DE Kaatsen als farailiesport Bange Van Vliet mist unieke kans HD Amateurs bezorgen Boskamp afknapper 'Gölz zat constant in mijn wiel' Mosers laatste Nielsen komt uit kansloze positie terug Nelson Piquet stevent af op wereldtitel Jong en oud treden in het perk Arjan Jagt gokt op het verkeerde paard MAANDAG7SEPTEMBER1987 VILLACH (GPD) - Tot vierhonderd meter voor de finish leek Teun van Vliet de nieuwe wereldkampioen bij de wie- Ierprofs te worden. De Nederlandse troef had, toen het op het verdelen van de prijzen aankwam, zo op het oog een kans voor open doel. Helder uit de ogen kijkend draaide hij mee in een vijfmanskopgroepje, dat in de laatste ronde een beslissende voorsprong had genomen. Op papier de rapste man en bovendien de sluwste. i het wereldkampioenschap wielrennen. Ploeggenoot l Van Vliet wordt wel eens aange merkt als 'Teuntje Slim'. Echter, op het moment suprème had de slim heid plaatsgemaakt voor vrees. De oorzaak: Rolf Gölz, de Westduitse discipel van Jan Raas. Van Vliet was zodanig door de aanwezigheid van Gölz in de kopgroep gebiolo geerd, dat hij het spoor bijster raak te. Waarna Roche vrij spel kreeg en onverbiddellijk toesloeg. Van Vliet: „Ik wil niet zeggen dat ik Gölz de schuld geef van mijn ne derlaag. Die jongen rijdt per slot van rekening zijn eigen koers. Wel is het zo, dat hij mijn doen en laten VILLACH (GPD) - De Italiaan Francesco Moser reed gisteren in Villach zijn laatste individu ele wegwedstrijd. De 36-jarige campionissimo, die aan zijn laatste seizoen bezig is, komt al leen nog in de Trofeo Baracchi aan de start. In deze tijdrit voor koppels rijdt hij samen met de Deen Jesper Worre, de vice-we- reldkampioen op het nummer achtervolging op de baan. AMSTERDAM (ANP) - Een maxi male score op de tweede dag van de strijd om de wereldtitel speedway in het Olympisch Stadion te Am sterdam hielp de Deen Hans Niel sen gisteren aan' zijn tweede achter eenvolgende wereldkampioen schap. De 27-jarige Deen leek na de openingsdag kansloos voor de titel, maar door vijf overwinningen in evenzovele races troefde hij giste ren zijn landgenoot Erik Gunner- sen af. De Nederlander Hennie Kroeze kwam niet in het motorge- weld voor. De coureur uit Zende ren behaalde slechts een punt en werd daarmee laatste. Hans Nielsen sloot de eerste dag van de titelstrijd af als derde achter de verrassende Amerikaan Sam Ermolenko en de Deen Eric Gun- nersen. Een dag later had de motor van Nielsen meer grip op de sintel- baan van het Olympisch Stadion, dat over twee dagen 30.000 bezoe kers trok uit heel Europa. De titel verdediger profiteerde optimaal van de binnenbaan, die hij door lo ting twee keer kreeg toegewezen. Via twee bliksemstarts won hij bei de manches, waardoor Nielsen zijn achterstand op Ermelenko goed maakte. In de rechstreekse con frontatie met Ermelenko en Gun- nersen was Nielsen oppermachtig. De wereldkampioen uitte na af loop van het toernooi zware kritiek op het in Amsterdag gehanteerde systeem. „Ik ben geen voorstander van een tweedaags evenement. Ik geef de voorkeur aan meerdere wedstrijden, zoals ook in de formu le 1 gebruikelijk is", verklaarde Nielsen, die voor de achtste keer in de finale van de wereldtitelstrijd uitkwam. Voor Hennie Kroeze verliep het evenement teleurstellend. Hij ver overde zaterdagavond in de laatste manche zijn eerste en enige punt. Gisteren werd Kroeze, die door een knieblessure ruim vier maanden uitgeschakeld was, voornamelijk door mechanische problemen ge plaagd. Soling-zeilers stellen teleur