Brand Lindehoeve blijkt aangestoken HET LAATSTE SPORTNIEUWS Bibliotheekdag met nieuwe leeszaal en cd-uideen Nieuwe klassefoto's.. Restauratie boerderij onzeker MAANDAG 7 SEPTEMBER 1987 REGIO LEIOEN Geen lagere straf voor overvaller DEN HAAG/ZOETERWOUDE - Het Haagse gerechtshof heeft vanmorgen een 29-jarige Hage naar veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf voor zijn aan deel in een bankoverval in Zoe- terwoude Rijndijk eind 1986. De straf is gelijk aan het vonnis van de Haagse rechtbank. De Hagenaar had samen met een vriend de Zoeterwoudse bank overvallen. Onder bedrei ging van een vuurwapen werd het personeel geboeid en ruim 50.000 gulden afhandig ge maakt. Zijn vriend werd vrij wel direct in z'n kraag gegre pen door de rijkspolitie, de Ha genaar gaf zichzelf later aan. De vriend is veroordeeld tot drie en een half jaar gevange nisstraf en de Hagenaar tot drie jaar. Omdat zijn mededader al eerder was veroordeeld voor twee overvallen en een schiet partij vond de 29-jarige Hage naar zijn straf verhoudingsge wijs te hoog. Maar het gerechts hof deelde die mening niet en bevestigde het vonnis van de rechtbank. Dagverpleging van start in St. Elisabeth LEIDERDORP - Het St. Elisa- bethziekenhuis in Leiderdorp neemt vandaag zijn nieuwe aanwinst, een dagverpleging, in gebruik. Dank zij deze nieu we afdeling van acht bedden groot, hoeven patiënten bij wie kleine chirurgische ingrepen moeten worden verricht "geen nachtje meer over te blijven", vertelt directrice zr. Vollebregt. "De patiënt komt hier 's och tends vroeg nuchter aan, wordt geopereerd en tussen vijf en zes weer naar huis gestuurd". Volgens Vollebregt voldoet het ziekenhuis met zijn dagver pleging aan verzoeken van pa tiënten zelf, alsmede aan die van ziekenfondsen en andere verzekeraars van ziektekosten. In principe kunnen alle men sen van één tot 56 jaar terecht op de dagverpleging voor aan doeningen aan bij voorbeeld keel, neus of amandelen. In deze regio is het Elisabeth- ziekenhuis het eerste dat met een dagverpleging vor de dag komt. Ruimte ervoor ontstond toen door bezuinigingen de af delingen gynaecologie en ver loskunde werden samenge voegd. Wasmachine veroorzaakt keukenbrand VOORSCHOTEN - Door kort sluiting in een wasmachine ont stond gisteravond brand in een keuken in de Voorschotense Prins Bernardlaan. De eigenaar, die in een ander kamer televisie lag te kijken, kon net voorkomen dat de keuken helemaal uit brandde. De keuken bleef zwart geblakerd, en de wasmachine is niet meer te gebruiken. LEIDERDORP - Zeker duizend mensen hebben zaterdag de reünie van de 125 jaar bestaande Willem de Zwijgerschool in Leiderdorp bezocht. Een enkeling moest voor het bezoek aan de school een hele reis onderne men. Mevrouw van Leeuwen bij voorbeeld, die de school in 1928 verliet, greep de reünie aan om weer eens over te komen uit Californië. Ze werd op haar reis vergezeld door twee zussen, een neef en nog twee oud-leerlingen van de "School met den Bijbel", zoals de school toen heet te. Voor de duur van de reünie zetten velen de gebruikelijke omgangsvor men even overboord. De 1000 reünisten waren er op uit zo veel mogelijk oude bekenden te spreken. Voor plichtplegingen was daarom geen tijd En zo kon het gebeuren dat mensen uit een gesprek werden geplukt door anderen die "van achter" een oude schoolkameraad meende te herken- OEGSTGEEST/VOORSCHOTEN - "Nou en of ze beveiligd zijn", zegt het hoofd van de Oegstgeester bibliotheek, Astrid Schulp. Ze heeft het over de collectie compact discs, 300 titels groot, die de bibliotheek sinds afgelopen zaterdag aan de boekenuitleen heeft toegevoegd. Met de cd- uitleen had