Graf in goed half uur langs Tarabini 'Heel wat winnaars boordevol rotzooi' Marathon valt Ten Kate zwaar Gewichtheffers al voor WK betrapt DDR plukt vruchten van gedegen aanpak McEnroe wacht schorsing Felle aanklacht van Carl Lewis MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 19 Weer rel rond McEnroe NEW YORK (ANP/Reuter) - Steffi Graf stond gisteren op Flushing Meadow langer onder de douche dan op de baan. In haar partij uit de derde ronde liet de Westduitse nummer een op de plaatsingslijst de Argentijnse Patricia Tarabini alle hoeken van de baan zien en scoorde in 38 minuten haar 58ste overwinning in dit seizoen (6-2 6-0). Vervolgens moesten de belangstellenden drie kwartier wachten alvorens de goed gehumeurde Graf op de ge bruikelijke persconferentie verscheen. Maar wie dacht dat de viervoudige olympisch kampioen de explosie ve lading gisteren na het veroveren van de gouden medaille met de Amerikaanse estafette-ploeg tot ontploffing zou brengen, kwam be drogen uit. Hij weigerde man en paard te noemen en beperkte zich tot de opmerking „dat hier heel wat winnaars rondlopen boordevol rot zooi in hun lijf Na zijn verwachte overwinning van zaterdagavond bij het ver springen (met 8 meter 67 veertien centimeter verder dan de Rus Ro bert Emmijan) stelde Lewis tijdens een persconferentie het overmati ge gebruik van doping centraal. „Het kwaad wordt steeds erger. In Rome winnen atleten van wie je nog nooit hebt gehoord". Namen? Geen namen. Lewis: „Ik voel me niet geroepen om de at leten aan te wijzen die in mijn ogen doping hebben gebruikt. Dat moe ten strengere tests maar uitwij zen". Net als zijn landgenoot Edwin Moses, die als atletenvertegen- woordiger binnen het IOC al gerui- Panetta (foto anp» me tijd een kruistocht tegen doping voert, wil Lewis dat de con trole op dopinggebruik aanzienlijk wordt verscherpt. In Rome werd na elke finale de urine onderzocht van de medaillewinnaars en een beperkt aantal finalisten. De medi ci van de internationale atletiekfe- deratie zijn nog niet bevoegd om bij atleten ook bloed af te tappen. Het gevolg daarvan is dat dit sei zoen nog maar acht atleten op dopinggebruik zijn betrapt, terwijl volgens Moses en Lewis een veel voud hiervan al voor het leven ge schorst had kunnen zijn. Positief Overigens werd het afgelopen weekeinde bekend dat bij de on langs in Gothenburg afgewerkte Europa Cup B-finale twee atleten positief zijn bevonden. De namen van de tijdens deze landenwed- strijd, waaraan ook de Nederlandse vrouwenploeg medeed, betrapte atleten zullen vandaag openbaar worden gemaakt. Lewis: „Doping in de atletiek is zo'n groot probleem geworden dat er nu echt iets moet gebeuren. Als we niet ingrijpen, gaat de sport ka pot. Pers, bestuurders en atleten moeten de handen ineen slaan en de strijd met het kwaad aanbinden. Als we nu strenge maatregelen ne men, zullen we onszelf daar op lan gere termijn heel dankbaar voor zijn". Doping of met, Giovanni Evan- geiisti had zaterdagavond in elk ge val geen stimulerende middelen nodig om naar het brons t£ sprin gen. Tot zijn eigen verbazing over brugde de Italiaanse publiekslieve ling in het olympisch stadion bij zijn laatste poging een afstand van 8 meter 38, drie centimeter meer dan de Amerikaan Larry Myricks. Hoewel een Amerikaans protest uitbleef, werd alom getwijfeld aan de geldigheid van de luid bejubel de sprong van de tweede Italiaanse medaillewinnaar van zaterdag avond. ROME (GPD) - Even speelde Marti ten Kate met de gedachte dat zijn debuut bij een grote internationale titelstrijd zijn laatste marathon zou betekenen. Zó zwaar had de natio nale kampioen het tijdens de ruim 42 kilometer lange tocht langs de Romeinse cultuurschatten. Maar nadat hij als 24e in een tijd van 2 uur 22 minuten en 21 secon den de loodzware opgave had vol tooid, blikte de atleet uit Enschede al weer wat vrolijker in de toe komst. „Meestal herstel ik vrij snel van een marathon, dus de schade zal wel meevallen. Bovendien ben ik blij dat ik de race heb uitgelo pen, al viel die me erg zwaar". Vooral ter hoogte van het Colos seum, waar een verraderlijke