ZEILEN - De kans dat Nederland bij de Olympische zeilwedstrijden van Pusan vertegenwoordigd zal zijn in de Solingklasse, wordt klei ner. Ook bij het Europees kampi oenschap, dat deze week bij Karls- hamn (Zweden) werd gevaren, voe ren de Nederlandse deelnemers niet in de voorste gelederen. Bij de twee laatste races, die zaterdag bij zwaar weer plaatsvonden, stelden Rob van Manen, Fred Imhoff en Ruud den Outer zelfs duidelijk te leur. De wereldkampioenschappen van volgend jaar januari in Austra lië vormen de laatste mogelijkheid zich voor de Olympische Spelen te kwalificeren. De Nederlanders die nen daar bij de eerste acht landen te eindigen. Europees kampioen werd Geor- gi Sjadoekov. Met een derde plaats in de voorlaatste wedstrijd werd hij onbereikbaar voor de concurren tie. WIELRENNEN - De Nederlandse amateurwielrenner Patrick Tol- hoek, die zaterdag debuteerde in een wereldkampioenschap, wordt prof. De 22-jarige renner uit Yerse- ke gaat rijden voor de Belgische formatie van Roger Swerts. Tol- hoek, die deze week nog de ronde van Karinthië rijdt, wordt verge zeld door een andere Nederlandse amateur, John van de Akker in de finale beïnvloed heeft. Hij had zijn koers volledig op mij afge stemd. Hij wist vanuit de Ronde van Nederland dat ik heel goed in vorm was. Daarom zat hij in de laatste meters constant in mijn wiel". In de wetenschap dat Gölz, die Van Vliet dit seizoen al vaker hin derlijk voor de wielen heeft gere den, ook niet één van de langzaam- sten is als de streep nadert, wenste Van Vliet niet te reageren op de de marrage die Roche de titel bracht. „Nee, dan zou ik Gölz in de kaart hebben gespeeld. Hij zou dan ide aal door mij gelanceerd zijn. Van daar dat ik bleef zitten toen ik Ro- chè zag aangaan. Zulke dingen be slis je in fracties van seconden. Achteraf kun je dat betreuren, maar daar koop je niets voor" Bekaaid Met een zevende plaats kwam Van Vliet er bekaaid af. De renner uit Baarle-Hertog reed een bijzon der sterk kampioenschap. In de laatste zeventig kilometer was hij niet meer uit de frontlinie weg te slaan en de gewiekste oranjeklant was betrokken bij alle belangrijke ontwikkelingen in de koers. Van Vliet maakten zijn rol als kopman helemaal waar, wat in iets mindere mate ook van Steven Rooks kan worden gezegd. Nam de Noordhollander echter geen initia tieven, Van Vliet deed dat wel. Zo reed hij bij het ingaan van de finale een tijdje voorop met de Italiaanse kanshebber (en titelverdediger) Moreno Argentin, de Spanjaard Fernandez en de Belg Nevens. In eerste instantie leek in deze vlucht LEIDEN - Wie zich op een zater dag richting Leidse Hout begeeft loopt de kans onvervalste Friese kreten op te vangen. De Leidse kaatsvereniging Wêz Wis ge bruikt dan enkele korfbalvelden om de in Friesland zo populaire kaatssport te bedrijven. Afgelo pen zaterdag was Wêz Wis ('Wees zeker') zelfs aan de beurt om een toernooi te organiseren voor alle zogenaamde buitenafdelingen. In praktijk kwam het erop neer dat Hollandse kaatsers van Frie se komaf en een enkele Hollander het perk tussen de (korfbal)palen betraden. door Tim Brouwer de Koning Dit alles klinkt nog vrij nor maal. Maar een blik over de drukbezette velden doet meer denken aan een Friese familie dag dan aan een sportfestijn. Op het eerste veld zijn al wat oudere kaatsers op hun manier met hun favoriete vrije tij dis-besteding be zig. Atletische hoogstandjes zijn van hen niet te verwachten, maar hun spelinzicht overtreft dat van de meeste jongeren: vrouwen, kinderen en