Leiden) CNV: FNV gebruikt rechter om stakingen te beëindigen HILVERSUM (ANP) - De FNV verwijt de rechters wel als sta kingsbreker op te treden, maar is daarin zo hypocriet als wat. De dat de rechter die binnen twee c FNV zou namelijk heel wat minder gen verbiedt. De vakbond heeft Volgens Hofstede is het scenario als volgt: "Er wordt een actie ge start waarvan je van tevoren weet dus gisteren CNV-voorzitter Hof stede voor de NCRV-radio. De voorzitter van de christelijke vakcentrale reageerde op een on derzoek van FNV-juristen, die eind het gebied vorige week in een nota hebben ge- heeft. "Tot concludeerd dat de rechters in Ne derland te snel geneigd zijn om een einde te maken aan stakingen bij arbeidsconflicten. Een staking be ginnen, aldus de CNV-voorman, is nog wel te doen, een staking beëin digen is vaak veel moeilijker. "Als je dan een rechter als hulpmiddel kunt gebruiken, want die doet wel digd kunnen worden, een uitspraak, die verbiedt het wel, dan is dat erg gemakkelijk voor een vakbond". maar weet al dat dat zal gebeuren". Hofstede liet nog eens weten dat het CNV helemaal niets op een goed geformuleerde wetgeving op stakingen tegen is de bereidheid FN V-zij de om daarover te spreken niet groot geweest", aldus Hofstede. Behalve voor rechtsre gels voor stakingen bepleit het CNV ook de formulering van een zogenoemd vredesrecht waarin procedures zijn opgenomen hoe langdurige acties behoorlijk beëin- r nadrukkelijk op de voorgrond te treden bij de AMSTERDAM (GPD) - Aan de voet van de Westertoren is zater dag in Amsterdam het eerste ho mo-monument ter wereld officieel in gebruik genomen. Dat gebeurde in aanwezigheid van staatssecreta ris Dees (volksgezondheid), Twee de-Kamervoorzitter Dolman, bur gemeester van Thijn en enkele ka merleden. Enkele duizenden ho moseksuelen en sympathisanten Zes gewonden bij ongeval op kermis GELDROP (ANP) - Door het af breken van een van de armen van de Poliep, een bekende kermisat tractie, zijn zaterdagavond in Gel drop zes mensen gewonden ge raakt. Een van hen, een 15-jarig meisje uit Eindhoven, moest met ernstige rugklachten in een zieken huis worden opgenomen. De ge wonden zaten in vijf gondels van de Poliep. Uit een onderzoek van de ar beidsinspectie en de dienst bouw en woningtoezicht van de gemeen te Geldrop is gebleken dat de arm van de attractie is gebroken op de plaats van een las. Het apparaat was onlangs nog in de Bondsrepu bliek gekeurd. De attractie werd meteen na het ongeval stilgelegd. waren bij deze gebeurtenis aanwe zig. Ruim honderd mensen vormden onder leiding van choreograaf Hans van Manen een symbolische driehoek rond het monument. On der de klanken van het carillon van de Westertoren werd de ingebruik neming daarmee een feit. Het kunstwerk van Karin Daan aan de voet van de Westertoren bestaat uit drie driehoeken van roze graniet. Samen vormen ze één grote drie hoek. Elke driehoek staat respec tievelijk symbool voor het verle den, het heden en de toekomst. De roze driehoek was ten tijde van de Tweede Wereldoorlog een teken van onderdrukking. In de nazi kampen werden homoseksuelen gedwongen een dergelijk teken te dragen. Later werd de roze drie hoek door veel homoseksuelen ge zien als teken van bevrijding en zelfbewustzijn. 