eigenlijk al in maart moeten worden begonnen maar inbre kers, die de complete voorraad meenamen, gooiden toen roet in het eten. Wethouder mevrouw Blom (welzijn, WD) kwam zaterochtend, op de landelijke bibliotheekdag, het eerste schijfje met digitaal geluid lenen. Blom diende daarvoor net als de andere bibliotheekleden 2,50 gulden voor te betalen. Zij mag de cd van haar keus daarvoor een week houden Per keer mogen er maximaal twee cd's worden geleend. Om cd's te lenen moet men lid van de bibliotheek zijn. Op vertoon van een bibliotheekabonnement, waarbij gelegitimeerd dient te worden, kan een "cd-pasje" worden verkregen, vertelt Schulp. Er bestaat geen moge lijkheid om de cd's vóór het lenen, te beluisteren. De Oegstgeester biblio theek is de eerste uit deze regio die met cd-uitleen is begonnen. Ook in Voorschoten kon op de landelijke bibliotheekdag een nieuwe aanwinst in gebruik worden genomen: een nieuwe studiezaal. De eerste gebruiker hier was wethouder Marselis (welzijn, CDA). De studiezaal is volgens biliotheekdirecteur G. Sterck hard nodig omdat er onvoldoende gelegenheid is voor mensen die in de bibliotheek willen studeren. De feestelijkheden in Voorschoten bestonden onder meer uit het massaal oplaten van balonnen met passend opschrift. "Een wereldberoemde snel tekenaar" vervaardigde portretten van de aanwezigen. Reünisten van de Leiderdorpse Willem de Zwijgerschool (125) bijeen etend in een tent op het schoolplein. Het schoolgebouw zelfwas te klein om de 1000 oud-leerlingen te herbergen. (foto Henk Bouwman) Soms was de aanblik van het gezicht voldoende om herkenning teweeg te brengen. Vaak diende eerst nog het naamstickertje op de borst te wor den bestudeerd om zekerheid te krijgen. Als ook dat niet genoeg was, werd er gevraagd naar namen van broers en zussen, het beroep van de va der en het toenmalige adres. Soms zat een speurder na zijn vragenvuur er nóg naast en bleek hij een onbekende te hebben aangesproken. Veel méér woorden werden daaraan dan niet meer vuil gemaakt. Er wachtten nog vele andere vermeende klasgenoten. De stemming zoals die vroeger moest zijn geweest leek er echt weer in te komen bij het poseren voor de klassefoto. De fotograaf had een lokaal op de eerste verdieping als zijn werkterrein uitgekozen en de klassen van weleer werden stuk voor stuk ontboden. De reünisten werden één voor één de bankjes in gedirigeerd. Bijna automatisch gingen bij velen direct weer de armen over elkaar. Vlak voordat hij kiekte, gaf de fotograaf een enorme brul hetgeen voor de nodige hilariteit zorgde, die garant stond voor een geslaagde foto. De totaalfoto van alle aanwezigen op speciaal daarvoor opgebouwde tribunes, buiten voor de school, kon vanwege de regen niet worden ge maakt. AD TISSINK, één van de duizend. Foto boven: De Lindehoeve, aan het bord op de deur te zien al ge promoveerd tot opslagruimte van Voorschotens ge meentewerken, in lichterlaaie. Dat was in de nacht van vrijdag op zaterdag. Foto rechtsDe Lindehoeve na de brand. Van het dak zijn niet meer dan wat gebla kerde resten over. Alleen de stal niet te zien) bleef intact, (foto Holvast) OOKUMfMANfc katalogus - JL~« Wethouder mevrouw Blom spitst haar oren nadat zij de eerste tonen heeft opgevangen van de eerste door de Oegstgeester bibliotheek uitgeleende cd. Naast haar bibliotheekmedewerkster Mirjam Olivier, (foto Henk Bouwman» Voorschotense kinderen zijn klaar om op de landelijke bibliotheekdag hun ballon het vrije luchtruim te laten kiezen. In Voorschoten werd zaterdag ook een nieuwe leeszaal geopend. <f0t0 Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - De brand, die zaterdagnacht de Voorschotense