mannen onder de 45 Paplepel Zij kaatsen dcm ook al hun hele leven, de veteranen, die zelfs op hun 70e de korte zwarte broek, het witte shirt, de witte pet en de onvermijdelijke dikke sokken (die als 'schoeisel' dienst doen) nog uit de kast halen. "In Fries land wordt kaatsen er met de paplepel ingegoten", verklaart Douwe Boersma uit Castricum. Ook als wij buiten Friesland gaan wonen, zoeken wij elkaar op om te blijven kaatsen. Daar mee stop je niet zo gauw, want het is behalve een leuke sport ook goed voor de sociale contacten Het probleem ligt niet bijde oudjes, maar bij de jeugd die het op een gegeven ogenblik laat af weten. Boersma: "Kaatsen is een familie-aangelegenheid. Op jon ge leeftijd gaan kinderen gewoon met hun ouders mee kaatsen. Zijn ze een jaar of 14 dan doen ze waar ze zelf zin in hebben. Mijn zoons voetballen nu en mijn doch ter is een goede handbalster ge worden." enig perspectief te zitten. De Ne derlanders en Italianen gooiden er onmiddellijk een catenaccio-ver- dediging tegenaan, maar er bleken desondanks nog teveel mazen in het net te zitten. Babbeltje De Fransen Fignon en Lavainne, alsmede de zich toen nog voor Kel ly uitslovende Roche, braken - zij het met moeite - succesvol door het oranje-blauwe cordon. Ook al om dat bij het leidende kwartet Ne vens, die de belangen van Van- deraerden in het oog hield, en Fer nandez het tempo niet wensten op te voeren. Na een babbeltje met Ar gentin in de afdaling van het par cours, besloot Van Vliet aan deze ontsnapping geen krachten meer te verspillen. Van Vliet: „Ja, daar praatten we echt over. Het had geen zin meer om door te gaan. Er ontbrak een goede Fransman in dö'- ze groep, anders was het zeker ge lukt weg te blijven". Na als zevende te zijn binnenge komen voelde Van Vliet zich 'be donderd'. Zes ronden lang ben ik in de aanval geweest en dan word je toch in de finale geklopt. Dat steekt. Daarom sprintte ik ook niet In Friesland ligt dat allemaal heel anders. Daar wordt de kaatssport massaal door jong en oud beoefend. Friezen die naar de buitenafdelingen verhuizen - dat wil zeggen: uit Friesland weggaan - kunnen daar weer een nieuwe impuls geven aan het al oude spel, dat nog het dichtst bij tennis in de buurt komt (maar dan zonder net en racket). Hoe wel Wêz Wis de kleinste sportvere niging van Leiden is ("Ongeveer 16 leden") telt ze meer leden dan twintig jaar geleden. "Daarbij moet je bedenken", legt secretaris Hoitinga uit, "dat een drietal kaatsers al voldoende is om als partuur aan wedstrij den deel te nemen. Natuurlijk kun je met vier parturen beter uit de voeten, dan kun je op twee vel den tegen elkaar spelen. In Lei den hebben wij met Melle Bakker. Simon de Groot en Henk. van der Goot een uitgebalanceerde par tuur, waarmee we op partijen buiten Friesland hoge ogen gooi- Kaatsen mag dan plezier voor hel hele gezin zijn, om te kunnen meepraten moetje er wel wat van kunnen. Scheidsrechter De Boer uit Beverwijk legt uit waarom sommige spelers wel en andere mee voor het zilver. Ik ben nog lie ver zevende dan tweede. Als je er zo dicht bij bent, voel je je helemaal rot". Met drie man bij de eerste tien (Rooks, Van Vliet en Breukink) speelde Nederland een rol van be tekenis mee. De renners van Gis- bers verstonden zich, ondanks alle ruzies in de afgelopen maanden, uitstekend met elkaar. Het gevolg was dat zij een zeer georganiseerde koers reden. Gisbers had dan ook niets dan lof voor zijn team. „Tac- VILLACH (GPD) - Arjan Jagt heeft zaterdag gegokt en verlo ren. De