klim drie keer moest worden bedwon gen, moest Ten Kate al zijn reser ves aanspreken. „Daar bij die ouwe troep kreeg ik het steeds moeilijk'T Steepleloper Francesco Panetta was Evangelisti een paar uur eer der voorgegaan. In zijn geval was er zelfs overduidelijk van externe medewerking sprake. De WK-orga- nisatoren hadden zich namelijk be reid getoond het overladen pro gramma van de favoriet voor de 3000 meter steeple aan te passen. De series van zowel de tien kilome ter als de drie kilometer met hin dernissen werden geschrapt. Na de vermoeiende 10.000 meter- finale, waarin hij de Keniaan Paul Kipkoech voorrang had moeten verlenen, kon Panetta uitgerust aan het steeple-karwei beginnen. Dat maakte hij zaterdagavónd overigens op indrukwekkende wij ze af. Gesteund door 65.000 uitgela ten Tifosi, die met hun geschreeuw de benen van de concurrenten Ha gen Melzer en William van Dijck verlamden, sleurde 'het jochie uit Calabria' zichzelf naar een prima winnende tijd van 8 minuten 05,57. 'Het jochie van Calabria' is de ti tel van een speelfilm die vorige week in Venetië in premiere is ge gaan. 'II Ragazzo di Calabria' volgt legde de 'slotloper' van de Neder landse ploeg naderhand uit. „Dat was allesbehalve vals plat". Ook op de terugweg naar het Olympisch stadion kampte Ten Kate met lichamelijke problemen. „Ik ben niet echt kapot gegaan, maar op het laatst liep ik gewoon vast". Zoals bijna al zijn landgenoten, die in Rome de door 518.000 toe schouwers bezochte mondiale ti telstrijd mochten opluisteren en er gezamenlijk voor zorgden dat Ne derland in de internationale con currentieslag pas-op-de-plaats moest maken. Technisch directeur Arie Kauffman kwam na afloop van de voor Nederland teleurstel lend verlopen WK dan ook tot de terechte conclusie „dat een EK niet is te vergelijken met een WK en dat indoor-atletiek wel even wat an ders is dan outdoor-atletiek". het geromantiseerde verhaal van de legendarische Alberto Cova en Francesco Panetta, twee atleten uit Calabria, de Italiaanse westhoek. 'II Ragazzo' droomt daar van olym pische roem en trekt uit zijn ge boortestreek naar het noorden om te trainen voor het verwezenlijken van zijn ideaal. De film zou wel eens op de prak tijk vooruit kunnen lopen. De in Rome geblesseerd toekijkende Co- va is al met olympisch goud om hangen, terwijl de ijzersterke en drukbestendige Panetta nu ook zonder medewerking van buitenaf in staat moet worden geacht vol gend jaar in Seoul nog meer inter nationale roem te oogsten. Kregen Panetta en Evangelisti een helpende hand toegestoken, Sergej Boebka stuitte zaterdag avond op pure tegenstand. De Rus sische volksheld, die aan twee sprongen voldoende had om zijn wereldtitel te prolongeren, werd voor zijn eerste wereldrecordpo ging ruw uit zijn concentratie ge haald. Terwijl het publiek de adem in hield, klonk opeens de 'huldigings tune' uit de luidsprekers. Een mas saal fluitconcert ging vervolgens vooraf aan de huldiging van kogel stootster Natalia Lisovskaia, een landgenote van Boebka, die uitein delijk niet meer de concentratie kon opbrengen die noodzakelijk is om een recordhoogte van 6.05 me- De 18-jarige Graf voerde haar score in dit jaar op naar 58-1. De neder laag viel in de finale van het toer nooi op Wimbledon tegen Martina Navratilova. Tarabini heeft nim mer de illusie mogen koesteren voor een verrassing te zorgen. De steenharde opslag en backhand van Graf drukten haar tegen de achterlijn, waarop ze bij herhaling werd gepasseerd. Graf komt in de vierde ronde uit tegen haar als der tiende geplaatste landgenote Syl via Hanika. Bij de mannen moest Miloslav Mecir, vorig jaar verliezend finalist, drie keer de baan op om zich te ont doen van de Zwitser Hlasek (6-4 6-4 2-6 6-4). De regen onderbrak de par tij beide malen. Later werd vrijwel het complete avondprogramma door de regen verschoven. Nog net binnen voor de bui was Ramesh Krishnan. De Indiër versloeg Jo- han Kriek in drie sets (6-3 6-4 6-3). De uitbarsting van McEnroe op ter te bedwingen. De wereldkampioen, die de strijd op 5.70 meter aanving en na een geslaagde sprong op 5.85 