'De driehoek der liefde' zong Jan Rot op 7 december vorig jaar in het Amsterdamse Concertgebouw. Die nacht moest het laatste geld na acht jaar inzamelen bijeenkomen. De opbrengst van 75.000 gulden bleek onvoldoende om de benodig de vier ton op tafel te krijgen en uiteindelijk met steun van de Tweede Kamer kon dit voorjaar dan toch met de aanleg worden be gonnen. Zaterdagmiddag bracht Rot onder een overweldigende ovatie opnieuw zijn ballade 'Aan de voet van de Wester' ten gehore. In het Anne Frankhuis is een ex positie te zien over de geschiedenis van homo-vervolging. Hier is te vens een overzicht te vinden van hoe het monument bij de Westerto ren tot stand kwam. 'Kabinet wil alleen maar korten op gezondheidszorg' UTRECHT (ANP) - De Nationale Raad voor de Volksgezondheid, een adviesorgaan van de regering, is verbolgen over het gezondheidszorgbe- leid dat het kabinet heeft uitgestippeld na het verschijnen van het rap port van de commissie-Dekker. Hierin stonden voorstellen voor een to taal nieuwe opzet en financiering van de gezondheidszorg. Volgens de raad heeft het kabinet alleen de voorgestelde bezuinigingen overgenomen. "De regering zegt de plannen van Dekker te omarmen, maar handelt daar vervolgens niet naar. Het komt er op neer dat de rege- VELP - Hoewel iemand op zijn jubileum meestal meer cadeautjes krijgt ring de weg naar een nieuw stelsel blokkeert", aldus de NRV in een nota dan weggeeft, besloot de Gelderse commissaris der koningin De Bruyne die de raad de komende week behandelt. (midden op de foto met bril) de zaken eens om te keren. Tijdens een feestje Volgens de raad is de tijd rijp daadwerkelijk te beginnen met een her ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als bestuursambtenaar liet hij structurering van de gezondheidzorg. De NRV pleit met Dekker voor een oogstfee Irma Temminck opdraven om aan twee van zijn gasten fruit- basisverzekering voor iedereen en voor opheffing van het verschil tussen manden uit te delen. De minister Van Dijk (binnenlandse zaken) en De ziekenfonds- en particulier verzekerden. In het veld van de gezondheids- Korte economische zaken) waren de gelukkigen. (foto anpi zorg bestaat een verregaande bereidheid hieraan mee te werken. ZEIST - Onder het tafeltje staan twee identieke valiezen en twee dezelfde schoudertasjes. Op de tafel liggen twee zwarte sigaret tenkokers met een goud randje; er bovenop een aansteker. De on berispelijke kleding van de eige naressen van deze attributen is nagenoeg hetzelfde. Alleen waar bij de een een blauw streepje de blouse opsiert, is dat bij de an der een rood streepje. Verder is alles hetzelfde: het brilmontuur, de kapsels, de gouden kettinkjes om de rechterpols. Zelfs de ma nier en het tempo van roken is gelijk aan elkaar. door Paul Steinhoff In het kleine zaaltje van het Zeister conferentieoord Woud- schoten, vormt deze tweeling geen uniek stel. De ruimte bevat zo'n twintig eeneiige tweelingen en nog een handje vol tweeëiige tweelingen. Een zaal vol spiegel beelden. 'De Nederlandse Vereniging van Tweelingen ten Dienste van Wetenschap en Volksgezond heid' hield het afgelopen week einde haar jaarlijks uitstapje en congres voor de leden. Hoewel de vereniging zo'n zeshonderd le den telt, zijn er slechts vijftig mensen naar Zeist gekomen. Joke Platerink, lid van het hoofdbestuur, legt uit waarom. "Onze vereniging telt ontzettend veel jonge mensen, kinderen nog. Die mogen volgens de statu ten niet deelnemen aan het con gres". Veelbelovend voegt ze er aan toe: "Kom over twintig jaar nog maar eens terug!" Een van de leden van de Vere niging van Tweelingen opent het congres met de woorden dat hij de 'bekende gezellige familie sfeer al heeft geproefd' om ver volgens op vaderlijke toon mede te delen wie er niet zijn gekomen en waarom. De bedoelde familie sfeer wordt benadrukt als een tweeling tijdens