PORT De zon schijnt voor Afrika HM SP0SpTV Het perfecte seizoen van Stephen Roche Kulker redt het net niet Wouters en Hiele zeggen af Na Giro en Tour de regenboogtrui Vonk slaat nog niet over Oortje krijgt staartje Vijf gouden en twee zilveren medailles in Rome Alleen Van Hulst blijft overeind MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 PAGINA 13 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Rinus Michels kreeg gisteren twee afzeggingen voor de interlandwed strijd van woensdag tegen België. Doelman Joop Hiele van Feye- noord en middenvelder Jan Wou ters van Ajax haakten wegens bles sures af. Hiele raakte vrijdag tijdens de training geblesseerd. Hij verstuik te zijn enkel en bleef ook voor het competitieduel tegen Roda JC aan de kant. Stanley Menzo van Ajax wordt zijn vervanger in de selectie. Jan Wouters speelt al enkele we ken licht geblesseerd in de basis van Ajax. Zo ook tegen FC Twente. De Utrechter in Amsterdamse dienst heeft last van de liezen en moest een kwartier voor tijd gewis seld worden. Voor Wouters is geen stand-in opgeroepen. Volgens de medische staf heeft Wouters enige dagen rust nodig om te herstellen. Joop Hiele had het heel wat moeilijker met de mede deling van de clubarts van Feye- noord, dat hij woensdag slechts met onverantwoorde risico's zou kunnen spelen. Hiele verdedigde in de laatste interland, het kwalifi catieduel voor de Europese titel strijd tegen Hongarije (2-0), het doel van Oranje, toen coach Mi chels de aangeslagen Hans van Breukelen passeerde. „Ik heb mijn kans toen gegrepen. Daar heb ik lang voor moeten wachten. En nu dit", aldüs de teleurgestelde Hiele, die dit seizoen al geplaagd werd door een oude blessure. Vorige week was hij volgens zeg gen volledig fit, maar een uitglijder tijdens een trainingspartijtje wierp hem uit de race om de positie van eerste doelman in het Nederlands elftal. Rinus Michels zei de afgelo pen week, dat de keuze tussen Van Breukelen en Hiele bepaald zou worden door de details van het weekeinde vóór de interland. Menzo zelf was zeer verguld met zijn uitverkiezing. „Ik zit erbij. Of ik een helft speel, maakt mij echt niet uit" was het commentaar van de doelman, die zich vandaag in Noord wijk bij de A-groep meldt, maar ook zijn plaats in het Olym pisch elftal behoudt. Morgen reist Menzo naar Maastricht voor het oe fenduel van de Olympische voet ballers tegen de Bondsrepubliek Duitsland. Woensdag zit hij nor maal gesproken op de bank bij Oranje in Rotterdam. De zestien voor A-elftal: Meijer, Rijkaard, Bosman, Menzo, Winter, Van 't Schip en Silooy (allen Ajax), Koeman, Vanenburg, Kieft en Van Breukelen (allen PSV), Suvrijn (Roda JC), Van Tiggelen (An- derlecht), Gullit en Van Basten (beiden AC Milan) en Troost (Feye- noord). VILLACH (GPD) - Ooit, tijdens wat gefilosefeer over een kopman, liet Jan Raas, de ploeg leider van SuperConfex, zich ontvallen dat hij niet zo gecharmeerd was van Stephen Ro che. „Een veel te dure jongen. Vier ton voor een renner die nooit echt grote wedstrijden wint, dat vind ik nogal wat". De tijd dat Roche mondjesmaat triomfen buitmaakt, is echter voorbij. Het jaar 1987 greep de Ierse babyface aan om zijn reputatie danig op te vijzelen. Een dolblije Stephen Roche voltooit de trilogie. Na Giro en Tour nu de regenboogtrui Won hij in mei na een grimmig ge vecht met - nota bene - zijn Italiaan se ploegmakker Visentini de Ron de van Italië, ruim een maand later stond hij in het geel op de Parijse Champs Elysees. Ten teken dat hij ook in de Tour de France de beste was. En alsof dat nog niet genoeg was, kroonde de 27-jarige wieler- prof zichzelf gisteren in het regen achtige Villach ook nog eens tot wereldkampioen. Als tweede in de wielerhistorie slaagde Roche er