5 0 T Twente bewijst Ajax goede dienst Koeman zorgt voor het verschil Hockeyploeg komt op toeren: 5-0 QPR maakt een vliegende start Willaarts zit weer Jeugd van Quick Boys verplettert FC Lisse 'Punxmie' in problemen PAGINA 14 SPORT MAANDAG7SEPTEMBER1987 Geluk lacht PSV bij Fortiuia toe SITTARD (ANP) - Landskampi oen PSV heeft zijn gebruikelijke plaats op de ranglijst terug: de kop positie. De Eindhovense ploeg nes telde zich aan de kop door de uit- Ronald, Koeman (foto anp» wedstrijd tegen Fortuna Sittard met 4-2 te winnen. Ondanks dat de Limburgers twee keer op voor sprong kwamen en tot drie minu ten voor het einde mochten blijven hopen op een gelijkspel is PSV nauwelijks in de problemen ge weest. De ploeg van trainer Hid- dink bezorgde de tienduizend tri buneklanten in Sittard echter wel genoeglijke middag. PSV legde daar eigenhandig al binnen een halve minuut de basis voor. Op de linkervleugel mocht Janssen om Gerets heendraaien en voordat in het centrum Nielsen en Koeman hun plek konden inne men, knalde Linford de bal achter Van Breukelen, 1-0, na welgeteld 35 seconden. Het was lange tijd ook het enige wapenfeit van Fortuna in de eerste helft. Nadat Gillhaus (kopbal tegen de paal en via de rug van de vallen de Hesp in doel) in de zestiende mi nuut de gelijkmaker had gescoord, domineerde PSV. De Eindhovense ploeg nagelde Fortuna op eigen helft vast. maar vond in de kleine ruimte geen gaten. Ruimte gaf doelman Van Breukelen kort voor rust wel aan aanvaller Lens. De na tionale doelman beoordeelde een hoge trap van Boessen totaal ver keerd, waardoor de inkomende Lens de bal over de blunderende sluitpost in het verlaten doel kon koppen: 2-1. Fortuna haalde met die stand de rust, al wist het eigenlijk toen al dat de situatie in de tweede helft on houdbaar zou worden. De twijfe laars werden binnen zeven minu ten met de neus op de feiten ge drukt. Guus Hiddink had Koeman uit de laatste linie naar het midden veld geschoven en die omzetting vormde de inleiding tot de snelle beslissing. Bovendien kreeg ook PSV hulp van Fortunaé sluitpost. Voor Ruud Hesp, vorig jaar Haarlems tweede doelverdediger en dit seizoen eerste keus in het Fortuna-doel, was de ontmoeting met PSV de eerste echte confronta tie met een topclub. Daar waren zijn zenuwen kennelijk nog niet te gen bestand. Na enkele zwakke momenten voor rust, reageerde hij Winst van Hongaars jeugdteam BUDAPEST (APT) - Het Hongaars voetbalteam voor spelers tot 18 jaar versloeg gisteren de Bulgaarse leeftijdgenoten met 7-1 (1-0). In groep 7 van de voetbalstrijd om het Europees kampioenschap voor ju nioren behaalden de Hongaren daarmee de eerste zege in drie duels. Nederland heeft een wedstrijd minder, maar evenveel punten. Alba nië, dat twee keer heeft gespeeld, leidt de poule met een punt meer dan Nederland. De Verenigde Staten wonnen zaterdag in Saint Louis een kwalifi catiewedstrijd voor het Olympische voetbaltoernooi tegen Trinidad en Tobago met 4-1. Bij de rust was het 1-0 voor de Amerikanen. vijf minuten in de tweede helft wel erg laat op een schuiver van de op dreef zijnde Vanenburg. Van zeker 25 meter afstand trof de kleine draaitol doel. Nauwelijks 120 se conden later liepen Eleveld en Reijners elkaar in de weg bij een pass van Arnesen. Koeman voelde dat kennelijk aan, want ondanks zijn kansloze positie liep hij ge woon door en profiteerde simpel van de blunder: 2-3. Koeman, die drie minuten voor het einde na een pass van Arnesen de eventuele nog aanwezige twijfel wegnam (2-4), gaf na afloop