de openings speech binnenkomt. Geroeze moes, een applausje en vluchtige zoenen zijn hun deel. Volgens de tweelingzus van Joke Platerink, Anne, zijn veel tweelingen lid van de vereniging omdat ze hier hun 'lotgenoten' aantreffen. "Als tweeling heb je een band die niet te evenaren valt. Al ben je 40 of 50 jaar ge trouwd, zelfs dan benader je de band van een tweeling niet. Bin nen de vereniging kun je deze band, dat unieke gevoel, delen". Een andere uit het e eiig gezelschap geeft later op de middag, tijdens de spreekbeurt van de gynaecoloog O. P. Bleek- er. een voorbeeld van deze speci fieke binding. Ze laat weten dat ze tegelijkertijd met haar zus zwanger is geworden en dat ze allebei op het zelfde tijdstip be vallen zijn van een dochter. Fijntjes voegt ze eraan toe. "En we hadden het écht niet met el kaar afgesproken, we ontdekten pas later van elkaar dat we zwanger waren". De Amsterdamse gynaecoloog, die al tien jaar lang onderzoek heeft verricht naar de groei van tweelingen vóór de geboorte, is niet onder de indruk van de identieke bevallingstijd. "Vrou wen die geruime tijd samenwo nen, beginnen na verloop van tijd ook gelijktijdig te menstru eren". laat hij zijn gehoor weten. "Dat is heel normaal. Mij inte resseert meer de vraag waarom u en uw zuster op hetzelfde mo ment, tijdens dezelfde eisprong, tot bevruchting bent overge gaan". Vooralsnog krijgt de arts geen antwoord op zijn vraag. De Nederlandse Vereniging van Tweelingen is in 1959 opge richt met als doel de wetenschap en de volksgezondheid van dienst te zijn. Dankbaar maakt de wetenschap dan ook gebruik van de vereniging, die een verza melbak van proefpersonen her bergt. Momenteel wordt er een grootscheeps landelijk onder zoek gehouden onder tweelingen waarvan er één kanker heeft en de ander niet. Omdat de erfelij ke aanleg bij de tweelingen na genoeg identiek is, vormen ze een ideaal studieobject. Voor het kankeronderzoek zijn al drie honderd tweelingen onderzocht; een aantal van hen is lid van de Nederlandse Vereniging van Tweelingen. De zussen Platerink hebben nog nooit deelgenomen aan een onderzoek. De reden is tijdge brek. Joke: "Wij wonen in Win terswijk, de meeste onderzoeken vinden plaats in steden als Am sterdam, Leiden en Utrecht. Dat betekent voor ons een enorme reistijd. We zouden dan een dag bezig zijn. Het is ook niet ver plicht om deel te nemen aan on derzoeken. Dat moet iedereen voor zich weten". Haar zus knikt, als vanzelfsprekend, be vestigend. Het enige dat de Vereniging van Tweelingen als tegenpresta tie verwacht van de onderzoe kers is dat ze een spreekbeurt voor de vereniging komen hou den. Dat is ook de reden dat de gynaecoloog Bleeker zaterdag middag aanwezig is. Hij heeft tien jaar lang de placenta's van tweelingen onderzocht om aan te tonen dat tweelingen vóór de geboorte kleiner zijn dan eenlin gen omdat de placenta's kleiner zijn. Hij verwerpt hiermee de gang bare theorie dat het aan de moe der zou liggen omdat die nauwe lijks in staat i's twee kinderen te dragen. Na jarenlang placen ta's in de weegschaal te hebben gelegd, is Bleeker tot de conclu sie gekomen dat er in de baar moeder "te weinig ruimte is voor de placenta's. Die bestrijden el kaar om de beste ruimte", aldus de arts. Na afloop van de spreekbeurt van de gynaecoloog laat een tweeling uit de achterhoek in onvervalst dialect aan een ande re tweeling weten dat ze aan dachtig hebben geluisterd naai de spreekbeurt van Bleeker. Ze hebben zijn betoog in eigen woorden vertaald en zijn tot de conclusie gekomen dat het met hen vóór de geboorte hetzelfde is gegaan als met de goudvissen thuis in de viskom: "Als er eentje in de kom zit, wordt die groter dan als er twee inzitten". Geluk kig is de gynaecoloog alweer naar Amsterdam vertrokken. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft dit week einde bekend gemaakt dat een 37- jarige chirurg is aangehouden die ervan wordt verdacht een 22-jarige zwangere patiënte te hebben ver kracht na haar eerst een verdoving te hebben gegeven. De man werd al op 24 augustus aangehouden en zit nog steeds in voorlopige hechte- Het slachtoffer kwam enkele we ken geleden bij de chirurg, die al gemeen chirurg is in een kliniek in Amsterdam en die tevens een praktijk heeft in een polikliniek in de hoofdstad. De vrouw was we gens met buikklachten naar hem verwezen door haar huisarts. De chirurg spoot de jonge vrouw bij het consult een verdovend middel in. Of er toen geslachtsgemeen schap heeft plaatsgehad is niet be kend. De chirurg maakte een nieuwe afspraak met de vrouw in zijn pri- vékliniek. Daar werd zij weer ver doofd. Meteen nadat zij uit de nar cose was bijgekomen, vertrouwde zij de zaak niet en ging naar de po litie. Medisch onderzoek door de GG en GD wees toen uit dat kort tevoren geslachtsgemeenschap had plaatsgehad. De chirurg werd daarop aangehouden. Aantjes: Kamer wist niets van misbruik woningsubsidie DEN HAAG (GPD/ANP) - "Als ik destijds had geweten dat er afspra ken bestonden tussen topambtena ren en beleggers over de uitleg van de woningbouwsubsidieregeling 1968, dan had ik grote stampei ge maakt". Aldus gisteren de vroege re CDA-fractieleider Aantjes voor de NCRV-radio. Aantjes was in de periode 1963 tot 1973 voorzitter van de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting. De volkshuisvestingsspecialis ten in de Kamer vertrouwden er volgens Aantjes op dat de subsidie regeling uit 1968 waterdicht. Bou wers kregen daarbij minder subsi die naarmate de woningen duurder waren. Aan de andere kant had het opgeven van lagere stichtingskos- ten om meer subsidie te krijgen in theorie ook geen zin, omdat de huur afhankelijk werd gesteld van die zelfde stichtingskosten. In de praktijk, zo bleek vorige week tijdens de eerste verhoren van de parlementaire enquêtecom missie, bleken er echter toch de no dige lekken te zijn. Afspraken tus sen het departement en de grote beleggers maakten daarvan deel uit. Het bekendst is het 'herenak koord' tussen hoge ambtenaren en het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds, waarbij het ABP de stichtingskosten kunstmatig mocht verlagen om zo meer subsi die te krijgen. De Kamer wist daar volgens Aantjes echter niets van. "Als par lementariër lette je op de politieke effecten van de regeling. De tech nische uitwerking daarvan, daar keken kamerleden niet naar. Dat is ook niet hun taak, daar hebben ze niet de deskundigheid voor. Zeker, ik dacht dat de regeling waterdicht was". Volgens de oud-politicus was controle op de technische uitvoe ring van de regelingen ook niet de taak van het parlement. De techni sche uitvoering is een taak van de ambtenaren op het departement, en niet van de kamerleden. "Die zouden anders een soort schaduw- departement Aantjes zei dat de omvang van het woningbouwprogramma in die periode het belangrijkste punt was waarop een regeringsbeleid door het parlement werd beoordeeld. Als hij toen, eind jaren zestig, had vermoed dat er gelden misbruikt waren, had hij de minister ter ver antwoording geroepen. ADVERTENTIE WORLDWIDE EXPRESS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3