zodoende in een supertrio te scoren. De primeur hiervan had in 1974 de befaamde alleskunner Eddy Merckx. Dublin kan zich opmaken voor een reprise van de huldiging van haar geliefde zoon. die steeds meer blijkt te kun- RIJNSBURG - Rijnsburgse Boys kon zaterdag in de eerste competitie wedstrijd tegen ACV (2-1 zege) niet beschikken over Leon Vonk. De voetballer die vorig jaar door FC Den Haag was uitgeleend aan Em- men en in de oefenperiode een aanwinst bleek te zijn voor de Rijnsbur- gers, heeft van de KNVB een speelverbod gekregen. Er zijn problemen ontstaan over de overschrijving van de aanvallende middenvelder. Wat er precies de oorzaak van was dat Vonk zaterdag aan de kant moest blijven, wilde secretaris Gerard van Zuylen niet uit de doeken doen. "Op dit moment wil ik er liever geen uitspraken over doen. Van avond hebben we een onderhoud met het dagelijks bestuur van de Af deling Leiden. Na dat gesprek weten we meer". DUBLIN (AFP) - Ruim een jaar nadat hij zijn tegenstander een oor had afgebeten, is een jeugdige Ierse rugbyer zaterdag voor vijftien jaar geschorst. Dit is de zwaarste straf die de Ierse rugby-federatie ooit heeft opgelegd. De junior Brendan Kiernan kreeg vorig jaar tijdens de wedstrijd Balbrigga - Dundalk ruzie met een tegenstander. Hij sloeg niet, schop te evenmin, maar pakte het hoofd van zijn opponent en zette er zijn tanden in. De rechtbank veroordeelde hem tot drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De rechter adviseerde de rugbybond Kiernan zo zwaar mogelijk te straffen. nen dan men lange tijd voor moge lijk had gehouden. Jarenlang ging Roche door voor een meer dan verdienstelijk etap perenner, maar een uitblinker was hij ook weer niet. Eendagswedstrij- den, zoals de grote klassiekers, wa ren eigenlijk helemaal niet aan hem besteed. Alleen in Luik-Bas tenaken-Luik liet hij zich tot dus ver op de voorgrond zien. Dit jaar zelfs buitengewoon opvallend om dat hij zich samen met de Belg Cri- quielion liet inpakken door de Itali aan Argentin en slechts tweede werd. Gisteren in het doorweekte Villach waren de rollen omge draaid, met dien verstande dat er hier geen sprake was van een du bieus spel. Met zijn rose, gele en regenboog- trui om de schouders heeft Roche zich uit de schaduw gewerkt van zijn landgenoot Sean Kelly. Van enige ongezonde rivaliteit tussen beiden is overigens in de verste verte geen sprake. Integendeel zelfs, want de twee Ieren kunnen goed met elkaar overweg. Zo goed zelfs, dat Roche voor dit wereld kampioenschap zijn onvoorwaar delijke steun had toegezegd aan de 'King', die in Karinthië van plan was een vette streep te zetten onder een lange sukkelperiode. Belofte „Ik zal alles geven voor Kelly", cijferde Roche aan de vooravond ROME (GPD) - Saïd Aouita maakte het Afrikaanse succes compleet. Met zijn triomf op de 5000 meter incasseerde de Marokkaan de derde gouden medaille voor Afrika op de slotdag van het boeiende WK atletiek. Vier jaar geleden in Helsinki bleef de oogst nog beperkt tot één zilveren medaille. In Rome veroorzaakten de Afrikanen een lichte aardverschuiving binnen de atletiekwereld. Zover kwam het niet omdat de Nigeriaan Innocent Egbunike be zweek onder de druk van het favo riet zijn. De in de Verenigde Staten studerende atleet met de opmerke lijke voornaam (Onschuldig) moest genoegen nemen met een zilveren medaille en werd door de Afrikaan se ploegleiding prompt omgedoopt tot Guilty (Schuldig) Egbunike. Dat Afrikaans succes bij de 3000 meter steeple uitbleef, kwam door een valpartij van Joshuah Kipkem- Vijf gouden en twee zilveren me dailles waren voor de Afrikaanse WK-afvaardiging gisteravond aan leiding wilde vreugdedansen op te voeren. Atleten, trainers en offici als vielen elkaar buiten het