toe dat zijn ploeg in deze fase van de com petitie niet over geluk te klagen heeft. Koeman:„In de uitwedstrijd tegen FC Twente moesten we, evenals hier bij Fortupa, ook twee keer een achterstand wegwerken. Twee keer is het derhalve al goed gegaan, maar we moeten daar geen gewoonte van gaan maken. Dit kan natuurlijk niet blijven duren. Er komt anders een dag dat het niet lukt en dan verlies je zo'n wed strijd. Fortuna was niet bij machte om te profiteren van onze missers, maar dat is niet iedere week het ge val." Fortuna had na rust nauwelijks meer iets in te brengen, al moest Kieft een keer het hele veld over steken om in de defensie te assiste ren. De thuisclub creëerde in de tweede 45 minuten slechts één mo gelijkheid, een kwartier voor tijd. Voordat Lens echter zijn schoen te gen de bal kon zetten, was Van Breukelen uit zijn doel gekomen om redding te brengen. Het is echter veel te vroeg om aan vorig seizoen, op dat moment deze monsterscore maar meteen de stond de houder van de Europa vaststelling te koppelen dat de Cup II echter wel op een veilige ploeg weer in goede doen is. Welis- voorsprong (3-1). De manier waar- waar demonstreerde Ajax in het °P de doelpunten tot stand kwa- slotkwartier bij vlagen de brille van men, waren bovendien louter weg- AMSTERDAM (GPD)-Een braaf FC Twente bewees Ajax een prima dienst. De toch rede lijk getalenteerde Twentse voetbalequipe gedroeg zich in de Meer poeslief en wekte de in druk alsof het een doodzonde is de uitverkoreren van Johan Cruijff aan te raken. Het ge mis aan flair en hardheid in de persoonlijke duels was schrijnend en bood Ajax de gelegen heid het gedeukte prestige weer wat op te vijzelen. Na de verliesbeurten tegen Sparta en PSV en de ronduit blamerende vertoning tegen DS '79 schoot Ajax daarom weer eens ou- derwets uit zijn slof (6-1). gevertjes. Voor Ajax past daarom enige bescheidenheid. Want zo goed als de uitslag doet vermoe den, speelde Ajax zeker niet. Goed voor de rust en het zelfver trouwen als een overwinning is, bracht FC Twente Cruijff echter een stuk dichter bij de oplossing van de problemen die de pioeg nog steeds kent. In zijn speurtocht naar de juiste samenstelling op links deed Cruijff dit keer een beroep op Brian Roy, en mochten de interna tionals Bosman, Witschge en Stap- leton vanaf de bank en Sörensen vanaf de tribune toezien hoe de pas 17-jarige Havo-scholier speelde met de allure van een routinier. Sterk op de vierkante meter groei de hij na de rust uit tot de lieveling van het Amsterdamse publiek en bekroonde hij zijn optreden met een schitterend doelpunt. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, toonde Cruijff zich als enige niet verbaasd over zijn 'vondst', die niet eens tot de selec tie van 24 spelers behoort. „Ieder een kent onze tekortkomingen aan de linkerkant. Dan ligt het voor de hand dat je iets gaat proberen Waarom dan niet met een speler, die de laatste maanden enorm vooruit is gegaan en die bij de jeugd domineert? Je mag het ook een schokeffect noemen. De ande ren weten nu meteen dat ik er niet voor terugdeins om een jeugdspe ler in het eerste te zetten". Aanvankelijk had FC Twente nog weinig te duchten van Brian Roy, doordat Ajax (Rijkaard) steeds weer zijn heil zocht via het centrum. „In het eerste half uur", sloot FC Twente-trainer Theo Vonk zich aan, „hebben wij Ajax redelijk tegenspel geboden". Es sentieel voor het verloop van de wedstrijd noemde Vonk de gemis te kansen van Balm (twee keer) en Willems, die verzuimden de En- schedese ploeg