Kruiswerk klaar voor fusie Spectaculaire wedstrijden brandingkanoën Katwijk Aanleg nieuwe weg tussen Sassenheim en Oegstgeest Rijnstreek, plassengebied en Alphen samen Nieuwe oefenbaan voor golfers Ook verbetering bij viaduct rijksweg A 44 Morsweg IV PAGINA W III KATWIJK - De meer dan honderd deelnemers aan de Nationale Kano Brandingwedstrijden in Katwijk hebben gisteren ideaal weer gehad. Een forse zuid-westen wind zorgde voor hoge golven en maakte vooral de start moeilijk. Een zwaar par cours voor de kanoërs, maar des te mooier voor het publiek. Michel Bender uit Helmond bleek uitein delijk de sterkste man te zijn en Mia Beentjes uit Heemskerk de beste vrouw. Uit het hele land waren de meer dan honderd deelnemers, onder wie 16 vrouwen, met hun kano naar Katwijk gekomen. Een bonte verzameling van gekleurde kunst stof boten lag op het strand. De deelnemers waren gehuld in een dik pak tegen het koude water. De aan het pak vastzittende 'spatlap' wordt om de kanoër heen vastge maakt aan de boot, om te voorko men dat de smalle kano in de bran ding meteen vol water staat. Des ondanks moesten de meeste deel nemers na de finish de kano even kiepen om het water eruit te laten lopen. Zowel bij de dames als bij de he ren is slechts één klasse. De acht deelnemers met de beste punten gaan door naar de finale. In de se lectierondes wordt, tot genoegen van het publiek, in hoog tempo ge start. Op zee zijn zelfs twee par- coursen uitgezet. Na het startsein moeten de deelnemers eerst over het strand naar de branding red den. Snel instappen, het spat- scherm aan de boot vastmaken en met de handen over de grond de kano naar het water duwen. Het moeilijkste moet dan nog begin nen: door de eerste hoge golven heenkomen. Is dat gelukt, dan op naar de boei verderop in zee, ke ren, op de golven mee naar de kust en rennen naar de finish. "Een schitterende sport", meent Bas van der Plas. De 24-jarige Kat- wijker is een van de organisatoren van het evenement. "Duidelijk een sport in opkomst. Driejaar geleden hebben we deze wedstrijden voor het eerst gehouden in Katwijk. Toen hadden we 30 deelnemers. Vorig jaar waren dat er al zeventig en nu meer dan honderd". Zelf raakte Bas zeven jaar gele den verslingerd aan het branding kanoën. "Ik zag wel eens iemand met zo'n bootje op zee. Aangezien ik geen surfer ben, heb ik het ka noën maar eens geprobeerd", ver klaart Bas. Met drie man werd de kanoploeg Katwijk gevormd, die inmiddels uit twintig personen be staat uit Katwijk en Valkenburg. Drie maal per week stappen ze in de kano's om de zee te bedwingen. In de winter zakt het trainingstem po af tot alleen het weekeinde. Kanoën op binnenwateren doet Bas niet "omdat daar niets aan is". Deelnemers aan de wedstrijd die uit het 'binnenland' komen zijn veelal wild-waterkanoërs. Regel matig reizen die met de kano af naar de wilde riviertjes van de Ar dennen. "Die mensen hebben het hier op zee knap moeilijk", meent Bas. "De techniek van het wild-wa- tervaren is juist het tegenoverge stelde van het brandingvaren". Overigens zoeken steeds meer kanoërs de zee op, waardoor het kampioenschap van Katwijk de komende jaren alleen maar verder zal uitgroeien. Alleen de sponsors blijven nog uit. "Maar dat komt omdat het evenement op zondag wordt gehouden. Bedrijven dur ven dan niet hun naam aan de wed strijd te verbinden, vanwege de kritiek van kerkgangers", stelt Bas vast. "Maar met de inschrijfgelden kunnen we het net redden". Bij de vrouwen wist Mia Been tjes uit Heemskerk de hand te leg gen op de eerste prijs. Joke Zeyt- mer uit Deventer werd tweede en Jose Tonneick uit Breugel derde. Bij de heren eindigde Erik