Ruud van Hemert verbouwt Belgisch klooster voor film Nieuwe Nyos-ramp in Kameroen zou een schandaal zijn 'Honneponnetje' volgend jaar met Pasen in de bioscoop PAGINA 34 EXTRA ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1987 Ruud van Hemert is in België bezig met de opnamen voor zijn nieuwe speelfilm 'Honneponnetje'. Hoewel de succesvolle Nederlandse regisseur in zijn rolprent tegen heel wat heilige huisjes aanschopt en ondermeer de katholieke kerk op de korrel neemt, krijgt hij van die kerk alle medewerking. Zo mag hij een klooster gebruiken als decor voor zijn 'romantische liefdesfilm met komedie kanten'. De Nederland se actrices Josefine Peper en Greet Groot in nonnen- habijt voor de op namen van 'Hon neponnetje'. 'Dat zijn echte nonnen dat zie je meteen zegt een Belgische bezoekster op de set, waarop regis seur Ruud van He mert (foto onder) er nauwlettend op toeziet dat alles precies gaat zoals hij het wil. (foto-s GPI»- derland een soort levenskunst is. Ner gens chagrijnige gezichten, de nonnetjes hier lopen de hele dag te lachen en heb ben plezier in hun leven. Heel wat anders dan onder Gijsen of Simonis in Neder land. Zes mensen hebben zich bezig ge houden met het zoeken van de juiste lo- katie. We hebben alle kloosters in Neder land en Belgie bekeken, dit hier was de laatste plek, maar wel de meest optimale en met onvoorstelbare medewerking". V eiligheidshelmen De regisseur spoedt zich weer naar zijn stek bij de camera. Nonnen met gele vei- ligheidshelmen op lopen door de met puin en zand bezaaide gang. Een veran dering in de originele tekst is voor Van Hemert aanleiding de scene over te laten draaien. Hij werkt enorm geconcen treerd en verwacht dat ook van alle ande re betrokkenen. ..Dit is echt een van prima ploeg. Onge looflijk kameraadschappelijk, enorm be trokken. maar aan de andere kant lachen we ook heel wat af. Deze mensen werken echt allemaal fantastisch, zoiets heb ik nooit eerder meegemaakt. Daarnaast is alles door vooral mijn kompaan Jos van der Linden beter georganiseerd dan ooit. Hij bemoeit zich met alles, ik alleen maar met regisseren. Ideaal, die samenwer king". „We zijn nu net anderhalve week van de in totaal acht draaiweken bezig en nu al doodmoe, maar we zetten door. Eén dag hebben we van 's ochtends zes tot 's nachts elf uur aan eén stuk gedraaid Doodvermoeiend, maar iedereen bleef doorgaan. Ik weet niet precies hoe ik daar op moet reageren, na afloop heb ik iedereen mijn excuses aangeboden". „Ik werk altijd zo enorm geconcen treerd omdat ik het allerbeste wil. In een verhaal waarin grappen voorkomen valt niet te sjoemelen, dan gaat het mis. Kneuterigheid werkt niet. Het is echt heel moeilijk een zo gecompliceerd ver- ]iaal in deze korte draaitijd te realiseren, maar ik eis dat gewoon. Niet aleen van mezelf maar van iedereen". De regie-assistent roept de acteurs op de set. Hans Man in 't Veld als de vader van Honneponnetje, Marijke Merckens als haar moeder en Nora Kretz als moe der-overste. De camera loopt, een van de spelers vergist zich en enkel en alleen voor dat ene woordje laat Ruud van He mert de opname stoppen. De scene wordt opnieuw gedraaid, Van Hemert wil niet sjoemelen. Seminaire de Bonne-Esperance in Vellereille-Les Brayeux is een door nonnen gerund jongensinternaat onder de rook van de Belgische stad Mons, op een paar kilometer van de Belgisch-Franse grens. Een oase van rust in deze vakantieperiode, de leerlingen hoeven pas begin sep tember de schoolbanken weer in. wordt bediend door de Brusselaar Willy Stassen, een van de vele Zuiderburen die .zijn ingehuurd om Van Hemerts eerste zelf geproduceerde speelfilm te realise ren. Ruud van Hemert heeft met Jos van der Linden een eigen filmmaatschappij opgericht: Twoclip. „Honneponnetje" is hun eerste productie. Een film die met Pasen '88 in de bioscoop komt en waar van de distributie in handen is van Can non, wat een wereldwijde verspreiding in zal houden. Spannend „Honneponnetje" is het verhaal van de vijftienjarige dochter van een rijke bank directeur. Het meisje is door haar ouders in een door nonnen bestierd internaat ondergebracht. Met nog heel wat meer brave dochters van rijke ouders wordt Honneponnetje