Lindehoeve voor een deel in as legde, is aangestoken. Volgens een rapport van de technische recherche hebben onbeken den vuur bij het rietdak ge bracht. Korte tijd daarna stond al het riet van het ori ginele woongedeelte in de brand en was een door braak naar de eerste verdie ping onvermijdelijk. De commandant van de plaatselij ke brandweer, J. Herpst, schat de schade op een half miljoen. Van het 1,7e eeuwse voorhuis staan al leen de buitenwanden nog en is binnen slechts de vloer van de be gane grond bruikbaar. Balkenla- gen en verdiepingsvloeren zijn ver woest. Kort nadat de 23 brand weerlieden zaterdagmorgen uitge blust waren, stutte de dienst open bare werken de voorgevel. Door het wegvallen van balken had hij te weinig steun, hetgeen al leidde tot instorting van het topje. Het honderd jaar oude stalge- deelte bleef voor het vuur ge spaard. Doordat het staldak pan nen heeft sloeg het vuur aan de buitenkant niet over en binnen zorgde een brandmuur voor veilig heid. Of de monumentale boerderij bewaard blijft, is onzeker. De dienst openbare werken werkt aan een rapport over de bouwkundige staat op dit moment en Monumen tenzorg zal binnenkort een eigen rapporteur sturen. Driekwart jaar geleden stelde openbare werken ook al een rap port op. Het jongerenwerk in De Lindehoeve stond ter discussie en het gebouw moest vanaf 1 januari ook bruikbaar zijn voor volwasse nen en ouderen. De constructie van het gebouw bleek bevredi gend, maar intern moest het nodi ge worden verbouwd. De gemeen te, die jaarlijks 5.280 gulden reser veerde voor onderhoud, koos voor een minimum-oplossing: voor 28.000 gulden werden toiletten aangepast, elektrische draden ver vangen en kieren gedicht. De nieuwe beheerder, ook actief in de sporthal, wist het gebouw echter zelden te verhuren aan niet- jongeren. "Van een dekkende ex ploitatie was in ieder geval geen sprake", aldus een gemeentelijke woordvoerder. Eind augustus be sloot de gemeenteraad vervolgens de subsidie aan de stichting De Lindehoeve stop te zetten en een onderzoek in te laten stellen naar de toekomst van het open jonge renwerk en de boerderij. Intern was over het gebouw al meermalen gebakkeleid. Zo vroe gen B en W zich af of het verstan dig is veel geld te stoppen in het gebouw, dat steeds sterker inge bouwd raakt. Wanneer achter de sporthal straks 30 eensgezinswo ningen komen, heeft De Lindehoe ve geen vrije kant meer en is er snel geluidsoverlast, zeker wan neer de isolatie onvoldoende blijft. Overigens kreeg de gemeente in 1970 een sloopvergunning voor de De Lindehoeve omdat de toenma lige ontsluitingsweg naar Bijdorp dwars door de boerderij was ge pland. De gemeenteraad besloot toen echter om de uit de grond ge schoten jongerenstichting hier on derdak te verschaffen. In de begin jaren was het centrum zeer druk bezocht, in de jaren tachtig zakte de belangstelling stevig. Met het Leidsch/Alphens Dagblad de hele Ja, ik wil graag sportief kennismaken met het Alphens Dagblad. Ik kies voor een vrijblijvend proefabonnement van: 7 weken voor 25,- lk hoef niet langer na te denken en neem gelijk een abonnement zomer lang overal op de eerste rang! Daarom krijg ik het Leidsch/Alphens Dagblad de eerste 2 weken gratis in de bus! Ik betaal: per maand- f 23,25 per half jaar 137,90 per kwartaal 68,95 per jaar 262,40 alleen mogelijk bij automatische betaling) Naam: Adres: Woonplaats: Telefoon: U kunt deze bon opsturt Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. Postzegel dig! In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen. (0711-144941 r het Leidsch/Alphens Dagblad, p/a

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13