Huis man uit Zaandam achter de win naar Michel Bender uit Helmond. De Valkenburger Jan van Delft werd derde. LEIDERDORP/ALPHEN - De kruisverenigingen in de Rijnstreek, het plassenge bied en die in de gemeente Alphen gaan een fusie aan. De besturen proberen de sa menwerking volgend jaar te laten ingaan. Inmiddels is de stichting Samenwerken de Kruisverenigingen Hart van Holland opgericht. De fusie heeft geen directe ge volgen voor het personeel en de mensen die gebruik maken van het kruiswerk. Begin dit jaar is het voornemen van bundeling van het kruiswerk in Alphen en het plassengebied al aangekondigd. De kruisvereniging Rijnstreek is een verrassende der de fusiepartner. "Naar het oordeel van de besturen past een samen werking goed in de ontwikkelin gen die thans op het gebied van de maatschappelijke gezondheids zorg gaande zijn", aldus een schrif telijke verklaring, die de Regionale Kruisvereniging Rijnstreek het af gelopen weekeinde heeft uitgege- Het kruiswerk verstrekt onder meer hulpmiddelen als krukken en aangepaste bedden en regelt de wijkverpleging en kraamzorg. Ho- wel ze het nog niet afdwingt, ziet ook de overheid meer in grote re gionale verenigingen voor het kruiswerk. Binnen het kader van de gezondheidswetgeving moeten in ons land verzorgingsgebieden worden vastgesteld. De precieze gebieden zijn nog niet bekend, maar Alphen, het plassengebied en de Rijnstreek worden vrijwel zeker één regio. Het verzorgingsgebied bestrijkt globaal de streek van Lei derdorp tot en met Nieuwkoop met in totaal ongeveer 150.000 in- De kruisvereniging Rijnstreek is werkzaam in de gemeenten Leider dorp, Zoeterwoude, Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen. De vereniging voor. het plassengebied bestrijkt de plaatsen Woubrugge, Ter Aar, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Alkemade en Zeven hoven. De kruisvereniging Alphen omvat alleen die gemeente. Met de samenwerking kan vol gens directeur N. van Soolingen van de regionale kruisvereniging Rijnstreek 'de dienst- en zorgverle ning aan de bevolking optimaler worden afgestemd'. Eerder al heeft voorzitter J, Castelein van de kruisvereniging Plassengebied zich hoopgevend uitgelaten over een eventuele fusie: "We krijgen de beschikking over meer spullen en meer mensen. Zowel op materieel als financieel gebied gaan we erop vooruit".. Een groter administratief appa raat heeft volgens Castelein geen gevolgen voor de dienstverlening aan de hulpvragers: "De kracht van ons werk is dat het zo dicht bij de mensen staat. Dat willen we zo houden". Milieutelefoon voor Rijnstreek in gebruik ALPHEN AAN DEN RIJN - Nau we samenwerking op milieugebied tussen de gemeenten in de Rijn streek moet op korte termijn wor den uitgebuit. Het Utrechtse bu reau Berenschot heeft opdracht ge kregen de mogelijkheden daarvoor te onderzoeken. De drijvende kracht achter die samenwerking is het Intergemeentelijk Overlegor gaan Rijnstreek (IGOR). Afgelopen zaterdag is het eerste resultaat ge boekt en wel met de in gebruikna- me van de milieutelefoon voor het hele Rijnstreekgebied. "Dit is maar een eerste stap", al dus M. Boelen, milieu-gedelegeer de van het IGOR en burgemeester van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen. "Daar waar samen doen beter is dan alleen, moeten de mogelijkheden worden gebruikt". Het nummer van de permanent be mande milieutelefoon is 01720- 91231. Een 'waakdienst' van ambtena ren is paraat voor het onderzoeken van de klachten over geluidhinder, stank en bodem- en waterveront reiniging. De meldingen worden doorgegeven aan de instantie' die maatregelen tegen de hinder moet nemen. De klagers krijgen