een hart onder de riem te steken. „We wisten dat Ajax op dit moment niet overloopt LEIDEN - In de competitie van de Landelijke Jeugd verpletterde Quick Boys het arme FC Lisse. dat vorig jaar succesvol debuteerde, met maar liefst 6-1. Roodenburg hield DWV met 4-1 onder de duim en UVS kon tegen Soest geen vuist maken (1-1). Quick Boys - FC Lisse 6-1. De grote uitslag is zelfs niet ge flatteerd te noemen want dankzij het formidabele keeperswerk van Lisse-doelman Frits van Duin kon de schade 'beperkt' worden gehou den. Grote man binnen de Katwijk- se gelederen was Bouwe van Bee- len, die bij afwezigheid van de ge schorste Martin Rog de honneurs in de spits waarnam. De van origi ne op het middenveld spelende Van Beelen trof viermaal het Lis- ser net en Huig Hoek (penalty) en Marcel Hartevelt namen de ande re Katwijkse doelpunten voor hun rekening. Ringo Bremmer viel de eer tebeurt voor Lisse de twijfel achtige eer te redden. Roodenburg - DWV 4-1. Roodenburg, dat redelijk op dreef was, kende eigenlijk alleen problemen bij luchtduels, maar de Amsterdammers rondden de mini male mogelijkheden niet naar be horen af. De Leidenaars in de eer ste periode ook niet, maar kenden in de tweede helft een sterke ople ving. Achtereenvolgens Peter Eekel, Marcel Prins, Yachya Far- hane en Patrick Kamperveen scoorden het Leidse kwartet aan doelpunten en daarna wist DWV eenmaal het Leidse net te laten bollen. Soest - UVS 1-1. De Leidse ploeg speelde bepaald niet op het scherp van de snede. Hoewel het spel zich voornamelijk naar de helft van de tegenstander verplaatste was de taktiek van UVS te voorspelbaar om gevaar op leveren. Soest schiep zich twee kansen. Op de eerste reageerde de Leidse doelman Eric Manjt ade quaat maar op de tweede liet hij de bal uit de vingers glippen en was het wel raak (1-0). Ook in de twee de rondgang was de bezoeker veel sterker. Ronald van Delft wist ten slotte uit een onoverzichtelijke si tuatie een dikverdiend punt voor UVS te redden. van vertrouwen. Daar hadden wij van moeten profiteren". Gemaks halve zag Vonk over het hoofd dat FC Twente al in de openingsmi nuut door het oog van de naald was gekropen door een te zachte terug speelbal van Pouls. Verliezen in Amsterdam is geen schande, maar de halfzachte ma nier waarop FC Twente zich naar de slachtbank liet leiden zegt alles over de mentale en fysieke gebre ken bij de oostelijke voetbaltrots. Alles wees er in het eerste part ech ter op, dat FC Twente ongehavend de rust zou halen. De ploeg verslik te zich evenwel in de onbereken baarheid van Hennie Meijer, die kort voor de rust twee keer doel treffend uithaalde en daarmee zijn kandidatuur voor Oranje nog eens onderstreepte. Dat was ronduit sneu voor Paus, zijn directe bewa ker, die tot dat moment de trefze kere spits prima in bedwang had gehouden. „Met Koopman zou dit niet zijn gebeurd", zocht Vonk naar excuses. „Paus mist de snelheid van Koopman". Tot overmaat van ramp maakte Paus een kwartier na de rust in een duel met Meijer ook nog eens on- nodig hands en was het voor Spel- bos een koud kunstje om de wed strijd definitief te beslissen. „Na die tweede goal van Meijer", voelde Cruijff de gemoedsstemming bin nen de ploeg haarscherp aan, „viel er een last weg. Toen groeide het vertrouwen. En dan is er kwaliteit genoeg om het af te maken". De doeltreffende kopbal van Willems zette Ajax aan voor een vlammen de eindsprint met doelpunten van invaller Bergkamp, Roy en Meijer. Zo simpel kwam Ajax dit seizoen nog niet aan de doelpunten. „Wij