Woubrugse wielerama- teur voelde zich zo sterk dat hij zijn zinnen had gezet op de we reldtitel en met niets minder ge noegen wilde nemen. Een gebro ken remkabel en een verkeerde beslissing op het belangrijkste moment werden hem echter fa taal. „Het ging tot de laatste ronde niet tot een goede opslag kunnen komen: „De bal in het spel slaan vereist een bepaalde slag. die je alleen op jonge leeftijd kunt aan leren. Bakker is een goed voor beeld van hoe het moet, maar. an deren hebben het nu eenmaal niet". Volgens penningmeester Duin dam van Wêz Wis is dat nog niet zo'n ramp. "Eén goede opslager is genoeg voor een partuur, als er ook een goede perkspeler aanwe zig is. Leiden heeft in De Groot en Van der Goot bekwame spelers, vandaar dat wij op afdelings kampioenschappen altijd hoog eindigen. Met Amsterdam duelle ren wij meestal om de eerste plaats. Alleen in Friesland ko men wij er niet aan te pas, maar daar wordt dan ook bijna iedere dag gekaatst. Alleen de allerbeste Hollanders kunnen zich met Frie se eersteklassers meten." Serieus Zo ver is het nog niet met Paul Bijlsma. Hoewel hij aan de hand van zijn vader al vroeg in het kaalswereldje verzeild is ge raakt, rekent hij zich nog niet tot de nationale top. "Ik beoefen de kaatssport serieus", vertelt de tisch hebben we het heel goed ge daan. We hebben de posities daar beschermd waar dat nodig was en zaten steeds bij de goede ontsnap pingen". Woorden waarbij Adri van der Poel, de derde vaderlandse kop man, zich helemaal aansloot. „Van deze ploeg kunnen we nog een paar jaar veel plezier hebben. Wereld kampioen worden is erg moeilijk zoals vandaag weer eens is geble ken. maar met deze jongens zit het er toch een keer in". naar wens", legde een diep te leurgestelde Jagt na de wedstrijd uit. „Ik zat bij de groep die jacht maakte op het kopgroepje van drie man. Vervolgens kreeg ik pech. Een remkabel brak en even later moest ik een valpartij voor mij ontwijken. Daarna gokte ik verkeerd. Die vier man gingen er vandoor en ik liet ze gaan. Er zat geen Russische renner bij. Ik hoopte dat een Rus of een Itali- met een weelderige rosse haardos gelooide Barendrechter (afde ling Rotterdam). "Het voetballen bij De Musschen heb ik ervoor op gegeven. Kaatsen is een stuk zwaarder. Het enige vervelende vind ik dat ik met mijn leeftijd (22 jaar red.) als kaatser door vrienden niet serieus word geno- Daar staat tegenover dal kaat sen veel gezelligheid biedt. Van mei tot oktober ontmoeten de bui tenafdelingen elkaar regelmatig in toernooivorm in één van de elf afdelingsplaatsen. Jong en oud dan de bal met hand of hand schoen de zogenaamde Belgische want) de bal zo moeilijk mogelijk naar elkaar toe. Soms lopen de gemoederen tijdens de wedstrijd hoog op - het blijven uiteindelijk voor het merendeel Friezen - maar na afloop is alles weer koek en ei. "Dan zijn wij één hechte ge meenschap", beweert Boersma stellig. Het van oorsprong eenvoudige spel (de gegoede stand nam in vroeger lijden liever een racket ter hand dan de handen blauw te slaan tegen het harde kaalsballe- tje) wordt in Holland nog steeds VILLACH (GPD) - Wielercoach André Boskamp van de amateurs had zich dit weekeinde ongetwij feld een leuker slot van het wielers- eizoen voorgesteld dan nu het ge val was. Dat de 23-jarige Fransman Richard Vivien zaterdag in Villach de nieuwe wereldkampioen bij de amateurs werd, is nog tot daar aan toe, maar dat niemand van zijn pu pillen er zelfs maar in slaagde bij de eerste tien te eindigen, moet ook voor Boskamp een