ver gehouden van de verderfelijke buitenwereld, zo ver dat door Hein Kropman Er stappen nu enige ouders door de ver trekken en de tuin, het aanmelden van nieuwe leerlingen is begonnen. Op de parkeerplaats van het internaat, geves tigd in een klooster waarvan de oudste delen uit de dertiende eeuw stammen, staan opvallend veel auto's met Neder landse nummerborden en het Waals van de nonnen wordt vaak overstemd door veel noorderlijke accenten. Een gedeelte van het Seminaire de Bonne-Esperance dient als decor voor Ruud van Hemerts nieuwste speelfilm „Honneponnetje". Van Hemert. de man achter kassuccessen als „Schatjes" en „Mama is boos" heeft deze plek uitgeko zen als de meest ideale lokatie vóór zijn nieuwe produkt, waarvan het verhaal zich voor een groot deel in een klooster afspeelt. Nederlandse actrices als Nora Kretz. Annette Nijder, Linda Krijgsman. Josep hine Peper en Greet Groot zijn door de kleedsters zo perfect in het nonnenhabijt gestoken, dat het moeilijk is om de „nep- nonnen" van echte te onderscheiden Een Belgische madame heeft het er moeilijk mee. „Dat zijn echte nonnetjes, dat zie je meteen", zegt ze tegen haar be geleider als de rondgang door het inter naat langs de filmlokatie voert. Goed fout natuurlijk, want het bedoelde kwar tet nonnetjes zit te wachten op de volgen de opname. Een ruime gang in het carré-vormige gebouw is door de decorploeg voor „Honneponnetje" omgebouwd tot een halve ruïne. Een laag zand op de grond, neergestort puin in de hoek. Met water verf zijn de al verweerde muren van het klooster nog grauwer en kleurlozer ge maakt. Regisseur Ruud van Hemert zit in een hoek van de gang, naast de camera die iets over sex nooit door de dikke inter naatsmuren naar binnen is gekomen. Honneponnetje merkt dat het bestaat als ze iets heel spannends leest in een clan destien boekwerkje en daar, onbevangen als ze is, vragen over gaat stellen aan moeder-overste. Op zoek naar dat wat Liefde is. klimt het meisje uit het raam van het internaat Ze verruilt haar schooluniform voor we reldser kledij en wordt bijkans constant bejegend door hijgerige manspersonen, die wel van wanten en sex weten. Honne ponnetje snapt in haar pure onschuld echt niet wat er allemaal aan de hand is. Ze is op zoek naar de Grote Liefde en ter wijl zij onbevangen door het leven stapt, gebeuren er om haar heen de meest wil de en onwaarschijnlijke dingen. Haar ou ders en de kloosternonnen denken dat hun oogappeltje ontvoerd is en schake len de politie in. Misverstand op misver stand natuurlijk, tot het moment suprè me, als Honneponnetje in de armen van haar vriendje Harry voor het eerst de Liefde beleeft. Honneponnetje wordt gespeeld door Nada van Niedochter van cineast Rene van Nie. Toevaldie die uitverkiezing Ruud van Hemert: „Ja, echt toeval. Na- da is echt de allerbeste van al de 7000 meisjes die ik voor deze rol heb gezien. Ik was op zoek naar .Het meisje uit mijn dromen', absoluut ongecompliceerd, puur en zonnig en niet kapot te krijgen Na een oproep zijn er in totaal zo'n 7000 jonge vrouwen verschenen. Geloof me. ik heb in die tijd echt alle meiden van Ne derland gezien. Uiteindelijk zijn er twee overbleven die beiden heel goed waren. Nada is het geworden en dat ze de doch ter is van een collega-filmer is puur toe val". „Mijn Honneponnetje moet iets heb ben van Audrey Hepburn in „Roman Holiday", onschuldig, romantisch, de fantasie van een oude man als ik", zegt Van Hemert grinnikend. „Om haar heen lopen allerlei rare mensen die ergens voor staan, maar het meisje straalt aan de ene kant zo'n onschuld uit en aan de an dere kant is ze ongewild zo verleidelijk en sexy. dat iedereen op een vreselijke manier in de war raakt als hij met haar in aanraking komt". Heilige huisjes Van Hemert kennende zal hij ook in deze film weer heel wat heilige huisjes omver halen. Ouderlijk gezag, verdron gen en verwrongen emoties, het katho lieke geloof - alles wordt in en door „Honneponnetje" pootje gehaakt. „Het is gewoon een romantische lief- desfilm met komedie-kanten. Ja. er wordt tegen heel wat zaken aangeschopt, dat kan ik nu eenmaal niet laten, maar ik wil toch ook ontroerende dingen laten zien. anders is het voor mij niet