meter iedereen kwijt was, verklaarde na derhand dat er inderdaad iets bij hem was geknapt door de mechani- zaterdag hield de gemoederen op Flushing Meadow ook een dag la ter nog bezig. Hoofdscheidsrechter Harper verklaarde gisteravond op de Amerikaanse televisie dat umpi re Ings de speler absoluut had ge diskwalificeerd indien hij diens ob sceniteiten daadwerkelijk had ge hoord. "Het publiek redde McEn roe", aldus Harper. "Zij maakten zoveel herrie dat Ings de tekst van McEnroe's tirade niet kon ver staan." Vader McEnroe, een straf pleiter, gaat in de slag om de schorsing van twee maanden onge daan te maken. De boete van bijna 18.000 dollar wordt niet aangevoch ten. McEnroe moest zaterdag heel diep gaan om de hard serverende Joegoslaaf Slobodan Zivojinovic er uiteindelijk in vijf sets onder te krijgen (6-4 5-7 6-7 6-4 6-3). Uiter aard raakte de 'bad boy of tennis' daarbij weer herhaaldelijk in de clinch met de scheidsrechter, die McEnroe een strafpunt en zelfs een ANP) sche geluidsoverlast. Boebka: „Hoewel mijn eigen volkslied werd gespeeld, kon ik me moeilijk meer concentreren. Maar als ik heel eer lijk ben, geloof ik niet dat ik in de juiste vorm was voor het springen van een wereldrecord". strafgame oplegde. Dat laatste overkwam de Ameri kaan bij een achterstand van 5-6 in de tweede set, waardoor Zivojino vic zonder een verder punt te spe len die set cadeau kreeg. Het duur de anderhalve set voordat McEn roe de frustratie van zich afhad ge schud. "Ik slaag er toch altijd weer in de zaken voor mezelf moeilijk te maken", zei McEnroe na afloop met een wrange glimlach. "Maar ik elk geval geeft het veel voldoening, dat ik een dergelijk zware vijfsetter tot een goed einde heb gebracht." Later verklaarde een official van de Internationale Prof Tennis As sociatie, en tot woede van de McEnroe's dat Big Mac een boete zou krijgen van 7500 dollar wegens wangedrag. Met een eerdere boete van 350 dollar komt McEnroe over de grens, die hem nog een extra boete van 10.000 dollar en een schorsing van twee maanden brengt. van Lendl won voor de derde maal achtereen een zeer eenzijdige partij, dit keer van de Amerikaan Jim Pugh. Lendl gunde zijn oppo nent slechts vier games: 6-16-1 6-2. De Tsjechoslowaak beperkte zich er toe vanaf de baseline te oefenen op zijn topspin backhand totdat hij besloot dat het tijd was om een punt te pakken en een winnende slag te slaan. Hij had ze voor het uit kiezen. Aan het einde van de derde set dreigde zelfs Lendl, net als de toeschouwers, in slaap te sukkelen. Hij verloor zowaar een servicega- me, schrok onmiddellijk wakker en maakte een eind aan de uiterma te saaie partij. "Ik kan er ook niets aan doen, dat het zo gaat", veront schuldigde Lendl zich. In de vierde ronde komt Lendl tegenover de Zweed Anders Jarryd te staan, die als zestiende is geplaatst. Boris Becker verdraaide zijn rechter enkel bij het spelen van een lob in de tweede set van zijn partij tegen Castle, die vervolgens ook de set greep met 7-5. Het was de eerste keer, dat een Britse tennisser er in slaagde Becker een set af te snoe pen. Nadat de Westduitser bij de stand 1-0 in de derde set zijn enkel had laten omzwachtelen kwam hij steeds beter in zijn spel. Tegen het slot leek Becker weer op de speler, die tweemaal achtereen Wimble- donkampioen werd. Hij sloeg in de laatste game twee aces en nog twee uit zijn opslag voortkomende win nende meppen. "Die laatste game sprak me wel aan", zei Becker. "Dat pepte me op voor de volgende partij tegen Gilbert." De Ameri kaan, nummer dertien op de plaat singslijst, haalde de laatste zestien door de Fransman Guy Forget in vier sets te bedwingen. Vijfvoudig kampioen Jimmy Connors, de nummer zes, had een betrekkelijk gemakkelijke zater dagmiddag. De veteraan had meer te stellen met een pijnlijke rechter voet dan met zijn landgenoot Jim Grabb, die in drie sets ten onder ging: 3-6 2-6 4-6. Bowlers voor de wereldcup SCHEVENINGEN (ANP) - Irene Gronert en Bert Beverdam zullen Nederland vertegenwoordigen bij de finale van de strijd om de we reldcup bowling. Bij de Neder landse eindstrijd in