afknapper van jewelste zijn geweest. Na het echec van de ploegentijdrit faalden nu met name Arjan Jagt, Tom Cordes en Gerrit de Vries, de drie renners die door hem een beschermde rol waren toebedeeld. De wereldkampioenschappen wielrennen in Villach zijn voor Boskamp op een fiasco uitge draaid. De Groninger kan na alle kritiek die in het afgelopen jaar van diverse kanten over hem was uitge strooid dit slechte presteren van zijn ploeg allerminst gebruiken. Vorig jaar verwierf Boskamp veel krediet met de in Colorado Springs veroverde medailles. Dit jaar lijkt de 32-jarige wielercoach dat kre diet weer te hebben verspeeld. Het is nog te vroeg om te oordelen om dat een WK slechts een momentop name is. „De opdracht was zo zuinig mo gelijk te rijden. Van Rijen, Tolhoek en Harmeling moesten in de eerste ronden het vuile werk opknappen, zodat de andere drie fris konden blijven tot de finale. Tot de laatste ronde ging het goed. We hadden zo wel Cordes als Jagt voorin zitten". aan bereid was het gat dicht te rijden, maar dat was niet het ge val. Ik had direct moeten reage ren, maar ik deed het niet. Je moet op een dergelijk belangrijk moment een reeks van beslissin gen in een korte tijd nemen. Ik nam die ook, maar de verkeerde. Ik baal verschrikkelijk, want ik reed best gemakkelijk. Ik voelde mij sterk." zonder poespas gespeeld. "In Friesland ligt dat anders". De Groot. "Daar staat kaatsen in hoog aanzien. Goede spelers kun nen beter worden van hun sport De beste Friese kaatsers vertrek ken soms naar België, waar grof geld te verdienen valt met pelote. de Belgische variant op het kaa.t- In Leiden krijgt de beste speler van de winnende partuur 'slechts' de Koningsbeker, die met veel omhaal wordt uitgereikt. Veulens en andere waardevolle prijzen komen er in Holland niet aan te pas. "Wij zijn al blij dat kaatsvriendelijke sponsors de kosten van onze prijzentafel dra gen". meldt Bakker. "Onze sport is door het vele reizen toch al duur genoeg". Niemand peinst er echter over om daarom de zaterdag voor taan anders in te delen. Want kaatsen is meer dan sport alleen Dat ondervinden Hollanders nogal eens, die soms grote aanleg voor het spel blijken te hebben. "Meestal redden ze het toch niet, hoe jammer ik dat ook vind", spreekt Boersma uit zijn rijke er varing. "Zij missen nu eenmaal het kaatsinzicht, omdat zij niet uit Friesland komen". lichtte Boskamp het koersverloop toe. Dat Harmeling slachtoffer van een valpartij werd en al na twee ronden de strijd moest staken, was een tegenvaller. Een grotere decep tie was het rijden van Gerrit de. Vries, die bij het ingaan van de laatste ronde al volledig was uitge teld. Zowel Cordes als Jagt lagen nog goed in de wedstrijd Drie man, de sterke Pool Andrzej Mier zejewski, de Engelsman Demo Da vie en de Tsjech Ludek Styks had den een kleine voorsprong van am per twintig seconden opgebouwd op een groepje van circa achttien man, waarbij ook Jagt en Cordes. Daarna ging het faliekant mis met de snode plannen van de goed in vorm zijnde Jagt, die zijn zinnen op de wereldtitel had gezet. Cordes: „Ik wilde Aijan best lanceren, maar hij kon niet mee". Cordes kon echter niet weten dat Jagt direct na het ingaan van de laatste ronde zat te worstelen met een onwillige remkabel en pal daarop nog eens een valpartij moest ontwijken. Hij reageerde te laat toen vier man in de eerste klim wegreden van de grote groep, die op weg was naar de drie koplopers De Oostduitser Mario Kummer. de Westduitser Hartmut Bolts, de Fransman Richard