interes sant", zegt Van Hemert. „De aanleiding voor dit verhaal? Ge woon mijn idee omtrent romantiek, mijn idee omtrent erotiek en sexualiteit. Mijn droomwereld met daarin mijn droom- meisje. In twee maanden had ik het con cept staan, daarna ben ik aan het scena rio begonnen. Acht versies heb ik daar van geschreven, wat ik nu gebruik is echt helemaal uitgewerkt. Tot in detail. De plaats van de camera, spelers, dialogen, op tekeningen is alles exact vastgelegd en ik wil geen letter anders horen. Mijn tekst moet zó uitgesproken worden, an ders gaat het over. Niet dat ik zo'n bril jant dialoogschnjver ben, maar wat nu in het scenario staat is echt helemaal door dacht en uitgewerkt". Schoppen tegen de katholieke kerk in een decor dat je van diezelfde kerk hebt losgepeuterdWas het niet moeilijk medewerking te krijgen? Van Hemert: „Helemaal niet. Ik heb al le medewerking gekregen. Ik merk dat katholiek ziin hier veel meer dan in Ne- Ruud van Hemert: 'Ja, er wordt weer tegen heel wat zaken aangeschopt. Dat kan ik nu eenmaal niet laten (Foto gpd> augustus was het een jaar ge- natuurlijk mogelijke verklaring, niet ge- 'A. g Nyos-meer. kwamen op 15 augustus 1984 Duke-universiteit, bracht meer d - r^9niQcn9' ïimnAiAoan ovnark ,n rhW ^slfvr.r.r hft pprst Passen vrii. Voor zover half ïaar door bil 37 van de 50 m Op 21 augustus was het een jaar ge leden dat uit één van de vele meren in de Westafrikaanse staat Ka meroen plotseling een dodelijk gas vrijkwam. In omliggende dorpen vonden bijna 1.600 mensen en dui zenden stuks vee een even wisse als stille dood. Aanvankelijk dacht men aan vrijkomend vulkanisch gas, om dat het gebied heel vroeger rijk was aan werkende vulkanen. Onderzoek gedurende het afgelopen jaar toon de aan dat vulkanisme waarschijn lijk niet de oorzaak was van deze ramp. door Ben Apeldoorn Toen de omvang van de ramp tot de buitenwereld was doorgedrongen start ten onderzoekers, een uitgebreide speur tocht naar de mogelijke oorzaak. Omdat het gebied van oorsprong vulkanisch was, werd de ene vulkanoloog na de an dere om zijn of haar mening gevraagd De uiteindelijke oorzaak leek diep on der de aarde te liggen. Het Nyosmeer markeert een oude geërodeerde en met water gevulde vulkaankrater. Daarom konden vulkanologen ook maar eén plausibele verklaring voor de catastrofe geven: door een plotselinge verandering in de bodemstructuur onder het diepe meer waren grote hoeveelheden zwavel houdende vulkaangassen vrijgekomen. Die waren uit het water van het meer te voorschijn 'geborreld en hadden zich als als een verstikkende en dodelijke deken over de omgeving uitgespreid. Een bepaald soort wetenschappers werd in die eerste dagen na de ramp n naarstig zocht naar een zo natuurlijk mogelijke verklaring, niet ge raadpleegd: limnologen. experts bestudering van meren en dan met name heel oude meren. Peter Kilham, van de universiteit van Michigan, is limnoloog. Hij haalt een ge beurtenis aan tijdens een vroeger bezoek aan Tanzania: "Mijn vrouw en ik wilden een bezoek brengen aan het Gidamur- meer, toen we al op acht kilometer af stand van het meer de doordringende stank van rottende eieren roken. Net als de meeste meren in Kameroen is ook het meer van Gidamur niet meer dan een ou de met water gevulde vulkaankrater. Toen we op grote afstand al zwavelwater stof roken, was voorzichtigheid gebo den". Drang Eenmaal aangekomen bij de oever van het Gidamur-meer zag het echtpaar Kil ham dat de waterspiegel purperachtig glansde. De zwavelwaterstofstank was. zo dicht bij het meer. bijna verstikkend geworden. Peter Kilham. "Die purper achtige gloed werd veroorzaakt door zo geheten anaerobe bacteriën die juist op timaal gedijen in een zuurstofloos mil ieu. Normaal worden die bacteriën al leen aangetroffen op grote diepte". De drang naar onderzoek won het van gezond verstand en Kilham spoedde zich, zijn adem zoveel mogelijk inhou dend. met een glazen kolf naar de rand van het meer. schepte snel wat water op en rende met zijn vrouw terug naar hoger terrein. "We hoestten hartverscheurend en onze ogen traanden onophoudelijk. Aanvankelijk leek het of we niet aan die verstikkende dampen konden ontvluch ten en even dachten we dat ons laatste