achteraf te horen hoe hun melding is afge handeld. De milieutelefoon voor de Rijnstreek kost 37.000 gulden per jaar. De subsidie is door de pro vincie tot 1991 gegarandeerd. Terwijl gras en klei opspatten, slaat oud-staatssecretaris Van der Rey- den zich dapper door de officiële handeling ter opening van de oefenbaan op het golfcomplex Zegersloot heen. (foto Nanno Bioupot) ALPHEN AAN DEN RIJN - De beheerster van het golfcomplex in Alphen, de stichting Openbare Golfcourse Zeegersloot, heeft za terdag de 230 meter lange oefen baan langs de Zegerbaan in ge bruik genomen. De officiële han deling werd verricht door oud- staatssecretaris drs. J. van der Rey- den. Omdat hij vroeger alleen als waterpoloër aan sport heeft ge daan, mocht de oud-staatssecreta ris een bovenmaatse bal slaan. De golfclub Zeegersloot heeft 2500 gulden geschonken aan de stichting Alphense Kinderboerde rijen. De twee jaar geleden gepriva tiseerde en met permanent geldge brek kampende kinderboerderijen in het Bospark en- het recreatiege bied Zegersloot schaffen van de schènking een noge-drukspuit aan voor het reinigen van de hokken en stallen. De overhandiging van de cheque maakte deel uit van een feestweek- einde op het golfterrein op het re creatiegebied Zegersloot. Een an der hoogtepunt was de bekendma king van de 'golfer van het jaar'. Deze titel ging naar J. Stoker uit Alphen, vanwege diens grote ver diensten voor de jeugdige en ge handicapte leden. Na een weekein-- de van clubwedstrijden is de Al phense golfbokaal gewonnen door de Alphenaren S. Yagi en M. Groe ne veld. ALKEMADE - Hangend in het vinkennet onder de boegspriet van een Lemster aak een lint doorknippen op de muziek van een boerenkapel. Deze niet alledaag se openingshandeling verrichtte voorzitter L. van Op stal van de watersportvereniging Braassemermeer za terdag bij de nieuwe buitensteiger van jachthaven Noorderhem in Roelofarendsveen. Het betreft het laatste karwei voor de renovatie van de haven. De op knapbeurt kostte ruim een kwart miljoen gulden. Om het zeilen bij de jongeren populairder te maken, heeft de watersportclub het plan opgevat de jeugd uit de dorpen aan het Braassemermeer en ook die uit Al phen gratis zeilles te geven. Daartoe worden circa tien oude eenpersoons zeilboten (optimisten) aangeschaft. Het afgelopen weekeinde hebben dertig jeugdleden van de club hun zeildiploma gehaald. (foto Nanno Bioupot) Enkele reis naar politiebureau ALPHEN AAN DEN RIJN - Een chauffeur van een Alphense stads bus met daarin onder anderen vijf tien bezoekers van het jongeren centrum Het Kasteel heeft zijn pas sagiers gisteravond afgeleverd bij het politiebureau van Alphen. De jeugdige inzittenden van de bus wilden gratis vervoer naar het Alphense station. De buschauffeur had hier andere ideeën over en on der begeleiding van de per mobilo foon opgeroepen politie reed de bus naar de binnenplaats van het politiebureau, waar alsnog kon worden afgerekend. Katwijkse (18) miss Voorhout VOORHOUT - De 18-jarige Katwijkse Annemarie van El- ten is zaterdag in Voorhout uit geroepen tot Miss Voorhout. Sharon Loefen (21) uit Sassen heim werd tweede en de Voor- houtse Yvette Muller eindigde op de derde plaats. Er deden slechts vijf meisjes mee aan de miss-verkiezing. De nieuwe miss kreeg een reis naar het Moezelgebied aangeboden. De ex-LHNO leerlinge werkt in een snackbar in Rijnsburg. (foto René Bouwman) SASSENHEIM - Met de aanleg van de secundaire weg 54 wordt volgende week dinsdag een begin gemaakt. Gedeputeerde T.F.J. Jan sen van verkeer geeft die dag in Sassenheim het startsein/voor de aanleg. De enkelbaansweg zal de Haarlemmerstraatweg in