Olym pisch stadion uitgelaten in de ar men. Eén van de weinigen die nog enigszins zijn kalmte kon bewaren, was Hasan Agabuni, de vertegen woordiger van de Afrikaanse atle- tiekfederatie binnen de IAAF. „Ei- kilometer won met speels gemak („Hier winnen kostte mij net zoveel moeite als thuis in een luie stoel naar de televisie zitten kijken"), hadden Abde Bile en marathonlo per Douglas Wakihuru al gouden plakken binnengesleept. Zij volg den het voorbeeld van Paul Kip- koech en Billy Konchellah, het Ke- niaanse duo dat eerder had gezege vierd op de tien kilometer en 800 meter. genlijk valt de oogst nog een beetje boi. De Nigeriaan klapte halverwe- tegen", stelde de Soedanees nuch- ge de race over de tweede hinder- ter vast, „want we hadden beetje op gerekend alle afstanden te winnen van de 400 meter tot moest geblesseerd worden afgevoerd. Deze tegenvallers werden even met de marathon, inclusief de wel ruimschoots goedgemaakt op ROME (GPD) - Elly van Hulst en Han Kulker heb ben het gezichtsverlies van de Nederlandse ploeg nog enigszins kunnen beperken. Het tweetal was goed voor drie finaleplaatsen, de overige twaalf WK-gangers stelden in Rome bijna zonder uitzon dering teleur. Na de indoorsuccessen en de twee bronzen medailles van vorig jaar op de EK in Stuttgart is het gejubel binnen de atletiekunie ver stomd. Kulker had gistermiddag voor zijn finalerace op de 1500 meter nog de vage hoop wéér op het erepo dium te belanden, maar moest in de snelle slotron- de (winnaar Abdi Bile liep de laatste 300 meter in 38,98 seconden) afhaken. „Dat kwam doordat ik in de voorlaatste ronde te veel heb moeten geven om in de kopgroep te kun nen blijven", verklaarde de Leidenaar, nadat hij net als Van Hulst een dag eerder op de 1500 meter niet verder was gekomen dan een negende plaats. „Ik heb risico's genomen omdat ik toch voor een me daille liep. Ik had ook wat zuiniger aan kunnen doen en me puur kunnen richten op kwalificatie voor Seoel, maar zo ben ik niet. Ik heb gekozen voor de aanval, met het risico dat ik stuk zou gaan". En stuk ging de Europese indoorkampioen toen Bile, die finishte in 3 minuten 36,80, zijn vernieti gende demarrage plaatste. Zelfs wereldkampioen Steve Cram kon met geen mogelijkheid volgen en schrok zo van het Afrikaanse geweld dat hij als een jogger de laatste tientallen meters voltooide en nog bijna werd achterhaald door Kulker. Als de nationale kampioen, die na 3 minuten 42,16 de finishlijn passeerde, de Britse favoriet in derdaad voorbij was gelopen, had hij zich direct voor de Spelen van volgend jaar geplaatst. Tech nisch directeur Arie Kauffman van de KNAU heeft namelijk bepaald dat een finaleplaats op de loop- de WK niet voldoende is voor een tic ket naar Zuid-Korea. Een plaats bij de eerste acht was noodzakelijk. „Maar daar ben ik het niet mee eens", merkte een teleurgestelde bondscoach Bram Wassenaar in de catacomben van het Olympisch stadion op. „In het verleden was een finaleplaats de eis en waarom daar nu weer van af moet worden geweken is voor mij een raadsel. Maar Han zal volgend jaar aan de NOC-limiet moeten voldoen, want met Kauffman valt gewoon niet te discussiëren". Vooralsnog is dus alleen Elly van Hulst zeker van deelname aan de Olympische Spelen van 1988 op grond van har zesde plaats in de finale van de 3000 meter. De Rotterdamse atlete voltooide zaterdag avond op de 1500 meter een dubbelslag. Hoewel zij in de finale niet verder reikte dan een negende plaats, bracht de Rotterdamse, net als eerder op de 3000 meter haar Nederlandse record, terug van 4.03,78 naar 4.03,63. Ook de Russische Tatiana Samolenko voltooide op de 1500 meter een dubbelslag. Na het goud op de 3000 meter won zij ook de 1500 meter en doorkruis te daarmee het tactische