hebben geen ploeg die met een be paalde hardheid kan spelen", legde Vonk de grote zwakte van FC Twente bloot. Ajax was er FC Twente dankbaar voor. LONDEN (ANP) - Voor het Neder lands vrouwen-hockeyteam kwam de wedstrijd tegen Schotland op het juiste moment. De uitslag (5-0: deed er minder toe dan de maniei waarop die tot stand kwam. Na vijl dagen nietsdoen - de duels tegen Frankrijk en België kunnen moei lijk anders worden omschreven kon Orapje vooral dank zij de Schotse inzet eindelijk warmdraai en. Met het oog op de komende confrontatie met de Sovjetunie, de enige tegenstander in poule A die een naam heeft hoog te houden was dat een meevaller. De wetenschap dat de derde overwinning op rij een kwestie van geduld zou zijn, had vooral mentaal een verlammende werking. Bij een enkeling werd echter ook de spier- coördinatie aangetast. De ervaren Laurien Willemse gaf nog hel luidst ruchtbaarheid aan haar on genoegen. Aanvoerster Maijolein Bolhuis moest herhaaldelijk ma nen tot een agressievere strijdwijze en meer concentratie. Op het score- verloop had het ontbreken echtei geen enkele invloed. De bijdrage van Det de Beus in het Nederland se doel bleef beperkt tot toezien De zevende en achtste toernooi- treffers van Lisanne Lejeune - een benutte strafbal - schonk niemand bevrediging. Het vierde doelpunt van Von Weiier ook haar tweede), na een fraaie combinatip met Bol huis, deed dat wel. Pas nadat in dc tweede helft de onvermijdelijke in valsters Maryse Abendanon, Nooi Holsboer en Annemieke Fokke hun stek hadden gevonden en ook Beninga haar goaltje meepikte, kreeg dz wedstrijd, ook doordat de Schotse hockeysters hyperactief bleven, toegevoegde waarde. Naast de keepsters De Beus en Buter heeft Lisanne Lejeune nog de vervelendste opdracht. De aan valster van HGC mag alleen naai voren voor de strafcorner Zij deed dat tweemaal Verder ligt haar ac tieterrein achter de linies als een enclave in niemandsland. Een taak die ze serieus neemt, maar abso luut niet leuk vindt. „Ik doe weinig meer dan aanspeelbaar zijn voor de opbouw van een nieuwe aanval en doorgeschoten ballen oppikken. Tegen België ben ik wel een paar keer meegegaan, maar het heeft geen zin. Het enige resultaat is dat het voorin nog drukker wordt. Dan kan ik maar beter achter blijven en de noodklappen opvangen. Deze tegenstanders motiveren natuur lijk ook voor geen centimeter", klaagde Lejeune. Ondanks haar be perkte werkgebied, bleef ze met acht treffers wel topscoorster van het toernooi. En dat hoewel het aanslaan en stoppen van de straf hoekslag nog steeds problemen geeft. „De bal komt op dit veld aan hobbelen en blijft, ook als hij wordt gestopt, spinnen. Dan wordt goed slaan moeilijk. Maar ik weet dat ik de push ook beheers. Dus dat is een alternatief." In het belangrijke duel tegen de Sovjetunie zal Lejeune van begin af aan defensief worden gesteund door haar clubgenote Fokke. Die start maandag als voorstopster in plaats van Anneloes Nieuwenhui- zen. De studente Nederlands moet even op en neer naar Utrecht om een tentamen te doen voor het bij vak massacommunicatie en public relations. Bondscoach Gijs van Heumen koos als vervangster, na een lichte aarzeling omdat de speelsters- groep nog niet van zijn voornemen op de hoogte was, voor Fokke die bij het laatste toernooi om de Eu ropese beker in Wassenaar grote in druk maakte. „Eigenlijk maakt het hier niet veel uit. Het systeem dat Engeland, West-Duitsland en de Sovjetunie spelen, hebben wij na de World Cup afgezworen en ver vangen door opbouw. De