Sassen heim met de Abspoelweg in Oegst geest verbinden en zal grotendeels langs de Haarlemmertrekvaart lo pen. Ook de situatie rond het via duct in de A 44 wordt verbeterd. Het Postviaduct in de A 44 vormt al jaren een belemmering voor het verkeer. Het verkeer dat vanuit de richting Leiden komt en de snel weg verlaat, moet allereerst voor rang verlenen aan het verkeer op de Haarlemmerstraatweg. De noodzakelijke verkeerslichten zor gen tevens voor opstoppingen, met name in de spitsuren en op zonnige dagen wanneer veel verkeer van de weg langs de Sikkens-fabrieken en Voorhout gebruik maakt op' weg naar het strand van Noordwijk. Ook de fietsers komen wel eens in de knel te zitten. Het verkeer uit de richting Lei den krijgt een nieuwe afrit. Hiertoe wordt de aansluiting van de Haar lemmerstraatweg op de nieuwe S 54 iets naar het zuiden verlegd. Wel komen hier verkeerslichten, net als bij de aansluiting van de S 54 op de Abspoelweg in Oegstgeest. De nieuwe en oude verkeerslichten worden wel op elkaar afgestemd, zodat een 'groene golf ontstaat. Langs de nieuwe S 54 komt aan de oostzijde een vrijliggend fiets pad en bij het Postviaduct wordt een aparte fietstunnel gemaakt. De bestaande Postbrug moet in ver band met het verleggen van de Haarlemmerstraatweg worden ver breed en aangepast. Wanneer alle werkzaamheden zijn afgerond mag de Haarlemmerstraatweg nog uit sluitend als lokale weg worden ge bruikt, zodat de bebouwde kom van Oegstgeest wordt verlost van dit doorgaande verkeer. De S 54 krijgt enkele aansluitin gen op bestaande en toekomstige woonwijken. Bij de nieuwe krui sing met de Haarlemmerstraatweg komt een toegangsweg naar het toekomstige recreatiegebied (Put van Menten). Aangezien de nieuwe weg voor bepaalde wijken geluid soverlast zal geven, worden op die plaatsen geluidswerende voorzie ningen aangebracht. De werkzaamheden zullen onge veer één jaar duren. De totale kos ten worden geraamd op acht mil joen, waarvan 2,6 miljoen door het rijk wordt betaald. De Hoofddorp- se firma Vermeer Grond en Wegen voert de werkzaamheden uit in op dracht van Rijkswaterstaat. In deze krant van vrijdag 28 augus tus werd onder het hoofd 'opinie' door Gert Visser een aanval gelan ceerd op mevrouw Dekkers. Wij zijn niet om onze mening ge vraagd, vandaar dit schrijven. Juist dank zij de hulp van me vrouw Dekkers is de overrompe ling van de gemeente niet totaal ge worden. Zij heeft in het verleden reeds meermalen kennis gemaakt met de gang van zaken rond ge meentebesturen en de wijze waar op zij speculeren op de onwetend heid van de burger. Wij zijn bijzon der ingenomen met mevrouw Dek kers en de manier waarop zij zich geheel belangenloos en keihard in zet voor onze zaak. Het advies om een jurist in de arm te nemen, getuigt van zijn on zorgvuldigheid. Zou hij zijn eigen krant lezen, dan had hij in de afge lopen periode herhaaldelijk de naam van mr. W.G. Janssen van het advocatencollectief Van Hart- ingsveld en Roest c.s. kunnen te genkomen terzake de belangen van de bewoners van Mors IV die graag in hun woningen willen blij- Door de gemeente is een gedach te verspreid die doet veronderstel len dat wij van de Mors IV in erbar melijke omstandigheden wonen. Terwijl een jaar eerder door de ge meente één miljoen gulden is ge stoken in de verbetering van onze woonomgeving, meent zij nu dat de hele wijk moet worden ge sloopt. Wij heben geprobeerd de ge meente erop te wijzen dat ook de voorstanders van sloop hun huis in deze staat hebben gekocht en dat de veranderingen die hebben plaatsgehad grotendeels ten goede zijn gekomen aan de woonkwali teit. Mensen die hier reeds 20 jaar wonën en die