spelletje van de DDR. De Oostduitsers hadden Ulrike Bruns opgeofferd als gangmaakster voor Hildegard Körner en Andrea Lange, maar nadat Bruns was uitgestapt, konden die twee het niet bolwerken tegen de ontketende Samolenko. De laatste tempoverhoging in de boeiende finale was ook fataal voor Van Hulst, die evenwel als enige Nederlandse op een sterk toernooi kan terugzien en dat ook deed. „Twee finaleplaatsen en twee Neder landse records, meer heb ik op dit moment eigen lijk niet te wensen", sprak zij na haar vierde en laatste optreden in Rome. Eerste kampioen De overwinning van de Somaliër Bile betekende dat zijn land de eer ste wereldkampioen in welke sport dan ook mocht begroeten. De 24-ja- de de Verenigde Staten rekende af met de oude wereldkampioen Steve Cram en zal het volgend, Olym pisch, seizoen op Aouita stuiten. „Maar dat kan me niets schelen", liet de Amerikaanse studenten kampioen gisteren zelfverzekerd horen. „Ik ben in staat van ieder een te winnen, dus ook van Aouita. Voor mij is het geen enkel pro bleem dat hij aangekondigd heeft volgend seizoen de 800 en 1500 me ter te willen doen. Ik verheug me juist op een onderlinge confronta tie". Voor het meest verrassende Afri kaanse optreden op de WK zorgde Douglas Wakihuru, de derde Keni- aanse wereldkampioen. De 25-jari- ge atleet, die door een Japanse le vensmiddelengigant wordt ge sponsord, liep in Rome pas zijn derde marathon die hij won voor Ahmed Saleh uit Djiboeti en de Eu ropese kampioen Gelindo Bordin uit Italië. De overwinning van het talen wondertje uit Kikuyu, dat behalve Swahili ook Engels en vloeiend Ja pans spreekt, geeft aan hoe onme telijk het Afrikaanse lopersreser voir is. „Nu we steeds meer facili teiten krijgen in Afrika zelf en bo vendien volop mogelijkheden heb ben om in het buitenland te gaan studeren, moesten de successen ei genlijk wel vanzelf komen", ver klaart Bile de massale Afrikaanse doorbraak op het tweede WK. Ook voor bestuurder Agabuni kwam die doorbraak geenszins als een verrassing. „Als gevolg van de Afrikaanse boycots van de Olympi sche Spelen van '80 en '84 is er ei genlijk een scheef beeld ontstaan. De Afrikaanse landen spelen al lan ger een belangrijke rol, maar die is er hier pas echt uitgekomen". Ruim een kwart eeuw nadat Abe- be Bikila, ook al in Rome, de Afri kaanse beweging op gang had ge holpen. ïn 1960 won de Ethiopiër barrevoets de Olympische mara thon en hij geldt nog steeds als het lichtende voorbeeld van alle Afri kaanse atleten. Hun geweldige progressie is vol gens Agabuni te danken aan de grotere financiële armslag die de Afrikaanse atletiekfederatie heeft gekregen door ontwikkelingshulp van het WK zijn eigen kansen weg. Een logische belofte. Immers, na de Tour belandde de nieuwe mon diale titelhouder vrij snel in de pot- tebak. Roche: „Vijf dagen na de Tour raakte ik geblesseerd in een criterium over de Muur van Ger- aardsbergen. Daar verrekte ik een spiertje in mijn kuitbeen. Vervol gens heb ik, vooral in Nederland en België, nog wel vrij veel criteriums gereden, maar ik bleef toch tame lijk veel last houden". Ook nadat de criterium-hausse voorbij was, wilde het niet vlotten met het herstel. Nog geen week ge leden zag Roche het helemaal nog niet zitten voor Villach. „Ik voelde me toen heel slecht. Ik hoopte slechts dat het een beetje beter zou gaan". Dat gebeurde afgelopen woensdag. In de Ronde van Friuli, een van die specifieke Italiaanse voorbereidingskoersen op het WK, bleek Roche weer op dreef te ko men. „Het ging daar zelfs zo goed dat ik ging denken aan de moge lijkheid om de trilogie van Merckx te evenaren. Temeer omdat je voor een wedstrijd als het wereldkampi oenschap niet alleen vorm nodig hebt, maar vooral ook geluk". Constatering