Scheveningen veroverde Gronert voor de vierde keer de nationale beker door in de finale Annemiek Dagelet te ver slaan. Beverdam veroverde een reisje naar de werelfinale van 6 tot en met 9 november in Koeala Loempoer door Nico Tienpond te verslaan. De titel van beste bowler en bowl ster voor de meest constante pres taties in het jaar gingen naar res pectievelijk Tom Plumme (De Lier) en Dorette Boelens uit Eind hoven. OSTRAVA (Reuter) - De actie van de internationale gewicht- hefbond (IWF) het gebruik van dope bij tegen te gaan, heeft vlak voor het begin van de strijd om de wereldtitels in Ostrava al dui delijke gevolgen. Vijf van de ze ventig deelnemers aan het toer nooi zijn bij controles in eigen land, zes weken geleden, betrapt op het gebruik van verboden sti mulerende middelen. Twee ge wichtheffers uit de Sowjet-Unie werden betrapt op het innemen van anabole steroide. De spor ters uit Venezuela, Nicaragua en Colombia hadden in de voorbe reiding op het toernooi om de wereldkampioenschappen di- uretica (urinedrijvende midde len) en amfetamines tot zich ge nomen. Na de strijd om de wereldtitels vorig jaar besloot de IWF een soort kruisvaart te beginnen te gen het gebruik van stimuleren de middelen. Het ging als eerste internationale sportorganisatie niet alleen bij wedstrijden maar ook tijdens trainingen sporters controleren op doping. „Deze be slissing toonde aan hoe vastbe sloten wij waren het gebruik van allerlei middelen tegen te gaan", verklaarde the voorzitter van de Europese federatie, Wally Hol land. „Het bewijst ook dat de communistische landen bereid zijn hun atleten aan doping- tes ten te onderwerpen". De Russi sche bond heeft de twee betrapte gewichtheffers terstond ge schorst. Bij de vergadering van het be stuur van de internationale fede ratie werd ook een resolutie aan genomen. Die vraagt het Interna tionale Olympisch Comité pre- benocid aan de lijst van verbo den stimulerende middelen toe te voegen. Het middel dient er met alleen toe de effecten van an tibiotica te verlengen, maar blijkt ook het gebruik van anabo le steroide te verheulen. Bij de Pan Amerikaanse Spelen wer den in verscheidene urine-stalen sporen van prebenocid aange troffen. Bij door het IOC gehouden doping-controles werden in het afgelopen jaar van 32.982 atleten urine-stalen getest. In 623 geval len werden sporen van verboden stimulerende middelen gevon den, nog geen twee procent. By controles in het gewichtheffen werden 1806 sporters gecontro leerd. Achttien daarvan werd po sitief bevonden, nog geen pro cent. ROME (ANP) - Bij het tweede toer nooi om de wereldtitels atletiek stonden afgelopen week 43 onder delen op het programma: 19 bij de vrouwen en 24 bij de mannen. Hoe- Snelwandelaars staan voor gesloten deur ROME (GPD) - Dat het snelwande len niet altijd als een serieuze be zigheid wordt beschouwd, bleek zaterdagochtend weer eens in Ro me, waar de deelnemers aan de 50 kilometer in alle vroegte voor een gesloten hek kwamen te staan. Bijna een half uur lang dribbel den de kilometervreters nerveus heen en weer voor het hermetisch afgesloten stadion voordat zij uit eindelijk aan hun opwarmrondes over de piste mochten beginnen. „Een belachelijke zaak natuur lijk", merkte Jan Cortenbach bij te rugkeer in het Olympisch stadion op, ruim vier uur na het om half ne gen geloste startschot. „Je staat al om vijf uur op om je zo goed moge lijk voor te bereiden en dan stuitje op zoiets. Een lachertje". De organisatorische blunder kon Cortenbach er in elk geval niet van weerhouden zijn Nederlandse re cord op de 50 kilometer met zo'n tweeenhalve minuut te verbeteren. Na vier uur en tien seconden en een heuse eindsprint finishte de natio nale kampioen als twintigste. De Oostduitse winnaar Hartwig Gau- der (3 uur 40.53) en zijn landgenoot Ronald Weigel (3 uur 41.30), die het zilver bemachtigde, stonden toen echter al onder de douche. Behalve korte inzinkingen na 25 en 45 kilometer meldde Corten bach, die met de van marathonlo per Marti ten Kate geleende wieler- bril („Lekker rustig aan je ogen") liep, heerlijk te hebben gewandeld. Van de warmte (26 graden en een luchtvochtigheid die schommelde tussen de 90 en 60 procent) had de 28-jarige student tropische land bouw geen last. Na het aanschou wen van de stuitende taferelen bij de 10 kilometer voor vrouwen had het drukkende weer hem ook geen moment angst in kunnen boeze men. „Van warmte heb ik nu een maal geen schrik", liet hij na zijn monstertocht nuchter weten. „Een kwestie van veel drinken en het li chaam nat houden. Van brandende voeten heb ik ook geen last gehad. Ik heb gewoon een paar keer een spons leeggeknepen en het water in mijn schoenen laten lopen". wel de DDR op elf nummers bij de mannen niet vertegenwoordigd was, behaalde de Oostduitse ploeg bestaande uit 27 vrouwen en 20 mannen het grootste aantal medail les: tien gouden, elf zilveren en tien bronzen. De DDR, vier jaar geleden ook de succesvolste natie, plukt al jaren bij internationale toernooien de vruchten van een zeer gedegen voorbereiding, waarin niets aan het toeval wordt overgelaten en een ge nadeloos selectie-systeem. „Wij stellen zeer zware eisen aan onze deelnemers", aldus Volker Kluge, de woordvoerder van het nationale Olympische Comité van de DDR. „De ervaring heeft ons geleerd dat atleten die niet in topvorm zijn en op een groot toernooi teleurstellen, voor een slechte stemming in de ploeg zorgen. Dat gaat dan weer ten koste van de anderen. Daarom laten wij hen thuis. Aan het begin van het winterseizoen weet ieder een wat de,eisen zijn. Wij baseren die op de wereldranglijsten van het voorafgaande jaar. Blijkt in de loop van het seizoen dat aanpassing noodzakelijk is, dan gebeurt dat zo wel naar boven als beneden." Aan de voorbereiding van de ge selecteerden wordt alles gedaan. Zo verbleef de Oostduitse selectie voor Rome, evenals de zwemploeg voor de Europese titelstrijd in Straatsburg, enkele weken op gro te hoogte in Toluca in Mexico. De vorm werd daarna getest bij de na tionale kampioenschappen van 20 tot en met 22 augustus in Potsdam, waar onder anderen Silke Gla- disch, met de Russin Tatjana Sa- molenko (1500 en 3000 m) en de Amerikaanse Jackie Joyner (ze venkamp en ver) een van de drie dubbelkampioenen van Rome bij de vrouwen, met beste wereldsei- zoenprestaties haar kandidatuur voor de 100 en 200 meter stelde. Marti ten Kate slikt de teleurstelling weg over zijn 24ste plaats (foto ANP) door Jaap Visser NEW YORK (RTR/SID/DPA) - De woede-uitbarsting van John McEn roe in het gewonnen duel tegen de Joegoslaaf Slobodan Zivojinovic in de derde ronde van de strijd om de open Amerikaanse tennistitel, le vert de Amerikaan een aardige rustperiode op. De MIPTC, de tennis- raad voor beroepsspelers, legde de Newyorker zondag een schorsing van twee maanden en een boete van 17.850 dollar, zo'n 35.000 gulden, op. Gedurende de hele partij had McEnroe ruzie met de Australische arbiter Richard Ings. Die uiteenzettingen kostte de Amerikaan eerst een punt. Toen hij daarna in de twaalfde game van de tweede set, bij een stand van 5-6, nog niet tot bedaren was gekomen, legde Ings hem een strafgame op. Het leverde Zivojinovic de set op. De officiële waar schuwing kostte McEnroe al 7500 dollarDe nieuwe regels zorgden er voor dat het meteen werd verhoogd met 10.000 dollar. De Amerikaan werd geschorst omdat hij dit jaar al eerder, bij de strijd om de landen- beker in Düssldorf, tijdens het duel tegen de Tsjecholsowaak Mecir van de baan was gelopen. Toen accepteerde de MIPTC de uitleg 'een blessure' nog. Voor de Amerikaan komt de schorsing eigenlijk op een gunstig moment. Hij had toch al een rustperiode ingelast omdat zijn vrouw, Tatum, in september hun tweede kind verwacht. ROME (GPD) - Eerder tijdens de WK, toen hij nog slechts een zilveren medaille op zak had, had Carl Lewis de lont al in het kruitvat gestoken, door voor de camera van de ITV te verklaren dat het gebruik van doping in de atletiek groter is dan ooit. Verdere mededelin gen wilde de Amerikaanse superster pas doen na afloop van de mondiale titelstrijd. Perfecte sprong en landing van Carl Lewis, die later opriep tot actie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23