Vivien en de Deen Alex Pedersen, die zich reeds eerder in de koers actief toonde, joegen met succes op het leidende drietal. Het werd derhalve een eind sprint tussen zeven man, die werd gewonnen door de renner die even als de Nederlanders zijn krachten had gespaard. Op pure macht won de 23-jarige Normandiër Vivien met twee lengten voorsprong voor Bolts en Pedersen, daarmee Frank rijk, na Jeannie Longo, de tweede wegtitel bezorgend. MONZA (SID) - Nelson Piquet is de voornaamste kandidaat de we reldtitel in formule 1 over te nemen van de Fransman Alain Prost. De Braziliaan, wereldkampioen in 1981 en 1983, vierde na zijn triomf in Hongarije en de Bondsrepu bliek-Duitsland gisteren zijn derde overwinning in dit seizoen bij de Grote Prijs van Italië. Met nog vijf wedstrijden heeft Piquet een voor sprong van veertien punten op zijn landgenoot Ayrton Senna, die in Monza tweede werd. Piquet kreeg op het circuit van Monza opnieuw de helpende hand van zijn concurrenten toegestoken Zijn landgenoot Ayrton Senna nam na 24 omlopen de koppositie over Piquet, die op de helft van de wedstrijd de banden verwisselde De tussenstop van de Williams-rij der nam veel tijd in beslag. De 32- jarige coureur bleef ruim dertien seconden in de pits. zijn concurren ten hadden aanzienlijk minder tijd nodig. Senna besloot de banden stop achterwege te laten. Zijn pokerspel kostte hem in zicht van de finish de overwinning. Zeven ronden voor het einde beging Sen na een stuurfout. Zijn Lotus maak te een keurige draai en belandde in de zandstrook naast het circuit en de Braziliaan moest toezien hoe zijn rivaal hem voorbij flitste. De 32-jarige Piquet gaf de zege nog bijna weg. Bij het dubbelen van een achterblijver werd hij bijna van de baan gedrukt. Slechts met de grootst mogelijke inspanning hield hij zijn wagen op het circuit De wedstrijd bleef tot de laatste ronde spannend. Achter de koplo per probeerde Senna vertwijfeld zijn achterstand goed te maken. Na de vijftig ronden kwam hij twee se conden tekort. Achter de Brazilia nen verzekerde de Brit Mansell zich van de derde plaats. Zijn ach terstand op zijn teamgenoot Piquet bedraagt twintig punten, zodat de Brit de wereldtitel voor dit seizoen uit het hoofd kan zetten. De wedstrijdleiding „vergat" Pi quet na vijftig ronden af te vlaggen Na een oponthoud van enkele mi nuten aan de start (de Brabham motor van de Italiaan Ricardo Pat- rese viel stil bij het innemen van de startopstelling) besloten de Italia nen de race met een ronde in te kor ten. De verwarring aan de finish was daar het gevolg van Verlies handbalsters HANDBAL - De handbalsters van Jong Oranje hebben bij het vierlan dentoernooi in Frankrijk drie nt derlagen geleden. Na het verlies op de openingsdag tegen Frankrijk (11-24) volgden negatieve resulta ten op zaterdag tegen Denemarken (18-29) en op de slotdag tegen de meisjes van de Bondsrepubliek Duitsland (17-20). Denemarken won het toernooi. Voor Nederland waren Monique Tijsterman (OSCt en Diana Mouton (Aalsmeer) de topscoorsters. EK-titel Leng PAARDESPORT - De Britse aroa zone Virginia Leng is gisteren in Luhmühlen Europees kampioen military rijden geworden. In het laatste onderdeel, het springen, kwam haar eerste plaats niet meer ingevaar. Beste Nederlander was Simon de Jonge op de elfde plaats De tweede nationale deelnemer die de strijd uitreed, Eddy Stibbe. werd 23e. Routinier Douwe Boersma laat zien op welke wijze de bal moet worden teruggekaatst

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25