rest gaat uit van lukrake klappen naar voren en wachten op de individuele actie. Die kan zeker beslissend zijn. Maar als wij Krasnikova op het midden veld uitschakelen, is er niets aan de hand. Je gelooft toch niet dat we van de Sovjetunie verliezen? Ik echt niet!" Sophie von Weiier LONDEN (Rtr) - Queens Park Rangers maakte zich zaterdag in de Britse eerste divisie vier punten los van de achtervolgers. QPR, ge sponsord door de KLM, won zelf dank zij de vijf mans verdediging, waarin international Terry Fenwick als laatste man optrad, met 1-0 van hekkesluiter Charlton. De van Fulham overgekomen Dean Coney besliste de wedstrijd in de 37ste minuut met een kopbal; zijn eerste doeltreffende actie voor zijn nieuwe werkgever. Naaste concurrent Nottingham Forest kon een voorsprong van 3-1 bij Chelsea niet vasthouden en verloor met 3-4. De man, die de omme keer bewerkstelligde, was invaller Kevin Wilson, die na rust bij Chel sea de plaats innam van Kerry Dixon. Bij het eerste balcontact kopte hij net naast. Even later v/as hij nauw betrokken bij de twee treffers, die Clive Wilson binnen twee minuten maakte. Een treffer van verde diger Steve Clarke in de 67ste minuut besliste de wedstrijd ten gunste van Chelsea. Manchester United hield aan de 0-0 bij Coventry veel ergernis over. De kalmerende invloed van de aan de dij geblesseerde aanvoerder Bryan Robson werd node gemist. De wederzijdse onvriendelijkheden werden zo grof, dat de Coventry-aanvaller Nick Pickering in de 58ste minuut naar de kleedkamer werd gestuurd na een overtreding tegen Viv Anderson. De Deense lichtgewicht Jesper Olsen viel als slachtof fer van het geweld. Al na twee minuten werd hij platgelegd door de el leboog van David Speedie. De verzorger had nauwelijks het veld ver laten of de Deen lag alweer gewond op de grond als gevolg van een late tackle van Dave Phillips, die daar de gele kaart voor kreeg. Nog vier spelers werden geboekt, evenals United-trainer Alex Ferguson, die luidkeels protesteerde bij een actie van Coventry-aanvaller David Speedie. Een slechte terugspeelbal van aanvoerder Alan Hansen kostte Li verpool het eerste puntverlies in het nieuwe seizoen. Tony Cottee was even sneller dan doelman Grobbelaar en zorgde voor de gelijkmaker nadat John Aldridge in de 57ste minuut de score had geopend vanaf de strafschopstip. Liverpool loopt in wedstrijden achter, omdat de club niet in het eigen stadion terecht kan vanwege de reparaties, die aan de tribunes worden verricht. Eric Willaarts is zaterdag in de dug-out getuige geweest van de vijfde overwinning van Borussia Mönchengladbach. De lange spits uit Woudenberg dacht een plaats in de basis-opstelling te hebben verworven vanwege de blessure van zijn collega Rahn. Trainer Wolf Werner gaf echter de voorkeur aan het duo Thiele en Criens. De twee spelers, die zich even min als Willaarts mogen rekenen tot de vaste keuze, maakten in het duel tegen Waldhof Mannheim dankbaar gebruik van deze kans. Thiele opende de score in de dertiende minuut met een schuiver, Criens verdubbel de de marge twaalf minuten later met een schot van de rand van het strafschopgebied. Het derde doelpunt van Mönchengladbach in de 52ste minuut, door Hochstatter, betekende het laatste van-de wedstrijd. Mönchengladbach deelt de tweede plaats met FC Kóln met elf punten uit zeven wedstrijden. Werder Bremen heeft één punt meer. De Noordduitse ploeg be haalde in Leverkusen zijn derde overwinning in een uitwedstrijd (3-1). De koploper deed slechts in de tweede helft zijn