uur geslagen had. Toch lukte het ons weg te komen". Analyse van het genomen watermon ster leerde dat er geen sprake was van Duizenden dieren vonden vorig jaar in Kameroen de dood toen uit een van de meren plotseling een dodelijk gas vrijkwam. (Archieftoto) in de waterhuishouding van de meren: het warme oppervlaktewater koelt af en zakt naar beneden waardoor diepere de len in beroering raken. Rottingsprocessen Bij de meren in Kameroen treedt die instabiliteit steeds in de maanden augus tus en september op. Bij het Monoum- meer. op 240 kilometer afstand van het vulkanische gassen maar dat het echt paar gassen had ingeademd die bij lang zaam verlopende rottingsprocessen plè- gen vrij te komen, zoals bijvoorbeeld het naar rotte eieren ruikende zwavelwater- stofgas. Dat die gassen geregeld uit de diepten van dergelijke meren omhoog borrelen en in de atmosfeer terecht komen is een gevolg van seizoengebonden instabiliteit op 15 augustus 1984 ■st gassen vrij. Voor kon na gaan doodde het gas vijf die toevallig in de buurt waren. Volgens limnologen is het ontsnap pende gas enkel en alleen een gevolg van langdurige rottingsprocessen op of vlak boven de bodem van de diepe vulkaan- meren en heeft het niets met vulkanisme te maken. Een sterk punt voor die th,eo- rie is dat zowel uit het Monoum- als het Nyosmeer in augustus gas ontsnapte. Dit wijst veel eerder in de richting van sei- loeden dan op vulkanisme dat afhankelijk is van onvoorspelba re procéssen in de aardkorst. Combinatie Vulkanologen zijn echter een andere mening toegedaan. Haraldur Sigurdsson en zijn collega's van de universiteit van Rhode Island sluiten een biochemische bron niet direct uit. maar zij vermoeden toch minstens een combinatie daarvan met een vulkanische gaseruptie. De on derzoekers analyseerden kooldioxide- houdende monsters uit het Monoum- meer en lazen uit het daarin voorkomen de 18.000 jaar oude koolstof-14 isotoop af, dat het gas moest bestaan uit een mengsel van jonge kooldioxide met een biologische oorsprong en oude vulkani sche kooldioxide. Michael Arthur, een geochemicus van dezelfde universiteit betwijfelt echter of men met behulp van dat koolstofisotoop een biologische of een vulkanische oor sprong kan achterhalen. Eén ding staat echter als een paal bo ven water: in Kameroen bevinden zich maar liefst 50 meren zoals het Nyos- en het Monoummeer. Het is dus niet vreemd dat men die, vooral na 21 augus tus 1986, met meer dan gewone argwaan gadeslaat. George Kling, een limnoloog van de Duke-universiteit, bracht meer dan half jaar door bij 37 van de 50 r Kameroen. Hij ontdekte onder meer dat het door seizoenen en weersgesteldhe den beïnvloede gedrag van de meren on derling sterke verschillen vertoonde. Bij de meeste meren was de stabiliteit in de maand mei het grootst en in de maanden augustus en september het kleinst. Som mige meren vertoonden in oktober ech ter weer een zeer stabiele waterhuishou ding. Weer andere meren, zoals bijvoor beeld het Barombi Mbo-meer. reageren zeer heftig op seizoensveranderingen. Kling: "Het lijkt bijzonder toevallig dat de meren in West-Afrika allemaal in de maanden augustus en september de minste stabiliteit vertonen en dat juist die twee rampzalige gebeurtenissen in 1984 en in 1986 op 15 en 21 augustus plaatsvonden. De meren reageren alle maal min of meer sterk op seizoen veran deringen maar bij lang niet allemaal heeft dat tot gevolg dat de op grote diep te gevormde gassen vrijkomen. Zou dat ieder jaar gebeuren, dan was het niet zo'n probleem omdat de gedurende éen jaar gevormde gassen een betrekkelijk kleine hoeveelheid vertegenwoordigen. We moeten echter oppassen voor meren waar gassen gedurende enkele eeuwen worden verzameld en dan ineens vrijko- Schandaal Over één ding zijn de onderzoekers het allen eens: er met op zo kort moge lijke termijn een inventarisatie worden gemaakt van de bodemgesteldheid van alle 'gevaarlijke' meren en de verdachte exemplaren moeten eigenlijk dag en nacht worden bewaakt Nu men weet welke potentiele gevaren van die meren uitgaan, zou het een schandaal zijn als de catastrofe van 21 augustus 1986 zich zou herhalen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 34