Een, gezien het verloop van tal rijke voorgaande edities, juiste constatering. Het wenken naar Vrouwe Fortuna werd gisteren prompt beantwoord. Terwijl Ro che in de laatste ronde druk in de weer was om collega Kelly in win nende stelling te brengen, kwam hij al verdedigend zelf op het eerste plan terecht. „Nadat er van alle kanten was gedemarreerd, kwam ik eigenlijk bij toeval in dat kop- groepje van vijf terecht. Toen ik omkeek zag ik achter ons Kelly en Argentin elkaar beloeren. In de we tenschap dat die voor elkaar het gat niet zouden dichtrijden, ben ik maar doorgereden". Samen met de Nederlandse troef Teun van Vliet, De Westduitser Rolf Golz, de Deen Rolf Sörensen en de Zwitser Guido Winterberg snelde Roche het laatste rechte eind naar de streep op. Nog maar nauwelijks had hij de 'arrivee' in zicht, of hij versnelde. Roche: „Ik dacht; nou kan ik wel gewoon blij ven zitten, maar dan word ik in de sprint roemloos vierde of zoiets. Daarom heb ik maar alles of niets gespeeld". Omdat niemand van de overige vluchters zich geroepen voelde te counteren, was de weg voor een gouden rush vrij. Hoewel het geluk, zoals Roche zelf toegaf, ook in dit kampioenschap weer een belangrijke factor was, plaatste geen mens ook maar een kritische aantekening bij de kersverse titel houder. „Terecht niet, want Roche is de ware wereldkampioen," stel de ook de Nederlandse coach Jan Gisbers met genoegen vast. door Jaap Visser van de IAAF en sponsoring van de Afrikaanse overheden. „Daardoor hebben we recentelijk in heel Afri ka veertien atletiekbanen kunnen aanleggen", aldus Agabuni, die de Afrikaanse samenwerking op het sportieve vlak „van doorslagge vend belang" noemt. „Wij spreken dan ook louter van Afrikaanse sportsuccessen. Zo groot als de verschillen tussen de Afrikaanse landen nog in politiek opzicht zijn, zo hecht is de sportie ve eenheid, die ongetwijfeld tot nog veel meer successen zal lei den". Ook bij de vrouwen en de atleten op de technische nummers, zo is de overtuiging van een van de grond leggers van de Afrikaanse eenheid. „Bij ons trouwen de vrouwen nog vaak op zeer jeugdige leeftijd en gaan dan voor de sport verloren. Inmiddels hebben wij een speciaal vrouwencomité binnen de federa tie opgericht, die móet werken aan de bewustwording van de vrouwe lijke Afrikaanse sporters. De uit blijvende doorbraak op de techni sche nummers is een kwestie van nog te weinig faciliteiten. Maar ook dat zal verbeteren". 15.02-15.15 BBC 2: 100 Great Spor ting Moments - Motorcross 1965: historische sportgebeurtenis. 18.35-19.00 BBC 1: European 3 Day Event Championships: met paarden sport, terugblik op de EK vanuit Luhmühlen. 20.15-20.50 BRT 2: Extra Time. 21.25-22.00 SKY: Motorsport News. 22.30-23.35 SCH: Super Sport. Met golf: The Benson and Hedges Open vanuit Lords. DINSDAG 14.00-14.35 SKY: Motorsport News. 16.15-17.00 Did 2 Pfiff: sportstudio voor jonge kijkers. 19.25-20.00 Ned 1: Sportpanorama. 21.20-22.20 SKY: Golf on Sky - Ebel European Masters: hoogtepunten van de golfkampioenschappen te Crans-sur-Sierre in Zwitserland. 22.20-23.20 SKY: Dutch Football: met verslagen uit de Nederlandse voetbalcompetitie en de 'wedstrijd 22.30-23.35 SCH: Super Sport: met The Benson and Hedges Open Golf Tournement. 23.20-00.20 SKY US CoUege Foot ball '87 - Blue Bonnet Bowl: repor tages van Amerikaanse football- wedstrijden. WOENSDAG 15.10-16.00 BRT 1: Speel op sport: serie waarin steeds een bepaalde tak van sport wordt belicht, van daag atletiek. 17.46-18.15 Ned 1: Veronica Sport. 20.10-22.00 Did 2: Die Sport-Repor tage: met een rechtstreekse reporta ge van de voetbalinterland West Duitsland-Engeland in Düsseldorf. 22-00-22.30 Ned 2: Studio Sport. J

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17