nimmer een poging hebben gedaan hun huis te verko pen, willen nu plotseling weg. Hieraan moet dus een andere re den ten grondslag liggen dan 'over last' die overigens nog zou moeten ontstaan. De werkelijke reden dat deze mensen weg willen is name lijk een bijzonder aantrekelijk aan bod van de gemeente, die met gulle hand Sint Nicolaas speelt met ge meenschapsgeld.. De gemeente heeft namelijk het plan opgevat om van de Mors IV een industrie gebied te maken en is bereid om het gehele huizenblok op te kopen onder het mom van overlast. Het aantrekkelijke aanbod bestaat uit: - de bewoners krijgen de taxatie waarde van de woning betaald (ter wijl de marktwaarde meestal lager ligt); - zij krijgen een premie-woning in de Stevenshof terug; - zij krijgen daarbovenop nog een verhuis(oprot)-premie van 15.000 gulden; De armlastige gemeente Leiden gaat hiervoor een bedrag ophoes ten van zeven miljoen gulden, ter wijl met nemen van isolerende maatregelen, die overigens niet noodzakelijk zijn, een bedrag van één miljoen gulden gemoeid is. De ze oplossing heeft dan ook nog de prettige bijkomstigheid dat de wo ningen in de Stevenshof kunnen toekomen aan mensen die werkelijk een woning nodig heb ben. In de schrijnende woning nood worden dan niet 44 huizen die in goede staat verkeren vernie tigd. Wij hebben alle begrip voor de mensen die van de uitermate gun stige financiële regeling gebruik willen maken, maar voor ons gel den andere waarden. De huizen die hierdoor leeg zouden kunnen ko men zouden prachtig gebruikt kunnen worden voor de verlich ting van bijvoorbeeld de enorme kamernood onder de studenten. Bewonerscomité Morsweg, p/a A. Gordijn, Morsweg 316, Leiden. MAANDAG 7 SEPTEMBER Hillegom zaalvoetbaltoernooi in Treslong vanaf 19.00 uur. Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkver. Molenwijk in de Wiek, 20.00 uur. Noordwijk concert Er is hoop-koor in Evangelisch Ontmoetings centrum De Ark, 20.15 uur. Valkenburg bingomiddag voor bejaar den in De Terp vanaf 14.30 Kromarkt prestatieloop vanaf de Glasbergenlaan, 19.00 uur. Voorhout Oranje-bridgedrive in het parochiehuis, 20.00 uur. Voorschoten orgel-beiaardconcert door Jan Harryvan en Henk Groe- neweg, Dorpskerk School straat/Voorstraat, 19.45 uur; torenbezichtiging, 19.30 uur. DINSDAG 8 SEPTEMBER Hiltegom tafeltennistoernooi in S.D.O clubgebouw, 19.30 Katwijk bijeenkomst NWH Open Hof, 9.15 uur. klaverjassen en jokeren bij Wijkver. Koestal in Het Tref punt om 20.00 uur; in Tripo dia om 20.15 uur; bij de inva liden ontspanningsver. in Zwanenburg om 20.00 uur. Leiden introductieavond van de Leidse Werkgroep Homose- xualiteit voor mensen die nog nooit bij de LWH zijn ge weest, Langegracht 65, 20.00 oecumenisch avondgebed in de Oud-katholieke kerk, Zoeterwoudse singel, 19.00 tot 19.30 uur. Noordwijk wandeling door de staats bossen en duinen o.l.v. een 10.00 uur vanaf de Duindamseslag. zitting ombudsteam PvdA in De Kuip, 19.30 uur. kaartmiddag WAO/AWW in Join-centrum van 14.00 tot 17.30 uur, sport en spel voor jongeren van 19.30 tot 21.30 Valkenburg lampionnenoptocht vanaf het Lambrechtsveld, 20.30 Voorhout feestmiddag voor ouderen in het parochiehuis, vanaf Alphen samenkomst interkerkelij ke stichting In de Rechte Straat, Christelijke Gerefor meerde kerk, Grijpenstrein- straat 14, 19.30 uur. Hillegom simultaan-schaken in Ho tel Flora, 20.00 uur. orgel-lunchpauze-concert door Marijke van Klaveren in de Hooglandse kerk, 12.30 informatie-ochtend cur sussen voor werkelozen in De Werkwijzer, Bernhard- straat 3, 10.00 tot 12.00 uur. Voorhout disco in jeugdcentrum De Speleweij, 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12