best, maar dat was voldoende. Leverkusen nam voor 10.000 toeschouwers de leiding. Schreier fleurde zijn honderdste competitiewedstrijd op met een doelpunt. Na de rust was het echter snel met deze voorsprong gedaan. De invallers Meier en Burgsmüller zorgden voor nieuwe impulsen. Burg smüller, de oude goaltjesdief, scoorde weer eens. Ordenewitz maakte zijn vijfde en zesde doel punt en kwam op de tweede plaats op de topscorerslijst. Eer ste is Walter met zeven treffers. Pfaff: foutje (foto ANP) Bayern München blijtt matig spelen. Met uiterste lüachtsin- spanning maakte de ploeg van Heynckes tegen het zwakke Ein- tracht Frankfurt een achterstand van 0-2 ongedaan. Daardoor bleef de Beierse ploeg ongesla gen in eigen stadion sinds 1 no vember 1986. De Belgische natio nale doelman Pfaff, woensdag actief in De Kuip, maakte een slechte indruk. Hij liet zich ver rassen na een vrije trap van de miljoenen-aankoop Detari (0-1). Later liet hij de bal los na een kopbal van de Hongaarse inter national, waarna Schulz hem passeerde. München herstelde zich echter, tot opluchting van de 19.000 toeschouwers, via Nacht- weih, Augenthaler en Wohlfarth. Na" twee nederlagen won VfB Stuttgart in de zeven competi tieronde weer eens. Schuma cher, doelman van Schalke 04, werd vier keer gepasseerd. Arie Haan zag spits Walter drie keer scoren, één keer van de elfmeter- stip. Zonder zijn toeschouwers op groots voetbal te onthalen, won Anderlecht gemakkelijk van RWDM (2-0). De landskampioen begint langzaam beter te spelen, maar mist de kwaliteit gemakke lijk te scoren. Ook op de vijfde speeldag waren de treffers in het Astridpark zeldzaam. Nilis en Vervoort maakten in de tweede helft ieder een doelpunt. Bij Standard Luik - Club Brug ge (1-0) speelde Ceulemans voor het eerst vanaf de aftrap mee. De Brugse spelbepaler bleek nog steeds niet helemaal hersteld te zijn van de slepende blessure. Bondscoach Thijs zat in Luik op de tribune om zijn aanvoerder te keuren. Ceulemans zal mogelijk in het duel tegen het Nederlands elftal, woensdag in De Kuip, ont breken. De Nederlandse trainer Pum- my Bergholtz (AA Gent) beleef de een slecht weekeinde. Zater dag kreeg hij op de training ruzie met De Wolf. Na overleg met het bestuur werd de speler voor één wedstrijd verbannen naar de tri bune. De Wolf zag zijn ploeg met 1-3 verliezen van Waregem. Na vijf wedstrijden heeft Gent nog geen punt. Opgewonden suppor ters eisten na de nederlaag het ontslag van Bergholtz. Het was een ruig weekeinde in het Belgische voetbal. Vier spe lers werden uit het veld gestuurd vanwege grove overtredingen Vitali (Sint-Truiden), Augustine (Gent), Dekraaye (Waregem) en Varga (Club Luik). Milan wint na strafschoppen BARI (ANP) - Bij afwezigheid van de geblesseerde Ruud Gullit sloot AC Milan gisteravond de laatste wedstrijd in de voorronde van de Ita liaanse bekercompetitie winnend af. Bari hield de gereputeerde te genstander in de reguliere speeltijd op 1-1. De verlenging leverde niets op, waarna Milan de strafschoppen beter nam: 6-4. Het was een curieuze avond in Bari. De wedstrijd werd een uur on derbroken, omdat het licht uitviel. Nadat dit euvel was verholpen, za gen de 15.000 toeschouwers AC Milan aan de leiding komen. Drie mi nuten voor het einde van de wedstrijd dwong Bari-speler Donaldi de verlenging af. Van Basten, die een goede indruk maakte, benutte de eerste strafschop. Ondanks zijn blessure komt Gullit vandaag i voorbereiding van Nederland - België.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18